GODDSCHfi GODRAüT Gemengde Berichten. IIEUrMVmUI) Stadsnieuws. SPORT. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Betrekkingzoskenden Officieele Prijscourant ICtfectenhandelteA ui s t e r il a m De goedeeettBoorten worden bij bet nieuwe tarief ingedeeld in hoofdzaak als bij het ontwerp-Harte, doch nog meer volledig en systematisch. De regeering vreest niet, dat alles duurder zal worden. De voorgestelde rechten zijn niet voldoende hoog om het den buitenlandschöft importeur onmogelijk te maken zijn goederen hier te lande te plaatsen en zullen anderzijds geen aanleiding geven tot vorming van combinaties van iniand- landseho industfleelen met do bedoeling de prijzen' op te zetten. Naast deze algemeene beginselen liggen nog de volgende aan het tarief ten grondslag: le grondstoffen, die nijverheid en landbouw in het] buitenland moeten betrekken, blijven vrij van invoerrech ten (als daar zijn: metalen, hout, katöen, wol. steenkolen, enz.) 2e halffabrikaten wordén belast met een recht, wisselende tusschen 3 en 6 pet. der waarde, verband houdende met den graad van bewerking 3e afgewerkte fabrikaten, die al vorens direct voor gebruik yoor den consument geschikt te zijn, nog eenige bewerking behoeven, worden in het algemeen belast met 10pet. der waarde; 4e geheel afgewerkt® fabrikaten worden in het algemeen belast mot 12 pet. der waarde. Belangrijke stapel artikelen als tabak worden niet hooger belast dan thans het geval is of blijven vrij, bijv. koffie. In het algemeen wor den van grondstoffen als steenkolen, ertsen, granen, garens enz. geen in voerrechten geheven, zoodat voor schade der handelsbelangen niet wordt gevreesd. De regeering krijgt de be voegdheid retorsiemaatregelen te tref fen. Beslissing bij geschillen berust in eerste instantie bij den",directeur der invoerrechten, in tweede instantie bij de tariefscommissie, uit zeven leden bestaande, waarvan de^president be noemd wordt door de Kroon, de zes anderen door de Kamers van koophandel van£Amsterdam,' Rotter dam, Groningen, Enschede, Tilburg en Maastricht. Bij de vaststelling van het tarief wordt in het al meen aangenomen het principe der ad valorum-rechten. Uit de opbrengst van het tarief wordt jaarlijks negen millioen beschikbaar gesteldoop de begrooting van landbouw, nijverheid en handel, ter storting in het fonds tot, dekking van de uitgaven, voortvloeiende uit de wettelijke maatregelen in zake de pensionneering van arbeiders. De regeering wenscht geen graan rechten omdat daardoor brood en vee voeder duurder zouden worden. Ten aanzien van het „meel" bepaalt het tarief zich tot een recht van 40 cents per 100 K.G. op tarwe en roggebloem daardoor valt meel voor veevoeder buiten het tarief, terwijl een bijzondere bepaling waakt voorldejbelangen der textiel-industrie, van een recht op petroleum is afgezien, sigaren en siga retten worden zeer zwaar getroffen sigaren met f 125 per 100 K.G. plus 20 pet. der waardesigaretten met f240 per 100 K.G., plus 40 pet. der waarde. De algemeene vergadering van de Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland en zijne koloniën zal plaats hebben niet op Vrijdag 16 Juni, zooals aanvankelijk was bepaald, maar op Maandag 19 Juni. P. O. T. SneUen. t Te Rotterdam is overleden de heer P. 0. T. Snellen, die zich grooten naam heeft verworven op entomolo gische gebied. Hij was uitnemend kenner van exotische vlinders en vele jaren voorzitter van de Ned. Entomo logische Vereeniging. Aan het in aanbouw zijn gebouw dor Afdeeling Haarlem van den Ned. Protestantenbond heeft Zaterdagmid dag een zeer ernstig ongeluk plaatr gehad. De architect Van Noppen ei. de opzichter De Ridder uit Amster dam vielen beiden van het dak. I)e eerste werd ernstig gewond. De toe stand van den opzichter is hopeloos. Tot hoofdbestuursleden van den Ne- dorlandschen Bond van Vrouwenkies recht werden bij enkele candidaats- stelling zonder stemming gekozen mevrouw D. HesselinkBaas Becking te Arnhem en mr. Ed. Philips te Hil versum. De firma F. Korff en Co., cacao fabrikant te Amsterdam, zal op 6 April a.8. haar 100-jarig jubileum vieren. VRIJDAG 31 MAART 1911. (Vervolg). 9. Schrijven als voren houdende voorstel betreffende do aanstelling van een Boekhouder, bij de Electrische Centrale, luidende aldus Gopda, 7 Maart 1911. De Commissie van bijmand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken deelt ons mede, dat nu de Electrische Centrale sedert eonigen tijd in exploi tatie is gebracht en het bekend is welke administratieve werkzaamheden daar aan verbonden zijn, kan worden over gegaan tot de aanstelling van eenen Boekhouder, die volgens Art. 17 der Verordening op het beheer der Licht fabrieken van de Gemeente door Uwe Vergadering moet worden benoemd en wiens salaris door haar moet worden vastgesteld. De Commissie is van meening, dat het niet noodig is een afzonderlijken^ boekhouder te benoemen, daar toch de boekhouder der Gasfabriek zopder be zwaar, voorloopig althans, met de boekhouding der Centrale zoude kun nen worden belast, voor welke meer dere werkzaamheden hem eene ver hooging van traktement ad f 300. jaars zou kunnen worden toegekend. Ons met de meening der Commissie vereenigonde hebben wij de oer U in overweging te geven den heer C. J. Verschoor, boekhouder der gemeente gasfabriek, op te dragen ook de boek- louding van de Electrische Centrale op zich te nemen en in verband daar mede zijne jaarwedde met f300.te verhoogen. Aan -den Raad der gemeente Gouda. Is gedrukt en rondgezonden en ter vise gelegd. 