sr'oxsT. Opruiming Uit dLe SPers. VEKGADER1NG VA\ DE\ GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. LAND- en TUINBOUW. Ingezonden. Rechtzaken. Laatste Berichten. 8 ta ten-G en eraal MANTELS COSTUMES. B LOUS EN, ROKKEN F3 ©Iterij en. D. SAMSOM. Spccialileit in Mantels Costumes en Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND Officieele Prijscourant ÜiFectciihamlftl le Amsterdam. - - au J i*n, 1 17 uitgereikt vanwege het Russische con sulaat alhier. Uit Oldenzaal werd gisteren aan de „Zw. Crt." gemeld De grensautoriteiten te Bentheim hebben hedenmorgen naar hier terug gezonden 15 landverhuizers, 8 Russen en 7 Oostenrijkers. Het reizen door Duitschland was hun geweigerd, om dat zij niet in het bezit waren óf van voldoende geld óf van plaatsbewijzen tot de Russische grens. Zij zullen he denmorgen naar Amsterdam worden teruggebracht. Debietrecht op tabak. Het hoofdbestuur van de Neder- landsche Yereeniging van sigarenwin keliers, gisteren te Utrecht in spoed vergadering bijeengekomen, heeft be sloten, een algemeene actie op touw te zetten tegen het wetsontwerp-de- bietbelasting op tabak. De tabaksbelasting. Het katholioke „Huisgezin" meent dat voor het debietrecht op tabak niemand het zal opnemen: De zwakke kant van het debietrecht is minder de tien percent, waarmee sigaren en tabak duurder zullen worden gemaakt, dan het formalisme, dat aan het debietrecht vastzit. Officieel mogen de voorschriften hoogst eenvoudig worden genoemd, men weet dat in ambtelijke kringen omtrent het begrip „eenvoudig" soms zeer eigenaardige opvattingen bestaan. Een berg paperassen, waar een burgermensch voor huivert, bèschouwt men daar als een wissewasje. Een belangrijke vraag is, hoeveel van de geraamde twee millioen netto in de schatkist zullen terecht komen. Het kon zijn, dat dit cijfer betrek kelijk zoo gering was, dat daarvoor het duurder maken van een zoo al gemeen geliefd genotmiddel, de ad ministratieve omslag, de bemoeilijking van het bedrijf, het meerdere werk voor politie en justitie, te duur ge kocht bleken. Ware dan misschien nog maar niet beter, de tien opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting, waarvan we den smaak toch al beet hebben, te besten digen V aderlandsioozen In Allen W e e r b a a rj het or- faan van „Volksweerbaarheid", schrijft e heer A. E. Dudok van Heel, over de bijeenkotnst der sociaal-democra tische Kamerleden met Belgische so- ciaal-demooratische Kamerleden, om gezamenlijk het Nederlandsche ont- werp-Kustverdediging aan critiek te onderwerpen, en naar aanleiding van die critiek conclusies nopens dit ont werp te trekken en openbaar te maken: Wij zijn van de sociaal-democra ten, aldus de schrijver waar het geldt arbeid in nationaien zin, weinig gewend. Met hun leus: „Mijn vaderland is daar, waar ik het stof felijk het beste heb," kan men van deze dubbel-overgehaalde materia listen niet verwachten, dat zij zich voor het vaderland erg warm zullen maken. Wij kunnen het betreuren zij moeten dat intusschen vooryioh zelf weten. Anders wordt het echter, wanneer sociaal-democraten volks vertegenwoordigers zijn; dan rust op lien in de eerste plaats de plicht om de waardigheid van het land en de eer van het volk hoog te houden. Welnu, door als Nederlandsche volksvertegenwoordigers met de of- ficieele vertegenwoordigers eener vreemde natie, critiek uit te oefenen en oordeel te vellen omtrent Neder landsche rogeeringsvoorstellen in zake onze nationale verdediging, die uitsluitend en alleen ons aangaan, en niemand anders, hebben de soci aal-democratische leden van de Twee de Kamer de waardigheid en sou- vereiniteit van ons land aangerand, en onze nationale eer verlaagd. Zij hebben getoond onwaardige verte genwoordigers te zijn van hot vrije en onafhankelijke Nederlandsche volk. Men zal daarom wel doen, aan de critiek, die zij gezamenlijk met buitenlanders over Nederland sche aangelegenheden gegeven heb ben, niet de minste aandacht te schenken. VRIJDAG 3 MAART 1911. (Vervolg). 