GROOTE EXPOSITIE SUNLIGHT ADVERTENTIE. jüSPiSfc Brieven uit de Hofstad. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. One Geïllustreerde Weekbladen. alleUlei. Officieels Prijscourant BrfeetenhaodelleAm sterdam - «s1/» m, - - - - - 39Qa»e Staats-lott^ij. Telegrafisch Weerbericht Laatste Herichten Veemarkt te Rotterdam. zoHi:n toi f. MANThLS OSTt MKN,. m.OpsiïN, ItOKKKN, Zijilo en .laponstofH'ii D. SAMSOM. Em fliiiko knevel KALK VLEKkKA CIMiSCH LA80RAÏ0RIÜË „HOLLANDIA" Het soc.-dem. raadslid van Breda dr. J. van den Brink had een motie ingediend inzake spoedige en finale uitbreiding van het kiesrecht tot al gemeen kiesrecht voor alle meerder jarige mannen en vrouwen. Adressen van adhaesie waren ingekomen van de afd. Breda van de S. D. A. P. en den Bredaschen Bestuurdersbond. De motie werd echter niet gesteund en kwam dus niet in hehandeling. Naar de Londensche correspondent van Het Vaderland verneemt is do Nederlandsche gezant aldaar, baron Gerieke van Herwijnen ernstig onge steld. Sinds eenigen tijd is hij lijdende aan longontsteking en hoewel thans zijn toestand bevredigend is was deze toch tot voor kort zeer zorgwekkend. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 April benoemd tot controleur van den waarborg en do belasting der gouden en zilveren werken te Utrecht, C. Huygens, essaieur bij dat dienstvak te Arnhem zijn, met 1 Mei benoemd bij den waarborg en de belasting van gouden en zilveren werken tot es saieur te Schoonhoven D. A. J. A. Boudam, thans commies te Amster dam tot commies te Amsterdam B. J. J. van Baron, thans commies te Schoonhoven M. B. Hoogmey, thans tydelijk aldaar werkzaam. Bü Kon. besluit is aan den heer mr. D. Fock op zijn verzoek, mot ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend uit het ambt van Gouverneur van Surina me en dit onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewe zen diensten. Mr. Z. van der Bergh hoeft zijn ontslag genomen als wethouder voor de publieke werken te Amsterdam. Bestrijding van tuberculose onder rundvee. Da directeur-generaal van den Land bouw brengt ter kennis van belang hebbenden, dat eerlang en naarmate de behoefte daaraan blijkt, bij den veeartsenijkundigen dienst veeartsen zullen kunnon worden geplaatst, die belast zullen worden mot do bostrijding van de tuberculose onder het rundvee en, zoo noodig,'met andere werkzaam heden den veeartsenijkundigen dienst betreffende. Aan deze betrekking waarmede de uitoefening der veeartseny kundige praktijk onveroenigbaar is, is eon jaar wedde van f2400 verbondon. Gegadigden gelieven, zich, mot op gave van leeftijd en onder overlegging van hun diploma van vooarts, vóór 10 April a. s. by. gezegeld adres, in te zendon by don inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, Willem- straat 54, te's-Gravenh age, te wenden tot dei{ Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel. Bij genoemden inspecteur zijn tevens nadere inlichtingen te verkrijgen en wel schriftelyk vóór 1 April a. s. en mondeling op Maandag 3 en Vrijdaj 7 April a. s., telkens v.m. van 9—1! en n.m. van 2% tot 4l/i uur. opschiet, dat haar werkmethode niet geheel deugt, dat er Kamerleden zijn, aie te veel spreken en"te lang, maar anderzijds mag men ook niet het oog sluiten voor de veranderde omstandig heden, die een andere wijze van werken vanzelf in het leven heeft geroepen. Zoo is het terrein van de wetgeving aanmerkelijk uitgebreid en wat méér zegt, do Bfcaat grijpt tegenwoordig op allerlei gebied zoo in op de belangen van de burgers, dat het vanzelf spreekt, dat die belangen ook in de Kamers in den breede ter sprake komen. Daar over moet men niet zoo treuren en wanneer men er op wijst, dat de „boel'* daardoor zoo laat tot stand komt mag er ook wel eens op gelet, dat veel hier te lande beter dan in het buitonland is geregeld, juist omdat wij nakwamen, waardoor men bij ons de gelegenheid had om de kat uit den boom te kijken en zich naar de resul taten van over de grenzen to richten. Ik gevoel ook daarom zoo weinig voor het gelamenteer over den hai- digen gang van zaken, omdat tot dusver niemand eon radicaal middel heeft aangedurfd om verbetering te krijgen. Wol is ér wat geprust aan het reglement van orde, maar ieder wist van tevoren, dat dit niets zou opleveren. En daarom wil het mij voorkomen, dat men dat klagen maar eens moest staken en zich moest neer leggen bij gewijzigde omstandigheden. Ik wil niet spreken over hetgeen de Kamer thans bezig houdt, maar wel is der vermelding waard, dat het dezer dagen zoo saai en taai veelal