iilmis «SM. ’t MERK le letten. Bezoektde tentoonstel!ing van Aardewerk en Goudsche pijpen 10ÜRANT, JJOe Jaargang Dinsdag II April 1911. i - Buitenlandsch Nieuws. FZDu^. FEUILLETON DE MAN IN >T GRIJS. 11532. xelcexx ia de teil OIS GEXOEGEX» lastraat ioskenden au in den klijd aan AYZOMEN. XTieix'WS- ezx -^d.irertexxtxe'bls-d. voor Goixd.su ezx OxxxstxeZxzexi Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. ZBialten laxxd.. e”. i ABONNEMENT: Groote Bloemen- tJ Buiten- (Wordt vervplgd.) r - en r- Geopend van 2—5 en -U-Uur Entree 25 cent. 8 uur. Uitvoo- istiekvereeniging adijs. WELKOM, Jijen, «leken», ok meubelen N DANTZIG, Markt 43. HOOG EN. ABSHOVEN. MEST. 9- aflevering. igen in de Ld succes. f. nt. Genoegen”. Ten- Aardewerk enz. Nijverheid, dep. LZIJN VAN HEM. JHEEÊN worden rd in verzegelde ran vijf, twee en en een Ned. om telding van Nom- ‘rijs, voorzien van and Merk, vol- et gedeponeerd, «ot de uitvoering >erde orders aan- L C. BIJL, EBAAR Lz. Bouw- on Wo- de Spieringstraat uur vergadering van Armehzorg. rij geregeld tijdig n ontvangen van ten, vennakelijk- :e dan in onze ilcutta meldt, Litie, die is rens tusschen L Of zjj die woners van ‘de naburige bergstreek en den Engolschen invloed onder hen te bereiden. U6 Abors zijn een stam van Tjbetaansch-Birbaneeschen oor sprong on hebben weinig rasgênieon- sohap met de Indiërs. Hun naam beduidt „onbekende wilden”. Herhaal- delijk zijn er expedities tegen hen uitgezonden, om hen te tuchtigen voor rooftochten in do dalen. Ip do laatste tien jaron zijn zij wat kalmer geweest, maar laatstelijk zijn zij weer woelig geworden. Wij vermoeden, dat de Abors het vreedzame karakter van Williaipson’s expeditie niet aanstonds begrepen hebben, of althans gedacht hebben, dat hij kwam verkennen voor een latere expeditie van straffer aard. Men her innert zich, dat hij langs do Dihong trok. liOriffll ECOURANT. Van t—5 gewone regels niet bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer O 10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels 10 35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I O 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte 1 Afkik a. Allo passagiers van de Prinses Irene het bij Firn Island aan don grond geraakte stoomschip van de Nordd. Lloyd, zijn in veiligheid gebracht. Zij DüITCHLAMP- Te Rheydt in de Rijnprovincie is Zaterdag de grootste coöperatieve elec- trische centrale van Dtntschland voor de bediening van een omliggend ge bied geopend. De centrale zal aan 34 gemeenten met 118,500 inwoners stroom leveren. De werktuigen waarmede de stroom wordt opgewekt, hebben een vermogen van 14,000 P.K. Bbitsch InöiR. Een telegram uit Qalc’ dat de Engelache expedi uitgemoord, zich aan de fcre Assam na Tibet bevond. grens reeds overschreden had, doet er in zekeren zin weinig toe, want evenals in het Noordwesten van Indië, is er ten zuiden van deze grens een breede ptrook, die slechts in naam Engelsch gebied is. De stammen die er wonen erkennen geen gezag en zijn er even strijdhaftig, roofziek en on tembaar als de Afridi’s en andere bergstammen in het Westen. De mannen, die volgens de te legrammen met 1200 man het kamp van Noel Williamson, assistent politiek ambtenaar te Sadiya-Dakhim- pur, dr. Gregonson en vijftig koelies aanvielen, worien Abors genoemd en zijn, naar 't heet, wilden die nog met giftige pijlen schieten. Het was schrijft de Times de taak van Williamson, die zijn zetel heeft in het dorp Sadiya, de noordoostelykste grens post van Engelsch-Indiö, om betrek kingen te onderhouden met de be- PRIJS VAN HE Per kwartaalf 125 Mem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1 50 Idem franco per post I 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren «MaagMBaeK-HSiHaw De heer Bolzmann trok zijn opge- zetten kraag nauwer om den hals. „Een mooi Zondagspretje 1” bromde hij spijtig. .In plaats van in een warm bed eens lekker te kunnen uitslapen, wordt men te middernacht opgeroe pen en loopt gevaar tusschen deze vochtige weiden een zware verkoud heid op te doen, en dat alles om eene vermoorde vrouw, wier paar guldens de hebzucht van een ander prikkel den?