18. Een adres van het Departe ment Gouda der Maatschappij van Nijverheid, van den volgenden inhoud: Gouda, 3 Maart 1911. Aan de Raad der Gemeente Gouda. Het departemente „Gouda" van de Maatschappij van Nijverheid geeft U kennis, dat het haar voornemen is om van 7 tot en met 17 April eene tentoonstelling van aardewerk in te richten. De tijd hier voor is gekozen met het oog op de groote bloemen tentoonstelling te Boskoop, die van 6 tot 20 April duurt en waarschijnlijk veel vreemdelingen zal trekken, die allen over Gouda de reis moeten maken. Aangenaam zou het ons zijn, indien wij van U steun mochten ondervinden door het teekenen in het waarborg fonds voor de som van f 250.In derdaad zou zulks door ons op hoogen prijs worden gesteld. Namens het departement „Gouda" van de Maatschappij van Nijverheid. Dr. A. C. GEITEL, Voorzitter, P. C. DE VOOIJS, Secretaris, De Voorzitter: Ik stel voor, dit adres te stellen in handen van B. en W. om advies. De heer Bokhoven: Mot het oog op het reeds spoedig houden der tentoonstelling te Boskoop, waarmede de tentoonstelling van aardewerk in verband staat, mijnheer do voorzitter, zou ik willen voorstellen, dit adres nog heden te behandelen. De heer Jongenburger: Zoo straks, mijnheer de voorzitter, werd bij een dergelijk voorstel gezegd, dat de Raad absoluut niet op de hoogte was. Ik was het er dan ook wel mee eens om niet tot dadelijke behande ling over te gaan. Thans hebben wo een dergelijke zaak, waar we evenmin iets van weten. Zal aan den Raad worden overgelegd de exploitatiereke ning van deze tentoonstelling Want we dienen toch wel te weten de ver houding van de te verloenen subsidie tot de kosten der tentoonstelling. Maar we weten niet, met welke bedoeling deze tentoonstelling gehouden wordt. Waarom komt men ook niet vroe ger met een dergelijke aanvraag. Waftrom op het laatste oogenblik Men heeft toch al reeds maanden lang kunnen weten, dat er te Boskoop een tentoonstelling zal worden gehouden Veel beter zou het dan ook zijn, dat de behandeling van deze zaak werd uitgesteld. De volgende vergadering zou dan desnoods wat vroeger kunnen worden uitgeschreven. De heer Bokhoven: De motie ven, die ik heb voor het doen van het voorstel tot dadelijke behandeling zijn niet anders, dan dat bij uitstel tot de volgende vergadering do heele zaak moot vervallen. De heer Jongenburger: Dat is niet onze schuld 1 De heer IJ s s e 1 s t ij n Mijnheer de voorzitter, van ter zijde is niij me degedeeld, dat een deputatie uit het bestuur van het departement Gouda der Maatschappij van Nijverheid is afgevaardigd naar den burgemeester, welke deputatie inlichtingen heeft ge vraagd. Wanneer dit waar is, mijnheer de voorzitter, zal u ons toch zeer ze ker wel de noodige inlichtingen kun nen verschaffen. De Voorzitter: Werkelijk heb ik bezoek gehad van een drietal be stuursleden van het departement, die mij het adres hebben gebracht. Ze deelden mij mede, dat men zich voor stelde van 7—17 April hier een ten toonstelling van Goudsch aardewerk te houden, in verband met de te hou den bloemententoonstelling te Boskoop Uit eigen kring had men een bedrag van f 250 voor het waarborgfonds der tentoonstelling disponibel, maar men meendo, dat hiervoor f 500 noo- dig 'zou zijn, wat aanleiding is geweest, dat thans een bedrag van f250 aan den Raad wordt gevraagd. De tijd werd te kort geacht, om het adres voor de volgende vergadering in te dienen. Meerdere inlichtingen kan ik niet geven. Was my deze vraag eerder gedaan, dan had ik mij waarschijnlijk boter op de hoogte kunnen stellen. De heer Jaspers: De aanvra gers der subsidie zijn ongeveor allen belanghebbenden bij deze tentoonstel ling, die hierdoor reclame maken voor hunne zaken. Laat die dus ook deze reclame uit hun eigen zak betalen. Waarom moet dit weer viinjle ge meente komen (Wordt vervolgd.) Gisterenmorgen werd aan de Oude Plantage te Rotterdam in de rivier de Maas drijvende gevonden het lijk van een 19-jarig meisie, gekleed als dienstbode, dat 14 dagen in het water schijnt gelegen te hebben. Men vermoedt dat zy te Dordrecht thuis behoort. Het lyk is naar Crooswijk overge bracht. Gisterenmiddag werd in de badin richting aan de Passage te Rotterdam in een der badkamers het lyk gevon den van een heer van middelbaren leeftijd. Op hem werden bevonden papieren ten name van C. Bergman terwijl hij tevens in het bezit was van f 1200. Het Ink is naar C'rooswyk overge bracht daar niet bekend is waar de overledene thuis behoort. Maandagavond laat ontstond brand in de vriaskamer vnn den heer L. Warmoltz, delicatessen-handelaar aan de Kerkstraat te Hilversum. De kurk- bekleeding is voor een groot gedeelte verbrand, zoodat de schade, den om vang van den brand in aanmerking genomen, vrij groot mag heeten. Ver- zekéring dekt de schade. De 20-jarige arbeider E. H., te Erica (Dr.), die per rijwiel op weg was naar huis, is gisterenavond in de zg. Panne- koekenwijk verdronken. Gouda, 8 Maart 1911. Een ingezetene dezer gemeente vond tusschen oude couranten een coupon- blad van een effect. Hij deed hiervan bij de politie aangifte en bij het on derzoek door haar gedaan bleek dat het couponblad behoorde aan een weduwe die buiten deze gemeente woonachtig is en die vermoedelijk drie en een half jaar geleden het blad tusschen een courant heeft gelegd. Aangezien deze weduwe in behoef tige omstandigheden verkeert, is zij weder in het