Stadsnieuws. LAND- en TUINBOUW. Ste Rechtzaken. Gemengde Berichten. 23 land gaat 42 m.M. 14.94 Kaarsen. 5550 Caloriën. TWE Zitting vai V De ex-hu! hier tot drie wegens het v oploop enz. kantonrechte zelfde feit deeld tot ééi was zes dag Met het stoomschip Batavier II zijn gisteren uit Londen te Rotterdam aan gekomen 181 landverhuizers. Onder geleide der politie der politie zijn zij naar het Maasstation gebracht, om van daar in de richting van Duitsch- land te vertrekken. Boskoop. Naar men verneemt zal ook HM. de Koningin een bezoek aan Boskoop brengen bij gelegenheid van de groote bloemententoonstelling. De heer R. Leopold, Directeur der Rijksnormaallessen alhier kal deel uit- maken van de Commissie belast met het afnemen van het examen voor ondcrwijzer(es) te Rotterdam, voor de vakken Nederlandsche taal en lezen. Gistorenenmiddag vatte de benzine van auto no. 1896 nabij den Spaar- wouderweg in den Haarlemmermeer vlam. De auto verbrande geheelpo gingen tot blusschen met een brand spuit mislukten. De inzittenden kon den zich bijtijds redden. Bloembollen. Te Biervliet (Z.) is dit jaar de eerste proef genomen met het telen van bloembollen. De bollen staan zoo mooi, dat nu reeds besloten is do proef op grootere schaal te herhalen. schillende opvattingen omtrent de grenzen der politieke actie kan leiden, wenschende die geschillen tot op lossing te brengen door eene duidelijke uitspraak dienaangaande, spreekt als hare meening uit dat dit artikel verbiedt elk adresseeren aan de bevoegde macht betreffende welk onderwerp ook, en elke formuleering van bepaalde wenschen betreffende eenig onderwerp van maatschappelijk belang, uitgaande van den bond, zijne afdeelingen of besturen (hoofdbestuur zoowel als afdeelingsbesturen). den” tot een volgende vergadering worden uitgesteld. Als laatste punt wordt op verzoek van de afdeeling Ransdorp het vol gende behandeld Genoemde afdeeling vestigde inde algemeen© vergadering van 15 Sep tember 1910 te Hoorn de aandacht op da omstandigheid, dat, waar op de markten voor export-vee 25 cents per stuk geheven wordt, n.l. 10 ets. voor het fonds en 15 cents voor keurloon, dit bedrag meermalen dubbel betaald moet worden, n.l. als hetzelfde dier weer aan anderen verkocht is, en stelt de vraag, of daartegen geen maat regelen te nemen zijn. Aan de beraadslagingen nemen vele afgevaardigden ook uit den export- handel deel, en zetten hunne ziens wijze uiteen. Daar deze bepalingen pas l1/, jaar werken, kan men den omvang nog niet geheel overzien. Wat betreft het fonds, mogelijk kun nen de veehouders het onderling doen. Daarna werd de vergadering door den voorzitter Mr. Zaaijor gesloten. (N. R. Ct.). Woensdag 29 Maart a.s. des na middags 2 uur zal er gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting in de Openbare Lagere School alhier. Gisterenmiddag is oen vierjarig knaapje dat van school was ontsnapt, in het water van de Havenstraat ge vallen. Na enkele oogenblikken werd dit pas opgemerkt door mej. 8die daar passeerde. Met daarop aange komen hulp werd de kleine drenke ling, die reeds bewusteloos was, op het droge gebracht. Door toepassing van de middelen voor drenkelingen en na geneeskundige hulp mocht het gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Militaire kleeding. