II i LAZEN, i E. Alter No. 11-544. I DE MAN IN 'T (RIJS. I 50e Jaargang. elcexx Verschijnt dagelijks behalve Zon en Buiten- De inzinking der Industrie. IWSKEKk IDE, Bixïten laricL. FEUILLETON beroemde rkgiazen (gevers, Gouda Janskerk, der leningen eni. nacht 269* AG, eskleeding. if gedeelten '£3AMM, Donderdag 27 April 1911. E. ALTER ?ht 26»*, AG. Telefoon latere. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. '3 I- 1 le stad aan huis M (Wordt vervolgd.) ENT. 8 uur. Uitvoe- dsche Tooneél ist door Oefe- ICI1T DER abeth, E WAAR- (ilHIIMIIi: COURANT ijTïeix-ws- Genoegen”, 8 van het Voor- rette-ensemble, en Orvan, Am- n Zn,., Gouda van Beeldende ter, Architect en van Bouw kunde de statistieken, die uitwijzen, dat protectie geen arbeiders belang is. Een bekend groot-industrieel in Twente, de heer B. ter Kuile, heeft nauwkeurig de prijzen van tal van levensbehoeften en materialen, voor den bouw eener fabriek benoodigd, nagegaan in de Nederlandsche fa brieksstad Enschedé en de Duitsche fabrieksstad Gronau, waar eveneens textiel-industrie wordt beoefend. Zijn cijfers toonen aan, dat de Duit sche arbeider voor nagenoeg alle levensbehoeften hooger prijs moet betalen dan zijn Hollandsche lotge- nooten, terwijl de loonstandaard in beide plaatsen weinig verschilt en in vele afdeelingen der tabrieken vol komen gelijk is. De ondernemer is er al niet beter aan toe dan zijn werknemer. Zijn productiekosten zijn ongeveer 10 pCt. hooger dan die van zijn Twentschen collega En dan durft deze „christelijk” genaamde regeering de protectie nog aankondigen als „welvaarts- wetten!” De wassende beweging in Frank rijk, de steeds stijgende ontevreden heid in Duitschland, het toenemend verzet in Amerika bewijzen, dat die mooie naam slechts dient tot beman teling van een zeer leelijk ding een belastingheffing, die spot met het ge zonde beginsel, dat de lasten naar de draagkracht moeten worden verdeeld, die neemt van den armen Lazarus en de rijkste Nabobs spaart, ja, rijker maakt. Het opschrift van dit artikeltje vermeldt een geliefde uitdrukking der protectionisten. Om de industrie uit die inzinking te redden, worden dan de hooge invoerrechten aange- prezen als het universeele heilmiddel. De protectionistische doctoren ver geten echter één ding; allereerst dient geconstateerd te worden, dat de kwaal er werkelijk is. Als de heeren de diagnose onzer nijverheid opmaken, zal hun blijken, dat zij een kwaal onzer industrie simuleeren om de aanwending van hun protec tionistische pinkpillen te rechtvaar digen. Ongelukkig voor de verdedi gers der protecties, bestaan er in ons land zoo iets als statistieken, die in de dorheid der cijfers het onomstootelijke bewijs leveren, dat onze industrie in alle opzichten de hulp der protectionisten kan ont beren. Het „Vrije Ruilverkeer” geeft in één zijner vlugschriften weer leer zame feiten. Telde ons land in de tachtiger jaren 2381 fabrieken met 3664 stoomketels, in 1908 was dat aantal gestegen tot 4937, waarin 7226 stoomketels dienst deden. Dat is nagenoeg een verdubbeling. In 20 jaar tijds kon onze „inzinkende” industrie toch nog 1200 nieuwe fa brieken oprichten, wat wel op het tegendeel van een toestand van ver val wijst. Een halve eeuw geleden voerde ons land 16.000 K.G. aard appelmeel uit, in 1909 niet minder dan 64 m i 11 i o e n kilo. Dit cijfer spreekt te meer, omdat de hooge rechten in andere landen op dit pro duct gebleven, velen deden vreezen, dat onze aardappelmeelindustrie daar door ten gronde zou gaan. Het tegen deel alweer is gebleken. Deze indus trie heeft zich een plaats op de wereldmarkt weten te veroveren en onder de tot dusver gevolgde vrij handelspolitiek zich krachtig weten te ontwikkelen.) >rdia", 8 uur. aering door het Ensemble. Bouw- en Wo- Spieringstraat ar vergadering an Armenzorg. i gsregeld tijdig ontvangen van m, vermakelijk- dan in onze Boter Groenten Vee Vlas Boter Groenten Vee Vlas Met andere takken van nijver heid is, het niet minder goed ge gaan. Men zie slechts de cijfers Uitvoer omstreeks 1850. 