mrnmmm GROOTE EXPOSITIE LAND- en TUINBOUW. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. SIFOJST- ZOflEII IOI I. D. SAMSOM F J. J. B00\ v. 0STADF, Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - «a3,, as3/, - IW'/J werd betoogd, dat, hoewel niet be doeld, door het merk de andere kaas soorten ©enigszins worden gedisquali- fiseerd. Ook bij leden, die in beginsel niet tegen een Rijksmerk gekant waren, rees de vraag of het aanbrengen van een merk als door de Regeering bedoeld, niet den nekslag zal geven aan het maken van kaas van supe rieure qualiteit en of men zich voor taan nog zal willen toeleggen op het maken van kaas met moer vetgenalte in de droge stof dan het Rijksmerk waarborgt. Men stelde de volgende vragen: Is hot de bedoeling, dat nog andere Rtjksmerken kunnen worden vastge steld dan voor volvette kaas? Zoo ja, zal dit geschieden1°. alleen naar vetgehalte2°. of ook naar qualiteit Bij do meeste leden vond net wets ontwerp instemming. Van de invoering van een Rijksmerk werd door hen een zeer gunstigen invloed verwacht. I)e vraag werd gedaan, wie, wan neer blijkt, dat in het buitenland kaas, gemerkt mot het Rijksmerk, wordt verkocht, die niet aan de gestolde eischen voldoet, do daardoor verOof- zaakte schade moet vergoeden. De gevolgen der Tarief wet. Geraffineerd zout. De heer E. Potjer, te Groningon, schrijft aan de bladen Zoor gaarne wil ik aan het van vele zijden ontvangen verzoek voldoen, en enkele nadere beschouwingen en cijfers geven over de invoerrechten en dón accijns op geraffineerd zout. Ten eindo voor ieder duidelijk te zijn moet ik opmerken, dat van inlandsen geraf fineerd zout, accijns, van buitenlandsch geraftihoerd zout alleen invoerrecht wordt betaald. Het tegenwoordig invoerrecht op geraffineerd zout bedraagt f 4 per 100 K.G., dat door de thans geldende tar- rabepaling wordt teruggebracht op f3.70 per 100 K.G. (volgens het thans ingediende ontwerp-tariefwet zal dit f3.98 ner 100 K.G. worden). In do zoutziederijen hier te lande wordt ruw zout uit het buitenland ingeslagen, dat belast is mot een ac cijns van f 3 per 100 K.G., men maakt echter overponden, die door den wet- gover van 1892 werden geschat, op 3 pOt., waardoor de accijns van het bm- nenlandsoh zout wordt teruggebracht op f2.91 per 100 K.G. Dezoutzieders hier te lande ge nieten dus thans reeds oene bescher ming van 79 cent per 100 K.G., d.i. over ruim 58 millioen K.G., die in 1908 in Nederland zijn voraccijnsd f 458.200, bijna dus een half millioen. Indien wij dus in Nederland geen zoutziederijen hadden en al het zout moest worden ingevoerd, dan zou de schatkist jaarlijks bijna een half mil lioen meer ontvangen, en de prijs van hot zout zou niet hooger zijn dan thans, of indien van buitenlandsch zout niet meer voor de schatkist word gevraagd dan van inlandsch zout, dan zou de detailprijs 3lk cent per kilo lager kunnen zijn en de baten voor do schatkist zouden dezelfde zyn als nu. Zonder twijfel moet worden gezorgd dat het invoerrecht op zout niet hooger wordt, om het tegenwoordig ovenwicht in don prijs te behouden, veeleer zou het goed zijn dit onmisbaar artikel goedkoop te maken door geheele af schaffing van accijns en rechten (de detailprijs zou dan niet meer dan 2i/a 3 cent per kilo zijn), doch wijl de schatkist die baten zeker niet kan missen, zou toch iets kunnen worden gedaan door het invoerrecht en de ac cijns gelijk te stellen. Het gevolg zou zyn, dat ook de in- landsche zoutzieders hun prijs zouden moeten verlagen of de straks genooiqde 58 millioenen K.G. zou worden inge^ voord, doch in ieder geval zou hot voor do consumenten (allen inwoners van Nederland) over 60 millioen K.G. die hier tor lande worden gebruikt (inlandsch on buitenlandsch zout te zaïnen), een voordeel opleveren van f 420.000, waartogenover zou staan een verlies voor de schatkist van^ 70 cent per 100 K.G. op 2 millioen K.G. (hot quantum dnt in 1908 is ingevoerd) of wel f 14.000. Een voordeel dus van f 420.000 voor de gebruikers waar tegenover een verlies van f 14.000 voor de schatkist, wanneer het invoer recht en de accijns zouden zijn gelyk gesteld. Zoodanige stijving der schatkist is dus allerminst in het algemeen belang. Niet algemeen bekend zal het zijn. dat volgens de bedrijfstatistiek van 1899 in ons land waren 46 zoutziede rijen, waarin slechts 357 personen werk zaam, machinisten, stokers, kantoor bedienden, alles inbegvependooreen genomen geniet dus iedere zoutzioderj eene bescherming van f 458.200 gedeelc door 46, of bijna f 10.000, ten nadeele van de schatkist of het algemeen. Werkverschaffing is duur, doch ze ker zelden duurder dan in de zout ziederijen in Nederland, voor 357 per sonen kost dit f 458,200, ieder persoon werkzaam in oen zoutziederij kost dus f 458.200 gedeeld door 357 of wel ruim f 1280. Latere