IITBKE MERK te Idler r. 49e Jaargang. No. 11515. EDELE KAB,TEN. genten 'TER. Woensdag 22 Maart 1911. jbTie-cL-ws- exi voer G-oxxd.©- exx Ozxxstreleezi- :elcexi KEX1\IS(.EVIXG. Buitenlandsch lieuws. Sïxxrxexxlaixd.. HBialtexi laxxd.- I FEUILLETON f I ering irdienste. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. LYZONEN, r en Buiten- 4 g^sFêgri^ Telefoon Interc. 82. HANNA. 77,0^. lezing over Canada. (Wordt vervolgd.) bijl, BAART Lz. Lon. Ned. Bond ficieren. Afdee- a vergadering in I iren bestaande i met Afdeeling ng VRAAGT lage, flinke pro- Br. No. 2664, rukkerij •ON. - Gouda. VAGD een vlug it bureau van 64. Zij die zich met 1 April op de GOUDSCHE COURANT abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. bord”, S’/j uur Vereenigingtot >erculose. r „Morgenrood” ig S. D. A. P. 8 uur. Too- Nut en Genoe- met bal. oegen”, 8 uur ing. ielijksche alge- g van de Ver- ntia” ’s avonds het café „Het 8 uur. Nuts- ouda”. Voor- Gemeente-Ambtenaren. Het bestuur van den Nederlandschen bond van gemeen te-ambtenaren heeft besloten den Minister van Binnenland- schë Zaken te wijzen op het bezwaar voortvloeiende uit een uitlegging van art. 6 der gemeenteborgtoohtwet, vol gens welke een gemeente-ont vanger wol zekerheid kan stellen door hy potheek voor het geheele bedrag en door grootboekinsch rij ving voor het geheele bedrag, maar niet gedeeltelijk hot een en gedeeltelijk het ander. Naar aanleiding van hot meenings- verachil, in bondakringen ontstaan ten gevolge van een vergelijkend onder zoek voor gemeen te-secretaris van Schoterland, heeft het bondsbestunr een uitvoerig onderzoek ingestold be treffende vergelijkende examens bij de gemeonte-administratic in het alge meen. Besloten is de algemeens bonds vergadering voor te stellen de ge meentebesturen uit te noodigen don bond behulpzaam te zijn in zijn streven om geen onnoodige uitbreiding te geven aan examens en dientengevolge bij het benoemen van personen tot een betrekking bij de gemeente-admi- nistratie daaraan geen vergelijkend onderzoek te doen voorafgaan. die haar hoofdkwartier had te Brussel on van daaruit strooptochten onder nam naar Duitschland, Nederland en België, om den buit daarna in de Fran- sche hoofdstad van de hand te zetten. Het had den laatsten tijd de aandacht getrokken der conducteurs van de snel treinen tusschen Parys en Brussel, dat telkens dezelfde personen aan het einde van de week naar Brussel reisden om dan de volgende week met bagage be laden naar Frankrijk terug te koeren. Een daarop ingestold onderzoek bracht aan het licht, dat deze reiziger/? deel uitmaakten van een internationale bende, die Tiet vooral gemunt had op door de bewoners tijdelijk verlaten, afgezonderd liggende villa’s. Zilver werk en porselein was hun meest wel kome buit. Bij een te Brussel in gar nizoen liggend officier stalen zij een Rembrandt, welke schilderij door do Parijsche politie thans is teruggevon den. y geregeld tijdig i ontvangen van en, vermakelyk- a dan in onze Schiedam contra Schieland. Van oen conflict tusschen de ge meente Schiedam en het machtige ministerie voor de zelfberturende ko loniën ingesteld, terwyl nog eenige onbelangrijke wijzigingen zullen plaats hebben. Echter zullen de wijzigingen pas plaats hebben na de behandeling van de Vetowet. Het verloop der behandeling van do begrooting van marine in Engeland is heel gewoon. Een amendement om het personeel niet uit te breiden werd verworpen mot 233 tegen 31 stemmen. Bij de behandeling zei do minister van marine, dat de Engolsche vloot in kruisers andere landen zoover de baas is, dat zij in tijd van oorlog do handels wegen beheersclit, zelfs nog als andere lan den vlug varende koopvaardijschepen als kruisers uitrustten. De Engelsche kruisers zouden er bijtijds bij wezen om gevaren te voorkomt». corps en 120 leden van dg bemanning een officieel bezoek gebracht aan het Heilige Graf. Zij zijn door den gou verneur van Jeruzalem en den Griek- schen on Armenischen patriach ont vangen. De vorige minister van oor log, admiraal Boué Lapeyrère, heeft nog gelast dit bezoek te brengen. Spanje. De bisschop van Victoria (Noord- Spanje), bericht de Kölnische Zeitung, heeft in zijn orgaan een besluit