Opruiming Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SFOBT. TOOItTHJESJLi- onittcjsSruiè. Rechtzaken. Sta ten-Generaal. tw'eede kamer. POSTERIJEN"- Laatste Berichten MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, BOKKEN IPeltexijem. D. SA IVXSOM. Specialiteit ia Mint eis en Costumes. Officieele Prijscourant B linde n lia n il cl le A in sterdam - - Telegrafisch Weerbericht loopt. In de speelholen wordt soms avond na ^vond twintigduizend en meer gulden verloren bij de Staats-, loterij waagt zelfs wie een vol lot neemt, weinig meer dan éón gulden per dag. En ten tweede, bij de Staats loterij bfetaat zekerheid dat het eerlijk toegaat, en dat de speler in volkomen Jwazonnenheid weten kam wat hij doet. in de speelholen daarentegen ontbreekt elke controle, en wordt alles er op aangelegd, om de spelers in opge wonden toestand te doen geraken, tot ze ten leste niet meer weten wat ze doen. Hieruit make men nu niet op, dat we de Staatsloterij ook maar eenigs- zins vergoelijken. We blijven er on- bekeerlijke tegenstanders van, en zul len steeds op haar afschaffing blijven aandringen. Even beslist geven we toe, dat op het stuk van beginsel in consequentie te kort schiet, wie het speelhol sluit en zelf ten behoeve der Schatkist laat spelen. Onze opmerking strekt uitsluitend, om ook op dit punt de billijkheid in het oordeel niet te verzaken. Er zit aan het speelhol heel wat vast, wat bij de Staatsloterij volstrekt is buiten gesloten. De „Arnh. Crt." vertelt hoe kost baar het iBals dagblad het Rijk tot abonnee te hebben. Het blad heeft het genoegen helaas wordt het een zeer bedenkelijk genoegeneen exemplaar te mogen leveren aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken en aan dat van Justitie. Voor eerst genoemd departement kan de rekening worden ingediend, in twee gelijke af schriften, op ongezegeld papier. De kosten van het daaropvolgend man daat tot betaling door den betaalmees ter te Arnhem bedragen f 0.75. Want het mandaat is op zegel van 50 cents, wat, met de 50 opcenten, maakt f 0.75. De declaratie voor Justitie moet echter op gezegeld papier geschreven worden; dan moeten er twee afschriften op ongezegeld papier aan worden toege voegd. Dat zegeltje kost f 0.15, of mèt de opcenten, f 0.22l/2. Kosten f0.75 van het mandaat -f- de f 0.2272 van het zegeltje. Maakt te zamen f 0.971/j. Op deze wijze heeft het blad op een vordering ten laste van het Rijk, groot f 6, in het óéne geval (Binnenlandsche Zaken) vijf en zeventig cents onkosten te maken of twaalf en een half percent alvorens het verschuldigde te kunnen ontvangen, terwijl in het tweede geval (Justitie) de onkosten ter inning eener vordering van f 6 niet minder dan zeven en negentjg en een halve cent of zestien en één vierde percent bedragen. Niet waar, het is een dure geschie denis, aan het Rijk te leveren. Vijf duizend dergelijke cliënten en men is huiselijk gezegd „naar de maan" zegt het blad. Het lijk, dat gisteren uit het water aan de Coolvest te Rotterdam is op gehaald, is erkend als dat van den 28-jarigen koopman J. v. d. H., sedert drie weken te Schiedam vermist. In een stal van de gemeentereini ging aan het Boschland, te Rotterdam, is miltvuur uitgebroken. Een paard is er aan bezweken. Het mannenkoor Kunst na Arbeid te Tiel zal zijn 10-jarige bestaan in 1912 vieren met een nationalen wed strijd van mannenkoren, te houden op de Pinksterdagen. De dame, die zich gisteren te Utrecht met den haremrok op straat vertoonde en wegens den overlast der jeugd een goed heenkomen in het hoofd bureau van politie moest zoeken, was in dienst van een modemagazijn te dier stede. De marechaussee heeft Woensdag naar de gevangenis te Roermond over gebracht J. H., oud 54 jaar, land bouwer te Keipen, gem. Grathera, verdacht van oplichting voor een be drag van f3000 van de weduwe H. Versrappen, te Keipen. De 18-jarige fabrieksarbeidster J. V., te Breda, is gisteravond verdronken. Men vermoedt, dat zij, door de duis ternis misleid, te water is geraakt. Haar lijkt reeds opgehaald. Coer's liederen van Groot-Nederland. De VereenigingHetNederlandsohe Lied heeft aan hare leden weer een bundel Liederen van Groot Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn, gezonden en wel: Zeven Liedekens van minne, bestaande uitAmoureus- Liedt. O Angenietje. De eerste Carileen. De tweede Carileen. De derde Carileen. De vierde Ca rileen. Mijn roselijn gingh, op een dagh. De Min. van Justitie, mr. Regout, heeft gistermiddag gevolg gegeven aan zijn voornemen om na de eindstem ming van het ontwerp tot bestrijding van de zedeloosheid eenigen tijd naar het Buitenland te gaan. De Minister vertrok naar Zwitser land. De zaak-Tinsley in het Engelsche lagerhuis. Reuter seint uit Londen In antwoord op een vraag betref fende de Tinsley-quaestie zeide Mi nister Grey, dat hg niet in staat was hieromtrent bepaalde mededeelingen te doen. Debietröcht op tabak. De Kamer van van arbeid voor de voedings- en genotmiddelen te Dor drecht heeft hesloten onder de aan dacht van den minister van financiën te brengen, dat zij het als een ramp, welke geheel de tabakindustrie in Nederland zal treffen, beschouwt, in dien het weteontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak tot wet wordt verheven. (D. C.