Opruiming Bin.nenla.zxa.. VERGADKMtiG VA\ DEV GEMEENTERAAD Stadsnieuws. Sta ten-Generaal. TWEED K KAMER. Vergadering van Donderdag 9 Maart. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ett'ectenhandfll ie Amsterdam. Laatste Hei-ichten. MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, lit)KEEN IF3 ©It er ij qix D. SAMSOM. Specialiteit to Mantels. CostumesiD •»7' J j 1 7kv[ I 213 I 1 171 a kan men thans nog slechts tot onge veer onder de Keizerlijke stallen ko men het verdere gedeelte van den gang schijnt door puin versperd te zijn. De bewuste gang wordt in oude verhalen dikwijls genoemd, maar het bestaan er van was tot dusver steeds als een legende beschouwd geworden. Een dergelijke gang moet er geweest zijn naar den Kahlenbergcr brug. In Weensche schaakkringen kan men zich sedert eenige dagen beroe men op een schaakpartij van 37 uur, gespeeld door twee meesters, graaf Orsini en den heer Tennenbaum. Zij duurde' van Zaterdagnamiddag tot Maandagmorgen 4 uur. Het spel werd slechts eén uur onderbroken op Zon dagavond en dat de lange duur van de partij niet werd veroorzaakt door het lange denken over de zetten, kan blijken uit het feit dat moer dan 1000 zetten zijn gedaan. Eenige koppen koffie, dat was alles, wat de spelers onderwijl hadden genuttigd. De heer Tennenbaum won de partij. Spanje. Te Barcelona is een bekend han delsman, tengevolge van ongelukkige speculatie in katoen, failliet gegaan. Het passief moet 20 millioen francs bedragen China. Hongersnood. De New York Herald verneemt uit Sjanghai, dat de toestand in Nanking en ao omstreken dier plaats uiterst kritiek is. Zulks tengevolge van be rooide vluchtelingen uit de hongers nood-streken. Volgons de berichten uit Kwangsoe en Anhoei is de hongers nood in de provincies do ergste, die China heeft geteisterd, sinds het voor de vreemdelingen geopend is. Indien er voor het beschikbaar komen van den nieuwen oogst geen hulp wordt verleend, loopen 3,000,000 menschen gevaar, van don honger te sterven. Om hot vpor de noodlijdenden moge lijk te maken, het den kwaden tijd uit te zingen, is een bedrag van oen half millioen noodig. Vacantiekamp Volksweerbaarheid. Do veroeniging stolt, evenals de twee vorige jaren, de Nederlandsche jongens weer in de gelegenheid, veer tien dagen in een tentenkamp door te brengen' ot> de heide. Do mini mum-leeftijd oer deelnemers is weer 15 jaren. Deelneming voor minder dan veertien dagen is geoorloofd, doch niet gedurende minder dan acht da gen. De beide vorige jaren werd aan elk kamp deelgenomen door een twee honderdtal jongens, dit jaar kunnen er vijftig moer bij. Een commissie te Amsterdam, tot wie men zich om in lichtingen kan wenden, voert de ad ministratie zij bestaat uit de hoeren A. E. Dudok van Heel, Keizersgracht 224W. Speerstra, 2e Const. Huy- gensstr. 67 P. Peelen. Van Eeghen- laan 12. Pest-onderzoek. De Tel. meldt uit Batavia, dat de officier van gezondheid le klasse dr. F. H. Hohewerth naar Moekden ver trekt om aldaar een studie van de pest te maken. „Allerzielen" te Delft. De heer J. C. Van Dyk, lid van den Raad van Delft, heeft dat collego verzocht, hem toe te staan, tot den burgemeester, als hoofd der politie, de vraag te richten, welke motieven hom (burgemeester) er toe brachten een opvoering van Allerzielente verbieden en daarmede te voldoen I aan het verzoek van den Deken van Delft en van den R.-K. Volksbond. Gouverneur Kon. Mil. Acadomie. Naar wij vernemen, is dezer dagen de benoeming te verwachten van den luitenant kolonel der artillerie H. Kem per, vroeger eerste-officier aan de Kon. Mil. Academie, tot gouverneur van die onderwijsinrichting. De overste Kemper is 53 jaar oud. Arbeidsvoorwaarden. Rijkswerklieden. Naar Het Volk verneemt zal de Minister van Oorlog een commissie benoemen, waarin ook rijkswerklieden zitting zullen krijgen, om te onder zoeken, op welke wijze de nadeelen van de loonregelingen van 1906 en 1907 voor de rijkswerklieden aan de Hembrug kunnen worden weggeno men, nog voor do commissie van 19 Moi 1908 haar work beëindigd heeft. Ook de achturige werkdag en de loon regeling te Delft, zullen in het onder zoek betrokken worden. De Commissie zal haar onderzoek na 3 maanden moeten volbracht heb ben en alsdan den Minister van Oor log rapport uitbrengen en vooastellen hebben te doen. Raadgevende Artsen R. V. B. Ton behoeve van den geneeskundi gen dienst der Rijksverzekeringsbank zyn in den loop der jaren sedert 1903 een aantal controleerend-geneeskundi- gen aangesteld, die worden Iresohouwd als ambtenaren der Bank en als zoo danig een vast salaris genieten, terwijl hun niet is toegestaan andere werk zaamheden als praktijk enz. waar te nemen. In verband met een te verwachten decentralisatie van den geneeskundi gen dienst na aanneming der thans in voorbereiding zijnde ziekte-verze keringswet en de daarvan afhankelijke technische herziening