MAN, IS THEE IERK te letten. 1 EDELE HAKTEN. Vrijdag 17 Maart 1911. No. llóll. 49e Jaargang. Blcexx I SvLiten Isuxxd.. Buitenlandsch Nieuws. Sïxxxxexxla,rx^.. D-A-. I FEUILLETON .1 adel akerij en. ^.cL'vextexxtïeTols-cL voor Gro-kxcLsu en OxxxstxeJszezx- Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen- XTxt cLe Pers. X £Sg4SpgftX^5>*^r Telefoon Interc. 82. I <1 van HANNA. 1 (Wordt vervolgd.) Jen en banden ime sorteer! ng af 14—16. 170. U W E en 2e SN voorradig; BIJL, AART Lz. „mui. A.P., taf te GEN, LAN- ZWEEPEN, TASSOHEN, ukkerij X)N.—Gouda 8H2 uur Alg. ereen. „Gouda loegen”, 8 uur, >rgenrood”, 10 jksche Leden- jreeniging „De N VAN rZOXEN, JJf. SEÊN worden in verzegelde vijf, twee en een Ned. ons ing van Nom- voorzien van l Merk, vol- gedeponeerd, de uitvoering e orders aan- GOUDSCHE COURANT. Morgenrood” spreker Schoon- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. De Johannietor-orde. Tot eere-ridders van de Johannieter orde zijn door, den Koning van Prui sen benoemd de navolgende landge- nooten. Jhr. mr. N. Ch. Do Gijselaar, bur gemeester van Leiden; jhr. H. F. Van Kinschot, ritmeOester bij het 3e reg. huzaren jhr Ch. Ph. L. Van Kinschot te Tiel, A. E. F. A. baron Van Itter- sum te Hilversum jhr. mr. W. Al- berda van Ekenstein. vice-president van de Rechtbank te Groningen jhr. H. J. Deutz v. Lennep, Meer-en-Berg bij HeemstedeA. baron Aerssen Beijeren v. Vohsol te Brusselmr. 8. B. W. graaf Van Limburg Stirum te ’s Gravenhagejhr. L. M. Schuur- beque Boeye te Zeistjhr. mr. R. zonder Eerste Kamervaststelling der kiesdistricten bij de wet. In geval er toch een' Eerste Kamer zou komen, samenstelling van deze uit leden van de Delegatie bij ver kiezing. Dit voorstel is onderzoekend door alle leden, behalve de alleruiterste rechterzijde, die togen algemeen kies recht is. Uit dit voorstel blijkt vrij duidelijk, dat men in Elzas over het algemeen hoegenaamd niet ingenomen is mot het nu tot stand gekomen compromis in zake het grondwets-ontwerp. Zij die zich met 1 April op de GOUDSCHE COURANT abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post w- en Woning- straat, 2 uur. e Onderstands- rmenzorg”. bord”, 8v2 uur Vereeniging tot erculose. „Morgenrood” g 8. D. A. P. ;enrood” 10 uur ergadering der lageraad". i geregeld tijdig ontvangen van in, vermakelijk- dan in onze Bij Kon. besluit is bepaald dat de heer 8. L. Veens tra, als inspecteur ter reclasseering van ontslagen gevan genen en verpleegden, bij het Depar tement van Justitie, den rang van referendaris zal innemen. Duitsohland. Het Grondwetsontwerp voor Elzas- Lotharingen. Hot bericht, dat de 1 en 2 van het ontwerp-grondwet voor het Rijks- land door de Rijksdagcommissie wa ren aangenomen, wordt te Straatsburg op zeer uiteenloopende wijze beoor deeld. Dinsdagavond is bij de delegatie voor Elzas-Lorharingen ten tweeden male Jeen voorstel ingekomen, waarin het volgende verlangd wordt: lo. Volledige gelijkstelling Elzas-Lotharingen met de Duitsche Bondsstaten; algeheele uitschakeling van Bondsraad en Rijksdag uit de wetgeving voor E.-L., verleening van drie stemmen in den Bondsraad. 2o. Invoering van een volgens ge lijk, direct en geheim kiesrecht geko zen volksvertegenwoordiging, maar 2000 man. Daarover is vrijwel geheel Frankrijk verheugd. Vooral de con servatieven juicheruÉ^toe dat Moelay Hafid niet wordf^losgelaten” zooals indertijd Abd-el-Azis. Zooals (men weet is Moelay Hafid een protégé van Frankrijk. Bovendien zal de sultan een legertje tot zijn beschikking krij gen om de oproerige stammen te straf fen. Zooals men ziet doet Frankrijk al zijn best, de stammen, die Zich tegen de Fransche protectie verzetten er onder te brengon. Thans is openbaar gemaakt de tekst van de Portugeesche kieswet. De verkiezingen zullen zijn geheim, direct en vrijwillig. 