TJjoppe* GROOTE EtPOSITIE Stadanieuwa. KSS 3K5«« VRR6AD1B1N6 VAN DKÜ 6RMKBNTBRAAD Berichten. 300",a Staats-lotarij. SFOIST. Laatste Berichten mi i. D.'SAMSOM. Veemarkt te Rotterdam. Ji'ên.k cape fyne likeuren Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant gen, dat dit toch maar 3l/a cent per paar ia en zoo geringe som niet mee telt. Ach, neen, bij meel ala ménsohen- voedsel veevoeder blijft vrij ia het ook maar f 0.40 per 100 kilo, doch met dit resultaat dat ten slotte vier ton misschien mede door de allerarm sten wordt opgebracht, vier ton, ter- wyl de rijkeren hiervan ook niet het minste bespeuren. Voorzeker, bij klompen beduidt een invoerrecht van 10 pCt. slechts 3 A 4 cent per jaar. Maar is men er zich van bewust, waar dit voor een groot gezin op neer komt. Een gezin, waarvan negen klein en groot klompen dragen deze cijfers zijn aan nauwkeurig onderzoek ontleend heeft per jaar plm. 93 klompen noodig tegen een bedrag van f 26.Stel nu dat de prijs van de klompen in stee van met net volle invoerrecht met 7 pCt. wor den verhoogd, ook wijl het hier detail prijzen gelden en bij het invoerrecht niet, dan bedraagt dit nog voor zulk een gezin ruim f 1.80 per jaar of waar schijnlijk Va percent van het inkomen. Zoo men de vermogensbelasting zoo veel verhoogde, dat ieder, die hierin heeft te betalen, '/a P^t. var^ zÜn in" komen meer betaalde, zou dit aan de schatkist f 800.000 per jaar opbrengen De klompenbelasting wordt geschat op een opbrengst van f 30.000 por jaar. Een groot arbeidersgezin per jaar f 1.80 aan belasting meer laten betalen voor zyn klompen, dat kan wel, maar de vermogensbelasting, behalve de wnziging in uitzicht gesteld, naar den- zelfden maatstaf, dus met ,/3 pCt. van het inkomen verhoogen, dat gaat niet. En dat is dan de financieele politiek van een ministerie, dat door wettelyke regeling het neo-malthusianisme be strijdt. Het neo-malthusianisme be strijden, als het geen geld kost, maar de grooto arbeidersgezinnen zooveel mogelijk drukken, als er geld van te halen is. Is dan protest van uit de Christelijke beginselen geen eisch En dit betreft niet alleen meel en klompen. Tal van volksbehoeften wor den belast of hooger belast. Binnenkort wordt te Rotterdam een cursus geopend ter opleiding van on derwijzers voor do acten 1. o. land en tuinbouwkunde. De studie voor deze acten vordert een drietal jaren en eischt niet alleen theoretische maar ook practische ontwikkeling. De les sen zullen gegeven worden des Zator- dagnamiddags gedurende 2 '/j k 3 uren tot een aantal van 100 of ruim 100 uren per jaar. VRIJDAG 31 MAART 1911. (Vervolg). De heer van de Velde: Ik moet den heer van Enk opmerkzaam maken op een kleine fout in zijn be toog hij zeide namelyk dat nu wordt voorgesteld de kosten met f 250 te verhoogendat moet zijn f 200. De neer van Eijk heeft niet goed uit elkander gehouden twee dingen: de bestendigheid van de beurs en de onbestendigheid van de funotie van den directeur. De Raad heeft verle don jaar besloten tot oprichting der Arbeidsbeurs maar de directeur is by wijze van proef benoemd voor 1 jaar. Als hij daarover goed nadenkt dan moet hy dunkt mij uit het betoog van den heer IJsselstyn eerder putten ar gumenten ten gunste van een perma nente aanstelling. De heer IJsseUtijn heeft niets anders dan den lof ver kondigd van den directeur, die met vertrouwen door het bestuur wordt aanbevolen. Het eenige argument dat ik van hem vernomen heb is dat hij aan eenige collega's ter wille wenschte te zyn, o. a. aan den heer van Eyk. Toen ik den heer IJsselstyn hooide spreken heb ik mij vergewist of de heer van Eijk inderdaad tegenwoordi wasdeze is toch wel in staat zei zyn woord te doen. De heer van Eijk vergist zich wan near hn denkt aan verdwyning der Arbeidsbeurs; het is een vast insti tuut; alleen de directeur ia voor jaar benoemd en het afgeloopen jaar heeft ons geleerd dat hy~ uitstekend op zyn plaats is. Er is dus alle re den om nem voor vast aan te stellen. Het amendement van den heer IJs selstyn komt in stemming en wordt met 10 tegen 8 stemmen aangenomen Voor: de heeren v. d. Ree, Kolijn, Bokhoven, de Jong, Knuttel, Vergeer, v. Eyk, Dessing, v. Iterson en IJssel styn. Tegen: de heeren v. Halen, v. d. Torren, Prince, v. d. Velde, Herma^ Jaspers, Mujjlwijk en Jongenburger. De heer Knuttel. M. d, VI Al vorens U in stemming brengt, het voorstel van B. en W. om de jaar wedde van den directeur te bepalen op f450, wensoh ik alsnog aan den heer v. d. Velde in zijn kwaliteit van Voorzitter van het bestuur der ge meentelijke arbeidsbeurs te vragen hoe het staat met een eventueele aan sluiting bii de Vereeniging van Neder- landsche Arbeidsbeurzen. Wanneer de Houdsche beurt daaraan aangesloten zal zijn zal dit een aansporing wezen voor vele werkgevers om zich meer tot de beurs te wenden dan thans het geval is. Er zijn nu vele aan vragen van werknemers maar betrek kelijk weinig aanvragen van werk gevers, deze aanvragen zullen zeer toenemen wanneer de beurs aangeslo ten is by die centrale vereeniging. Waar wij hier het salaris van den te benoemen directeur bepalen acht ik het niet kwaad daarop even te wijzen. I)e heer van de Velde. In ant woord aan den Jieer Knuttel kan ik verwijzen naar bladz. 