open baar gemaakt dat den geestelijken van zijn diocees verbiedt politieke ver- eenigingen, van welke partij ook, te bezoeken. Eveneens wordt den priester verboden in dergelijke vereemgingen lezingen te houden en zonder toe stemming van den bisschop bij gods dienstige feestelijkheden te prediken, die door politieke partijen georgani seerd zijn. Vereeniode Staten. David Moffat, in Amerika bekend als „de zilver-koning” is Zaterdag in den ouderdom van 72 jaren te New- York overleden. Moffat, die begonnen was als loop jongen en zich had opgewerkt tot één der steunpilaren van de mijnindustrie, laat een vermogen na, dat op 60 mil- lioen dollar wordt geschat. Zwitserland. De invoer van bevroren vleesch uit Argentinië in Zwitserland neemt ge stadig toe. Het wordt in Zurich, St. Gallon, Lausanne en Bazel reeds uit gewogen verkocht en in Bern zal het in deze week ook te krijgen zijn. In Zurich heeft de slagersvereenigmg de zaak ter hand genomen en is het vleesch in wel 50 winkels te koop. In Bazel is de Algemeene Verbruik»vereeniging do voornaamste verkoopster. De vooroordeelen, die men in den beginne togen dit vleesch had, zijn ongegrond gebleken. Het doet in hoe danigheid voor het verscheZwitsersche vleesch weinig onder. En ondanks het invoerrecht van 25 frs. de 100 K.G., komt het op 30 tot, 40 centimes het K.G. goedkooper dan het verscherund- vleesch. Het volk wil er dus graag aan. Frankrijk. Voor hot eerst sedert 1900 heeft een Fransch admiraal, Dartige du Fourent, mot een gedeelte van zijn officiers- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer- 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters on randen naar plaatsruimte. Pas is de eene ministerieele crisis achter den rug of een ander wordt ons weer gemeld, thans in Rusland. Italië was zij te verwachten, immers onlangs reeds meldden we, dat het kabinet Lurzatti het zonder den steun van de sociaal-democraten zou moeten doen en eveneens was het bekend dat Giolitti nog altijd d e man was. Zijn partij was de machtigste! Maar al was dit alles zoo, thans verwachtte men ook daar geen crisis, omdat men stilzwijgend had aangenomen in deze feestelijke weken het kabinet niet lastig te vallen. Echter het kiesrecht- vraagstuk heeft het kabinet ten val gebracht. Vele bladen dringen aan op een spoedige oplossing van de crisis, daar bekend is dat de koning nog geen beslissing heeft genomen en men althans den 27en Maart, den officieelen openingsdag, liefst niet in politieke beslommeringen zit. Twee oplossingen zijn mogelijk óf Lurzatti reconstrueert zijn kabinet en vervangt de radicalen door volgelingen van Giolitti óf Giolitti wordt zelf de for matie van een nieuw kabinet opge- gen de leuning van de brug stond mijn vader, die, met de handen op den rug gekruist, zijn uitgerookte pijp in de eene hand, in gedachten ver zonken, naar het water en het mor genrood stond te kijken. Vermoedelijk had hij, evenals ik, niet kunnen slapen en was hij naar buiten gegaan om de frissche morgenlucht te genie ten en hier en daar naar den akker bouw te kijken. Ik had hom niet aan stonds bemerkt, want ik liep aan de overzijde van den wegbovendien hielden de wegen aanvankelijk de leu ning voor mijn blikken verbergen, en toen ik hem zag, was ik geen tien schreden meer van hem verwijderd. Ik verborg my achter de wilgen en wist zelf niet, wat ik zou doen. Mijn vader verliet zijn plaats niet ik bekeek hem met meer aandacht et lag groote bezorgdheid in zijn trek ken, die de sporen droegen van een slapeloos doorgebrachten nachtzijn blikken zweefden over den vijver, ter wijl zijn lippen zachtjes het morgen gebed uitspraken. Het begon mij te vervelen, zoo ach ter de heesters te moeten blijven staan, en ik besloot zachtjes over de brug te sluipen. Ik kon dit gemakkelijk doen, want mijn vader stond met het gezicht naar het water gekeerdbo vendien was hy, zooals ik reeds be- 52) Selim en ik hadden Hanna als een gevangen buit willen deelen, en zij, die van den strijd om haar bezit, welke tusschen ons ontbrand was, het minste de schuld droeg, moest er het meest onder lijden Binnen een uur zouden wij dus voor de laatste maal om haar stryden I Dit alles waren zware en on- verkwikkelijyke