5In de districten Lissabon en Porto zal het stelsel van evenredige vertegenwoordiging wor den toegepast. In de overige districten zal men stemmen op lijsten van drie namen voor de verkiezing van vier afgevaardigden. Elk koloniaal district zal een vertegenwoordiger afvaar digen. In Spanje stelt minister Gasset voor de verbindingswegen te verbeteren. Hoofdwegen bezit Spanje in voldoende mate; de behoefte doet zich echter het meest gevoelen aan landwegen. Daarom stelt de minister voor de gemeentenen" provinciale besturen te machtigen deze wegen aan te leggen, waarbij de regeering dan 50 pCt. in de onkosten zal bijdragen. n Buiten- 48) Uit de Lindolaan sloeg ik den weg op, waar men de vluchtelingen gezien hadik vloog over twee slooten en snelde voort, langs het spoor, dat nu zichtbaar was. inmiddels barstte het onweder losvurige bliksemstralen door kliefden de zwarte wolkenmassa en de hemel veranderde nu en dan in een ware vuurzeede duisternis, die daarop volgde, scheen nog zwarter; de regen viel bij stroomen nederde Wind zweepte de boomen langs dén weg en deed haar naar alle zijden buigen. Onder de verwoede zweepsla gen en mijn scherpe sporen begon mijn paard te kermen en te zuchten; ik zelf zuchtte ook van woede Voor overgebogen over den nek van mijn paard, volgde ik de sporen op den Weg, maar zag of hoorde niets. Op déze Wijze bereikte ik het bosch, waar de hevigheid van den storm nog ver dubbelde en alle elementen zich tot een woedenden strijd schenen te ver- op los te trekken. Wat van al deze berichten waar is, kan moeilijk gezegd worden. De „New-York Herald’’ maakt nog melding van het dreigen van ernstige onlusten, vooral van anti-Amerikaan- sche betoogingen, in de stad Mexico. Ieder ©ogenblik zouden ze te wachten zijn,en de regeering treft dan ook omvangrijke maatregelen. Daar er on getwijfeld personen zullen zijn, die een tusschenkomst der Vereonigde Staten in Mexico trachten uit te lokken, doet men goed ook dit bericht met het noodige voorbehoud op te nemen. De tijding, dat volgens bekendma king van liet ministerie van Oorlog van de groote gemobiliseerde Leger macht slechts zeven cavalorie-afdee- lingen zich bij de drie reeds aan de grenzen patrouilleerende afdeelingen zullen voegen en het gros der troepen van do grenzen verwijderd wordt ge houden, maakt hot feit van do mobi lisatie nog onbegrijpelijker. Want dat de mobilisatie alleen geschiedde om manoeuvres te houden, dat is toch moeilijk te gelooven. Eventueele be scherming van de Amorikaansche be langen in Noord-Mexico en do vrees voor Japan blijven dan over. Intus- schen, ’t Japansche regeeringsblad „Kokumin” verklaart, dat de Now- Yorksbce geruchten omtrent een ge heim verbond tusschen Japan en Mexi co, en omtrent do aanwezigheid van een groot aantal uitgediende Japan ners in Mexico, in strijd met do waar heid zijn. In de commissie benoemd uit den Duitschen Rijksdag ter behandeling van het ontwerp-grondwet voor het Rijksland is nog altijd een sterke stroo- ming om de Elzas-Lotharingers een betere grondwet te geven dan de Re geering voorstelt. Zoo is dezer dagen door het Cen trum weer voorgesteld, dat de Stad houder de bevoegdheid zou hebben de ministers te benoemen en te ontslaan. De regeering verzette zich tegen dit voorstel, omdat daardoor de rechten 'des Keizers verkort werden, heette het. Hier tegenover werd opgemerkt dat de ministers in een zeer scheeve po sitie zouden komen tegenover den Stadhouder, wanneer zij hun aanstel ling van uit Berlijn kregen. Nog ver der wilden de soc.-dem. gaan, die ook den Landdag invloed wilde toekennen op de benoeming der ministers. Ten slotte werd het Centrum-voor- stel verworpen. Voor stemdenhet Centrum, de Polen, de Elzassers en de soc.- democraten. Ook over de bevoegdheid van den Stadhouder werd een heel debat gevoerd. In hoofdzaak bleef deze zaak echter geregeld zooals de Regeering had voorgesteld. In Frank rijk is men nog vol over de houding, dj/a de regeering ten opzichte van Ma rokko aanneemt. Zooals de eerste berichten luidden zou de regeering de bestraffing van de oproerige stammen aan Moelay Hafid overlaten. Later is echter ge bleken, dat noch de minister van bui- tenlandsche zaken Cruppi noch de minister-president Mouis iets van deze officieuse berichten af wisten. Blijk baar waren deze afkomstig van Ber- teaud, die de sociaal-democraten niet