gelukkige bezit van haar eigendom gesteld In de gisterenavond gehouden leden vergadering der vereeniging „de Am bachtsschool voor Gouda en omstre ken" werden het jaarverslag en de rekening en verantwoording van den penningmeester goedgekeurd. Het jaarverslag zal worden gedrukt en aan de leden worden rondgezonden. De rekening van de oprichting, den bouw en de inrichting der Ambacht school sloot met een ontvangst van f 58617.90 en een voordeelig saldo van f 10552.38s van wolk bedrag echter nog eenige posten in mindering moe ten worden gebracht. Do exploitatie rekening gaf een ontvangst aan van f 20476.25®, en sloot met een batig saldo van f 4933.94. Na ontvdngst van het jaarverslag en de bijbehoorende bescheiden komen wij op de werking dezer nuttige in stelling terug. Aan het verslag van den toestand der Gemeentelijke Arbeidsbeurs gedu rende het tijdvak 1 Mei31 Decem ber 1910 ontleenen wij het volgende Het bestuur is als volgt samenge steld C. W. van de Velde, Voorzit ter. W. G. F. C. M. Gol, plaatsver vangend voorz., A. J. J. Vos en P. Bokhoven, leden werkgevers, N. van Vliet en L. Kulik leden werknemers. Hot Bestuur vergaderde eiken eer sten Maandag van de opvolgende maanden. Tot Directeur werd tijdelijk, voor 1 jaar, door den gemeenteraad be noemd de heer J. M. Bakker, die tevens als Secretaris van het Bestuur fungeert. Op verzoek van het Bestuur werd door Burgemeester en Wethouders besloten, in alle bestekken tot uitvoe ring van gemeentewerken, op het bestaan der arbeidsbeurs te wijzen. Door verschillende uitgevers van dag- en weekbladen hier ter stede werden in de ns., des Zaterdags ver schijnende, welwillend de door den Directeur verstrekte opgaven van aan geboden en gevraagde werkkrachten geplaatst, waarboven ook telkenmale op het bestaan der Arbeidsbeurs werd gewezen. Bij het einde der maand werd ook in die bladen een kort verslag van de werking der Beurs over de afgeloo- pen maand welwillend opgenomen. Het aantal aanbiedingen van werk nemers mag, voor een voor het eerste jaar geopende beurs zeer bevredigend genoemd worden, terwijl het aantal aanvragen van werkgevers het mag niet worden verheeld zeer zeker beneden het middelmatige is gebleven. Hierby mag wol in het oog worden gehouden, dat het door Burgemeester en Wethouders ingenomen standpunt, om de noodige werkkrachten voor gemeentewerken, in eigen beheer uit të voeren steeds door tusschenkomst van de beurs te betrekken, vele werk zoekende heeft genoopt zich ter beurze te doen insohrijven, belust als ze in 't algemeen zyn om, 'zy het slechts tijdelijk, in gemeente-dienst te zijn. En nu de gemeente aldus voorgaat en met name de gemeente-Bouwmees ter een flink voorbeeld geeft aan de patroons, is het te verwachtea dat van deze zijde in de toekomst ook een beter gebruik van de Beurs zal worden gemaakt, afgezien nog van het feit dat, evenals elke nieuwe instelling, ook de Beurs een zekeren tijd van z.g.n. inburgeren behoeft. Moedgevend was het te mogen con- statoeren dat patroons, die eenmaal van de Beurs hadden gebruik gemaakt, bij later noodige voorziening van per soneel wederom de bemiddeling der Beurs inriepen. Zooveel als mogelijk is tracht dan ook de Directeur door het afleveren van goede arbeidskrachten het bestaan de vooroordeel, als zouden slechts minderwaardigenaan|de Beurs beschik baar zijn, weg te nemen. Eenige malen werd telephonisch aan de Arbeidsbeurzen te 's-Gravenhage en Rotterdam gevraagd of door haar tusschenkomst aldaar, bouwvakwerk lieden, die hier niet konden worden geplaatst, aan werk konden worden geholpen. Aangezien echter ook daar, evenals hier, slapt^ in de bouwvakken heorsch- te, kon aan deze verzoeken niet wor den voldaan. Betere resultaten om werklieden (vaklieden), die hier ter stede werke loos zijn, in andere plaatsen aan werk te helpen, zouden worden vérkregen indien ook onze Beurs, evenals zoo vele andere, aangeslote ware bij de Vereeniging van Ned. Arbeidsbeur zen. De contrubutie bedraagt slechts f 30" Behalve van andere zijden gevraag de inlichtingen, die beantwoord wer den, worden maandelijksche opgaven nopens de werking der Arbeidsbeurs verstrekt aan het te 's-Gravenhage gevestigde Contraal-Bureau voor de statistiek. Slechts weinig vrouwen lieten zich ter beurze inschrijven en slechts wei nig vrouwelijk personeel werd ge vraagd. Uit de bij het verslag gevoegde tabel len blijkt, dat het aantal aanbiedingen bedroeg 346, en dat gevraagd werden 134 werknemers en het aantal plaat singen 111 bedroeg. Een afzonderlijke bijlage geeft een graphisch overzicht van de werking der Beurs over de verschillende maan den. Nieuwerkerk a/d. IJssel. Tot kom mies der Rijksbelastingen, alhier, is benoemd de heer J.VC. Menge, kom mies 2e kl. te Wernhout (gemeente Zundert). Oudewater. Voor gemeentesecre taris te Ootmarsum staat de heer A. Kooymans, ambtenaar ter secretarie te Oude water, op de voordracht. Uit een pomp aan de IJsel, al hier, zijn in den laatsten tijd, levende garnalen opgepompt, die door ingeze tenen in een glas met water, waarin een weinig zout, in het leven worden gehouden Moordrecht. