i J GROOTE EXPOSITIE Buitenlandsch. Nieuws. Bxx3.rx©n.lsm.ca.. XJit c5.© Pers. INDISCH NIEUWS. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. ,dtet Souóen tXruis LA-ÏSTDIBOUW Rechtzaken. 390sto Staats-loturij. Laatste Berichten. ZOMEII IOII. MANTELS COSTUMES. BLOU8EN, HOKKEN, Zijde en JaponHteffen D. SAMSOM. UUHGEKLIJKE STAND Telegrafisch. Weerbericht Officieele Prijscourant EfTeeteiitiandci te Amstnrdani werping van het voorstel. Ook nog I eenigo andere amendementen werden I op raad van Aaqoith geguillotineerd. Als straks voor do kroning in En- I geland de rijksconferentie bijeen komt, I zal de eerste minister van Nieuw-1 Zeeland, voorstellen een rijks-parle- I ment in te stellen. Dit zou naar zijn I plan bestaan uit 2 Kamers. In de Eerste Kamer zouden Engeland en de zelfstandige gewesten naar ver houding van hun bevolking vertegen woordigd zijn, terwijl naar den Senaat elk deel van het rijk evenveel afge vaardigden zou zenden. De minister achtte het, gezien de groote belangen die de zelfstandige gebieden bn de buitenlandsche politiek van Engeland hebben, gewenscht, dat ook hun oor deel in deze zal worden gevraagd. Asquith heeft echter onlangs al in do Kamer meegedeeld, dat het de be doeling van de regeoring was, over eventueele kwesties steeds besprekin gen te houden met de" minister-pre sidenten der zelfstandige gewesten. iTALlft. Het Camorristen-proces. Men meldt uit Napels, dat oen der getuigen in hot proces te Viterho, Pasquale Scotto, oen apotheker, zelf moord hoeft gepleegd. Scotto moest van de week ziin getuigenis afleggen en men verwachtte van hem belang rijke onthullingen, aangezien hij ge lieerd was met het echtpaar Cuocolo j en met meerdere leden van de Ca- morra. Portugal. De katholieke geestelijken to Lissa- i bon hebben een vergadoring gehouden om hun houding ten opzichte van de scheidingswet vast te stellen. Mot algemeene stemmen hebben zij een motie aangenomen, waarin zy zich bereid verklaren tot de uiterste opof feringen voor de verdediging van de rechten van kerk en priesters. Aan I den paus is van deze motie telogra- I fisch lcennis gegeven. China Volgens te Wladiwostok in omloop zijndo berichten zou in Mandsjoerije een Chineosche militio gevormd wor den, die in den loop van drie P""41!" den de sterkte van vierhonderddal- zend man zal bereiken. In Rusland is men ook verontrust door de benoe ming van den zeer onorgioken voor- maligon gouverneur-generaal Tschao- ehr-flsün tot onderkoning van Mand- sjoerjje, daar men vreest, dat hij de aansprakon van China tegenover Rus land en Japan krachtiger dan tot dusver verdedigen zal. Enobland. Lord Mount-Stephen, oen Schot die in Canada fortuin heeft gemaakt, wil J de geestelijken van de Schotsche staats kerk («en behoorlyk pensioen bezorgen en daartoe een fonds bijeenbrengen. Hij is bereid er 10,000 voor te geven, als er negen andere inenschen zijn die er evenveel toe bydragen. ïfegen mensc.hen, die f 120,000 in een pensioenfonds storten, die zullen zelfs onder de milde Britten niet lioht worden gevonden. Oohtknrijk-Honoabijk. Naar uit lamberg wordt gemeld, hebben in Karow anti-joodsche uit- spattingen plaats gehad. Roetheensche landlieden drongen in de huizon der joden en mishandelden de bewoners, van wie viefr ernstig gewond werden. Militairen herstelden do orde en namen veischeidene Roethenen gevangen. Volgens een bericht uit Innsbruck LeeftMaandagavond te kwart over zos oen aardbeving plaats gehad ïn |iet Arlberg-gebied, dio eonige secon den duurde. De menschen vluchtten verschrikt