Opruiming Blxxn-erxland. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht SMOTST. Officieele Prijscourant Efleclenhsndelte Amsterdam 98 V, »17(« Laatste Berichten. 4 Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 22 Maart. Verkort Verslag. 462 Va I I MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, HOKKEN Pelterij ojcl D. SAMSOM. Specialiteit in Minlels en Costumes BURGERLIJKE STAND. 29 V, IVU (gieters en vormers) kregen gedaan. Over een week zullen er weer 10,000 bedankt worden. En gaandeweg zullen ook fabrieken, waarin verwante be drijven worden uitgeoefend, hare deu ren sluiten. Te Horde (Westfalen) staken 2000 kolendolvers van de mijn Gliickauf- Segen. Aan de Duitsche bladen hebben wij dezer dagen een bericht ontleend over ernstige diefstallen die bij den zaad- handel Terra te Aschersleben waren voorgekomen. Werklui van de ven nootschap hadden, volgens dat bericht, nieuwe zaadsoorten aan firma's elders verkwanseld en zoodoende de onder neming voor duizenden marken schade berokkend. De zaadhandel Terra zendt ons nu een verbetering van dat bericht. Zij verklaart erin, dat de mededeelingen in de pers overdreven waren en men te doen heeft met diefstallen, die mee- rendeels al jaren geleden gepleegd zijn. Totdusver is pas een werkman door de mand gevallen. Hij heeft bekend, gaandeweg zaad ter waarde van enkele honderden marken gestolen te hebben. Maar aan concurreerende firma's heb ben de dieven, voorzoover tot nu toe gebleken is, geen zaad geleverd. Een nieuw Duitsch slagschip. In tegenwoordigheid van het Duit- sche Keizerpaar en van Prins Heinrich en diens gemalin liep gisteren op de keizerlijke werf te Kiel het slagschip -Kaiser" van stapel. De Rijkskanselier hield een toespraak, waarin hij er op wees, dat het slagschip van stapel loopt op den geboortedag van wijlen Duitsch - land's eersten Keizer. Daarop doopte de Keizerin den nieuwen oorlogsbodem. Italië. De „Messagero" maakt de volgende cyfers openbaar over de organisatie van het Klerikalisme in Italië: Er zijn, behalve de hoogste kerkelijke autori teiten te Rome, 306 bisschopzetels, 6000 hoogere geestelijken, 20.500 pas- toorskerken en 2000 hulpkerken, aan welke 43.600 geestelyken verbonden zijn, verder 4900 kloosters en 1078 religieuze inrichtingen van onderwijs, benevens 300 seminaria. De kerk be schikt daarbij over een reusachtige wereldlijke organisatie: 21.000 per sonen vinden een werkkring bij het beheer der kerkelijke goederen, 8272 philanthropische instellingen worden door geestelijken geleid, en daarnaast bestaan nog 2000 Katholieke toe vluchtsoorden voorkinderen. 1850 kle rikale vereenigingen, 513 Katholieke ve'rbruiksgenootschappen en 300 kle rikale banken houden deze economische belangen by elkaar; voor de geeste lijke zorgen 420 uitgevers van geeste lijke boeken en 540 klerikale bladen en tijdschriften. Noorwegen. In de gister gehouden zitting van het Storting heeft bij de beraadsla gingen over de oorlogsbegrooting, mej. Rogstad haar eerste Storting-rede ge houden. Zij verklaarde een voorstand ster te zjjn van den vrede en van scheidsrechterlijke uitspraken, en hoop te dat evenals indertijd het vuistrecht voor wetten en rechten heeft plaats moeten maken, ook de oorlog en de kfystoeruatingen eenmaal uit de wereld zullen gebannen worden. Inmiddels zou zij niet tegen de oorlogsbegrooting stemmen. Engeland. De mijnwerkers uit Clydach-vale in Zuid-Wales zijn, daar een reeds ge- ruimen tjjd aanhangig geschil nog steeds onbeslist bleef, heden samen- rchoold en hebben de gebouwen bi( kolenmijn in brand gestoken. Zi traden aanvallend en beleedigend tegen de politie op. Deze is versterkt geworden. der directie van Dr. P. L. van der Horst te Almen, waarvoor mevr. van den Honert- Jansen de nóodige gel den eenige tonnen gouds be schikbaar heeft gesteld. Te 's Gravenhage bestaat bovendien sinds eenige jaren een Naaml. Venn. Homoeopathisch Ziekenhuis waarvan het doel is een ziekenhuis te Utrecht te stichten in verband met Utrecht als universiteitsstad, om de inrichting aan die universiteit aan te sluiten. Op aandrang van verschillende zij den heeft het Bureau voor Staats-en Administratiefrechtelijke Adviezen be- sloton by den uitgever P. Noordhoff te Groningen voortaan jaarlijks een aanvulling te laten verschijnen op de Nederlandsche Staatswetten. Editie Meijer Wiersma. In de aanvulling 1910 zullen worden opgenomen de Octrooi- wet, de Pandhuiswet en de Trekhon- denwet, terwijl tevens zullen worden vermeld de wijzigingen en aanvullin gen der in de verzameling opgenomen wetten, alsmede wetten en Koninklijke besluiten ter uitvoering van de Grond wet en andere wetten. Homoeopathisch Ziekenhuis en Hoogeschool. Te Almen bij Zutfen zal een Ho