was, dat op de porstribune onder do debatten besloten vrerd tot de orga nisatie van een voetbal-wedstrijd van journalisten. Er bleken er heel wat onder onze penvoorders te zijn, die in vroeger jaren achter een bal hadden goloopen on eon „elftal" zat als een wipje^in elkaar! Nu nog" een tweede elftal bijv. uit Rotterdam en dan kan do schoone wedstrijd (waarop critiek zal zijn uitgosloten)]aanvangen. Het is een beetje eon dwaas idee, maar het kan een aanloopje worden voor een verbroederingsfeest voor elkaar mot do pon zoo scherp bestrijdende collega's en bovendien: op wat zon- derlijke denkbeelden komt men al niet, wanneer men oen ellenlange, on verstaanbare „toelichting" van den hoer Tor Laan moet genieten of bij een debat tusschon een 4-tal oud-pre dikanten (Talma, Hugonholtz, Roes- singh en Lief tink) over veenderij en arbeidswet Dan laat zich veel vorklaren Dezen Brief schrijvende vóór de Kamer do voordracht aan H. M. de Koningin voor do vervulling dor Re- kenkamor-vacaturo opmaakt en dus nog niet met zekerheid wetende, hoe het loopon zal, wil ik toch een opmer king daarover niet achterwege laten Zooals men weet, maakt de Kamer voordrachten voor leden van de Re kenkamer en Hoogen Raad. Daar is vóór, daar is [tegen^tej zeggenMaar zooals het nu gaat., dunkt ons, dat de Kamer-zelf 't er op toelegt, om aan to toonen, dat deze regeling dient af geschaft te worden. By vacaturen in den Hoogen Raad zagen we ook reeds meermalen de politiek den doorslag geven bij 's Kamers keuzo. Doch hier bij viel dan nog als verdediging aan te voeren, dat bij den Hoogen Raad de „kleur" van belang is (wij denken bijv. aan quaesties van eedsaflegging e.d.), hoewel dit o. i. bij een onpoitij dig rechtscollege niet het geval be hoorde te zijn. Bovendien ging het dan voolal tusschen twee juristen, die beiden in aanmerking kwamen, die beiden goschikt waren en dan is be grijpelijk, dat sympathieën en antipa thieën in het geding komen. Bij do Algemeene Rekenkamer gol den echter hoegenaamd geen politieke overwogingon en daar ziet men tegen woordig de raarste voordrachten. Daar zijn nu al eenige oud-officieren „inge draaid" en oók nu weer schijnt er meer op persoonlijke motieven gelet te wor den dan op do comptabele capaciteiten van heeren sollicitanten. En ook nu weer heeft „rechts" zich vereenigd een candidaat en „links eveneens op een, alsof het de gewoon ste zaak ter wereld ware, dat een der gelijke stemming recht» tegen links gaat. Maar ziet de Kamer nu niet in, dat dit eenvoudig te dwaas is, dat hierin verandering moet komen, wil zij zich niet belachelyk maken. Dat men een uitgevallene vervangt door een geestverwant, wij achten 't voor een college als do Rekenkamer totaal overbodig, maar het zy zoowil men ook hier de politiek doen meespreken, dan kan oen verhouding tusschen het aantal leden van links er. rechts wor den vastgesteld, waaraan niet getornd aftó zeer van de critUohe znde. Zeker I ™Ung de ™rhoadingtu,Sehen niemand - vooral een kamerlid-zelf - Imfc en reeht* met vmzigt. Mnar Sd ontkennen, dat de Kamer .leekt dzt took ophoud* het malle ackouw- LXXV. Tusschen een middag- en oon avond zitting van do Tweede Kamer ir schrijf ik u dit epistel, dat daardoor misschien wat korter dan anders zal worden, want in beide vergaderingen is do aanwezigheid van meine Wenigkeit vereisoht. Gij zult er weinig door missen, want or is weinig nieuws. Het feit, dat er in dit kalme, zelfs reeds warme seizoen avondzittingen op het Binnenhof worden gehouden, is overigens wol merkwaardig. Tot dusver geschiedt dit alleen in begroo- tingszaken. Waar moet dat heen? Ziehior een vraag, die velen maar vooral zij, dio ambtshalve verplicht zijn, de vergaderingen bij to wonen zich hier stellen. Want het kabinet werkt door, niet alleen dit kabinet, maar iedere Regee ring brengt nieuwen voorraad aan en do Kamer eet zich steeds langzamer door don berg stukken heen. In zoo verre is hot een geluk, dat iedero Regooring het noodig oordeelt om opruiming te houden onder de nalaten schap van haar voorgangster. Maar nauwelijks is do nieuwe Rogeering dan aan den gang, of de aanvoer be gint opnieuw en de stukkenstapel zwelt weer aan, om pas weer wat dunner te worden, indien ook voor dit kabinet het oogenblik van „gaan" is aangebroken. Teleurstellende gang van zaken voor waar! Maar men bezie de zaak niet sped, dat telkens by oen verkiezing linker- en rechterzijde tegenover el- staan, alsof het de toevallige Ka mermeerderheid is, die de baantjes aan een harer vrienden heeft te ver geven. Dat de heer Heemskerk (niet de minister) niet in aanmerking mocht komen, om het gevaar dat Rotterdam IV daardoor zou open komen, is jam mer voor dien afgevaardigde, daar deze zich op comptabel gebied heeft bewo gen en ookomdat zijn kamerzetel niet zoo muurvast is. Dat wordt een lastig geval: wanneer oen geestver want gaarne een ambt krijgt omdat dit hem vaster toeschijnt dan zijn Bin nenhof-zetel en men brengt hem niet aanmerking juistjomdat^zyn zetel zwak is, dan wordt het geen groot genoegen meer, om zich beschikbaar te stellen voor een strijd om een te veroveren zetel, Wantjwas^niet voor menigeen zoo'n Kanterlidmaatschap een trapje om hooger te stijgen Intusschen kan men dit niet alleen van het Kamerlidmaatschap zeggen. Ook de journalistiek'-leidt (spreekwoor delijk) tot alles, mits men er uitgaat (uit dejjournalistiek n.l.). Ook de hoofdredacteur van het or- faan dor vrijzinnig-democraten blijkt it te beseffen. Volgens een der bla den wordt hij binnenkort directeur eoner financiöelo instelling ben ik wel ingelicht, dan is do Donau-hvpo- theekbank bedoeld en treedt hij als hoofdredacteur van „Land en Volk" af. Wel heeft do heer Marchant het „ten stelligste" tegengesproken, maar do ervaring leert ons, dat dergelijke tegenspraken niet altijd al te letterlijk moeten opgenomen worden. Wellicht is do zaak nog niet geheel beklonken, maar het gerucht word mij bevestigd uit een bron, die het door zijn positio bij „Land en Volk" weten moet en daarom hecht ik er wol geloof aan. Vorwonderen zou mij "deze verwis solen van functie allerminst, omdat L. on V." altijd eon eonigszins precair bestaan leidt zonder eenige rijke commissarissen ware het al lang mis en het van algemeene bekendheid is, dat de tegenwoordige hoofdredacteur het niet oon ieder naar den zin weet te maken, een eigenschap die hij overigens mot meerdere journalisten gemeen heeft. Nü ik met dezen brief toch op politiek terreinbon, wil ik nog in verband met mijn vroegere mededee- lingon hierover, vertollen, dat het lot van minister Talma inderdaad beslist schynt. Do leider der R.-Kath. partij, prof. Nolens, zet het door zooals mij uit goedo bron werd medege deeld dat de ziekteverzekering niet verder behandeld wordt dr. N. lid van de commissie van voorberei ding vóór do Tweede Kamer op principiëele puntenjhaar meening heeft te kennen gegeven. En zoo zat betrekkelijk binnenkort ik hoorde na het Paaschrecès 4e Kamer haar vonnis vellen. In par lementaire kringen twijfelt men niet, hoe het vonnis luiden zal. En aan het Departement van Landbouw prepareert men zich reeds op den nieuwen chef. Daarvoor wordt de naam van den waterstaatsminister, mr. Louis Regout, gefluisterd. Ilc zal de laatste zijn, om te zeggen, dat dit een kwade ruil zou zyn. Een beetje afwachten maar! HAGENAAR. /rfstand van B. werd door een Duitsch grensbeambte, die zich opHollandsch grondgebied bevond, aangelegd met de hand aan den trekker. Berg ge hoorzaamde, waarna de grensbeambte den vleeschkorf inspecteerde. De sla ger hoeft de zaak ter kennis van hoo- gere autoriteiten gebracht, met verzoek om onderzoek. (Zw. Ct.) Te Stadskanaal heeft zich een dame met een jupe-culotte op straat ver toond. Zij werd door een menigte nieuwsgierigen gevolgd en haar werd allerlei liefelijks nageroepen. In de Zuid-Willemsvaart te 's Her togenbosch is het lijk opgevischt van den sedert I Maart vermisten veldar tillerist Lamers. Mode-humor.' Een onzer mannelijke abonnó's zond ons de volgende dichterlijke ontboe zeming over de jongste modegril: De Harembroek. De mode is oen groote plaag voor veel getrouwde mannen Ja, kregen veel van hen hun zin, de mode word verbannen. En 't is volstrekt geen wonder ook, want ziet eens in het rond, Je staat verbaasd, hoe heel veel vreemds dat onding al niet vond. En was dat nu het ergste nog, de rest liet je dan koud, Mafir juist de mode laat je voelen, dat je bent getrouwd. Je vrouw doet met de andre mee, zij kleedt zich uiterst fijn En u betaalt (n is haar man) het modemagazijn. Bleef het dan nog bij eens in 't jaar, het gaf dan niet zooveel Maar in éón jaar 'n keer of drie, het wordt je groen en geel. Alleen de laatste modegril, die prijs ik be venal, Omdat dio mij, dat staat reeds vast, goen centen kosten zal. 0, IlarombroekO, Harembroek blijf jaren nog bestaan, Met eerbied zal ik u dan steeds over de straat zien gaan Mijn vrouwtje zegtde Harembroek is niets voor mij, hoor schat! Ze heeft zoolang we zijn getrouwd, de broek al aangehad. Diefstal op de Marinewerf. Twee rechercheurs van het bureau Kattenburg zagen Vrijdagavond een