der Ongevallen wet zullen o. a. adsistenten van de controleerend-geneeskundigen worden aangesteld. In afwachting daarvan is, naar het Hbld. meldt, op initiatief van het Ministerie van landbouw, Nijverheid en Handel een nieuw instituut in het leven geroepen in navolging van de in Duitschland bestaande Vertrauens- Aortzte. De Minister heeft zich n.l. de mede werking weten te verschaffen van een aantal z. g. raadgevende artsen, wier adwies wordt ingewonnen bij evontu- eele meeningsverschillen tusschen den co n troleerend - ge n oes k undige der Rijks bank on den behandelenden genees heer. Onder «leze doctoren wordt o.a. ver meld J. H. Bakker Niemeijer, alhier en N. J. van I)am te Krimpen a. d. Lek. VRUDAG 3 MAART 1811. (Vervolg). Ingekomen 19. Een adres van do Veroeniging „hot Groene Kruis" van den volgen den inhoud Aan do Raad der Qemóente Gouda. Geeft, met gepasten oerbied te kennen het Bestuur dor Afdeeling Gouda van do Zuid-Hollandscho veroeniging „Het Groone Kruis" dat niet erkentelijkheid kennis is ge nomen van uwe gunstige beschikking medegedeeld bij schrnven van Hoeren Burgemeester en Wethouders van Gouda dd. 18 Februari jl. N°. 229 B; clht, volgons die beschikking op den zoldor dor Muziekschool alleen onge bruikte voorwerpen mogen worden ge borgen dat deze bepaling met zich brengt, dat de gebruikte, doch dadelijk ont smette voorwerpen elders moeten wor den ondergebracht, Ijwaartoe in deze do kolder van dat gebouw overblijft dat het niet doenlijk is de gummi en allo andere artikelen te bewaren in een kelder en aldus bloot te stellen aan vocht en mogclyk bederf dat hot Bestuur voornoemd beschei den van oordeel is, dat uw Col lego de bedoeling niet kan hebben een plaats aan te wijzen, welke feitelijk niet kan dienen tot magazijn van verplogings- artikelen dit, dank zij de modewerking van hot Gemeentebestuur een toegang naar de achterzijde van de Muziekschool in het uitzicht wordt gesteld dat het de bedoeling is, de terug te ontvangen gebruikte voorwerpen, wel ke aan do achterzijde van hot Gebouw worden ingonomen, vóóraf goed te doen ontsmetten hetgeen gevoegelijk kan geschieden op een achterplaatsje buiten het gebouw dat het Bestuur zich voorstelt, die ontsmette artikelen van zieken-verple- ging te doen bewaren ook op den zol der van het gebouw en zich de vrijheid veroorlooft uw College beleefd te vra gen zijne beschikking in zooverre te willen wijzigen, dat de zolder niet is uitgesloten voor bergplaats van ge bruikte doch ontsmette voorwerpen, 't Welk doende, Het Bestuur der Afdeeling Gouda van de Zuid-Hollandsche voreeniging „Het Groene Kruis" VAN DER LOEFF, voorzitter. C. J. M. KROON, secretaris. Gouda, 2 Maart 1911. In handen van B. on W. om advies. 20. Een adres van J. J. Duijm van den volgenden inhoud Gonda, 20 Februari 1911 Aan don Raad der Gemeente Gouda. WelEd. Achtb. Hoeren. Geeft met verschuldigde eerbied te jkennen J. J. Duijm, aannemer van het maken van den bovenbouw op de bestaande fundeeringen voor de Gemeentelyke Electrische Centrale volgens bestek No. 29, dienst 1910, Gemeentewerken van Gouda. le. dat zij bij het betalen van den staat van meer en minder werk niet heeft ontvangen de rente van de som van f2328,595 over den tijd van 35 maand a 6 f 40,74 (dat het bil lijk zoude zijn, die nog te ontvangen) daar het voldoende is gebleken, dat ondergeteekende in zijn recht was, daar hij nog f 17.meer heeft ont vangen dan zijn eerste verrekenings- staat, te meer daar hij nu ook de schade lijdt, wegens korting van pos ten op zijn tweede rekening, die hij heeft moeten laten vallen om de kos ten van een proces te vermijden, hoe wel hij ten allen tijde kan en zal bewijzen er recht op gehad te hebben. 2e. Dat door den Gemeente-Bouw meester tijdens het stellen van de kraan in de turbinezaal is toegezegd, niet het verrekenen van den staat van meer en minder werk, eene te gemoetkoming, om rede de kraan in plaats van 4000 K. G. (wat de Di rectie ook voordien beweerde) pl.m. 6600 K. G. weegt, dat de kraan daardoor pl.m. f40.meer gekost heeft aan stelloon als de berekening was. Door deh heer Bokhoven lid van don Raad en de Gascommissie is er ook onderget. op gewezon de Gem. Bouwm. er aan to herinneren en de levering van de kraan inplaats van winst, een schade oplevert van min stens f 10.daar hij verplicht "werd' mot een aangewezen fabrikant te on derhandelen. Had ondergeteekende de vrijheid van handelen gehad, was or vermoede lijk 10 Perc. aan verdiend kunnen worden. 