7 van het door ons uitgebracht vorslag waar te lezen „Het Bestuur meent dan ook dat, gezien de resultaten met do Arbeids beurs gedurende het afgeloopen ka lenderjaar verkregen zoowel met het oog op de belangen der patroons als op die der werklieden, een toetreden tot bovengenoemde Vereeniging (d. de door den heer Knuttel bedoelde) moeilijk lang kan worden uitgesteld. De contributie behoeft daai tegen geen beletsel te zijn daar deze per jaar slechts bedraagt f 30." De contributie is aanmorkelijk ver laagd vroeger was zij f 100 maar ten einde de toetreding zoo gemakkelijk mogelijk te maken heeft men haar gesteld op f 30. Echter ook deze som is voor onze<|beurs geen lichte uit gaaf ik hoop dat wij er in den loop van dit jaar zullen slagen dat bedrag te vinden, maar het zal wol zeer moeilijk gaan. Wij zijn met onze rekening uitgekomen, in het afgeloopen jaar en hebben haar kunnen sluiten met oen batig saldo van eenige centen. Er zijn echter natuurlijk in een eerste jaar uitgaven welke niet in het tweede jaar terugkomenden wy hopen nu het geld, voor de aansluiting benoodigd, te zullen vinden. Het zal Jhet eerste zijn waaraan wij zullen denken. De heer Knuttel: M. de V. 1 Ik wensch nu voor te stellen een be drag van f 30.— toe te staan teneinde de Arbeidsbeurs in de gelegenheid te stellen zich aan te -sluiten bij de Ver eeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen. De hoer IJ s s e 1 s t y n M. de V. 1 Het lag in mijn bedoeling een voorstel te doen als de heer Knuttel nu gedaan heeft maar na ruggespraak te hebben gehouden ben ik or op teruggekomen aangezien het m\j wenschelijker voor kwam de zaak bij de begrooting ter sprake te brengen. Nu echter een voorstel ter tafel ligt zal ik daarvoor stemmen. Het voorstel van den hoer Knuttel wordt voldoende ondersteund en maakt derhalve een onderwerp van beraad slaging uit. >e Voorzitter: Alvorens aan anderen het woord te verleenen om te spreken over het voorstel van den heer Knuttel wensoh ik, zoo niemand meer het woord daarover verlangt, in stemming te brengen het voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den directeur te bepalen op f 450. Dit voorstel wordt zonder hoofde- lyke stemming aangenomen. De heer van de Velde: Het z( mij vergund als Voorzitter van he - Bestuur der gemeentelyke arbeidsbeurs den heer Knuttel dank te zeggen voor de indiening van zijn voorstel. Des noods zou ik mii kunnen noderleggen by het denkbeeld van den heer XJa- selstijn om de zaak by de a.s. begroo ting ter sprake te brengen, maar ik geef natuurlijk de voorkeur aan het voorstel van den heer Knuttel. Wordt dit aangenomen dan kunnen wy ons dadelük aansluiten. De hoer Jongonburger: M. de V. 1 Ik verwonder my wel eenigszins over de speech van den heer van de Velde. Uit hetgeen wy heden van verschillende sprekers vernomen heb ben blykt dat aansluiting aan de Ver eeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen urgent is en ik begryp dan ook niet dat van de eyde van de beurs zelve niet is gekomen een voor stel daartoe. De urgentie schijnt zoo groot te zijn dat daarmede niet ge wacht kan worden tot de behandeling der begrooting voor 1912dan zou er een half jaar verloopen eer men iets zou kunnen doen. Het belang der zaak eischt dat wij thans een beslis sing nemen. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel van den heer Knuttel zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde: De benoeming van een directeur der Gemeentelyke Arbeidsbeurs. De Voorzitter: Mag ik de hee ren van j Galen, de Jong en v. d. Ree verzoeken het stembureau te willen uitmaken? Uitgebracht werden 17 stemmen, alle op den heer J. M. Bakker, terwijl 1 stembriefje in blanco is, zoodat be noemd is de heer Bakker. De Voorzitter :2U< dank den heeren stemopnemers voor den ver leenden bijstand. Aan de orde: Het voorstel tof het verleenen van ontheffing op eenige aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910 Woiijlt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: De auppletoire begrooting van het Burgeijlijk Armbestuur voor het dienst jaar ltylO. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: De voorstellen in zake de markfc- uitbreiding. De beer Bokhoven: M. d. V. Naar jaanleiding van de afwezigheid van den heer Nederhorst, den Wet houder van Openbare Werken, stel ik bij wijze van motie van orde voor de behandeling van dit punt uit te stellen tot de volgende vergadering. De motie van orde van den heer Bokhoven wordt voldoende onder steund en maakt mitsdien een onder werp van beraadslaging uit. De V o o r z i 11 e rIk herinner er n dat thans alleen aan de orde is de motie van den heer Bokhoven; eerst, wanneer deze afgehandeld is komen de voorstellen in zake de markt- uitbreiding. Do heer IJsselstijnM. d. V.Ook ik gevoel veel voor uitstel van be handeling van deze voorstellen op grond van hetgeen de heer Bokhoven heeft aangevoerd. Ik mag niet zeggen dat er eenig verband bestaat tusschen uw sympathie of Uw antipathie voor onverschillig welke zaak en de begrooting van den gemeentebouwmoester. Ik mag dat niet zeggen omdat ik dat niet be wijzen kan. Maar waar ik bij motie heb gevraagd een begrooting van kosten van demping der Turfmarkt daar is het zeer opvallend en eigen aardig om te zien hoe prachtig de cijfers van den' heer Koole Uwe schat ting nabijkomen. Wanneer men dieper op de zaak ingaat, dan komt men tot de erkenning Van het nuchtere feit dat de schatting van den heer Jon genburger de juiste is. Ik heb gevjraagd om een kosten berekening van net dempen van de Turfmarkt en niets anders, bedoelende natuurlijk de demping van de Hoog straat tot aan de Gouwe. U zegt nu: dat is de Blauwstraat, maar dat acht ik betwistbaar. De beer Nederhorst woont op de Turfmarkt en aan het water van de Blauwstraat. Sprekende van de demping der Turfmarkt dacht ik aan demping van de Hoogstraat tot de Gouwe. WanneerJ ik naga dejeijfers van den heer Koole dan zie tk dat naar zijn opvatting geen steen van de geheele Turfmarkt na demping meer bruik baar zal zijn, dat aangenomen wordt dat do afbraak der bruggen daar onder nog een heel goede brug niets zal opleveren, en dat de afbraak der kaaimuren evenmin iets waard is, ja, hy brengt op zijn begrooting zelfs een post voor het doen afbreken der kaaimuren. Maar de heer Koole geeft ook begrootiingen omtrent zaken waar om ik niet gevraagd heb en waarbij hy feitolyk poseert als waterbouwkun dige; het recht daartoe ontzeg ik hem natuurlyk omdat my gebleken is, nog by de behandeling van de demping der Spoorstraat dat naar het algemeen gevoelen van den Raad dergelijke zaken niet aan den heer Koole kunnen toevertrouwd worden De Voorzitter: De moet den heer IJsselstyn verzoeken zich te be palen tot de motie van den heer Bokhoven. Wanneer by al dezen loop noodig heeft zou ik hem toch willen vragen in het oog te houden •dat een afwezige zich hier niet kan verdedigen op aanvallen als de heer IJsselstijn thans bezig is te doen. (Wordt vervolgd). De door de fa. Ottolander A Hooft- man ingezonden „Pink Pearl" zijn iets te ver in bloei, en de „White Pearl" is blijkbaar iets te warm geforceerd. Als een attractie is daar verder de Kate Watterer" van de fa. van Geef A Co., die werkelijk als 1° klas producten gekweekt en op 1* klas wijze getrokken zijn. Deze soort heeft een donkergroen blad en is goed ge vormd. Verder kan genoemd worden „Gari baldi" van de fa. Endtz., van Nes A Co., die een iets te plat bouquet heeft, maar een prachtkfeur bezit. De soort „Cynthia", door verschil lende kweekers ingezonden blijkt meer en meer een van de beste variëteiten te zijn, die aan een hoog spits bouquet rose gekleurde bloomen paart. De soort „Stanley Davies" geeft thans ook weer blijk een hevige con current te zyn van de soort „Doncas- ter". Haar groei is echter veel beter en daarom zal deze voor de kweek meer aanbeveling verdienen. Ook de soort „Promotheus" mag onder de hooge kleuren als één der eersten prijken. Het is jammer dat de plant iets te spillig groeit. De soort „Soleil d'Austerlitz" móet waarschijnlijk tot de zachte variëteiten worden gerekend haar trompet vor- mige bloem is van een prachtige hoog- roode kleur; haar blad is lang en spits, daarbij heeft het een hoog intensieve kleur. Onder de meerkleurige variëteiten moeten worden genoemd „Memoire de Domenique Vervaene", met haar Iichtro8e kleur met donkerrood, haar prekend karakter, flink hoog bouquet en goeden bladvorm „Sappho", met een eveneens mooi gevormd bouquet doch spillig van groei, waardoor deze zich bij uitstek leent voor grafversie ringen. „Charles Vuylsteke", een mooie rose bloera met roode vlek, en goed gevormd bouquet. Deze soort is ma'ar een matig goede groeier. Ook zijn ingezonden „Duke of Con- naught", mooie rose van kleur met vrij hoog bouquet en „Mad. A. Moser", met haar mooie kleur van lichtlila met groen-gele vlek. Vorder zijn daar de soorten „Mrs. R. G. Shaw", met heel lichtrose tint, en chocolade-kleurige macule, „Mad. Jules Porgès", lichtlila van kient, groen gevlekt, met flink hoog bouquet, die wat het blad betreft veel gelijkenis vertoont met de holbladige rhododen dron, „Paul Magne" met haar brons kleurige tint met plat, weinig hoog bouquet, waardoor dit een minder sprekende soort is eyf„Mad. Emile Bertin", rose van kleur met matig sprekende macule, die geen mooie bladvorming heeft. Van de gevlekte soorten staat nog altijd bovenaan „Chevalier Felix de Sauvage". Het is maar iammer dat deze soort zoo nu en aan minder goed knopt. Boskoop en de. groote