moeopathisch Ziekenhuis verryzen on- Als oorzaak wordt genoemd hei vlamvatten van stroo door een kaais in een lantaarn. In den Dierentuin te 's-Gravenhage is een Zebü 'geboren. Het beestje hup pelt al vroolijk aan moeders zijde. Tusschen 3 eb 4 uur gisteren naeht heeft men aan boord van het zeilschip Arethusa, liggende in de Eerste Katen- drechtsche haven te Rotterdam, uit de kajuit van den kapitein ontvreemd drie damescostuums en "hen mantel, aan zijn vrouw toebehoorende, negen zilveren vorken, 4 messen, eenige sieraden en uit de proviandkast een belangrijke hoeveelheid eetwaren./De dieven zijn met een roeiboot langszijde gekomen en pleegden den diefstal, terwijl de kapitein met'zijn vrouw in een aangrenzend vertrek sliepen. In het Merwedekanaal nabij Zeeburg is de tjalk Rijn- en Zeevaart gezonkeu, doordat twee sleepen met elkaar in botsing kwamen. Het wrak zit ge vaarlijk voor de scheepvaart. Gisterenmiddag is do rangeerder J. Voskamp nabij het station-emplace ment Almelo door een sneltrein, ko mende van' Deventer, overreden en gedood. Hij laat een vrouw met een kind achteri Uit de binnenhaven te Vlissingen is het lijk opgehaald van de 60-jarige vrouw M. uit Souburg. Dinsdagavond hield de Ontwikke lingsclub Esperanto een openbare ver gadering in „Mille Colonnes" te 's Hage welke zeer goed bezocht was. Als spreker trad op den heer M. Mensonides, privaat-docent aldaar, die de practische onbruikbaarheid van het Esperanto trachtte aan te toonen. Van de gelegenheid tot debat werd een zeer druk gebruik gemaakt. Mej. N. Boon betoogde de bruik baarheid van het Esperanto, hetwelk gebleken was o.a. op verschillende con gressen, welke zij had bezocht en waar zij met het grootste gemak met per sonen van verschillende nationaliteit in het esperanto sprak. Ook de heer E. Odufró uit Gouda, een Franschman van geboorte, brak in een improvisatie een lans voor het Esperanto. Op het verzoek van den inleider om schriftelijk met hem in debat te treden werd door den heer Odufré geant woord dat hij daartoe gaarne bereid was indien den heer Mensonides eerst een studie had gemaakt van het Es peranto. Voor IJmuiden heeft gisteren het binnenkomende stoomschip Stentor de baggermolen Noordzeehaven, van de firma Volker on Bos, in den grond gevaren. De baggermolen had twee stoom- hoppers langszij de Stentor liep ach ter op den baggermolen. Vijf man van do Noordzeehaven werden zwemmende gered. De zesde man was op een der hppperB overge sprongen. De baggermolen ligt niet gevaar- lyk voor de scheepvaart. Gij het loket postwissels aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam is gis teren aan een 14-jarigen bediende der firma Sieghem op het Koningsplein en zakje mot twee bankbiljetten van tien gulden onstolen, Hevige brand te 's-Gravenhagen. Gisterenavond omstreeks 8 uur is te 's-Gravenhage een hevige brand uitge broken op de hooi- en stroozolder van de stalhouderij van de Wed Leenen aan de Korte Houtstraat, aldaar. Er lag een voorraad van een paar honderd balen hooi en stroo, waardoor het vuur voedsel kroeg en snel om zich heen greep. Er was ernstig ge vaar voor verschillende omliggende rijksgebouwen, doch door het krach tig optreden van de brandweer die met vijf stralen tegelyk het vuur aantastte was men den brand om 10 uur mees ter. De auto-spuit, die mede was uit gerukt behoefde geen dienst te doen. Het blusschingswork vorderde groo- te moeilijkheden, daar de zolders niet dan over zeer steile daken waren te bereiken. De paarden van de stalhou derij konden worden gered, de rijtui gen hebben niet veel geleden. Verzekering dekt de schade. Gouda, 23 Maart 1911. Aan de Raadsleden is het volgende ingekomen stuk toegezonden; Gouda, 14 Maart 1911. 4 Nadat in Uwe vergadering van 3 Februari j,l. bij de behandeling van het voorstel van ons college d.d. 14 December t.v. No. 164 betreffende marktuitbreiding, de vraag of zal wor den overgegaan tot uitbreiding van het marktterrein in deze gemeente, bevestigend was beantwoord, werd verder besloten tot aanneming eener motie van uw geacht medelid den heer IJs8elstijn,"de strekking hebbende deze zaak aan te houden totdat verkregen zou zijn eene kostenberekening van het dempen van het water der Turf markt. Ons college verstrekte ter uitvoering van dat besluit den Gemeente-Bouw meester de opdracht de door U ge- wenschte begrooting op te maken. Genoemde ambtenaar heeft aan die opdracht gevolg gegeven' De door hem ingediende begrooting en teeke- ningen met bijbehoorend rapport d.d. 16 Februari j.l. No. 80 worden hier nevens overgelegd. Daarbij zal uwe vergadering odk aantreffen door ons ingewonnen adviezen van de Com missie van bijstand in het beheer <|er gemeente-werken en van de Commissie ingesteld en