cyfers dan 1899 staan mij niet ten dienste, sedert is zeker het aantal zoutziederijen en daar mede tegelijk ook het aantal personen, die daarin hun brood verdienen, nog verminderd. Ik geloof wel, dat de arbeiders in de zoutziederijen dergelijk jaarloon zal doen watertanden. Ook wanneer door eene gelijkstelling van het invoerrecht en den accijns de zoutziederijen in Nederland moesten verdwijnen, hetgeen nog te betwijfe len is, dan zouden die 357 personen ruimschoots werk vinden in den be langrijken handel in geraffineerd zout, die het gevolg zou zijn van die ver andering. Stand der boomkwoekerij- en bloemis terijartikelen en der warmoezerij- gewasschen onder glas op 15 April 1911. Het hieronder volgend overzicht van den stand der boomkweekorij- en bloe misterij-artikelen en der warmoezorij- gewasson onder glas op 15 April 1911 is, met medewerking van de rijkstuin- bouwloeraren, samengesteld naar ge- ;evens, verstrekt door de correspon- enten van de directie van don land bouw. Algemeen wordt geklaagd over het ongunstige weer, waarvan in het bij zonder de warmoezerij-gewassen don nadeeligen invloed ondervonden. De donkere dagen van Februari en Maart maakten, dat de ontwikkeling der bak- groenten veel te wenschen overliet, terwijl de strenge vorst, gepaard aan hevigen wind in het begin van April bovendien nog groote verwoestingen aanrichtte. De omvang dor schade, door deze vorst veroorzaakt, is thans nog niet met juistheid to Bchattcn. maar wordt zeer belangrijk geacht. Vooral de aardbeien alsmede de bloem kool en de poen hebben veel geleden. In het Westland waren bijna overal de ramen van de in het vorige najaar aangelegde zoogenaamde peenrijen, waarop ook bloomkoolplanten staan, juist afgenomen, teen de vorst inviel. Aan die nog niet voldoende afgeharde planten was do schade nog dos te groote r. Boomkweekery. De stand der boonikwoekerijgewassen is overal goed of zeer goed. Alleen uit Boskoop wordt bericht, dat de coni feren, met name de jonge, welke dit voorjaar werden uitgeplant, van het water hebben geleden, terwijl ook de „roode spin" optrad. De stand van dit artikel is daardoor slechts matig. Bloemisterij. De planten van bloembedden staan goed to Aalsmeer, Lent, Voorburgen Alphen, vry goed by Rotterdam. Kamerplanten Btaan goed te Aals meer, bij Rotterdam on Voorburg zeer goed bij Leidon en Alphen. Snijbloemen staan zeer goed te Aals meer, by Leiden, Rotterdam en Alphen vrij goed bij Voorburg. Snygroen staat goed te Aalsmeer, by Rotterdam en Alphen; vrij goed te Voorburg; zoor goed bij Leiden. Warmoezorygewassen onder glas, Aardbeien. In het Westland is de schade, door de vorst toegebracht, no$ niet vast te stellen, zoodat de atanc daar twijfelachtig wordt genoemdby Zwnndrecht. Delft, Leiden, Aalsmeer, Roelofarendjveen, in de Over-Betuwe, do Vechtstreek en Zeeland is de stand goedbij Utrecht en in het zuiden van Limburg vrij goed; bij Voorbuig alsmede in Groningen zeer goed Komkommers. In het Westland is do stand der bakkomkommors slecht do kaskomkommers zün er goed by Rotterdam, alsmede in de Over-Betuwe, bij Utrecht en in de Vechtstreek is de stand eveneens goedbij Zwijndrecht, Delft on in Zuid-Limburg vrij goed bij Berkol, Leiden en Langeraar matig in Groningen vry slecht. Wortelen. De stand is matig in het Westland zoor good by Zwijndrecht, Voorburg en Utrecht; vry goed bi Rotterdam, Delft, Leiden on in de Over-Betuwematig in den Sloter- lolder en in Groningen goed in - Limburg, Zeeland en in de Vechtstreek. Bloemkool. De stand is slecht in het Westlandgoed by Zwijndrecht en Leidenvry goed by Dellt en Voor burg; matig bij Berkelvrij slecht bij Rotterdamvry goed in Limburg en in de Over-Betuwe, goed hy Utrecht en in Groningen; zeer goed in den Sloter- en Weteringepolder en in de Vechtstreek. Sla. In de peenrijen in het West land is de stand matig, in de z.g. warenhuizen goedeveneens is da stand goed. by Zwijndrecht, Voorburg, Leiden, in de Amsterdamsche slatin nen, bij Aalsmeer, Roelofarendsveen, Langeraar, in de Over-Betuwe, Lim burg en in de Vechtstreek zeer goed bij Berkel, Rotterdam, alsmede bij Utrecht, in Groningen en Zeeland. Eleetrische tram Den Haag—Leiden, Ten opzichte van de geprojecteerde tram, die 's Gravenhage met Wasse naar zal vorbindon en verder naar Leiden zal doorloopen, zijn dé onder handelingen zoover gevorderd, dat met den aanleg vermoedelijk op een niet te ver verwijderd tijdstip aange vangen kan worden. De tram zal te 's Gravenhage af rijden tegenover de Koninginnegracht, aan het begin van de Boorlaan, de brug bij den Benoordonhoutscheweg kruisen, verder dien weg volgen en de parken Oud-Wassenaer en Hase- broelt doorsnijden, tot in de kom van de gemeente Wassenaar. Later komt zij weer op den Leidscheweg en eindigt bij het station te Leiden. We vernemen, dat do concessiona rissen met de regeering thans vrijwel geheel tot overeenstemming zijn ge komen, en mon mag gegronde hoop hebben, dat de tram in dert loop van 1913 exploitatie zal gebracht worden. Hot armbestuur te Mocharen (N.