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier, is be noemd de heer P. W. Mari, in de plaats van den heer J. Yff, die de gemeente gaat verlaten. Schoonhoven. De postwagen welke Maandagavond van den stal afreed naar het Postkantoor ter overbrenging van de post naar Gouda is aan een froot gevaar ontkomen. Op den hoek er Koestraat stond de wagen plot seling voor een van achter de Groote Kerk komende auto. Door plotseling tegenhouden van het paard kon een aanrijding nog juist voorkomen worden. Het paard stond met den kop tegen de voorruit der auto. Gisterenavond traden alhier voor den Algem. Bond van Goud- en Zil versmeden gevestig'd te Amsterdam op de heeren G. van Empelen en P. W. Meijer, beiden werklieden in dit vak te Amsterdam. Uitvoerig werden de wantoestanden besproken en werd er op gewezen dat de bewerkers der edele metalen zoo weinig verdienen vooral in deze gemeente. Door een goede organisatie in Amsterdam was het loon met f 2.50 en meer verhoogd. De bedoeling is een beslist neutrale organisatie op te richten. Er waren niet veel gezellen opgekomen. Toch hebben zich staande de vergadering een dertiental personen als lid opge geven en is een voorloopige commissie benoemd welke de te volgen werk zaamheden zal regelen. Deze com missie bestaat uit de werklieden G. v. d. Ree, A. v. Geelen en G. Riet veld. Reeds tweemaal is hier een organisatie opgericht doch beide kee- ren zijn zij spoedig weer verdwenen. Ammerstol. Zondagavond had al hier een openbare vergadering met lichtbeelden plaats in de openbare school, uitgaande van do afdeeling „Ammerstol en omstreken" der Neder landsche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Als spreker trad op de heer B. Scholten van Gouda met het onder werp „Het Alcoholisme in woord en beeld". Zevenhuizen. Maandagavond had in het café „Het Hof van Holland" de eerste vergadering plaats van de afdeeling Zevenhuizen van Volkson derwijs. Een der leden hield een cau serie over het onderwijs en zijne ge schiedenis vanaf de 18e eeuw, besprak de wetgevingen op het lager onder wijs en kwam ten slotte tot het doel van de vereeniging „Volksonderwijs" en van de afdeeling alhier en zette uiteen, dat deze vereeniging geen po litiek karakter draagt. Een voorloopig bestuur van vijf leden werd benoemd, dat een reglement zal samenstellen. De vergadering werd door 12 leden bijgewoond. Op de voordracht voor hoofd der Chr. school, alhier, staan do heeren J. Dubbeldam, onderwijzer, Arnhem; R. P. Offringa, onderwijzer, Leider dorp H. B. Wormgoor, hoofd, Hars kamp J. v. Baaien, onderwijzer, Haar lem. De 122ste algemeene vergadering van de Vereeniging van Bloembollen cultuur te Haarlem zal plaats hebben op Maandag 27 Maart a.g., des Voor middags te elf uur, in „De Kroon" te Haarlem. Van de belangrijkste pun ten die op do agenda staan stippen wij aan dat het hoofdbestuur voor stelde om van 2022 December 1911 eene tentoonstelling te houden van bloeiende bolgewassen, en hiervoor een bedrag beschikbaar te stellen van dui zend gulden. De afd. Oegstgeest stelt voor, dat zoo spoedig mogelijk een bedrag van ongeveer duizend gulden worde be- sohikbaar gesteld voor het uitloven van prijzen voor Tulpen op buiten- landscho tentoonstellingen. De afd. Ilillegom wenscht dat het hoofdbestunr worde opgedragen, een schrijven te richten tot de Regeering, uitsprekende den wensch, dat bij even- tueele herziening van irtvoerrechten de belangen van den export van bloem bollen in het oog worden gehouden. De afd. Rijnsburg wil een fonds stichten, waarvan de baten zouden worden gebruikt om minderwaardige bolgewassen te vernietigen. De afd. Langendijk spreekt de wen- schelijkheid uit om zooveel mogelijk het partijgoed der Tulpen niet meer per hectoliter doch per gewicht te verhandelen. Het circuit Européen. Op 1 en 2 Maart 1. 