man zijn schreden richten naar de wo ning van een bekend opkoopor op Wittenburg. Toen deze de beide poli tiemannen in het oog kreeg, veran derde hij plotseling van richting. Dit kwam den rechercheurs verdacht voor en zij hielden den man aan en brach ten hem over naar het bureau-Katten burg. De aangehoudene bleek een werk man van do Marinewerf te zijn. Bij fouilleering bleek hg een partij ko per in zijn bezit te hebben, dat hij erkonde op de Marinewerf gestolen te hebben. Bovendien bekende de man die reeds een jaar of tien op de werf in betrekking wrts, dat hij herhaalde lijk koper van de werf had gestolen. Grensincident. Vrijdagmorgen was J. Berg, slager te Losser. bezig zijn klanten vleesch. te bezorgen aan de grens. Hoewel B. op Hollandsch grondge bied bleef en dit door meerdere ge tuigen kan worden gestaafd, werd ge roepen: halt! B. stoorde zich er niet aan. Toen werd in Duitsch geroepen „sta of ik schiet" en op 10 meter Gouda, 27 Maart 1911. Aan de Raadsleden is het volgende ingekomen stuk toegezonden Gouda, 7 Maart 1911 Door de firma J. van Zwet Zonen, kaashandelaarster te Rotterdam, wordt vergunning gevraagd om in den zij pel van haar te vergrooten kaas pakhuis alhier, Vest No. 56, lichtko- zijnen te mogen aanbrengen, uitzicht gevende op het daarnaast gele. perceel der Gemeente kadastraal be kend in sectie I) No. 2316, zijnde open terrein. Tegen de inwilliging van dit ver zoek bestaat bij de Commissie van bijstand in het beheer der gemeei werken, wier advies wij inwonnen, evenmin als bij ons college eenig bezwaar, waarom wij U in overwe ging geven aan den wensch van de adressanto te voldoen. Wij hebben mitsdien de eer U voor te stellen aan de firma J. van Zwet Zonen bovengenoemd en hare recht verkrijgenden tot wederopzeggens ver gunning te verleenen, ingaande 1 April a.s., tot het hebben van lichtkozijnen of -ramen in den noordelijken zijgevel van het perceel aan de Vest, kad. sectie D No. 2317, onder voorwaarde dat de ramen of kozijnen zullen zijn of worden ingericht ten genoegen van ons college en dat ter erkenning van de rechten der gemeente aan haar telken jare, voor het eerst in 1911, vóór den ln April bij vooruitbetaling zal worden voldaan eene retributie van f 2.50. Gisterenavond heeft een jongmensch in de Wilhelminastraat uit woede de ruiten ingeslagen, waarbij hij zich zoo bloedend verwondde, dat hij per bran card naar het Ziekenhnis moest worden vervoerd. Spoorweg Gouda— Schoonhoven. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot bekrachtiging van eene overeenkomst met de Maat schappij tot exploitatie van Staats spoorwegen, betreffende de exploitatie van den spoorweg van Gouda naar Schoonhoven werd er op gewezen dat de Mij. tot exploitatie van Staatsspoor wegen geenerlei uitkeering van huur aan den Staat in het vooruitzicht stelt en zelfs niet bereid i» het risico van de exploitatie gedurende de eerste tien jaren voor hare rekening te ne men. De Btaét zal daardoor per jaar i inkomst van f 8300 derven, die hij zoude hébben genoten, ware het vroegere plan doorgegaan. Erkend werd dat er een rentebesparing Is van 3650 per jaar, doch de gewijzigde regeling der exploitatie zal den Staat dan toch nog f 4650 per jaar kosten. De bedongen vergoeding, neerko mende op f 4.60 per dagkilometer of f 1679 per jaar-kilometer, werd veel te hoog geacht; o.a. in vergelijking met de vergoeding voor den Noord Oosterlocaalspoorweg. Een ander'na deel word geacht dat de beveiligingg- inrichtingen der electrische geleidin gen voor rekening van den Staat worden gemaakt en aangeschaft. Een en ander gaf aanleiding tot de conclusie, dat óf de spoorwegmaat schappij bij de onderhandelingen over de exploitatie heeft overvraagd, óf do leden die bij de Naastingswet als hunne meening te kennen hebben gegeven, dat de spoorwegmaatschappij de lijn niet alleen beter maar ook goedkooper zou kunnen exploiteeren dan de Tram wegmaatschappij, zich zeer hebben vergist. De regeling, waarbij de Staat, in dien hij binnen de eerste twintig jaren tot naasting overgaat, geheel of ge deeltelijk voor zyne rekening zal moe ten nemen het verlies op de exploi tatie van de lijn Gouda—Schoon hoven gedurende de eerste tien jaren, bevat zoo werd opgemerkt eene in beginsel niet onbedenkelijke afwij king van het stelsel der' spoorweg overeenkomst van 1890, volgens welk stelsel de naasting te allen tyde moge lijk moet zijn. Eenige leden achtten het nietvoor- deelig de uitvoering der werken tot voltooiing van den spoorweg aan do toekomstige exploitante op te dragen. Do