-B.) beschikt over een legaat, waarvan de opbrengst tot een eigenaardig doel dient, nl. de schooljeugd op bier te onthalen. De uitdeeling daarvan heeft op de Vastonavonddagen in het schoollokaal plaats. De vorige week slaagde te Gravan- hage voor hot examen van onderwij zer iemand uit Monster, die geduren de zijn studietijd van ruim twee/jaar zijn dagelijkschen arboid in den tuin was blijven verrichten. Te Schoondijke is een 81-jarigo vrouw in een kelder gevallen en aan de bekomen verwondingen overleden. Op bet Rembrandtplein te Amster dam werd gistermiddag door oen re chercheur een by do politie minder gunstig bekend staande man op hee- terdaad betrapt, toen hij uit den zak van iemand, die daar bij oen volks oploop stond te kijken, een geldzak je rolde. De eigenaar had even te voren juist f70 daaruit gehaald. GOUDA, 26 April 1911. VEttOADEHINO VAN DEN RAAD DER GEMEENTE GOUDA. Op Vrijdag 28 April 1911, des avonds 73jk uur. Aan de orde: 1. De benoeming van: a. twee leden der Commissie tot onderzoek van bezwaarschriften togen aanslagen in het vergun ningsrecht. b. twee loden der Commissie van Toezicht op de Stads-Muziek- Bchool. c. een lid der Commissie van Toe zicht op de Stedelijke Zwem inrichting. 2. De suppletoire begrooting voor 1910 van het Vereenigd Wees- en Aeleraoeseniershui8. 3. De rekening over 1910 van de gemeente-gasfabriek 4. Het voorstel om den boekhouder der gomeente-gasfabriek te belas ten met de boekhouding der Elee trische Centrale. 5. Het voorstel tot nadere regeling der jaarwedde van den Chef- monteur der Êlectrische Centrale. 6. Het afwijzend preadvies op het verzoek van den aannemer J. J. Duijm om betaling van nog een drietal posten ter zake van den bouw der Eleetrische Centrale. 7. Het preadvies op het verzoek van C. W. den Hoed tot uitbreiding van de IJssellaan. 8. Het voorstel tot opheffing der onbewoonbaarverklaring van de woning aan de Baanstraat. 9. Het voorstel om de gemeente reiniging in het openbaar aan te besteden. 10. Het afwijzend preadvies op het verzoek der afdeeling Gouda der Z.-H. Vereeniging „Het Groene Kruis" om wijziging der haar verleende vergunning tot gebruik making van ruimten in het gebouw der Stads-Muziekschool. 11. Het voorstel om t^ aanvaarden de voorwaarden waaronder Rijnland toestemming verleent om het wa ter van de te ontpolderen Korte Akkeren op de Gouwe uit te slaan. 12. Het afwijzend preadvies op het verzoek der afdeeling Gouda en O. der Hollandsche Maatschappij van Landbouw om wijziging te bren gen in het aanvangsuur der kaas markt. 13. Het voorstel tot uitbreiding der Markt. 14. Het suppletoir Kohier der school gelden op de Burgerscholen, dienst 1910/11. 15. De bezwaarschriften van D. van Burgel, D. van der Laan, P. Oskam, H •Hoogendoorn, J. P. van Daalen, C. F. P. B. C. Streefkerk, P. C. van Hemert, W. Zorg, W. N. A. F. C. H. van der Sluns, J. A. Broere Pz., P. J. H. Tillemans, J. J. Woudenberg tegen hunne aanslagen op de suppletoire kohie ren der plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dioyrst 1910. Aan de Raadsleden zijn de vol gende ingekomen stukken toegezon den Gouda, 18 April 191J. De Heeren Mr. P. van Lanschot, Burgemeester van Breda, J. Simons, Wethouder van 's Gravenhage, Mr. A. F. Baron van Lynden, Burgemeester van Utrecht, Jhr. Mr. C. A. Elias, Burgemeester van Zaandam en Mr. J. A. van Roijen, Burgemeester van Zwolle, uitmakende de Commissie, die zich, in opdracht eener vergade ring van afgevaardigden der Colleges van Burgemeester en Wethouders van verschillende gemeenten, welker be volkingscijfer meer dan 10000 inwo ners aanwijst, heeft belast met de voorbereiding der oprichting eener Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, hebben zich bij adres van 30 Maart jl. tot Uwe Vergadering gewend met het verzoek de gemeente Gouda als lid tot déze Vereeniging te doen toetreden, mede te werken tot de oprichting daarvan en een lid van hot Collego van Burgemeester en Wethou ders of van Uwe vergadoring te mach tigen om de vergadering tot. oprichting der Vereeniging bij te wonen en bij de behandeling, goedkeuring en vaststel ling dor Statuten de Gemeente to ver tegenwoordigen. Dit adres werd bij Uwe beschikking van 31 Maart 11. met de daarbij bohoo- ronde Memorie van toelichting in onze handen gesteld met verzoek daarom trent te dienen voor advies, aan wel ken wensch gevolg gevende wij de eer hebben U mede te doelen, dat naar het ons voorkomt de op te richten Vereeniging in velerlei opzicht nuttig werkzaam kan zijn en de belangen van hare leden kan bevorderen. Met ver wijzing overigens