1. zijn de af gevaardigden van Le Journal (Parijsch blad), de Berliner Zeitung am Mittag, de Petit Bleu (Brussel) en de Standard (Londen) te Parijs bijeengekomen, ten einde een ontwerp-reglement samen te stellen voor het Circuit Européen. Bij deze bijeenkomst waren ook tegen woordig de heeren J. P. Verweij en Jhr. Ram, de vertegenwoordigers van de Nederlandsche Vereeniging voor luchtvaart. Op 3 en 4 Maart hebben de afge vaardigden der sportieve machten van de betrokken landen het ontwerp uit sportief oogpunt beoordeeld. Er is in die dagen te Parijs hard gewerkt, al dient erkend te worden, dat de arbeid zeer verlicht is geworden door het uitnemende voor-ontwerp van den ver tegenwoordiger van Le Journal, Ge orge Prade, aan de afgevaardigden aangeboden. Een langdurige onder vinding op sportgebied kwam hem daarbij voortreffelijk te pas. Als technische adviseurs waren aan wezig de heeren Blériot, die .echter slechts kort zijn steun verleendevoorts de bekende Wright-Vlieger. Graaf de Lambert en de vermaarde constructeur Robert Esnault Pelterie, voorzitter van de Chamhre Syndical de l'Aviatique, welke laatste alle zittingen by woonde. Een enkele maal scheen het bij de besprekingen, of de noodige overeen stemming niet te bereiken zou zijn, vooral indien de uitoefening van de rrtieve jurisdictie ter sprake kwam. rondvlucht toch, die van Parijs uitgaat en ook daar eindigt, en waar- •v van de organisatie door Le Journal wordt bekostigt, is dus een Fransche onderneming. Nu zijn de Franschen er zeer op gesteld, ook gedurende de vlucht eenigen invloed uit te kunnen blyven oefenen op de te nemen be slissingen. Maar ten slotte was de heeft van broederlijke samenwerking die steeds voorzat bij de afgevaardig den, en het verlangen de rondvlucht, die een»gebeurtenis van wereldbeteeke- nis wordt, vooral te doen slagen, toch sterk genoeg, om de verschillende be zwaren te overwinnen. Omtrent den inhoud van het regle ment zal het een en ander worden mede gedeeld, zoodra de sportieve machten dit hebben goedgekeurd en het daar door zijn doorloopig karakter zal heb ben verloren. In dezen Europeeschen rondvlucht nu zal een eind-overwinnaar zijn, welke te Parijs minstens 100.000 Francs ontvangt. Voor den eindprijs is nu reeds 225.000 Francs byeon, waarvan de eerste 20 percent zal krijgen, de tweede 15, de derde 10, de vierde 7 enz., hetgeen ook voor de etape-prijzen geldt. Verder zijn er voor de eerste etape 40.000 Francs, voor het complex etapes Parijs—Ber lijn 100.000 Mark, Brussel 25.000 I<Tancs, de Standard te Londen 62.500 Francs. De voor etape-prijzen aange boden sommen moeten voor minstens 60 percent verdeeld worden onder de regelmatige deelnemers aan den rond vlucht, en mogen geen andere voor waarden bevatten dan de hoofdprijzen, zoodat hier de snelheid beslist. Zoo heeft Berlijn van haar 100.000 Mark er 40.000 gereserveerd voor Duitschers of Duitsche toestellen onder bijzondere voorwaarden. Nederland een vierde gedeelte voor landgenooten. Door tusschen-gelegen plaatsen ge lijk Rheims, Charlesville, Aken, Dus- seldorf, Hannover, Hamburg, Bromen Oldenburg, Lille, enz. werden nog meerdere prijzen bijeengebracht. De totaalprijzen zullen minstens 1.000.000 Francs bedragen, en onmogelijk is het niet, dat zij zullen stijgen tot anderhalf of twee millioen. kend was en er zoo nu en dan onbe hoorlijke uitdrukkingen waren gé- Zoo is nu eenmaal de spreektrant van den heer Duys en dat hebben wy willen constateeren. Dr. Stavenisse de Brauw moge ,het nu nietfair vinden, het een nuffige onfatsoenlijkheid noemen dat wij die „onbehoorlijke" uitdrukkingen niet af drukken als bewijs, zoo min wij deze gepast vonden te worden gebezigd door een volksvertegenwoordiger op een openbare vergadering, zoo min achten wij deze geschikt voor opname in ons blad. Maar wij verzekeren den heer Sta venisse de Brauw dat er op die vergadering personen zijn geweest, die zich aan die uitdrukkingen hebben geërgerd. Red. Buiten verantwoordelijkheid der Bed' Mijnheer de Redakteur. Vooreerst mijn dank, dat U hebt willen ingaan op mijn vraag, in ver band met de rede van mijn partijge noot Duys. Ik verwonder me over Uw gevoelen dat de zaak eigenlik te onbelangrik is voor nadere bespreking. Immers de meesten zullen 't toch wel met me eens zijn, dat een spreker, dien zijn rede op effekt berekent, misschien niet absoluut oneerlik is, maar toch ook niet met innige overtuiging spreekt U vindt dit toch zeker niet van minder belang, omdat 't iemand betreft van een partij, die niet de uwe is? Uw bewijs voor het door U be weerde feit, kan ik niet sterk vinden U wijst op zekere uitdrukkingen, die „er in sloegen," die „pakten." 