I I I DE MAN IN T GRIJS. Woensdag 26 April 1911. No. 11543. 50e Jaargang. Verschijnt dagelijks behalve Zon en reken Sïxxrxexxlaxxd.. en Buiten- Buitenlandsch. Nieuws. ZBixitezu laxid- ID^.. FEUILLETON f luliana. s maaide Blekade. te ensemble XTxe-ufws- en. -^.d.^rextexxtxe'bleud. voor G-©-\xclst ©zx OzxLstreUxoezx. F'eestdagei i. |>|(IJS 1)ER A v E1{TE X l.. x. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. KENNISGEVING. g van uliana. Staten-Generaal. >ril 1911. astoomd en r handtasch droeg haar ge- 4 Zn., Gouda (Wordt vervolgd.) L lezer uitvoerin- ar Tuberculose 1 uur. Uitvoe- Ische Tooneel it door Oefe- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post les avonds 8 uur, ordia. L ENSEMBLE ordt JEN NOOD. AAD VAN 'EIN, >or DORP. ORVAN. nder meer: IUWELIJK8 AT. IG DUO (les •dia”, 8 uur. aring door het Ensemble. ouw- en Wo- Spieringstraat r vergadering n Armenzorg. geregeld tijdig ntvangenvan vermakelijk- dan in onze I. V. Meter. (lOIIIMHt: COURANT. lenoegen”, 8 ran het Voor- ette-ensemble, n Orvan, Am- 5 „Harmonie”, van de Kon. d-Onderofficie- >ord”, 7l,a uur. ring tenvoor- erstellingsoord oneel. benedenzaal, 8 ran de Coöpe- dscredietbank. 1. „de Réunie”, ring Goudsche Gezondheids- Na de bestryding van Asquith werd echter het amendement verworpen met 284 togen 190 stemmen. Van 1—5 gewone regels met bewysnummer f 0.55 Elke regel meer «0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze legen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 0 ets. Reclames t 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte Do buitenlandsche consuls to Tanger besloten de Europeanen, die zulks wonschten, verlof te geven om weg te gaan. Een gevecht bij Fez op 19 dezer bleef onbeslist, en had tot re sultaat dat aan beide zijden slechts geringe verliezen geleden werden. Op 21 dezer is do mohalla door Cherarda aangevallen, waarbij de opstandelingen verslagen werden. Echter is er groot gebrek aan wapenen en munitie. Uit Fez wordt dd. 19 dezer gemold, dat de Ouled-Jamaa, ten getale van 2000 de stad aan do noordelijke zijde aanvielen. Zij werden, na oen geweer vuur, ondersteund door artilleno-vuur van het Maghzen teruggedreven. De verliezen der regeeringstroepen zijn onbeduidend. Frg, Ztg. vertoont zich in veel Duit- sche bladen een zekere ontstemming en onrust, waarmede men rekenen moet. En ook in Engeland aanschouwt men in regeeringskringen den loop der dingen in Marokko mot eenigo onge rustheid en waarschuwen bladen, die in betrekking staan tot het ministerie van Buitenlandsche Zaken in de laatste dagen Frankrijk herhaaldelijk dat het’ door Marokko te bezetten, zijn mili taire kracht in Europa bedenkelijk ver zwakken zou. De berichten over Marokko beginnen iets gunstiger te luiden. Het schijnt dat de troepenmacht van Frankrijk tot op een 35 K.M. van Fez genaderd is, zoodat een ontzet van deze plaats weldra tegemoet gezien kan worden. Doordat de regentyd voorbij is, zijn de wegen ook beter begaanbaar ge worden. Of Frankrijk nog verdere militaire maatregelen zal nemen, is nog niet bekend. Waarschijnlijk is het wel, omdat Frankrijk alleen voor deze expeditie naar Fez niet een zoo groote troepenmacht bijeen zou ge bracht hebben, als thans is geschied. Binnen eenige dagen toch zullen in Marokko ongeveer 35000 man Marok- kaansche en Fransche soldaten be schikbaar zijn. Over het algemeen keurt men in Frankrijk een ingrijpend militair optreden goed. Alleen de „Humanité”, het orgaan van Jaurès, laat zich in afkeurenden zin uit. De Duitsche bladen leggen een merkwaar dig groote terughouding aan den dag. Zooals men weet, is altijd Duitschland het land geweest, dat elke militaire interventie van Frankrijk heeft ver hinderd. Ook in Spanje echter dat hoewel bij de acte van Algeciras mede aangewezen om voor de orde en rust in Marokko zorg te dragen, is een vrij sterke strooming tegen een gewa pend optreden van Marokko. De re- publikeinsche en socialistische afge vaardigden en senatoren hebben nar melijk een manifest verspreid, waarin zij verklaren, dat zij tegen elke ge wapende interventie in Marokko ge- de beambte aan hot loket beweren minstens een dozijn in ’t grijs geklec- de mannen gezien te helmen. Of op een van hen