203.000 K.G. 24.000 K.G. f341.000 f394.000 vreemdeling uit de Nederlandsche industrie. En de genoemde voortbrengselen zijn op verre na niet dé eenige arti kelen, die door onze industrieelen in het buitenland worden afgezet. Uit de zeer lange fijst, die de regeeringsrapporten vermelden, noe men wij als export-artikelen onzer industriespijkers en draadnagels, vleeschsnijmachines (in toenemende hoeveelheden), koper, zink- en ijzer werk, brandkasten, brandbluschmid- delen, rijwielen, automobielen, kachels, emailwaren, blikemballage, weeg- werktuigen, electrotechnische instru menten, capsules, electrische lampen (in groote hoeveelheden), eboniet, inkt, lucifers (in 1908 83 millioen doozeri), vluchtige olién en essencen (sommige fabrieken 60 pCt. van haar geheele productie), melksuiker, ver duurzaamde levensmiddelen, gecon denseerde melk (deze beide artikelen in groote hoeveelheden), rieten meu belen, (waarvan veel naar Frankrijk), klompen, borstelwerk, zijden hoeden, schoenen, enz. enz., waarbij nog ge voegd kan worden dat voor buiten- landsche rekening hier te lande druk werk, zoowel lithographic als typo graphic verricht wordt. Voor tal dezer artikelen moet de grondstof uit het buitenland worden betrokken. De verklaring is gemak kelijk. De Nederlandsche fabrikant kan inslaan, waar hem de grondstof het goedkoopst wordt geboden hooge rechten bemoeilijken hem niet, en het is niet te bout gesproken, als wij beweren, dat juist ons vrijhan- delsstelsel hem in staat stelde zich een plaats op de buitenlandsche markt te verov'eren. De lezer zal wel tot de overtui ging gekomen zijn, dat de beweerde inzinking onzer industrie naar het rijk der fabelen moet worden ver wezen. Hetzelfde is het geval met een andere protectionistische be we- ring, n.l. dat de arbeiders baat vinden bij protectie. Het zijn alweer ;oed. f en AimK». PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1 25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Verhopen, eer de trein vertrok. Hem pel zette zich in een hoek der wacht kamer neer en dacht er over na, wat nu wel het beste was, dat hij kon doen. Hij kwam tot het besluit, dat men onmogelijk den moordenaar kon vinden, voor men het motief der daad kende. Wist hij, waarom men mevrouw Walker vermoordde, dan wist hij ook zeker, wie het geweest wasal zou hij naar het einde der wereld gevlucht zijn, hij zou hem vinden. „Ik ben dus juist even ver als gis teren morgen,” bekende hij zich ein delijk met een z-ucht en in gedachten voegde hij er bij„Uw oude fout, Silas ge hebt de wijsheid van het woord„kunnen wachten” nog altijd niet geleerd. Hadt ge de papieren der vermoorde en het huis, waarin ze leefde, bestudeerd, in plaats van hare moordenaars na te foópen wie weet, of ge al niet verder waart ge komen Hij had niet bemerkt, dat zich in zijne 'nabijheid twee personen neerge zet hadden, die blijkbaar op het ver trek van den trein wachtten. Niet ▼oor ze begonnen te spreken, werd hij hen gewaar en wierp hij een korten onverschilligen blik op hen. De eene was eene vrouw van mid delbaren leeftijd, tamelijk zwaarlijvig en naar haar uiterlyk te oordeelen Na onze mededeelingen over de oneenigheden in de Jong-Turksohe partij willen wo dit thans vorder aan vullen. Uit de berichten zooab» die gisteren luidden, moest wel worden afgeleid dat er een crisis aanstaande was. Thans komt echter uit Kon- stantinopol de mededeeling dat de crisis geëindigd is. Do oorzaak van behoorend tot den boerenstand. Silas herkende in Jiaar vrouw Lampl on verborg zich achter een courant. De tweede persoon was een jonge ling van omtrent 1718 jaar, die eeu leoge mand voor zich had staan. „Goede zakon gemaakt, Louis,” be