EIWAN, 4. EDELE HAKTEN. JORAüT. No. 115(7. ongeil oekenden Vrijdag 24 Maart 1911. Verschijnt dagelijks Z&vxitexi laxxd.- Sïxxxxexxlazxd.. Buitenlandsch Nieuws. i FgVIlLBTOX iiidel aak er If relcen t» e ZÜ die zich met 1 April op de GOUDSCHE COURANT abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. in's Inkt de BESTEi schadelijk] ÜLLAND. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. en Buiten- i succes. TWAALFDE HOOFDSTUK. <1 HAVNA. I (Wordt vervolgd.) eden en banden uioie sorteering Con. Ned. Bond ficieren. Afdee- a vergadering in JIGEN, LAN- F, ZWEEPEN; 1NTASSCHEN, maar denk daar nu blad wordteen i ?en m de eg 14—16. 1870. EUWE en 2e voorradig, f 1.25 1 50 1.50 1.90 momen aan ons BureauLange .akhandel en de Postkantoren PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangem Tiendiweg 64, bij onze Agenten, den Boel Prins Hendrik heeft voor zijn ver trek ontvangen don heer Von Frank, kanselier der Nederi.OrdedieZ.il. II. hoeft overhandigd de medaille van het Roode Krips, de eerste welke do Prins als voorzitter van het comité sedert do instelling van dit eereteokon voor menschlievonde doden bij Kon. besluit van 10 Maart is verleend. ker is opgestegen, een half uur later bij Beinickendorp boven het meer van Tegel werd gezien, maar van wien na dien niets meer is vernomen. 8 uur. Too- Nut en Genoe- met bal. oegen”, 8 uur ing. ielijksche alge- g van de Ver- ntia” ’s avonds A het café „Het 8 uur. Nuts- ■ouda”. Voor* Frankrijk. Uit Troyes wordt gemeldt, dat de beweging onder de ontevreden wijn bouwers in het departement van de Aube voortduurt. Ten gevolge der dienstweigering door de burgemeesters van verschillende plaatsen is de arbeid der militaire recruten-commissie zeer bemoeilijkt. De dienstplichtigen loopen in groepen rond met roode vaandels, waarin het opschrift prijkt: „Eerst wanneer het departement van de Aube tot Champagne wordt gerekend, zullen wij soldaten worden Marcellin Albert, die het eerst den stoot gaf tot de wijnbouwersbeweging in Zuid-Frankrijk, die in 1907 tot zulke bloedige tooneelen aanleiding gaf, heeft aan de wijnbouwersvere^nigingen van de Aube, een telegram met geluk- wenschen en aansporing gezonden. Te Soisson heeft een telegram uit Parijs meldt, de 21-jarige echtge- noote van den fabrieksdirecteur De- voisin* aldaar, midden op straat oen jong Italiaansch meisje doodgescho ten, hetwelk naar mevrouw Devoisin vermoedde, met haren man in onge oorloofde relatie stond. Do moordena res heeft zich vrijwillig bij het gerecht aangemold. iets beterdan herkende ik als in oen nevel de personen, die mijn zaekbcd omringden, mijn vader, don priester, Kazimierz en dokter Stanislaus. Ik herinner mij, dat er een gezicht onder hen ontbrak, maar het schoot mij niet te binnen, welk het was, on toch wist ik, dat ik er een miste» Eenmaal sliep ik den geheelen nacht door, en zeer vast, en ontwaakte pas tegen don ochtend. De lamp brandde nog op de tafel, ik gevoelde mij zeer zwak eensklaps bemerkte ik eene over mijn bed gebogen gestalte, die ik aanvan kelijk niet herkende, maar by uier aanblik ik evenveel zaligheid gevoelde alof ik reeds gestorven was en ih den ■hemel weder ontwaakte. Het was een engelengelaat, even rein, even goed als zachtzinnig; toen ik zag, dat er een traan over dat aangezicht rolde, stond ik ook op het punt, in snikken uit te barsten. Nu keerde er een sche mering van bewustzijn bij mij terug voor mijn oogen werd alles duidelijker en ik fluisterde met zachte, nauwelijks hoorbare stem „Mama I” Dat engelengelaat boog over mijn vermagerde hand, die onbeweeglijk op het dek lag, en drukte er zijn lippen op. De Amerikaansche mobilisatie. Het ministerie van oorlog heeft op roepingen verzonden naar alle recru- teeringstations voor het leger over het geheele, land, ten einde (>000 7000 man de gemobiliseerde regimen ten van Texas en Californiö op volle oorlogssterkte te brengen Deze maat regel wordt verklaard, doordien af gescheiden van een tekort aan recru- ten voor de infanterie gedurende de laatste maanden, do verbintenis voor ’n groot aantal lichtingen binnenkort af loopt, wat het werk des te moeilijker