naar de genoemde Memorie van toelichting stippen wij daaruit aan, dat de Vereeniging aan haar doel zal beantwoorden o.m. door de loden van advies te dienen op administratief, technisch en econo misch gebied de materieele belangen der leden te bevorderen door gezamenlijk optreden bij den aan- en verkoop van produc ten, die door de exploitatie der gemeen tebedrijven of andere takken van ge meentedienst, hetzij benoodigd zijn, hetzij voortgebracht worden, een en ander met uitsluiting van het behalen van winst voor de Vereeniging zelve maatregelen te nemen tot het ge zamenlijk dragen van risico's,waarte gen verzekering mogelijk is, waarbij, als van dadelijk tastbaar belang wordt gedacht aan onderlinge verzekering tegen brandschade en tegep wettelijke aansprakelijkheid van de gemeenten voor door haar organen of bedrijven toegebrachte nadeelen eventueel een bibliotheek te vormen, waarin o. a. alle door de leden in druk uitgegeven geschriften aanwezig zijn de uitgifte van. speciale studiën op verschillend gemeentelijk gebied, al dan niet gepaard met de uitgifte van een eigen orgaan, ter hand te nemen te overwegen of door de oprichting eener onderlinge gemeentelijke hypo theekbank te gemoet te komen ware aan de bezwaren, welke de geipeenten foy de exploitatie van gemeente-bouwter reinen en inzonderheid bij het in erf pacht uitgeven dier terreinen ondervin den overleg te plegen over belasting voorschriften opdat niet de verordenin gen van de eene gemeente onnoodig schade toebrengen aan de belangen van andere gemeenten onderling te overleggen over het op nemen en beleggen van gelden; te komen tot meer overeenstem mende bepalingen omtrent de positie en de salarieenng van ambtenaren en het in rekening brengen van dienst jaren in andere gemeenten doorge bracht by de regeling van jaarwed den en pensioenen van gedachten te wisselen overge- wenschte wijzigingen in de organisatie van stedelijke en landelijke gemeenten en haar verhouding tot het rijk, zoo wel ten opzichte van haar medewer king tot d©jUitvoering van rijkswetten als ten opzichte van de finantiëiu De jaarlijksohe contributie ten be hoeve van de Vereenigingskas zal volgens het voorstel der Commissie */2 cent voor iederen inwoner bedragen, terwijl van gemeenten, die terstond bij de oprichting der Vereeniging toe treden, een entréegeld van f 1.per 1000 inwoners zal worden gevorderd. Aangezien ook naar onze meening het tot stand komen der Vereeniging in het algemeen van groot belang te achten is en voor onze Gemeente in het bijzonder ook stoffelijke voordee- len opleveren kan, geven wij U in overweging te besluiten, dat de ge meente Gouda als lid der op te richten Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten zal toetreden en dat zü op de vergadering tot oprichting dèr Ver eeniging zal wórden vertegenwoordigd door den Burgemeester of die hem vervangt. Gouda, den 18 April 1911. Bij adres van 23 Maart jl, hebben D. A. Verbeek, J. Valk, J. Rond en W. van Broukelen, eigenaars van eenige perceelen bouwterrein aan de Cornelia Ketelstraat, zich tot Uwe Vergadering gewend met het verzoek om vergunning de genoemde straat te mogen uitbreiden. Uit het adres, dat hierbij wordt overgelegd, zal U blijken, dat de door adressanten verstrekte gegevens zeer onvolledig zijn. Waar ook geen tee- kening bij het adres wordt aangetroffen is het niet mogelijk zonder meer de zaak voldoende te kunnen beoordeelen. Van onzentwege werden om deze reden aan den eersten onderteekenaar nadere inlichtingen gevraagd, welke wy echter tot nog toe niet mochten ontvangen. Onder deze omstandigheden kunnen wij U geen ander voorstel doen dan te besluiten adressanten namens Uwe Vergadering mede te deelen, dat hun verzoek zooals het daar ligt niet voor inwilliging vatbaar is. „Het Vaderland" maakt melding dat do afgevaardigde voor Gouda, Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn genoemd wordt als zeer ernstig in aanmerking te komen voor de burgemeesters-va cature te 's-Gravenhage. Uit goede bron kunnen wij hier omtrent mededeelen dat dit bericht niet anders is dan een gerucht, dat van eiken grond ontbloot is. Onze stadgenoot, den heer H. J. B. Spaanderman is uitgenoodigd als Jury lid op te treden voor het op 25 Mei a.s. te houden muziekconcours te Oost- Door het Centraal buTeau der Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen te Utrecht is gisteren middag aanbesteed bestek n°. 1244 Het wijzigen en uitbreiden van het hoofdgebouw en de goederenloods op het, stations Gouda. Begrooting f 10,600. Ingekomen zijn 9 aanbie dingen minste inschrijver de heer H. J. Nederhorst Jr., alhier, voor f 10,288. In de plaats van wijlen dén heer Dr. J. C. Schoneveld van der Cloet werd gistored tot gedelegeerd eommis- raris der Kon. Stearinekaarsenfabriek Gouda gokozen, de heer I. A van Ryn van Alkemade, alhier. Bij de Geref. kerk te Middelharnis is beroepen Ds. E. J. Wijntjes te Krimpen a. d. Lek. De heer P. Noorlander te Krimpen a. d. IJsel behaalcie gisteren te's Gra- vonhage de akte lager onderwys. Krimpe* a/d IJssel. De afd. van Patrimonium heeft besloten den ver jaardag van H% K. H. Prinses Juliana waardig te vieren. 