3". Den 30n December jl. (daags na do behandeling der arbitrage voor do Commissie van Advies) ontdekte ondergeteekende oog iets in het be stek en de toekening van den boven bouw dat hem een schadepost berok kende van f 52.20, o.a. geeft het be stek on de teekening beide aan, dut, de scheidingsmuur van den bijbouw moet gemetseld worden tot een hoogte van 6,60 M. -f" A.P. bovenkant plat -j- 3 c.M. dikte plank Hekschot 6.75 M. onderkant plat, daar het,peil of vloer ligt op 0.15 -f- A.P. moet er opgemetseld yvorden een hoogte van 6.42 M. Nu zijn de werkelijke hoogte vloer tot vloeit, 3.50 M. van vloer vloer, scha kelruimte, 0.64 van vloer schakelruimte tot onderkant plafond 2.80 en zwaarte bint en plafond 0.24 7.18 M. Hoogte volgens bestek 6.42 M. dus is or meer aan ver- werkt oen hoogte 0.76 M. over een lengte van 11.55 M. en zwaar 0.33 M. 2.90 M3. metselwerk a f 18. - f 52.20. Reden waarom ondergeteekende zich tot uw College wendt, met het beleefd verzoek alsnog betaling van bovengenoemdo posten. Verb lijve hoogachtend, in afw. UEd. Dw. Dienaar J. J. DITIJM. (Wordt vervolgd.) Gouda, 10 Maart 1911. Tiende Algenieeno Vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren. (Vervolg). Tot bestuursleden werden herkozen do hoeren W. Laming, met 51, J. L. van Eijk met 50 en A. J. Schilt, met 49 stemmen, welke hoeren ver klaarden in het bestuur te willen blijven zitting nemen. De heer van Zwet uitte zijn ver wondering over het noemen van den heer J. Th. L. Withof-Keus als can- didaat-bestuursHd tegenover den heer A. J. Schilt. De voorzitter deelde mede dat hierin volkomen correct gehandeld was vol gens het regloment, en het plaatsen van een of anderen candidaat een zaak was van meer of mindere appreciatie van een persoon, maar volgons art. 6 van het Reglement had ook de heer van Zwot het recht met nog twee andere leden een anderen candidaat voor een bestuursfunctie te noemen. Met een gelukwensch aan de her kozen leden verzoekt de voorzitter hom hun steun ook in 't vervolg te willen bljjven verleenen. Direct hierna kwam punt 7 der agenda aan de orde: Ballotage van nieuwe leden. Als nieuwe leden hadden zich opgegeven de heeren 8. Göbel te Bodegraven, B. Boom, alhier en W. van As te Groot-Amraers, welke resp. met 50, 52 en 5Q stemmen werden aangenomen. Nog waren twee aanvragen om lidmaatschap ter ver gadering ingekomen, maar de voor zitter oordèelde dat die opgaven wel wat laat waren ontvangen om die nog heden te behandelen. Deze komen dus op een volgende vergadering aan de beurt. Bij de behandeling van het Bestuur- voorstel om aan de Tentoonstelling, die in 1913 te 's Gra1venhage zal worden gehouden een subsidie toe te kennen van ten hoogste f 300.bepleitte de voorzitter warm de deelname der Vereeniging aan deze zaak, die naar den opzet te oordeelen een zeer groöt- sche Tentoonstelling zal worden. Met het oog op het te openen .Vredes paleis en ter herdenking van het 100- arig bestaan van Neerland's Onaf- iankelrjkheid zullen een groot aantal buitenlanders den Haag bezoeken en zal op die wijze, nu door het in 1907 op do daar ter stede gehouden Ten toonstelling door het toen heerscliende Inond- en klauwzeer hot vee op «lie tentoonstelling moest ontbreken, thans qen juist en rujm beeld kunnen worden gegeven van wat de Nederlandsche Landbouw in al hare vertakkingen presteert. Waar de regoering is voor gegaan met 3 ton als subsidie be schikbaar te stellen mocht naar «les voorzitters meening do Vereeniging van Kaashandelaren niet achterblijven aan deze belangrijke tentoonstelling oen subsidie, naar het oordeel van hot Bestuur, van f300 to verleenen. De heer A. Broekland te Bodegraven, vertegenwoordigende de firma A. G. Hoineken Zonen te Amsterdam en Bodegraven verzocfit den voorzitter, die volgens het jaarverslag deel off maakt van de commissie voor die tentoonstelling te 's Gravenhage, toch vooral zorg te dragen, «lat door do Koninklijke Nederlandsche Landbouw- vereeniging, die deze geheelo expositie in handen heeft, de belangen van «len Nederlandschen Kaashandel niet wor den voorbijgezien door bij het exp'b- soeren aan andere afdeelingen de voorkour te geven. De heer H. F. van der Linde té Alphen vroeg of deze subsidie geen contributie-verhooging tengevolge zal hebben, hetgeen met een laaiende ont kenning door den voorzitter werd be antwoord. De heer W. van Zwot vroeg den voorzitter oin alvorens dit punt to behandelen, door hot bestuur niet kon wdrdon toegelicht h o o het dacht te exposeeren. Spr. oordeelde het ge- wenscht, dat na de door hot Bestuur opgemaakte plannen, daarover in een volgende vergadering het oordeel der loden te mogen vernemen. De voorzitter antwoordde dal er bij het Bestuur twee meerlingen' daarom trent waren tie óéne was voor col lectieve expositie, de andere voor af zonderlijke expositie der deelnemers, ieder voor eigen rekening en toch deze inzendingen te samen gebracht. Do voorzitter wilde gaarne het door den heer van Zwet bedoelde in over weging nemen doch kon zich niet ontveinzen de groote bezwaren, die met het oog op het drukke seizoen daaraan verbonden zijn. De heer Broekland was van dezelfde meen ing als de heer van Zwet. De voorzitter vroeg te mogen ver nemen hoe de leden over dit punt dachten een uitspraak van do leden