A. HOLLANDER, Roerende Goederen, SCHOEN HANDEL SCHILDEKEN VAN REI',LAMES ADVERTENTIES. Voorloopig Bericht. Ileci'ciilitiis, Oponbaro Verkooping 33io.it er^ land.. Buitenlandsch Nieuws. Brieven uit de Hofstad. TTTt ei© Pers. Binnenland, Gemengde Berichten. Echtscheiding. X? a. Use 3a. -cl is, Open Terrein, Ammoniak zeep lol hel wissrkrn van mouses enz a 10 ols. por stuk Anton Coops, Adverteert i» illl Hl.nl. Wijdstraat 19. ürglnal (iiiodycar Well ECnis- en ZKijtn Igrscli.ilca.er. lioelekade 30-38, GOUDA. zulk revolutionair gespcech uit den booze. Het gaat nu juist zoo goed. Dezer dagen nog ontpopte zich de N. R o 11. Courant, een der grootc liberale bladen, op wie de „hope" van Kujper en de zijnen was gevestigd om het A. K. te ver hinderen, zich als voorstander daarvan. 7ji»> komen wij er. Een rustelooze propaganda onder de nog niet overtuigenden zal ons binnen weinige jaren Algemeen Kies recht brengen. Maar geen straatrumoer. W anneer de Mieren ziek zijn, wordt het geheele lichaam langza merhand vergiftigd. Niets is meer te vreezen dan ver giftiging door urinezuur, omdat dit zoo langzaam voortwoekert en zoo dikwijls niet verdacht wordt, voordat de ziekte zich door het geheele lichaam verbreid heeft. Het groote werk der nieren is om uit het bloed de urinezuur-vergiften af te scheiden. Wanneer deze organen echter zwak of ziek zijn, kunnen zij hun werk niet\ behoorlijk volbrengen en wordt het geheele lichaam langza merhand vergiftigd. Dat is de reden, dat gij u zoo af gemat, terneergeslagen en prikkelbaar gevoelt. Het is of gij geen kracht, geen energie of werklust hebt. 's Mor gens hebt gij een ellendig gevoel in uw rug, en pijn in de lendenen en zijden, uw oogen zijn opgeblazen en uw ledematen rheumatisch, vooral bij vochtig weer. Uw urine is bewolkt en komt branderig en onregelmatig. Tenzij het urinezuur onmiddellijk wordt uitgedreven, worden uw levens doelen aangetast en treden noodlottige ziekten opde nieren worden cel na cel vernietigd en de blaas verliest mis schien haar kracht om het water op te houden. Alleen een nierengeneesmiddel kan het urinezuur oplossen en de nieren helpen om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn als zoodanig bekend. Zy werken rechtstreeks op de nieren en blaas en herstellen hun natuurlijke werking. Let erop, dat de juiste naam Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, en de hand- teekening van James Foster op de doos voorkomen en weigert alle na maak. De echte zyn te Gouda ver- krygbaar bij de heeren Wolff Co., Westhaven 11. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor óón, of f 10.voor zes doozen. Eindelijk is in het Engelsche La gerhuis het eerste artikel van de Voto- wet afgehandeld. Het heeft moeite ge noeg gekost en een paar nachtzittin gen waren noodig om het nog zoo ver te brengen. Woensdagnacht ver gaderde men tot 5 uur en den daarop volgenden nacht tot 20 minuten over vieren. Donderdag is men aan de be handeling van art. 2 begonnen. Dit artikel handelt over do bevoegd heid van het Hoogerhuis in betrek king tot de niet-financieele wetten. Hierop was een zeer belangrijk amen dement ingediend, voorstellende dit art. pas in werking te doen treden nadat d i t parlement zou zyn ontbon den. Daardoor zouden de kiezers hun oordeel kunnen uitspreken over maat regelen als Home Rule, scheiding van kerk en staat en dergelyke. Minister Asquith bestreed dit amendement om dat naar zijn meening de kiezers al uitspraak haddon gedaan, maar de heer Bal tour ontkende dit beslist. Wel had den zij- zich uitgesproken voor een verandering in de verhouding van beide huizen en blijkbaar ook een an dere samenstelling van het Hoogerhuis gewenscht, maar groote kwesties als Home Rule en scheiding van kerk en staat waren bij de laatste verkiezing niet beslist. De meerderheid was het echter met Asquith eens en verwierp het amendement. Toen was het wat wij Nederlanders noemen vragendag. Over veertien dagen hoopt de En gelsche minister van financiën Lloyd George zijn wetsontwerpen regelende de verzekering tegen ziekte, invalidi teit en werkeloosheid in te dienen. Volgens dqze voorstellen zullen Staat, patroon en werkman ieder iets beta len en naar de berekeningen zullen voor deze verzekeringswetten geen nieuwe belastingen noodig zijn, niet tegenstaande voor dit jaar de uitgaven reeds weer met 96 millioen gulden zyn gestegen. Daarvan is ongeveer de helft noodig voor de ouderdoms- pensioneering en 2.400.000 gulden voor de bezoldiging van parlementsleden, wat per lid ongeveer f 3600 'sjaars wordt. Woensdag heeft het Lagerhuis be handeld het voorstel van den unionist Guinness. Deze wilde op de agenda voor de a.s. rijksconferentie geplaatst hebben de internationale positie