1 Mei zal in de Ned. Herv. Kerk aldaar een feestrede gehouden worden door ds. Van Willemswaard uit Krim- Ïen en ds. Doorenbos uit Capelle a/d Jssel, terwijl de twee zangvereeni- gingen feestliederen ten gehoor© zullen brengen. Ren s wou de. Na een bijna 10- jarigen arbeid nam ds. J. E. Bijl, pred. der Ned. Herv. Gemeente alhier, die het beroep aannam naar Gouda, Zondag afscheid van zijn gemeente, met een predikatie naar aanleiding van Rom. 10 vs. 17„Zoo is dan het geloof uit het gehoor en het gehoor door het Woord Gods". Aan het einde van den dienst sprak de consulent, ds. M. Jon- gebreur, uit Venendaal, namens kerke- raad en gemeente den scheidenden leeraar eenige hartelijke en waardee- rende woorden toe en. zong de Ge meente Psalm 121, vs. 4. Bodegraven. Het vier-jarig doch tertje van M. B. in de Dammebuurt ontsnapte een oogenblik aan de oogen der moeder. Het schijnt spelend in den Rijn te zijn geraakt. Een schipper, die voorbijvoer, zag de kleine drijven en haalde ze uit het water. Dadelijk werd al het mogelijke gedaan om de levens geesten op te wekken. Het mocht niet batende dokter kon slechts den dood constateeren. De droefheid der ouders, die aldus hun eenig kind verloren, laat zich niet beschrijven. Stolwijk. De verpachting van de Binderijen der opgeheven vervening van de Krimpenerwaard heeft den vol genden uitslag gehadde 32 perceelen hooi- en weiland brachten te zamen op f 4025 tegen een opbrengst van f 4341 in 1911. De mindere opbrengst was het gevolg van eenige beperkende voorwaarden, ook in verband met den aanleg van den spoorweg Gouda Schoonhoven. De 10 perceelen vischwater brach ten op f 128 tegen f 109 in het vorige jaar. Bergambacht. Vrijdag 1.1. had alhier de verkiezing plaats van een schoot, twee heemraden en vier gecommit teerde ingelanden van den polder Bergambacht, wegens periodieke af treding. Uitgebracht werden 743 stemmen. Als heemraden werden met bijna algemeene stemmen herkozen de hee ren A. van der Hee en J. Voorsluis en als ingelanden de heeren K. Hof- fland, G. van "Wijngaarden, T. Ver hoog en P. de Groot. Als schout verkreeg de heer A. van der Straaten, aftredend, 368 stemmen en de heer A. Oskam Dz. 352 stem men, terwijl 20 stemmen op A. Oskam, zonder „Dz", van onwaarde verklaard werden, zoodat daardoor de heer A. van der Straaten als gekozen ver klaard werd. Er waren ook hog 3 blanco stemmen. Ouderkerk a/d IJsel. Wederom werd een schipporsgezin in diepen rouw gedompeld Terwijl de 28-jarige schipper S. B. te Montfoort lag met zijn vaartuig, ging hij Zaterdagmorgen per fiets een klant bezoeken te Lin- schoten. Van den Smallen weg is hij, door welke oorzaak is onbekend, te water geraakt en verdronken. Zijn lijk werd reeds gisteren overgebracht, om om hier begraven te worden. De over ledene was een oppassend man en laat een weduwe na met drie nog zeer jeug dige kinderen. RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Strafzitting.) Allereerst is gisterenmorgen be handeld. de reeds meermalen uitge stelde zaak tegen J. W. H. M., uit anderen hoofde te Haarlem gedeti neerd, beklaagd van diefstal van een rijwiel, gepleegd te Gonda op 24 Sep tember. Beklaagde, die ontkende, had altijd beweerd, dat hy dien dag in Rotterdam geweest was, waar bij toe gangskaarten had verkocht voor het vliegterrein op Woudesteyn. Vandaar werd als getuige gehoord v. d. Lof, ten verzoeke van beklaagde alsnog gedagvaard; deze verklaarde in den morgen van 24 September met beklaagde naar het vliegterrein te zijn gegaan, waar zij omstreeks twaalf uur begonnen waren met het verkoopen van kaarten. Ook 's namiddags had hij beklaagde nog herhaaldelijk gezien of hij in dien tusschentijd was weg geweest, kon getuige niet verklaren. Het O. M., waargenomen door mr. W. P. R. Bonman, achtte deze ver klaring van geen gewicht tegenover die der vroeger gehoorde getuigen en persisteerde by het genomen requisi toir. Na in raadkamer vergaderd te hebben, wees de rechtbank onmiddel lijk vonnis en sprak den beklaagde vrij. Veroordeeld werd A. de V., 29 jaar, veehandelaar te Gouderak, wegens mishandeling, tot veertien dagen gevangenisstraf. Luchtvaart. Vliegen te Soesterberg. Maandag-avond heeft Frits Kool hoven in het vliegkamp Soesterberg wederom eenige mooie vluchten gedaan met zijn nieuwen biplan „Heidevogel". Hij vloog ruim een uur, op een ge middelde hoogte van 60 Meter, en nam verschillende passagiers opzijn wolken reisje mee. Hilgers, de mecanicien Presschert, de mecanicien Krook, Me vrouw Koolhoven, en Mej. Engelkens, de leerlinge in het vliegkamp, namen achtereenvolgens achter Koolhoven plaats en gingen mee de lucht in. Ook thans bleken de capaciteiten der nieuwe machine buitengewoon te zijn. Vlieg-kamp en Fabriek van Vlieg machines te Soesterberg. De nieuwe Maatschappij voor Lucht vaart begint haar fabrikatics met suc ces. Zaterdag-avond werd al weder een nieuwe machine beproefd, het gold ditmaal de nieuwe, te Soesterberg vervaardigde, eendekker type Verwey Lugard, motor 30 P.