maakt. GOUDSCHE COURANT ezx voor G-ou-dsu en Ozxxstxefeezx. behalve Zon- en Feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTIpN: Van 1—5 gewone regels met bewysnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen fier plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. zeer onaangenaam. Vlak daarop doet de liberaal Hijmans een voorstel om het ontwerp schoolwet in de af- deelingen niet eerder te onderzoeken dan na de Paaschvacantie. Ook dit voorstel werd dank zij de afwezigheid van vele leden der regeeringspartij, aangenomen. De klerikale bladen zijn natuurlijk woest over de geleden neder laag. Het „Journal do Bruxelles” spreekt van een „onvergeeflijke nala tigheid”, terwijl de XX® Siècle ver klaart grooten lust te hebben, de presentie of liever de absentielijst te publiceeren. De liberale pers is na tuurlijk zeer tevreden en ze drinkt er op aan, de oppositie tegen de school wet zoo krachtig mogelijk te voeren, in de hoop de beslissing over deze wet in de volgende kamer te laten nemen. Zij hoopt dat de algemeene verkiezingen van 1912 voor het kartel gunstig mogen wezen. Amerika. Kinderen zyn een heerlijk, maar dikwijls gevaarlijk en altijd verant woordelijk bezit. Dat is ook de op vatting van 'den heer en mevrouw McLean, wier spruit te eeniger tijd de bezitter zal zijn van een vermo- gen'van’250,000,000 gulden. De ouders vreezen n.l., dat pogingen zullen wor den gedaan zooms trouwens reeds hebben plaaatsgevonden om het kind te stelen, teneinde den verwan ten een losgeld af te persen. Het kind wordt nu, naar de Ameri- kaansche bladen berichten, verzekerd tegen diefstal/ Hoe ver de angst en zorg voor het behoud van het kind gaan, moge blijken uit het feit, dat de kinderwagen, waarin het wordt rondgereden, met staal geblindeerd is en als een kooi geconstrueerd. Duitschland. De Keizer en de Keizerin zullen 22 Mei a.s. via Vlissingen uit Engeland komende, een bezoek aan Keulen bren gen, ter inwijding van de nieuwe Hohenzollern Rijnbrug en ter onthul ling van een standbeeld voor Keizer Friedrich III. Na een feestmaal in de Gürzenichzaal door de stad aan het Keizerpaar aangeboden, zal ’s avonds op den Rijn ’n boottocht gemaakt worden, bij welke gelegenheid dan de Rijnoevers fraai geïllumineerd zijn zullen. Het bestuur va!n de sociaal-demo- cratischo partij in Duitschland looft 2000 mark belooning uit aan dengene, die nadere bizonderheden kan mede- deelen over de beide politieagenten, die bij de onlusten te Moabit den ar beider Hermann, die geheel onschuldig was en zich op straat bevond om zijn zoon te zoeken, zoodanig hebben mis handeld, dat de mai^, aan de gevolgen is overleden. Die mededeelingen moe ten van dien aard zijn, dat zij het O. M. in staat kunnen stellen, de beide politieagenten gerechtelijk te ver volgen. Men is in Duitsche militaire kringen zeer ongerust over het lot van luite nant Foerster,1 die op het schietterrein te Dciberitz met een Farman-tweedek- Allerzielen” in den Delftschen Gemeenteraad. In de „Delfsche Crt.” lezen wij dat na scherpe discussie de gemeenteraad met 11 tegen 9 stemmen den heer van Dijk heeft toegestaan, tot den Burgemeester vragen te richten betref fende het verbod tot opvoering van Allerzielen aldaar. De heer Van Dijk constateert dat het Allorzielenverbod groote ontstem ming heeft gewekt en vraagt zich, lezende de motieven, af, of het gezag verhuisd is van het Stadhuis naar de woning van den Doken. Het tooneel moet z. i. onverkort in zijn vrijheid blijven. Waar zijn de grenzen, als aan do wenschon van de Katholieken steeds moet worden toe gegeven. Zij zijn zelf ook niet ver draagzaam tegenover andersdenken den. Al zouden er Katholieken ge weest zijn die zich aan het tooneelstuk zouden ergeren, zijn dat alle Katho lieken Gaat het aan, aan een clubje fanatiekon hun zin te geven? Die het niet wilde hooren had thuis kunnen blijven en voor ongeregeldheden vreest spr. niet erg, do Katholieken zouden zich toch niet tegen het gezag verzet hebben. Spr. vraagt verder of het verbod werkelijk verband houdt met den Katholieken feestdag, waarop do op- Van wat er toen gebeurde, herinner ik mij niets