nliiiis ISEL ITS, iandel E. Alter DE MAN IN T GRIJS; No, 11538. Donderdag 20 April 1911. 50e Jaargang. DURE KLOMPEN. ZB-culten laixd.. 3D-A-. Buitenlandsch Nieuws. FEUItLETON ïracht 269* bAG, l'E WAAR- en leskleeding. of gedeelten LE. ALTER cht 269 AG. n Heem Gouda Ui in den ktijd aan lastraat ld ijs. :e3x:exx. ItfiercL-ws- en. Voor G-crixcLsu ezx OxxxstxelcexL- Vei-schijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc 82. en 1 k’ de stad aan huis roote Bloemen- F zoo goed behoeften worden belast of hooger belast.” Dit klinkt anders dan het volks bedrog der Kuyperblaadjes goed. If en ADRES: 'JT IN (Wordt vervolgd.) •es: Bouw- en Wo- 3 Spieringstraat ur vergadering zan Armenzorg, j geregeld tjjdig ontvangen van m, vennakelijk- dan in onze sieteit „Ons Ge- eidsvoorstelling ers. Opvoering ns Genoegen 8 iging de Gouds- van „Met den iwd’\ 8 uur. Uitvoe- tiekvereeniging angvereeniging Opvoering van uis.” Opera in fó „Harmonie”, van de Kon. id-Onderoffioie- strijd, want wie een warm hart bezit, ontvlucht den omgang met menschen niet. Er moest dus wel een overwegende reden zijn, die haar daartoe dwong. Maar wat kon dat zijn Silas Hempel bleef plotseling staan en veegde zich het zweet van het voorhoofd. Een vreeselijke gedachte was in hem opgekomen Ze had een brief verzonden naar Australië. Den waard uit „Het Witte Hert” zeide zij, dat in Australië het vleesch zoo goedkoop was was ze misschien van daar naar Grunau ge komen En verderEngeland depor teerde een groot gedeelte zijner mis dadigers naar Australië. Walker was zonder twijfel een Engelsche naam was haar man misschienof de vrouw zelf In Australië zijn goudmij nen menig misdadiger, wien het gelukte te ontsnappen, had daardoor een toeval fortuin gemaakt. Zonder het te weten, nam Hempel kort na elkander drie snuifjes. Daarna schudde hij het hoofd. Neen, neen, zich niet laten misleiden dooi: zulke avontuurlijke idieeën 1 Afwachten, on derzoeken Bijna haastig schreed hij verder. Wat was hij eigenlek van plan ge weest Juistde sporen aan de ach terzijde van het huw nagaan. Goed, De N. Zuid-Hollander en de Tariefwet. De R.-K. N. Zuid-Hollander trekt te velde tegen ons artikel „Het naderend onheil” voorkomende in ons blad van 13 dezer. Wij zouden wel beter weten dat de invoerrechten op meel 40 ct. per 100 kilo, op margarine t 10.per 100 kilo, gedroogde visch f 1.50 tot f 5.per 100 kilo, om maar tot deze drie te blyven, geen prijs- verhooging zouden geven. Al te naief zouden wij haast zeggen. Zou de Z. H. nu werkelijk meenen dat de meelfabrikanten den meelprijs niet in de hoogte zullen drijven, zoodra het graan wordt belast? Wij gaven in bedoeld artikel een juist beeld hoe direct tot syndicaatvorming wordt overgegaan om de prijzen op te drijven juist onder den prijs, die het tarief voor den buitenlandschen importeur noodig maakt, door te noemen het adres van den heer Potjer inzake de verhooging van den zoutprijs. Het is die fabrikanten niet kwalijk te nemen dat zij voor hunne artikelen maken wat er voor te maken is, maar het is onverant woordelijk voor een minister zulk een mogelijkheid te openen, te meer waar diezelfde Minister Kolkman, als Kamerlid in 1905 zooals wij reeds schreven, als zijn meening te kennen gaf aan de Vereeniging van Hande laren in Buitenlandsch meel Ik ben een tegenstander van be lastingen op eerste levensbehoeften, overtuigd als ik ben, dat de belangen der boeren slecht gediend zouden worden, indien de grondstoffen van hun bedrijf duurder zouden worden gemaakt door meel, dus ook voer- meel te belasten. Ik houd mij over- dat was ten minste een onderzoek op vaste basis. De sporen waren in den vochtigen grond zeer duidelijk. Zij leidde niet, zooals Hempel vermoed had, onmid dellijk naar de voorzijde van het huis op den