zou juist het bestuur een richtsnoer wezen om haar oordeel te vormen. Wat betreft het door den heer Broekland aangevoerde tegenover de Kon. Ned. Landbouw vereeniging, de voorzitter spreekt ten stelligste tegen dat door de K. N. L. V. de voorkeur wordt gegeven aan den oen boven den ander. Wanneer zulks mocht voor komen, verzekerde de voorzitter dat hij pal zal staan om de rechten van den kaashandel te verdedigen. Maar er kunnen redenen zijn van finart- cieelen aard, die maken dat op eeln tentoonstelling den één een heter plaats wordt amgewezen dan den ander. Dat is wel degelijk een factor, waai^ inode rekening dient te worden gej- houden. De heer Brepkland verzekerde de^i voorz. dat de Kon. Ned. Ijandbouwverj- eeniging misbruik maaktvan haar rechl door hem voor te schrijven op de Tentoonstelling van Hotelwezen uit sluitend gecontroleerde kaaa te mogen exposeeren' De heer Broekland toonde ten be wijze van de bevoorrechting door de Kon. Ned.Landbouwvereeniging op de Tentoonstelling voor Hotelwezen te 's-Gravenhagen een telegram van den volgenden inhoud: „Geen bezwaar te gen uwe deelneming mits gij uitslui tend gecontroleerde kaas zendt. Vraag bjj Tentoonstellingscomité adres Kunst kring, den Haag, ruimte aan onder mededeeling wij aceoord." Dit telegram was onderteekend: Croesen. De heer Croesen is secreta- taris van de Kon. Ne«l. Landbouw- vereaniging en kon naar de im»ning van het Bestuur niet anders dan in zijn qualiteit van secretaris dit tele gram hebben verzonden. De voorzitter betreurde het uit dit telegram te moeten eonstateeren dat werkelijk de Kon. Ned. Landbouw- vere^niging haar rechten te buiten is gegaan. In antwoord op de 'vragen van de heeren van Zwet, Thijsse (Firms R van Lent Zoon, Rotterdam) enan- deron gaf de voorzitter de toezegging dat de meening van het bestuur in zake de wijze van expositie in den Haag in 1913 tijdig door middel van de Mededeolingen aan de leden zal worden kenbaar gemaakt, waardoor dan de mogelijkheid tot het beleggen van oen algemeene vergadering vol gens do voorwaarden van het regle ment wordt opengesteld. Betreffende het bedrag waren de leden van mee ning dat de gevraagde f 300.— als crediet konden worden toegestaan. I)oor don heer W. van Zwet werden in een uitvoerige redë verschillende opmerkingen gemaakt naar aanleiding van lief verslag der löe Algemeene Vergadering van de Vereeniging „Het Kaas-contróle-Station Zuid-Holland, opgenomen in de N. Rott. Crt. van 23 en 24 Jan. jl., en bovendien naar aanleiding van het verschenen Jaar verslag der Nederl. Vereeniging van I Kaashandelaren, hetwelk spr. be schouwde te zijn een juiste weergave van het Bestuur van hetgeen er in het afgeloopen jaar in de vereeniging is geschied en de meening en gedrags lijn die door dat Bestuur worden^ ge huldigd en bepaald. Als zoodanig gaf spr. als zijn opinie te kennen dat dit jaarverslag door hem slechts in nega tieven zin kan worden aanvaard. Spr. zette in den broede zijn groote bezwaren uiteen tegen invoering van hbt rijks-controle-merk, hetwelk niet alleen geen nut, zal stichten en, waaraan noch door den handel, noch den land bouw de behoefte wordt gevoeld, maar spr. beschouwt het als een ramp, indien door invoering daarvan niet anders dan volvette kaaft zou wordon gemaakt. Wel degelijk is er een af zetgebied voor half afgeroomde kaas. Spr. vroeg of er op de tentoonstelling die hier tor stede gehouden is, gebleken is dat er onder de gecontroleerde kaas geen slechte soorten zijn? Spr. betwistte dat liet contróleomrk een bewijs van deugdelijkheid is. Waarom, vroeg spr., lag er op do tentoonstel ling hier geen slechte kaas met het eontróle-merk bij die zonder dat merk Moet het publiek op deze wijze bedot wordon Spr. wees er op dat hoe vetter de kaas, hoe gevaarlijker zij is. Mogen we en moeten we zoo ging spr. voort, medewerken aan een doel dat in de praktijk zal blijken een bron van ellende te zijn Is de kaas wet er eenmaal, dan is het te laat en daar om wilde spr. thansjirotesteeren tegen de tot standkoming dier wet, die door niemand wordt gewenscht en tegen hot door het bestuur gesanctionneerde in het jaarverslag dezer Voreeniging, waarin met de opname tot rijkswet sympathie wordt betuigd. I De voorzitter oordeelde op deze rede geen discussies te moeten toela ten. De kwestie waarover het gaat is reeds in de erVeeniging besproken, en hoewel het bestuur in deze homogeen is, zal er altijd meeningsverschil hier over blijven bestaan. De voorzitter beschouwde de kaashandel van fNe- derlaiid als te zijn één handel. Wan neer nu door dien handel een min derwaardig product wordt afgeleverd daar, waar dit niet altijd wordt ver langd, en dit gebeurt, wordt aan het goede product groote schade berok kend. En daarom meende de voor zitter dat het juist zoo noodzakelijk was, in verband met de dalende rich ting, waarin de kaashandel zich be weegt, dat