benoemd tot onderzoek en advies in zake de regeling der markten. Het zij ons vergund naar aanlei ding van deze verschillende stukken het volgende mede te deelen. De Commissie van fabricage beoor deelt de zaak, naar onze meening van haar standpunt beschouwd terecht geheel afgescheiden van liet be staande voornemen om over te gaan tot het uitbreiden der marktruimte. Door haar is derhalve uitsluitend ge let op de wijze van uitvoering en de kostenberekening van het werk. Ons College meent, te mogen vol staan met eene verwijzing naar het rapport dezer -Commissie. Wij doen dat dan ook onder opmerking, voor zooveel noodig, dat hare raming van kosten belangrijk lager is dan die van den Gemeente-Bouwmeester en wel in hoofdzaak als gevolg van de omstan digheid dat de laatstgenoemde, uit vrees voor verontreiniging en onvol doende gelegenheid tot waterberging en water verdeeling, bij het inlaten van water, het z.g. schuren, en overvloedi- gen regenval,' zieh de wijze van uit voering van het werk anders voorstelt dan de Commissie zulks doet en door dien op zijne begrooting posten zijn uitgetrokken voor enkele werken welke de Commissie onnoodig vindt. De MarktcommisSie bepaalt zich in hoofdzaak tot de vraag of, wanneer tot demping der Turfmarkt wordt overgegaan, deze gedempte gracht al dan niet beter tot marktterrein zal zijn te bezigen dan het door haar voorge stelde Uwe Vergadering bekende meer uitgebreide plan. Zij blijft eenparig van oordeel, dat bedoeld plan het meest afdoende is en zal blijken te beantwoorden aan de ver wachting die de Commissie er in ver band met de gewenscht wordehde uit breiding der Markt van heeft. De ves- tiging van de markt voor biggen en vette varkens op het nieuw te maken marktplein zou niet alleen strekken tot ontlasting van het eigenlijke marktter rein doch ook een beteren toestand in het Waaggebouw, waaraan reeds lang behoefte bestaat, doen verkrijgen. De meergenoemde Commissie wijst verder op de zeer aanzienlijko kosten, welke de demping van het water der Turfmarkt zou vorderen, en geeft ons College ten slotte in overweging Uwe Vergadering voor te stellen te be sluiten tot het doen uitvoeren van het door haar voorgestelde meer uitge breide plan, hetzij dan met of zonder de wijziging, welke de heeren Herman en Prince daarin willen aanbrengen. Waar ons college van meening is, dat door de demping van het water der Turfmarkt niet voldoende zou worden voorzien in de bestaande be hoefte aan uitbreiding der markt ruimte, blijft in ons oog het meer uitgebreide plan der Marktcommissie, zooals dat eenigszins aangevuld is aanbevolen bij onze voordracht van 14 December 1910 n°. 164, de meest geschikte wyze van oplossing dezer zaak. Aangezien het ook ons streven is waar mogelijk te bezuinigen wen- schen wy daarby gaarne over te ne men het yoorstel van de heeren Her man en Prince, gedaan in Uwe ver gadering van 20 Januari j.l., om het dempen en rioleeren van de sloot langs de kazerne en van het water aan de noordoostzijde van de Varken markt achterwege te laten, hetgeen eene besparing van f 3500.tenge volge zal hebben. Wij handhaven derhalve ons voor stel dd. 14 December jl. n°. 164 echter met dit verschil, dat de demping van de beide laatstbedoelde slooten niet zal plaats hebben en dat in verband daarmede aan de Gemeente-Begrooting voor het dienstjaar 1911 slechts een bedrag van f 24000.— in ontvangst en uitgaaf zal worden toegevoegd. Het rapport der commissie van bij stand in het beheer der gemeente werken lpidt aldus: Gouda, 6 Maart 1911. Uw College stelde het hiernevens weder teruggaand rapport van den Gemeente-Bouwmeester met daarbij behoorende teekeningen en begrootin gen van kosten betreffende eene dem- ping van het water der Turfmarkt enz. onze handen ter fine van advies. Onze Commissie voldoet gaarne aan UweA wensch, zoodat. wij de eer heb ben U het volgende mede to deelen. Allereerst wordt opgemerkt, dat wij de zaak beoordeeld hebben geheel af gescheiden van het bestaande voorne men om over te gaan tot het uitbrei den der marktruimte. Er is derhalve door ons uitsluitend gelet op de wijze van uitvoering en de verschillende ramingen van kostpn van het werk. Hoewel de in den Gemeenteraad aangenomen motie slechts omvat de demping van het water der Turfmarkt geeft de Gemeente-Bouwmeester ook teekeningen en begrootingen van kos ten betreffende het dempen van het water langs de Blauwstraat, de Sint- Anthoniestraat, de Naaierstraaten Ach ter de Vischmarkt. Bedoelde ambte naar doet dit, omdat naar zijne meening met demping van het water der Turf markt noodzakelijk gepaard dient te gaan demping van dat der Blauw straat, Sint-Anthoniestraat en Naaier- straat en de demping van het water Achter de Vischyiarkt