10. Schrijven als voren houdende voorstellen in zake de gemeente Ar beidsbeurs, luidende aldus Gouda. 14 Maart 1911. Bij zijn besluit van 18 Maart 1910 droeg de Raad de waarneming der betrekking van directeur der gemeente lijke arbeidsbeurs voor den tijd van een jaar op aan den heer J. M. Bakker, inspecteur van het bouw- en woning toezicht, en wel met ingang van 1 Mei d. a. v. Eene definitieve voorziening zal dus thans moeten worden getroffen. Het Bestuur der arbeidsbeurs acht het in hooge mate in het belang der beurs, indien hij met 1 Mei a.s. blij vend als directeur wordt aangesteld en beveelt hem als zoodanig dan ook met vertrouwen aan. De heer Bakker schijnt er evenwel bezwaar tegen te hebben iederen werk dag des avonds van 7 tot 8l/2 uur ter beurze aanwezig te moeten zijn terwijl door het. geopend zijn alleen op avond uren werkgevers niet dat gebruik van de beurs blijken te maken als wel ge- wenscht zou zijn. Zoowel tergemoet- koming aan de bezwaren van den waarnemenden directeur als ter be vordering van het gebruikmaken dar beurs door werkgevers, stelt het Be stuur derhalve voor de beurs open te stellen 1s Maandags en Donderdags van 7 tot 8'/a uur '8 avonds en de overige werkdagen van 11 Va tot 12Va uur 's morgens. Het Bestuur" deelt ons voorts mede dat het salaris van den directeur niet in overeenstemming is met den arbeid door hem verricht, en verzoekt ons daarom te bevorderen dat het salaris met f 200 verhoogd en op f 450 's jaars gebracht wordt. Ons gaarne met de denkbeelden van het Bestuur vereenigende hebben wij de eer den Raad in overweging te geven met ingang van 1 Mei a.s. c l°i het tweede lid van artikel 3 van het Reglement voor de gemeen telijke arbeidsbeurs (Gemeenteblad No. 212) te doen luiden „De beurs is daartoe geopend des „Maandags en Donderdags van 7 tot „8V2 uur 's namiddags en op deove- ^rige werkdagen van ll1/j uur voor- „middags tot 12l/2 uur 's namiddags". 2°. de jaarwedde varf-den directeur nader te bepalen op f 450. 3°. te benoemen tot directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs den heer J. M. Bakker, inspecteur van het bouw en woningtoezicht. Is gedrukt en voor heden aan do orde gesteld. 11. Schrijven als voren betreffende de voorstellen tot uitbreiding van het Marktterrein, luidende aldus 1 Gouda, 14 Maart 1911. Nadat in Uwe vergadering van 3 Februari j.l. bij de behandeling van het voorstel van ons college d.d. 14 December t.v. No. 164 betreffende marktuitbreiding, de vraag of zal wor den overgegaan tot uitbreiding van het marktterrein in deze gemeente, bevestigend was beantwoord, werd verder besloten tot aanneming eener motie van uw geacht medelid den heer IJsselstijn, de strekking hebbende deze zaak aan te houden totdat verkregen zou zijn eene kostenberekening van het dempen van het water der Turf markt. Ons college verstrekte ter uitvoering van dat besluit don Gemeente-Bouw meester de opdracht de door U ge- wenschte begroeting op te maken. Genoemde ambtenaar heeft aan die opdracht gevolg gegeven' De door hem ingediende begrooting en teeke ningen met bijbéhoorend rapport d.d. 16 Februari j.l. No. 20 worden hier nevens overgelegd. Daarbij zal uwe vergadering ook aantreffen door ons ingewonnen adviezen van de Com missie van bijstand in het beheer der gemeente-werken en van de Commissie ingesteld en benoemd tot onderzoek en advies in zake de regeling dei- markten. Het zij ons vergund naar aanlei ding van deze verschillende stukken het volgende mede te deelen. De Commissie van fabricage beoor deelt de zaak, naar onze meening van haai- standpunt'beschouwd terecht geheel afgescheiden van het be staande voornemen om over te gaan tot het uitbreiden der marktruimte. Door haar is dfirhalve uitsluitend ge let op de wijze van uitvoering en de kostenberekening van het werk. Ons College meent te mogen vol staan met eene verwijzing naar het rapport dezer Commissie. Wij doen dat dan ook onder opmerking, voor zooveel noodig, dat hare raming van kosten belangrijk lager is dan die van den Gemeente-Bouwmeester en wel in hoofdzaak als gevolg van de omstan digheid dat de laatstgenoemde, uit vrees voor verontreiniging en onvol doende gelegenheid tot waterberging water verdeeling, bij het inlaten van water, het z.g. schuren, en overvloedi- gen rogenval, zich de wijze van uit voering van hét werk anders