van het rijk. Hij en zijn vrienden wilden de groote zelfstandige koloniën een woordje mee laten spreken over En- geland's buitenlandsche politiek. Het voorstel werd ingetrokken toen mi nister Harcourt had verklaard dat de regeering altijd van plan is geweest met de eerste ministers van die ge westen de internationale kwesties te bespreken. Italië. Het modernisme. Dat priesters de soutane wegwerpen gebeurt steeds meer, zoo schrijft een correspondent uit Rome. Het laatste eval maakt het meeste gerucht, om- at hier sprake is van een vriend van Merry del Val en de Jezuiten van de Civiltk Catolica Don Vercesi. Hij is secretaris van kardinaal Martinelli, kapelaan der zusters van Sacré Coeur, secretaris van mgr. Benigni en als zoodanig medewerker aan diens Cor respondence de Rome geweest. Thans wordt hij protestantsch predikant. Oostenbijk-Honoabijk. De Keizer heeft gisterenmiddag $en deken der Duitsche medische faculteit te Praag, hofraad prof. von Jaksch, ontvangen, die het voor den D u i t- schen Keizer bestemde diploma als doctor honoris causa aan Frans Jozef liet zien. Deze roemde de artistieke uitvoering van het stuk. Een afvaardigin^jfler universiteit te Praag, met don rector aan het hoofd zal, na den terugkeer van den Duit- schen Keizer, naar Berlijn gaan, om daar in het paleis de promotie op plechtige wijze te volvoeren. Zuid-Amebika. Ferro, de leider van den opstand in het noorden van Peru, was in 't be gin van deze maand gedwongen voor de Peruaansche troepen te vluchten. De opstand werd onderdrukt. Ferro trok met eenige getrouwen over de grens van Ecuador. Naar thans wordt geseind hebben de troepen van dezen staat den oproerling gevangen geno men en naar het binnenland gebracht. Marokko. De correspondent van de Daily Telegraph te Mexico seint, dat de meer derheid der opstandelingen van geen wapenstilstand en vrede wil hooren, zoolang Diaz niet al hun voorwaarden inwilligt, hetgeen voor het oogenblik buiten kwestie is. Immers blijven Diaz en Limantou erbij, dat zij niet de op standelingen kunnen onderhandelen zoolang deze niet de wapenen hebben neergelegd. Diaz blijft gelooven, dat de staatstroepen sterk genoeg zijn om den opstand te dempen. De mogelijk heid, dat Amerika gewapenderhand tusschenbeide zal komen, verbittert Diaz. China. Te Poking zijn 60 personen in hech tenis genomen, die onder verdenking van revolutionaire stokerijen stonden. Verscheidene hunner hadden relaties in het buitenland. Tot opvolger van den Mantsjoe Si- li-ang, die als gouverneur-generaal van Mantsjoerije is ontslagen, is de als energiek en kundig bekend staande fouverneur-generaal van Set-sjoe-an, sjao-er-sun, benoemd. Hem is tevens de rang van een keizerlyk gevol machtigde en van een Tartaren-gene raal voor de drie provinciën van Mant sjoerije verleend. Hij heeft dus het oppertoezicht over alle civiele en militaire autoriteiten in Mantsjoerije. Enobland. Een groote uitgestrektheid veen grond in Yorkshire, zeven en een half mijl lang en vijf mijl breed, staat in lichte laaie. De brand werd het eerst ontdekt te Medge Hall en er werden onmiddelijk pogingen gedaan om het vuur te stuiten, de overspringende vonken staken echter in minder dan geen tijd den eenen turfstapel na den anderen in brand, zoodat aan blusschen niet meer viel te denken. Met razende snelheid verspreidden de vlammen zich in noordelijke richting en daarop had men de hoop gebouwd, dat het vuur spoedig tot staan zou komen, wanneer het gekomen was aan het vrij breede kanaal dat twee veengebieden scheidde. Die hoop bleek echter ydel. De vlam men sloegen met groote snelheid over het 21 voet breede kanaal heen en plotseling vlamde ook de overzijde op. Het vuur heeft thans een uitgestrekt moeras bereikt en kan zich dus niet verder uitbreiden. Maar intusschen slaan de vlammen op het brandende terrein nog steeds omhoog en bieden een in die streken nooit geziene aan blik. De gloed is nog zichtbaar te York en Hill, en werpt een rossig schijnsel over de huizen te Goole. Een vrouw, die van den toren van de kerk te Thorne het schouwspel had waargenomen, gaf hare indrukken als volgt weder„Het was een tot dus verre nooit geziun schouwspel. Het vuur scheen over te springen van den eenen turfstapel op den anderen, met een snelheid, grooter dan die van een renpaard. Het was een geluidlooze brand. Wij konden het geknetter der vlammen niet hooren, zij bewogen zich voort als waren het levende wezens. Het was een prachtig, maar tevens ijselyk schouwspel, want ieder een gevoelde, dat men machteloos stond tegenover het vernielend de ment." Het veen, waar thans de brand woedt, is in exploitatie bij de „British Peat Moss Litter Co.", die het werk grootendeels laat verrichten door Nederlandsche