-K. Grégoire Gyp. Tegen 7.15 u. ging de heer Hil gers met dit nieuwe snufje de lucht in. De opstijging gelukte prachtig. Hilgers vloog met half gas, dus niet full speed, op 10 a 15 M. hoogte over een afstand van 800 M., daalde daarna, draaide, vloog denzelfden afstand weer terug, waarna het neerkomen onbe rispelijk geschiedde. De snelheid der machines was zeer groot. In den loop van deze week hoopt men nieuwe proeven te nemen, en alsdan ook bochten met dezen monoplan te nemen. Dit zal hoogstwaarschijnlijk op hot groote terrein te Ede plaats vinden. Nadat Hilgers was gedaald, steeg Koolhoven met zijn „Heidevogel" op, en vloog 9 Km., met 12 groote bochten, en dat tijdens een stevigen wind. Het aantal leerlingen te Soesterberg is nu tot zes gestegen, welk aantal binnen kort nog aanmerkelijk zal vermeerde ren. Leer-toestellen worden met spoed gebouwd, en weldra wordt de school naar Ede verplaatst. Alleen de hoogere school, de fabrieken enz., blijven te Soesterberg gevestigd. Hier worden ook de voornaamste demonstration en wedstryden gehouden. Van de Maat schappij voor Luchtvaart ontvingen wij nog bericht, dat Wijnmalen zich dagelijks met een 100 Pk. biplan oefent, en eerstdaags te Soesterberg komt. Hij zal waarschijnlijk te Am sterdam eenige dagen mede-vliegen en maakt dan een overland-vlucht Soes- terberg-Amsterdam en terug. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redakteur, Ik zal niet op alles wat u mij ant woordt ingaan; ik zou dan grooten- deels in herhaling moeten vallen, en uw lezers zullen nu zelf wel een oor deel kunnen vellen. Alleen dit: wat uw 6° antwoord betreft, er was, meen ik, bij u geen sprake van een wel overwogen voor stelmaar van een afgesproken mise- en-scène, waarbij dus Troelstra een onware, opgeschroefde rol zou gespeeld hebben. Hiertegen kwam ik op. Wan neer iemand aan anderen een plan meedeelt waarmee hij zelf hoogelijk is ingenomen, dan is 't mij niet dui delijk dat in zijn woorden geen geest drift kan liggen, en ik acht de uit drukking „spontaan" hiervoor wel ge oorloofd. Insgelijks kwam ik op tegen het „opruien tot een slag met politie en soldaten." Zeide Troelstra: „Wilde men een duizendtal verhinderen te demonstreeren, dan zou het antwoord zijn, dat 2000, 3000, 4000 en meer het toch zouden doen," dan volgt daar niet uit dat men dan juist de verbo den wijze van demonstreeren toch zou uitvoeren. Demonstratie is op vele wijzen mogelijk. Men kan bijv. een menigte menschen niet beletten, ter wijl de Koningin passeert, te roepen -leve het alg. kiesr." Tenzij men van de andere zijde besloot „Russisch" op te treden. Ik maak dan ook geen bezwaar dat gij een welgemeende raad meent te moeten geven, maar dat gij spreekt van opruien, was een boos opzet veronderstelt. Voor 't oogenblik, zooals ik zeide, is nog niets positiefs te zeggen. By antwoord 9 heb ik aan te tee kenen, dat inderdaad de radikale libe ralen al vroeg voor A. K. zijn opge treden, evenwel gezamenlijk met de oudere socialisten. Overigens was hier minder de kwestiewie is begonnen of welwie is trouw gebleven Met beleefden dank, Uw dw., STAV. DE BRAUW. Aan hetgeen wy gisteren als ant woord plaatsten, behoeven wy niets toe te voegen. Het zou slechts her halen zyn van wat wij toen schreven. Verschil van opvatting zal er in deze wel blyven bestaan. Daarna lykt het ons onvruchtbaar om verder hierop in te gaan. Red. Geachte Redactie Vergun me U een plaats te verzoeken in uw geacht blad voor het volgende In het Van Iterson-Ziekenhuis ligt reeds gedurende 16 a 17 weken een meisje van 19 jaar, lijdende aan asthma en aan de borst. Tot voor eenige weken was zij verloofd met een protes- tantsche jongeman, alhoewel zij tot de R. K. Kerk behoort. Reeds aan haar ouderlijke woning, dus vóór dat zij naar het Ziekenhuis is vervoerd geworden, werd zij meer dere malen bezocht door de kapelaan barer parochie die haar er telkens op wees, dat zij als getrouw katholieke niet verloofd kon zijn met een jonge ling der protestantsche kerk. De in vloed der priester was echter niet van dien aard, dat aan den gegeven wenk gevolg werd gegeven. Nu het meisje zich in een vrijwel hopelooze toestand bevindt, krijgt zij nog steeds bezoeken van meerge- noemden kapelaan en als altijd drong hij er op' aan, dat