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Offlcieren-Vereeniging heeft een con tract aangegaan met een kleermaker te Breda, waardoor het met eigen beheer mogelijk zal zijn de militaire kleeding en uitrusting van officieren, alsmede burgerkleeding, tegen lagere prijzen, dan tot heden het geval was, te kunnen leveren. Waar reeds een groot aantal offi cieren, zoowel financieel als door in uitzicht gestelde bestellingen, hun steun hebben toegezegd, wordt met vertrouwen verwacht, zegt de Avp., dat de onderneming zal slagen. Wat de spr. achtte 1 gever te wi die hij redel beletten. 1 Aalberse ar voor zoover de wet moe’ De heer P de bestrijdii om het amei de huisindu. dan de fabr Het verzt noemde hij Hierop k< woord. Hij bezwaren vs man en Sch arbeiden in beiden, slui’ van het vol: Vervolgen de verschilk Hij betoog van een arb dag met eer de week is Zaterdagmic nu toch nie de amendén slooth (algei iets te zeg echter te ra trouwt echt de vrije Ze behouden. De Min. gelegenheid verleenen vi arbeid in zich een a De Min. haringspetei wen niet ka bedrijf kan arbeid. Hij verde' om aan der verleenen t< overwerk, i dement-Schi De Minis’ alle amendi amendemen’ de mogeliji arbeidsdag en tot de a gekort. Een amen Rapporteurf overgenome Na replie (R.-K.) en verdedigde de amenden nachtarbeid rijen en d* voor alle v ding willen. AVO» De heer het noodalt jongens in het amende verbiedt. Spr. is te berse, dat-g den fabrieki vreest daar de huisindu Op het terrein'der N. V. Leeuwarder Houthandel, te Schenkenschans bij Leeuwarden, speelde Woensdag tus- schen stapels hout het vijfjarig zoontje van den werkman B. Door een onge lukkig toeval geraakte het ventje onbe merkt onder een stapel balken en werd er dood onder weggehaald. (L. Ot.) beschadiging meentehuis i De tweede Het O. M het vonnis. De verded mr. B. van van een veel Uitspraak Voorts het H. A. v. I de rechtban deeld tot wegens smat tikel in het blad De Vc van Hulst te een rapport ten aanzien O? M. te M Het Q. M vestiging de BekL’s vei advocaat te spraak. Uitspraak Hedenmorgen viel de metselaar van der Krans van het dak van een huis aan de Voorkade alhier, waardoor hij zijn ruggestreng brak. Bewusteloos werd hij opgenomen en per brancard naar zijn woning te Waddiaxveen gebracht. Het telegraaf verkeer to Amsterdam, zoowel ontvangst als verzending, on derging gisterenavond tusschen half- twaalf en twaalf u. een niet onbe langrijke storing, doordat van de straatdeur van het hoofdkantoor de sleutel zoek was. Gedurende het oponthoud, dat om streeks’ twintig minuten duurde, had zich een achttal wachters verzameld, onder wie een Engelschman. Een weldadigheidswedvlucht is door den „Goudschen Postduivenbondu uit geschreven op 23 April a.s. uit Me chelen, waanvan het batig saldo aan het bestuur der Vereeniging ter be strijding der Tuberculose zal worden afgedragen. Ook in 1910 heeft de bond voor dit schoone doel een vlucht gehouden. In de Spaandammerstraat te Amster dam is gisterenavond een 3-jarig meisje door een motorwagen van lijn 5 over reden en onmiddellijk gedood. Het lijkje is per rywiel-brancard naar het Binnengasthuis gebracht. Het ongeval was ontstaan doordat het kind vlak voor de in volle vaart zijnde tram over de rails wilde steken. Het krachtig remmen van den bestuurder mocht niet meer baten. Het kind werd deer lijk verminkt en dood onder den wa gen uitgehaald. Gouda, 24 Maart 1911. GASCONTROLE. Maart 1911, 3 uur namiddag. Druk Lichtkracht Warmtegevend Vermogen Het Gerechtshof te ’s Gravenhi veroordeelde gisteren A. 8. los werk man te Gouda, wegens mishandeling van een te Rotterdam, voor een koffi- huis op poststaanden politieagent tot 1 maand