wettelijke bepalingen wor den ingesteld om voor het minder waardige product een hefkenningstee- ken verplichtend te stellen. De parti culiere contröle moet worden gesteund omdat dit de brng is om te komen tot de wettelijke maatregelen. De heer van Zwet kon zich met het door den voorzitter gesprokene niet vereenigen. Over de mogelijkheid van samen werking tusschen de leden-lijnkoeken- handelaars werd door de heeren Riet veld en Schilt alhier en de Koster van Rotterdam een breedvoerige dis cussie gehouden met het resultaat, dat de voorzitter voorstelde dat deze heeren zich tot een commissie zou den vereenigen, teneinde die zaak eens 0nader te bespreken en dan later een voorstel dienaangaande in te dienen. Dit voorstel vond geen bijval, waarom de voorzitter dan toezegde met het Bestuur te overleggen wat in deze te doen. Door den voorzitter werd ten slotte medegedeeld dat eerstdaags een nieuwe vertrouwelijke lijst zal worden uitge geven van de firma's van wie de er varing heeft geleerd voorzichtig met hen te moeten zijn. De voorzitter betreurde het, dat er over het algemeen van de leden zoo weinig medewerking was om die lijst geregeld bij te houden, en spr. verzocht nog eens instantelijk aan de leden om aan het Bestuur geregeld hunne opgaven van onbe trouwbare leveranciers in te zenden. De heer J. van Eijk, alhier, kon zich in de uitgave dier lijsten niet bijzonder verheugen, vooreerst omdat die ver trouwelijkheid nog al eens te wenschen overliet en ten andere,omdat bij slechte leveringen veelal door de leveranciers schadevergoeding wordt gegeven. En in zulk eeu geval achtte de heer van Eijk opgaaf voor de lijst moreel niet te verdedigen. Odk de mogelijkheid van een vervolging tegen zich te zien ingesteld, achtte de heer van Eijk niet uitgesloten. De voorzitter antwoordde hierop dat naar zijn wetern een informatiebureau, dat in diezelfde termen valt, nog nim mer om een ongunstige informatie is vervolgd. Nog deelde de voorzitter mede dat door de afd. Goud» van de Holl. Maat schappij van Landbouw aan den ge meenteraad alhier oen motie is toege zonden, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken het aanvangsuur van de kaasmarkt weer op 6 uur te stellen. De voorzitter wekte de leden op door flink marktbezoek te toonen dat het door den gemeenteraad inge willigde verzoek van de Voreeniging om de kaasmarkt op 7l/2 uur te stellen, bijzonder op prijs wordt gesteld. Over de oorzaken van blauwe kaas werd nog door versdhillende heeren het woord gevoerd, waaruit ten slotte bleek, dat als een zekere oorzaak kon worden genoemd het gebruik van ge verfd melkgereedschap. Teneinde dit tegen te gaan werd besloten aan de leden vanwege de Vereeniging groote biljetten te verstrekken om «lie hunne pakhuizen op te hangen, ten einde de boeren op het gevaarlijke gebruik van geverfd gereedschap te wijzen. Nadat de heer van Zwet nog ge vraagd had de gegevens te ontvan gén, ook voor meerdere leden, over het verband tusschen het vet-gehalte van de melk en de wei en het vet in de droge stof der kaas en over de verdeeling van het vet in de kaas. welke door Dr. H. van Gulik statis tisch worden bewerkt, en de voorzit ter had geantwoord dat deze zijn op genomen in een tabel, die gevoegd i: bij het Jaarverslag van het kaascon- tróle-qtation Zuid-Holland, werd de vergadering na dankzegging aan de aanwezigen te kwart over twee ge sloten. Gisterenavond hadden zich in de Réunie een aantal belangstellenden vereenigd, waarvan het voorloopig comité bij monde van den heer Le Grom de hoop uitsprak, dat zij zich straks na de inleiding van nftej. Buijs- man uit Oud-Beierland zullen voelen aangetrokken tot het mooie in den Kinderbond om met hen ook hier een afdeeling te kunnen oprichten. Mej. Buijsman zou eerst ongeveer het doel en streven van den Kinder bond uiteenzetten om dan na de pauze aan hen, die nog het een en ander wilden vragen, nader opheldering te geven. Door velen o. a. door de bekende Marie Jungius, is over den Kinderbond geschreven, en hoewel nog betrekkelijk jong, verheugt hij zich in vrij groote belangstelling. De idee is eigenlijk uit Engeland en Amerika afkomstig, waar echter de vereenigingen een vrij sterke godsdienstige tint hebben. In ons land, toch godsdienstig al zoo sterk verdeeld, heeft men begrepen, dat, wilde men wat flinks bereiken, dat men dan alle gezindten moest vereenigen en een neutrale vereeniging stichten. De Kinderbond is geen uit gedachte maar een door de omstan digheden in het leven geroepen ver eeniging. Het is vrij algemeen bekend, dat de jongens, die tegenwoordig vrij wat minder gelegenheid tot vermaak hebben dan vroeger al heel gauw kat- tekwaad gaan uitvoeren. Niets doen kan een iongen nu eenmaal niet, en wanneer hij zich niet in de gelegenheid ziet gesteld zich te vermaken, gaat hij heel dikwijls over tot baldadigheid, spot enz. Om de jongens dit af