arbeiders, welke een kolonie vormen te Thorne, oen vrien delijk dorpje in Yorkshire. Rusland. Binnenkort zal een boek verschijnen van graaf Witte, dat een kritiek zal bevatten op het groote werk van gene raal Koerapatkin over den Russisch- Japanschen oorlog. In de inleiding zegt de schrijver, dat hij na de verschijning van Koero- patkin's boek lang gezwegen heeft, maar zich thans, nu het werk dikwijls aangehaald wordt, genoodzaakt ziet tot een verdediging, daar de generaal hen herhaaldelijk opvatting aanwrijft, die nooit de zijne waren en handelin gen, die hij nooit bedreven heeft. De geheele kritiek van Koeropatkin is foutief, eenzijdig en bovendien zijn de feiten verwrongen en verkeerd voorgesteld. Op ieder bladzijde stuit men op onjuistheden en moedwillige verdraaiingen. Met zekere spanning, schrijft de Petersburgsche berichtgever van het „Berl. Tagebl." ziet men hier de ver schijning van het boek tegemoet, daar men algemeen van meening', is, dat het zal leiden tot oen uitdaging tot een duel, dat Witte niet zal kunnen weigeren, niettegenstaande hij eenigs- zins lijdend is en binnenkort tot her stel van gezondheid zich naar Zuid- Frankrijk zal begegen. LXXVIV. Kort vóór het vertrek van het Hof uit de residentie naar 't Loo heeft een mallooterige juffrouw het noodig ge vonden om het Koninklijk rijtuig te molesteeren. Vlak bij het Paleis wierp zy een brief in het rijtuig, waarin Koningin en Prinses gezeten waren. Het is niet de eerste maal, dat dit der Koningin overkomt en het zal ook wel niet de laatste keer zijn. Het schijnt nu eens tot de eigenaardighe den van maniakken te behooren, om wanneer zij overal elders bot vangen, ten slotte bij het Hoofd van Staat met hunne ziekelijke grieven terecht te komen. Vermoedelijk denken de zulken, dat de Koningin hun wel hel pen kan, hoewel het haast zonder uitzondering zaken zijn, waarmee de Kroon niets te maken heeft. Het is in casu nogal mak afgeloopen. Het bleef bij het werpen van een brief en het gevolg was, dat de arme vrouw door den fietsenden politie- rechercheur, die de Koningin volgde, werd nagereden en naar het politie bureau overgebracht, waar men haar ter ontnuchtering eenigen tijd heeft gehouden. Daarmee is heW zaakje uit de politie-dienaar, die er zoo vlug bij was, zal een pluimpje krijgen en de requestreerende juffen' zal overtuigd blijven, dat de buitenlandsche consul, waarmee zij (volgens het pers-com muniqué) vroeger „in betrekking" stond nóg leeft, hoewel de goede man al lang overleden is. De Koningin moet vol gens genoemd communiqué weinig of niet geschrokken ztin door het voorval, dat dan ook inderdaad weinig be- teekende, maar de quaestie van de veiligheid der Koningin is er weer opnieuw door ter sprake gebracht. Nu is en blijft de veiligheid van een gekroond hoofd altijd een eenigszins precaire quaestie. De eene vorst is natuurlijk vreesachtiger dan de andere en zoó is het mij bekend, dat onze Koningin er zelve zeer prijs op stelt, Van een ooggetuige vernam ik echter, dat Hare Majesteit wel dege- lyk zeer schrok. goed bewaakt te worden. Daarom werden voor eenige jaren nieuwe posten om 't Loo in het leven geroepen en ook hier ter stede werd ae bewaking van het paleis verscherpt, terwijl steeds een tweetal politieagenten op rijwielen de Koningin volgde, indien zij por rijtuig uitging. Te voet ging de Ko ningin echter alleen vergezeld Van een hofdame en een lakei uit. Zoo trok Hare Majesteit, langs de straten wan delende, haast niet de aandacht, maar het ongeluk was, dat er altijd eenige „belangstellenden" zijn, die het noodig vonden de Koningin te volgen en alle van het Hof afkomstige verzoeken in de Haagsche bladen om dit onbehoor lijke optreden na te laten, baatten weinig of niet. Het is bekend, dat dit opdringerig volgen de Koningin zeer hinderde en dat zij daarom maar weinig te voet uitging. Naar gezegd wordt maar ik kan hiervoor niet instaan zou het vertrek van de Koninklijke familie naar 't Loo ver vroegd zijn om de hinderlijke houding van dit deel van het publiek. Doch hoe dit zij, een schande mag het heeten, dat de Koningin zich in haar eigen residentie niet vrij, als ieder ander, bewegen kan en dat zy daarom niet graag hier is. Wat nu de bewaking van Hare Ma jesteit op straat aangaat, zoo is bij het jongste voorval weer gebleken, dat bij een incident de hulp vlug genoeg bij de hand is. Maar evenmin als men er thans in slaagde om het in het rij tuig werpen van een onschuldigen brief te beletten, zou, vrees ik, een boos aardiger plan te verydelen zijn. Nu behoeven wij ons niet noodeloos te verontrusten, maar een feit is toch, dat het maar één dwaas in het hoofd behoeft te komen en dan is het te laat 1 Waar echter de oplossing te vinden Ik