1 I M WE .E. Alter EDELE HARTEN. 1 r 1 Vrijdag 10 Maart 1011. 40e Jaargang. No. 11505. Kolkman’s successiewede. <1 D-A-. S-uLlten Laxxd. Buitenlandsch Nieuws. r FEVILLETOX. slcexx menzorg* ïracht 269* IAG, LE. ALTER cht 269 -AG. MEUR te tellen. LY ZONEN, voer G-ovLcLeueix Oxxxstxelcexi.. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. I, Telefoon Intere. 82. Telefoon Intere. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. f* loze belangrijk HANNA. i» n Buiten- (Wordt verytlgd.) RN HUIS. PARADIJS zich ten doel en overtollige on welke ook, epareeren, en gegoeden voor jrkoopen. De komt geheel role Vereeni- 8 uur, Lezing ver de Nederl. TE WAAR- ren aeskleeding. of gedeelten HUL, BAART Lz. Frankrijk. Weereen spoorwegongeluk. Ditmaal in den tunnel bij Vincennes, op vijf tig motor afstand van hot station. (lm- terochtend waren wegwerkers bozig in den tunnel, waar dubbel spoor ligt te herstellen, toon om oven voor half acht een trein naar Parijs langs kwam. Do wegwerkers weken uit, uoor zich ontbieden, ■goed. !f en A DUE8: Zooals men waarschnnlijk weet, is eenigen tijd geleden de Amerikaansche minister van binnenlandsche zaken, de heer Ballinger beschuldigd niet do politiek van bescherming der natuur lijke hulpbronnen, zooals die door pre sident Rooseveldt werd voorgestaan, te hebben gevolgd, doch integendeel haar door zijn Handelingen bijna te hebben doen mislukken. Pinchot, de chef van liet boschwezen, die deze beschuldiging had geuit, verloor ten gevolge van dit conflict met den mi nister zijn betrekking. Hij hoopt»? Wij achten het een verblijdend feit, dat deze waarheid meer en meer wordt ingezien. En het gevolg daarvan is dan ook, dat de vaders beginnen te begrijpen, dat ze iets aan hunne kin deren kunnen nalaten dat oneindig meer waard is dan kapitaal, ook al omdat het den kinderen niet kan worden afgenomen, en dat zijn de kundigheden, die hen in staat stellen' ruim in eigen onderhoud en dat van het gezin te voorzien. Daar moet het heen. Onze jongens en ook onze meis jes, niet te vergeten, moeten door do opvoeding die ze krijgen mensche n worden in de maatschappij, en men UN VAN HM. IEEËN worden in verzegelde n vijf, twee en n een Ned. ons Iding van Nom- js, voorzien van id Merk, vol st gedeponeerd. de uitvoering de orders aan- fiOUBSCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1-5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer - 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1 —5 regels f 0.35 bij vooruit- betaling, elke regel meer 6 ets. Reddames f O.z5 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 7 uur, 4e jaar- ?d. Vereen, tot ende dranken. lonie”, 3 uur. ie Afdeeling 'eeniging van .litairen vóór eduwenzorg”. 1” 8l/2 uur. idering van de s-vereeniging. uinie”, 8 uur, t Mandoline- atia”. ord”, 8’/2 uur ereenigingtot rculose. geregeld tijdig int vangen van vermakelijk- dan in onze 42) Maar het verlangen om te hooren, wat zij elkander nog zouden zeggen, hielp mij mijn flauwte beheerschen mijn brandende lippen ademden be- geerig de koele lucht in en ik was nog in staat, mijn voorhoofd tegen de latten te drukken en aandachtig toe te luisteren. Geruimen tijd bleef alles stildaarna fluisterde Hanna „Genoeg, genoeg, ik kan u niet meer in de oogen kijken; laat ons van hier weggaan I” Zij wendde het hoofd af en trachtte zich aan zijne omarming te ontwrin- „0, Hanna, wat overkomt mij’ rat ben ik gelukkig I” riep Selim uit. „Kom