* „Hm, mij kwam de zaak ook zeer ongelegen,” zei Dr. Binder. „Ik was voor vandaag by baron Doser ter jacht genoodigd.” De advocaat glimlachte. „Dat is inderdaad onplezierig, vooral daar we hier te doen hebben met een doodgewonen roofmoord en niets inte ressants. Maar als ik me niet vergis, zijn we hier al in Grunau. Daar links buigt de rijweg om naar het slot Graueneffgen waarschijnlijk loopt hij hier HNfetuit naar het huis der ver moorde weduwe.** „Ja, de koetsier stuurt het paard dien kant op,” antwoordde Bolzmann. „Grauenegg behoort'dat niet aan graaf Grauenstein, die eene geboren barones tqt vrouw heeft?” „Zeker, hij is de majoraatsheer.” „Eene charmante dame, de gravin Adellijk tot in de toppen der vingers en wijs ah hm, als een der zeven wijzen van Griekenland. Ik wou, dat hare nicht, de schoone Rita van Sy- dow, was zooals hare tante!” wDe jonge dame moet moeilyk te genaken zijn?” „Ja, hoogmoedig is ze tot onver- dragelijkheid toe, die bedelprinses Dr. Binder lachte sluw. „Een blauwtje geloopen?” „Hm. Andere jonge dames zijn bly, als men haar het hof maakt, *- die echter beschouwt het ah een belee- diging, juist alsof men van plan was geweest, in vollen ernst de hand naar naar uit te strekken f Verbeeldt u, een beambte, die carrière wil maken, en aoo’n kale jonkvrouw geen denken aanNu, zand er over I” „Dat is ook het verstandigste, wat ge doen kunt, want men heeft me in ’t oor gefluisterd, dat de gravin hare schoone nicht tot schoondochter hééft Uitverkoren.” ^Dan wensch ik den jongen Grauen- stein geluk, de schoone Rata zal hem betrekkingen met Duitschland betei te maken. Van meer belang ia het te weten, hoe men in Duitschland en in *t bijzonder hoe de regeering deze woorden opneemt. De vaak ofneieuse correspondent van de Köln. Ztg. schrijft uit Berlijn aan zijn blad, dat de uit lating van den Franschen minister met groote bevrediging is ontvangen. Ook daar hoopt nian, by woderzijd- schen goeden wil, bëUngentegenstel- lingen, die er zijn uit den weg te ruimen. Rusland. Hoezeer men in Rusland op d‘o veiligheid bedacht is van den Tsaar blijkt wel uit de vol gende bepalingen bij het ontmoeten van het Keizerlijke Russische jacht, welke we ontleenen aan hot bericht aan Zeevarenden, afdeoling Hydro- graphie van het Ministerie van Marine, No. 66 1. Wanneer hel Keizerlijke jacht „Sjtandart” ten anker ligt in de Fin- sche wateren, mogen koopvaardijsche pen, hetzij stoom-, hetzij zeilschepen, de lijn der wachtschepen niet naderen. 2. Alle koopvaardijschepen, bestemd naar of komende uit den Finsche ar- .chipel, moeten een loods aan boord hebben, die het schip buiten dy Jyn der wachtschepen zal loodsen. 3. Alle particuliere motorbooten, hydroplanen en onderzeesche vaartui gen, die de lijn der wachtschepen naderen, zullen onder vuur genomen worden. 4. PaBsagiersstoomers, die geregelde lijnen bevaren in de nabijheid van het Keizerlijke jacht, mogen de lijn der wachtschepen evenmin naderen. 5. Koopvaardijschepen, die niun- zee wenschon te vertrekken, moeten van hun voornemen minstens 6 uur te voren aan het Keizerlijke jacht kennis geven. Van zonsondergang tot zonsopkomst mogen de groote koop vaardijschepen niet varen. loof evenwel, dat men dien niet ver- - ,t denken kan, daar vrouw Stojan hom zag heengaan, voor de werkvrouw terugkwam. Voor do huld v#n vrouw. Brandeis spreekt ook vooral de nood, waarin ze verkeerde, en de typische uitvlucht van den „onbekende’1, van wion ze, naar ze beweert, het haar ontbrekende geld ontvangen heeft.” Silas Hempel, die al dien tijd den mond nog ni*»t geopend had doch eiken hoek van het vertrok met züne val- kenoogen had doorzocht, trad nu op den spreker toe en zeide glimlachend „Mijnheer de^cominissaris, de weduwe Walker werd door een man vermoord.” Bolzman schudde ongeloovig het hoofd. „Hoort ge al weer het gras groeien, Hempel „Neen, maar ik hob het spoor van den man gezien, het is oen voornaam heer, dio over zijne laarzen vilten schoenen droeg, wat mijns inziens groote sluwheid verraadt want daardoor liet hij geen voetspoor