voorstelt dan de Commissie zulks doet en door dien op zijne begrooting posten zijn uitgetrokken voor enkele werken welke de Commissie onnoodig vindt. De Marktcommissie bepaalt zich in hoofdzaak tot de vraag of, wanneer tot demping der Turfmarkt wordt overgegaan, deze gedempte gracht al dan niet beter tot Marktterrein zal zijn te bezigen dan het door haar voorge stelde Uwe Vergadering bekende meer uitgebreide plap. Zij blijft eenparig van oordeel, dat bedoeld plan het meest afdoende is en zal blij keft te'béhntwoorden aan de ver wachting die de Commissie er in ver band met de gewenscht wordende uit breiding der Markt van heeft. T)£ ves tiging van de markt voor biggen en vétte varkens op het nieuw te maken marktplein zou niet alleen strekken tot ontlasting vari het eigenlijke marktter rein doch ook een beteren toestand in het Waaggebouw, waaraan reeds lang behoefte bestaat, doen verkrijgen. De meergenoemde Commissie wijst verder op de zeer aanzienlijke kosten, welke de demping van het water der Turfmarkt zou vorderen, en geeft ons College ten slotte in overweging Uwe Vergadering 'voor te stellen te be sluiten tot het doen uitvoeren van het door haar voorgestelde meer uitge breide plan, hetzij dan met of zonder de wijziging, welke de heeren Herman en Prince daarin willen aanbrengen. Waar ons college van meening dat door de demping van het water der Turfmarkt,, niet voldoende zou worden voorzien in de bestaande be hoefte aan uitbreiding der markt ruimte, blijft in ons oog het meer uitgebreide plan der Marktcommissie, zooals dat eenigszins aangevuld is aanbevolen bij onze voordracht van 14 December 1910 n°. 164, de meest geschikte wijze van oplossing dezer zaak. Aangezien het ook ons streven is waar mogelijk te bezuinigen wen schen wij daarbij gaarne over te ne men het voorstel van de heeren Her man en Prince, gedaan in Uwe ver gadering van 20 Januari j.l., om het dempen en rioleeren van de sloot langs de kazerne en van het water aan de noordoostzijde van de Varken markt achterwege te laten, hetgeen eene besparing van f 3500.tenge volge zal hebben. Wij handhaven derhalve ons voor stel dd. 14 December jl. n°. 164 echter met dit verschil, dat de demping van de beide laatstbedoelde Blooten niet zal plaats hebben en dat in verband daarmede aan de Gemeente-Begrooting voor het dienstjaar 1911 slechts een bedrag van f 24000 in ontvangst en uitgaaf zal worden toegevoegd. Aan den Raad der gemeente Gouda. Als bijlagen zijn hieraan toegevoegd de adressen van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente- Werken, luidende aldus: Gouda, 6 Maart 1911. Uw College stelde het hiernevens weder teruggaand rapport van deft Gemeente-Bouwmeester met daarbjj behoorende teekeningen en begrootin gen van kosten betreffende eené dem ping van het water der Turfmarkt enz. in onze handen ter fine van advies. Onze Commissie voldoet gaarne aan Uwen wensch, zoodat wy de eer heb ben U het volgende mede te deelen. Allereerst wordt opgemerkt, dat wij da zaak beoordeeld hebben geheel af-* gescheiden van het bestaande voorne men om over te gaan tot het uitbrei den der marktruimte. Er is derhalve doorjons uitsluitend gelet op de wijze van uitvoering en de verschillende ramingen van kosten van het werk. Hoewel de in den Gemeenteraad aangenomen motie slechts omvat de demping van het water der Turfmarkt geeft de Gemeente-Bouwmeester ook teekeningen en begrootingen van kos ten betreffende het dempen van het water langs de Blauwstraat, de Sint- Anthoniestraat, de Naaierstraat en Ach ter de Vischmarkt. Bedoelde ambte naar doet dit, omdat naar zijne meening met demping van het/water der Turf markt noodzakelijk gepaard dient te gaan demping van dat der Blauw straat, Sint-Anthoniestraat en Naaier- straat en dd demping Van/het water Achter de Vischmarkt nuttig zou zijn doch op den duur misschien wel nood zakelijk. Daar de verschillende begrootingen .ksgewijze zijn opgemaakt bestaat er voor ons niet het minste bezwaar deze allen te \behandelen, maar wij doen zulks onder voorbehoud, dat wij niet geacht wenschen te worden de bezwa ren volgens den meergenoemden Ge meente-Bouwmeester aan het dempen van grachten in deze Gemeente ver bonden, t|e deelen. Wij wenschen, alvorens de ingedien de begrootingen na te gaan, met be trekking tot die bezwaren bestaande in vrees voor verontreiniging en on voldoende gelegenheid tot waterber ging en waterverdeeling bij het inla ten van water, het zoogenaamde schu ren en overvloedigen regenval, het vol gende onder Uwe aandacht te brengen. Wat de verontreiniging der grach ten betreft is het de vaste overtuiging onzer Commissie, dat na demping van een of meer grachten het waterinlaten en spuien met minstens evenveel suc ces zal kunnen geschieden als thans, ook al heeft de rioleering slechts met enkel riool plaats, en dat derhalve van sterkere verontreiniging dan nu het geval is geen sprake mag zijm, Er blijft ook altijd nog