Bloemententoonstelling. VI. Na al hetgeen wij schreven, thans iets over de inzendingen zelf. Het glanspunt der tentoonstelling vormen wel de groepen Rhododendrons. Zoo zijn daar de soorten „White Pearl" en „Pink Pearl" van de fa. Endtz, van Nes ft Co., waaronder er enkele zjjn met buitengewoon groote trossen. Beethoven Cyclus. Fidelio. De Haagsohe corr. van het Hbld schrijft aan zijn blad: Met Beethoven's dramatischen lof- «angjjop^lde liefde in een vanjhaar nobelste vormen is de grootste Beet- hovencyclus ingeleid. En zoo het in de bedoeling van de vereeniging „Het Beethovenhuis" gelegen heeft door de hoedanigheden der opvoering te toonen, dat het haar ernst is met hare hooge beginselen, dan is zij daarin bijna alleszins geslaagd. Heé was een „Festspiel" in den waren zin des woords. Er ging een wijdinr van uit, welke een voorstelling in dè) gewonen repertoire sleur onmogelijk kan bereiken. Die heerlijke totale in druk is voornamelyk te danken aan het feit, dat alle verschillende, tot in de fynste schakeeringen hoog artis tiek verzorgde details zuiver in elkan der pasten, en innig samenwerkten tot het verkrijgen van een superieur, homogeen geheel. Tot op het achterste plan was alles met liefdé behandeld, zonder dat een onderdeel de harmo nie van het „Gesammtbild" verstoorde. De meest ondergeschikste rol had een vertolkster of vertolker, die haar of zijn taak vervulde op een wijze, die noch te veel domineerde, noch te: op den achtergrond trad. Dat verleende aan de kleinere en grootere ensembles een zuiver karakter van zeldzame harmonie. Onbewoonbaar verklaarde woning. Men weet dat het studentikoos is of wordt genoemd om zoo nu en dan eens uit „moeren" te gaan Dat kan hinderlyk zijn, maar toch de humor kan ook daarby veel goed zoeken. Enkele studenten te Wa- geningen hebben deze week de bewuste nachtelijke liefhebberij gebruikt om uiting te geven aan hun ontevredenheid over de localiteiten der H. Landb. School. Van een der huisjes, door 'Wageningen's Gemeenteraad ter be woning ongeschikt verklaard, werd het bordje losgerukt en 's morgens >rijkte voor het hoofdgebouw der ioogere Rijks Lend-, Tuin- en Bosch- bobwschool, zwart op wit, in duide- lijke drukletters: Onbewoonbaar verklaarde woning! Meening over de pest voor 100 jaren. Zooals uit de geschiedenis bekend brak in het leger van Napoleon tijdens den veldtocht in Egypte de pest uit. Napoleon deed hierover aan dr. "Willem Warden, die als dokter van de „Northumberland" hem naar St. Helena begeleidde, de volgende mede- deeling: Hebt ge ooit een geval van pest gezien? Mijn leger heeft in Egypte er zeer onder geleden. Het viel zeer moeielyk den moed er in te houden bij een groot deel van de soldaten, die voor de ziekte gespaard bleven. En toch heb ik het klaar gespeeld voor mijn lieden twee jaren lang ge heim te houden dat, wat ik zelf wist. De ziekte kan alleen door de adem halingsorganen worden overgebracht. Ik ben voortdurend in de ziekenhuizen geweest en heb de zieken dikwijls aangeraakt, om den wachters meer vertrouwen in te boezemen, zonder dat het my nadeel heeft gedaan, om dat mij de waarneming er van over tuigd had, dat de ziekte alleen door de longen overdraagbaar is. Daarom heb ik ook de voorzorg genomen er alleen heen te gaan dan wanneer ik iets gegeten en een paar glazen wijn gedronken had. Ik plaatste my dan altijd aan de windzijde van den zieke..." (Med. Wkbl.) In een klein hotel in de Wagen straat te 's Gravenhage, nam deze week een Duitscher intrek, ten einde aldaar werk te zoeken, 's Avonds bezocht hij een der variété-theaters *en daarna een herberg. Wat daarna met hem is gebeurd, is nog niet volkomen op gehelderd. Hij werd n.l. den volgenden ochtend omstreeks halfvier in de Bierstraat in liggende houding en bewusteloos aan getroffen door een waker van een der nachtveiligheidsdiensten. Daar de bo- wnsfcelooze naar drank riekte, dacht de waker dat hij beschonken was en ging op zoek naar een politie-agent, ai en hij op het Spui aantrof. Met dezen ging hij naar de Bierstraat terug, waar de man inmiddels tot bewustzijn was gekomen. Rondom hem lagen ver schillende voorwerpen, o. a. een luci fersdoosje, een zakkammetje enz.; de man had een doek, die hem gedeelte lijk in den mond zat, voor het gezicht. Op het politiebureau aan de Nieuwe Haven beweerde hij eerst door drie mannen te zijn mishandeld en hield dit later aanvankelijk ook vol bij zyn verhoor voor den commissaris van politie. Deze meende echter in het doen en laten, van den man iets zon derlings te bespeuren en liet hem door geneeskundigen onderzoeken. Toen bleek, dat de man een epilepticus is. Vermoed wordt thans, dat hij, na het verlaten van de door hem bezochte herberg in welke straat die is ge legen kon de man niet opgeven, W#» gens zijn onbekendheid met de stad een aanval van vallende ziekte heeft gekregen en in den daarop gevolgden toestand van bewusteloosheid is bar