wilde verstoren, wel wetende, dat Jaurès een optreden tegen Marokko zeer zou afkeuren. Later wilde de regeering wel optredenenfin het eind is, dat slechts de troepen in Marokko versterkt zullen worden met ruim Soc. „Reunie” uwenkiesrecht Dr. B. de Jong k. Onderwerp: Grondwetsher- comen moegen”, n.m. Öioscope-voor- en verlaten, buiten, in nacht en storm Die duivelsche Selim Mirsa had de overwinning op mij behaald I „Ach, ware Kazimierz maar niet met vader medegereden. dan hadden wij hen te zamen kunnen achtervolgen Maar nu? Wat zal er nu gebeuren?” zoo schreeuwde ik met luider stemme, te midden van den nacht, om mijn eigen stem te hooren en het verstand er niet bij te verliezen. De storm scheen mij te bespotten en uit te lachen en mij te fluisteren „Daar zit ge nu aan den weg zonder paard; en ginds is hij bij haar 1” En de wind huilde steeds door en giegelde en spotte. Langzaam keerde ik naar mijn paard terug. Een stroom zwart geronnen bloed vloeide uit zijn neusgaten het dier leefde nog,, maar haalde moeilijk adem en keek mij met reeds gebroken oogen aan. Ik zette mij naast het paard neder, leunde met mijn hoofd op zijn nek en toen bekroop mij eene gewaarwording, alsof ook voor mij het einde genaderd was. En boven mijn hoofd gierde de wind en spotte „Hij ginds bij haar 1” Somtijds meende ik ook het verwij derd geratel van het rijtuig, dat in de duisternis wegsneldo, te hooren, en ik wist, dat daar mijn geluk weggevoerd werd. Schuurbeque Boeye te Leusden jhr. mr. H. W. Van Asch v. Wijck, lid der Tweede Kamer ’s Gravenhage. A. C. baron Van der Feltz te Twello, burgemeester vWn Voorst, lid der Sta ten van Gelderlandjhr. mr. F. G. van Panhuys, gezant te Bern jhr. mr. A. L. J. Melvill van Carnbee te Rijsenburg mr. W. B. R. baron Van Welderen Rengers, gezant te Stock holm. overtuigd, dat het de gezochten waren. Wij waren nog oen halve werst van elkander verwijderd, maar daar Selim tengevolge van de duisternis en van de door den regen veroorzaakte dras- sigheid van het terrein langzamer moest rijden, kon ik grondige hoop koesteren, hen te bereiken. Ik stiet een kreet van woede en van vreugde uit zij konden mij nu niet meer ontsnap pen. Selim keek om, stiet eveneens een kreet uit en vuurde zijn verschrikte paarden met een zweep aan. Bij het schitteren der bliksemstralen herkende Hanna mij en ik zag, dat zij zich vol vertwijfeling aan Selim vastklampte en deze tot haar sprak. Een paar se conden later was ik zoo dicht genaderd, dat ik Selim’s stem kon verstaan. „Terug I” riep hij mij door de duis ternis toe. „Ik heb wapens bij me Terug of ik schiet I” Maar ik sloeg geen acht op zijn woorden en kwam al nader en nader. „Haïti” riep Splim. „Halt !u Ik was nauwelijks vijftien schreden van hem verwijderd, maar nu werd de weg beter en Selim liet zijn paarden weder draven. Een oogenblikje werd de afstand tusschen ons grooter, maar weldra, had ik hen weder ingehaald. Eindelijk draaide Selim zich om, met een pistool in de hand, en mikte. Belgie. In de „Vlaamsche Gazetu lezen wij „Hot gesticht Solvay, te Brussel, komt een zeer eigenaardig initiatief te nemen, namelijk het inrichten van leergangen en het houden van voor drachten ten behoeve onzervolks vertegenwoordigers en senatoren. „Zoo zal Zaterdagmiddag do hoer Felicien Cattier oen voordracht voor de Kamerleden houefen over het spoor wegnet in de Kolonie. Dit is voor zeker een prijsbaar initiatief en van aard om onze wetgevers klaar te doen zien in menig vraagstuk en te stem men met kennis van zaken”. Canada. In het Canadeesche Lagerhuis heeft Borden de aandacht gevestigd op de rede, die Taft onlangs to Atlanta heeft gehouden on waarin hij heeft gezegd, dat van Amorikaansche zijde algehoele vrijhandel was aangeboden. Fielding, de minister van financiën, antwoordde, dat zulks inderdaad was geschied, maar dat van Canadeesche zijde onmiddellijk was verklaard, dat van vrijhandel en fabrikaten in het algemeen geen sprake kon zijn. Amerika. Do opstand in Mexico. Uit El Paso in Texas wordt naar New-York gemold, dat Madero mot 1000 man op Juarez afrukt, waar de bondsgeneraal Navarro met 500 sol daten staat. Volgens eon bericht aan de „New- York Times” is de toestand van Chi huahua uiterst bedenkelijk. 