bio8cope-voorstelling ln „Ons Genoegen" had gisterenavond weer het gewone aantal bezoekers, d. w. z. de zaal was tamelijk goed bezet. Tot zeer goed bezet, schijnt het van de ;ijde van het publiek nog niet te willen komen, hoewel het bestuur er wel haar best voor doet. Dat het Zondag a.s. drukker in „Ons Ge noegen" zij. Woensdag a.s. zal door het Neder- landsch Operette-Ensemble, directie Alph. Janmart Jr. in de aociteit „Ons Genoegen" worden opgevoerd de nieu we Weener Operette „Lentelucht", muziek van Josef Strauss. En het is bekend, wanneer de heer Janmart met een operette komt, dat het dan wat aardigs is. Zoo is het ook met deze. De inhoud is heel eenvou dig. Het is een geschiedenis van da mes en heeren, die hoewel gehuwd, zich daardoor niet gebonden voelen en zich op hunne wijze amuseeren. Er komen heel aardige kluchtige too- neeltjee in voor en zooals het in den regel gaat, het eind van de historie is, dat alles op een verzoening tus schen de partijen uitloopt en ten slotte een feestlied wordt aangeheven om den lof van de lente, die allen van streek heeft gebracht, te bezingen. Wanneer de muziek nu even vroo- lijk en luchtig is als de inhoud en daarop kunnen we wel aan, dan zal het een aardige avond worden. In de Vrijdagavond gehouden alge meene vergadering der Weerbaarheids- vereeniging „Burgerplicht", alhier, werden de heeren J. M. De Weger, A. Den Boer en H. Gijzenü als be stuursleden herkozen, terwyl in de plaats van den heer A. J. Vermeu len gekozen werd de heer A^P. De Goede. De kas sluit met een batig saldo. Waddinxveen. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft den heer G. Alblas, alhier, op diens ver zoek eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie te Bode graven. Boskoop. Hedenmorgen had er al hier aan de Gouwebrug eert ongeluk plaats. De knecht van den steenkolen- handelaar Uittenbogaard kwam met paard en wagen van de Voorkade rijden met de bedoeling de brug over te gaan. Door een verkeerde wending van het paard geraakte de bestuurder bekneld tusschen den wagen en de brug. Inwendig gekwetst werd hy binnengebracht bij den heer Spruyt alwaar Dr. Van Eijk de eerste hulp verleende. Het kohier N° 5 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het belastingjaar 1910/11 is 23 dezer in vorderbaar verklaard, zoodat ieder daarop voorkomende belastingschul dige verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. OtJDEWATEB. Het 4-jarig dochtertje van P. v. Zeist Jr., alhier, viel, terwijl de moeder op den zolder aan het schoonmaken was, van de trap, en bekwam een herschenschudding. Geneeskundige hulp werd inge roepen. De toestand van de kleine is zeer bedenkelijk. De Wereldkroniek van 25 Maart be vat foto's van de geneeskundige dienst in het door pest geteisterde Mantejoe- rije, overstroomingen op Java, 't Sana torium „Beekbergen" op de Vel uwe, kiekjes van den Kralingschen Plas bij Rotterdam, de hondententoonstelling te Rotterdam, een en ander over den pas overleden Italiaansche schrijver Togazzaro, Personalia, Kroniek van de week, schetsen en feuilleton. Het Leven van 21 Maart geeft tal van foto's en'een beschrijving van het onteigeningsproces inzake do Dam plannen te Amsterdam, het drama in de Haarlemmermeer, Schouwburg- nieuws, met foto's van het echtpaar van der Horst, het groote Caraorra- proces te Viterbo, het Kamerlid van Vuuren voorsteller van hot tolalisator verbod, het Leeuwmensch in 't Apollo- theater den Haag, de match Holland- België, schetsen enz enz. De Prins van heden opent met een groote foto van Prof. Dr. B. Simons, Hockey-wedstrijd te Rotterdam, het vliegkamp te Soesterberglin 't Panop ticum te Amsterdam, kiekjes uit gchouwburg en circus, het feest te Beieren, het beruchte proces in Italië, de match HollandBelgië, actueelo foto's, schotsen feuilleton. Iets over geconserveerde groenten Er zijn altijd nog vole lieden die een zeker vooroordeel hebben tegen groenten in blik. En waarom Dat is moeilijk te zeggen. Het is nu eenmaal niet anders dat de bodem niet steeds versche groenten oplevert en daarbfn is* het waarlijk een buitenkansje, dat er menschen zijn, die het zoover hebben weten te brengen, dat zij de groenten versch hebben weten te houden, door ze voor bederf te vrijwaren en ze weten te verpakken op een wijze dat ze in de koude wintermaanden als een versch zomersch product de grage magen aan den disch strelen. Tot de firma's, die op het gebied van het conservoeren van groenten, hun sporen hebben verdiend, behoort wel in de eerste plaats de'firma Hoogen- straaten Zoon te