't Is zeker een zonderlinge beschouwing dat pakkende uitdrukkingen onver- mijdelik het gevolg moeten zijn van effektbejag,* en niet kunnen voort komen uit het temperament van de spreker op geheel natuurlike wijs. Me dunkt dat maar weinig personen die Duys kozen, het frisse en tempe ramentvolle bij hem zullen miskennen. Uw antwoord op het tweede punt kan ik nog minder toejuichen dan het eerste. Het is volstrekt niet onbelangrik iemand openlik van onbehoorlikheid in zijn woorden te betichten, en ik vind het niet fair zich, als men om bewijs gevraagd wordt, te verschuilen achter een nuffige fatsoenlikheid, die niet eens een onvertogen woord durft te vermelden als 't dient om een be schuldiging te staven, terwijl men er dan nog een insinuatie aan hem die 't niet eens is durft bij te voegen, Het is mogelijk dat de een of an dere familiare uitdrukking U ongepast voorkomt en mij niet, maar in 't wilde weg maar te spreken van onbe- hoorlike en grove woorden en aldus ongetwijfeld verkeerde indrukken te vestigen is wellicht niet in strijd met het „burgerlike" schnnfatsoen, maar wel met een behoorlike omgang van mensen met elkaar. Met dank voor de plaatsing. Uw. dw. R. STAVENISSE DE BRAUW, Lid.der Red. „G. W." Naar aanleiding van het boven staande geven wij gaarne de verzeke ring, dat wij noch de eerlijkheid, noch de overtuiging van den heer Duys in twijfel trekken. Dat is zelfs niet bij ons opgekomen. Maar, dat heeft niemendal te maken met hetgeen wij schreven, dat de rede op effect bere- Voor de rechtbank te Rotterdam zijn gisteren de volgende zaken be handeld Ter zake van mishandeling is tegen B. A. v. W., 20 jaar, melkrijder te Waddinxveon, f 25 boete, subsidiair dertig dagen hechtenis geëischt. Op 17 December zou hij W. Th. Melchers aldaar een slag in het ge zicht gegeven hebbon, naar de ge tuigen verklaarden, tengevolge waar van een stuk glas van Melchers' bril in diens gelaat een* bloedende wonde veroorzaakte. Een maand gevangenisstraf werd geëischt tegen C. v. V., 20 jaar, zand visscher, te Ammerstol, die op 18 De cember den rijksveldwachter Groenen dijk en den gemeente-veldwachter A. F. de Bloois zon hebben uitgescholden en den laatste bovendien een trap tegen het onderlijf zou hebben ge geven drie maanden gevangenisstraf tegen J. R., 25 jaar, schipper te Benschop en eenzelfde straf tegen H. O. B., 20 jaar, schipper te Lopik, die op 11 December te Polsbroek den politie dienaar dier gemeente J. Spinhoven zoodanig zouden hebben mishandeld, dat deze bewusteloos neerviel en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen een maand gevangenisstraf tegen den niet-verschenen U. J. H., te Ca- pelle aan den IJssel, die op 27 No vember den veldwachter dier gemeente W. de Knegt beleedigende woorden zou hebben toegevoegd. Uitspraken Dinsdag 21 dezer. Spr. bestrijdt het argument, dat er in het systeem „belasting naar draag kracht" naast de progressieve vermo gensbelasting geen plaats zou zijn voor een progressieve successiebelas ting, of eigenlijk naast een vermogens- belasting in het algemeen geen plaats voor een successiebelasting. De verdediging van de progressie door den minister is zeer zwak, is eigenlijk geen verdediging. Bij het voorstel der soc.-democraten is van geen belasting naar draagkracht sprake; bij dat voorstel is het woord „staatsorfreeht" (waarvan spr. voor stander is) vermeden, maar het voor stel is toch een rechtvaardiging van het rochtstrooksch vermogensrecht van den Staat, het is een soort staatserf- recht, maar inconsequent en onlogisch en daarom onbruikbaarhet is zelfs in strijd met een goed begrip van staatserfrocht. Spr. acht ons systeem verre te verkiezen boven het Engelsche dat de soc.-democraten willen invoeren. Spr. noemt dit voorstel niet vooruit strevend, maar reactionair. Spr. betoogt voorts, dat. hot prin cipieel te verdedigen-is, dat men re kening houdt met, den graad van ver wantschap, juist in het stelsel „belas ting naar draagkracht", alhoewel men natuurlijk goen zuivere belasting naar draagkracht bereikt. In de toekomst zal hot noodig zijn om ook in de rechte lijn de progressie in de sue cessiebelasting door te zetten. Spr. verklaart ton slotte dat hij en de zijnen hun stom aan het ontwerp zullen geven. De heer van Dodem verklaart alleen dón voor het ontwerp te kunnen stom men als de Minister terugneemt de afschaffing dor overgangsrechten op ffecten. Regeling der werkzaamheden, Met, 42 tegen 25 stemmen word be sloten 4 April a.s. in de afdeelingen te doen ondorzookon do Bakkerwot 5 April komt in de afdeelingen de Militiewet aan de orde, waartoe be sloten werd met 66 tegen 6 stemmen. De eindstemming over het wets ontwerp tot bestrijding der zedeloos heid zal 16 dezer plaats hebben. Omtrent de spiounage-zaak wordt nader bericht De reeder van Loon bezocht te Mühlheim a. d. Ruhr een vriond in de kazerne aan wien hij vroeg om een geweer Ui mogen zien, waaraan de fuselier voldeed. Een officier liet hem toen arrestee ren wegens spion nage. Echter is van Ix>on na verhoord te zijn weer op vrije voeten gesteld. Aan de Gare du Nord te Parijs heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De uit Keuion binnenkomende snel trein reed met zoo groote snelheid het station in, dat de locomotief het tootblok vernielde en in een der goe derenkantoren terecht kwam. Een beambte geraakte onder de locomotief en werd zoo ernstig gewond, dat hij eenige oogenblikken later den geest gaf. Twee andere stationsbeambten en een reiziger w or don eveneens gewond. De bisschop van Oporto hooft den herderlijken brief doen voorlezen. l)o stedelijke gouverneur eischt, dat do bisschop verbannen zal worden. Alle priesters, die den hordortijkon brief hebben voorgelezen zijn in hechtenis genomen. I)o minister van justitie heeft den bisschop van Lissabon ontvangen, die 3 uur noodig had om verklaringen af te loggen. Twee katholieke dagblodon zijn geschorst. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 7 Maart. Verkort Verslag. (Vervolg). De heer van Nispeh (Rheden) licht verschillende grieven toe, die hij tegen het ontwerp heeft. Toch ging spreker, ondanks zijn be zwaren, met het wetsontwerp mede, De heer Treub had ook gaarne ge zien dat in eenige leemten ware voor zien, zooals het openen van de mo- gellykheid van betaling in termijnen van het successierechtde gelijkstel ling van schenkingen met erfstellingen en legaten, en het opnemen in het successierecht van verkrijgingen uit levens verzeker i n g Overigens verdedigt spreker prin cipieel het ontwerp, dat den vrijzinnig- demokraten echter niet vorgenoegt. Voortzetting Woensdag 11 uur. Vergadering van Woensdag 8 Maart, te 11 uur. Voorzitter: Mr. W. K. F. R. Graaf van Bylandt. Successiewet. Aan de orde is de verdere behan deling van het wetsontwerp tot nadere regeling van de rechten van successie en v.an. overgang bij overlijden. Bij dit wetsontwerp wordt ingevoerd een heffing der belasting naar een progressieve schaal in dien zin, dat van hetgeen meer dan zeker bedrag wordt geërfd of verkregen tevens een wat hooger percentage wordt betaald dan over bedoeld bedrag. Voorts wordt verkregen een uit breiding en betere regeling van de vrijstellingen voor verkrijging van kleine erfdeelen en legatendat de heffing van opcenten vervalt en dat het recht van overgang bij overlijden van de nagelaten effecten en rente- gevende schnldvorderingen wordt af gestraft. De heer Treub zet zijn gisteren middag afgebroken rede voort. Hij bespreekt thans het karakter en den rechtsgrond van de successiebelasting. Hot aantal slachtoffers, omgeko men bij den brand ,in Bolagoje moet 183 bedragen. Van vele lijken vond mon slechts enkele stukkon verschei dene personen, die al hun kinderen vorloren hadden, vervielen in waanzin. J a v a-s u 1 k o r. Do „Agence d' Extreme Orient' meldt uit Tokio het. volgendo De boycott der Java-suikor is alge meen. Men heeft getracht den priji der suiker in de hoogte te voeren, wat zoor gelaakt werd en overigens niet gelukt is. Een belangrijko lading Hollandsche suiker is in Simonosaki aangekomen, wat een groote opwin ding veroorzaakte. Men tracht te weten te komen wolke kooplieden de be langen van het vaderland vorraden hebben. Echter klaagt men over do Japan- sche suiker, waarvan de kleur den verbruikers niet aanstaat. Dit gebrek wil men verhelpen, maar hot zal wel lang duren voor men hierin slaagt. Bookmakerskantoren. Men meldt ons uit Middelburg Het adres aan do Tweedo Kamer, waarin verzocht wordt do bookmakers- kantoren voor zoover zij zich alleen uitstrekken over buiten hot koninkrijk gevestigde, niet te verbieden is hier Dinsdag door ongevoer 1600 1700 personen geteekend. Onder hen, die teekenden, bevinden zich personen van alle politieke rich tingen, van allen rang en standdi rect en indirect belanghebbenden, doch ook vele mannen van naam en positie en autoriteiten, wier dool alleen is het dreigend gevaar voor de gemeente te helpen af te wenden. Een notaris veroordeeld. Heden is ter civiele terechtzitting van de Rechtbank te Middelburg over eenkomstig den eisch van het O. M. door die rechtbank veroordeeld tot boete, subsidiair 1 dag hechtenis we gens overtreding van do wet op het Notarisambt, het niet juist vermelden op den kant van oen in Juli 1909 gepasseerde acte van de daarin door- genaaide regels en woorden, de heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst. Minister Colijn is hedenmorgen te 9 uur uit Arnhem vertrokken naar Ede voor inspectie. Om één uur is Z. E. teruggekeerd naar Arnhem en per auto naar Westervoort vertrokken om het fort te inspecteeren, waarna hy naar Arnhem terugkeert om in het hotel Pays-Bas met generaal Tonnet te dineeren. VAN tot zeer Inge prjjzen. Aanbevelend van hot Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.7 te Ilorta, laagste stand 746.7 to Seydis- fjord. Verwachting tot don avond van Maart Zwakke (ot matige zuidwestelijke tot