5000 In- surgenten belegeren de stad, waarin 2500 man troepen staan. De voor waarden zijn zeer beperkt; lO.ÖOO ontevredenen zouden nog in Noord - Mexico gereed staan om er gewapend Te Rijswijk overleed, op ruim 79- jarigen leeftijd de heer F. Bezemer Sr., oud-onderwijzer, bekend als de auteur' van „Nieuws uit oude boeken”, zijn meeste bijdragen, waarin allerlei vergeten bijzonderheden on anecdoten worden mededeold, verschenen in bet maandblad „Don Gulden Winckel“. (Avp.) eenigen. Het bosch golfde als een korenveld heen en weder, de donder rolde te midden van de duisternis en de echo’s snelden van boom tot boom. Het ge- ruisch van den nederstortenden regen, welke aan een wolkbreuk deed denken, het kraken der brekende takken, het dreunen der donderslagen, dit alles vereenigd klonk als helsche muziek. Ik kon de sporen niet meer zien, maar snelde toch als een stormwind voort. Aan gene zijde van het boch kon ik echter dank zij de felle bliksem stralen de sporen weder onder scheidentegelijkertijd werd ik echter gewaar, dat de snelheid van mijn paard begon te verminderen en zijn hijgen meer en meer toenam. Ik verdubbelde de zweepslagen. Hier achter het bosch, strekte zich een ware zandzee uit. welke ik kon omrijden, maar waar Seliim doorheen moest. Ik richtte mijn oogen ten hemel. „O, God,” riep 'ik vol vertwijfeling uit, „laat mij hen inhalen en dan sterven, als dit uw wil is I” En mijne bede werd verhoord. Een felle bliksemstraal verdreef voor een oogenblik de zware duisternis en bij het vale schijnsel ontdekte ik een kleine haastig voortjagende britschka voor mij uit. Ik kon de gezichten der vluchtelin gen niet onderscheiden, maar ik was Hij zich er schrikwekkend uit, maar zijn hand beefde niet en hij mikte met vastheid en kalmte. Nog een oogenblik, en ik had de britschka met mijn hand kunnen raken, toen er plot seling een schot knalde mijn paard sprong ter zeide, deed nog een paar groote sprongen, maar viel toen op de voorpooten neder ik trok het over eind, het steigerde op de achterpooten, hijgde akelig en rolde met mij over deh grond. Ik sprong aanstonds weder overeind en begon uit alle macht te loopen, maar dit was vergeefsche moeite Kort daarna was het lichte rijtuig ver van mij verwijderd, en ging steeds verder, totdat ik het nog slechts zag, wanneer een bliksemstraal de wolken doorkliefde. Het rijtuig verdween ge heel aan mijn blikken te midden van de duisternis en ten gevolge van den afstand, en met het rijtuig Ook mijn mijn laatste straal van hoop. Ik tracht te te schreeuwen, maar kon niet, want mij ademhaling bleef steken. Het rate len van de wielen werd steeds zwakker ik struikelde ten slotte over een steen en viel óp den grond. Maar ik sprong weder overeind. „Zij zijn weg en verdwenen I” her haalde ik hardop, en ik wist niet meer, wat er met mij gebeurde. Mijn krach ten waren uitgeput en ik was alleen Staatsloterij en Speelhol.1 De „Standaard” schrijft Consequent. Men vraagt ons, of hot niet incon sequent is, dat ons Kabinet de speel holen wil opruimen, en toch zelf do Staatsloterij in stand houdt. Er ligt zeer zeker inconsequentie in althans wat het beginsel betreftook in het Voorloopig Verslag is dit reeds opgemorktmaar toch staan beide gevallen niet geheel gelijk. Ze staan in zooverre gelijk, dat in beiden enkel het lot of toeval beslist, en dat er van geen kunst, behendig heid of oefening sprake bij is. En ook hierin staan ze op één lijn, dat heiden een aanmerkelijk winstcijfer opleveren. De Staatsloterij geeft tel ken jare zes ton gouds aan de Schat kist. Maar al staan zo in deze beide quaesties geheel op één lijn, er bestaat toch tusschen beide tweeerlei zeer aanmerkelijk onderscheid. Ten eerste worden in de speelholen zeer aan zienlijke sommen gewaagd, terwijl een lot, zelfs een heel lot, in do Staats loterij niet over de honderd gulden f 1.25 - 1.50 - 1.50 r x - 190, Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1