te leeren, ver eenigde mevr. v. d. Hugt in Amster dam verschillende jongens tot clubjes, later volgde men dit in den Haag na en in 1894 werd de Kinderbond ge sticht en zijn statuten Koninklijk goed gekeurd. Het doel van deze bond is den kin deren te leeren, rechtvaardigheid te betrachten tegenover alle levende we zens, ruwheid tegen te gaan, kinder bijeenkomsten te houden, de ouders bij huisbezoek eenigen steun te ver leenen bij hun taak, de opvoeding der kinderen. De leden zijn de kinderen en de grooteren, zij contribueeren en bestu ren slechts. Thans heeft de Bond reeds een 17-tal afdeelingen en 8 correspondentschap pen. Veel kinderen hebben reeds de neiging tot heerschen on wanneer wij de treurige gevolgen van het recht van den sterkste in onze maatschappij zien, als wij daar bemerken, hoe de groote de kleine onderdrukt, hoe de machtige de minder machtige uitperst ten eigen bate, dan moest men zich veel meer verzetten tegen de heerschzucht der menschen. Bij wien zullen we moer succes hebben van ons streven dan bij kinderen, die toch de toekomstige le den der maatschappij zijn. Daarom wil de Kinderbond juist 't machtsmisbruik tegengaan. Wel wil hij kracht leeren ontwikkelen, maar slechts om deze in dienst te stellen van de zwakken niet alleen onder de menschen, maar ook bij de dieren. En daarop gaf mej. Buijsman aan, hoe bij haar in Oud-Beierland „de tpeelschool" zooals de afdeeling door «1e kinderen gedoopt was, werkte. Natuurlijk kan de kinderbond slechts weinig of niets uitrichten, wanneer de huiselijke kring, niet meewerkte, maar daarom houdt men ook samenkomsten met de ouders, en bezoekt men hen aan huis. Verder tracht de Kinderbond, mooie momenten in het kinderleven te bren gen floor het organiseeren van fee-t- jes bij St.-Nikolaas bij den aanvang der Lente een bloemonfeest, door hot doen van uitstapjes. Betreft dit meer het innorlijk werk, ook naar buiten trad de vereeniging op, door het geven van inlichtingen aan verschillende personen. Een zeer mooi werk van dén Kin derbond is het stichten van Biblio theken. De boeken worden soms door het geheele gezin gelezen. Ook is «1e Bond opgekomon tegen het vele op treden van kinderen bij toneelvoor stellingen. De meening daaromtrent werd aan verschillende onderwijzers gevraagd, en deze, algemeen afkeu rond, werd in het Correspondentieblad gepublicoerd. Ook heeft de Kinder bond op de verleden jaar gehouden tentoonstelling „De opvoeding van het kind" een clublokaal ingericht en toen van veler bolangstelling in den Bond on hot bondsleven vernomen. Met «len wensch, dat velen straks zich zullen opgeven voor contribueo- rend lid of als clubleider, eindigde spreekster. Na de pauze"vroeg mej. Bonte of zij die iets voor den Bond wilden doen, altoos óf moesten bijdragen of als leider optreden. Kon men ook niet bijv. steunen, door de zang voor z'n rekening te nomen of iets dergelijks? Moj. Buijsman vond daartegen'vol strekt geen bezwaaar. Dit gebeurde al wel meer. Mej. Burgersdijk, hoe sympathiek overigens een bibliotheek gezind, vreesde door het verkrijgbaar stellen van boeken, gevaar voor be- smotting. Hierop werd echter geant' woord, dat bijv. op Oud-Beierfand «le afd. van 't Groone Kruis de boeken éénmaal 's jaars desinfecteerde. Tevens werden by wijze van voorzorg in ty- den van besmettelijke ziekte geen boeken uitgegeven. Mej. Trijbits wilde gaarne weten, of de clubjes 's zomers on 's winters doorgaan. Spreekster antwoordde hier op, dat men in de steden meest, ver minderd de vacantie. 's zomers door gaat. Op het platteland is dit onmo gelijk door den veldarbeid die 's zomers verricht wordt. Ds. Boer had meerdere bezwaren Allereerst wist hij niet waar de kin deren den tijd voor clnbvergaderingen moesten vinden. Herhalingsonderwijs, landbouw-, voorbereidend militair- en godsdienstonderwijs vergden z.i, allen beschikbaren trjdfc Trouwens werden die kinderen op die manier niet te veel uit de vrije buitenlucht gehouden, terwijl tevens de vraag was of er steeds genoeg ge schikte krachten zich als leider zouden aanmelden, immers meestal draait het werk vrijwel op dezelfde neer. Verder streven zeer zeker de onder wijzers op school hetzelfde doel na wat de Kinderbond beoogt en nog nooit is het hun gelukt het kwaad uit te roeien. Zal het de dames gèlukken de kinderen op te voeden tot zachtaardige wezens, wat èn ouders èn onderwijzers mislukt is? Verder vond spr. een be zwaar, dat de uithuizigheid werd be vorderd. Zijn volle sympathie hadden het zaad uitdeelen en het verleenen van geschikte boeken, dit bracht meer fa milieleven. Het denkbeeld in Amster dam reeds ten uitvoer gebracht, om een plantsoen dan de torg der kinderen toe te vertrouwen, Lachte hem bijzon der aan. Mej. Buijsman antw«»ordde, dat waar de meeste leden kinderen van 8—12 jaar waren, de tijd voor herhalings- ond. etc. geen factor van belang was, trouwens