Leidon. Conserveeren is niets anders dan bederf werenwant goed is, moet goed blijven. Hoe dat nu geschiedt? Ja, dat is het fabrieksgeheim. Maar dat is zeker, dat er bij de behandeling de'grootste reinheid wordt betracht en de bac teriën, die het bederf in de groenten veroorzaken, worden gedood door de gevulde bussen, die luchtdicht zijn gesloten, te verhitten boven het kook punt. Op die wijze wordt aan de hoogste hygiënische eischen voldaan, wat bij uitgewogen geconserveerde groenten niet kan worden gezegd. Daarom brengt deze firma niet anders dan kleinere blikken in den handel, waarvan de inhoud ineens wordt verbruikt. Het openlaten der blikken is onhy giënisch in de hoogste mate, daar de inhoud dan is blootgesteld aan stof, vuil en bacteriën, die de lucht ver ontreinigen. Waar de groenten in luchtdicht gesloten bussen volkomen worden ge steriliseerd is dit van het hoogste be lang voor de gezondheid van de ver bruikers. Daarom is 4e tegenzin voor gecon- cerveerde groenten niet anders dan een vooroordeel, dat eiken grond mist. Afloop der Openbare Verkoopino van ONROERENDE GOEDEREN, op heden gehouden ten overstaan van Notaris A. W. H. Pitlo, alhier. Perceel 1 en Ibis kooper de heer C. C. Krom alhier voor f 15650. Perceel 2 kooper de heer A. Ultee alhier voor f 4610.—. Perceel 3 kooper de heer J. de Jong He. alhier voor f 2040. Perceelen 58 kooper de heer K. G. v. Buuren alhier voor f 1310. Perceel 9 kooper de heer W. Vonkqq. alhier voor f 470.—. Peroeel 10 kooper de heer J. Baas te Mfgk voor f 210.-. Perceel 11 kooper de heer P. W. de Zwart te Voorburg voor f 370. VAN DEN 27 MAART 1911. Staatsletiiingeo. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrijo Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor- weg) 1867-69 4 pet. ld Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl.-1899 4 pet. Ver, St- van Mexico Afl. Obl. l<-4e serie 5 pet.. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uank en Dertiet instel liegen. Ned. Bankaandoelcn lndii»tr Onderncmiiifffii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.SmeltingA Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Cert. v. Gew. Aand. liol- Oreiliet Insteli en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij. C.v.A Wijnbouw Mi je li. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PrtroleumOndern. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. .Scheepvaart M(Jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afge8t. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan T^abak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpanf Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 33'/* pCt. Amerikanen op vorige koersen. Na tionale Staatsfondsen vrijwel onver anderd, Culturen op vonge koersen, Tabakken willig, Petroleums eveneens willig, mijnen met weinig handel. Vartga koer*. Noer* itt heden 86%, 85'%, »35,|„ 93.% 03'%, 99'/, 87% 93'/» 91'/, 87'/, «7/i. 104 88', 104' 58",» 58 206'/» 206 "4%, 70 75'%, 27',» 27'/,, 79%» 79" 207'/, 300 l'JO1/, 208 176',", 174 910 85% 910 85 104'/ 105% 478'/, 474 462'/, 174', 115 159 ex div. 177,6 17%, 109 108'/, 73 74 77 75 4'%. 11"/, 6 11% 79 78 87% 87'/, 67"/,, 2U7, f147 987, 28"/,» 29 176% 17%, 176'/, 17%, 108%, 157 AMERIKA ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Socêtdijkvan New- York en Baltimore naar Rotterdam, passeerde 26 Maart, des avond 8 uur Dover. Het stoomschip Oorredijk vertrok 26 Maart van Fhiladelpia. Het stoomschip Waverley} (gechar terd door de N. A. S. M.), arriveerde 25 Maart, des voormiddags van Rot terdam te Philadelpia. Het stoomschip Jiijnland, van Am sterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 24 Maart'van Santos. KI. Trekking v. Maandag 27 Maart No. 18029 f 20.000. 6890 f 1500. 8485 en 15616 ieder f 400. 9511, 14019 en 20683 ieder f 200. 9764, 11389, 15002, 17558 en 19138 ieder f 100. Prijzen van f 20. 6 14 27 40 47 165 68 77 W 256 Ifc» 90 W 74 44(1 74 525 SU 727 «tj HO HB tt» 87* 1011 1124 13 1217 UI UW) 58 m 1432 ft) HH l.tS 73 H«f> 1743 SJ 181*1 1U 11) 77 «2 1087 DN •JOSH 2151 57 K4 ÜJtl UilW 77 IB 27H7 «H 4* ftl ft) 2007 40 80 8081 78 3187 3*41 75 78 387» 8470 HÖ 3511 20 3014 42 5!) 01 88 3700 24 32 *1 44 8880 48)60 80 13 -20 0» 4000 07 4204 HO 4452 08 4847 74 BS 4.27 4815 58 78 6031 6117 52(15 HO 5894 5471 81 6514 57 6077 01 5781 6818 72 77 MN ft*U «7 HO 0(1 6120 0812 63 ft) 81 06 8444 40 71 M 6541 55 67 71 74 (V. 87 0805 21 43 8700 fftil ff) «*y, 13 :w 61 7020 W 88 7170 7908 20 76 80 7615 i» 40 7132 HH 760) 50 7510 1)2 ia 7822,24 7701 72 7860 ft) 07 71)14 8100 06 8201 6 14 8318 58 1» 84''0 50 75 85 97 8543 8307 20 70 8732 ft) Wil 52 8025 "4 9018 29 0156 «227 0054 04U2 96 9733 43 62 ft*»! 