nuttig zou zijn doch op den duur misschien wel nood zakelijk. Daar de verschillende begrootingen vaksgewijze zijn opgemaakt bestaat er voor ons niet het minste bezwaar deze allen te behandelen, maar wij doen zulks onder voorbehoud, dat wij niet geacht wenschen te worden de bezwa ren volgens den meergenoemden Ge meente-Bouwmeester aan het dempen van grachten in deze Gemeente ver bonden, te deelen. Wij wenschen, alvorens de ingedien de begrootingen na te gaan, met be trekking tot die bezwaren bestaande in vrees voor verontreiniging en on voldoende gelegenheid tot waterber- ging en waterverdeeling bij het inla ten van water, het zoogenaamde schu ren en overvloedigen regenval, het vol gende onder Uwe aandacht te brengen. Wal de verontreiniging der grach ten betreft is het de vaste overtuiging .r Commissie, dat na demping van een of meer grachten het waterinlaten en spuien met minstens evenveel suc ces zal kunnen geschieden als thans, ook al heeft de rioleering slechts met enkel riool plaats, en dat derhalve van sterkere verontreiniging dan nu het geval is geen sprake mag zijn. Er blijft ook altijd nog mogelijkheid bestaan maatregelen te nemen, waardoor het water in de eene of andere richting een krachtiger strooming verkrijgt. Onvoldoende gelegenheid tot water berging zoowel bij spuiïng als bij he- vigen regenval vreezen wij evenmin, aangezien er voor het water verschil lende uitwegen zijn. Zoo kan het door middel van den z.g. Volmolen uit den IJssel ingelaten water uitweg vinden door het water achter de Sint Jans- kerk, het riool achter die kerk, het riool van de Wilhelminastraat, het Lombard'8watertje en ten slotte, na demping, door het riool van de Turf markt. Voor het uit de Gouwe ter spuiïng van het water van Achter de Vischmarkt en van de Naaierstraat ingelaten water bestaan twee uitwegen n.l. het riool van de Turfmarkt, na demping, en dat der Vrouwensteeg. het laatste een riool van flinke afme tingen, uitloozende in het water van de Nieuwe Haven. Demping van het water langs de Naaierstraat en Achter de Vischmarkt kan om de hierboven genoemde re denen voorloopig veilig achterwege blijven, zoodat o. i. de demping slechts behoeft te omvatten het water der Turfmarkt met Blauwstraat en dat van de Sint Anthoniestraat tot aan het Lombard'swatertje, gelijk ook wel de bedoeling zal zijn. Wat nu de ingezonden plannen en teekeningen aangaat, deelen wy Uw College mede, dat wij ons niet geheel daarmee kunnen vereenigen. Het' plan toont aan, dat in hoofd zaak gerekend is op twee riolen en wel elk van 1.20 X 1-80 M. Deze afmetingen zijn zoo groot, dat naar onze meening één riool ruimschoots voldoende zal blijken, zelfs al was de doorlaatwijdte minder. Dat het bezigen van éón in plaats van twee riolen van belangrijken invloed is op het eind cijfer der begrooting, spreekt van zelf en dit verklaart dan ook voor een groot deel het groote verschil dat be staat tusschen de hierna opgenomen kostenberekening van den Gemeente- Bouwmeester en die onzer Commissie. Verder blijkt ons, dat de Gemeente- Bouwmeester zich meer nieuwe kei bestrating heeft gedacht dan wij strikt noodig achten. Volgens ons gevoelen zou volstaan kunnen worden met de reeds aanwezige keien opnieuw te ge bruiken en aanvulling van het ont-, brekende met Waalstraatklinkers. Ook dit zou een flinke besparing op het plan geven. Met betrekking tot de begrooting van kosten merken wij op, dat het o. i. onnoodig ^s sommen ruit te trekken, in totaal f 3875.voor huisaanslui tingen op het riool en voor het ver wijderen van kaaimuren en bruggen. De kosten der huisaansluitingen be-'* hooren door belanghebbenden gedra gen te worden, terwijl de uitgaven ten ïehoeve van de verwijdering van kaai muren en kpfiggen gedekt worden door de (waarde der afbraak. Deze laatste o. i. de sloopingskosten aanmer kelijk overtreffen. Ten slotte komt het ons voor, dat de prijs van het te bezigen hei- en funaeeringwerk en de kosten van aan schaffing en het leggen der riolen te hoog berekend zijn. Resumeerende gelooven wij op geen betere wij20 aan ket verzoek van Uw College te kunnen voldoen dan door U hieronder een vergelijkend overzicht te geven van onze ramingen on die van den Gemeente-Bouwmeester. Begrooting met twee riolen. Raming Gemeente- Commissie. Bouwmeester. Sint Antho- 6900.— f 4500.— 12000.— - 10500 niestraat f Blauwstraat - Turfmarkt tot Gouwe - 50000.- f 67900'- A. de Visch markt tot Gouwe f 27000.- Naaierstraat - 18000.7 - 33000.— f 48000.— f 19500.- - 12000.- f 45000.— f 31500,— Totaal f 112900.- f 79500.— Indien de demping plaats heeft wet één riool dan zyn de kosten volgens de begrooting onzer Commissie: Van het Lombard'swatertje af tot de Gouwe f 43000. Van het water van de Naaierstraat en Achter de Vischmarkt tot Gouwe - 24500. Totaal f 67500.