de vrije Woensdag- en Za terdagmiddag was de tyd voor samen komen. En van uithuizigheid was geen spra ke om«lat de kinderen juist van de straat gehaald werden. Of de kinderen niet meer vrij moesten zijn Och de „speelschool" is geen school en de kinderen vinden het vergaderen hee- lemaal geen straf. Zeker het kwaad zal wei niet geheel worden 'uitgeroeid, maar zeer zeker heeft de Kinderbond dan toch dit be reikt dat wat zijn leden vroeger onbe wust deden, hun nu bewust is, dat dus ook mogelijk ben gevoel van schuld en daarna van berouw niet uitblijft. Het had spreekster veel genoegen gedaan, dat juist dezer dagen in Am sterdam de wenschelykheid is bespro ken van een zg. strenge school, waar overigens onhandelbare leerlingen juist door arbeid- (handenarbeid, zaaiee poten en planten) tot meer kneedbare individuen zullen worden gemaakt. Zouden willen beweren, dat de «la mos het beter zouden| willen weten dan de ouders, is dit toch Zeker, «lat dezen gaarne tien steun van «len Kin derbond aanvaarden. Daar niemantl verder iets te vragen had, sloot de heer Le Grom onder dankzegging aan moj. Buijsman voor hare overtuigende roden «Fe vorgade- ing, na de leden verzocht te hebben nog wat te blijven om de organisa torische belangen te behartigen en de aanwezigen te hebbéft gevraagd als dekking ill do onkosten iets in «le schaal te willen afzonderen, poor «len hoer P. v. d. Knaap, beurt schipper alhier, is een nieuwe motor- bootdifmst geopend tusschen Gouda en Rotterdam. Boskoop. De op 6 Maart 1.1. inge lijfde lotelingen dezer gemeente zijn ils volgt ingedeeld J. A. Driesprong, Gren. en Jagers Den Haag; J. J. Verweij, 10 Regt. Infie. Haarlem Ij. Hoogendoorn, J. C. van den Tooien en J. Groene- veld, Gren. en Jagers Den IlaagM. Ellerbroek en 11. llagön, vesting art l)en Heldor. vast goed en de landbouw daardoor gedrukt zouden wordeu. Overwogen kan worden om bij de Rijksinkomsten-belasting den landbou wer minder te treffen dan den bezit ter van roerend vermogen. Maar nooit kan de minister er toe overgaan den landbouwer geheel by do inkom- stonlielusting uit te schakelen. Vrydagmorgen 11 uur voortzetting. (De voorgenomen avondzitting hoeft niet plaats gehad nu het algemeen debat gisteren is geëindigd.) Zitting van Vrydag 10 Maart. Voorzitter: Graaf van By landt. Successiewet. Heden werd de behandeling voort gezet van het wetsontwerp tot ua«lore regeling van de rechten van successie en van overgang bij overlijden. Het eerst was aan de orde het door de soc.-dem. op art. 1 ingediende amendement, dat door den heer Vliegen reeds bij de algemeene beschouwingen werd ingediend. Minister Kolkman ontraadt het amen dement, dat volgons hem naar Engolsch model is. Hel stelt eon geheel auder stelsel tegenover dat der regoering, en past niet in onze wet, waarom het onaannemelijk is. Vervolgens onderwerpt de minister e.k. in de toelichting voorgestelde schaal aan critiek en zegt dat de 7 millioen, die de socialisten meer uit rechte lijn willen halen, hein to machtig is. Hij kan het niet aanvaar* len en toont aan, dat de druk, dien it amendement opligt, zwaarder :1an do voorstellers beweren in huil toelichting en dat de druk onbillijk werkt. Het amendement-Vliegen word na nig debat verworpen met 57 tegen stemmen. De sociaal-democraten, stemden vóór. Daarna werden par. I —8 zonder hoofdelijke stemming aangenomen, k par. 9 over den eed wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd, venals par. 10 13. Een ingediend amendement door de heeren van Asch van Wijck, Kooien van Idsinga word na uitvoerig debat ingetrokken. Het geheele wots- ntwerp werd daarna aangenomen met 04 tegen 5 stemmen. Tegen stemden hoeren van Idsinga, van Dedein, van Wassenaer, van Lyndon on van Hoogstraten, allen van rechts. Vóór bot eindexamen der Rijkst uin- bouwwinterschool alhier slaagden gis toren do volgende heeren 0. J. Augustijn, O, J. Brouwer, J Dan tuna, M. 11. Diopeveen, (5. W. Hess, R. de Jonge, J A. Korten horst, H. J. Koster, H. R. van Lennop, J. O. Niemeijer, A. Otto, E. A. Schabraeq. V. J. f\ G. van der Star, L. Swart J. van Tol on W. van den Toorn. Twee enndidaten worden afgewezen. Verkort Verslag. (Vervolg! In hot, vervolg zijnor rede zet de minister uiteen, dat hij geen beslist voorstander is van successie in do rechte lijn, welke hij nimmer zou heb ben voorgesteld, maar waarin hij, nu ze er eenmaal is, in berust. Alle the orie van de successiebelasting,is echter op dit oogenblik verwerpelijk in do lijn waarin de minister, zooals bn reeds gezegd heeft, zich in casu uitsluitend moet bewegen, nl. geld te maken Dit is en blijft de nuchtere praktijk van het ontwerp. De minister sluit zich, wat verhoo ging van recht van do rechte lijn be treft onvoorwaardelijk hierbij aan, dat, hij niet gebonden is door hetgeen in 1878 door minister Gleichman te dien aanzien is toegezegd. Vandaar de voorgestelde