beken gaarne, dat ik die zelf ook niet weet. Het geldt hier een moei lijk probleem eenerzijds moet de Ko ningin zich zoo vrij mogelijk kunnen bewegenanderzijds moet zij voort durend tegen iederen mogelijken aan val beveiligd zijn. Hoe dit te ver eenigen Heeft deze ongelukkige vrouw zich in zekeren zin beroemd gemaakt, een heel ander soort persoon schijnt even zeer naar bekendheid te streven. Een jeugdige Hoogere Burgerscho lier ("van een jaar of zeventien) schijnt een aanrandingsdrama in elkaar gezet te habben, waarin hij-zelf den helden rol speelt! Enfin, die leeftijd kent geen bescheidenheid, maar het curieuze is, dat hij de geschiedenis als „echt" aan den man heeft gebracht en dat een serieuze courant er danig is in- geloopen. Gij kent de feiten vermoe delijk reeds, die reeds op een andere plaats in dit blad vermeld zullen zijn. En ik kan er weinig aan toevoegen. Een politie-autoriteit vertelde mij, dat de knaap er wel flink uitziet voor zijn jaren, maar hij geloofde er niets van, dat deze H. B. S.-er twee kerels in bedwang had gehouden. En nu de dame, die aangerand heet, maar altijd „zoek" blijft en ook de agent, die een der individuen (altijd volgens H. B.- Scholier) zou hebben gearresteerd, verstoppertje blijft spelen, gelooft nie mand meer iets van het geheele ver haal. Intusschen houdt de jongen zijn lezing vol, ondanks alle onwaar schijnlijkheid daarvan. Daardoor stelt de fantastische jongeling zich bloot aan een vervolging wegens valsche aanklacht, maar het dunkt mij aan twijfel onderhevig, of het valsch-zyn der aanklacht wettelijk te bewijzen zal zijn uit het niet-opkomen van bo vengenoemde dame en agent. Wat deze knaap zich voorgesteld heeft met zijn gefantaseerde aanran ding?. Het is moeilijk daarop een bevredigend antwoord te vinden. En zijn vader die, naar ik hoorde, maar heel weinig ingenomen is met deze plotselinge beroemdheid van zijn zoon zal hem wel duchtig onder handen nemen, terwijl ik onzen ro manheld kan garandeeren, dat hij bij het eindigen der Paaschvacantie het middelpunt van de belangstelling van zijne medescholieren zal zijn. Onze Hoogere burgers zijn er de jongens niet naar, om zulk ee*n grap onbeloond te latendat kan nog een heel rel letje wordenl) En nu zou ik u nog iets van ons jongste tramconflict vertellen. Onze tram heeft n.l. geregeld con- 1) De jongen maakt nu per inge zonden stuk, met zijn naam ondertee kend, bekend, dat de arresteerende politie-agent z. i. een verkleede schurk is geweest, n.l. een medeplichtige van de aanranders! Wat men ook van dezen knaap moge zeggen: een handige jongen is hij; misschien brengt hrjfft nog wel heel ver in deze wereld. flicten met het stadsbestuur over uit leggingen van de concessie-bepalingen. Gemeente en tram staan in zooverre tegenover elkaar, dat beide zooveel mo gelijk uit de concessievoorwaarden trachten te kloppen en beiden staan dan pal op hun stuk. Wie gelijk heeft, is vaak moeiÜjk uit te maken. De tram gaat puik, kon dus wel eens een beetje royaal zijn, maar haar concessie loopt over een aantal jaren af en dan kan (en zal) de gemeente wel tot naasting van het trambedrijf overgaan; de tram directie heeft dus gelijk, dat zij voor haar aandeelhouders er nog zoo veel mogelijk tracht uit te kloppen. Zoo komt het eene conflictje na het andere. Het nieuwste is dat over de uitbreiding van het net. De tram is verplicht tot een zekere uitbreiding over te gaan, indien het zielental met een bepaald aantAl is toegenomen. Wat doet nu de tram? Zij ontwerpt een nieuwe lijn, die goeddeels over oude lijnen loopt, zoodat zij slechts kleine stukken nieuw heeft aan te leg gen en voor 't overige het bestaande net kan gebruiken. Goed zegt de Gemeentebesuur; die nieuwe lijn is best, maar nieuw is slechts zoo en zoo veel meter. Neen, antwoordt de Tramdirectienieuw is de geheüe lijn en wij hebben dus aan onze verplich ting voldaan. Maar het Gemeentebe stuur houdt vol en weigert de opvat ting van de tramdirectie over te nemen. De raad moet nu tusschen beide komen en misschien loopt het wel op een pro ces uit. Men moet de tramdirecteur nageven, dat hij van doorzetten weet. Dit blijkt uit dergelijke ruzies en nog meer uit de prachtige reorganisatie, onder zijn beheer tot stand gebracht. En ook tegenover zijn personeel is de nieuwe directie niet malsch. Een concierge, die niet voldeed, werd ontslagen en maakt het nu de Directie voortdurend lastig, omdat hij beweert als slachtoffer gevallen te zijn. Ik zal mij in die quaestie niet mengen, aangezien zij voor een buitenstaander niet voldoende te beoordeelen is, maar dom is het in ieder geval van den man, dat hij den Directeur nu gaat molesteeren. Des wegen is hij reeds de politie gever baliseerd en nu is 't al zoo ver ge komen, dat het khntoor der Directie door de politie bewaakt wordt, om den Directeur voor overlast te be schermen. Zoo worde nu, pal tegenover het Paleis van Justitie nog wel, twee fraaie heerenhuizen in ons deftige Korte Voorhout vlak naast elkaar „gepost" De Deli-Club, omdat er gespeeld werd (de Club is al naar Amsterdam ver huisd) en de kantoren der tram, om dat eigen rechtertje spelen gelukkig nog verboden is. Het is wel een komiek gezicht, die flaneerende politie-agenten voor oude patriciërswoningen in het beroem de Voorhout! HAGENAAR. Sociale wetten. De (c.