het overige van het sig nalement past, kunnen ze niet zoggen. We zijn nog in 't reisseizoen, zoodat de menschen de handen vol werk hebben.” „Maar het vreemde accent? Dat moest den kassier aan het loket toch opgevallen zijn „Ja. hij herinnert zich ook dat drie hoeren tusschen 7 en 8 uur aan het loket zijn geweest, wier spraak den vreemdeling verried. Een van hen nam een kaartje naar Berlijn, do twee de naar,Praag, de derde naar Vene tië. Of echter een daarvan in ’t grijs gekleed, oud of jong was, weet hij niet!” „’t Is. of het ongeluk mij bij mijne nasporingen vervolgt,” bromde Silas spijtig. „Meer weet ge niet?” „Jawel, maar dat baat ons niet. Een der koetsiers van de huurrijtuigen daar ginds heeft een ouden, in ’t grijs g - kleedon, zeer voornamen heer zonder baard moer dan neen uur gadegesla gen, terwijl deze tegenover den ingang van het station op en neer wandelde en blijkbaar op iemand wachtte. 16) Van Wildon begaf Hempel zich naar Graz en liet in alle voorname hotels vragen, of daar in den nacht van Vrijs dag op Zaterdag een man had over nacht, waarop het signalement van den heer in ’t grijs paste. Vooral liet hy er op wijzen, dat deze aan de linker hand gewond was. De uitslag van dit onderzoek was verrassend. In het hotel van den Zuiderspoor- weg was een heer, Hany Morgan uit Australië zoo had hij zich in het vreemdelingenboek ingeschreven af gestapt. Hij was in ’t grijs gekleed, groot en krachtig gebouwd, omtrent zestig jaren oud, zonder baard. Hij verlangde eene kamer, die uitzag op - het Stationsplein, liet zich ai in souper, dat wegens het late uur slechts uit brood, koud vleesch en een flesch bier bestond op zijne kamer brengen en verzocht het dienstmeisje om een lin nen doek, daar hij den linkervoet had doorgeloopen. Van een wonde aan de hand had men niets bemerkt. Dathy met een buitenlandsch accent sprak. Wie was nu deze Morgan veron dersteld, dat hij bestond Silas gaf het eindelijk op een antwoord op deze vraag te vinden, en nadat hij een agent had opgedragen zich naar het station te begeven en daar een onder zoek in te stellen naar de twee hotels, om ten minste de kamers der geheim zinnige dubbelgangers te doorzoeken. Maar hij was dien dag niet gelukkig. De kamer in den „Elefant” was reeds weer betrokken door een jeugdig echt paar, dat dien morgen uit Berlijn was gekomen en in het hotel van den Zuiderspoorweg had men de kamer zoo goed opgeruimd, dat ook niet hot minste spoor van den laatsten bewo ner was achtergebleven. Hempel was geheel uit zijn humeur, toen hij zich naar het station begaf. Hij had er op gestaan, deze zaak al leen uit te vorschen, en nu spande alles tegen hem samen, zoodat hij geen stap korter bij zijn doel kwam. Zijne eer eischte, dat hij den moordenaar gevangen nam. Gelukte hèt hem niet, dan had hij zich eenvoudig bespot to- lijk en onmogelijk gemaakt De agent Kockstein wachtte hem in het station. „Nu, Kockstein, hebt ge iets ont dekt?” vroeg Silas gespannen. De agent haalde de schouders op. „Nieta, heisa*De kassier, en ook f 1 25 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 Idem franco per post1 -00 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren was noch den portier, noch het dienst meisje opgevallenevenmin wisten beiden, of hij eene 1 of niet. Hij .kwam tegen 11 uur ’s nachte aan en verliet het hotel om 5 uur in den morgen, nadat hij den portier zijne rekening had betaald, voorgeven de, dat hij moest vertrekken. Bij het opruimen der kamer bemerk te het dienstmeisje, dat het water in de waschkom sterk met bloed ver mengd was, wat ze met de wonde aan den voet van den vreemdeling in verband bracht. Het zonderlingste was, dat bijna te gelijk met dit bericht een tweede uit het hotel „Elefant” kwam, dat het volgende inhield „In den avond van den 12 Augus tus tegen half tien was met de hotel- omnibus een vreemdeling aangekomen, die eene kamer voor dien nacht ver langde. Hij kon omtrent zestig jaren oud zijn, was geheel in ’t grijs gekleed, baardeloos, groot en krachtig gebouwd, sprak met een buitenlandsch accent en zag er met zyn besmeurde kleeren niet zeer gunstig uit. Hij trad op als een man, die geld heeft, liet zich zyn souper op zijne kamer brengen en verzocht net dienstmeisje zijne linker hand te verbinden, waarin eene diepe wonde was. Hij vertelde haar, dathy Be BURGEMEESTER van GOUDA breng! bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dal door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den aaen April 1911 executoir zijn ver klaard De Kohieren Nos. 7 en 8 der Personeele belasting, dienst 1911. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen on dat heden in gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 36 April 1911. De Burgemeester voornoemd, 11. L. MARTENS. China. To Sjanghai is oen draadloos tele gram ontvangen, meldend, dat het mailstoomschip „Asia”, varende van Hongkong op San Francisco, gest rand is en als geheel en ai verloren kan worden beschouwd. Passagiers en mail zijn gered on opgenomen door hets.s. „Shunshing”, op weg naar Sjanghai. In een decreet der Chineesche re geering wordt bekend gemaakt, dat de post is geweken. Het totaal der slachtoffers wordt op 60.000 geschat. Italië. Do Italfaansche feesten. De Koning er. do Koningin van Zweden zijn gisteren to Rome om 10.45 uur aangekomen. Zij werden ontvangen door Koning Victor Ema nuel on Koningin Elena, de Ministers on autoriteiten. De vorstelijke perso nen werden door een talrijke menigte toegojuicht. kant zijn. Ook het Spaansche blad de Manitna laat zich in heftige taal over Frankrijk uit. De minister-pre sident Canalejas, die zich nogal eens van dit blad bedient, om mededeelin- gen wereldkundig te maken, heeft echter medegedeeld dat hij aan deze uitingen van het blad geheel onschul dig is. In Duitschland verkeert men nog altijd in het onzekere, wanneer nu eigenlijk de Rijksdagverkiezingen zul len worden gehouden. De regeering, die blijkbaar met ongerustheid de al- gemeene verkiezingen ziet aankomen, schijnt ze zoo lang mogelijk te willen uitstellen. De tusschentijdsohe ver kiezingen wettigen haar vrees volko men. De eene nederlaag na de andere is haar toegebracht en het is te voor zien, dat de komende strijd een ver nietiging van de clericaal-conserva- tieve heerschappij zal meebrengen. Misschien hoopt de regeering dat de tijd de kiezers tot ander inzicht zal brengen. Tot nu toe hebben de bladen nogal kalm afgewacht of de regeering den datum van de verkie zingen zou bekend maken. Dezer dagen echter hebben verschillende vooruitstrevende bladen vrij scherp hun afkeuring uitgesproken over het stilzwijgen der regeering en zij drin gen er op aan, dat weldra bekend zal worden gemaakt, wanneer de alge- meene verkiezingen zullen worden gehouden. In Engeland heeft men de behan deling van de Veto-wet voortgezet. De heer Lonsdale had een amende ment ingediend, waarbij hij voorstelde, de Vet o-wet niet van toepassing te doen zijn ten aanzien van de invoe ring van Home-Rule. De unionisten beweerden, dat het den kiezers niet duidelijk was voorgehouden, dat ook de wet op de lersche zelfregeeiing bij de Veto-wet zou worden getrokken in den kring van wetsvoorstellen, die buiten het Hoogerhuis om konden worden goedgekeurd, maar de heer Asquith toonde met verslagen van redevoeringen van hem zelf aan, dat bij de laatste verkiezingen wel dege lijk was meegedeeld, dat na de Veto- wet de regeering Home-Rule zou voor stellen. Het merkwaardigste was, dat ook met aanhalingen van Balfour en andere unionisten hetzelfde was te bewijzen. Zoo had o. a. Chaplin ge zegd Elke stem aan de liberalen gegeven, is een stem voor Home-Rule. ’Mexico. De correspondent van de Daily Telegraph te Mexico betoogt, dat do wapenstilstand alleen geldt voor de streek, waarin het hoofd der opstan delingen, Madero, oppermachtig is. Maar het is de vraag in hoeverre Madero iets te zeggen heeft over de andere hoofden der muiters, die elders optreden. Want, zoo seint de corres pondent verder, de opstandelingen zijn juist thans overal zeer actief. Buiten de streek rond Juarez is geen der hoofd-staten zonder opstandelingen, tegen wie de regeeringstroepen blijk baar weinig kunnen uitoefenen. Het bewind van Porfirio Diaz schijnt in een te storten. Zelfs de als het ge- trouwst beschouwde staten van mid- den-Mexico beginnen thans te eischen, dat Diaz de verkiezingen ongeldig zal verklaren en dat de gouvenenrs-be noemingen gecontroleerd