( Op de Prinsengracht te Amsterdam zakte Woensdagavond een vrouw plot seling ineen. Naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, bleek zij bij aan komst aldaar te z\jn overleden. Gouda, 17 Maart 1911. Aan het toelatingsexamen voor de R. N. L. is deelgenomen door 27 cand., n.l. 3 voor de 2e en 24 voor de le kl. De 3 voor de 2e kl. werden toege laten, n.l. Corn8. Plomp van Waddinx- veen, Hendrika Houdijk van Gouda en Hadriana Visser van Boskoop. Tot de le kl. werden toegelaten 7 m. en 10 vr. cand. Afgewezen 1 m. en 6 vr. De namen van de geslaagden zijn: Johan P. de Jong, Joannes G. T. Kabel, Gijsbertus Kasbergen, Hendri- kus A. A. de Zeeuw, Anna B. C. E. Amsingh, Anna M. Borrie, Neeltje Scholing, Geertje Snoefienbos, Fenna v. Tongerloo, allen te Goudaverder Johan J. Engelbregt te Moordrecht, Teunis Kwakernaak en Johanna Gul- demond, beiden te ReeuwijkLeendert Verleun te Hekendorp, Wilhelmina v. Driem te Utrecht, Johanna Glasbeek te Waddingsveen, Aagje v. Leeuwen te Oudewater en Barbara Rijkers te Bodegraven. De Bioscoop in „Ons Genoegen" geeft morgenmiddag te 2 uur een groote kindervoorstelling en morgen avond 8 uur een buitengewone familie voorstelling. De programma's beloven zooveel mooie en interessante beelden, dat er verwacht mag worden dat het aantal bezoekers groot zal zijn. Bij de veiling door Notaris Pitlo op 16 Maart in de Zalm gehouden van de perceelen aan den Hoogen Schie- landschen Zeedijk is peroeel 1 ingezet op f 10550.door den heer H. C. Kortenoever en perceel 2 op f 4500.— door den heer R. U. Jongenburger. De afslag is bepaald op 23 Maart. De uitvoering door Be Quick ge geven ten voordeele van de gezond heids-kolonie heeft opgebracht een som van f 87.45. Gisteren slaagden voor het examen nuttige handwerken o. a. de dames M. B. Faas te Ammerstol en M. Stout te Schoonhoven. Schoonhoven. In de gisteren ge houden vergadering der Nijverheids- vereeniging voor goud en zilversme den is de heer C. L. v. Willenswaard Cz. gekozen als lid voor de commissie der teekenschool. Als werkmanslid voor de commissie van het ziekenfonds „Tot Hulp in Lijden" werd gekozen de heer A. Verveer. Beide heeren heb ben deze benoeming aangenomen. Besloten werd te trachten in nadere relatie te komen met het bestuur v. d. Bond van Fabrikanten van Goud en Zilverwerk, gevestigd te Amsterdam, ten einde" tot een meer plaatselijke propaganda te komen. Boskoop. Verslag van het verhandelde in de openbare verg. van den Raad der gemeente Boskoop op Woensdag 15 Maart 1911, des nam. 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Een vacature. Nadat de vergadering is geopend, worden de notulen der vorige verga dering gelezen en goedgekeurd. 1°. Worden daarna gelezen de in gekomen stukken a. een missive vswi Ged. Staten waarbij eenige af- en overschrijvingen op de begrootingen 1910 en 1911 goed gekeurd worden teruggezonden b. een schrijven van alsvoren, hou dende goedkeuring der raadsbesluiten tot overname in eigendom bij de ge meente van de zg. verlengde -Niéuw- straat en een tot onderhandsche ver pachting der vuilnisopbrengst aan Gebr. de Lange; c. een schrijven van alsvoren, hou dende dat de reclamanten H. J. Mathot en D. van Gemeren in den hoofdelijken omslag dezer gemeente zijn terugge bracht respectievelijk van de 27" naar de 24° klasse en van de 16° naar de 12° klasse. d. een schrijven van den heer van Gelderen, houdende- aanneming zijner benoemingen tot lid van het stem bureau en lid der commissie voor re clames inzake plaatselijke belastingen; e. het verslag van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs over 1910. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2°. Wordt gelezen een adres van de Boskoopsche winkeliersvereeniging, houdende verzoek aan den Raad om te besluiten tot stichting éener steen- kolengasfabriek ter vervanging der be staande aërogeengasfabriek. Dit adres wordt ondersteund door 177 personen allen verbruikers van aërogeengas. B. en W„ stellen voor de behandeling van dit stuk aan te houden tot de ver gadering, waarin een beslissing zal worden genomen inzake het verlich- tingsvraagstuk. Hiertoe wordt besloten. 