medemen zou ons hier kunnen verrassen!” Met fonkelende oogen en met wijd geopende neusgaten sprong Selim overeind. „Laat de heele wereld maar komen,” antwoordde hij„ik bemin u en zal het iedereen in het gezicht zeggen 1 nu mm lijk en.zijn niet in te geven. Er lang mevr zullen kunnen uit betalen, het. gebrek groot. De winko- d® mijnwerken» moeten ook het hoofd boven water houden, staat, langer erudiet wordt in vele gezinnen honger gele den. Men heeft op straat al vrouwen en kinderen flauw zien vallen, lazen wij. Een vergadering van leiders hooft besloten nog eens de bemiddeling van Asquith, van het ministerie van han del, in te roepen. Dcithchi.and. De Keizer zal op het „Nordsvwijtii- tion” een gedenkboeken laten oprinhten voor gnuif ('ohngny, die door zijn uchtorkleirfdochter Prinsen Louise Hen rietta, dochter van stadhouder Frederik Hendrik en vromv van den Grooten Keurvorst, voorvader der llolienzollci n werd. Op het voetstuk van 't stand beeld, dat door prof. Martin Wolff zal worden uitgevoerd, komt dit op schriftGaspard de ’oligny, admiraal van Frankrijk, Overgrootvader van keurvorstin Louise Henriette, moeder van den eersten Konmg van Pruisen Regain habemus. Tijdens een bezoek mm het „Nord- seegtation'’ heeft de Keizer persoonlijk de plaats uitgezocht, waar het gedenk- teeken zal verrijzen. Oobtenbijk-Hongarije. Bij herstel!ingsarbeid in den Ween- schon Hofburg is de enderaardsclm gang naar Schönbrunn ontdekt, waar van de Wwnscho geschiedenis zoo dikwijls gesproken wordt Vóór hon derd jaron moet die gang nog door het Hof gebruikt zijn. De gang is zeer breed en hoog. Van den Hofburg uit natuurlijk, bij de terugkomst van Roo- seveldt na diens jachtreis door diens bemiddeling in zijn ambt her steld te worden. Dit is niet-gebeurd. Echter een sedert enkele maanden verschenen verslag over li*t ambts- beheer van Ballinger, liet zich over dezen niet zeer gunstig uit. Na de sluiting van hot congres schijnt pre sident Taft hom den bons gegeven te hebben, althans do hoor Ballinger is afgetreden als minister van binnen- laiidsche zaken. Na do rode van den heer von Bot li man n Heilweg is da houding van het Vaticaan togen don Pruislschan staat, natuurlijk nog meer ter sprake geweest. In hot bijzonder ia in deze belangrijk do redo van dep een (rum-af go vaar dig'Ie Porsch. Deze erkent dat het aantal geestelijke orden in Duitschland is toegenoinen. Daar zij zich echter aan do ziekenverpleging wijden, be staat er geen gevaar voor den Staat. Het centrum wenschto hef Duitsehe gezantschap bij het Vaticaan gehand haafd te zien. De rede van den mi- nister-presidenl’, vooral de bedreiging dat geen geestelijke die de modornis- ten-eod had afgelegd, meer zou wor den aangesteld als leeruur in hot Duitsch on do geschiedenis, had bij zijn partij bevreemding gewektHier door werd de geloofsvrede verstoord. Do minister van («eredienst bleef don maatregel evenwel verdedigen als een poging om den geloofsvrede Ie hand haven. Juist hot benoemen van een katholiek geestelijke tot ambtenaar van den Staat wat hij met zijn benoeming tot leeruur toch wordt, levert een gevaar op voor conflicten. Slechts wanneer ook van kerkelijke zijde met voorzichtigheid wordt opgutreden, zou do regooring haar standpunt kunnen wijzigen. De rode van minister von Trott zu Stolz werd door de linker zijde mot instemming ontvangen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post-1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad- 