uit de huizen. Mexico. I Engeland en Mexico. De Shearwater, het Britsche oor logsvaartuig, welks bemanning een landing had uitgevoerd te San Quintin, de Mexicaansche havenplaats, bevindt zich op het oogenblik te Santa Bar bara, in Californië. Te New York is nu een telegram ontvangen uit Santa Barbara, waarin gemeld wordt, dat de I landing te San Quintin had plaatsge vonden pp schriftelijk verzoek van Mexicaansche ambtenaren, die om bo* scherming hadden gevraagd, eir die verzekerd hadden, dat het leven van twee Britten en één Amerikaan go- j vaar liep. Ook hadden die ambtenaren verzekerd, dat de eigendommen der buitenlanders in San Quintin gevaar liepen. Duitschland. De zaak-Jatho. De mogelijkheid, dat een „Spruch- kollegium" een oordeel velt ten gunste van Jatho, schynt in orthodoxe krin gen voorzien te worden, en de ortho doxe Reichsboten bevat nu een arti kel, waaruit men kan opmaken, dat j men in het orthodoxe kamp geen lust heeft zich bij een uitspraak ten gunste van Jatho neer te leggen. Dat daar mede tevens het geheele „Spruch- kollegium" wordt veroordeeld, wordt I door de heeren van de Reichsboten niet eens gevoeldEen opperste recht- I bank in geloofszaken, die alleen mag I veroordeelen, niet vrijsmeken, maakt I deze geheele rechtspraak in gewetens- I quaesties nog dwazer. De Reichsboten zegt: „De Evan- I gelische kerk moet het besluit afkeu- I ren, dat de leer van Jatho in die kerk als gerechtvaardigd mag worden be schouwd. Indien het „Spruchkolle- gium" Jatho de toestemming verleent om te blijven prediken, dan moet de geheele Evangelische kerk predi kanten en gemeenteleden openlijk tegen zulk een beslissing protesteeren, en haar van nul en geener waarde verklaren. Bij de betoekenis die van liberale zijde aan de zaak wordt ge hecht, kan on mag de Evangelische kerk de erkenning van Jatho als evangelisch predikant niet stilzwijgend toelaten." Zou het, bij zulk een opvatting niet boter geweest zijn, als men Jatho en zijn gomoente met rust had gelaten, in plaats van den Keulschen predikant aan een rechtspraak te onderwerpen, die hoe zij ook moge uitvallen, geen der beide richtingen in de protestant- sche kerk voldoen zal, en slechts kan strekken om de tegenstellingen nog te doen toenemen. Rusland. Te Kroonstad zijn 18 personen ge arresteerd, die tot de zgn. militare organisatie van de sociaal-revolutio nairen behooren. Mon verwacht, dat te St. Petersburg meerdere arrestaties zullen volgen. Spanje. Nabij Madrid is, in tegenwoordig- I heid van den Koning, een centraal station voor draadlooze telegraphic géopend. Een dienst zal worden inge richt tusschen de andere stations op j Spaansch gebied, n.l. te Barcelona., I Corunna, Almeria, Melilla en Ceuta. Koning Alfonso wisselde telegram- I men met den Duitschen en Oosten- rnkschen Keizer en den Koning van Engeland. Het gelukte in verbinding te treden met de stations te Nauen (1825 K.M.) en te Tola (1580 K.M.). De stations zijn uitsluitend ten dienste dor regeoring. Particuliere telo- I grammen worden niet aangenomen. Verbeterde Munt. Naar wij vernemen, wordt aan 'a Rijks Munt getracht eenige verbe tering aan te brengen in don beelde- naar van de Koniningin op de nieuwe kwartjes en dubbeltjes. De modellen I blijven echter ongewijzigd, zoodat van nieuwe geldstukken geen sprake is. De veranderingen, die slechts mogen dienen om een fraaier geheel te ver krijgen, zullen dan ook vermoedelijk van dien aard zijn, dat ze alleen bij nauwkeurig waarnemen in het oog vallen. Den ontwerper van do stukken is, binnen