I ;en”. uiZen EDELE HAMEN. rkooping recAf. No. 11516. Donderdag 33 Maart 1911. 49e Jaargang. OEM AN, Verschijnt dagelijks KENNISGEVING. S-ixite» land.. I Buitenlandsch. Nieuws. i 1LDEN. m's Inkt de BESTEi CHADELIJK )LLAND. I i 1 XTïe -UL-wns- ezx ^.d.-vertezxtie’bla-d. voor O~o txd.s- ezx Oxxxs'trrelcozx. Telefoon Interc. 82. behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. KIEZERSLIJST. FEUILLETOA <1 geeft Notaris I i I BANNA. cretari». rdt sedert vele olg eene Metse- i zij zijn, door vele doeleinden Ie Sigaren- aatste 3 werle van 10 tot 12 ren en op dien Amerika. Een to Pittsburg werkzaam tele grafist, Fernando Loutsenheiser ge- */j uur. Lezing irer Canada. geregeld tijdig ontvangen van q, vermakelijk- dan in onze INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post ni 1911 of zoo den verkooper komen. f 9.45. ipenningen 29 R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. u, uav wu en met den 15n de vastgestelde GOUDSCHE COURANT. Zij die zich rnet 1 April op de GOUDSCHE COURANT abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. 63 en 64, lïG, ERVEN en 'steeg te Haas tend als Sectie groot 2 Aren >90 gedeeltelijk, dom van den tot in de diepte MAART 1911 I ure in het Kof- ed. BLANKEN den aldaar ge- an. Ned. Bond eieren. Afdee- vergadering in f 1.25 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per postI 00 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 8 uur. Too rnt en Genoe- aet bal. egen”, 8 uur >g- flijksche alge- van de Ver- itia” ’b avonds iet café „Het In Duitschland zorgt de Agrari sche Bund der Landwirte dat elke concurrentie geweerd wordt. Dezer dagen heeft de heer Dietrich Hahn bij de begrootingsdebatten in den Rijks dag er de regeering op opmerkzaam gemaakt, dat zij haar bescherming van den Duitschen arbeider niet ver ge noeg doorvoert. Indertijd, zoo betoogde hij, was zijn partij er voor opgekomen, dat vaar tuigen onder buitenlandsche vlag niet zouden toegelaten worden tot de kust scheepvaart, d. w. z. de vaart van de eene Duitsche haven naar de andere. is Genoegen11, Operette-En- rt Jr. Opvoe- ïhtu. anrood” 10 uur irgadering der •ageraad”. dering Onder- urmenzorg” in louw- en Wo- de Spiering- wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt, en dat de verzoeken om verbetering, die, met de noodige stukken, vrij zijn van zegel, bij hen moeten worden ingediend. GOUDA, den 22n Maart 1911. Burgemeester on Wethouders voor- noemd, hoeten, moet de macht bezitten per sonen door middel van de telefoon te hypnotiseeren. Naar uit Canton (Ohio) gemeld wordt, welke plaats op 160 K.M. afstand» van Pittsburg ligt, observeeren daar een zestal bekende artsen eenige per sonen, die op deze ongewone wijze onder suggestie gebracht werden. Vyf personen werden in hypno* Usehen slaap gebracht, terwijl twee anderen ongevoelig bleken. Loutaen- heiser spreekt door de telefoon met een eigenaardige modulatie in zijn stem, nu eens op streng bevelenden, dan weder op zeer zuchten fluister- toon. Toon een medium in hypnotischen slaap was, fluisterde de telegrafist het toe uw rechterarm is gevoelloos uw rechterbeen is gevoelloosnu gevoelt ge in het het geheel niets meer. Ver geefs trachtten daarop de doctoren door bet verrichten van puncties bij het medium tcekenen van gevoel op te wekken. Daarop weer fluisterde Loutsenheiser „Nu zjjt gij een steen !u Hot lichaam van den slapende werd met het hoofd en de voeten op twee stoelen gelegd aoodat hot lichaam zelf, niet ondersteund werd. Een ander ging op de borstkas van het medium staan, zonder dat het lichaam uitzijn horizontalen «tand werd gebracht. Hierdoor werd dus bewezen, «lat de telefonische hypnose even volkomen wax, als die welke direct door oen hyp notiseur kan teweeggebracht worden. De roods bejaarde mevr. Hetty Green is de rijkste vrouw van de Vereenigde Staten. Zij bezit behalve haar millioe- nen ook een zoon, kolonel Edward Groen. Deze is ongetrouwd; maar onlangs deelde een der Amerikaansrhe bladen mee dat de kolonel „zich wat eenzaam begon te voelen”, liet resul taat was dat de huwelijksaanzoeken