1.50 Idem franco per post- 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. ik u ik zal wel iemand vinden, die den brief bezorgt. Bovendien kan ik zelf langs don tegenoverliggende!! oever van den vijver ryden kom dps altijd gedurende de schemering in den tuin. Maar, gij zult niet op reis gaan I Willen zij u werkelijk wegzen den, dan zal ik het niet toelaten, zoo waar er een God in den hemel is Spreek daar niet van, Hanna, dat maakt mij woedend! Ach, mijn lieve, mijn geliefde I” Hij greep haar hand en drukte die hartstochtelijk aan zijn lippen. Plotse ling sprong zij overeind en riep op angstiger! toon „Ik hoor stemmen er komt iemand Zij verlieten het prieel, ofschoon er niets te hooren was. De stralen der avondzon wierpen hun gouden glans over het paar, maar mij scheen deze glans bloedrood te zijn. Langzaam slenterde ik naar huis terug. Aan een kromming van den weg ontmoette ik Kazimierz, die op mij gewacht had. „Zij zijn naar buiten gekomenIk heb hen gezien,” fluisterde hij„zeg mij nu, wat ik moet doen!” „Schiet hen neder!” riep ik met een heftig gebaar. Kazimierz werd rood als een roos en zijn oogen glansden als phosphor. „Goedantwoordde hij. „Neen, .wacht, weet niet dwaas t van vóór drie eeuwen er ook zoo over dachten, en den inwoner die het dorp verliet, aan de beurs inspecteerden, omdat het wet was, dat hij er niet weer in mocht, als hij niet met meer geld er in kwam, dan hij er was uit gegaan. Zeker, wij schatten de kracht van* het kapitaal niet laag, het is vaak het vliegwiel van de heele machine en in honderderlei opzicht onontbeer lijk. Maar die kapitalen van vader op zoon overgaande, in Engeland, in de aanzienlijke familiën zoo nauwlettend bewaakt, dat de oudste zoon de uni verseels erfgenaam is, vormen toch niet het hoofdbestanddeel van de wel vaart van een volk. Die wordt niet gevonden in' het kapitaal, maar in de bronnen waaruit kapitaal is te vormen. Uit een landbouw als ten onzent, jlic gelukkig meer en meer van dat enge conservatisme verlost raakt, dat, om maar eens iets te noemen, kunstmest uit den booze achtte, omdat vader en en grootvader dien nimmer hadden gebruikt, maar die, zijn vooïded doende met de lessen der wetenschap, de cultuur telkens tot hooger inten siviteit opvoert, en driemaal meer uit den grond haalt dan vroeger. Uiteen handel, die, gesteund door een vrij zinnige handelswetgeving en goede verbindingswegen, Nederland meeren meer zal maken tot het grondgebied waarover de wereldruil zijn weg kiest. Uit eene industrie, die, zich werpende op wat aan onzen landaard het meest geëigend mag heeten, door haar fa- bricaat met het beste buitenlandscho kan concurreeren. In één woord, de gouden kip is niet het kapitaal, dat van vader op zoon overgaat, maar het is de bron, waaruit kapitalen kun nen worden geput. is eerst volledig mensch, als men in die maatschappij door eigen arbeid geheel onafliankelijk kan zijn. Dat dit niet alleen door theoretische bekwaamheid het geval is, schijnt ons niet overbodig op te merken in een tijd nu het ambacht dwaselijk bij som migen in minachting is geraakt. Ook het ambacht kan oeno uitstekende positie geven, mits het in de perfectie gekend wordt. Wij hopen, dat wat daaraan in Nederland nog ontbreekt, door uitbreiding van het technisch onderwijs verholpen zal worden. Want op elk gebied geldt het, <lat kennis macht is. Dat zien ook de Ameri- kaansche millionaire in, die