gedachten. Waar schijnlijk was onze adellijke sfeer te barsch voor Hanna geweest. Mijn moe der was helaas te lang afwezig geble ven en onze ruwe mannenhanden hadden het teedere bloempje geknakt, nadat het door het noodlot in ons midden overgeplant was geworden. Deze schuld rustte op ons geheele huis en kon slechts uitgewischt worden door Selim’s of door myn hloed I Zoo wel het eene als het andere einde van den strijd zag ik gelaten te gemoet. Intusschen drong het daglicht steeds helderder binnen en de zwaluwen voor de vensters begroetten al tjilpend den GOUDSCHE COURANT. UN VAN E.tf. IEEÊN worden in verzegelde n vijf, twee en n een Ned. ons Iding van Nom- js, voorzien van nd Merk, vol et gedeponeerd, t de uitvoering rde orders aan- Dc BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den ijen Maart 1911 executoir zijn ver klaard De Kohieren Nos. i en 2 der Personeele belasting, dienst 1911. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zynen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 2in Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. inwendige stem zeide mij, dat ik uit den aanstaanden strijd zegevierend te voorschijn zou treden. Selim was wel is waar uitstekend geoefend in het schieten met het pistool, maar ik was het eveneens in met geringe mate hij overtrof mij in het schermen wel is waar in behendigheid, maar ik was veel sterker dan hij, zoodat hij dikwijls moeite had-, mijn.sabelhouwen te pa- reeren. „Het moge gaan, zooals het wil,” dacht ik. „het is nu eenmaal het einde, en daar wij den Gordiaanschen. knoop niet kunnen ontwarren zullen eenvoudig doorhakken Of Selim zijn onrecht jegens Hanna met goede be doelingen, dan wel met kwade begaan heeft, hij zal er in ieder geval voor boeten Al mijmerende over deze gedachten, bereikte ik den oever van den vijver, waarboven nevel en waterdampen, zweefden, terwijl het morgenlicht een rossigen glans over den waterspiegel wierp. Nu eerst brak de dag aan de lucht werd steeds helderderdiepe stilte heerschte in den omtrek, alleen het gesnater der wilde eenden in de biezen drong 'tot mijn ooren door over de geheele natuur lag een geurig, frisch, rossig waas. Reeds was ik aan de overzijde van de sluis aan de brug gekomen, toen ik plotseling als aan den grond genageld bleef staan. Te- dageraad. Ik blies de kaars, die op de tafel stond te branden, uithet was bijna dag. In het woonhuis hoor de', ik het halfvier slaan. „Het is tijd,” dacht ik bij mij zei ven en wierp mijn man tel om de schouders, om de wapens verborgen te houden, voor het geval, dat ik iemand zou ontmoeten, en zoo ging ik naar buiten. Toen ik voorbij het woonhuis ging, bemerkte ik, dat de huisdeur, die des nachts altijd gesloten bleef, reeds open stond. Er had dus iemand reeds vóór mij het huis verlatenik moest daarom mijn omzichtigheid verdubbelen, om dezen persoon niet te ontmoeten. Zachtjes sloop ik over de plaats naar de lindelaan, keek behoedzaam naar alle zijden rond en meende, dat alles nog in diepen slaap gedompeld was. Eerst in de laan hief ik het hoofd wat hooger op, want hier was ik zeker, dat men mij van uit het huis niet kon zien. Na het onweder van giste ren was de ochtend helder en schoon. De vochtige lindebloesem wasemde sterke honinggeuren uit, die de laan vervulden. Ik sloeg den weg in, die langs de smederij liep, en voorbij den molen en over den dijk naar de woning van Wach leidde. De heerlijke, frissche ochtendlucht verdreef alle slaperigheid en vermoeidheid bij my. Ik gevoelde my getroost en gerustgesteld, en een Duitschland, De wijngaardeniers te Edenkoben en in den omtrek, in de Palts, die het bevel van de overheid, om hunne wijnstokken of te borstelen, niet willen gehoorzamen, zijn op groote schaal met 15 mk. beboet. De naburige wijn- verbouwende dorpen, die gehoorzaam zijn geweest, dringen er bij de regee- ring op aan, dat de Edenkobeners des noods met de wapens tot rede gebracht zullen wordenwant zij vreezen, dat het schadelijke gedierte, dat in Eden koben on don omtrek niet uitgeroeid is, in het voorjaar ook op hunne wijn bergen neer zal strijken. De Beiersche minister van binnen- landsche zaken is gisteren naar de streek, waar de