de hierboven aangegeven gren zen, volkomen vrijheid gelaten te ver beteren wat hij wonscheljjk acht. „N. R. Ct." J. L. Ie Bron de Vexela, f Te Maastricht is gisteren op 80:jari- I gen leeftyd overleden de president I van de Algemeene Rekenkamer, de heer J. L. Ie Bron de Vexela. De overledene werd in 1831 te I VGravenhagü geboren, trad in 1855 I als vrywilliger by het instructie-batal- I jon in dienst en werd in 1869 tot I 2den luitenant benoemd by het 3de regiment infanteriein 1862 werd hii bevorderd tot len luitenant, in 1872 I tot kapitein, in 1373 voor twee iaren gedetacheerd by "het leger in Öost- Indiö. Daar maakte hy deel uit van onze expeditionairen krijgsmacht tegen Atjeh in de jaren '78—'74, enonaer- scheidde zich by de die gelegenheid zoodanig dat hem de Militaire Wil lemsorde werd toegekend. Tevens was hij gerechtigd tot het dragen van de Atjeh-medaule en het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen. Hy keerde in l«76n»ar MederUad Uruj en werd ingedeeld bjj het "gj™®"* grenadien en jagen pwwdin 1877 be- vorderd tot majoor en in 1890 tot luit.-kolonel bij dat regimenteindelijk in 1892 eervol uit den dienst ontslagen, in datzelfde jaar werd werd hij lid j van de Algemeene Rekenkamer, van wellc college hy sinds 27 Juni 1908 president was. De overledene was ook o. a. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikenkroon. De teraardebestelling zal Zaterdag plaats hebben. F „N. R. Ct." We maakten reeds melding van de toekenning door den Duitschen keizer aan Z. K. H. den Prins der Neder landen van het officierskruis voor 25- jarigen dienst. Ook werd gezegd dat de Prins op op 10-jarigen leeftijd in het Duitsche leger trad. 10 -f- 25 35. I Dat klopt dus, want Prins Hendrik is van 1876, dus thans 35 jaar oud. Maar van een zijde die het weten I kan verneemt de N. Crt. thans dat I Prihs Hendrik reeds bij zijn geboorte in het Duitsche leger trad. Zijn staat van dienst vangt aan met 19 April 1876. Inschrijving als Fuselier bij het G roszherzogliche Mecklenburgische Fiisilier-Regt. Nr. 90. En dan volgt 19 April 1886. Aanstelling tot onderofficier bij bovengenoemd re giment. Op 16 April '88 volgt dan de be- I noeming tot 2°-luit. A la suite op I 12 September 1895 tot le-luit a la I suite. Actieve dienst werd door den J Prins verricht als l°-luit bij het Garde- Jager Bataillon te Potsdam van 17 Juni 1896 tot 30 September 1899,17 October 1900 volgt de benoeming tot kapitein k la suite bij de beide reeds genoemde troependeelen en reeds eeni ge maanden later, 10 Januari 1901, tot generaal-majoor a la suite. Bij de toekenning van het kruis I voor 26-jarigen dienst is dus blijkbaar de benoeming tot onderofficier, op 19 April 1886, als aanvangspunt gekozen. Rechts. Uit een polemiek van de (c.-h.) Ne- I derlander met het Centrum Het is onze overtuiging, dat „rechts", in zijn geheel genomen, bij sociale vraagstukken steeds meer op de lijn overgaat van de sociaal-democraten. Geenszins aanvaardt „rechts"do Marx- j I istiche moraaldaar staat het nog altijd principieel tegenoverveel meer principieol aan links. Maar „rechts" begint steeds meer „sociaal te denken", d. w. z. het in dividu op te offeren aan „de gemeen schap". Het wordt bijkans in zijn oog iets ongeoorloofds op te komen voor het belang en het recht van den enke ling, van den individueelen werkman, van den patroon, van den ondernemer. Alleen voor „den arbeider" heeft men I oogde arbeider wordt beschouwd als I eene „klasse" apart, waarvoor de wet- I gever te zorgen heeftwier leden allen