zij de verloving zou verbreken, maar nu vergezold van de bedreiging, dat zij anders niet kan genezen. Hot resultaat van dit herhaald ver zoeken is geweest, dat het meisje zwichtte en in een brief dd. 5 Maart jl. aan haarJ,verloofde mededeelde, dat zij „zooveel last heeft van de kapelaan", en dat zij „door dat go- zanik oer zieker dan heter wordt", en dat zij „dag"en nacht er over ligt t© praktiseeren", en hem daarom maar verzocht haar niet meer te bezoeken en trachten haar te vergeten. Het doel is*dus|bereikt Het is hier niet de plaats aan dit feit beschouwingen te gaan vast- knoopen. Maar elkeen dient zich af te vragen, waar dergelyke daden toe kunnen leiden. Laat ik mij bepalen bij do toestand van dit meisje. In dit verband richt ik my tot de bevoogde autoriteit©!», in het hijzonder tot H. H. Regenten van het Van Itorson-Ziokcnhnis, möt de vraag,«of zij het kunnen goedvinden dat de verpleegden bloot staan aan dergelijke' martelingen. En ook de behandelende gonooshoer, den WelEd. Zeergel. Heor Dr. H. J. de Voogt, vraag Ik, of hij er mode accoord gaat, dat op deze wijzo de toestand dor door hom behandelde patiënte wordt verergerd. Waar de medicus als zoodanig niets liever wenscht, dan het meisje te genezen en ook II. H. Regenten prijs stollen op een zaakkundige en zorgvuldijge behandeling der patiënte, daar zal het antwoord dier hoeren zijn, dat zij ge- Vallen als dit niet ktihnen goedvinden. Waar H. H. Regenten van dit geval nog niet wisten, kon door hen ook niet worden ingegrepen thans echter, nu aan het geval bekendheid gegeven wordt, hoop ik, in het belang der patiënte dat de aandacht er op ge vestigd zal worden. Clir. W. SOUFFRÉE Naar mij door den betrokken jongeling werd medegedeeld, is de priester in kwestie kapelaan De Jong. 0Q0ste Staats-lotHrij. 3do KI. Trokking v. Woensdag 26 April. No. 14(573 f 25.000. 1(573 f 5000. 1833, 7462, 13194 en 14154 ieder f 200. 278, 4343, 4710, 7280 en 20(519 ieder f 100. Prijzen van f 45. 54 74 84 148 56 «7 406 »J0 78 M «8 0B «W 04 OU 10 94 706 60 70 TH HO Kü 70 96 907 41 44 58 97 1046 sa 70 HN 1IHS IKOB a> 84 38 00 79 1809 44 00 1400 00 1586 74 06 104fl 48 1H07 71 4015 17 84 40 BB 57 <10 0U9 «II 81 87 '4806 14 17 00 08 4487 49 58 07 4510 SO 51 «7 4804 4708 4H06 '47 57 86 4600 41 50 8001 79 8106 58 8440 8104 06 80 09 78 8504 8 51 04 8800 8808 01 84 8005 44 4015 81 40 09 77 4104 82 H8 448B 4880 4407 18 47 48 44 70 98 4519 K 4810 W7 47W» 4108 84 40411 5601 82 HO 85 6140 50 6810 SaA 78 5444 UI 80 5599 5887 40 5701) WI4 07 84 W 0009 8100 0210 00 64 0880 97 «401 8508 00 7« 81 0615 SS 0847 78 8860 71 04 7061 94 7111 21 7418 W 46 81 7908 7442 7618 67 01 71 7808 «1 7810 19 7W« 44 8067 8H 71 «0 HMOB 13 64 80 8(08 40 «414 1* 40 44 00 «8 8510 8087 8708 4 88 70 8847 08 72 «8 8910 9108 08 9406 97 0H04 40 WSO Of 70 71 86 9602 0018 34 64 06 77 9714 58 00 07 «05 02 10011 10108 09 KI2IH 36 86 10B04 10410 67 10606 0 10706 45 04 10806 00 76 10941 08 HOOS 46 60 79 09 11419 6189 11840 11401 41 81 11560 HOU 18 11727 81 50 76 11818 88 00 11004 60 54 120B9 64 64 74 12106 13B54 99 14M4 12418 27 V> 74 HM 08 89 1461» 10 81 74 77 12038 12736 44 l 50 12060 18003 18100 18460 18849 84 48 73 18463 08 18008 18768 91 10816 OS 76 19908 99 00 14082 06 74 SB 14106 UH 14481 98 14881 87 44 1440B 08 76 14518 44 87 66 14004 1» «7 14716 61 14*0 14908 16080 98 16134 18248 1H8B 80 40 88 00 15417 16680 16680 16066 18748 06 l«Hr*t 40 40 91 16990 10006 98 10106 61 01 10BD8 31 94 10909 SS 10606 87 10000 99 09 10786 96 16S0H HU 08 10949 17084 40 68 08 17196 06 7« 17944 SI 17879 17411 70 17» 89 61 «4 88 17?» 81 00 78 17860 17954 OS 18085 60 89 91 18127 18240 18808 99 77 18408 W 04 Hl 92 18608 87 60 64 78 90 10» 18703 86 18809 80 89 ÏPOIO^MUO 71 99 19448 10818 86 BB 79 19434 40 9o 19668 88 19006 90 87 99 19703 93 68 88 96 19811 86 99 90109 70 SB 30BU 98 90808 27 304OT 99 KMO 99 *098 3e Klasse 2e Lyst, No. 640 m.z. 680. AMERIKAAN SCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Rijndam vertrok 25 April van Now-York naar Rotterdam. Volgens draadloos bericht via Orook- haven, bevond het st. Rotterdamvan New-York naar Rotterdam, zich 25 April v.m. 8 uur op ongeveer 318 mijlen ten Westen van Scilly. Het stoomschip Zeelandiavan Am sterdam naar Buenos-Ayros, arriveerde 24 April te Santos. Het stoomschip \Vdiehad 'Canada Lijn) van Rotterdam naar Quebec en Montfeal, passeerde 25 April v.m. 11 uur 45 min., Wight. Het stoomschip Zeelandiavan Am sterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 24 April van Santos. l.aafste Herichteii Te Athene is een uit een admi raal en drie andere officieren samen gestelde Engelsohe marinemissie aan gekomen tot reorganisatie vai^ <jj? Grieksche marine. De Russische minister zal binnen enkele dagen naar Oost-Azië reizen om de troepen en de Versterkingen in oogenschouw te nemen. In hot bij- zondor zullen worden geïnspecteerd. Omsk, Irkoetsk, Tsjita, Kharbin en Wladiwostok. Het bericht van deze plotselinge reis wekte to Petersburg groot opzien. De* officier van Justitie to 's Gra venhage, mr. II. J. H. Modderman is sedert eenigon tijd vry ernstig onge steld en laat zich aanzien dat zijn ziokte hem nog goniimon tyd zal ver hinderen zijn functie te vervullen. Do dienst wordt waargenomen door subst. off. van Justitie mr. Van Geurs. Post in Indië. Bij het Departement van Koloniën is ontvangon het volgendo telegram van den Gouverneur-Generaal van Nedorl.