nog met grooter zorg dan hunne minder met aardache goederen gezegende mede burgers er voor waken, dat hunne kinderen niet toren op het vooruit zicht van de rijke erfenis van vader, mai^r die makun dat ze toegerust zijn met alle kundigheden die hen den strijd dos levens hoopvol kunnen doen aanvaarden. Zij hebben gelijk. Ziet om u heen, naar onze mannen van handel, land bouw en industrie, die als voorman nen in hot bedrijf bekend staan, en daarin kapitalen verwierven. Zijn het in den regel zij, die geboren zijn in het huis van een rijken vader, zij die van joegsuf aan de Weelde kenden Inimers noen. Noch op stoffelijk, noch op geestelijk gebied fourneert de rijk dom ons een aan haar aantal geëven- redigd quantum eerste mannen die zijn voor het gi'ootsto gedeelte self- made-men. Wel oen bewijs hoe rijk dom, en in het algemeen eigendom, die niet door eigen arbeid is ver kregen, de energie eer doodt dan ver sterkt. Doe niets! Meng je niet niet in deze zaak, en zweer mij op jo eerewoord, dat je zult zwijgen Mat alles aan mij over I Heb ik jo noodig, dan zal ik het je wel zeggen. Maar aan nie mand een woord er over I" „Men zal er geen woord van mij over hooren, al zou men mij dood slaan Daarna zetten wij zwijgend onzen weg voort. Kazimierz was volkomen doordrongen van den ernst van het voorgevallenehet scheen hem een ontzettende gebeurtenis, zyn hart bonsde van vreugde en xijn oogen fonkelden. „Henryk!” zeido hij. Wij fluisterden beiden, ofschoon er heinde en ver nie mand was, die ons had kunnen hoo ren. „Gaat ge met Selim duelleeren „Ik weet het nog niet! Misschien wel Eensklaps bleef Kazimierz stilstaan en sloeg zijn beide armen om mijn hals. „Henryk, mijn beste, dierbare, eentje Henryk, wanneer ge met hem wilt duelleeren, laat mij het dan in uw' plaats doen I Ik zal het wel, met hem klaarspelen! Laat mij T eens probee- ren 1” Zooals de meeste knapen, moest hij zeker van heldendaden droomen, maar ik gevoelde in hem een broeder, die op het andere spoor te plaatsen, maar bijna op hetzelfde oogenblik vloog de sneltrein uit, Parijs komende, den tun nel binnen. De ongdukkige arbeidois konden door den st oom on het gei aas van den eersten trein zien noch hoo ren. Twee wegwerkers zijn op slag gedood, acht zijn er gewond, allen ernstig drie nagenoeg hopeloos. Eng KI, and. De staking onder de mijnwerkers in Rhondda-dnl, in Zuid-Wales, waar een tijd geleden onlusten zijn vóórgeko men, duurt voort. Al vijf maanden zijn er nu een 12,000 mijnwerkers buiten verdienste. Men vreest,, dat de vakvereenigingen hot stakingsgeld niet 1-“^ - Reeds is liars die van leven, kunnen Ik weet zelf niet, hoe dit in zijn werk is gegaan ik ben lang met mij zelvón in tweestrijd geweest, omdat ik ge loofde, dat Henryk u beminde en gij hem. Maar nu is mij dit alles onver schillig; gij bemint mij, en dienten gevolge gaat het hier om uw geluk I 0, Hanna, mijn Hanna!” Opnieuw hoorde ik een kus, waarna Hanna met teedere, bijna gesmoorde stem begon te spreken„Ik geloof het, mijnheer Selim, ik geloof het! Maar ik heb u iets te zeggenmen wil mij, naar het schijnt, naar myne meesteres in het buitenland zenden. Gisteren sprak madame d’Yves er met den meester over. Madame d'Yves ge looft, dat ik de oorzaak ben van den zonderlingen toestand van den jongen meester. Zij vermoeden, dat hij mij bemint. Ik zelf zou niet kunnen zeg gen, of dit werkelijk het geval is, maar menigmaal komt het mij ook zoo voor. Ik ben