gon do vrouw het gesprok. De jonge ling schudde het hoofd. „Niet bijzonder, vrouw Ijampl. De Maandag is geen goede dag. Zaterdags wordt alles veel beter betaald op de weekmarkt maar dan moet men al heel vroeg op zijn post zyn." „Naar ik hoor, gaat ge er ook altyd reeds Vrijdagsavond» heen dan zult ge wel de eerste zijn „Dat ben *ik ook. Ik slaap bij myn neef Stoll, die een winkel heeft kort bij de markt, en als do eerste klanten komen, zit ik er ook al. Verleden Za terdag trof ik het bijzonder goetjpiet de champignons. De kok van aarts hertog Johan kocht mij de heele mand voor een goeden prijs af." „Nu ge zult het geld wel kunnen gebruiken, en het zoeken kost u ook moeite genoeg 1” „Dat wel. En sinds don moord van mevrouw Walker, zie ik er tegen op, in het Grauenegger woud te gaan. *t Is toch akelig, als men denkt, dat men daar ook den een of anderen dag heimelijk vermoord kon worden.” „Kom, kom, ge zult toch niet bang zijn? Die mevroïtw Walker heeft ver moord, kwam toch zeker niet uit de streek van Grunau. *„Dat kan men niet weten „Wel zeker, ’t was een voorname heer, die hier ver vandaan komt. Mijn man heeft nog mot hem gesproken hebt ge dan don steekbrief niet gele- zen, die nu in allo bladen staat Ik heb een blad gekocht om hot moeder mee te brengen, die stelt veel belang, i» do moordopaarsgeschiodenis. Hier kunt go 't lezen f” Zij reikte don jon geling een blad, waarin een nauwkeu rige beschrijving van dgn man in 't grijs stond. Louis las het on gaf het blad hoofd schuddend terug. „Alles goed en wel, vrouw Lampl, Inaar ik denk er het mijne van en vo'ör zo den kerel niet hebben, ga ik niet in het Grauenegger woud.” „Go gelooft toch niet, dat hij zich daarin nog ophoudt?" „Wie kan me dat verzekeren Ik zeg alleen maar, vrouw Lampl, dat de weduwe Walker niet de eehige was, die hij veriuQord heeft.” „Wat zeg je daar Wie zou dan Er wordt toch in Grunau niemand vermist PRIJS DER AD VERTENTI ÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegaji twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels ff 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte 16) Hij droeg eene kleine, zwarte hand- tasch en hield zyn zakdoek voor het gezicht als wilde hij dit verbergen’. Ook maakte hij den indruk, dat hij niet gezien wilde worden. Kort na 7 uur verdween hij in het station en kwam niet meer te voorschijn. Zonder twijfel is hij met een der naar het Noorden of ’t Zuiden vertrekkende treinen afgereisd en wij hebben het naknken". Silas keek strak in de lucht Daar was hem zooeven eene gedachte doot het hoofd gegaan hij begreep niet, dat hij er niet eer op gekomen was. Natuurlek, zoo zat de zaak. De twee Morgans hadden samen de misdaad gepleegd, doch reisden daarna sluW aIb ze waren gescheiden. De een Was waarschijnlijk zelfs een eind weegt te voet gegaan en bij een ander sta*- tion ingestaptdaardoor liet het zich ook verklaren, dat die in het hotel van den Zuiderspoorweg meer dan een uür later was aangekomen. Hij had gebruik gemaakt van een lateren trein-. de jongste gebeurtenissen in de Jong- Turksche partij moet gezocht worden in de tegenspoeden der regeering in de binnenlandacho politiek, voorname lijk door de opstanden in Albanië on Arabiö. Do schuld daarvan wordt II gegeven aan het comité te Saloniki dat door te groote contralisoorendo werkzaamheid tot ontevredenheid in die stroken aanleiding hoeft gegeven. Reeds vroeger «jjn eenige afgevaar digden uit de' Jong-Turkseho party getreden omdat hun do leiding van uit Saloniki niet aanstond. In hot bizonder hebben echter de officieren zich critiek op hot comité veroorloofd, vooral omdat dit naar hun mooning te weinig rekening hield met de volks gewoonten en don geest van don Is lam. De minister van oorlog, hoewel zelf een vyand van hot Geheim Co mité, is evenzeer gekant tegen hot aan het politieke loven