ach- J ter. De vermoorde vrouw kende hem goed en hij veld* haar neer zonder voorafgaanden strijd.” „Bespottelijk I Zijl go dan blind, Hempel? Ziet ge niet, in welk eene wanorde zich de meubels hier bevin den Zaterdagavond is in de Spaansche Kamer het debat over het Ferrer- proces afgeloopen. Tot de sprekers die Zaterdag nog het woord voerden, behoorde vooreerst de republikeinsche afgevaardigde Sol y Ortega. Hij ver- weet de codaervatieven, dat zij dege nen zijn geweest, die de troebelen te Barcelona hebben uitgelokt. Noch de socialisten, noch republikeinen hadden aan de troebelen deelgenomen, slechts de alleronderste lagen van het volk. Maar, zoo vroeg hij aan dentoenma- ligen Minister-president Maura, kunt gij ook verklaren, waarom de troepen kalm toelieten, dat er kloosters in brand gestoken werden? Waren de soldaten toen muiters of handelden zij op bevel van den kapitein-generaal van Barcelona Het bedwingen van den opstand was barbaarsch, oordeelde Sol y Ortega, en een terugkeer van de conservatieven aan de regeering was onmogelijk, zoolang er in de Spanjaarden nog iets van een waar digheid leeft. Na een verdediging vfcn het kabinet Maura door den tqen- maligen minister van justitie La Oierva kwam de leider der republikeinen Azcarate aan het woord, die de pqlitiek der conservatieven in een heftige rede aan een scherpe oritiek onderwierp. Aan het einde van de zitting diende de republikeinen een voorstel in, waarbij de Kamer verzocht we^d de verklaring af te leggen, dat zij gaarne zou zien, dat de regeering een wetsontwerp in diende, waarbij het militaire wetboek van strafrecht gewijzigd en de wet op de rechtspraak af geschaft werd. De minister-president Canalejas verklaarde echter namens de regeering, dat geen enkel voorstel zou worden aanvaard, dat ingediend werd naar aanleiding van de debatten over de Ferrer-zaak. Hij verwees verder naar zijn vroeger ingediend programma van wetgeving en deelde mee, dat de verandering van de militaire strafwet zou worden opgenomen in een voorstel tot wijzi ging van de Spaansche wetgeving. De wet op de rechtspraak kon niet worden afgeschaft, zoolang het mili taire wetboek van strafrecht niet was gewijzigd. Het republikeinsche voor stel werd daarop met 179 tegen 23 •temmen verworpen. In de Italiaansche Kamer heeft Bissolati de socialist, die aangezocht was om minister te worden, verklaard waarom hij ten slotte toch nog be dankt had. Het volgend socialistisch congres toch zou pas beslissen over de kwestie van het deelnemen van socialisten aan de regeering en hij verklaarde daarop dat de socialisten het program van Giolitti aanvaarden. Het kabinet zou gesteund worden vooral om zijn strijd voor algemeen kiesrecht. Later verdedigde Giolitti in een lange rede de noodzakelijkheid van een democratisch bewind. De beschuldiging dat hij bij de oplossing der crisis in strijd met de grondwet zou hebben gehandeld wierp hij van zich. Hij zag niet in, waarom niet een lid van de socialistische partij zou mogen worden aangezocht voor oen ministerieele-portefeuille. De ware meerderheden zei de minister, zijn die, welke zich vormen om waarheden en niet om personen. Met 340 tegen 88 Btemmen nam de Kamer een motie van vertrouwen in de regeering aan. i We hebben al meermalen gelegen heid gehad erop te wijzen, met welk een wantrouwen Duitschland en Frank rijk eikaars handelingen wederkeerig gadeslaan. In het Fransche Parlement werd dan ook nooit voel over de be trekkingen tot Duitschland gezegd, uit vrees de „vaderlandsliefde” van som- tnige leden te krenken. De Fransche ministers weten maar al te goed, welke chauvinistische begrippen de meeste Kamerleden er op na houden en dat nog velen met de revansche-idee rond kopen. Den nieuwen ministers van buitenlandscho zaken, Cruppé, komt de eer toe zich boven dit enghartig Standpunt te hebben verheven. Met Duitschland, zoo zei hij ongeveer in den Senaat, zullen wo oen politiek van samenwerking overal volgen, daar waar wij gemeenschappelijke be langen hebbendaar waar wij onze eigen belangen zullen hebben te ver dedigen, zullen wij dit