roofd van zyn ongeveer 20(1 mark bevattende portemonnaie, horloge en overjas en aafc de dief hem een doek voor den mond heeft gebonden, oj» hem het schreeuwen te beletten, voor het geval, dat hy weer tot bewustzijn mocht komen, terwyl de berooViag plaats had. Gouda, 10 April 1911. Zöóals wij in ons overzicht van de Tentoonstelling van Aardewerk en Goudsche pijpen reeds schreven is in de sociëteit „óns Genoegen" een aparte bar ingericht, een Oud-Hoilandsch zitje dat de pachter de Wildeman heeft gedoopt. Wy meldden reeds dat hst er volstrekt gevaarloos is, ondanks den Wildeman-naam. Thans adverteert de pachter in dit nummer wat daar zoo al te krygen is. De Dames-Zangvereeniging .Arnold Spoel".directeur de heer J. H. B. Spaanderman zal op Maandag 24 en Woensdag 26 April in sociëteit „Ons Genoegen" opvoeren „Het Gouden Kruis", opera in twee acten van Ignas Brüü, met groot ballet Ala solisten sollen medewerken de heeren H. de Vos, tenor, G. P. de Jong, bariton, mevr. Fruyt van Hertog-Pasveer, sop - man, mej. Jacq C. Scnriek. sopraan de heer H. A. Westbroek, baa. Verder, gal het orkest en koor bestaan uit 100 personen, en de pianobegeleiding in bandon zijn van den heer M. J. Spaan derman. De costumes worden geleverd door de firma A. Mulder te Utrecht •n de heer G. H. van Zutphen zal de deelnemers grimeeren. Toegangskaarten worden verkryg- baar gesteld bij den heer J. de Ven, Wydstraat alhier. Hedenmorgen is uit een sloot aan den Zwarte weg ondqr de Gemeente Reeuwyk het lyk opgehaald van ze kere H. Bé i» Naar men vermoedt heeft de man zich zelf van het leven beroofd. Per politiebrancard is het lijk naar de Algemeene Begraafplaats overge bracht. Den 30*te® April tér gelegenheid van de tweede verjaring van H. K. H. Prins Juliana zal het Goudsche Too- neel Ensemble een Soirée Amusante geven waarvan de netto opbrengst zal strekken ten bate der Vereeniging tot bestryding der tuberculose Afd. Gouda en Omstreken." Binnen eenige dagen zullen lijsten ter teekening worden aangeboden en wy twijfelen niet of men zal door te teekenen zyn sympathie doen blijken, te meer waar het geldt voor een nut tig doel. Morgen, Dinsdag zal de Tentoonstel ling van Aardewerk en Goudsche Pijpen worden bezocht door H. M.'s particulier Secretaris, Jhr. F. M. L. van Geen en een twaalftal dames, leden der Hofhouding van H. M. Het gezelschap brengt eerst een bezoek aan de Bloemententoonstelling te Bos koop, en zal na aldaar de lunch te hebben gebruikt, naar hier jcomen. De tentoonstelling van Aardewerk en Goudsche Pijpen, welke in de Sociëteit Ons Genoegen wordt ge houden heeft een merkwaardig succes. Gisteren alleen werd de tentoonstel-, ling door bijna 1000 personen bezocht. Heden en volgende dagen wordt aan de kinderen der verschillende scholen gratis toegang verleend. Naar wij uit vertrouwbare bron ver nemen, zullen de Hagespelers onder de leiding van den Heer Ed. Verkade, alhier op 20 April e.k. een afscheids- voorstelling geven. Zooals men weet, gaat het gezel schap tijdelijk uiteen met bedoeling om na het komende seizoen weder op te treden. Op de bovenaangekondigde voor stelling gaat vermoedelijk het zoo ^^vKaostig beoordeelde stuk „Penelope". Boskoop. De Bloemententoonstelling f werd Zaterdag bezocht door de Minis ters van Waterstaat ea koloniën, de heereq Regout en de Waal Malefijt. Zondag bezocht bezocht de heer Regout opnieuw de tentoonstelling met zyn familie. Ook het Kamerlid Baron van Wijn bergen was in het tentoonstellingsge bouw. De Mexicaansche missie, met den dezer dagen by het Ned. Hof geao* crediteerden gezant de heer Gamboa aan het hoofd bracht Zondag een of ficieel bezoek. Deze missie bestaat uit den heer Gamboa, chef vergezeld door mevr. Gamboaluit.-kol. Aug del Rio, adjudant van den Presidentden heer Naro Alemon y Ohaverp, 2e secr. der Mexiaansche legatie; F. Rodriguez Parra. zaakgelastigdeManuel Landa, Beiossbal, 2e secretaris van de legatie Francisco Garcia de Castrneda, attaché. Het Hooge Geselschap werd ont vangen- door den burgemeester, de heer Montenberg en het tentoonstel- lingsbestuur. waarna een rondgang door de gebouwen werd gemaakt. De gezant en mevrouw Gamboa, benevens de leden der missie betuigen evenals alle vorige Hooge bezoekers hunne bewondering voor de prachtige bloemen en de wijze waarop die zyn geplaatst. De heer Gamboa was vooral ver rukt over de prachtige collectie gele «n oranje bloemen, in zyn land zei de Mexicaansche Minister zyn alleen ïoode en witte bloemen bekendgele en oranje komen daar niet voor, waar om voor die soorten Mexico wel een nieuw veld voor export zou kunnen openen. In het ontvangsalon werden eenige ▼erverachingen gebruikt en werd Mevr. wamboa een' zeer mooie bouquet rose rozen aangeboden waarna het Mexi- °**o*ohe gezelschap in twee auto's w#tr den Haag vertrok. Boakoop heeft wellicht nog nooit zooveel auto's binnen hare gemeente gehad als gisteren. Er stond één lange