mogelijkheid bestaan maatregelen te nemen, waardoor het water in de eene of andere richting een krachtiger strooming verkrijgt. Onvoldoende gelegenheid tot water berging zoowel bij spuiïng als bij he- vigen regenval vreezen wij evenmin, aangezien er voor het water verschil lende uitwegen zijn. Zoo kan het door middel van den z.g. Volmolen uit den IJssel ingelaten water uitweg vinden door het water achter de Sint Jans- kerk, het riool achter die kerk, het riool van de Wilhelminastraat, het Lombard'swatertje en ten Blotte, na demping, door het riool van de Turf markt. Voor het uit de Gouwe ter spuiïng van het water van Achter de Vischmarkt en van de Naaierstraat ingelaten water bestaan twee uitwegen n.l. het riool van de Turfmarkt, na demping, en dat der Vrouwensteeg, het laatste een riool van flinke afme tingen, uitloozende in het water van de Nieuwe Haven. Demping van het water langs de Naaierstraat en Achter de Vischmarkt kan om de hierboven genoemde re denen voorloopig veilig achterwege Jalrjven, zoodat o. i. de demping slechts behoeft te omvatten het water der Turfmarkt met Blauwstwat en dat van de Sint Anthoniestraai tot aan. het Lombard'swatertje, gelijk ook wel de bedoeling zal zijn. (Wordt vervolgd). eeniging Goudsche Ijsfabriek „Willem 1 Barendssr" te Gouda. Haastrecht. Aan het Hulptelegraaf en telefoonkantoor alhier, zijn behan deld in het eerste kwartaalTelegram men 199 en Gesprekken 178. Moordrecht. De heer L. Exalto, opzichter van den Oostpolder en Schie- land, bekwam op zijn verzoek aj^zoo- danig eervol ontslag. De Uöer.Ekalto was sedert het jaar 1863 als opzich ter werkzaam. Gouda, 3 April 1911. Gisterenavond heeft in een café aan den Ridder van Catsweg een vecht partij plaats gehad waarbij van het mes gebruik werd gemaakt. Een 22-jarig jongmeuich, dat in het café den boel op stelten wilde zetten, werd door een bezoeker, die onbezol digd rijksveldwachter was tot kalmte aangemaand. In plaats van zioh rustig te houden werd het mes getrokken en werd den bezoeker daarmede te lijf gegaan, waardoor deze een drietal messteken bekwam. De gewonde werd door Dr. Beijers verbonden. De vech tersbaas is hedenmorgen gearresteerd en tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Met de Staatscourant no. 78 is ver zonden een afdruk van de akte van oprichting van de Coöperatieve Veri Boskoop. Verslage van het verhan delde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Boskoop op Woensdag 29 Maart 1911 des nam. uur. Tegenwoordig alle leden. Nadat de vergadering is geopend worden de notulen der vorige Ver gadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. 1°. Heeft daarna de beëediging plaats van het nieuw 'benoemde raadslid de Heer Ebbinge, die de bij art. 39 der gemeentewet gevorderde eeden in ïanden van den Voorzitter aflegt. De Heer Ebbinge neemt daarna zitting, .waarna hij door den Voorzitter wordt gelukgewenscht met zijn benoeming. 2°. Deelt de Voorzitter mede dat ieene missive is ingekomen van de Ged. Staten dezer Provincie, waarbij mededeeling wordt gedaan van het overlijden van den Heer Mr. J. G. Patijn, Commissaris der Koningin in deze Provincie. De Voorzitter brengt een woord van hulde aaft de nage dachtenis van dezen scherptinnigen en /bekwamen Voorzitter van de Staten (in deze Provincie. 3°. Wordt gelezen: a. eene missive van de Ged. Staten, houdende goedkeuring der raadsbe sluiten tot het doen van af- en ovor- schrijvingen op de gem. begrootingen 1910 en 1911. b. een schrijven van don Heer J. W. de Ruijter en een van den Heer 0. L. J. Schaum, waarbij zij mede deelen benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie aan te nemen. 4°. Wordt gelezen een adres van de vereeniging „Gemeentebelang", houdende verzoek om aan haar voor taan te willen afstaan het copierecht ven het kohier van den Hoofdelijken omslag. ■B. en W. stellen den Raad voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, op grond dat geen vergunning van den Raad noodig is om het kohiór van den H. O. door een vereeniging in druk uit te geven en hiervan aan de vereeniging mededeeling te doen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 5°. Is aan de orde het verlichtings- vraagstuk. In verband hiermede wordt voor gelezen een adres van de winkeliers vereniging te Boskoop, geteekend door een groot deel der gas verbruikers, waarbij aangedrongen wordt op stich ting eener Bteenkolengasfabriek. De Voorzitter vertrouwt, dat wel niet veel punten meer toelichting zullen behoeven, nu de Raad acht dagen olen heeft geconfereerd met de Heeren Bakhuis en Singels, respec tievelijk directeur der Bteenkolengas fabriek en der eleotrüche centrale te 's Gravenhage. Spreker zethet standpunt nader uiteen van B. en W en van de Com-, missie voor de gemeentebedrijven, waaruit blijkt dat de Commissie een parig en B. en W. bij meerderheid zijn voor een steenkolengasfabMek. Het voorstel van B. en. -W. strekt dan ook om de