3°. Een adres van den Raad van beheer van het sportterrein houdende verzoek om het water, dat tijdens de tentoonstelling, door de Pomologische vereeniging te houden, eventueel meer zou worden gebruikt, dan waarop de N.V. „Het Sportterrein" recht heeft, gratis ter beschikking te stellen. B. en W. adviseeren het verzoek niet in te willigen, doch in afwijking van het bepaalde bij art. 15b der ver ordening betreffende de waterleiding toe te staan, dat, wanneer dit jaar meer dan 120 M3. wordt gebruikt, voor elke M3. daarboven 20 ets. moet worden betaald. De heer van der Tak opent hierover de discussion en zegt niet met het praeadvies van B. en W. te kunnen meegaan. Hij acht de tentoonstelling een zaak van algemeen belang, waar mede geheel Boskoop gebaat is. Het ligt volgens spreker op den weg van het Gemeentebestuur de tentoonstel ling zooveel mogelijk te steunen en stelt voor het water gratis af te staan zooals in het adres wordt gevraagd. De heer Endtz acht het ook wen- schelijk het water gratis beschikbaar te stellen, doch zou daarvoor den stand van den meter willen opnemen voor en na de tentoonstelling, teneinde geen verandering te brengen in het water verbruik van „Het Sportterrein". Deheer Lunnemann verklaart er zich in beginsel tegen het water gratis af te staan omdat daardoor een prece dent geschept wordt en men daardoor later in moeilijkheden kan komen. De heer Grootendorst sluit zich aan bij het voorstel van B. en W. De heer Ottolander doet het voor stel, om het water gratis af te staan, wanneer de rekening der tentoonstel ling met eerif nadeelig saldo sluit. Ook de heer Guldemond meent dat men een tegemoetkomende .houding moet aannemen tegenover de tentoon stelling. Dat men, wanneer men meer dan 120 Ma. gebruikt, dadelijk voor 480 M3. moet betalen, acht spreker met den heer van der Tak een onbil lijkheid, die Spreker niet meer zou toe gepast wenschen te zien, nu reeds binnen korten tijd voorstellen tot ver andering daaromtrent zijn te wachten van de commissie tot beheer der ge meentebedrijven. Het voorstel van den Heer Ottolan der wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen, nadat de voor stellen van de heeren van der Tak en Endtz zijn verworpen. 4°. Is aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven vaft het nieuw gekozen lid de Heer Ebbinge. Een commissie wordt benoemd, die na onderzoek adviseert tot toelating. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. 5°. Worden benoemd tot leden van de Commissie belast met het toezicht op het lager onderwijs, de Heeren Schaum en de Ruyter. 6°. Is aan de orde een adres van den Heer J. W. E. Ebbinge en 25 anderenhoudende vorzoek om van gemeentewege een ^M.U.L.O. school op t© richten. In verband daarmede is ingekomen een schrijven van den Heer Ottolander, waarbij deze onder overlegging van verschillende berekeningen adviseert tot stichting eener Muloschool van gemeentewege over te gaan. Het praeadvies van B. en W. daar omtrent wordt voorgelezen. Daarin wordt ten slotte voorgesteld op het adres afwijzend te beschikken, daar het te groote finantieele offers eischt van de gemeente, vooral ook omdat het onderwijs op andere wijze afdoende is te verbeteren n.l. door aanstelling van nog 2 onderwijzers en door mogelijke verwisseling van een of meer krachten van het per soneel aan de school verbonden. De Heer Ottolander licht daarna zijn schrijven nog nader toe en acht de cijfers in het praeadvies genoemd voor jaarwedden der onderwijzers, schoolbouw nog te ruim geraamd. De Voorzitter merkt naar aanleiding hiervan op dat, in verband met de duurte der woningen gn den hoogen levensstandaard alhier, de cijfers in het praeadvies niet te hoog zijn te achten. Spreker zegt verder dat B. en W. zich niet verantwoord achten bij het stijgende budget der gemeente en de tegenwoordige uitgaven voor het onderwijs nogmaals een uitgaaf voor datzelfde doel te voegen van f 4500 's jaars. f De Heer van der Tak wijst er op dat het onderwijs in deze gemeente nog op hetzelfde peil staat als voor 20 jaar. Spreker zet breedvoerig uiteen, dat in deze gemeente, met zijn grooten handel op het buitenland vooral, drin gend behoefte aan een dergelijke school bestaat. Combinatie van het mulo-onderwijs met het gewoon lager onderwijs, zooals B. en W. voorstel len, acht spreker zeer verkeerd, het geen door alle onder wijs-autoriteiten wordt erkend als slecht te zijn èn voor het mulo onderwijs, èn voor het lager onderwijs. De heer Guldemond merkt op dat het onderwijs op de lagere school on gunstiger zal worden wanneer er een muloschool wordt gesticht. Nu toch zijn of worden alle klassen parallel en zitten er in iedere klasse een matig aantal leerlingen. Bij stichting eener muloschool wordt er een gedeelte der leerlingln