wijnverbouwende ge meenten liggen, vertrokken. Engeland. De Neptune, het linieschip dat wel dra de Dreadnought als vlaggeschip van de kustvloot zal vervangen, heeft in de Middellandsche Zee schietproe ven genomen met een nieuw miktoe- stel. Volgens de Exchange Telegraph Company waren 75 pct. van de schoten uit de stukken van 80.5 cM. op ruim 8 K.M. afstands raak. De Press Asso ciation spreekt van twee treffers in de drie schoten. Belgiè. Door de Parijsche recherche is een internationale dievenbende gesnapt, dragen, ’t Laatste schijnt het meest aannemelijk. Ondertussphen is de crisis in Rus land door geheel andere oorzaken ont staan. In den Rijksraad was sedert eenige dagen een wetsontwerp in be handeling betreffende de invoering van Semstwo’s, waarbij in de westelijke provincies de instelling van nationale gemeentebesturen werd toegestaan. Natuurlijk was wel gezorgd, dat het Russische element overheerschend bleef. Evenwel de rechterzijde in den Rijksraad vond deze concessie aan de Polen nog veel te groot en stemde de betreffende paragraaf af. Stolypin, die het ontwerp heel krachtig verdedigd had, nam dit natuurlijk op als een wantrouwen tegen hem en diende zijn ontslag in. De keizer, die blijkbaar Stolypin voor de verwerping aanspra kelijk stelde, nam direct het ontslag aan en benoemde den minister van financiën Kokokzef tot minister-pre sident, tevens zal hij zijn portefeuille blijven behouden. Als minister van binnenlandsche zaken zal optreden Stürmer of Makarof, de vroegere on- der-Staatssecretaris. Neratof wordt als minister van buitenlandsche zaken ge noemd. Daarmee zou het kabinet een zwenking naar rechts gemaakt hebben. Stolypin is nog te liberaal. De kwestie van den Bagdadspoor- weg is eindelijk opgelost. Zooals men weet verlangde Engeland medozeg- gingschap over den aanleg van het eind van dezen spoorlijn. Thans is de zaak zoo geregeld, dat de Duitsche maat schappij die de lijn aanlegt, voor het laatste gedeelte afstand doet van haar recht. Een T u r k s c h o maatschappij zal dan worden opgericht waarin zoo wel Duitsch als Engelsch kapitaal zal zijn opgenomen. Deze maatschappij zal de lijn af bouwen. In Engeland schijnen veranderingen in het kabinet te zullen komen. Het kabinet acht zich in het Hoogerhuis niet sterk genoeg vertegenwoordigd. Haldane, de minister van oorlog zou peer worden en zoodoende de woord voerders der regeering in dit huis versterken. Dat is te meer noodig nu lord Crewe’s gezondheid niet bestand blijkt tegen den hem opgelegde zware taak van minister van Indië. Haldane zou hem dan vervangen, terwijl als minis ter van oorlog zou optreden kolonel Seely, «de onderminister van koloniën. Misschien wordt ook een afzonderlijk merkt had een weinig hardhoorig, daar zijn gehoor gedurende zijn dienst tijd door het gedonder van het ge schut had geleden. Ik ging behoed zaam de brug op en gleed er zacht jes overheen ongelukkig bewogen de slecht samengevoegde planken en mijn vader keek om. „Wat doe je hier?” vroeg hij. Ik werd vuurrood en antwoordde: „Ik wilde wat gaan wandelen ik ga maar wat wandelen, vader 1” Hij naderde mij en sloeg den man tel, dien ik zorgvuldig gesloten hield, een weinig ter zijde, wees op de sabel en de pistolen en zeide; „En watbe- teekent dat dan Er bestond voor mij geen ujtweg en ik moest alles bekennen. „Ik zal u alles zeggenik sta op het punt met Mirsn te duelleeren.” Ik had gedacht, dat mijn vader in toorn zon ontstoken, maar togen mijn verwachting bleef hij volkomen kalm en zeide slechts Wie van beiden heeft den ander uitgedaagd?” „Ik hem.” „Zonder den raad uw» vaders in te winnen? Zonder hem er zelf een woord van te zeggen „Gisteren heb ik hem te Ustrycka onmiddellijk na de ontvoering uitge daagd. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post- 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad- 1.50 Idem franco per post- 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendewect 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. )ns Genoegen41, h Operette-En- art Jr. Opvoe- icht“. ?enrood” 10 uur vergadering der Dageraad”. ;adering Onder- .Armenzorg” in Bouw- en Wo- ,de Spiering-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1