I aan elkaar gelijk zy n, allen met dezelfde behoeftenen waarnaar dan ieder, die tot deze klasse niet behoeft, zich heeft to sohikken. Op to komen voor pa troons, inzonderheid als ze niet onder de „kleine luyden" kunnen worden ondergebracht, heet conservatief of 1 ook, risum teneatR aristocra tisch. Onder allo partijen, rechts èn links, gevoelt men het groot gewicht van het woord, hetzjj van Schaper, hetzy van welken sociaal-democraat ook, wion door de partij behartiging van eenig belang is opgedragen. Niet alsof men den sociaal-democraat oen goed hart toedroeg, maar men ge voelt, dat men met hem „eonenrooren I moet, oen uiterst lastige taak, omdat de sociaal-democraten de kunst ver staan, er zyn ook andere zoodanige kunstenaars altHd het licht op zich- zelven te doen vallen, en de houding aan te nemen, alsof elke verbetering aan hnn inzicht en aan htm ijver te danken is. Niemand is zoo ving gereed met -het amendement" of met^de motie als zy! Zoo men hen tl ifiet voor is, laat men althans gelijken tred houden 1 Een minister moet nu eenmaal »i|n ontwerp trachten te doen aannemen, en daarom kunnen wjj het begrijpen, dat b(j, als praktisch man, eer den sociaal-demoeraat dan den Christelijk- Historische, die minder dan anderen met „taktiek xich inlaat, in het ge vlij komt. Suriname. Zaak-Killinger. Zooals reeds gemeld, heeft het Hof j van Justitie Killinger en zijn zes me- deplichtigen, overeenkomstig den eisch I ter dood veroordeeld. I Aan het '.verslag dat „De West I van deze laatste zitting geeft, ontlee- I nen wij het volgende Onder doodsche stilte in de zaal, is I het vonnis voorgelezen. De beschul digden hebben aandachtig geluisterd, I zoodat zij op de vraag van den pre- I sident „of zij de uitspraak hebben ge- I hoord", allen bevestigend antwoorden, I zonder eenige opmerking daaraan toe I te voegen. I De president neemt dan nogmaals I het woord, om zijn innig leedwezen te betuigen, dat hij bijna aan het einde van zijn loopbaan, nog zulk een I vonnis heeft moeten uitspreken. Spreker verdiept zich niet in de vraag of hier verzachtende omstandig- j heden waren en of de veroordeelden allen dezelfde straf verdienden. Hij wijst erop, dat onze strafwet voor dit misdrijf geen verzachtende omstandig heden kent. Bij schuldig verkUmmg moest hot Hof de doodstraf opleggen. Maar als de rechters hebben gedaan I I wat de wet van hen eischt, dan kan I I hier dadelijk aan worden toegevoegd, I dat het Hof evenals reeds zijner- 1 zijds door den procureur-generaal werd I verklaard gaarne bereid is, amb- I telijk mede te werken om het strenge I vonnis te verzachten. Gelukkig staat I de weg daartoe open. Hier dichtbij, I op het Plein, zetelt de Gouverneur, de vertegenwoordiger van Hare Ma- I jeBteit de Koningin, die do bevoegd heid heeft alleen het hart te laten spreken. Spreker twijfelt er niet aan Zijne Excellentie zal bereid zijn het vonnis te verzachten. Uw verdedigers I zegt spreker tot de veroordeelden I die met zooveel ijver en toewijding I j tot dusver uw belangen hebben be- I hartigd, zullen zeker bereid zijn u den I weg te wijzen, die daartoe kan leiden. I Dient dan spoedig uw rekest in. I Maar dan past ook geen bluf, geen I blague, dan passen ook geen bravoure I opmerkingen, als „het spijt ons dat I de onderneming niet is gelukt" enz. I Men moge hebben gedacht, dat Kil- linger's plannen waren in 't belang der kolonie, de wet verbiedt zulke plannen. Daarom past hier berouw en onder- danigheid, in welk geval spr. pver- tuiga is dat genade voor recht zal I