-h.) Nederlander schrijft onder dit opschrijft: In de laatste dagei) treft men ook in de rechtsche pers voortdurend be schouwingen aan, over de houding die de Christ. Historischen zullen aan nemen tegenover de sociale wetgeving, en over de noodzakelijkheid van sa menwerking. Hoe die houding tot dusver ge weest is, kan ieder weten, die, indien hij het begrip sociale wetgeving in ruimen zin neemt, de Kamerdebatten gevolgd heeft. Men schijnt eohter meer speciaal het oog te hebben op de wetten be treffende den verzekeringsdwang en die betreffende de regelingen van den arbeid. Herhaaldelijk wordt, ook in De Stan daard, er op gewezen, dat de ver werping van die wetten politieke ge volgen aftreding van Kabinet of Ministers ten gevolge kan of zal hebben. Overleg is daarom zoo nood zakelijk, zegt men. Nu behoort, ook naar ons inzien, in een politiek lichaam als de Tweede Kamer is, op politieke gevolgen te worden gelet, weshalve, wy het ook zeer hebben afgekeurd dat de antire volutionaire partij daarmee geenszins heeft gerekend bij het amendement gericht tegen het beleid van minister Cool. Wij meenen evenwel, dat bij ge wichtige wetten, die een blijvende werking op de volksontwikkeling en de volkswelvaart zullen uitoefenen, de politieke gevolgen niet den doorslag behooren te geven. Indien ten slotte ons land of ons volk in zyn welvaart gekrenkt wordt, is geene party er af met te zeggenPolitieke noodzake- lykheid, begeerte om eigen macht te handhaven, heeft ons gedwongen land of volk dit kwaad aan te doen. Wij zullen ons niet veroorlooven voor te schrijven, wat een minister, wiens wet verworpen wordt, behoort te doen al doet De Standaard dit nu en dan, wij meenen dat wij ons daar mede niet hebben in te laten. In 't algemeen zijn wij van oordeel, dat verwerping van voorstellen van soci alen aard geen aanleiding moet geven tot politieke moeilijkheden, zoolang vaststaat dat de partijen hetzelfde doel beoogen. Daarom keurden wij het indienen van een nieuw ontwerp door het Kabinet-Pierson, na verwerping van het eerste ontwerp Ongevallenwet door de Eerste Kamer, goed. Niet, alsof de sociale wetten soms niet gewichtige beginselen raakten. Maar waar nog zooveel onzekerheid heerscht, waar zoowel rechts als links de meest tegenstrijdige beweringen worden gehoord, daar kan van geene regeering verwacht of verlangd wor den, dat zij kant en klaar met een stelsel gereed staat, en moet het zoeken naar het juiste pad niet worden uit sloten. Het eenige wat verlangd mag wor den is ernstig overleg. Dit ontbreekt Bomwijlenalthans overleg met de Christ. Historischen. Een sterk sprekend voorbeeld daarvan levert de jongste Nota van minister Talma, betreffende het ontwerp-Bak- kerswet. Van den aanvang af had de heer Snoeck Henkemans gewezen op wat zijns inziens een gebrek was in dat wetsontwerp, nl. dat alleen de nacht arbeid verboden werd, inplaats dat, in verband met den nachtarbeid, be perking van den arbeidsduur werd ingevoerd. Ook andere Christ. His torischen plaatsten zich op dit stand punt. De sociaal-democraten, die gaarne den schijn willen doen ontstaan alsof elke goede regeling en elke verbete ring uit hun koker komt, stelden, nog vóórdat het amendement van den heer Snoeck Henkemans in behande ling kon komen, eene motie voor, in haar laatste redactie luidende! De Kamer, van oordeel, dat opneming van een regeling betrekkelijk den arbeidsduur in of nevens het ontwerp-Bakkerswet wenschelijk is, verzoekt den minster, in verband met de desbetreffende amendementen, vóór de hervatting der beraadslaging nadere wijziging of aanvulling van het pntwerp te willen overwegen", en gaat over tot de orde van don dag. Uitdrukkelijk en opzettelijk was in die motie melding gemaakt van de „desbetreffende amendementen". Ver wacht mocht worden, dat ook daaraan 's ministers aandacht zou worden wyd. Leest men echter de nota van minis ter Talma, dan ontdekt men daarvan geen spoor. Hij geeft toe, zooveel maar eenigszins doenlyk, aan hetgeen de sociaal-democraten bij monde van den heer Schaper hadden verlangd met hen alleen treedt hij in het debat Maar van de zoo rationeele oplos sing als door