bij honderden binnenkomen. Er zijn er allermalste bijen zij komen uit alle hoeken van de wereld. Kolonel Green beantwoordt er niet één. Wel heeft hij een verzameling aangelegd van dames-portretten. Het is een interessante en zeer internatio nale collectie. Duitschland. Maandagavond is de aangekondige uitsluiting in de metaalnijverheid te Chemnitz, Saksen, van kracht gewor den. Ongeveer 10,(XX) metaalbewerkers PRIJS DER ADVERTENTIÊN: r Van I—5 gewone regels met bewysnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groole letters en randen naar plaatsruimte. vorens hij hem laat uittrekken tot een wild en woelig leven, waarin hij eenmaal zelf behagen gevonden heeft. Mijn hart vloeide over van vurigen moed en onwrikbaar vertrouwen, en hadden er mij, nabij de woning van Wach, tion Selims verwacht inplaats van dien eenen, dan zou ik hen allen tot den strijd uitgedaagd hebben 1 Eindelijk kwam ik bij de woning van Wach aan. Selim wachtte mij reeds aan den zoom van het bosch- Ik moet bekennen, dat ik bij zijn aan blik bevangen werd door een gewaar wording, welke de wolf moet gevoe len, wanneer hij zijn slachtoffer ont dekt. Wij wisselden een paar dreigende, nieuwsgierige blikken; Selim was in die weinige dagen veranderdhij scheen magerder te zijn geworden maar ik kon mij ook vergissen, daar zijn oogen koortsachtig fonkelden en zijne lippen beefden. Wij gingen dieper het bosch in, maar spraken den gehoelen weg geen woord tegen elkander. Eindelijk kwa- •men wij' aan een kleine weide die door vijgeboomen omringd was; ik bleef stilstaan en zijde„Hier, als je het goedvindt I” Hij knikte en begon zijn mantel los te knoopen, daar hij hemgedurende het duel wilde afleggen. „Kies maar!” zeide ik, op de sabels en de pistolen wijzende. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gexien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan de N. V. Kistenn akerij en Kuiperij .,de Woelgeest” en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden harer inrichting, door plaat sing van a electromotoren van 3 en 5 PK. in het perceel aan den Kat tensingel Np. 90, kadastraal bekend sectie A No. 43^0. GOUDA, dca 33 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Deze keer, wilde hij opkomen voor hen, die met de binnenvaart hun brood verdienen. In het bijzonder was zijn optreden gericht tegen de Hollandsche schippers. De Duitsche schipper, zoo zei hij, moest vrouw en kinderen aan den wal laten, aldaar de huishouding betalen enz. De Hollandsche schippers doen hem oen zware concurrentie aan. Sommigen van hen gaan in geen 3 jaar naar huis. Daarbij komt, dat de Hollanders van verschillende zijden nog bevoordeeld worden. ïndertyd had hij bij de regeering pogingen aange wend, het zoover gedaan te krijgen dat althans de overheid slechts door Duitsche schippers de vrachten liet vervoeren. Nu is hem echter gebleken, dat men zich aan de afspraak niet gehouden heeft. Daarom bracht hij thans de kwestie in den Rijksdag ter sprake. Hij verzocht nu aan het departe ment van binnenlandsche zaken bij de werken aan het Kaiser-Wilhelin kanaal de bepaling in stand te houden en er tevens voor te zorgen, dat ook do aannemers er de hand aan hielden. De directeur von Jonqnières achtte het aannemen van deze motie der conservatieven nog al bedenkelyk. Hij achtte een verbod van deze vaart, voor Nederlanders zonder een nieuwe wet niet mogelijk. De vryzin- nigo afgevaardigde Leonart zei, dat zijn partij voor een dergelijke uitzon deringswet nooit zou te vinden zijn. In Italië is nog altijd de crisis niet opgelost. Wel heeft de koning eer gisteren verschillende staatslieden ont vangen van do ond-ministers Giolitti on Sonnino, en verder eenige Sena toren en kamerleden. Het schijnt dat Giolitti zich bereid verklaard heeft een opdracht tot kabinets-formatie te aanvaarden. Er bestaan dan 2 moge lijkheden of hij zal trachten met de oude meerderheid te regeeren, óf hij beproeft een nieuwe concentratie meer naar links te vormen. In dat geval zou waarschijnlijk een, misschien ook twee socialistische af gevaardigden, in het kabinet