doen met ge matigdheid en vastheid. Verschillende persorganen in Frankrijk waardeeren do poging van den minister om de menige harde noot te krakon geven „Mijne hoeren, we zijn er!” sprak nu de advocaat en op hetzelfde oogen- blik stonden ook de twee rijtuigen kort achter elkaar stil voor het huis van de vermoorde weduwe Walker, waar de rechter van Grunau reeds wachtte, om den heeren tot gids te dienen. Hendrik Brauner sprong vlug uit het rijtuig en voegde zich bij den commissaris, terwyl Hempel langzaam uitstapte, een donkeren blik in ’t rond wierp en langzaam de overige heeren van het gezelschap volgde. In het huis was alles onveranderd gebleven, zooals men het don vorigen avond had gevonden, en de heeren der commissie onderwierpen nu alles aan een nauwkeurig onderzoek. Terwijl de arts het lijk onderzocht en tot het resultaat kwam, dat do dood van mevrouw Walker door een slag met een stomp, waarschijnlijk ijzeren voorwerp, veroorzaakt was, toekende de commissars Bolzman op, in welken toestand de kamer zich bevond. „Het is zeker,” zeide hij daarna, „dat een hevige strijd aan den moord is voorafgegaande hier heerschende Wanorde bewijst het voldoende. De werkvrouw is blijkbaar binnengeko men, toen de vrouw haar avondmaal wilde gaan gebruiken, en heeft haar 6. Alle schepen, die deze bepalin gen overtreden, zullen onder vuur ge- 'i nomen worden. Een brand. Uit Bombay wordt gemeld Terwijl vijfhonderd Indiërs, in oen dorp ten Noorden van Poona, voor een Hin- doesch feest bijeen waren in een ge bouw met rieten dak, ontstond er brand. Het gebouw/had slebhts óen uitgang on tweehonderd mannen, vrou wen en kinderen zijn verbrand. Italië. Onlangs werden tijdens oen hofbal te Rome uit het boudoir van een van do hofdames van koningin Elena een aantal kostbare sieraden gestolen. Do verdenking viel op een Engelsch gou vernante, dio gearresteerd werd. By het doorzoeken van de sloapkumor der gouvernante kwamen de gestolen sieraden te voorschijn, maar de politie deed daarnevens nog een andere vondst. Zij ontdekte n.l. in hot bezit der gou vernante ook een bundel eigenhandige brieven van koningin Victoria. De En- gelsche politie is thans gewaarschuwd, omdat men vermoedt, <lnt deze brieven door de gouvernante, die steeds bij zeer voorname families in dienst was, eveneens zijn verduisterd. Fkankmuk. Do dokamentendiefstal. Een Jluvas-nota maakt bekend, dat de afgevaardigde Hubert, na een on derhoud mot den minister van buiteh- landsche zaken heeft besloten, do in diening van ziin interpellatie voor- loopig op te schorten. Minister Cruppi wees den heer Hu bert er op, dat op dien dag dor arres tatie van Rouet een ministerieel bo sluit is verschenen, waarbij een nieuwe regeling is getroffen voor den inwen dige» dienst van het departement van buitenlandscho zaken, zoodat afdoende waarborgen zijn verkregen, dat geen herhaling van hot gebeurde te Vreo- zen is. onrniddellyk aangevallen. Daarna brak zij do schrijftafel opon, nam het geldt, dat zo er in vond, er uit on verwij derde zich. De zaak is zoo eenvoudig en duidelijk mogelijk. Mijnheer de rechter, hebt ge reeds hot huis vaif do schuldige laten doorzoeken „Ja, het onderzoek heeft echter niets opgeleverd. Ook het verhoor, dat ik haar deed ondergaan, bleef zonder resultaat, zij hield vol dat ze niets van de zaak wist." „Dat zeggen ze allen in het eerste stadium. We zullen ze wel klein krij gen. Wat kunt ge ons van de ver moorde zeggen Wie was dozo wedu we Walker?” „Wat ik van haar weet, is niet veel. Tien jaar geleden kwam zè naar Gru nau, nam haar intrek in „Het witte Hert.” en kocht na eenige onderhan- deling dit huis hier, dat ze contant betaalde. Sedert dien loefde ze hier geheel eenzaam Vrouw Brande s en de dagloonster Stojan waren de «eni gen, met wie ze nu en dan een paar woorden wisselde. Dezen vertelden ze ook, dat ze geheel alleen op de wereld stond.” „Toch moet gisteren een vreemde man haar bezocht hebben”, sprak nu de advocaat, „zeidet ge dat zooeven niek manheer de rechter?” Vrouw Stojan beweert het Ik ge-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1