bestaande aërogeen- gasfabriek te vervangen <JöOt pjn steenkolengasfabriek. De Heer Grootendorst betwijfelt of het bestaande buizennet voldoende zal zyn, daar het volume steenkolengas dat men in een zelfden tijd gebruikt grooter is dan het volume aerogeengas. Er moet dus in denselfden tijd meer gas door de leiding worden geperst. Daarbij komt nog dat er ook meer gebruik van zal worden gemaakt voor kookgas. En waar nu op 't oogenblik de wijdte der buizen onvoldoende'is voor het aerogeengas daar blijft spreker betwijfelen of deze wijd genoeg zrjn voor een steenkolengasfabriek. Spreker merkt verder op, dat men overal, waar men steenkolengas brandt, slecht licht heeft, terwijl het tegenwoordige licht niets te wenschen overlaat. Spre ker meent daarom dat een steenkolen- gasfabriek. op een teleurstelling zal uitloopen en verklaart niet met het voorstel van B. en W. te kannen meegaan. De Voorzitter merkt op dat deze zaak door den Heer Bakhuis uitvoerig is besproken en dat deze heeft aan getoond dat het buizennet voldoende ja. Spreker meent dus dat het moeite te vergeefs zal zijn om den Heer Grootendorst te overtuigen. 'De Heer van Gelderen verklaart aanvankelijk hetzelfde bezwaar te heb ben gehad als de Heer Grootendorst n. 1. dat er een nieuw buizennet zou moeten worden aangelegd. Spreker heeft echter bij deskundige inlichtingen ingewonnen en deze hebben hem ver klaard,gelijk de Heer Bakhuisin zijn rapport,fdat het bestaande buizennet zelfs voor een gemeente van 8000 zielen voldoende is. Het slechte licht in andere plaatsen schrijft spreker toe aan de kwaliteit der steenkolen. Er bestaat voor hem nu geen enkel be zwaar meer om zijn stem uit te brengen voor een steenkolengasfabriek. De Heer van der Tak vangt aan met te zeggen dat hij een poging zal doen om den Heer Grootendorst van de wenschelijkheid der oprichting eener steenkolengasfabriek te overtuigen. Waar een deskundige als de Heer Bakhuis verklaart dat het buizennet voldoende is, daar meent spreker dat men zich daar gerust op kan verlaten. Doch al mocht later blijken dat dit niet zoo was, dan nog Btond men maar gelijk met de arëogeenfabriek daar hiervoor, en zelfs nu reeds, het buizen net moet worden verwijd. Winêt zal men verder volgens spreker met de tegenwoordige gasfabriek niet meer maken, daar heden het maximum van het getal aansluitingen wel -zal zijn bereiktmenschen toch die na zes jaar niet zijn aangesloten zullen in 't ver volg ook wel niet meer aansluiten. Doen nu komt men voor een uitgaaf tè staan van f 25000. voor verwijding bpizennet en uitbreiding der fabriek terwijl hiertegenover geen meerdere inkomsten staan. Het bedrijf wordt dus veel minder rendabel, fcerwyl het gas voor de minder gegoeden té duur hlijft om aan te sluiten. Steenkolen gas daarentegen is een gas voor alle ingezetenen, iedereen kan het zich aanschaffen. Het is goodkooper en laat rich bovendien door het meterstelsel gemakkelijk betalen. Het minder goede Bchfc, waarvan de Heer Grootendorst spreekt, is volgens spreker zeer goed te vermijden, daar dit een gevolg is van allerlei bijmengsels ten einde het gas nog goedkooper te maken dan het seeds is. Als een groot voordeel van Steenkolengas haalt spreker nog aan dat het kan worden gebruikt voor kookgas. Waar nu de rentabiliteit eener Bteenkolengasfabriek door het rapport Van den Heer Bakhuis voldoende wordt 1 aangetoond, daar aarzelt spreker geen oogenblik om zich voor de stichting eener steenkolengasfabriek te verklaren. De Heer Grootendorst repliceert en merkt nog op dat steenkolengas in het gebruik gevaarlijker is dan aero geengas. Ook dit maakt bij spreker een punt van overweging uit. De Heer Loef verklaart, dat het genoemde rapport hem op sommige punten niet bevredigd heeft, doch over net algemeen kan spreker er zioh wel mede vereenigen. Persoonlijk is spre ker voor aerogeengas, doch de alge meene drang in de gemeente is voor een steenkolengasfabriek, waarom hij voor een steenkolengasfabriek zal «temmen. rd- De Heer Endtz vraagt of reeds in deze vergadering een definitief besluit wordt genomen omtrent de oprichting eener steenkolengasfabriek. Spreker meent dat het aanbeveling zou ver dienen, dat de Raad zich nu alleen in beginsel uitspreekt om daarna een ge detailleerde opgaaf van de kosten te laten maken. De Voorz. antwoordt dat de ver gadering door fiet genoemde rapport ook omtrent de kosten voldoende is ingelicht, zoodat het in de bedoeling ligt reeds in deze vergadering defini tief omtrent de ai of niet oprichting eener steenkolengasfabriek te beslissen. De Heer Endtz zegt niet veel waarde te hechten aan het adres met de 177 handteekeningen als hij nagaat op welke wijze dat adres is tot stand gekomen, wanneer spreker voor zich ais parti culier moest beslissen zou hij voor aerogeengas stemmen. Wel is volgens het rapport de rentabiliteit van een steenkolengasfabriek gunstiger dan van de aerogeengasfabriek doch spre ker meent dat verschillende cijfers in dat rapport, zullen blijken te laag te zijn geraamd. Spreker vreest dat men later spijt zal hebben van zijn aero- geengtujfabriek afstand te hebben ge daan. Ook de He» Nieuwesteeg spreekt zich uit voor een steenkolengasfabriek. Tot stemming overgaande wordt met 9 tegen 1 stem (de Heer Jonge- jan) besloten tot oprichting eener steen kolengasfabriek. De Heer Grootendorst houdt zich buiten stemming. 