— Het adres van de Commissie tot regeling van het marktwezen luidt aldus Gouda 13 Maart 1911. Aan heeren Burgemeester en Wethouders der Gemeente Gouda. Wij hebben de eer U hierbij terug 'te zenden de begrooting van den Ge meente-Bouwmeester in zake de dem ping der Turfmarkt en aangrenzende grachten en de beschouwingen naar aanleiding daarvan door de Commissie van fabricage. Uw College stelt er prijs op thans ook onze meening -over deze zaak te vernemen. Het zii ons veroorloofd ons in hoofdzaak te bepalen tot de vraag af wanneer tot demping der Turfmarkt wordt overgegaan deze gedempte gracht al of niet beter tot marktter rein zou zyn te bezigen dan het door ons voorgestelde bekende meer uitge breide plan. Wij kunnen in ons antwoord op deze vraag kort zijn. Onze Commissie bluft eenparig van oordeel dat het door ons ingediende plan het meest af doende is en blijken zal aan hetgeen wij ons voorstellen te zullen beant woorden. Wij wezen er reeds op, dat het onze bedoeling zou zijn op het nieuw te maken plein de markt te vestigen voor biggen en vette varkens, welke verplaatsing niet alleen een ont lasting van het marktterrein zou zyn doch waardoor ook een veel betere en reeds lang gevoelde betere toestand in het Waaggebouw verkregen zou worden. Naar onze bescheiden mee ning is er geen doelmatiger oplossing dezer zaak te verkrijgen dan door ons is voorgesteld. Zonder nu verder op dat punt in beschouwingen te treden meenen wij Uw College er nog op te mogen wijzen, dat de kosten van demping der Turf markt en wat daarmede verband houdt, blijken zeer aanzienlijk te zijn en waar de Commissie van fabricage in haar schrijven van 11 November j.l. met be trekking tot het door ons voorgestelde plan gewaagt van een zwaar financieel offer, daar meenen wij, met alle be scheidenheid doch met mper reden, dit te mogen zeggen van de plannen tot deriiping der Turfmarkt. Waar nu de Raad in zijne verga dering van 3 Febr. j.l. principieel, met groote meerderheid* heeft uitge maakt dat uitbreiding der marktruimte gewenscht is, geven wij Uw College, wanneer U zich hierméde kunt ver eenigen, beleefd in overweging den Gemeenteraad voor te stellen te be sluiten tot het doen uit voeren van het door ons voorgestelde meer uit gebreide plan, hetzij dan met of zon der de wijziging welke de Heeren Herman en Prince daarin willen aan brengen. ALBERT VOGEL. Gisterenavond hield de lieer Albert Vogel van 's-Gravenhage in de Soci- teit „Ons jGenoegen" öfen voordracht avond. np De zaal was slechts matig bezet. Jammer, want Albert Vogel heeft een kunstavond gegevep. Kunst gaf hij in zijn vertolking van Brutus' en Antonius' Volksreden bij Caesar's lijk, kunst in zijn voordracht van Havelaar's Toespraak tot de Hoof den van Lebak, kunst in de Kruis- sprook, dat geniale product van een groot literator, kunst in het Minne- tooneel in Matho's tent van Flaubert. 't Was alles kunst wat hij te hooren gaf en zyn gebaren ondersteunden zijn voordracht. Van het oogenblik af dat de heer Vogel begon, bracht hij het publiek in verrukking door zijn kunst. Het weergeven der emoties, die Brutus en Marcus Antonius beroerden bij den dood van Caesar, de vertolking van hetgeen er omging in het volk bij het hooren van hun woord, het woeste gekrijs dat opbrulde 'uit de menigte als een uiting van felle haat, was meesterwerk. Evenzoo was het in de Kruissprook. De zegging van Havelaar's toespraak was voornaam, droeg cachet. En in het Minnetooneel in Matho's tent gaf de groote declamator weer die hevige passie, die Flaubert doet oplaaien in het hart van Matho bij de ontmoeting van Salembo in zijn tent. Die harts tocht doortrilde de aanwezigen door de machtige uiting van Vogel's grooten ling door Notarissen M. Treub te Gravenhage en G. Voa ta Waddinx- veen ten overstaRn van Notaris G. Vos te Aladdin*veen van twee kapi tale Bouwmanswoningen, c.a. genaamd (WUlemshoeve" en de „Anna's hoeve", onder Waddinxveen met do daarbij behoorende arbeiderswoningen en een aantal perceelen Bouw-, Wei en Klaverlanden, ter gezamenlijke grootte- van 16$ H.A.. 83 A. en 58 c.A. Perc. I f 2700.—. Perc. II f 2700.—. Perc. III f 2700.-. Perc. IV f 2750.-. Perc. V f 27Q0.Perc. VI f 2750. Perc. VII 17000.—. P<*c. VIÏI f 14500 erhoogd met f 1000.Perc. IX 15100.—. Perc. X f 14200.— ver hoogd met f 1000.—. Perceel XI 20100.-. Perc. XII f 16200. - ver hoogd met f 200.Perceel XIII f 15000.verhoogd met 1000. Perc. XIV f 15200.»