meer. Toen ik weder tot mij zei ven kwam, lag ik in de kamer en het bed mijns N^feler en deze zat naast mij in een leuningstoel. Hij leunde met het hoofd achteroverzijn gelaat was bleek en zijn oogen gesloten. De vensterluiken waren toegetrokken, op de tafel brand de een lamp en de in de kamer heer- schende stilte werd slechts verbroken door het eentonig tikken der pen dule. Geruimen tijd hield ik mijn blik ken gedachteloos naar het plafond ge richt en trachtte mijn verstrooide her inneringen aan te schakelen ik wilde mij bewegen, maar een onverdraaglijke pijn in het hoofd riep langzamerhand het gebeurde in myn geheugen te rug. „Vader,” fluisterde ik met zachte en zwakke stem. Mijn vader sprong overeind en boog over mij heen. Op zijn gelaat toeken den zich vreugde en ontroering af, toen hij zeide„Almachtige God, ik dank UI Hij is weder tot het bewust zijn teruggekeerd Hoe gaat het, dier bare zoon? Wat verlangt ge?” „Vader heb ik met Selim geduel leerd?” „Ja, myn Have, niet aan!” Een oogenblik bewaarden wij beiden het stilzwijgendaarna vroeg ik weder „Vader, wie heeft mij uit het b0sch hierheen, in uw kamer, gedragen?” „Ik heb je zelf op myn armen hier heen gebracht; maar spreek nu niet meer, vermoei je niet!” Er waren nauwelyks vijf minuten vervlogen, of ik begon opnieuw te vragen; maar rgi sprak ik iets lang zamer „Vader I” „Wat is.er, myn kind?” „Wat is er van Selim geworden „Ten gevolge van ernstig bloedver lies verloor hij eveneens het bewust zijn; ik heb hem naar Chorzeli laten brengen.” Ik wilde nog naar Hanna en mijn moeder vragen, maar ik voelde, dat het bewustzijn mij weder ging ver laten. Ik meende gele en zwarte hon den op de achtorpooten rondom mij te zien dansen en gaf mij moeite, ze van meer nabij gade te slaan. Daarna geloofde ik de tonen eener landelijke muziek te hooren; in plaats vah de klok boven myn bed, staarde er een gelaat van den muur omlaag, dat van tijd tot tijd weder verdween. Ik was niet geheel bewusteloos, maar zeer verzwakt door koorts, en deze toe stand moest tamely k lang geduurd hebben. Menigmaal gevoelde ik mij i 1 Op de vierde algemeene vergadering van den Nedorlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht, te houden op Zon dag 7 Mei te Breda komt o.a. aan de orde een motie van het hoofdbestuur De algemeene vergadering overwe gende «lat gebleken is, dat artikel 5 der statuten, luidende: „de Bond als zoodanig mepgt zich nimmer in «enige politieke actie; allo b‘dea, zoowel be stuurders als gewone leden, «ijn per soonlijk geheel vrij te propagoeren voor eene politieke partij’.’ tot ver- De Tweede Kamer heeft aan den heer Duys verlof verleend om, op een nader te bepalen dag, aan de Minis ters van Binnenlandsche Zaken en Justitie eenige vragen te stellen naar aanleiding van ongeregeldheden in het gemeentebestuur en het beleid der jus titie te Doornspijk en Gorssol. 64) Daarna gaf hij echter slag op slag terug. Zijn gelaat werd vuurrood, zijn neusgaten waren wijd opengespalkt, en zijne, op Tataarsche wijze schuin opgetrokken oogen slingerde bliksems. Een oogenblik lang hoorde men niets dan het kletteren van het staal en onze stootende ademhaling. Selim zag weldra in, dat hij het onderspit zou delven, want noch zijn spierkracht, nöch zijn longen konden hq(tlanguit- honden. Groote zweetdruppels parel den op zyn voorhoofd en zyn adem haling wérd iedere, seconde moeilijker. Daarby beving hem echter eene aan razerny grenzende strijdwoede. Zijn haren, die door de onstuimige bewe* gingen in verwarring geraakten, vie len over zijn voorhoofd en tusachen zijn geopende lippen glinsterden zijn op elkander geperste tanden. Het was, alsof de woeste Tataren-natuur in’hem wakker was geschud, zoodra hij de sabel in naad gevoeld en Hoed au L. Tie nde- geroken had. Toch was het voordeel aan myn zijde, want ik had niet min der mwi dan hij en meer spierkracht. Eenmaal had ik hem reeds geraakt het bloed spatte koog op uit zijn lin kerarm en een paar seconden later schramde de punt van mijn sabel op nieuw zijn voorhoofd. Het was ver schrikkelijk om aan te zien een roode bloedstreep liep, met zweetdruppeten vermengd, naar