rij voor het tentoonstellingsgebouw. Het aantal bezoekers bedroeg tot heden c.a. 8600, waarvan gisteren alleen c.a. 3000. Bij de toezending der toegezegde «zira medailles van H. M. de Konin gin-Moeder, by haar vertrek van Bloe mententoonstelling, werd door H. M's. Grootmeester, Jhr. 8. M. S. de Ranitz namens H. M., H. K. H. en de leden van het gevolg, dank betuigd voor het bezoek aan deze tentoonstelling en nogmaals bewondering uitgespro ken van de schitterende producten der bloemencultuur. De Broek-Rok op de Tentoonstelling. Bij alles wat er de laatste week op de Bloemententoonstelling voor vreemds is geweest is nu ook de jupe- culotte oftewel de broekrok gekomen. Gisteren was ze daar, velen hebben haar wellicht niet opgemerkt, daar de elegante draagster dezer nieuwe mode haar lange zwarte mantel zeer be scheiden bijeenhield, zoodat slechts een klein tipje van de satijnen broek zichtbaar was. Later in Hotel KI aas sen, toen de dame zich van haar mantel had ont daan, was het costuum beter zichtbaar. De rok bestond uit losse voor- en achterschoot, aan beide zijden oen naar benedon uitloopend split, waartusschen bij het loopen de culotte van zwart satijn zichtbaar word. Het hypermoderno kleedingstuk verwekte hier, in tegenstelling van in groote steden, niet de minste sensatie. Met ingang van 1 Mei worden verplaatst de commiezen-titulair der posterijen en telegrafie R. Huizing van Khenen naar Woerden en D. van Dijl van Zwijndreoht naar Boskoop, onder intrekking zijner verplaatsing naar Woerden, en wordt de klerk der pos terijen en telegrafie C. Tol verplaatst van Boskoop naar Rotterdam (tele graafkantoor). Oüdewatkb. De bekende dr. H. P. van Praag Sr., alhier, is ernstig ziek. De 84-jarige grijsaard is naar Haarlem vertrokken tot het ondergaan eener operatie. Zijn toestand moet echter naar omstandigheden redelijk wel zijn. 2de KI. Trekking v. Maandag 10 April. No. 12351 f 2000. 20782 f 1500. 8246 f 1000. 9016, 16422, 20002 en 20803 ieder f 400. 5631, 9476, 17483, 17790,19600, 19726, 20225 en 20485 ieder ieder f 100. Pryzen van f 30. 18 SB 137 es 70 se Bi US SJU6 83 45 57 81 830 80 SB 414 Zl B6 M 60 77 008 16 B0 86 (KX) 37 42 BS 75 BH 700 10 85 54 808 7 18 86 47 91 UB MB BB 44 71 KM» 1158 77 78 SB hJ0(t 1810 82 47 48 1480 77 85 1608 64 57 1878 1704 18 54 80 74 1821 68 1808 30 80 aOU 87 56 88 2182 f» 40 80 87 78 00 8212 26 46 54 80 87 78 3878 88 85 97 9410 28 64 80 80 3518 22 27 88 57 08 08 8650 88 8708 8881 82 88 8915 «7 8104 88 68 66 3889 86 87 8406 85 82 42 43 56 77 8609 53 67 04 3880 88 70 8788 48 8810 68 08 3908 7 58 4082 87 4288 94 96 4828 39 58 4409 10 11 25 28 4651 88 87 4008 14 81*48 60 08 72 81 98 4704 49 4800 80 61 88 80 4902 9 17 85 44 6008 19 89 5180 81 56 87 522B 75 87 98 6816 70 89 90 97 5407 89 58 60 01 86 5800 5 46 47 64 64 98 5607 14 90 49 70 78 78 5716 19 87 6802 4 9 82 5907 6» 80 68 0044 6100 7 84 75 8218 20 89 60 8868 8422 40 88 8508 10 28 84 92 0840 61 98 8748 64 8801 59 8980 7118 69 89 7995 98 7806 41 49 7415 87 87 78 7602 8» 64 77 7700 5 8 97 46 67 74 85 7808 20 92 7917 *97 8000 8190 48 97 8211 8000 4 21 48 8418 78 8588 80 8085 8715 95 48 66 68 8814 88 68 02 89 8988 80 67 88 9085 61 76 99 9180 98 42 45 9900 90 9001 7 18 89 41 47 9458 54 84 9617 47 64 89 96 9842 47 48 68 94 9789 9801 51 68 9964 48 97 10015 10 48 10103 4 88 87 10900 48 61 57 92 10888 81 98 "7 44 69 57 88 88 9 84 48 49 87 88 1#~0011100 70 07 11000 11007 00 00 1)440 61 59 ft M 11501 99 85 67 79 11880 78 11717 47 6B 94 11814 98 82 11909 U 14 17 88 46 71 19087 61 79 18188 42 78 98 96 18880 80 86 68 lv»14 W 18488 08 19509 06 57 65 70 18870 97 89 18720 18808 88 98 19981 40 41 6D 81 85 90 18008 13 61 96 18168 78 74 75 18808 87 13894 41 18448 18504 98 98 96 18908 18 88 77 18780 41 76 18899 18090 14019 78 77 14118 14906 14 98 81 87 47 14800 11 14448 14501 14004 5 11 93 44 68 14711 96 98 89 67 81 91 14897 7» 86 98 14910 01 1004 59 88 16148 70 71 78 88 15909 16 85 88 89 41 15890 67 58 78 15440 44 59 16548 15690 01 98 88 76 84 98 15719 16 75 15804 91 88 88 51 54 16907 98 16066 78 87 98 18175 16910 15 17 98 18806 88 88 41 56 68 16401 90 85 06 16501 89 44 18686 44 64 74 16796 85 89 8) 79 70 97 18806 0 86 06 18965 98 7097 49 61 88 17117 81 17998 40 59 17811 60 78 17443 17589 48 84 91 17808 88 46 01 17795 56 91 1TW7 72 18008 18 88 18198 94 48 18» tfllO M400 45 1SG11 49 WuWS" 49 74 01 187 07 18819 94 78 04 W08 19108 79 10816 88 89 48 80 87 88 10400 11 56 19817 88 68 74 89 19814 18 84 197*0 81 89 U8B8 40 91 90007 90 84 90197 40 7* 78 88 90489 *8*08 98 90 84 98 elftal wint de opgooi en verkiest tegen den wind in te spelen. Het begin ia iets zenuwachtig met geen van beide partijen in de meerderheid. De Utrechtenaars ondernemen en kele gevaarlijke doorbraken, passeeren de backs, maar een slecht gericht schot geeft den keeper geen moeite. Ook de G. V. B'ers worden gevaarlijk. Een prachtige voorzet wordt door den rechtsbinnen