-. Voor het examen in de Nuttige Handwerken slaagde gisteren te 'Gra- inhage Mej. G. M. C. Niekerk te Schoonhoven. Wij betreuren dat niet meer publiek zulke kunst weet te waardeeren. Bij de gisteren gehouden stemming over het beroepen van predikanten bij de Ned. Hervormde gemeente, alhier, door den kerkeraad of door een kiescollege, zijn uitgebracht 328 stemmen, waarvan 276 vóór een kies college, 61 vóór den kerkeraad en van onwaarde. Met overgroote meerderheid is dus uitgemaakt, dat het beroepen van predikanten bij de N. H. Gem. alhier gedurende de eerste 10 iaren zal ge schieden door het kies-college, bestaan de uit 60 leden der gemeente, inplaats van door den Kerkeraad, zooals tot heden geschiedde. De gisteren te Rotterdam gehouden vergadering van aandeelhouders der Passage Maatschappij te Rotterdam heeft de balans met de winst- en ver liesrekening over het uit0. December 1910 geëindigde boekjaar goedgekeurd en het dividend evenals v. j. vastge steld op f 17.50 per aandeel. In de plaats van wijlen den heer L. P. Hoogendyk Jr. te Gouda werd tot commissaris benoemd de heer Hoogendijk, aldaar en als zoodanig herkozen de heer Mh. van der Ven. Uitslag van de hedenmorgen in de Harmonie, alhier, gehouden veiling van onroerende goederen te Haastrecht door Notaris J. P. Mahlstede te Berg ambacht. Bij verhooging Perceel I. Bouwmanswoning met stallen enz. enz. f 1450. Perceel II. Weiland met wa tering -1800. Perceel III. Weiland met weg en watering -1750, Perceel IV. WeÜand met watering- 926. Perceel V. Hooiland met wa tering -1) Perceel VI. Hooiland met watering-1225. Uitslag van de hedenmorgen het Schaakbord alhier gehouden vei- Koningin worden aangeboden door den I het amendement-Aalberse principieel Voorzitter met de commissie van stem- I bedenkelijk, omdat het te ver gaat en opneming en de heeren De Ram, Brum-I zegt, dat de vrouw alleen uit nood rnolkamp, Van Doorn en Thomson. Arbeidswet. De beraadslaging over art. 6 (wij- ziging van artikel 5 dor Arbeidswet) het Wetsontwerp tot Wijziging der Arbeidswet met de daarop inge- diendo amendementen Vordt voort gezet, naar de fabriek gaat en dan als de man invaliede is, als kostwinner kan optreden. Spr. meent, dat met het verbeteren van de omstandigheden de fabrieks arbeid van de gehuwde vrouw zal verdwijnen en vindt, dat men slechte bij te langen of voor de vrouw te zwaren' arbeid moet ingrijpen, maar Do heer Vliegen (S. D. A. P.) licht I |lot at njet aftn om ^jjon arboid voor een amendement toe omgiet 00 lid l van artikel 5 te doen vervallen, vol gens hetwelk vergunning kan worden verleend tot nachtarbeid voor aan van gers-glasblazers. De bedoeling is den nachtarbeid van jongens in do glas blazerijen onvoorwaardelijk te ver bieden. De werkgevers erkennen zelf, dat die nachtarbeid demoraliseorond werkt. Laat mon er dus tlianö-een eind aan maken. De hoor Arts (R -R.) dient oen amen dement in om te voorkomen, dat jeug- do gehuwde vrouw eenvoudig te ver bieden. Spr. vreest dat door dit verbod de huisindustrie zal toenemen en schil dert de nadeeligo gevolgen daarvan. Spr. waarschuwt er voor om niet, zooals in de Bakkerswet, te breken met het juiste bogiiisol, dat de patroon aansprakelijk is voor het werden in zijn werkplaats. De heer Do Savornin Lobman sluit zich bij den vorigen spreker aan en bestrijdt het amendement-Ajilberse. Spr.- is van nïoening dat niet do van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.5 to Phorshavnlaagste barometerstand 754.0 te Ilaparanda Vorwachting tot den avond van 24 Maart: Meest matige noord el yko tot nood- wostelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt-, waarschijnlijk regenbuien, kouder vooral in het zuiden. ondernemingen buiten de fabriek of Boskoop. Gisteren werd door het werkplaats arbeid zullen mogen ver- gemeentebestuur aanbesteed he maken I richten op uren, waarop zij dit in do l i HUI.' i vin* mwiimg «w dige personen of vrouwen voor andore wet„eV(1|. maM. hoofden van het - - -1Unllnn -lo foiwiolr nf I y o0zin, man en vrouw, moeten ooruec- lon over menschelijkheid van arbeid van 3 bruggen. Ingeschreven was door H. Mohr te Boskoop voor f 4525. W. Kranenburg f 4536. D, van Leeuwen f 5589. Keizer Boer f 4480. C. Koudijs f 4350. J. Verstroep te Ammerstol f 4280. A. van Heuningen te Bos koop voor f3748. A. G. Vreeburg te Boskoop f 3665. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver te Boskoop. Dinsdag namiddag kwam een knecht van de Firma Bobeldijk en Koetsier, broodbakkers alhier, met paard en wagen in de Dorpstraat aan rijden. Bij het aanzetten om tegen de brug op |te komen, kwam het paard te vallen, waardoor de strengen bra ken. Een en ander veroorzaakte in de Dorpstraat* een heele drukte, doch liep zonder ongelukken af. Bekend is gemaakt dat de kie zerslijst 1911/12 door het gemeentebe stuur is vastgesteld en dat een ieder bevoegd is bij het gemeentebestuur verbetering daarvan te vragen op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt niet voorkomt of niet behoor lijk voorkomt. MARKTBERICHTEN. Gouda, 23 Maart 1911 GRANENIets vaster. TarweZeeuwsche 10.