gevangenisstraf. Nog is gisteren behandeld de zaak tegen de grondwerkers W. K., te Berg ambacht, en D. A. O., te Ammer- stol, veroordeeld door de rechtbank te Rotterdam, de eerste tot vier maan den gevangenisstraf wegens mishan deling van een veldwachter, die hem betrapte op het stuk slaan en ingooien van glasruiten van het gemeentehuis te Ammerstol in October 1.1.de tweede tot 1 week gevangenisstraf wegens Met het schoone weder zijn thans in Pruisen tal van werken, voorna melijk grondwerken begonnen. Tal van Nederlandsche arbeiders trekken dezer dagen weder naar Pruisen, waar hun dagloonen van f2.52f 3.60 (ac- coordwerk) voor geruimen tijd wor den toegezegd en welke loonen voor hen hooger zijn dan van die' van ar beiders uit andere landen, omdat men Nederlanders gaarne voor graafwerk gebruikt. De Goudsche Coöperatieve Vereen, voor Genees-, Heel- en Verloskundige Hulp zal op Maandag 3 April a.s., des avonds 8.30 uur, inde zaal „Kunst min", Soc. „Ons Genoegen" hare jaar- lijksche algem. ledenverg. houden. De agenda luidt: 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen en Jaarverslag. 3. Rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. 4. Verslag van de Commissie van Toezicht. 5. Verkiezing van een Commissaris van Toezicht in de plaats van den heer J. C. Verkerk (niet herkiesbaar volgens art. 14 der Statuten). 6. Verkiezing van Bestuursleden wegens periodieke aftreding van Joh. Mulder, A. van Hertum en C. J. van der Want (allen herkiesbaar). 7. Medodeeling over het Begrafenis fonds naar aanleiding van de op de vorige Alg. Verg, aan het bestuur op - gedragen taak, om een onderzoek in te stellen in hoeverre ook onze ver eeniging een begrafenisfonds zou kun nen oprichten, en zoo noodig besluiten, 8. Machtiging aan het Bestuur tol aankoop van een huis. 9. Voorstel tot groote uitbreiding van Verplegingsmateriaal. 10. Mededeelingen, o.a. dat de buiten de gemeente versterkte hulp alleen zal worden verleend aan toevallig Uit- stedige leden, en besluiten. 11. Rondvraag en sluiting. Gouda, Nieuwveen, e. a. wenschen een eigen weekklad, mits in goeden vorm. De afdeelingen Hoorn, Noord wijk en Oude water wenschen aansluiting bij een bestaand landbouwblad b.v. de Veldbode. De afgevaardigde van de afdeeling Oude water breekt den lans voor het Landbouwweekblad. Hij vindt dit blad toch niet zoo slecht. Dit blad is een nationaal orgaan. De afdeeling Buiksloot stelt voor de contributie te verhoogen. De heer Vas Visser constateert, dat er hier verschillende stroom ingen zijn het valt hem op, dat men hier maar zoo kalm zegt: we willen dit of we willen dat, hij wil er toch wel eens op wijzen, dat het op het oogenblik met de financiën treurig gesteld is, dit jaar is er een tekort van f2500. Wanneer men de contributiën zou verhoogen, zou direct de terugslag in het ledental gevoeld worden. Het is de bedoeling, dat slechts tijdelijk een maandblad zal worden uitgegeven. Men moet het hoofdbestuur tijd laten de zaak voor te bereiden. De heer de Boer herinnert er aan hoe hij reeds vroeger de plannen voor een eigen orgaan heeft bestredenhij zou allen, die daar zoo voor ijveren, wel voor hun straf in een commissie willen vereenigen, om eens te zien wat er dan van terecht kwam. Hij acht het onbillijk van het Landbouw weekblad alles te verlangen. Ook elders in Friesland zal de boer, naast zyn weekblad ook vaklitteratuur moe ten aanschaffen. Hij raadt aan het contract met het landbouwcomité niet op te zeggen voordat