verschui ving van het successierecht in de rechte lijn. Steeds heeft de minister het onbillijk gevonden dat de kindeVen die met hun ouders hadden meege werkt tot vorming van een kleinen boedel, door het successierecht in hun kinderlijk erfdeel, door hen zelfs mede- gevormd, werden getroffen. Daarom wordt de voorgestelde vrijstelling op genomen. Maar «leze is niet mogelijk zonder daartegenover als tegenwicht de kinderen, die veel erven, iets ipééi te laten betalen, dan thans het geval is. Bij successie in de zijlijn staat de minister óók op het standpunt dat matigheid moet worden betracht en de Regeering niet hooger mag gaan dan 20 pCt. D,p minister verdedigt hierna uit- voeng de afschaffing van 't overgangs recht, daarby ontkennende dat het van het Koninklijk Moteriologiscli Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.5 te Corona, laagste stand 730.1 te 8eydist- fjord. i Verwachting tot den avond van 11 Maart: Toenemende tot krachtige zuid-wes telijke tot westelijke wind, betrokken tot zwaarbowolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. VAN URN 10 MAART 1911. Vurum 1 lom vut) St ast sier II linten Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. j Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id. Obl. (Or. Ilussisehe Hpwniij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 put. I ld. Ibl.llo Emissie I pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver.St. van Mexico All. Obl. I-4e serie 5 pel. Brazilië. Funding IjUo-J 5 pet. 1889 I pet. i 1 )jpl. Schuld a pet. rrdlrt instel- liiifrn Ned. Bankaainleelen Imliixtr Oitilrriiriiiinirrii ii ing Id. Obl. Venezuel 1905 iUiik rn .meriean imp. Eon goval van pest mot doode- Iijken afloop wordt gemold te Djeddah aan de Roodo Zee. Volgens de Argent ijnsehe bladen heeft een ernstig gevecht plants gehad, tusschen Paraguaansehe troepen en opstandelingen. Do laatste zouden ver slagen zijn. Talrijke dooden en ge wonden zouden bij het gevecht zyn gevallen. Ambtelijk wordt; bekend ge maakt, dat het individu, dat den 6en «lezer aan het 'station Alcazar werd in hechtenis genomen onder verden king, oen aanslag in den zin te hebben tegen «ie Spaanseho Koninklijke fa milie, w««er in vrijheid is gesteld. Te 's Gravenhage is gisteren overleden na -een korte ongesteldheid welke hem overviel tijdens (le com raissarisson-vergadering dor Haagsche Tramweg-Maatschappij, de in iinan- ciëele kringen zeer bekende en-geachte heer A. Oppenhoim, lid der bankiers firma Oppenheim en van Till. De overledene was o. a. cofnmiasaria van tal van financieel» en* inductrieele in stellingen en Consul-generaal van Per- ziö voor ons land. Hij bereikte den leeftyd van 60 jaar. De Commissie van voorbereiding voor de Ziekteverzekering zal op 28 dezer eh zoo noodig op volgende da gen vergaderen. Spoedig is te verwachten het Ro- geeringsontwerp betreffende de admi nistratie rechtspraak, waaromtrent het verslag van de commissie van voor bereiding reeds verschenen is. U.8mêVting\Refining Co. ('eet. vA and. Anglo American Tele graph Cv- Cert. v. A IT. 8. Steel Corp. Gert. v. (Jew Aand. »1 t reiller Instell en uit uur OiHle^tieminiri'ii1 andelsver. Amstor- j dam" A and av.Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C v. A MIJiiIhiiiw Mijeii ntahoen" Mijnbonvi Mij.-Dew. Aand sdjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. reat Cobar Aaml. I'd ro If ii in-Ontlern. Pot j oleum In- (b-w. A i Ex pi. .c.v.a VAN tot seer lage pryzen. Aanbevelend inrUcli, luiitric Mtj Kofi.Ned. Mij Petr. Broil Shell" Tin- Trausp. Trad Cy. C. v. G. A. Mchffpvaart ♦Hjcii Ned.-AmSi>«>mvaart Mij. Aand. St oom v aart -Mij- „Z«e land" Preferente A lit. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A rabak-OiHlernéiiiliifen Bindjey Tabak Mij. A Nieuwe Asahan Tubal Mij. Aand Silau" Asahai\Tabi Mij. Aan Diverse» Max wel Land Opa Curt. v. Aand. 'uruvian Corporate iiim. Cert. v. Aim Spoorwegen Holl. IJzeren Spo« wegmij. Aar Mij t. Ejrpl. v. Stan spoorwagen Aar rid-Italiaan. Spwir Sarin A-H Obl. 3 p Warschau-Weenbn Hypb. Obl. Erio Spoorw Guw. Aand. Koor» i btijt-x s7' 87'/, scé i« lil'", j 98'/, ""7,6 **7i«| 88 'A, 9»' •SS" 91'/» 88'/, 4H' 77' ,6 107 «'J 8!)", 58 58'/s 53*/, j 76', 74,5/i« 7''Vis I 204 296 190 206 lÖÖ'/a 170 1 919 906 86 1 i J553(H 156 1 »70\ 462' 171 116 470'/j 175 116\s - 1«7.m 16J/s 113 711 112% 73 1 80 t 1 1. 10 10% p. 1. 78', f' 1. 88 88 i Ö7"V,4 1 1 i m (738.- t. 983/„ j. 28'/. al UI73 ij 17'/* 178% i Wabash Gcw. Aar Preniielffiiliifen. Amsterdam Aand.3 pet 1075/„ 108', Hongarije. Thelis-Rc- gulirungH-Goe. -4 pet. 160 jH\ GELDKOERS. Prolongatie 38 pLt- r Amerikanen vry vast, nationale Slaatsforfilacn fia,uw en zeei lustelocni, culturen zeer 'willig, tabakkou open den zeer vast, doch liepen matig terug, petroleums'weinig handel, mijnen dp vorige kbersen. t

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2