6°. Wordt op voorstel van B. en W. besloten om sollicitanten op te roepen voor de betrekking van Directeur der gemeente-bedrijven op een jaarwedde van f 1700, met vrije woning en 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100, bij gebleken geschiktheid. 7°. Wordt met algemeene stemmen benoemd tot 'gemeente bouwkundige den Heer J. H. van Osnabrugge, thans tijdelijk gemeente bouwkundige alhier. 8°. Vraagt den Heer Ottolander of B. en W. in overweging zouden wille nemen om ook de 6de klasse te splitsen en daarvoor een onderwijzer aan te stellen en daarvoor op te roepep een onderwijzer met akte Engelsch, daar deze talen vooral in Boskoop, de voor keur verdienen boven Fransch. Hierdoor zal het gemakkelijker zijn om leerlingen voor te bereiden voor H. B. S. en Gymnasium. De Voorz. zegt toe dat B. en W. dit punt nader zullen overwegen. De Heer Ottolander geeft daarna nog een rectificatie van net door hem in de vorige vergadering gesprokene aangaande het onderwijs door de be doeling van zijn woorden een andere is geweest, dan de betrokken personen er nit hebben meenen te moeten op maken. 9°. Stelt ,de Heer .van der Tak voor om B. en |W. te machtigen de noodige stappen te doen tot aankoop van grond voor de te stichten gasfabriek en hun daarvoor een blanco crediet te ver- leenen. Hiertoe wordt besloten. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. Z. K. H. de Prins zal zich voor de officieele opening der Groote Bloe mententoonstelling op Woensdag a. s. per automobiel naar deze gemeente begeven. Voetbal. Holland-België 31. 't Is merkwaardig zooals tegenwoor dig een belangrijke voetbalwedstrijd gemaakt wordt, tot een evenement. Vroeg begon dan ook de drukte aan de stations om de duizenden te ver voeren en waar de treinenloop niet al te goed geregeld was, kan men zich wel begrijpen, wat 'n drukte het overal was. In Dordrecht was het eeft gewoel van belang van Oranje, rood-wit blauwe en rood-geel-zwarte strikjes, lintjes en vlaggen, terwijl men in hotels en cafe's handen te kort kwam, om hongerigen en dorstigen te voor zien. Tegen half twee begon de groote toeloop naar het D. F. C.-terrein, langs een tweetal straten, afgezet door politie, zoodat daar alles geregeld ver liep. Anders was het bij den overweg over het spoor, waar, doordat de boomen veelal neer gelaten waren, een hevig gedrang ontstond. Tegen half drie was op het terrein geen plaatsje meer onbezet, terwijl het Ste delijk Orkest de menigte opvroolijkte met populhire muzieknummers, die veelal meegezongen werden. Het terrein zelf, prachtig gelijk grasveld als het is, geleek veel op een groote voetbal-arena, waaromheen tri bunes gebouwd, die propvol bezet waren. Om 2.35 kwam, ontvangen door hoera's en de Braban<jonne, het Belgische elftal in het veld en even later het Nederlandsche, in te genstelling met de roode trui en zwarte broek der Belgen, gekleed in oranje jerseys en witte broeken, eveneens ontvangen door een langaangehouden gejuich. Na het traditioneel© fotogra feeren der elftallen, enz., won de Korver de toss en verlangde eerst tegen het weinigje w.ind in te spelen. De elftallen stellen zich sjs volgt op Göbel Boaachart Ot ten Fortgens De Korver Hörbnrger Welcker Lutjens de Serriére B. Kolff Francken Six Paternoster Saves v. Houten Bouttiau v. Hoorden Nijs Taeson Hubin Strubbe I Leroy Te 2.43 bracht Six de bal aan het rollen, een vinnigen aanval der Belgen volgde, afgeslagen door Bosschard. In verband met onze plaatsruimte kunnen wij natuurlijk niet den geheelen wed strijd op den voet volgen, wij zullen echter volstaan met de bel angry kste punten aan te stippen. IJörburger zagen wij den bal geven aan Breda Kolff, deze nam een mooie ren, gaf aan Francken, doch in plaats van een hard schot, gaf Francken den bal aan Lutjens, die hem naast trapt. Nu kreeg spoedig Göbel wat te doen, die echter alles mooi wegwerkte. De Belgen zaten toen nog al „pootig" op den man, zoodat Hörbnrger te 3.02 even het veld moest verlaten. Gelukkig heeft dit geen schadelijke gevolgon gehad, en toen de populaire Hörburger, met een hoeratje begroet, weer in het veld kwam, scheen het plotseling an ders te 'gaan met de aanvallen. Breda Kolff kreeg van Hörburger den bal en besloot zijn ren langs de lijn met een prachtvoorzet, opgovangen door Francken, die in Leroy's handen schoot, doch zijn fout herstelde door den bal uit diens handen hoog in te trappen. Zoo leidde Holland te 3.09 met 10. Een ontzettend gebral van de dol geworden menigte weerklonk