worden opgenomen. Hij wees op een sabel, dien hij bij zich droeghet was een Turksche sabel met sterk gebogen Damasoener- klingik wierp mijn mantel af, hij deed hetzelfde, maar haalde vooraf een brief uit den zak. „Wanneer ik kom te vallen, geef dezen brief dan, ik verzoek het je, aan juffrouw Hanna.” „Ik neem hem niet aan I” „Hij bevat geen liefdes verklaringen, alleen een eenvoudige mededeling van hot gebeurde.” „Nu, goed dan 1” Wij hadden inmiddels onze hemds mouwen opgestrooptmijn hart begon heviger te bronzen. Selim greep zijn sabel en ging, gereed tot den strijd en in uitdagende houding voor mij staan. Vol fierheid hield hij de sabel lood recht boven zijn hoofd en zeide kort af „Ik ben gereed.” Ik stond in dezelfde houding tegen over hem en raakte zijn kling met de mijne aan. Ben je gereed „Ja.” „Laat ons dan beginnen.” Ik viel onmiddellijk op hem aan, zoodat hij een schrede terugtrad en mijn uitvallen slechts met moeite kon pareeren. (Wordt vervolgd.) den, omdat ook de familie aan deze verdere leden „min of meer behulp zaam” moet zyn. Recht om bij testament over het goed te beschikken, bestaat slechts in zooverre, als dat testament dat publiek belang op het oog heeft gehad voor het overige heeft men met een testament absoluut geen rekening te houden.” Men kan zich begrijpen, dat dit betoog van mr. Lohman schrik en ontsteltenis heeft verwekt bij brave conservatieven. De „Rotterdammer” zegt, „dat men op het eerste gehoor wel kan zeggen, dat zulke leeringen niet in overeenstemming kunnen zijn met onze christelijke beginselen.” Ja, bravo Rotterdammer, het is best moge lijk, dat gij dat meent. Maar maarhe^. is nu eens niet zoo’n snoode socialist of een even verdorven vrijzinnige die zulke leeringen ver kondigt, doch een mr. Lohman, zeker niet do eerste de beste! Het is het betoog van een „christelijk” leider, wiens christelijkheid in de politiek als een paal boven water staat. Hij zal ongetwijfeld zijn leeringen in over eenstemming met zyn christendom weten te praten. Dat dit niet strookt met de opvatting van de Rotterdammer is een andere zaak. Het bewijst alleen weer eens oen keer t0 meer, dat chris telijke rechtsbeginselen la Rotter dammer dan wel a la mr. Lohman of te wel de Roomsche staatsleer dingen zijn, die wonderveel op elastiek gelij ken. E'k deel der coalitie rekt het precies zoo lang, als het wenschelijk is voor zijn partijpolitiek. Dat zal de kleine luyden toen wel steeds duide lijker worden 8 uur. Nuts- iuda”. Voor- .53) Ik kon niemands raad inwinnen, vader 1 r— Bovendien vreesde ik ook, dat u het mij zoudt verbieden I” „Dan is je vermoeden zeer juist ge weest! Keer naar huis terug laat die heeie zaak aan mij over!” Mijn hart kromp ineenik gevoelde mij ongelukkiger dan ooit te voren. „Vader,” zeide ik, „bij alles wat u dierbaar is, bij het aandenken aan mijn grootvader, ik bezweer u, ver bied mij niet met den Tataar te meten Ik herinner mij, dat u mij eens voor een democraat uitgescholden hebt; vandaag waag ik het u eraan te herin neren, dat ook in mijn aderen uw bloed en dat van mijn grootvader stroomtVader hij heeft Hanna het grievendst onrecht aangedaan. Moet dit dan ongestraft toegelaten worden De wereld moet toch niet kunnen zeggen, dat ons geslacht het onrecht, dat een weeze aangedaan is, ongewro-jsich zelf, ken heeft gelaten? Ik zelf heb in ik wu zr derde hij voor mijn leven. Na geruimen tijd nagedacht te heb ben boog hij zijn grijs hoofd en zeide met zachte nauwelijks hoorbare stem „De God onzer vaderen zijn met u Da, mijn zoon, en worstel met den Tataar Wij omhelsden elkander, Mijn vader drukte mij aan zijn hart en ik bleef lang, lang aan zijn borst rusten daarna beheerschte hij zijn ontroering en zeide kalm, maar met Veel meer opgewektheid „Maar wanneer je er op inhakt, hak dan ook goed.” Ik kuste zijn hand, waarna hij mij vroeg „Sabels of pistolen „Hij kan kiezen „En de getuigen?” „Zonder getuigen. Ik vertrouw hem en hij vertrouwt mij. Waartoe zouden wij getuigen noodig hebben, vader En opnieuw vloog ik hem om zijn halshet was hoog tijd om te gaan. Nadat ik een