gemist. [Nu gaat de links binnen het alleen probeeren. Hij drijft den bal vlak voor doel, schiet, maar juist heeft de achterback zich hersteld en den bal trapt hij achter. De hier voor toegekende hoekschop levert niets op. De Utrechtsche voorhoede combi neert goed 'en zij zien na 25 minuten gespeeld te hebben, hun werken met een doelpnnt beloond. Met dezen stand gaat rust in. Na rust hetzelfde spel. De G. V. B'ers zyn nu meestal de sterksten en Utrecht's doelvcrdediger moet menigmaal vlug wegwerken, want de G. V. B'ers loopen dadelijk in. Het scheelde yreinig of de stand kon gelijk worden, want de keeper liet den bal glippen, maar een te lang wachten met schieten was oorzaak dat een doelpunt uitbleef. Kort hierop vergrooten de Utrechtenaars hun voor sprong door een scherp schot dat togen den f paal vliegt on vervolgens in liet not. Plotseling breekt het G.V.B. elf tal door Begeer krijgt den bal en schiet onhoudbaar in. Dit punt wordt wegens buitenspel niet toegekend, Met dezen stand komt hot einde. I)e uitslag had boter 1—2 kunnen zijn. Te Arnhem spoelde gisteren Oost- Nederland tegen West-Duitscliland. Er waren pl.m 6000 toeschouwers. Oost-Nodorland won mot 1 —0. Voetbal. G.V.B.U.P.V.B 0-2. Even over twee floot scheidsrechter Baert beide vertegenwoordigende elf tallen op het W.F.C.-veld te Woerden byeen. Het G.V.B. elftal verschijnt in gêel-blauw jersey met witte broek de Utrechtenaars in wit shirt met witte broek. De aanvoerder van het G.V.B. De R.K. Kiesvereeniging Recht en plicht te Delft steldo eandidaat voor de provinoiale Staten van Zuid- Holland (vac. L. A. Vreeburg) prof. G. J. van Swaay aldaar. Debietrecht op tabak. De Kamer van arboid voor do voodings- en genotmiddelen to Delft heeft zich tot de Tweede Kamer ge wend met het [verzoek aan het ont werp van wet tot heffing van oen debietrecht op tabak, goedkeuring te onthouden. In de toelichting wor$paaze hofhng, die oen genotmiddel tteft-'dat gelijk wordt gesteld met een'(artikel van dagelijksche behoefte, dtt meest im populaire aller heffingen'genoemd. I)e Kamer voorziet verfnaatsing van den handel en tabak naitt de minder waardige soorten en dientengevolge daling dor loonen van de werklieden. Ontduiking ter goeder en ter kwader trouw zullen voorkomen 'en de schat kist zal ten slotte van 4e geraamde opbrengst slechts een doel genieten. Mon schrijft ons uit Middelburg, dat de marinematroos Davidse, wien daar in den nacht van 10 op 11 Maart jl. een steek in den rug werd toege bracht, thans zoover hersteld is, dat hij Zaterdagmorgen door den rechter van instructie kon gehoord worden. Bij het verhoor wees hij de met hem geconfronteerde aangehouden 27 jarige vrouw M. v. d. W. beslist aan als degene, die hom de wond had toege bracht, wat zy reeds bekend had. De matroos lijdt nog steeds veel pijn tengevolge van de mishandeling. Het Reuteragentschap meldt uit Tokio dd. Zondag: De Yoshiwarawijk is tot den grond afgebrand. Vijfduizend huizen werden vernield. De wind dreef de vlammen tot op vier mijlen noordwaarts van de stad. Zesduizend protistuées zijn dakloos. Verscheidene personen werden ge wond, maar er zijn geen dooden te betreuren. Het Yoshiwara-kwartier bevindt zich in het Noord-Ooateh van Tokio en is een van staatswege gecontro- 1 eerdé wijk, uitsluitend aangewezen als woonplaats der Tokiosche prostituées. By* de manoeuvres te Cadix had tusschen twee torpedo-booten een aan varing plaats. Beide booten liepen vol water en een verdween in de gol ven. De bemanning werd gered slechts een man werd gedood en een ander gewond. Pest in Indië. By het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende, nadere telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederl.-Iftdië, dd. 9 dezer, betreffende pestgevallen op Java en daartegen genomen maatregelen. „Zeven dezer dertien gevallen, drie dooden. Twee koortsgevallen op zes dezer bleken peat te zyn. Het hoofdbrandpunt der pest is Ba- toe en omgeving. Te Singosari in het district Karanglo is de pest onder ratten en menschen sterk verminderd. Het reizigersverkeer van en naar het besmet gebied is veertien dagen stopgezet. Het goederenvervoer wordt voortgezet behoudens den uitvoer van de goederen bedoeld in artikel acht der pestordonnantie (Indisch Staats blad 1902 no. 112)". Hierbij wordt aangeteekond dat Batoe gelegen is in het district Pe- nanggoengan, dat evenals het mede in het telegram genoemde district Karanglo, deel uitmaakt van de af- deelmg Malang der residentie Pa- 8oeroean. Teneinde de meest strikte on- ijdigheid in acht te nemen ten aan zien van de gevechten, die dezer dagen aan de Montenogrijnsohe grens plaats hadden, heeft de regeering van Montenegro een streng onderzoek be volen, met het doel, om vast te stellen, of er Montenegrijnen, die in do grensstreken verblijf houden, met Albaneezen in strijd zijn geweest. Mocht dit onderzoek een hovesti- gend resultaat opleveren, dan zoudeu