58 1**18 75 ftl 10000 10125 8» 10241 81 1<«*) 7» 10499 66 1052» 33 55 10093 10722 47 H2 10809 52 ft) I0BU8 OH 11017 22 83 ftl 11120 24 55 02 11*5» «8 60 70 U3S1 78 11491) 11506 11317 84 05 04 11788 55 11801 6 41 46 57 00 11902 12007 56 12111 27 117 38 87 19847 18 53 79 12842 48 12518 12000 12816 58-73 11**28 ft) 1B14H 13237 82 13311 41 51) 13416 *4 44 80 ia->41 40 38 85 16319 13735 44 13819 40 58 ft". 78 115 18970 140(*7 31 14130 52 08 00 14940 14380 140» 58 11830 40 34 14005 74 16011 18 '29 87 16111 18 00 «1 1S2H1 9» 151)06 08 15407 ft) 16629 51 15617 80 98 15770 15872 15042 10U52 08 13113 43 5» 00 88 102N0 lft*H OH 76 Uü 13417 33 1061*) «7 45 10000 57 13751 76 83 UMW 34 72 H*«i 17029 07 70 98 17111 70 J 7250 72 91 17843 4 4 49 02 17402 40 07 17506 5 17 61 75 17301 88 71 17711 ft) 07 17810 '20 IS) 17945 72 84 ftl 18021 97 «1 HO 18212 70 1HÖ01 18113 41 51 18662 50 8) 1 Hl 198 ««#1 42 58 18080 92 11**0 45 48 0) 19141 00 73 K) 81 10205 85 Jftfcfi 44 70 98 19428 88 58 10610 28 29 42 89 1902! 19711 88 HH»! 18068 58 05 20012 32 20108 20235 79 20074 2045) 11) 71 ft) a»*») 45 20710 25 29 82 38 81 2M22 31 45 90001 van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut to DE BtLDT. Hoogste barometerstand 772.4 te Stornoway, laagste barometerstand 748.2 te ilaparanda. Verwachting v#fcot don avond van 28 Maart: Matige tot Zwakke Zuidoostelijke later wellicht krimpende tot noordoostelijke wind, veranderlijke bewolking, later wellicht weer neerslag» Zelfde tempo' ratuur, mcïgelrjk neer-dag. V o e t b a l. Eon goed terrein, elf spelers op het terrein aanwezig, oen storm wind en geen bezoekende clubs. Dit was gisteren hier het geval. Olympia won hierdoor met 50 van de Gre nadiers en Jagers, zoodat voor Olympia den spannendsten strijd tegen Xerxes overblijft. Wilhelmina uit Schoonhoven kwam niet op togen Ollvmpia II, terwijl I). V. S. II uit Alfen wegbleef van het Excelsior-tefrein aan delJssellaan Hierdoor won Excelsior ook met 5 -0, zoodat Excelsior thans definitief Kampioen is vaji de 2*® kl. der G. V. B Van de Donateurs mocht de Captain een lauwerkrans ontvangen, doch aar diger was het geweest naden wedstrijd Dat de promotie-wedstrijd ook voor Excelsior goed mogen uitvallen. Het Utrechtsch% D. O. S. won rnet 51 van do BiUfche V. C. Vliegen. De vliegenier Sommer heeft, te Mouzon mot 12 passagiers gevlogen, wegende 053 K.G., en daarom sloeg hij het record dat Brequet Donderdag maakte. Mb. J. O. I'ATI .IN f. Te 's Gravenhage is na oen langdu rige ongesteldheid heden middag in den ouderdom van 75 jaar overleden mr. Jacob Gerard Patnn, commis saris der Koningin in Zuid-Holland. De overledene werd den 9dfln April 1836 te Wadenoyen geboren, promo veerde in 1860 aan de Universiteit te Utrecht tot doctor in de heide rechten en werd achtereenvolgen» benoemd tot griffier bij Kantongerecht te Doetin- chem, daarna te Maarssort. Vervolgens werd de thans overle dene benoemd tot substituur-officior van Justitie te Breda en te Rotterdam, officier van justitie aldaar en te 's Gra venhage. Mr. Patijn aanvaardde op 13 Sept. 1882 het burgemeesterschap van 's Gra venhage, welk ambt hij den 8,ton Sept. 1887 neerlegden. Daarna werd hij be noemd tot advocaat-generaal by den Hoogen Raad en is sedert 1900 Com missaris der Koningin in Zuid-Holland. De heer Patijn werd pok nog door de kiezers afgevaardigd naar do Tweede Kanjer, eerst voor het district Gouda, daarna voor Schiedam. De voornaamste werken, door hem geschrevon zijn: „De malaise en het proteciioftisme"„Misdaad en atavis me"1? „Het type criminal". Do thans ontslapene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw; com mandeur in de' orde van den Eiken Kroon, officier in de Leopoldsorde van België enz. Na langdurige en gewichtige besprekingen heeft het Chineesahe ministerie van üuitenlandsohe Zaken den Russischen gezant te Peking medegedeeld, dat de Chineesche re geering morgen een verklaring zal afleggen, waarbij zonder voorbehoud aan Rusland1» eischen zul worden toe gegeven. Men is algemeen van oordeel, dat China geen andere keus heeft, omdat het in 't geheel niet voor oen oorlog is voorbereid. Gisterenmiddag is nabij Delft, ter hpogto van Het Haantje, op oen trein uit do richting Gravennage, geschoten. De kegel verbrijzelde een ruit, maar trof geen der passagiers. Het Vaderland meldt het vol gende „Volgens een hier in doorgaank- goed ingelichte klingen luopond ge rucht - waarvan