bang voor hem; ik heb er een voorgevoel van, dat hij ons in den weg zal komen te staan, dat hij ons zal scheiden, en ik Zij eindigde met een nauwelijks hoorbaar gefluister: „En ik bemin u toch zoo teeder „Hoor eens, Hanna,” antwoordde Selim, „geen menschelijke macht zal ons kunnen scheiden. Zou Henryk mij verbieden hier te komen, dan schryf mij waardig was, en trok hem, zooals nooit te v< ren, aan mijn borst, terwijl ik zeide „Ik weet hot nog niet, mijn beste Kazimierzmaar ik zou in geen ge val op je voorstellen kunnen ingaan. Ik weet nog niet, wat er zal gebeu ren; maar hint mij in ie<ler geval bij tijds een paard zadelen. Ik zal hem inhalen, hem onderweg aanhouden en metf hem tot een verklaring komen. Gij moet ints'sschon het dog op Hanna houden, zonder haar echter te laten merken, dat ge van iets weet. Laat nu het paard voor mij zadelen „Neemt ^e wapens mede?” „Neon, Kazimiere, hij hoeft innnore ook geen wapens bij zichNeen, ik wil alleen maar met hem spreken. Stel je gerust en ga nu aanstonds naar den stal.” Hij snelde weg om mijn <»pdracht ten uitvoer te brengen, on ik keerde langzaam naar huis terug. Ik gevoelde mij, alsef men mij een bijlslag op het hoofd had toegebracht. Waarlijk, nu kon ik wel zeggen, dat ik niet wist wat ik deed, noch wat ik gedaan had. Gaarne had ik het luide uitge schreeuwd Minister Kolkman is aangekomen met eene zeer bescheiden verhooging van de successiebelasting, waaruit hij 11 ton meer wil halen. Ook thans is als argument in het Voorloopig Ver slag daartegen gehoord, dat door die belasting „het kapitaaj vernietigd wordt.” Een argument, dat niet door nieuwheid uitblinkthet is ook tegen Gleichman aangevoerd, die in 1878 de erfenissen in de rechte lijn met één percent belastte. Het zal toch de moeite waard zijn dit argument even onder de oogen te zien. Laten wij nu maar eens nemen iemand, die een millioen erft in de rechte Jyn. Die zal volgens dit ont werp niet meer f 10.000 als vroeger, maar f 25.000 aan successie-belasting hebben te betalen. Een van beiden, hij is op het oogen- blik dat hij erft, in staat in eigen onderhoud te voorzien, of hij is het niet. Is hij het wel, dan kan hij zeer gemakkelijk de f 25.000, die hij van het kapitaal aan belasting mdet beta- lep, in het eerste jaar door besparing terug hebben. Hij verhoogt zijne uit gaven in dat jaar niet met de f40.000, die dat millioen a 4 percent hem ’s jaars zou opbrengen, maar met f 15.000. Daar zal hij wezenlijk niet minder van worden. En is hij op het oogenblik, dat hij erft, niet in staat zijn eigen brood te verdienen, hetzij omdat hij nog een kind is, of omdat hij, in het vooruitzicht van „vqel te erven" niet die kundigheden heeft verworven, die daartoe noodig zijn, dan is al wederom f 15.000 inkomen voor een kind of voor den maatschappelijk nietswaar dige meer dan ruim voldoende. Ver mindering van kapitaal behoeft dus van dit voorstel niet het gevolg te wezen. Maar er is meer en gewichtiger. En wel dit, dat het de ergste van alle misvattingen is, dat de welvaart van een volk in de eerste plaats zou afhangen van het kapitaal dat het bezit. Dat is de oude fout van de Colbertisten, die meenden dat als de uitvoer van een land maar grooter was, dan zijn invoer, m. a. w., dat, wanneer er meer geld i n het land, kwam dan er uitging, dan het vader land gered was. En er loopt eene legende dat de Broek-en-Waterlanders

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1