aan onttrokken, de klassen blijven dan niet meer parallel, maar worden klassen van 50 a 60 leerlingen wat natuurlijk niet bevorderlijk is voor het onderwijs. Verder acht spreker met B. en W. de groote uitgaaf een be langrijke factor om afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Endtz spreekt zich uit vóór een muloschool. Tegenwoordig moe ten do ouders, die hun kinderen wat meer willen geven dan het gewoon lager onderwijs, deze naar Gouda zen den. Spreker toont aan wat voor be zwaren*» en vooral wat voor groote kosten hieraan verbonden zijn. Hij ge looft kan ook niet dat het schoolgeld in het adres genoemd voor de mulo school en dat in het praeadvies van B. en W. voor velen te hoog wordt genoemd, een bezwaar zal zijn. Hij is er van overtuigd dat vele ouders zelfs belangrijk meer zouden willen betalen, wanneer zij hunne kinderen hier ter school konden laten gaan, zij zouden dan nog belangrijk goedkooper uit zijn dan nu. Terwijl er nu bovendien nog velen zijn voor wie het te duur is om hunne kinderen naar Gouda te zenden. De heer Grootendorst brengt B. en W. |hulde voor hun uitvoerig prae advies. Spreker kon er zich volkomen mee vereenigen en meept, dat, wan neer adressanten een muloschool wen schen, ze finantieel sterk genoeg zijn, om, gelijk de bijzondere school, z§lf een school op te richten. Na - nog breedvoerige discussion wordthet voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. 7°. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de begrootingen voor het dienstjaar 1910 en 1911. Ten slotte wordt de openbare ver gadering gesloten ten einde ter be handeling van het Kohier voor den Hoofdelijken omslag, over te gaan in geheime zitting. Voetbal en toerisme. Nederland—België. De A. N. W. B. aan 't werk. De toeloop van het publiek bij de groote internationale voetbalwedstrij den is in de laatste jaren van dien aard geweest, dat bijzondere maatre gelen voor 't verkeer gpnomen moesten worden. De spoorwegmaatschappijen lieten extra treinen loopen, verwerkten met al 't beschikbare materiaal de duizenden, die 's morgens van verre gekomen, 's avonds weer terug moesten naar eigen dorp en stad. Langs de wegen, leidend naar de stad, waar .'t yoetbalfeest gehouden werd, snordeu de auto's en gleden de rijwielen. In de stad zelve de toeristen te voet, in breede stroomen de straten door veld- w aarts. De A. N. W. B., de toeristenband voor Nederland, heeft weer bink ge geven te begrijpen, wat zijn taak is en- heeft zeer terecht ingezien, dat hij hier veel nuttigs kan doen ter regeling van 't verkeer. Zopdag 2 Aptil men weet 't zal de wedstrijd NederlandBelgië in Dordrecht gehouden worden. Men veivti wacht, begrijpelijkerwijs een enorme belangstelling en vandaar een druk verkeer uit België en uit alle deelen van ons land van en naar Dordt. De A. N. W. B. is derhalve a»h het werk. Het actieve hoofdbestuurslid de heer J. C. Rodelé, te Dordrecht, heeft zich vooral veel moeite gegeven, alles"voor den toerist zoo prettig en zoo gerieflijk mogelijk te maken, wat tevens geregeld' verkeer in de hand werkt. De A. N. W. B. biedt een kaartje aan van Dordrecht en omstreken. De wegen naar de stad van Brufesel, Luik, den Bosch, Utrecht, den Haag en Bergen op Zoom staan er duidelijk op aangegeven en aan den achterzijde is een duidelijke platte grond van de stad Dordrecht, die ons den weg wijst naar heb voetbalterrein van D. F. C., waar de wedstrijd gehouden wordt en naar al de gelegenheden waar Zaterdagavond te voren en Zondags feest zal zijn. Waar twee groote lichamen als A. N. W. B. en N. V. B. aldus samen werken kan iets goeds tot stand komen. Sprookjesdrama van Mevr. J. A. SIMONS-Mees. Er was eenseen Koningin, die twee zonen had, de een krachtig en ruw, de' ander zwakker en teerge voelig. De eerste, Ottomar, de koning, wordt om zijn ruwe mannenkracht en moed door zijn moeder even harts tochtelijk bemind, als de ander, Gode- fried, door haar wordt gehaat. De jongste raakt verliefd op een eenvou dig meisje, Mea, die hom even innig liefheeft, als hij haar. Ook Ottomar begeert haar echter te bezitten. Een strijd tusschen beide broeders is «r het gevolg van. Godefried wordt ge wond en door zijn broeder verborgen in een spelonk. Mea, die getuigen is geweest van het gevecht, is schier waanzinnig van angst om het lot van haar verloofde. Zij weet den koning, voor wien zij liefde huichelt, te be wegen haar te brengen naar de ge vangenis van Godefried. Als Ottomar, door jalouzie gedreven, dreigt zijn broeder te martelen en te dooden, doorsteekt zij den koning. Zij ver lost nu Godefried uit den kerker. Als hij in het paleis terugkeert en Otto mar weg blijft, is de koningin-moeder radeloos. Godefried voert Mea als zijn