gelden. I Ten slotte spreekt de voorzitter de I hoop uit, dat de veroordeelden, in hun I cel teruggekeerd, hun daad zullen over- I I denken met wrooging en berouw. Daarna wordt de zitting gesloten. Een half uur heeft de uitspraak ge- I duurd. Het publiek buiten is in dien I tijd eenigszins aangegroeid^ doch ont houdt zich van betoogingen bij het I wegrijden. Zoo doen ook de veroor deelden, die overigens volmaakt kalm I 1 schijnen. Aan boord van het in de Rijnhaven I Nz. te Rotterdam liggende stoomschip I Benlawers heeft de bemanning gis teren een man betrapt, die zich tot de hut van den 3den stuurman toe gang had verschaft. Met zijn mes had hy den zak van een in die hut hangende broek opengesneden en zich van de portemonnaie van de stuurman, waarin f 7, meester gemaakt. Toen hij zich ontdekt zag, nam hij de vlucht. Een gedeelte van het geld wiöp.hy te water, een ander deel is op het privaat aan boord teruggevonden. I Agenten van de rijwiolbrigade, die I gewaarschuwd werden, achterhaalden den scheepsdief en brachten hem naar hot politiebureau aan deNaussaukade. Het is de losse werkman C. J. v. M., uit de Tweede Lombardstraat, bij de politie welbekend. Aan het strand te Domburg is aan- geapoeld het lyk van een manspersoon, vermoedelyk een zeeman. Mr. Van Everdingen. Mr. Van E. heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Haagsche Rechtbank, waarbij hy werd veroordeeld tot 3 jaar en 6 maan den gevangenisstraf, wegens het voort gezet misdrijf van verduistering, ge ploegd door een curator, die als zoo danig het geld onder zich had. Gisterenavond werd de heer Arnord Spoel by tün terugkomst uit Parys aan het station te 's-Gravenhage ge huldigd door een deputatie uit het bestuur van het strykorkest ^Euterpe" bestaande uit de heeren A. Uytenbo- f' aart, F. K. Asselen, W. P. v. Bergen [enegouwen, C. Kloos en den direc- I tour Jac. v. d. Burg. Bij monde van den president den heer Üytenbogaart werd de heer Spoel, eere-lid van Eu- I terpe, gelukgewenseht met het groote succes te Parijs en de hooge onder- I scheiding hem aldaar ten deel gevallen. De heer Spoel dankte het bestuur in I hartelijke bewoordingen voor dit blijk I van groote sympathie. Een pop voor Prinses Juliana. Een I boerenvrouw te Goes is, na daartoe door tusschenkomst van den burge meester dier gemeente verlof te heb ben bekomen van H. M. de Koningin, naar Het Loo vertrokken, teneinde Prinses Juliana bij gelegenheid van haar tweeden verjaardag een groote pop in Zeeuwsche kleedij aan te bieden. Zij is Dinsdag tegen half drie bij de Koningin en de Prinses toegelaten. De Koningin zei tegen de Prinses: j „Daar is nu de juffrouw, die die I mooie pop gebracht heeft (de pop was nl. dadelijk na aankomst bij H. M. binnengebracht), zeg nu maar eens vriendelijk dank." Prinses Juliana zeide nuherhaalde- „dank, dank" en maakte een sierlijke buiging voor de schenkster der pop. Daarop vroeg de Koningin aan de vrouw of zij de pop zelf gemaakt had, gaf haro groote bewondering te kennen over het werk en deelde o. a. mede dat de Prinses dadelijk bijzonder inge nomen geweest was met haar nieuw kindje. Na ten slotte nog een photo van de pop van de vrouw te hebben aan genomen en nogmaals dank te heb ben betuigd voor het gesohonkene, j trok het hooge gezelschap zich terug. I Prinses Juliana nog telkens wuivende met haar handje, en reed kort daarop uit naar het Koninklijk park. (Midd. Crt.) Vondst. Bij het afgraven van de groote terp Middelstein, gelegen tusschen Harlingen en Midlum, stiet men op 16 voet diepte op