mond en kin. Hij kwam op mij aanrflhnen, om daarna als een gewoyde tijger terug te sprin gen de punt van zijn sabel bliksemde met duizelingwekkende snelheid rond om myn hoofd. Met moeite weerde ik de tallooze sabelhouwen af en trachtte er hem bovendien andere toe te bren gen Menigmaal geraakten wij zoo dicht bij elkander, dat wij bijna borst tegen borst stonden. Plotseling sprong Selim terug, zyn kling suisde vlak langs mijn slapen, maar ik pareerde zijn slag met zooveel geweld, dat zijn hoofd een oogenblik ongedekt wasik haalde een slag naar hem uit, die bepaald in staat was geweest, hem den schedel té splijten.eenklaps scheen er een bliksemstraal door myn schedel te varen I „O, God 1” riep ik uit, de sabel ontzonk aan myn hand, en als door den bliksem getroffen, zonk ik met het aangezicht op den grond neder. )ns Genoegen*, h Operette-En- art Jr. Opvoe- icht“. yenrood” 10 uur rergadering der Dageraad”. adering Onder- Armenzorg” in Bouw- en Wo- de Spiering- 7*/a uur. Lezing >ver Canada,.^ j geregeld tijdig ontvangen van an, yennakelijh- dan in onze De crisis in Italië schijnt opgelost. Giolitti schijnt ten slotte toch het aan bod tot kabinetsformatie aangenomen te hebben. Het kabinet zal echter pas na 27 Maart, den datum waarop de feestelijkheden officieel geopend wor den, zyn taak aanvaarden. Tot dien dag blijft dus het kabinet Luzzati aan het bewind en de minister president zal dus nog alle plechtigheden leiden. Vermoedelijk zal het nieuwe kabinet steunen op een meerderheid bestaande uit Giolitti’s aanhang en de uiterste linkerzijde. Of er ook socialisten in het kabinet zuilen worden opgenomen, is nog niet zeker. Ondertusschen wordt de vermoede- lyko safnenstelling van het nieuwe kabinet vermeld als volgt: minister president en minister van binnenland- sche zaken Giolittibuitenlandsche zaken, admiraal Bettolo; oorlog, gene raal Spingardi; marine, admiraal Leo nard! Cattolica; (deze beide laatste ministers hadden ook zitting in l^et af getreden kabinet), justitie, Galim- berti; openbare werken, Abignonte; landbouw Nitti; onderwijs Vattelapesca. In België is het kabinet Schollaert niet fortuinlijk. Zooals reeds vroeger gemeld is, steunt het op een meer derheid van slechts 6 leden, zoodat alle katholieke afgevaardigden gere geld op hun post behooren te zijn, wil de regeering geen nederlaag lijden. In korten tijd is dit nu reeds 3 maal gebeurd, dank zij de laksheid van een groot aantal katholieke afgevaardigden. De eerste nederlaag is reeds door <ons vermeld en betreft de kwestie van de onderwijzeres van den Broeck te Muijssen. Nu Dinsdag heeft het kabinet door de afwezigheid van 34 andere berichten spreken van 40 katholieke leden, 2 nieuwe nederlagen geleden. Eerst nam de kamer een besluit om de Italiaansche regeering een hulde- telegram te zenden. Dit was natuurlijk de klerikalen gezien de houding van het Vaticaan voering viel en die, naar spr. vernam geen feestdag is zou op andere dagen de opvoering niet verboden zijn De hoer Van Aggelen zet nog zijn bezwaren tegen hot verbod uiteen en vraagt ten slotte waar wij hoen gaan als de overheid zirh op dit pad gaat begeven. Zal de Burgemeester ook aan Calvinisten hun zin geven, als die komen vragen Vondels „Lucifer" te verbieden De heer Murk zogt dat in „Aller zielen” de Katholieke geestelijkheid gehekeld wordt. Spr. brengt hulde aan den Burgemeester die do opvoe ring verboden heeft. De heer Murk blijkt don inhoud van het stuk te kennen doordat men hem dezen heeft medegedeeld. Hii heeft het stuk niet gelezen. Dit laatste veronderstelt de heer Van Dijk van meerdere tegenstanders. Tegenover de hulde van den hoer Murk zng spr. gaarne oen uitspraak van den Raad in tegengestelden zinhij dient do volgende motie in „Do Raad dor Gemeente Delft be treurt het dat de Burgemeester de opvoering van „Allerzielen” verboden heeft.” Do heer Janssen van Raay verklaart zich daartegen, van oordeel zynde, dat den Burgemeester in do waarne ming van zyn ambt do meest moge* lijko vrijheid moot worden gelaten. De motie wordt verworpen met 16 tegeh 3 stemmen.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1