bruid naar het altaar. Na de huwe lijksplechtigheid bekent Mea, die door een vreeselijken angst wordt gefolterd, haren gemaal, wat zij uit liefde voor hem heeft gedaan. Na deze beken tenis sterft zij in de armen van haar echtgenoot. Hiermede is vervuld de voorspelling yan een oude waarzegster, die luidde, ^aat zij zou sterven kort nadat zij de gemalin zou zijn gewor den van den koning. Dit is in hoofdtrekken de inhoud van het sprookjesdrama, dat gisteren avond als laatste abonnements-voor- stelling werd gegeven doordeNeder- landsche Tooneelvereeniging van Am sterdam. Over de waarde van dit werk als tooneelstuk wordt zeer verschillend geoordeeldmaar al ware het alleen om de gelegenheid die daardoor is geboden aan de uitstekende artisten van dit gezelschap, om ons te doen genieten van zulk prachtig indruk wekkend spel, dan reeds zouden wij Mevr. SimonsMees dankbaar kunnen zijn voor haren arbeid. Prachtig, aangrijpend, meesleepend was het spel van Tilly Lus als Mea. Zij heeft in waarheid het stuk ge dragen. Met klimmende belangstel ling is hare créatie door het oyer- groote deel vhn het publiek gevolgd, en deze belangstelling bereikte wel haar toppunt in de beide slottafereelen. Zonder ook maar iets te kort te doen aan de zeer verdienstelijke vertolking der overige rollen, kunnen wij gerust verklaren, dat het luid en hartelijk applaus, waarmede het publiek zijn ingenomenheid te kennen gaf, voor namelijk Moj. Tilly Lus gold. Ook wjj brengen haar bij dezen onze hulde. Naast haar noemen wij vooral ook den heer Gilhuijs, die „Godefried" op uitstekende wijze heeft weergegeven, en daardoor ook veel heeft bijgedra gen tot het succes van het stuk. wai neer wij voor ditmaal de overige rol len niet afzonderlijk bespreken, wil dit geenszins zeggen, dat wij iets wen schen af te dingen op het spel. Inte gendeel, wij brengen hulde aan allen, voor de wijze, waarop ?ij zich van hunne taak hebben gekweten. De beide hoofdpersonen treden echter zoo sterk naar voren, dat de overige rollen van zelf meer op den achter grond geraken en den artisten weinig gelegenheid bieden tot schitterende créaties. Het geheel was, zooals*"we dat van de Ned.Tooneelvereeniging gewoon zijn, uitstekend verzorgd. Bijzondere vermelding verdienen voorzeker "de prachtige décors. De zaal was vrij goed bezet. Poging tot doodslag. Het hof heeft gisteren in hooger beroep den landbouwer G. van V., uit Waver veen,' veroordeeld tot 6] ij aar gevangenisstraf, wegens poging tot doodslag op zijn vrouw, door een schot hagel op haar te lossen. Dank zij haar afwerende beweging had het schot geen ernstig gevolg. De rechtbank te Utrecht had hem veroordeeld tot 8 jaar, wegens poging tot moord. Een ontrouw penningmeester. Heden heeft voor het hof te Arnhem terecht gestaan A. J. V.. oud 60 jaar, secretaris der gemeente Doornspijk, ontvanger der gemeente Elburg en penningmeester van de Nutsspaarbank. Bekl. wordt ten laste gelegd in 1907, 1908, 1909 en 1910 te Elburg de hier onder vermelde geldelijke bedragen, die hij als penningmeester der spaar bank had ontvangen van verschillende personen, zich wederrechtelijk te heb ben toegëeigend: f 970 van Gerrit Jan van Norelf 570 van Aaltje Norel f 1242.80 van Jacobjo Doorn woerd f 2290 van Peter Hoogland f 500 van Lammert Boerendamf 100 van Rijk Bozeboomf 500 van Gerrit, Hendrik, Aaltje en Grietje Wolfsen; verder ter zake, dat *hij omstreeks het midden van 1910 te Elburg, nadat mej. A. M. C. Bax hem 3 Theissloten had ter hand gesteld, om ze te verkoopen, en voor de opbrengst andere geldswaardige papieren te koopen, opzettelijk de op brengst der Theissloten, zijnde f469.65, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend Bekl., die reeds op 12-jarigen leeftijd op de secretarie werkzaam werd gesteld wist zich door vlijt "op telwerken tot de eervolle betrekkingen, welke hij thans bekleede. Hij stond bekend als iemand van groote otnwikkeling, die door het publiek hoog geacht en ten volle vertrouwd werd. De Nutsspaarbank, waarvan beklaag de penningmeester was, hield iederen avond zitting, doch voor het gemak brachten vele inleggers hun gelden bij beklaagde aan huis, die ze dap in schreef en mee naar de bank nam. Een gedeelte der gelden werd door bekl. echter niet aan de bank afge dragen. Ware de contróle reglementair ge voerd, de malversatiën hadden, zoo niet voorkomen, toch vroeger ontdekt kunnen zijn. doch men vertrouwde den penningmeeester geheel. Beklaagde heeft volledig de ten laste gelegde feiten bekend. Hij heeft on- lukkig gespeculeerd, heeft zich met deze gelden tijdelijk willen redden, om later alles terug te geven. Hij heeft echter zijn voornemen niet kunnen uitvoeren, daar de malversatiën werden ontdekt, en hij werd