do Montenogrijnsohe onderdanen als leserteurs worden beschouwd, indien sij binnen oen tijdstip oen tijdsverloop van 3 dagen niet naar hunne haarif- stoden waren teruggekeerd. Voorts heeft de regeering te Cet- tigne verlof verleend, om Turksche gewonden over haar grondgebied naar Scutari te vervoeren. Do Montenogrijnsohe rogeoring stelde het hospitaal to Podgoritza ter beschikking voor do gewonden, en bepaalde, dat aan do opstandige uit gewekenen uit Montenegro amnestie zou worden verleend. Het aantal vluchtelingen bedroeg 1500. Bij breed gemotiveerd vonnis ver oordeelde de Ilaagsche Rechtbank he den mr. W. C.'I. A. van Evordingen wegens het voortgezet misdrijf van verduistering, geploegd door een cu rator, dio als zoodanig hot goed onder zich had, tot drie jaar en zes maan den gevangenisstraf. De Militie wet. Morgenavond vergadert do Com missie van Rapporteurs uit do Tweede Kamer, veor het Wetsontwerp tot wijziging der Militiewot. De Minister van Oorlog is Zater dagavond van zijn dienstreis naar Noord-Holland te 's Gravenhage terug gekeerd. Hiermede zijn do dionsthe- zoeken voorloopig geëindigd. H. M. do Koningin hooft benoemd tot Grootkruis in de Huisorde van Oranje, Baron Gevers Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd minister te Berlijn. van een prachtige collectio MANTELS* CONTI'MES. BLOUSEN, KOKKEN, Zijde en Jnpomtoffen in de grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste soorten waarbij de prijzen in zeer sterke con currentie zijn met allo huizen, zoowel in Binnen- als Buitonland. Mij tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, Maandag io April 1911, Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijaen waren voor iste kwaliteit 40, ae 37 en 3e 30 ct per halt KG. Vette kalveren groote aanvoer fe kwa- lueit 3a1/,, ae 19 en 3e a4 ct. per half KG. V tte varkens goede aanvoer, iste kw. 37» 3de kw. *6 3de kw. 22 cent pef half KG. Schapen weinig aangevoerd. Handel In vet vee en varkens prijshou dend. vette kalveren in mindere soorten lager in priji, handel stug, schapvn en lammeren traag. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.2 te Stornoway, laagste barometerstand 754.6 te Hamburg. Verwachting tot den avond van II April Matige tot krachtige noordelijke tot noord-oostelijke wind, aanvankeiyk nog regen- of sneeuwbuien, later opklarend, zelfde temperatuur. 48,6/|( 88»/, 58 208 nu 15, 00 M'/l 76'/, 7&7,. 20,6/18 26'/, 7t)7„ 7H>7„ weg) 1867-69 4 pet ld Ohl. (ie Emissie 4 pet Japan. Obi. 1K99 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Ohl. l-4e serie 5 pot. Brazilië. Funding Doe ning 6 pet. d. Ohl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 8 pet. Baak- en 4 rerilet Instel Hogen. Nod. Bankoandeelen fwtustr ttfitfernrtiifiigeti American Oar A Foun dry Cornp. C. v. A. Id.Smelting A Reii ning Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cort. v. A. U. S. Stoel Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kol. 4'rcdiet Instell en Cultuur Ondrriir mlngeii Handelsver. „Amster dam" A ami. Jav. Cultuur Mij. Aand. JOO'/j Nod. Handel-Mtj.C.v.A 11*1 Mijnbouw flijrn. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew, Aand. 174 Redjang Lebong, Mijn- 794 bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. HO1/» Petroleum Oiidern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A Kon. Nod. My.totExpl. v.Petr. Bronn.O.v.A 471 „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A. 462'/j Hchrrpvaurt Hyrn. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 158J, Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 115 Int. Mercantile Marine Cy. afgest.. Pref. A. 17', ralmk-Onderneuiiiigen Bindjey Tabak Mij. A. 10H7/, Nieuwe Asahan Tabak Mjj. Aand. 66 '/J „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 75 INvrrsen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lifflz Cert. v. Aand. IIIJ/|ê .Spoorwegen. IIoll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 79 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Ohl. pet. 685/is Warschau-Weenon Spoorwegmy, Aand. 2I8a/» dito dito Act. de Jouifli. PIÖ0.- A meri ka. A tcliison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. J 29% Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 178 Wabash Gew. Aand. 17 Prenrteleenfiigfu Amsterd am Aand, 3 pet 107,a/, Hongarije. Thei i-Ro- guiirtmgs-Oes. 4pcfc. 157% GELDKOERS. Prolongatie 3—3'/a pCt. Amerikanen tameiyk vast, Nationale Staatsfondsen iets beter, Culturen op vorige koersen, Tabakken willig, Pe troleums over 't algemeen niet willig Mijnen weinig handel. 93 87 Va öl'/i Kikt» rin heden- VAN DUN EI I'm te 11 handel te A nis t ar dam 10 APRIL 1911. Staatslctuiiifteu. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 100Ö0. 5 pet. Id. 01)1. (Gr. Russische Spw.mü.) 1898 4 pet, ld. Obl. (Nicolai Spoor- Vurig» hoer» 86'/, 93»/, 631, 99'/,, 07 V»

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2