deelnemen van officieren, en het is vooral door tus- schenkomst van dezen minister, tevens generalissimus, dat de gevaren voor- loopig zijn afgewond. Chofket Pasja is een man van groot gozag on hij schijnt dit gozag te hebben aangewend om do groepen in do Jong-Turksohe partij nader tot elkander te brengen. De groop dor ontevredenen toch nad besloten, aan de partij voor to stellen Djavid Bey, den minister van finan ciën, tot aftreden te dwingen. Dit zotk waarschijnlijk geleid hebben tot een kahinets-crisis, omdat zooals wo reeds in ons vroeger overzicht hebben meegedoeld, de andere ministers zich met Djavid Bey solidair verklaard hadden. Hot waarschijnlijkste werd dan ook geacht een kamerontbinding. Door do tusschenkomst van Chefket Pasja zal doze maatregel onnoodig zijn on zijn de gevaren althans voor- loopig afgewend. Het Engelscho Lagerhuis maakt tegenwoordig flinke zittingen, on dank zij het Kangoeroe-systeom, schiet men met do Veto-wet flink op. Eergiste ren worden b.v. op voorstol van As quith 20 folio bladzijden amendemen ten overgenlagon, waarna o©n amen dement in behandeling kwam, om bij geschillen tuMchon de twoo huizen een vereenigde zitting te laten beslis sen, maar Ascuith, die zoex Jfocd be greep, dat by do tegenwoordige sa menstelling van hot Hoogerhui» de, liberalen dun steeds in de mindorheid zouden zijn, verklaard© het amende ment onaannemelijk. Gevolgvor- Ze woonden ook gescheiden, om niet op te vallen en noemden zich beiden Morgan zeker een gefingeerde naam om de politie bij mogelijke naspo- ringen in de war te brengen. In de vroegte had de een op den ander gewacht. Waarschijnlijk waren ze met denzelfden trein, doch weer gescheiden afgereisd. „Wat moet er nu gebeuren, mijn heer Hempel vroeg do agent, toen hij bemerkte, dat Silas, zonder zich verder om hem te bekommeren, naar het loket ging en een kaartje naar Wildon nam. „Niets,” luidde het korte antwoord. „De steekbrieven zijn uitgegeven, wachten we eerst het resultaat af. Adieu 1” Bij de deur der wachtkamer keerde Hempel zich om en wenkte den agent. „Daar is me juist iets ingevallen. Kent ge een zekeren majoor graaf Grauenstein „Neen.” „Tracht dan nauwkeurige inlichtin gen omtrent die familie te verkrijgen, mear zonder dat het opzien baart, be grepen „Zeer goed. Zal ik u bericht zenden, als ik het noodige vernomen heb?" „Dat heeft den tijd wel, tot ik te rugkom.” Er moest nog meer dan een uur Cacao Chocolade Aardewerk voor Glaswerk voor Gezaagd hout voore f 109.000 Meubelen voor f501.000 Gist 2.765.000 K.G. Uitvoer in 1909. Cacao 19.156.000 K.G. Chocolade 6.000.000 K.G. Aardewerk voor f 505.000 Glaswerk voor f 14.025.000 Gezaagd hout voor f36.641.000 Meubelen voor f* 2.133.000 Gist 4.964.000 K.G. Aan deze cijfers behoeft niets te worden toegevoegd ze weerspreken afdoende de protectionistische be wering omtrent de inzinking der industrie. Landbouw en veeteelt hebben zeker niet het minst hun aandeel gekregen in den zoo verbazend toe genomen handelsomzet. De uitvoercijfers zeggen het alweer: Uitvoer omstreeks 1850. 12.581.000 K.G. 43.000.000 K.G. 59.747 stuks 17.089.000 K.G. Uitvoer in 1909. 29.234.000 K.G. 152.000.000 K.G. 85.764 stuks 35.031.000 K.G. Al de^e gegevens ontleent het Vrije Ruilverkeer” aan de bekende Aper^us van ’tLandbouwdepartement, uit welke rapporten wij ook herhaal delijk* hebben geput. Zij pleiten op nagenoeg elke bladzijde voor den bloei onzer industrie. Onze kaarsen fabrieken brengen 14.288 ton stea rine, stearinekaarsen en bijproducten op de buitenlandsche markt 46.231 ton margarine gaat naar den vreemde, 20 millioen flesschen betrekt de mgvereeniging )pvoering van in».” Opera in bord”, 7iza uur. aring ten voor- erstellingsoord joneel. benedenzaal, 8 van de Coöpe- idscredietbank. c. „de Réunie”, ning Goudsche Gezondheids-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1