nog heviger, toon óón minuut later Breda Kolff geheel alleen de backs passeer de, en langs Leroy hei leder in het net kogelde en Hollands 2do doelpunt gemaakt was. Toen zetten echter de Belgen flink op, en een doelpunt kon niet uitblijven. Na een verdienstelijk centre-werk tusschen Six en de linker-vleugel der Belgen, scoorde Six te 3.17 voor België onder Göbel's lange armen door. Ook nu echter keeren de kansen weer en het Belgische doel werd als het ware belegerd, tot scheidsrechter Miller rust floot. Onmiddellijk na rust-fluiten seinden wy eenige bijzonderheden waartoe ons, als officieel vertegenwoordigd blad voor Gouda, door de telegraafdirectie de gelegenheid werd geboden, zoodat deze gisterenmiddag reeds aan ons bureau, Lange Tiendeweg 64 en aan het sigarenmagazijn van de firma C. G. van der Post, Hoogstraat alhier, konden worden gepubliceerd. Ook de eindstand met byzondorhe- den werd door ons op deze wijze be kend gemaakt, waarvoor wij van de zijde van het publiek groote belang stelling mochten ontvangen. Nu rust traden do Belgen eenklaps krachtig op en Göbel moest veelal handelend optreden. Hierna kwam weer een lange periode van een-ster- ker-zijn van Holland. Tot doolpunten kwam men tot een minuut of vijf voor tijd nog niet, tot eensklaps Lut jens scherp voorzette, Francken bij tijds in kon houden, doch omgeloopen werd en Breda Kolff er als de kippen bij was om den bal in het net te ja gen. Nog enkele minpten waren te spelen, en toen floot,. Miller tijd en Holland had met 31 gewonnen. Hoera voor Holland Naar aanleiding van het laatste doelpunt zijn de meeningen verschil lend. O.a. „de Courant" schrijft dat Francken de bal stopte en inzette, doch dan zou Serriére omvergeloopen moeten zijn of Breda Kolff en zouden dan de bal gestopt hebben. Wij geven echter voor onze besliste meening, dat Breda Kolff inzette. Iets over de spelersHet geheele elftal was zwakker flan in Antwerpen, voornamelijk de voorhoede. Breda Kolff en Serriére deden uitstekend werk, Francken kreeg niet te veel te doen, terwijl Lutjens en Welcker het zwakke punt vormden. De Midden linie was uitstekend, met Hörburger als ster, Fortgens te zwak om Pater noster en Says geheel in bedwang te houden. De Achterhoede prachtig, met Otten als ster van het geheele veld, door zijn schitterend, kalm spel. Het Belgisch elftal is bijzonder mee gevallen. Veel en veel beter was het dan in Antwerpen, terwijl Hubin als achterback na Otten 't prachtigste werk deed. Nijs was. een gevaarlyk tegenstander voor de Korver, doch de populaire „Bok" kon zijn Belgischen tegenstander tamelyk wel bedwingen. Op het terrein waren vele autori teiten aanwezig, terwijl de Burge meester van Dordrecht,, den grqoten strijd inwijdde door den af strap. Voor 'eventueele ongevallen was het Roode Kruis onder leiding van Dr. van Rhijn op het veld aanwezig, doch behoefde gelukkig geen dienst te doen. Rest ons nog onze hulde te brengen aan het bestuur van D, F. C. en de regelingscommisBie der N. V. B. voor de uitmuntende regeling, tijdens en na den wedstrijd. De ordecommissa rissen hebben voorwaar hun moei lijke taak met bewonderenswaardigen ijver vervuld. De verschillende „treintjes" ver voerden spoedig de massa weer uit Dordrecht naar huis om daar het groote, blijde nieuws der 31-over- winning voor Holland te melden. Afloop der Openbare V^ukooping van ONROERENDE GOEDEREN, gehouden door Notaris J. P. Mahl- stede op Maandag 3 April. Perceel 1, een Winkelhuis, L. Tiende weg 78, kooper de heer Th. de Graaf voor f 6165. Perceel 2, 3 en 4, een Woonhuis aan de L. Tiendeweg, Kaaspakhuis aan de Rozendaal en Bouwgrond aan de Rozendaal, kooper de heer L. van der Beek qq. voor f 8000. Perceel 5, opgehouden. Tot Geneesheer-Dirocteur van het Kinderziekenhuis te Kijkduin is be noemd de heer L. D. Ornstein te Loosduinen. De heer P. H. Dommcrsse, ge meentearchivaris te Vlissingon, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. Toen Zondagmiddag een Inspec teur van politie te Middelburg zekere R. die gesignaleerd stond, omdat hij nog een dag hechtenis te goed had naar het bureau had overgebracht, kwam aldaar oen zwager van den aangehoudene en eisehte in minder vriendelijke bewoordingen zijn zwager terug. Dezen man, koopman v. K, word eenige malen aangezegd zich te ver wijderen en toen hij dit niet gewillig deed werd hij met geweld van het bureau gezet. Togen den onwillige werd proces-verbaal wegens huisvrede breuk opgemaakt. De heer Mr. Dr. F. M. Schmolck, vroeger gezantschapssecretaris bij het Ned. Gezantschap te Berlijn, .neeft van den Koning van Saksen het offi cierskruis Albreehts-orde gekregen. De Reis v.an President Fallières. Omtrent den voorgenomen rois van prosident Fallières naar Nederland, zegt de officieuze Petit Parisien, dat deze reis uit een buitenlandsch oog punt van een belangrijkheid is, die nauwelijks behoeft te worden onder lijnd, daar. sij plaats heeft aefn den vooravond