gearresteerd. Den 19den Nov. is beklaagde als penningmeester geschorst. De Zwolsche rechtbank heeft hem. veroordeeld wegens verduistering, over eenkomstig den eisch van het O. M. tot 3 jaar gevangenisstraf. Ook is er een vervolging aanhangig gemaakt wegens verduistering door beklaagde gepleegd in zijn hoedanig heid van ontvanger der gemeente El burg, waarin de rechtbank te Zwolle nog geen uitspraak heeft gedaan. Op 9 dezer is tegen beklaagde'in deze zaak één jaar gevangenisstraf geëischt met ontzegging van het recht, eenig ambt te bekleeden gedurende 6 jaren. De advocaat-generaal heeft bevesti ging van het vonnis der rechtbank geëischt, met verbetering van de kwa lificatie in verduistering van goed, dat bekl. uit hoofde van persoonlijke dienst betrekking onder zich had. Zitting van Donderdag 16 Maart. Verkort Verslag. (Vervolg). De behandeling van de Arbeidswet wijziging wordt nu voortgezet. De heer Schaper, zijn rede vervol gend wijst op de verdere gebreken van het ontwerp, noemt de bescherming van jeugdige personen en kinderen onvoldoende, en wijst op het gemis aan een regeling voor den landbouw in het ontwerp. Maar de sociaal-demo- kraten zullen toch opbouwend aan de totstandkoming van het ontwerp mede werken. De heer Aalberse t brengt den mi nister hulde voor de indiening van dit ontwerp, dat in het algemeen zijn goedkeuring wegdraagt. Spreker ontkent niet, dat do miüis- ter in sommige opzichten wat/verder had kunnen gaan, maar daartegenover stelt hij, dat een zekere geleidelijkheid bij sociale wetgeving in het belang is zoowel van de industrie als van den arbeider. Spreker verdedigt zich verder tegen het verwijt van sociaal-demokratische zijde, dat hij voorraad zou hebben gepleegd aan de zaak van de invoering van den 10-urigen arbeidsdag. Het verdere debat wordt verdaagd tot Vrijdag 11 uur. Zitting van Vrijdag 17 Maart. Voorzitter de Graaf van By land. Voortgezet worden de algemeene beschouwingen over de wijziging dor Arbeidswet. De heer De Klerk verklaarde, dat hij dezen minister niet practisch vindt. Met al den practischen zin der Hollan ders zijn we achterlijk op sociaal ge bied. Spr. meende, dat de min. veel verder had moeten gaan, ofschoon hij in een enkel opzicht te veel geeft. Volgens spr. had hij zich moeten be perken tot wat de Bern er conventie vroeg, dan had hij later een grootere hervorming op dit gebied kunnen tot stand' brengen. Vervolgens zet spr. de geschiedenis van de wetgeving op het gebied van den kinderarbeid uiteen en verklaart dat de thans voorgestelde bepalingen niet ver genoeg gaan. Spr. meent, dat een betere organi satie van de Kamers van Arbeid als thans wordt aanbevolen, niet al het heil zal brengen, dat men verwacht. In de practijk kan dit misbruik van kinderarbeid niet voorkomen. Dit moet de wet-zelf verhoeden. Spr. vraagt of de minister niet de vrouwelijke en jeugdige winkel- on magazijn bedien den had kunnen beschermen waar tegen geen bezwaar is uitgesproken. Spr. levert een critiek op den mi nister en zou opname van de huis industrie in dit ontwerp willen zien. Spr. zou willen voorstellen, was er een meerderheid voor te vinden, om de Regeering te verzoeken dit ontwerp terug -te nemen en te vervangen door oen noodwetje, om dan later met een ingrijpende en betere regeling te komen. De heer De Visser protesteert er tegen, dat men de werkgevers tegen woordig beschouwt als menschon, die ternauwernood aan de strafwet ont snappen. "Wij moeten de rechtsver houding regelen; niet de machtsver houding tusschen werkgever en werk nemer verscherpen. Wat den 10-urendag betreft ver wacht spr. het meest van een gespe- cialiseerdq regeling, zooals deze minis ter dat wil en spr. vraagt of het geoorloofd is om de voorstanders van deze even goede, zoo niet betere rege ling, voor te stellen als vijanden of althans koude vrienden van de ar beiders. Op twee punten is spr. door dit ontwerp teleurgesteld. Ten eerste ver wondert het spr. dat de minister de veenderijen nog altijd blijft uitsluiten. Ten tweede smart het spr. dat de mi nister het bloemenbinden als exceptie op den Zondagsrust heeft toegelaten. De heer van Vliet sluit zich aan bij den heer Aalberse. Spr. keurt het goed dat de minister begint met de vrou wen- en kinderarbeid in de gecombi neerde bedrijven. De minister van Landbouw, de heer Talma neemt het amendement-Scha per ten aanzien van de veenderijen over. opneming van den landbouw zou onjuist zijn. Een aparte regeling voor den landbouw is op handen. De vojjr- bereiding daarvan zal over eenige maanden afgeloopen zijn. Een tien- urigen dag voor volwassen mannen in den zin vaü onze arbeidswet zal hier geen verdediging vinden. Dat kan niet en bestaat ook nergens. Wat wij voor de volwassen arbeiders moeten doen, moet niet in het kader van de arbeidswet geschieden. De wettelijke regeling van den leer plichtwet dient geheel afgescheiden te zijn van dezen zaak, Verder dan 13 jaar kan de minister niet gaan. Een he z'ening der leerplichtwet kan de Kamer binnenkort tegemoet zien. De minister is overtuigd van de noodzakelijkheid tot het bijeenroepen van de plaatselijke organen, die de regelen moeten uitwerken. (De zitting duurt voort). Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de le helft, der maand Maart niet zijn kunnen wor den uitgereikt. Namen der .Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Brieven Binnenland. Unitas,Amsterdam. B. Cohen, G. Jurgena, Gouda. A. Leeuwerensiein, Sliedrecht Briefkaarten Binnénland. E. v. d. Berg, Amsterdam. J. Blook, 1 Dordrecht. D. Willemse, Haag. J. Poot, Rotterdam. Wed. van Gent, W. v. Veen, Sneek. Brieven Buitenland. A. Terneuzen, Kreis Sieg. Briefkaarten Buitenland. K. Sloots, London. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De waarn. Directeur v. h. Post en Telegraafkantoor, D. VAN MERKESTIJN. AM ER IK A ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Volgens draadloos bericht viaCrook- liaven bevond het stoomschip Noordam van New-York naar Rotterdam, zich 16 Maart, des veormiddags te 4 uur, op ongeveer 203 mijlen ten Westen van Scilly. Het stoomschip Sloterdijk arriveorde 16 Maart van Baltimorè te Rotterdam. Het stoomschip Orthia arriveerde 16 Maart v.m. van Baltimore en Newport News te Amsterdam. Het stoomschip JPtónz Frjrdriehj WilhelmNew-YorkBremen 15 Mrt. van Cherbourg vertrokken. De eerstvolgende afvaarten van post- en passagiersbootbn van de Ham burg—Amerika Linie heeft plaats Naar New-York: 18 Maart s. Ame rika. 23 Maart s. Pretoria. 30 Maart s. Kaiserin Augusts Victoria. 6 April s. President-Grant. 13Aprils. Bulgaria. 20 April s. President Lincoln. 27 April s. Amerika. 6 Mei s. Pennsylvania. Naar Boston28 Maart s. Bosnia. 12 April s. Bethania. Naar Baltimore: 28 Maart s. Bosnia. 12 April s. Bethania. Naar Philadelphia: 31 Maart s. Priuz Oskar. Hot Duifcsche Kroonprinsenpaar moet voornemens zijn den 29n Maart van Cairo naar Corfoe te vertrekken. De opstand onder de Marokkaansche Berberstammen plantzich in de rich ting naar Rasefma voort, zoo meldt een bericht dat 13 Maart te Tanger uit Fez is ontvangen. Op 12 Maai-t hebben de opstandelingen het op slechts 2 mij! van Fez gelegen dorpje Nzaba Faradji platgebrand. Dooreen onder bevel van Ben, Djilati staande met all ak werden de rebellen in de lichting van Doyat ,tpvugge worpen. Daarbij sneuvelden van deze motal- lak dfie man. De Berbers nemen thans een afwachtende houding aan. Van de mehallah onder leiding van den Franschen majeur Mangin zijn gunstige berichten ontvangen. Voort durend hebben nog onderwerpingen plaats. H. ft. de Koningin zal a.s. Maan dag aan graaf de Wijdenbruck, die wegens zijn benoeming tot ambassa deur te Madrid aftreedt als gezant van Oostenrijk-Hongarije bij het Neder- landsche Hof, ter overhandiging van zijn terugroepingsbrieven audiëntie verleenen. De heer C. W. Layendecker, directeur van het telegraafkantoor te Middelburg heeft om gezondheidsre denen tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag gevraagd. De nieuwe Russische nota wordt volgens den correspondent van de (Timcsw te Peking daar noch door de Russen noch door de Chineezen voor een ultimatum aangezien. Zij zou wel is waar tot een dergelijke ver klaring kunnen leiden, maar er is geen grond een andere dan vriendschappe lijke oplossing aan te nemen, want de Chiheezen kenden hun volmaakte hul peloosheid en zouden toegeven. Boycot Javaansche suiker. De Agence d'Extreme-Otient meldt d. d. 13 Maart uit Tokio. De strijd tegen de Javansche suiker is op het hoogte-punt gekomen. Men tracht met alle middelen de nationale suiker-industrie op te heffen en de kosten van vervaardiging te vermin deren. Daar de suikerfabrikanten elkaar concurrentie aandoen, wat een belem mering voor het opbloeien der industrie is, denkt men er over om oe'n trust te vormen, waarin de meeste fabri kanten zullen worden opgenomen. De bookmakers. Het Comité te Vlissin'gen zal krachtig de actie voortzetten in het belang van het behoud der bookma kerskantoren. Te Berlijn is de beroemde too- neelspeler Haase overleden. Naar de Daily Chronicle uit Vancouver verneemt zijn aan de Tula- ween-rivier tusschen Granise-creek en Prinsehown in Britsch Columbia be langrijke diamantvelden ontdekt Volgens een officieel rapport zijn deze steenen van gelijke formaten als die welke in Zuid-Afrika worden ge vonden en wijst alleen or op dat deze streek intersant rijk aan diamanten is. Hedenmorgen heeft een vrouw te Delft in oen ;vlaag van waanzin zich zelf met petroleum overgoten en in brand gestoken. De buren vonden even later haar lijk. Tegenspraak. De Patriote spreekt het bericht in zake het te Ostende opgevischte lijk tegen. Volgens het blad zon het niet het lijk van den vliegenier Grace zijn, daar de metingen hebben uitgemaakt, dat het lijk hetwelk gevonden werd, van oen man is, veel grooter dan Grace. Hot Noorsche Storting zal een vrou welijk mede-lid in zijn midden zien verschijnen.De vertegenwoordiger van het derde distriet van Christiania, generaal Bratlie, voorzitter van het Storting, kan gedurende eenigen tijd zijn mandaat niet uitoefenen. Dienten gevolge zal het plaatsvervangend lid, me;. Anna Rogstad, onderwijzeres aan de volksschool, don zetel van Bratlie, gedurende diens afwezigheid innemen. Een telegram uit Trior meldt, dat sedert de laatste 12 uur, in het Moezel dal en don Eifel onafgebroken'sterke sneeuwval heerscht. Het landschap ziet er uit, alsof men nog midden in den winter is. Ook uit Metz wordt een sterke sneeuwval gemeld de sneeuw ligt er verscheidene een ti motors hoog. Het Hof van appel te Toulon, heeft den onderwijzer Rigoud, die tijdens den dionst. in een kerk, do predikatie had gestoord, wegens belommering van vrijheid van eerodienst, tot 200 fres, boete veroordeeld. In eerste instantie was Rigaud vrijgesproken. De zaak-mr. Van Gils. Gisteren word voor de Ufcreohtsche rechtbank bij verstek behandeld de zaak van den nog steeds voortvluch- fcigen advocaat en procureur mr. A. P. J. M. van Gils, beklaagd zich in dertijd als curator in een faillissement schuldig te hebben gemaakt aan ver duistering van gelden. De eisch was 3 jaar gevangenisstraf met Jast tot onmiddellijke gevangen neming. Gisteren zijn te Behagen in dit dis trict officieel candidaat gesteld voor de Prov. Statenin Noord-Holland de heerenJ. Met, Heer-Hugowaard (lib.); J. v. d. Stok, Nieuwe-Niedorp (lib.); M. J. Kroon, Zuid-Scharwoude (lib.); A. J. Peeck, Schoorl. (lib.); J. Burger Jz., Harencarspel (R. K.), gesteund door a. r. VAN tot zeer lage prijzen. Aanbevelend VAN DEN 17 MAAKT 1911. Stautslcrniii&cii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russiseho Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl."(Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. vaq Mexico All. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. FundingLeo- ning 5 pet. «I. Obl. 1889 4 pet, Venezuola Dipl. Schuld 1905 3 pet, «tank «tn iedict Instel lillgCII. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car ft Foun dry Crtrftp. C. v. A. Id.Smelting ft Refining Co. Oert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Qert. v. A. U. S. 'Steel Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kiel Predict Install en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mfien Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjnug Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etrulcum-Ondern. Dortseho Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. ft Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart* H (jen. Ned.-Ani. Stoom van rt- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. tabak-Onder nemingen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Larltl Gpant Cort. v. Aand. Peruvian Corporation Urn. Oert. v. Aand. Spoorwegen. Iïoll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-Il Obl. 3 pet. W arsch au - W e< - non Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. ([e Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Ilypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. TJnion Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Prcmfeleenlngen Amsterdam Aand.3pet Hongarije. rfhei s-Re- gulirun£s-G<'S. 4pet. GELDKOERS. Prolongatie 3*/233/t pCt. Amerikanen zeer flauw, Nationale Staatsfondsen iets williger, Culturen op vorige koersen, Tabakken ver deeld, Petroleums williger. Mijnen over het algemeen prijshoudend. Vorige koers- 867, koer* va 11 heden 86% 937/, 93 64'/. 997» 99'/, 87 88 93'/, ««7,0 91% 93% 88 46 46% 104'/» «9% 104'/, 887, G«% 58 207 "4 207'/, 54'/,' 53"/, 6 767.6 767,6 27'/» 27 797.6 78% 206 298 191 206 299 172 176 903 «6 7,s 84'/» 155:/» 157 461 470'/. 462'/.. 175 174'/, 116 167,6 18'/. 109',,, 73',. 109% 73'/, MO '>7,6 II 7,6 '17, 9 Va 79'/. 877'» 87 7» 67 212 147.25 211 987. 98'/. 296,,; 28'/. 176'/, 177,6 1711 177,6 087,6 108 1603/f van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.8 te Seydisfjord, laagste stand 7,51.5 te Coruna. Verwachting tot den avond van 18 Maart: meest matige oostelijke tot' noord westelijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of sneeuwbuien, kouder, waarschijnlijk nachtvorst.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2