-Indië, dd. 25 dezer, betreffende pest^evallon op Java: „Een koortsgöval op eergisteren 23 bloek pest te zijn. dezer „Gisteren (24 dezer) negen gevallen; vijf dooden. „Verdachte gevallen tor hoofdplaats Kediri zijn onderzocht door den in specteur dr. Torburgb. Hoowol het bacteriologisch onderzoek negatief was, valt aan de diagnose van pest niet te twijfelen. Drie sterfgevallen zijn hekend. Den Resident is heden opgo- dtagen om Kediri besmet to verklaren. Dr. Torburgb blijft te Kediri." Drie koortsgevallen op 24 dezer bleken pest te zijn. 25 dezer lfi geval len waarvan 1 longonpest, 4 dooden. Volgens een bericht van do Cor- rnre d'ltalia zou do gewezen destijds door do Franschen afgozeUen Huitan van Quadai (achterland van Tripolis) in vereeniging mot den «tam der BeniSnoes.si een poging doen om zijn heerschappij te herwinnen. Een aantal Fransche troepen zouden door hem omsingeld zijn. van een, prachtige collectie MANTELS COSTllMKS. BLOUSEN, ROKKEN, Zijde en .1 >iih(>G"< ii in de grootste verscheidenheid vgn de goedkoopste tot de beste soort** ft waarbij de prijzen in zeer sterke con currentie zijn met allo huizon, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, DE WIJNEN VAN ZUN VOORHAD 10 BIJ O-QUID A PALUS DE MÉDOC' f 0.Ö5 LA ROSE LUDON 0-85 OUDE ROODE PORTWIJN. 1.20 OUDE WITTE PORTWIJN. 1.20 EXTRA OUDE ROODE PORTWIJN„1.60 EXTRA OUDE WITTE PORTWIJN2.— Illj 12 Fl. (ook gbwlecrd) 5 °/o korting. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogst© barometerstand 769.0 4e Corona, laagste stand 745.4 te Thors- havn. Verwachting tot den avond van lj7 April Meest matige Westelijke tot Zuid- Westolyke wind, halfbewolkt tot be trokken, weinig of geen neerslag, zelf de temperatuur. Koer». 63" 09'/,, 8ö"/i. ai'3/,. 87 «O3/, 933/, 87 91'/, 47 108' 88', 108 58',, 58»/,, 209 74 27' 737/ 208 300 187 162 766 99 1597 462' hmlon- 84'/» 08'/, VAN DEN Ef fff It* ii ha ii del Ie A ui sterdam 26 APRIL 1911. Vorige .Koer* r»n Stattslffuiiiffn Ned. Cert. Werkelijke Schuld *3 pet. j Oostenr. Belastingvrijo Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id.Ubl. (Gr. Russische Spw.ruij3 1898 4 p t. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet.. Id Old. 6e Einis-ri© 1 pet Japan. Obl. 1899 l pet. Ver. St. van Mexico Atl. Obl. 1 -4e serie 5 pet. Brazilië. Funding l^ee- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lUuk- euCretüH Instel- llilfeu. Ned. Bankaandeolen ImluHtr. OmleriicmiuiTii American Car «St Foun-1 dry Comp. O. v. A. Id. Smelt ing «t Refining Co. Cert. v. A and. Anglo American Tele- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert, j v. Gow. Aand. k.d (redlet liiMtt*II en Cultuur Ondernemingen Hundelsver. Araster-1 dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. ('.v.A HiJiilMHia M(jen Ketahoen" Mijnbouw Mij. (lew. Aand. Redjang L'bong, Mijn- j bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Ouderu Dorische Petroleum In dustrie Mij. (few A. Kon. Ned. Mij. tot Fx pi. I v. IVtr. Bronn. C.v.A „Shell" The Tvansp. A Trad Cy. C. v. G. A j .Mehec|»*8*rt Hym i Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A.| Int. Mercantile Marine J Cy. afgest. Pref. A. Talmk-Oiideriieiiiliirrfi Bindjoy Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak i Mij. Aand. Diversen Ma x wel Ijand Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lira. Cert. v. Aand. I 210 511 72", 207 161» 'a 766 158»/, 445 115 WJ„ 10'/, KW',, 1Ü8 ÜG 76 &V| IIs/» 80',, 81 90'/, 99'f, Hö'/i, 67"/,. 224"/, 221'/, 98»/, 28'/. 29 173 173 1(1'/, 10B'/|». apeorwcfeu. Hol!. IJzeron Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau- Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. f 150. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 nct.j Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A.1 Wabash Gow. Aand. Premleleenliirrii Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. The; gmirung»-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 33/, pCth Amerikanen gedrukt, Nationale. Staatsfondsen lager, Culturen met wei nig handel, Tabakken verdeeld, Petro- leumi met veel handel, doch belang rijk lager genoteerd, Mynen flauw.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2