een put. In de zich daarin bevindende pap achtige massa vond men by onder zoek oud-Friesch vaatwerk, zg. ur nen. Het is gelukt, twee urnen ge heel gaaf te voorschijn te brengen. De grootste heeft een hoogte van 15 c.M.; de kleinste is 10 c.M. hoog. Ze hebben ongeveer den vorm van gem berpotten met dit verschil, dat de hals een weinig naar binnen buigt. Eigenaardig is, dat de eenmaal in de breedte gebogen duigen van de put rustten op een raam van 'vier eiken balken. Ook is het merkwaardig, dat by nader onderzoek is gebieden; dat zich onder dit raam de put nog verder naar de diepte voortzet. Voorloopig I echter heeft men niet verder kunnen graven, uit vrees voor verzakking van de rails. De diepte heeft vrij ze ker gediend voor drinkput, daar het water rijkelijk toevloeide, toen men in de papachtige massa ging roeren. Misschien brengt een nader onderzoek nog meer voorwerpen van archeologi sche waarde aan het licht. Opmerkelijk toch is het, dat, waar vele terpen ruim de musea voorzien, j de terp Middelstein tot nog toe zon- neren we een enkel voorwerp uit, weinig opleverde. Ernstig mijnongeluk. In de staatsmijn Emma te Hoens broek heeft gisteren een ernstig onge luk plaats gehad. In schacht I is de 250 meter lange waterpersleiding in gezakt. Van de 25 arbeiders, die be- neden aan het werk waren, kwamen er slechts 7 ongedeerd boven. Er zijn 1 4 dooden. Het zijn de arbeiders Crijns en Leunissen, van Amstenrade, Bubs, van Oirsbeek, en een Duitscher. 1 mijnwerker van Heerlerheide wordt vermist. Er zijn 14 gewonden opgehaald, van wie 6 ernstig, deze zyn in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen, de 6 anderen zyn minder ernstig. Van de 4 gedooden zijn er twee verdronken, waarvan de lijken nog niet zyn gevonden. De directie van de mijn en verscnii- lende ingenieurs waren aanwezig, j Verschillende ingenieurs daalden in de schacht af. N. R. Ct. GOUDA, 27 April 1911. Op de bovenzaal van het Café Het Schaakbord werd gisteravond een pro paganda- vergadering gehouden voor het Herstellingsoord voor spoorweg personeel. Gegeven werden muziek nummers, sang en een tooneelstukje. Vooral de zangnummers voorgedragen door Mevr. Ten Bensel—van Buuren, vielen zeer in den smaak, een wel verdiend applaus viel haar na elk nummer ten deel. Vertoond werden een serie licht beelden, waarby de heer Willemse, voorzitter der vereeniging, een toe spraak hield, om te wijzen op wat gedaan is, maar vooral wat nog ge daan moet worden, om tot een her stellingsoord te komen zooals dit ge wenscht is. Op 't oogenblik moet de vereeniging zich nog meteen gehuurde inrichting beholpendoel is een eigen gebouw en van veel grooter omvang, waarin dus meer plaats is. Was er bij de oprichting, toen ambtenaren zich er voor spanden, een herstellings oord tot stand te brengen, argwaan gekoesterd, dat het een zaakje zou worden, waaraan het lagere personeel niet veel zou hebben, de enkele jaren van het bestaan hebben bewezen, dat er plaats is voor allen, van welken rang of kleur hij moge zyn. Vandaar zyn vurige opwekking om toe te treden als leden om propaganda te maken voor de zaak. Ongeveer 22000 leden kan de vereeniging tellen en dat getal kan bereikt worden. Krachtige propaganda is hier evenwel voor noocfig. Een herstellingsoord wordt gewenscht, niet slechts voor tuberculose kinderen, maar voor an dere zieken, die in zulk een inrichting hun volkomene gezondheid terug kun nen erlangen. De vereeniging, nu in staat kinderen met vacantie-kolonies mee te geven, moet zelfs in staat zijn haar zwakken