men zelf een orgaan heeft. De voorzitter gaat ge heel accoord met het door den heer Vas Visser gesprokene, men moet de dubbeltjeskwestie niet gering achten; de maatschappij moet zorgen uit te komen, anders gaat ze interen. Hij noemt dit een gevaarlijk spel en na de raming der commissie te hebben besproken, wil hij even den heer Brinkman antwoorden, die ge tracht heeft het hoofdbestuur uit de tont te lokken. Hij zou hem deze wedervraag willen doen: Bewijs dat de cijfers der commissie juist zijn. Een beroep op de provincie Fries land gaat z. i. niet op. Hij betwijfelt of het Friesche weekblad voor de Holl. Mij. zou voldoen. Men heeft daar bovendien geen redactie; de se cretaris der Friesche Maatschappij doet het werk. De heer Kruseman heeft meermalen de zaak besproken met den heer Van Cenderen Stort. Hij doet uitkomen, dat de grief tegen het Landbouw-Weekblad voornamelijk deze is, dat alles ge schreven wordt voor geheel Nederland en niet alleen voor Noord- en Zuid- Holland. Voordat men tot stemming over gaat stelt de afdeeling Leiden voor thans niet verder te gaan dan de wenschelijkheid uit te spreken, dat de maatschappij een weekblad verkrij- ge. Hij wil daaarna de uitvoering aan het bestuur overlaten. Besloten wordt, dat eerst zal worden gestemd over een motie van den heer Van Rossem, opdat de vergadering zich uitsproke, dat een weekblad de voorkeur heeft boven oen maandblad, welke motie met groote meerderheid van stemmen wordt aangenomen. In behandeling komt een motie van de afdeeling Leiden, welke na discussies van de heeren Korteweg en de Boer, wordt aangenomen met een wyziging de Boer als volgt: „De vergadering, van oordeel, dat het Landbouw-Weekblad in den tegen- woordigen vorm niet voldoet, noodigt het hoofdbestuur uit, maat regelen te nemen om daarin „verbete ring te brengen.” Na de pauze houdt de heer H. Remmelts, inspecteur van den veeart- senijkundigen dienst, een lezing over de wijze van bestrijding der tubercu lose en zulks naar aanleiding van de brochure, uitgegeven door de directie van den landnouw. In behandeling komt daarop het voorstel van de afdeeling Nieuwerkerk a/d. IJsel c.a., waarbij de wensch wordt uitgesproken, dat het hoofdbestuur zich tot de hooge regeering wende met het verzoek, eiken landbouwer te ver plichten, den stier, welke voor dekking gebruikt wordt, van rijkswege kosteloos te laten onderzoeken op de tuberoulose- proef en zoo het dier blijkt aan tu berculose lijdende te zijn, het in geen geval voor den publieken dienst, d.i. als zoogenaamden dijk- of weg-stier toe te laten. Het hoofdbestuur ontraadt aanne ming van het voorstel der afdeeling. Na ampele besprekingen werd van stemming afgezien. Wegens het vergevorderde uur moest de lezing van den heer Kruseman over: „Algemeene Handelsvoorwaar- Debietrecht op tabak. De Amsterdamsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers had gisterenavond een openbare vergadering belegd, om voor de drie groepen van belangstel lenden, fabrikanten, werklieden en winkeliers, het wetsontwerp tot hef fing van een debietrecht op tabak te bespreken. De voorzitter, de heer J. Ph. Verver, deelde in zijn openingswoord mede, dat dr. Mubrecht, vice-voorzitter der Kamer van Koophandel te Amsterdam en mr. P. J. Troelstra, lid der Tweede Kamer, kennis gegeven hebben, dat zij verhinderd waren de vergadering bij te wonen. Nadat eenige sprekers het woord hadden gevoerd, werd een motie aan genomen, waarin het ontwerp een be dreiging voor den handel en de in dustrie wordt genoemd en wordt uit gesproken dat het nadoelen brengt, die niet opwegen tegen de twijfelachtige opbrengst der geraamde twee millioen waarom van den Minister verwacht wordt dat hij het in zal trekken. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. To A’dam is Woensdag een buiten gewone algemeene vergadering ge houden van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Vertegenwoordigd waren 49 afdee lingen uitbrengende 468 stemmen, en 16 leden der algemeene vergadering. Het hoofdbestuur, dat van oordeel is dat het tegenwoordige Landbouw weekblad niet voldoet aan de gestelde eischen, stelt de vergadering voor te besluiten tot de uitgaaf van maande lijks te verschijnen Mededeelingen, voor mededeelingen van het hoofd bestuur enz. en waarin verder zullen worden opgenomen artikelen over de landbouwtechniek en oeconomisch vraagstukken. De secretaris zal zich belasten met de ordening van het aan de belangen van de vereeniging gewijde gedeelte, terwijl verdere medewerkers zuilen worden uitgenoodigd tot het leveren van bijdragen. De Mededeelingen zullen om de 14 dagen verschijnen. De kosten worden in totaal begroot op f4200. Bij het debat over dit voorstel is men vrij algemeen van oordeel, dat een maandblad ongewenscht is. Men wil liever het bestaande blad behouden, dan een stap te doen, die op niets uitloopt. De afgevaardigden van Houtrnk, Polanen, Alblasserwaard, Jaarsveld, Schoonhoven. GistéiaVondhad in het Militair Tehuis alhier een ver gadering plaats, uitgeschreven door de Chr. Vereeniging van goud- en zilver smeden te Hoorn. Als sprekers traden op de heeren C. Hooijkaas en G. F. van Wagenin- gen met de onderwerpen Is vakorganisatie vöor goud- en zilversmeden nuttig en noodzakelijk? Waarom christelijkft’Vakorganisatie? De heer Hoorjkha» deed in oen lange rede het nut van organisatie uitkomen, en wees er op'Jat in geheel Neder land wordt gelet op de organisatie der Schoonhovensche goud- en zilver smeden omdat door hen de organisatie van de werklieden buiten wordt tegen gehouden. Spr. noemde het als oud-stadgenoot een treurig verschijnsel dat in Schoon hoven zelfs niet zooveel organisatori sche kracht was om de goud- en zil versmeden tot elkaar te vereenigen, dat daarvoor de kracht van andere zijde moest uitgaan. Spr. wees erop, dat er in hot vak hongerioonen worden betaald, waartegen volgens den Bijbel moest worden geageerd. Daarom was vak-organisatie iioodig en wel op christelijken grondslag, om dat in de neutrale vakvereeniging voor den christelijkdn arbeidter geen plaats is, Men dringt daar ten allen tijde óp naai^ het Socialisme. De tweede spreken' wees op kalme wijze op de groote kracht, die er in organisatie bestaat en stelde mede de christelijke vakvereeniging boven de neutrale. De heer A. Dijkgraaf kwam in debat en betreurde dat geen lid van den Bond van Goud- en Zilversmeden aanwezig was om met de spreker van gedachten te wisselen. De heer Dijkgraaf vroeg den spre kers of het nu werkelijk zoo getuigde van het door den heer Hooijkaas zoo meermalen gebruikte „Eendracht maakt macht”, dat waar nu pas hier een afdeeling was opgoricht van den Bond van goud- en zilversmeden, nu direct daarnaast aan een christelijke organisatie een plaats moest worden ingeruimd. Naar deb.’s meening was dit een splijtvlam werpen in de vak organisatie. Tot zijn spijt had deb. meermalen opgemerkt dat het juist de christelijke arbeiders zijn, die bij strijd onderkruipersdiensten