den heer Snoeck Hencke mans was voorgesteld, wordt met geen woord gerept. Natuurlijk duiden wij dit den minis ter niet euvel. Wil hij zijn wetsont werp liever aangenomen zien met de hulp der sociaal-democraten dan met die der Christ-Historischen, acht hij zich met eerstgenoemden meer homo geen dan met de laatsten, waarom zou hij dan niet hun in het gevlij komen, de Christelijk-Histoiischen la tende voor wat ze zijn? Maar kan nu ook van de Christelijk- Historischen zeiven geëischt worden, ter wille van de „coalitie" over hun bezwaren heen te stappen Wordt het Bakkersontwerp aangenomen, dan zal dit waarschijnlijk geschieden met be hulp van de sociaal-democraten en voorts met behulp van de antirevolu tionairen, wier woordvoerder echter tegen het wetsontwerp principiëele be zwaren heeft, en die niet onduidelijk te kennen geeft, dat zijn party in deze de eischen der politiek: stelt boven haar beginselen. Welnu, laten de Kamerleden, die dit geoorloofd achten, aldus handelen. Maar wij voor ons hopen, dat de Christelijk-Historischen iets verder zul len zien dan den dag van heden, en dat zy bij de beoordeeling van een zoo gewichtig ontwerp als de Bakkers wet zich de vraag zullen stellen, of niet, een meer met hun beginselen overeenkomende, beter de volkswel vaart bevorderende regeling mogelijk is, en dan met het oog daarop hunne stem zullen uitbrengen, gedachtig aan hetDoe wèl en zie nipt om. VREDESBEWEGING. Treurig maar waar. In een beschouwing over „De Rijks kanselier, de Vrede en de openbare meening" schryft „Vrede door Recht" „Waarlijk het klinkt treurig in 1911 na Christus den Rijkskanselier van Duitschland te hooien zeggen, dat Duitschland zijn rang onder de volkeren moet handhaven door leger en vloot. Welk een minachting voor de Duitsche kunst en weten schap, die opbouwen, niet vernielen, ligt er in deze volstrekt militaristi sche uitspraak. Is het niet treurig, in Duitschland dat zich mag beroemen op een Beet hoven, een Wagner, een Richard Strauss, een Göthe, een Virehow, Robert Koch, zoo veel reuzen op gebied van kunst en wetenschappen, bij de bepaling van den rang der mogendheden, te hooren dat maat gevend is de ruwe kracht. Hot land dat de sterkste vloot heeft, is het sterkste! De pacifisten zouden om den rang te bepalen dé voorkeur geven aan andere factoren, gelegen binnen het gebied der beschaving. Zoolang menschen menschen, sta ten staten zijn, zal er steeds zijn naijver. Maar dat de Rijkskanselier van Duitschland de beslissingen van geweld blijft stellen boven het recht en de rang van een volk meet naar zijn kracht blijft een treurig toeken in een tijdperk, dat de vrede overal aanhangers wint en hijzelf zegt dat de regeeringen de oorlogen niet maken." len en indien zij dit van de ouders zouden terugvorderen, zou een groot deel daarvan hiertoe niet in staat zijn. Ook wordt gevreesd, dat tal van ge pensioneerden, die nu op de dorpen gevestigd zijn, ter wille van de op voeding hunner kinderen naar de ste den zullen gedwongen worden, wat de ontvolking van het platte land nog meer in de hand zal werken. Uit Schwerin wordt bericht, dat hertog Adolf van Mecklenburg, broeder van Z. K. II. den Prins der Neder landen, voornemens is den 3a°n Mei naar het Loo te vertrekken om de Koninklijke familie te bezoeken en haar gast voor enkele dagen te zijn. De Aartshertog-troonopvolger van Oostenrijk, die eenige dagen hier te lande vertoefde, heeft zijn voornemen medegedeeld, om in September van dit jaar zijn bezoek aan ons land voort te zetten. Nationale Vrouwenraad. De algemeene vergadering van bo- vengenoemdeti Raad word gisteravond afgewissold door een openbare bij eenkomst waarop als sprekers zouden optreden de heeren dr. D. Bos. lid van de Tweede Kamer, en de heer Herman Snijders uit Middelburg, en als spreek sters de dames Van ItaTlie—Van Emb den uit Leiden enllessink—Snellelan-d. onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs in Ned.-Indië. Volgens mededeeling van de presi dente, was de heer Bos verhinderd, zoodat het eerst als spreker optrad de heer Snijders, die sprak over: „Is vrije beroepskeuze voor de vrouw wen schelijk en mogelijk?" Naar sprekers meening is de vrouw in het algemeen niet minder geschikt voor maatschappelijk werk als de man; en spr. bepleitte vrijheid van ieder individu om dat beroep te kiezen, waarvoor ontwikkeling en aanleg hem of haar geschikt maken. Spr. acht het gezinsleven zeer hoog, maar wil juist ontwikkelde moeders vormen in het belang van het gezin en in dat van (de kinderen In het bijzonder. Mevr. Van Itallie sprak over: Is verbod van overheidswege van loon arbeid van de gehuwde vrouw ge wenscht voor het gezin?" Waar vrouwen, als zij gedwongen worden thuis te blijven, toch geen goede moeders zullen zijn, acht spr. een ver bod tot werken, hoe goed bedoeld misschen, toch niet den juisten weg om verbetering te krijgen, dit zal ge schieden door het wegnomen van maatschappelijke wantoestanden. Mevr. Hessink hield een warm plei dooi voor de verbetering der opleiding der vrouw in Ned.