eigenlijken weg, maar eerst een eind over een stoppelveld, waar ze slechts hier en daar zichtbaar wa ren. Eerst later liepen ze met pen scherpe bocht naar den weg, waar ze zich op harden bodem geheel verloren. Daar waar de bocht begon, bleef Hempel pensklaps staan, wierp zich op de knieën en kroop voorzichtig, duim voor duim den grond onderzoe kend, verder, waarbij hij zich in plaats van links tusschen de akkers hield. Zijne neusgaten verwijdden zich en zijne oogen schitterden steeds meer. Hij had eerst onduidelijk op de stop pels, daarna op een stuk pas omge werkt veld heel duidelijk de sporen van den tweeden man, dien met de vilten schoenen bemerktNu was het dus zaak, deze achterwaarts tot hun uitgangspunt te volgen. Het was een moeitevolle arbeid, die uren arbeid eischte, maar toen Hem pel zich eindelijk voor de deur van het huis der weduwe Walker uit zijne kruipende houding oprichtte,fonkelden zijne bogen triomfantelijk. De man met de vilten schoenen door de allerarmsten wordt opge bracht, vier ton, terwijl de rijkeren hiervan ook niet het minste be speuren. Voorzeker, bij klompen beduidt een invoerrecht van 10 pCt. slechts 3 4 cent per paar. Maar is men er zich van bewust, waar dit voor een groot gezin op neer komt? Een gezin, waarvan negen, klein en groot klompen dragen deze cijfers zijn aan nauwkeurig onder zoek ontleend heeft per jaar plm. 93 klompen noodig tegen een bedrag van f26,—. Stel nu dat de prijs van de klompen in stee van met het volle invoer recht slechts met 7 pCt. worden verhoogd, ook wijl het hier detail prijzen gelden en bij het invoer recht niet, dan bedraagt dit nog voor zulk een gezin ruim f 1,80 per jaar of waarschijnlijk */3 pCt. van het inkomen. Zoo men de vermogensbelasting zooveel ver hoogde, dat ieder, die hierin heeft te betalen, ’/3 pCt. van zijn in komen meer betaalde, zou dit aan de schatkist f 800.000 per jaar opbrengen. De klompenbelasting wordt geschat op een opbrengst van f 30.000 per jaar. Een groot arbeidersgezin per jaar f 1,80 aan belasting meer laten betalen voor zijn klompen, dat kan wel, maar de vermogens belasting, behalve de wijziging in uitzicht gesteld, naar denzelf- den maatstaf, dus met */3 pCt. van het inkomen verhoogen, dat gaat niet. En dat is dan de finan- cieele politiek van een ministerie, dat door wettelijke regeling het neo-malthusianisme bestrijdt. Het neo-malthusianisme bestrijden, als het geen geld kost, maar de groote arbeidersgezinnen zooveel moge lijk drukken, als er geld van te halen is. Is dan protest van uit de Christelijke beginselen geen eisch? En dit betreft niet alleen meel en klompen. Tal van volks- Nog ieder herinnert zich de gerucht makende belegering in East-End en ook hoe later de unionisten beweerden, dat de liberale regeering niet genoeg de gevaarlijke vreemdelingenmassa vreesde. Natuurlijk verweerden zich do liberalen door er op te wijzen, dat het meerendeel der vreêmdelingon ordelievende menschen waren’; tegen de misdadigers onder hen zouden strenge maatregelen worden genomen. Thans is dan ook door minister Chur chill een wetsontwerp ingediend met het doel een beter toezicht op de mis dadige vreemdelingen mogelijk te maken. Bij zijn toelichting verzekerde de minister nog eens uitdrukkelijk dat het volstrekt zijn plan niet was de immigratie van vreemdelingen te be moeilijken. Integendeel hij bracht hulde aan de vele arbeidzame vreemde lingen in het land, die de bestaande wetten eerbiedigde. Maar voor de misdadigers fyaren strengere wetten noodig. Ook thans waren wel stren gere maatregelen mogelijk, maar mees tentijds ging men er niet toe over. Uitzetting had maar zelden plaats. Nu wil de minister dat de rechtbank die een vreemdeling veroordeelt maar niet uitwijst daarvoor de reden zal opgeven. Ook wil hij de straffen op terugkeerin^ verzwaren. Verder wil de minister een aanvul- WELKOM, ren, dekens, >k meubelen en Buiten- tuigd, dat indien onder de katho lieken in Nederland een plesbiciet werd uitgeschreven, zich 80 procent tegen belasting op eerste levens middelen als graan en meel zouden verklaren. Wij geven de N. Z.