verrichten. Door beide sprekers werd gerepli ceerd. Aan den oproep om lid te worden van een christelijke vakorganisatie gaven slechts enkelen gehoor. Gouderak. De heer W. Boer alhier, is gekozen als Hoofd-ingeland-plaats- vervanger van de Krimpenei’waard. Homoeopatisch-Ziekenhuis Het bestuur der afdeeling Gouda en O, der Vereeniging tot bevordeeing der Homoeopatische Geneeswijze in Nederland” verzoekt ons opname van het volgende „Mogen wy nog met een enkel woord in uw geërd orgaan met gepas- ten aandrang aanbevelen het bezoek van zooveel mogelijk belangstellenden in de zaak, die a.s. Maandagavond 27 Maart, ’s avonds 8 uur, in de zaal „Kunstmin” der Jsocieteit „Óns Genoe gen” aan de Boelekade alhier zal wor den besproken en behartigd Dan zal, ook blijkens de aan de ge- aehte administratie van dit blad ge zonden annonces, daar een propagan-r- da-avond worden gehouden ten bate van het op te richten „Homoeopatisch- Ziekenhuis” bij Utrecht, waarover reeds vroeger, door uwe welwilend- heid, in dit orgaan mocht worden ge schreven. De heer dr. J. I. A. B. van Roijen, geneesheer-directeur der homoeopati sche afdeeling van ’t Diaconessen ziekenhuis te Utrecht, zal dan een voordracht houden met lichtbeelden, over onze geneeswijze en de zieken- huis-plannen. Deze leiding zal worden afgewisseld door kunst-bijdragen onder welwillende medewerking van eenige dames en heeren van buiten en uit Gouda. Hoewel een edelmoedige Geldersche dame als in navolging van Amen- kaansche milliardairen op Nederland sche schaal juist dezer dagen met een vorstelijk gebaar zoo maar eventjes bij haar leven een geheel vermogen van eenige tonnen gouds geschonken heeft, voor de oprichting van een mo del hompeopatisch ziekenhuis bij Zutphen, moeten wij niet in onzen ijver verslappen voor de totstandko ming van ons centraal Homoeopa tisch-Ziekenhuis te Ltrecht, welks op richting door medewerking van alle standen en krachten verzekerd zal zijn, wanneer wij tot aan ’t laatste oogenblik ons best doen. Komt dan gij, allen, belangstellen den in onze geneeswijze, op onze we- tenschappelijken en artistieken licht beeldenavond I” In de commissie, belast met het af nemen van het examen voor onder wijzeres) te Rotterdam, zijn tot des kundigen benoemd de heeren Voor Nederlandsche taal en lezen R. Leopold, directeur der R. N. L. te GoudaH. Sasburg, P. J. Teebaal en C. W. Valken, allen hoofden van openbare scholen te ’s Gravenhage. Voor rekenen W. Korteweg, hoofd e. o. s. te Delft. Voor geschiedenisH. Eerdboek, oud hoofd eener bijz. sch. te ’s Gra venhage, en A. J. Dekker, h. e. bijz. school te Schiedam. Voor aardrijkskundeJ. van Dijk, h. e. byz. s., on J. J. ten Have, h. e. openb. s. te ’s Gravonhage. Voor kennis der natuur J. W. Boer man, h. e. o. s. te DordrechtW. J. Jongejans en J. M. Kun, hoofden v. o. s. te ’s Gravenhage, en D. Ooms, h. e. o. s. te Maassluis. Voor paedagogiekJ. 8. Verburg, h. e. o. s. te Rotterdam, en H. J. v. d. Kraan, h. e. o. s. te ’s Gravenhage. Voor teekenenA. Versteege, h. e. o. s. te Rotterdam, on E. v. d. Wonde, teekenonderwijzer te ’s Gravenhage. Voor zang on schrijven: J. P. v. d. Haas, h. e. byz. sch. te ’s Gravenhage en J. 8. M. Havermans, h. e. o. s. te Rotterdam. Vpor vrije- en ordeoefeningon A. Flmhuis en B. Nieuwenhuis, gymnas- tiekonderwijzers te Rotterdam. Voor nuttige handwerken de dames A. M. Nater en 8. C. Visée, onder wijzeressen te Rotterdam.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2