-Indië, in het bij zonder de halfblad-meisjes, voor wi< men jongenvrouwenscholen wil oprich ten. Tot medewerking aan de t$)t standkoming daarvan roept spreekster aller aanweziger op. De vergadering was druk bezocht. De wijziging en aanvulling van de wet op het M. O. De Tel. verneemt, dat het voorloo pig verslag van dit wetsontwerp niet gunstig zal zijn voor het regeerings- voorstel. De geheele linkerzijde is scherp tegen het ontwerp gekant om dat de opheffiing van verscheidene openbare noogere burgerscholen er het gevolg van zal zijn. en in elk geval zeer verminderd bezoek dier scholen. Buitengemeenten toctq die in slechten financieelen doen verkeeren, zullen het hooge schoolgeld niet kunnen beta Het Luchtschip de Parseval VI. Omtrent het vertrek en de reis van het luchtschip de Parseval VI, dat voor het dagblad „de Echo" van Bor- lijn naar Amsterdam komt en waar van wij reeds melden dat het bij Han nover is verongelukt, schrijft het Hbld. gisterenavond Als een verrassing deelde luitenant Stelling gistermiddag om 2 uur mede Wij vertrekken misschien. En dat ter wijl een stevige wind do boomen in de Berlijnsche straten deed schuddon. Maar de meteorologen hadden goede verwachtingen. De depressie, die boven Berlijn gehangen had, was verdwenen en daarmee waren de vooruitzichten goed geworden. In den loop van den middag brak een zwaar onwo°r los boven Berlijn. Niettegenstaande het optimisme van do meteorologen gaven wij de hoop reeds weer op. Maar om 7 uur kwam het berichtwij gaan, zorg om half 10 bij den ballon te zijn Stikdonker was het toen wij aan kwamen op het vliegveld bij Johan ni&thal. Met moeite worstelde de auto, die ons bracht, zich door het mulle zand. In de verte voor ons lag de ballonhal. Do voorhang was wegge trokken en in het licht der gloeilam pen hing daar het grauwe, gele reu zen-lichaam van do ParBeval VI. Hij zag er zoo machtig uit, sterk in den strijd tegen weer en winden. Onze auto bleef stokenwij hadden geen geduld meerwij haastten ons over het veld naar de hal. Plotseling een flikkering. Wij keken naar den donkeren horizon. Weer een lichten, sterker nu, en een flauw ge- •ommel; de buien trokken weer op. Wij kenden de voorzichtigheid van luitenant Stelling en onze hoop zonk weer bedenkolijk. Bij onweor kan hij geen reis ondernemen. Geduld oefenen dus! Wij gingen in de hal. Voor ons lag de kolos. Wij verdreven ons don tijd met vergelijkingen. Hij schoon oen reusachtig projectiel, maar do indruk is- nu anders. Do nieuwe gasvulling gaf hem een machtiger voorkomen Hij ziet er zoo veerkrachtig, ik zou haast zeggen zoo welgedaan uit, alsof hij er zich op verheugt, zich strak te vermeien in do lucht als een dolf ij' in het water. Wij vervelen ons niet onder het wachten. Telkens weer boeit iets an ders onze aandacht aan het ons toch zoo goed bekondo schip. Eindelyk komt er beweging in de wachtende hulp- manschappen. Het weerlichten hoeft opgehouden. Roods worden de laatste toebereidselen getroffen. Wij achter- blij venden maken afscheidsgiapjes met de gelukkige reizigers. Doch plotseling een gesnis op het dak van tie hal. Verschrikt, ongeloovig, zien wij elkaar aan. Reeds is het ge suis een gehuil gewordenhet gewei dig groote gebouw steunt in zijn voe gen. In den schijn van de zoeklichten buiten dwarrolen reusachtige wolken van stof. Wij stormen uit de hal. Er woedt een onweersstorm. die alle kansen op de reis schijnt te vernietigen. De meteoroloog, die reeds lang op ver trekken aangedrongen had, staat klein en gedrukt naar de lucht te staren. De wetenschap ligtAls de ballon boven de huizen van Berlijn, zonder mogelijkheid tot landen aan deze val winden overgeleverd was v^-re hij mis schien verloren geweest. Het was een schitterende rechtvaardiging van lui tenant Steiling's uiterste voorzich tigheid. Elf uur was het. toen de storm op stak. Gelukkig minderde hy spoedig, doch telkens en telkens weer joegen nieuwe rukwinden over de vlakte, Doch de meteoroloog, die dagen lang bij schijnbaar mooi weer den tocht af geraden had, bleef nu hoop houden. Het moet goed worden. En het werd goed. Om twee uur zou er krijgsraad zijn. Nog was de wind te sterk. Om 4 uur dan. In de gelagkamer van de dorpsherberg hadden wij ons eindelyk op stoelen te rusten gelegd. Tegen 4 uur werden wy driftig op geroepen. Men zou gaan. Het begon reeds te dagen. Snel ging nu alles in zijn werk. De lucht werd steeds beter, Er woei een