—- k 10.25, mindere dito 9,— k 9 75- Afwijkende 8.— 1/875. Polder 7 25 k ƒ7.50 Rogge Zeeuwsche ƒ625 kf 6 50. Polder 5.25 k 5.50. Buitenlandsche per 70 kilo 5.25 a 5.50 GerstWinter 46 2l ƒ475. Zomer k k Che valier 6.— k 6.75, Buitenl. voergerst per 65 kilo 4-5® 4-75- Haver per H.L. 4-- M 35- Per 100 kilo 7.75 825. HennepzaadBuitenlandsche per 50 Kilo 8.— k 8 25. Kanarie zaad 10.— k il.—Karwijzaad per 50 Kilo k Koolzaad fk per Hectoliter. Erwten 16.50. fabriok of werkplaats niet mogen Vorder verdedigt spr. eon t woede amendement op hot zevende lid van artikel 5 om den nachtarbeid der go- huwde vrouwen in fabrieken of work plaatsen en bij het haringspefcen ab soluut te verbieden. Uit het overzicht van den fabrieks arbeid der gehuwde vrouw blijkt hoe ongunstig de toestanden ziju, waartoe de arbeid leid}, op het- gebied van zwangerschap, verzorging der kinde ren in ellendige bewaarplaatsen, kin dersterfte, enz. Vooral de nachtarbeid voor die vrouwen is schadelijk. Men schaffe deze thans dus af. De hoer Helsdingen (S. D. A. P, licht oen amendement-Schaper c.s. toe om het 7e lid van artikel 5 te doen vervallen. Dit amendement beoogt de niet-toelating van vrouwen bij het ha- ringspeten. In dit bedrijf is de nacht arbeid der vrouw niet beslist noodza kelijk. Dit is in 1902 door spreker's partijgnoot Melchers betoogd. De in dustrie zal door dit verbod niet te grond gaan. Op dezelfde'gronden als in 1902 wenschte spr. mot zijn partij- gonooten den vrouwenarbeid bij het haringspeten des nachts te doen ver dwijnen. De hoer Schaper (S.- pt A. P.) ver dedigt eindolijk een amendement van de Commissie van Rapporteurs op het 9e lid van artikol 5, strekkende om de bevoegdheid van do districtshoofden te beperken tot het verleónen van ver gunningen voor overwerk. De heer Loeff (R.K.) wijst er op, dat in dit en andere artikelen een arbeidsverbod voorkomt voor vrouwen en jeugdige personen, terwijl in de oude wet de verbodsbepaling gericht wordt tot hem, die den arbeid doet verrichten. Hier echter wortlt verboden het verrichten van den arbeid zelf. In het oog vAn den minister is het lang arbeiden op zichzelf iets verwer pelijks. Daartegen komt^ spr. op. De Minister moet alsnog zijn standpunt herzien. De Minister schroomt er niet voor strafbaar te stellen hem, die zijn verbod om te arbeiden overtreedt. Hij nu wel, dat dit verbod wordt van de gehuwd»' vrouw. Spr. wil, dat men do vrouw ,vry laat om iets voor haar kinderen te verdienen. Het middel door den heor Aalberse voorgesteld is rechtens ongeoorloofd en erger dan de kwaal. De arbeid buitenshuis in gezinnen en huisarbeid en huisindustrie zullen door bet amen- deraont-Aalberse toenemen. J)e zitting duyrt voort. Voetbal. HoUand-België. Do belangstelling voor do wedstrijd te Dordrecht op 2 April blijkt ook dit jaar enorm te zijn en'reeds Dinsdag waren bijna alle toegangskaarten voor do zit- en de staanplaatsen uitverkocht.. Teneinde de velo teleurgestelde be langstellenden tegemoet te komen, is door het Bestuur van de N. V. B. eene regeling getroffen waardoor nog 1000 zitplaatsen zijn verkregen. Ln hot geheel zijn er dus op h*t D. F. C.-terrein circa 6000 zitplaatsen Voor de laatste serie, moeten met hot oog Op den korten tijd, dergelijke kosten worden gemaakt, dat de prijs I Jav.Oultnar Mjj. Aand. van deze plaatsen op f 2.50 is moeten rt" 4 worden gesteld, bij voorverkoop. koer» v«n hfidi-n 3' 1 Sti", bb1;, VAN DUN •23 MAART 1911. Stantslefiiiiiicii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. l'ort. Obt. 3do Serie Amorf Snliuld 3 pet Rdssische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 6 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pot. ld. Obl. (Nicoltti Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld 01)1. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St van Mexico Afl. Obl. 1-4e serie 5 not. Brazilië. Funding Lea ning 5 p(!t. (I. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet Ibuik en Crcdlet-Instcl Kliffen. Ned. Ban kaan deelen ImliHtr. OiKleriiemiiijren American Car A Foun Iry Comp. C. v. A. Id.Sraelting Refining Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Gert. v. Gew. Aand. kal Creillet Instell cu Cultuur Onrierncmliiffen Handels ver. „Ainster- lam" A and. Vurig* koers 8(1'/, 93'/,, 87%, 93 88 47'/, 104 88'/, 58'/. 205'/ 54-Vh 76 27 7913/|, 47 1(J4« is 206 300 Afloop der Openbare Vf.bkoopino van ONROERENDE G<)EDEREN. Gehouden door Notaris R. W. H. Pitlo, van 2 perceelen Weiland. Perceel I, kooper de heer J. Bulk, alhier voor f 10750. Perceel II, kooper do heor R. U. Jon genburger q.q. alhier voor f 4500. 