westelijke winti, zwaarbewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. WADDINXVEEN. GEBOREN: 2 Februari Nooit je, ouders J. de Raadt en W. don Boer Jacobus Johannis, ouders A. A. van llaasteren on G. üompier - Wessol, ouders van der Zijcten oit A. Dammes Oor nel is, ouders I. Pi lie en S. Binnenkade OGorritjoOoruelia ouders (1. Kuster on A. (I. van dei- Voort 7 Adrianus Johannes, ouders C. Toor en W. Perritlon Hendrik .Tan, ouders B Janszon en M. E. Koe link 11 Joris, ouders J. .1. van der Ham en O. Ouborg Hendrik Willem, ouders II. I. Doeleman en A. van der Wal 25 Bastiaati Pieter, ouders A. van den Berg en B. do Vrij Cornelia Johanna Marin, ouders J. II. Mulder en O. P. Kromme 1 Maart Nicolaas, ouders K. don Uijl en K. Schaap. ONDERTROUWI)8 l-'obr. Herrit Visser, wodr. van J. Rodenburg en Maria Jaeoba Bremmer -- 15 Gijsbert de Ruiter en Adriana Oudijk. 23 Arie van der Krans on Anthonia Maria Verzijden. GEHUWD: 3 Febr. Th. C. van Veldhuizen met 0. F. van Rhijn 15 J. de Loos met O. den Hertog 22 Gerrit Visser, wodr. J, Rodenleitg met Maria Jaeoba Bremmer 1 Maart Gijsbort de Euitoo met Adriana Oudijk OVERLEDEN: 7. Feb. Agues Ver bij, wed. A. Verhoul, oud 80jaar; 10 Aletta van Wijngaarden, oud 7 weken Margo Constance Loonoro Slors, oud 39 jaar 13 Pieter Liuruns Jo hannes van Soest, ond 1 jaar 16 Gerrit Kuster, oud 34 jaar, ochtg. van A. O. van der Voort 22 Cornelia Boekhorst, oud 58 jaar, echtg. van .1 Gooson Maar-en Lcendert van Vliet oud 8 mnd 23 Wessol Bunnik, oud 63 jaar, echtganoote van J. Boero 27. Hendrik van Eek, oud 1 jaar 28. Hendrika Alberdina Bruininks, oud 5 mnd. HAASTRECHT. GEBOREN Maria Berdina, oudei P. L. van Someren en II. van tien Heuvel C'atharina Emma, ouders A. C. Kraan en J. Jansen. GEHUWD: J. A. Oostveen te Snel rewaard en Th. O. van Vliet OVERLEDENPiertertje den Ouden oud 42 j. Wed. van O. Both Theunis Priem oud 3 weken Catharina O,verkamp oud 86 j. Hendrik de Graaf oud 71 i. ochtg. van M. Noorde man Jan Verbaik om 69 jaar. VLIST. GEHUWD: P. Verduijn te Berg ambacht on L. Boer. OVERLEDENJohannes Uitten- boogaart oud 51 j. Wedr. van A. C, Oskam echt. van M. de Groot. VAN [1KN 8 MAART 1911. StiutilMnlnten. Nod. CertWerkelijke Schuld 3 pot, Oosteur. Belast ingvrijo Kronen rente 4 pot. Port. Obl. 3de Serie Amorf. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spwmij.) 1898 4 pet. ld. t >bl. (Nieolai Spoor- eg) 1867*09 4 pet, ld. )bl.6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding laOe- ning 5 pet, ld. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. «nuk en Credlet-lnstel- liiijren Ned. Bankaandeolon luilustr Oiitlcriieiuiiiroii American Car A Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert, v. Aand. Anglo American Tele-j graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol Credict Instel I en Cultuur OiidcrneniliiKeii Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav.Cultuur Mij. Aand. Nod. Hapdel-Mij. C.v.A Mijnbouw .tlijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. (Jew. Aand. RodjangLohong, Mijn- iouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Onderii. Dorische Petroleum In- lustrie Mij. (Jew. A. Kon. Ned. My. tot Ex pi. Petr. Broun. C.v.A „Shell" The Tranap. A Trad Cy. C. v. (J. A. .Scheep» u ii rf 'li/eii, Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. -Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rnl»ik-Onderiieiiiiug;efi Bind joy Tabak Mij. A. Nieuwe Asahnn Tabak Mij. Aand. Silau" Asahnn Tabak Mij. Aand. IN venten. Maxwel Land Gpanl Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lira. Cert. v. Aand. Spoorwegen. I loll. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expk v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-11 Obl. 3 pet. Warschau- Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. llypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij (Jew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand. Preiiileleeniiiffen. Amsterdam Aand. 3 petj Hongarije. Thei <*-tte-| gulirungs-Ges. 4 pet GELDKO Prolongatie 3 pCt. Amerikanen ongean imeord, nationale staatsfondsen weinig varioerend, cui- turen wiliig, Petroleums vrijwel onver- I anderd, Mijnen geen affaires behalve voor Redjang Lebongf? Vorige Koers. Koer* van hoilcn- 87 87 9;r„ 98% 64'/, 99'/,, 99'/,, 8«'/w 88% 93'Vi.i 88"/, 91 93'/, 91% 48 48%. 104';, 89'/, 58'/, 58% '208 207'/, MrV„ 53%. 74% 28"/, 75 20% 77 77% 203 295 190 203 296 174' 2 174 909 88'/j 920 85 156 1741% 174 471'/, 462 Vï 173 '/z 117 110 1H J «é'/lB 113 113% 7*/» 72 B/g I 78 80 10"/, 19% 78'; 78'/, SS «7% f 188. 117% 214 98% •78'/,, '^7/l6 174 174% 17% jl08'/, 107% 100'; ER8.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2