zal worden. Van meer dan een dozijn staten over- stroomen de afgevaardigden in ver band met dezen eiscK'de stad Mexico. Inderdaad hebben Puebla, Veracruz, Guanajuato do door Diaz benoemde gouverneurs met geweld afgezet en er andere voor in de plaats gesteld. Het succes van deze staten zal wel andere staten tot navolging drijven. Sommige leiders der opstandelingen zijn veel meer populair geworden dan Madero, bijv, Gutierrez, die te Tabasco met slechts achthonderd volgelingen optreedt. Hij houdt drie afdeelingen regeeringstroepen bezig, die niet in staat zijn te beletten, dat de opstan delingen verscheidene pfaatsen bezetten en staatskassen leegplunderen tegen afgifte van een kwitantie I Marokko. De Berlijnsche redacteur der Frf. Ztg.* oordeelt, dat de alarmberichten die de vorige week uit Fez kwamen niet bevestigd zijn; dat evenmin is aangetoond, dat de heerschappij van den Sultan en het leven der Europeanen bedreigd wordenen de noodzakelijk heid eener reddingsactie in zoo groeten omvang als Frankrijk die thans beraamt niet blijkt. Langzamerhand, schrijft de buiten de stad op een eenzamen weg was aangerand en daardoor in dezen toestand was gekomen. Hij verzocht het meisje ook, zijne kleederon van bloed en slijk te reini gen en hem den volgenden morgen om half zeven te wekken, daar hij verder reizen wilde. In het vreemdelingenboek schreef- hy zich in als Harry Morgan uit Aus tralië. Of hij eene handtasch by zich had gehad, kon men ook daar niet zeggen, in elk geval kon deze niet groot geweest zijn. Silas vergeleek beide berichten woord voor woord en greep ten laatste naar zijn hoofd. Was hij krankzinnig ge worden, of wat moest dat beteekenen Was de man in ’t grijs een heksen meester, dat hij op twee plaatsen te gelijk kon zijn, of waren er twee per sonen, die elkaar tot op een leken Harry Morgan uit Australië Be stonden er twee Harry Morgans of een of was de heele na am gefingeerd Vrouw Brandeis had beweerd, dat ze op den bewusten Vrijdag avond tweemaal den naam Harry door me vrouw Walker had hooren uitsproken. Maar Morgan De brief, dien ze in Maart had geschreven, was of aan een zekeren Woobeley of aan Mulbery gericht, maar niet aan een Morgan. .ngvereeniging Ipvoering van tis.” Opera in E E R 8 T E KAMER. Merken van kaas. Het wetsontwerp tot vaststelling eener bepaling betreffende het merken van kaas, afkomstig van aangeslotenen bij oen kaoscontrólestation, hetwelk zich onder Rij ka toezicht heeft gesteld, ontmoette in do afdeelingen bij eenige leden verschillende bedenkingen. Do vraag was bij hen gerezen, of uien met de uitbreiding van keuringen van Rijksweg!» zich wel op den goeden weg bevindt en of niet aan do voortbrengers de zorg voor den goeden naam Van hun producten in onderlinge samen werking moet worden overgelaten. An dere loden zouden liever hebben gezien, dat hot aan particuliere vereenigingen, zooals dat in Friesland plaats vindt, uitsluitend overgelaten werd al of niet de noodige merken, en dan van harent wege, aan te brengen. Ook in Engeland, aldus word be toogd, waarheen een groot deel onzer kaas wordt geëxporteerd, schijnt de behoefte aan een Rijksinerk niet bij zonder te worden gevoeld, getuige de gevoerde discussie in het Éngelsche Lagerhuis. De verschillende redenen, door de Regeering ten gunste van oen Rijks- inerk aangevoerd, vonden eveneens bestrijding bij sommige leden. In do eerste plaats word de bewering niet juist geacht, als zou de kaashandel ten gevolge van hot ontbreken van een merk in minderen bloei verkeoren. Boter en kaas vallen ten aanzien van het Rijksinerk niet mot elkander te vergelijken. Ook oordeelen eenige leden, die zich met het voorstel niet konden vereonigen, dat. er door het aanbrengon van een Rijksinerk ernstige moeilijk heden voor den handel zouden rijzen. Tal van leden konden deze beschou wingen niet doelen. Er waren er, die niet ongeneigd waren een proef te nemen. De bewering, dat het zeer ge- makkelijk is voor particuliere ver- eenigingen om een handelsmerk aan te brengen is wel van toepassing op Friesland, inaar veel minder op de kaasindustrie in Noord- en Zuid-Hol- land. Het is niet te ontkennen, aldus

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1