-H. in over weging deze uitspraak van het oud- kamerlid, thans Minister eerst eens onder de oogen te brengen van haal lezers. Er is voor ons nog gelegenheid te over om aan te toonen, dat het Ontwerp-Tariefwet bij aanneming een ramp zou worden, in de allereerste plaats voor de arbeidende klasse. De N. Z.-H. neme ook de neven staande uitspraak van „de Beu kelaar” ter harte. moest het terrein uitstekend kennen, want om de sporen in de nabijheid van het huis te vermijden, had hij deels de steenachtige, deels do met gras, begroeide plekken gekozen en was eerst na oen wijden boog op een oe- keren bodem gekomen. Zonder het spoor van don anderen man had men het zijne wellicht nooit ontdekt. Voor den honderdsten koor stelde Silas Hompel zich op dezen dag de vraag, in welke betrekking de twee mannen tot elkander stonden Ken den ze elkander echter wel In het begin dacht hij, dat dit wel het geval fnoest zijn. Maar dan begreep hij niet, waarom mevrouw Walker den eersten bezoeker zoo voorzichtig de ‘achter deur uitliet. Was het niet, als had ze nog iemand verwacht en als wilde ze tot eiken prijs eene ontmoeting dier twee ver mijden Hoe lang Silas Hempel hierover na denkend op de bank voor het huis had gezeten, wist hij zelf niet. Eindelijk echter kwam hij tot het bewustzijn, dat hij den ganschen dag nog niets gegoten had en het dus hoog tijd werd, zijn steeds luider haar recht eischenden maag te bevredigen. mij en zeide, dat ik mij moest troosten en moed houden zij was ook een zeer arme vrouw, die veel leed al vele, vele jaren. Ook zei ze nog, dat ik wel weer gezond zou worden, maar dat haar niemand meer kon helpen I” „Was ze dan ziek „Niet zooals ik in het lichaam in de ziel,” zeide ze, „maar ik mocht het aan niemand vertellen. Ik heb het tot nu ook aan niemand gezegd maar nu is ze dood de arme goede mevrouw 1” Hëïnpel legde zijne hand op het 1 hoofd van het weenende kind.” „Ween niet, Ida 1 Als mevrouw Wal ker hier zoo veel leed, moet men haar nu de rust wel gunnen. En weet ge niet, dat de tranen, die men om een overledene stort, dezen storen in de eeuwige rust?” Verschrikt droogde Ida onmiddellijk hare tranen af. „Dan wil ik ook niet meer weenen!” „Goed zoo, mijn kind 1 In plaats daarvan zullen we samen over de arme mevrouw' praten, morgen zal ik u weer komen bezoeken.” Peinzend ging Hempel verder. De vermoordde had dus een warm, mede lijdend hart gedragen onder het koele uiterlijk en dit angstig voor de wereld verborgen. Waarschijnlijk voerde zij daartegen inwendig een voortdurendep GOUDSCHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT? Per kwartaal f i25 Idem franco per post150 Met Geïllustreerd Zondagsblad150 Idem franco per postw 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Düitschland. Een beruchte oplichter is op Paasch- Zondag tusschen de handen der politie doorgeglipt. Het was zekere Max Schiemangk, die onder don naam van graaf Passy jaren geleden te Berlijn PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer «0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Toen minister Harte zijn tarief- ontwerp indiende, dat even schade lijk voor het volk was als dat van minister Kolkman (het laatste is nog erger door de schandelijke meel- rechten), is er door de vrijzinnigen herhaaldelijk opgewezen, hoe de voor gestelde rechten den prijs van tal van artikelen, benoodigd in het ar beidersgezin zouden verhoogen. De Kuyperianen en hun blaadjes, voor „christelijke” liefde voor den arbeider gedreven, smaalden en schimpten, als wij er op wezen, dat alles, ook petten en klompen, duur der zouden worden. De dure petten zoo hoonden de broeders, vlogen op de vrijzinnige vergaderingen de lucht in. Zeker antirevolutionair pro pagandist wist de arbeiders hartelijk te laten lachen om zijn moppen van de dure petton. De man zag zeker niet in, dat die arbeider, thuis ge komen, wel een ander gezicht zou zetten, als hij eens ging berekenen wat de M christelijk” genaamde aan slag op zijn beurs voor zijn gezin beteekende. Een christelijk tijdschrift, dat door de Kuyperpers met leedwezen werd ontvangen, omdat het waagt aan te toonen, hoe het christelijk beginsel vreemd is aan de clericale coalitie en louter syccespolitiek het streven is van het Roomsch-Dordtsche ver bond, laat een ernstig protest hoo- ren tegen het voorgenomen invoer recht op klompen. Dit blad, de Beukelaar schrijft: „Naast het meel 10 pCt. recht op de klompen. En nu ga men niet betoogen, dat dit toch maar 3x/i cent per paar is en zoo ge ringe som niet meetelt. Ach, neen, bij meel als menschenvoedsel vepvo^der blijft vrij is het ook maar f0,40 per 100 kilo, doch met dit resultaat dat ten slotte vier» ton misschien mede 1Q), „Ja, mijnheer.” „Zijt ge al lang ziek?” „Ach ja, mijnheer ik weet niet eens, hoe lang wel.” nEn zijt ge niet bang zoo alleen, als moeder niet thuis is?” „Neen De kleine wierp een schuwen blik naar het huis der weduwe Walkeren Hempel zag, hoe hare oogen zich met tranen vplden. Medelijdend trad hij naderbij. „Ge hebt van de arme vrouw Wal ker zeker veel .gehouden P” „Ja zeer zeer veelstamel de Ida, tevergeefs trachtend haar snik ken te bedwingen. „Ze was zoo goed voor mij.” „Kwam zij u dan dikwijls bezoer ken?" „O ja. Bijna altijd altijd als moeder uit Werken ging en ik alleen was. Dap kwam ze bij me zitten en vertelde mij o zoo mooie geschiedenissen. En elkep keey kuste ze mij. en eens, toep ik zeer veel pqn had, weende ze met ling van de wapenwet. Daarbij zal dan hot recht om vuurwapenen te dragon voor vreemdelingen worden beperkt. De vreemdelingen, die vuur- 4 wapenen, wijlen dragen, zullen hiertoe van de politie vergunning behoeven; wanneer zij worden verdacht, vuur wapens te dragon zonder vergunning dan zal de politie het recht hebben hen te onderzoeken. Do regeering heeft het lagerhuis verzocht aan de regeeringsvoorstellen de voorrang te geven. Daardoor hoopt zij de Veto-wet in Mei afgohandeld te krijgen en dan naar het Hoogerhuis te zenden. Verder ligt in haar be doeling voor de Pinkstervacantie de verzekeringswetten, die weldra zullen worden ingediend en de gewijzigde wet op de vakvereenigingen nog voor een groot deel af te handelen. Daarom verzocht Asquith tevens het Lagerhuis niet altijd om elf uur te sluiten, maar ook nachtzittingen te houden. Reeds eenigen tijd geleden werd door ons het een en ander meegedeeld omtrent onregelmatigheden in Frank rijk aan het ministerie van buiten- landsche zaken. Thans is het weer een nieuw schandaal dat de sensatio- neelo pers kolommen vol nieuws ver schaft. Omtrent de politieman-inbreker Warzó hebben we reeds het een en ander moogodëêld. -*** Thans iets over de lintjeshandel. Een zekere Valensi, advocaat van beroep, dreef een formeele handel in lintjes. Daartoe had hij een orde op gericht; de orde van de „Roode Maan van Marokko”, louter en alleen die nende tot het plaatsen van diploma’s en eindjes lint. Erger was echter dat hij ook „palmes acadómiques” te koop aanbood. Toen hij eenmaal te veel vroeg, werd hij verraden en op zijn beurt verraadde hij zijn vriend en medeplichtige dementi. Natuurlijk heeft hij meer medeplichtigen. f)e „Matin” spreekt zelfs van een ©ad minister.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1