bries van 6 M. in de seconde. Nu ging het naar buiten, waar de dag snel door brakDe wind was toch nog onge- y en telkens draaide hij naar een anderen hoek. Eindelijk kon men vertrekken. De touwen werden gevierd, de kop ver hief zich in de lucht, langzaam kwa men de schroeven id beweging. Een laatst vaarwel, goede wouschen voor de reis. Toen zette do Parseval zyn koers naar het Westen, vrij snel, of schoon tegen den wind. In den nu reeds helderen dag teekondo hot reu- zonliehaam zich een tijdlang nog icherp af. Wij volgden aem tot waar de den- nenbosschen hem aan ons oog ont trokken. De reis was aanvaard. De eerste luclitkruiaer zou over ons land trekken. Het grootsche en toch zoo gevoelige instrument ging de verrassingen van onze grilligste maand tegemoet. Lang keek de heer Loebell, de directeur van de Luftverkehrs-Gosellschaft, hot itatig wegglijdende vaartuig achterna. Toen het verdwenen was, zoide hij Er zijn voor ons aan een dorgolijke reis altijd veel zorgen verbonden de risico isf zoo reusachtig groot. Maar als ik het schip zie vertrekken, lan kan ik slechts vreugdo en trots govoelen". .i Het is vandaag in Berlijn een prach tig heldere dag. De Heer en Mevrouw H. J NEDERHOR3T -Zwart betuigen hun hartelijken dank voor de blijken van belangstelling op 6 April ontvangen. Do P. VI is op vyf kilomotor weste lijk van Isenbüttel gelandhet touw •aakto verward in een dennenboom. De wind was krachtig, het weer buiig. Daar de ballon zich boven eon moeras bevond, moest do noodklep worden geopond. De gondel kwam op het droge, de ballon ligt in het moeras. Do reizigors zijn niet gewond. De ballon wordt gedemonteerd, on met. den spoorweg naar Bitterfeld gezonden Waarschijnlijk zal de schade in acht lagen hersteld zijn en kunnen wij het luchtschip alsdan verwachten. Vergiftigingszaak. Het onderzook der deskundigen heeft uitgemaakt, dat in het lijk van vrouw Exter te Haarlem arsenicum is gevonden, zoodat aangenomen moet worden, dat ook zij door vergiftiging om het leven gekomen is. De drogist te Amsterdam, die het vergif Verkocht heeft, had dit in sodaoplossing ge mengd. (Hbld.) Gisternacht halfeen is de 28-jarige landbouwer Schouten, uit I>ont., met een kar groenten naar Arnhem ver trokken. Om half twee word hij bij het viaduct onder Lent gevondon. De man was dood, het paard was gevallen en de kar beschadigd. Vermoedelijk is hij aangereden. Ongewenschte lenteboden. Au bon Marché, Au Ijouyte, Lo Printemps, zoo heeten de rijk geïllus treerde boekjes, die weer in grootcn getale ons land binnenstroomen om ons vreemde-nij verheid-aanbiddend pu bliek te verlokken hun nieuwe kleoren in het buitenland te bestellen. Een verzoek aan de Nederlanders om eigen nijverheid bij gelijkwaardig heid niet achter te stellen, is thans zeker nog wel eens op zijn plaats. (Noerlandia.) Het heeft Hare Majesteit do Konir. gin behaagd, een bijzondere blijk van Hare hooge belangstelling te geven voor de Tentoonstelling van Neder landsche en Nederlandsch-Indische decoratieve en toegepaste kunst, die gedurende do maand Mei in het Mu seum van Kunstnijverheid te Chris- tiania zal gehouden worden, door eene aanzienlijke verzameling van zeer merkwaardige en kostbare woorworpen voor deze Tentoonstilling af te staan. TWEEDE AANKONDIGING. Bij vonnis van de Arrondissemonts- Rochtbank te 's Gravenhago is door echtscheiding ontbonden ver klaard het huwelijk bestaande tus schen OATHAR1NA MARIA HOUT zonder boroep on ANTOINE JEAN EMILE HOUBAER zonder beroep, beiden wonende te 's Gravenhage, ten verzoeke van eerstgenoemde. Do Procureur van oischoresso, Mr. I). W. MOLHUIJSEN, Riviorvischmarkt 3a. s Gravonhage, 22 April 1911. Ton overstaan van Notaris II. W. II. 1*1 I I,O te Gouda, zal in de maand Mei 1911 in het openbaar worden verkocht een flink ge bouwd, zich in goeden staat bevindend ;elegon te Gouda, aan den Turfsingel, plaatselijk gemerkt n°. 83, met het doarnaast gelegen genaamd „IN rWEKPBN", benevens het achter deze gebouwen gelegen begrensd door do Prins Hendrikstraat. Wj Drogist. Wijdstraat. 2.1. ten overstaan van den Notaris f# IT. ff ff ff,ff, te Gouda, op DINSDAG 9 MEI 1911, des voor middags te 9 uur, in de pereoolon, gelegen aan de Markt te G o u d a, plaatselijk gemerkt n"". 3 en 1, tegen contante betalingvan eenigo als Stoeien, Tafels, Kanton.'Glaswerk met Zilver gemonteerd, Kleoden, Ledikanten, Pendules. Regula teurs, en andere Klokken, Dekens, Spreien, Gordijnstoften, Satii *t- ten. Jaeger Ondergoederen tas. enz. To zion daags vóór don verkoop van 94 uur. ILIX voor Dames en Heeren. ADRES VOOR HET en allewat tot bovengenoemd ambacht kan gerekend worden. NET EN DEOELIJK WEEK. BELEEFD AANBEVELEND.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2