van de debatten over de versterking van Vlissingen. Deze vertegenwoordiger van Frank rijk uitnoodigende tot een vriendschap pelijk bezoek heeft de regeering van Koningin Wilhelmina niet alleen wil len doen blijk geven van haar wensch oui do betrekkingon van wederzijdsche sympathie uit te breiden, maar boven dien van haar vaste voornemen om de neutraliteit te bewaren tusschen de twee groote politieke constellaties van Europa. Hot bezoek van President Faillieres zal reeds tegen Juli plaats hebben en wel tusschen den 2n en den lOn. De president zal direct naar Am sterdam gaan aan boord van een oor logsschip en weer over zee de reis naar Frankrijk terug maken. Ver wacht wordt dat het bezoek slachts enkele dagen zal duren. In verband hiermede schijnt een be zoek aan 's-Gravonhane of andere in Nederland althans op dit oogenblik uitgesloten. De Zwitsers verwerpen met 42.227 tegen 39.764 stemmen net voor stel tot invoering der proportionneele vertegenwoordiging bij do verkiezing voor hot wetgevend lichaam in het kanton Zürich. Omtrent den Spaansche minister crisis wordt nog gemeld dat de Ko ning als zijn wensch te kennen gaf, dat minister Canalcjas aanblijft. I)e Koning machtigde Uanalejas, in de samenstelling van het kabinet de ver anderingen aan to brengen, welke hij noodzakelijk acht. De Koning handhaaft Canalojas. Onder voorbehoud wordt uit Fez gemeld, dat de Marokkaansche stam Beni M'tir Moelai Ismaël, een broeder van Sultan Maloei Hafid, te Mokinoz tot sultan zouden hebben uitgeroepen. Pest in Indië. Bij het Departement van Koloniën is het volgende telegram van den Gouverneur Generaal van Nederland- scli-Indië, dd. 2 dezer ontvangen. „Klinisch en microscopisch zijn in omgeving van Malang geconstateerd 46 pestgevallen. waarvan 56 doodelijk. Het bacteriologisch onderzoek is nog niet afge loopen. De inspecteurs dr. De Vogel en dr. Terburgh, zoomede de directeur van het Geneeskundig Laboratorium dr De Haan, zijn naar Malang gezonden. Strenge maatregelen in het belang van opsporing en bestrijding zijn in uitvoering en deels in voorbereiding". Hedenmorgen is door trein 61 op de lijn AmsterdamGouda tusschen Harmeien en Breukelen een wegwerker overreden. De ongelukkige was on- middelijk een lijk. De man werd na genoeg vermorzeld. van hot Koninklijk Meteriologisch- Insfcifcuut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 779.9 te Seydisfjord, laagsto barometerstand 741.10 te Wi8by Verwachting tot don avond van 4 April Stormachtige tot krachtige noorde lijke tot noordoostelijk© wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk sneeuwbuien, kouder. plaatst uwe aanbiedingen in de Dit geeft U bepaald succes. Speciaal laag tarief. 1—5 regels 35 cent Vurige Koers- 93'/, 64 99»/, 87'/. 93 87'/,. 91'/, 49 103 v2 89% 68% 208 54 76'/, 29 78"/, 208'/, 302 191"/, 173 891 84 K oer» van heden VAN DEN 3 APRIL 1911. SUatftltseiiiitsen. Nod. Cert. "Werkelijke Schuld 3 pet. Oosteni'. Belastingvrije Kronenront© 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amorfe. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 8.40-350 No. 2270- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet, ld Obl. 60 Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico All. Obl. l-4o serie 5 pot. Brazilië. Funding Lee- ^fiing 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilaiik en Crediet-Instel lingen. Nod. Bankftandoolen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARe fining Co. Cerè. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Crediet Instell en Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. dav. Onlfcuur Mij, Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Oiidern. Dorische Petroleumin dustrie My. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Ex pl. v.Petr.Bronn. C.v.A 472 „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A. 462 Va Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 159 Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 115 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 17 3/i ia lm k-Onder nemingen Bindjey Tabak Mij. A. 107ll/io Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. 70'/; „Silan" As^lian Tabak Miy Aand. 7C IMverscu Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. 5 Peruvian Corporation Lim. Oert. v. Aand. 11 J/i Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. 78 /2 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-W(sonon Spoorwegmij. Aand. ^15 j2 dito dito Act. de Jouiss. 152.10 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad 0y. Cert. v. gew. A. 1781/, Wabash Gew. Aand. 17 /f Prem lel cc uilige 11 Amsterdam Aand. 3 pet 107 s/8 Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3 Va33/^ pCt. Amerikanen prijshoudend, Nationale Staatsfondsen beter, Culturen op vorige koersen, Tabakken over 't algemeen lager, Petroleums flauw en lusteloos, Mijnen iets minder.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2