gedeelte van den weg had afgelegd, keek ik om mijn vader stond nog op de brug en zegende mij van verre. De eerste stralen van de opkomende zon beschenen zijn hoog opgerichte gestalte. Aldus om- straald door den glans van de mor genzon, scheen hij mij, met zijn opge heven handen, een patriarch, een dap pere kryger, die zijn zoon zegent, al- Mr. Lohman ovef successie rechten. Bij de behandeling van het suc- cessiewetje in de Tweede Kamer, werd minister Kolkman ten felste bestreden door den christelijk-historischen afge vaardigde, mr. van Idsinga. De aanval was zoo fel, dat mr. Lohman, zich genoopt voelde tegen mr. van Idsinga op te komen. Hij verkondigde daarbij theoriën over het recht van den Staat om successierecht te heffen, die in clericale bladen als zeer onchristelijk worden gebrandmerkt. Zeer opmerke lijk is, wat de anti-revolutionaire Rot terdammer, waarvan professor Diepen horst van de Vrije Universiteit de hoofdredacteur is, daaromtrent schrijft. De Rotterdammer vat het betoog van den chr. historischen leider als volgt samen „De spreker (mr. Lohman) gaf als zijn opinie te kennen, dat, wan neer iemand sterft, onverschillig of hij kinderen heeft of niet, de Staat en alleen de Staat van rechtswege de eigenaar is. De eigenaar wordt, zoo lang hij leeft, ’alleen geëerbiedigd, omdat hij dan een wil heeft en die wil eerbiediging verdient. Aangezien nu een doode geen wil meer heeft, houdt met den dood alle eerbiedi ging van dien wil uitteraard op. De Staat wordt nu van rechtswege eigenaar en moet nu beoordeelen, wat hij met het vermogen moet doen. Hij moet dit beoordeelen alleen naar het publiek belang, het belang der gemeenschap. Zijn er kinderen, dan zegt de Staatik zou hetzelf in den zak kunnen steken, maar omdat ik meen, dat het in het publiek belang is, dat gij het houdt, zal ik het u laten houden. Zijn er geen kinderen, maar wel verdere verwanten, dan neemt de Staat wat meer, maar laat hun het ook in hoofdzaak hou- hooge mate schuld aan het gebeurde ik beminde Hanna, en wilde het u niet bekennen maar, vader, ik ver zeker u, dat ik ook wanneer ik haar niet bemind had ter wille van haar hulpeloosheid, ter wille van ons huis en van onzen naam, evenzoo zou ge handeld hebben, als ik nu gedaan heb. Myn geweten zegt mij, dat ik er goed aan doe, gij, vader, zult hiermede eveneens instemmen en mij niet ver bied te doen, wat ik als rechtvaardig beschouw. Dat kan ik niet gelooven, vader 1 Denk er aan, dat men Hanna bitter onrecht aangedaan heeft en dat ik de uitdager ben I Ik heb miin woord gegeven, en gij hebt mij zelf geleerd, dat het eerewoord het eerste voorrecht van den edelman is. Ik heb mijn eere woord gegeven, vaderHanna heeft bitter moeten lijden op ons huis ligt een smet, en ik heb mijn eerewoord gegeven. Vader, lieve vader!” Ik drukte mijn lippen stijf op zyn hand en snikte tegelijkertijd als een kind. Ik smeekte mijn vader, en ter wijl ik sprak, werd net strenge gelaat al zachtaardiger en gewilligerik richtte mijn oogen naar hem op en er viel een groote, zware traan, een echte vadertraan, op mijn voorhoofd. Hij streed een geweldigen tweestryd met Hij beminde mij boven alles zyn oogappel, en daarom Bid- BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente GOUDA, Gelet op Art. 28 der Kieswet; Brengen ter algemeeno kennis dat de Lijst aanwijzende de personen, die binnen deze Gemeente bevoogd zijn tot het kiezen van Ijeden vdn de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, door hen op nieuw is vastgesteld, en dat deze Lijst, met de Lijsten der namen en voornamen van hen, die van de Kiezerslijst zijn afge voerd en van hen, die daarop zijn gebracht, van den 23n Maart tot en met den 21n April a. s. van des voor- middags 10 tot des namiddags 1 ure ter inzage '>an een ieder op de Plaat selijke Secretarie nedergelegd en tegen betaling der kosten in afdruk ver- krygbaar gesteld wordt. Voorts wordt herinnerd, dat een ieder bevoegd is tot April verbetering van kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de ,r

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1