en zieken in een eigen inrichting te verplegen. Na de lichtbeeldenvertooning volgde een drietal liederen, voorgedragen door den heer Brensel. Vooral het eerste, Out lieken van Cath. van Rennes, werd keurig gezongen. Het piano- accompagnement was in goede handen, mej. Lipman verdient hiervoor allen lof. De voordrachten, die het too neelstukje vervingen, vielen in den smaak, zoodat de bezoekers en be zoeksters, (want ook vele dames wa ren tegenwoordig) gewis met de ge dachte naar huis gegaan zyn, hun beste krachten te wyden aan een ide aal, dat volstrekt niet idealistisch blijkt blijkt te zyneen herstellingsoord, naar de eischen des tijds ingericht voor het spoorwegpersoneel, voor man nen, vrouwen en kinderen van allen rang en stand. Door de politie alhier is een ge signaleerd persoon aangehouden, die nog een dag hechtenis moest onder gaan. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Het 4° Reg. Infanterie uit Leidon, Delft en Gouda zal de legerplaats bij Harderwijk van tl tot en met 16 Sep tember betrekken; dit regiment gaat 16 September niet naar de garnizoenen terug, doch zal verder deelnemen aan de groote manoeuvres. GASCONTROLE. 26 April 1911, 2 uur namiddag. Druk 45 m.M. Lichtkracht 13.30 Kaarsen. Warmtegevend &507 Calori8n. Vermogen Het faillissement van W. Kreling, vroeger te Boskoop, is geëindigd. Met Januari 1913 zal het salaris van den directeur van de gasfabriek te Oudewater met f400 worden verhoogd, onder voorbehoud, dat blijkt dat de fabriek behoorlyke winsten afwerpt en hy zyn sollicitaties naar elders intrekt. Tot boekhouder aan de gemeente gasfabriek te Oudewater, is benoemd de heer J. H. de Roode uit Arnhem. De heer J. v. d. Linden, te Wad dingsveen, is benoemd tot onderwijzer te Schiedam. By enkele candidaatstelling is tot lid van den gemeenteraad van Zeven huizen gekozen de heer P. Mol, can- didaat-notaris aldaar. Voor het examen voor de akte lager onderwys slaagden gisteren te Utrecht de heeren A. A. J. M. Benedie te Woerden, M. Bezemer te Stolwijken J. van EUinckhuijzen te Woerden. Boskoop. De schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht in deae gemeente zullen worden gehouden in de maanden Mei tot en met Augustus en wel des Maandagsnamiddags van 7—8 uur in het gymnastieklokaal der Openbare Lagere School 99 Gisterenavond heeft voor een volle zaal de tweede opvoering plaats gehad van de opera „Het Gouden Kruis", door de Dames-zangvereeniging „Ar nold Spoel". In ons nummer van Dinsdagavond j.l. gaven we reeds een uitvoerige be spreking van het geheel waaraan we thans weinig hebben toe te voegen. Muziek, spel en spelers hebben onder leiding van een knappen dirigent als de heer Spaanderman en een kranigen regiseur als de heer Natzijl een op voering tot stand gebracht, die het bewijs levert dat er in onze goede stad een dillettanten-gezelschap is, dat zich zelf hooge muzikale eischen stelt, en dat den naam „Arnold Spoel" den juist te Parijs zoo gehuldigde be kende Haagsche Musicus, alle eer aan doet. Hoopten we dat de tweede opvoering evenveel succes zou hebben als do eerste, dan deelen we thans mede dat die hoop schitterend in vervulling is gegaan. Het was een succesavond. Stormachtig was Eet applaus zelfs bij open doek dat solisten, dirigent, orkest eimkoor ten deel viel. En toen movr. Fruijt van HertogPasveer een twee tal bloemstukken werd aangeboden, nam het gejuich haast geen einde. De huldiging was ten volle verdiend. Mevr. Fruijt van Hertog paart; aan een mooi geluid een sentiment en spel, dat bij een