174 910 86-7. Ned. Handel-My. Ctv.A j 191 Mijnbouw Mijcii i Kotfthoen" Mijnbouw Mij. (lew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Oobar Aand. Petroleum Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. (lew. A. Kon. Nod. Mij.totExpl. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart M^eii. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. 54a/,« 7 6>/% 27 793/i 206'/a 300 190"YI8 Kookerwten 15 5° k 16.50. Buiten- landsche voererwten per 80 Kilo 675 I gegeven in het belang van den arbei- .1 7.25 Boonenbruine boonen 14.50 k ƒ16.50. witte boonen I5 - k f 16.50 Paarden boonen 7.50 7 75 Duiven boonen 9 50 k 10.Mais per 100 KiloAmorikaansche Mixed 6 50 k f 6.75. Kleine ronde 7.— f 7.25. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel vlug, met teer hooge prijzen. Vette varkens, weinig aanvoer, handel vrijwel, 24 4 27 ,ct. per hali K.G. Biggen voor Engeland, weinig aanvoer, handel vrijwel, 22 k 24 ct. per half K.G Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrqwel f 1.55 k f 1.80 per week, Vette Schapen, weinig aanvoer, handel vrijwel 25.a 28. Lammeren,aanvoer, handel van gene beteekenis A Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, handel matig 7.k 9. Graskalveren aanvoer, handel Fokkalveren 10— 4 18.—. Kaas, aangevoerd 13 partijen, handel vlug. re kwal. 31.k \f 32.50. 2de kwal. 29 k 30.50. Zwaardere a Noordhollandsche a Boter 1906 stukken van V, K.G. Handel afloopend. Goeboter 1.20 4 1 25, Weiboter i.oó k f 1.10. (Vervolg). De voordracht voor een lid van de Algemeene Rekenkamer zal aan de der, maar de Minister moet zich niet stellen op het standpunt van den ar beider, maar op dat van het algemeen belang. De heer van Vliet (A.-R.) bestrijdt den heer Schaper, die het inbreuk ma ken op den tienurendag( erger acht dan het belang van den vrijen Zater dagmiddag in de waagschaal te stellen. Morgen 11 uur voortzetting. Zitting van Donderdag 23 Maart. Voorzitter: Graaf van Bylandt. Aan de orde is de voortzetting van de beraadslagingen over de wijziging der Arbeidswet. Voortgegaan wordt met de behan deling van de 15 amendementen op art. VI van het ontwerp, art. 5 der arbeidswet. Het eerst is de heer Schaper aan woord, die beweert, dat de heer Aal berse tot doel schijnt te hebben om spr.'s amendementen te doen verwer pen door het telkens voorstellen van een middenweg en de 10-urendag wordt door' hem alleen bij overgans- bepalingen behartigd. Spr. noemt bet Amendement-Aal- berse betreffende de gehuwde vrouwen gevaarlijk en hij betoogt, dat de ge trouwde vrouw, hoewel in het gezin behoorende, toch het recht moet heb ben ook buiten het gezin te werken. Een gehuwde vrouw is geen kind meer, beschikt in den regel over haar geest vermogens en moet dus vrij over haar kracht kunnen beschikken. Spr. noemt Do hoer Th. Niomoijer te Wago- ningen hooft gisteren onder zoor groot belangstelling zijn 25-jarig iubiló als gemeente-geneesheer gevierd. Er word I Stoomvaart-Mij. „Zoo- gevlagd en don jubolaris een ovatie I land" Preferente A. gebracht. Des avonds had een alge- J int. Mercantile Marine: meone huldiging plaats waar aan don heer Niemoijor geschenken werden aan geboden door den burgemeester na mens den Raad (een zilveren theoser zilveren couvert en een instru- 164'/8 472-Vg 174-j 116 87»/, 165 474 175 17 6/t mentenkasje) door den heer ds. B. Ten Gate namens pationten en oud-patien- ton (een cheque ten bedrage ,van ruim f2200 alH grondslag voor een to stich ten Niomeijer-fonds) en door vele anderen. VAN lot zeer lage prijzen. Aanbevelend: GOUDA. GEBOREN: 21 Maait. Jacob, ouders J. Schuilenburg en W. Koenen. OVERLEDEN: 22 Maart.G. Kooi man 6 m. M. Koek 16 m. 211 Maart. H. J. Hnlscher 8 j. en tl m GEHUWD: 22 Maart. O. J. Was sing en K. Hoegee. C. van Meijeren en L. Schouten. 108'/ 72 j 108 77 3/J - 18 111 79", 67 87'/, 211»/, f 142. - 9S7» 177'/, 177 108 117. 67' ('y. afgest. Prof. A.j r» bak-Onder lie ml lijf en j Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. S'dan" Asahan Tabak Mij. Aand. IHverseu Max wol Land Gpant, Gert. v. Aand. Peruvian Corporation Lira. Gert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-1taliaaiiSpw mij Serie A-ll Obl. 3 pet. W arschan- W oenen Spoorwegrnij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Oy. Gert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleieenliiffen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheL's-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3 pCt. Amerikanen tainolyk prijshoudend, Nationale Staatsfondsen iets.lager, Gul- turen op vorige koersen, Tabakken een weinig williger, Petroleums iets beter Mijnen flauw. 42123/8 29'/, 177 y, 108 160»/J 158",

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2