wij echter geen nadere bevestiging hebben kunpon verkrijgen zou de heer Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, de waarschijnlijke opvolger van baron van TuijU van Sorooskerken zijn als burgemeester van Voorburg." Koeriers, die 21 dezer uit Fez zijn vertrokken, berichten, dat do Marokkaansche stam der Boni-Mtir. na eerst hun onderwerping to hebben aangeboden, bet vredesverdrag ver broken hebben, een convooi van den sultan aanvielen en op do lijfwacht schoten. Een afdeoling troepen rukte daarna in de vlakte togen de Boni- Mtir op en verdreef de vijandelijke ruiterij. In de stad Fez zijn een aan tal Joden doodgeslagen. Een ander bericht uit Fez, gedateerd 21 dezer, zegt., dat do rust in do stad is weer gekeerd. Een later telegram meldt dat de toestand ernstig is. Alle verbindingen zijn verbroken. Do Minister van Justitie Mr. E. R. II. Regout is hoden van z(jn ver blijf in buitenland te 'h Gravenhage teruggekeerd en hooft zijn ambtsbezig heden hervat. - In scheepvaart kringen te Ant werpen is men ongerust over het uitblijven van het Belgische stoom schip „Cap Spartel" vertrokken van Palermo en bestemd naar Antwerpen. Dit schip, dat thans 8 dagen over tijd is, staat onder commando van Kap. Renkin mot een bemanning van /H koppen. Do hoer Tinsloy, vertegenwoor diger dor Uranium-Steamship IJ. te Rotterdam zal hedenavond hot Jand verlaten. Het*" hooger beroep van den moordzaak te Ronk urn is heden door den Hoogen Raad verworpen. Door hot buitengewoon zware stornPwodor kon de Engelseho dag boot gisterenavond eerst te negen uur de Vlissingaeho haven binnenkomen. Tengevolge van oen spoorweg ongeluk by Duisburg, waar twee trei nen op elkaar liepon zonder persoon lijke ongelukkon te veroorzaken echter, kwam de Zuiddnitsohe mailtrein heden nacht anderhalf uur te laat te Vliasin- gon aan en vertrok derhalve ook do mailboot zooveel lator. Een geweldige brand vernielde Zaterdag te New York een „Wolken Krabber", waarin ongeveer f500 vrou wen werkzaam waren. Meer dan 100 personen meest meisjes verloren het leven. Ongeveer 56 van haar wer den gedood door het springen in de vangnetten, die onder het gewicht dor slachtoffers scheurden. Een 20-tal lijken worden govoydon op den bodem van een luchtkoker. Velen werden uit de vensters gedron gen door andere, die achter hert kwa; men. Sommigen trachtten zich te red den langs electrische geleidingen, die echter afbraken of door daken van lager gelegen naburige huizen te spriegen. Alle vonden den dood- Vijftig lijken werden op de achtste verdieping gevonden. Men schat het aantal dooden op 150. Het raeeren- deel der slachtoffers zijn anno Itali aansche meisjes en andere vreemde lingen. De brand is waarschijnlyk ontstaan door een defect aan een dynamo. v Maandag 27 Maart 1911. Vette ossen en koeien goede aanvoer prfjaen waren roor isle kwaliteit 40, 2e 35 en 3e 30 ct per hall KG. Vette kalveren redel. aanvoer ie kwa liteit 34, ac ja en 3e 30 ct. per half KG Vitte varkens goede aanvoer, iste kw. a6*ade kw 25» 3de kw. 23 cent pc halt K G. Schapen weinig aangevoerd. Handel in vet vee en vette kalveren prijshoudend, schapen iets lager in prijs, de vette varkens werden tot veel lagere prijzen langraah» verkocht. van etui prachtige oollactio in do grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot do beste soorten waarbij de prijzen in zeer sterke coil, current ie zyn met allo huizon, zoowel ill Binnen- als Buitqnbmi. Mij tot 0011 bezoek ten zeerste aan bevelende, Üt'pdLs Gouda, Dame» VAN DANTZIG, Markt 43. OudewaterA. v. j>. HOOGEN. ty hoonhovvH, lost v. ABSIR VEN. Haast nudity G. v. Dl EST. Hes te uitroe riny. Sjtoeriiffe aflevering. DIT IS HET! Sunlight Zeep Is wat li voor de waaeti en voor llw huishouden noodig hebt. Sunlight bespaart U achrobben, boenen en geld, en vrijwaart U voor nadeel aan goed cn handen. Sumight varan- öert de eentontg held aan de waacli- kuip tn een Koop eens een atuk Sunlight en neem dan de proef binnen 4 weken door gebruik van óéti') dosis van onze beroemde Kruiden balsem. G.iheel nieuwe methode. Volko men garantie. Geen succes, geld terug. Ook uitstekend togen on haaruitval. Zending franco (geheim verpakt), nu ontvangst van postwissel ft f 0.75 (ook post zegels), rembours f 0.90. Boa toll ééne doos en tie uit wei- king zal U vorbazen. Indien na gebruik hot succes nog niet geheel oeroikt is, dan leveren wy den Kruidenbalsem verder geheel fffatis, totdat het succes volkomen ver kregen is. d. Iluijnstmttt I», Kottrrilam

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2