dillettante zeldzaam is. Ook mej. Schriek en de heeren West- broek, de Vos en do Jong kweten zich op zeer verdienstelijke wijze van hunne solist-partijen. De heer Westbroek was als sergeant het type van een oudgediende, soldaat op en top, en het was dan ook niet te verwonderen, dat zoodra hij op kwam, zijn komst met applaus werd begroet. Het ballet was alleraardigst en viel bijzonder in den smaak. Het geeft direct een attractie aan een opvoering. De groote moeilijkheden om zulk een ballet door dillettanten te doen uit voeren zijn hier schitterend overwon nen, waarvoor in de aller eerste plaats den regisseur, de heer Natzijl, hulde toekomt. Deze beide opvoeringen waren avon den van groote inspanning voor den dirigent, die reeds daarvoor zoo tal rijke repetities met zooveel vuur heeft geleid, maar het resultaat, de opvoe ringen zelve hebben den heer Spaan derman weer eens als groot musicus en dirigent naar voren gebracht. „Het Gouden Kruis" heeft aan Gouda's in gezetenen en aan hen, die uit de om liggende gemeente naar hier zijn ge komen om do opvoering daarvan bij te wonen, genotvolle avonden ver schaft. Aan alle solisten zonder onderscheid, den dirigent, den regisseur, koor en orkest, kortom aan alle medewerken den aan de opvoering, maar ook aan het bestuur van „Arnold Spoel", dat alle voorbereidingen heeft getroffen zeggen wij gaarno het op hooge prijs te stellen dat door hen zulke muzikale uitvoeringen worden mogelijk gemaakt. Een ding vinden we slechts jammer. We vernamen dat deze tweede op voering ook de laatste zijn zal, in verband met de hooge kosten daar aan verbonden. We zijn er van overtuigd, dat het Goudsche publiek dit met teleurstel ling zal vernemen. Of daaraan niets te veranderen is, we weten het niet, maar met eenigen aaandrang wellicht! Mond- en klauwzeer Als een bewijs hoe het Mond- en klauwzeer door personen kan worden overgebracht dient het volgende: Onder het vee van een veehouder was het Mond- en klauwzeer uitge broken. Zyne dienstbode woonde samen met haar broer, die als daglooner werkzaam was bij eenen anderen vee houder. Vier dagen later brak ook bij dezen veehouder het Mond-'en klauw zeer uit. De laatste dagen'ztjn in onderling verwijderde gemeenten in Zuid-Holland gevallen voorgekomen. De oorzaak der besmetting moest worden toegeschre ven aan aankoop van vee of welaan het bezoeken van veemarkten. Het ware te wenschen dat de veehouders het aangekochte vee geheel reinigden met warm water, waarin een weinig sodftloog wordt opgelost zoomede dat de aangekochte dieren gedurende de eerste 15 dagen afgezonderd werden fehouden, en zoo mogelijk behandeld oor een persoon, die niet met andere herkauwende dieren in aanraking komt Bij eventueel uitbreken de ziekte zou dan het overige vee voor besmetting kannen worden gevrijwaard. De R. K. School vereeniging te Haar lem is veroordeeld om binnen een maand een villa, door haar in het Kenaupark als school ingericht, als zoodanig te ontruimen, omdat het hebben van een school aldaar niet veroorloofd is. 3do KI. Trekking v. Donderdag27 April. No. 17496 f 1000. 17526 f 400. Prijzen van f 45. 377 60S U67 96 111*3 laai 7U 1MB HM 1714 W 181U 1«K •AUl» 301(1 31B6 3486 3564 3844 <U 43jO 1781 4050 M 79 öiO) 6445 5573 85 «WW «543 88 0807 TH» 7853 7588 8763 8Ü04 8873 0073 «6 101 TH 10851 10581 10057 10787 100H1 11108 18 11004 11798 13040 12853 12443 13819 13900 13837 18864 14000 14238 45 14700 44 14085 15081 15580 15781 41 fti 15888 18390 77 16453 78 18513 (W 10881 I» 0*158 17067 17146 78 17888 17434 17573 17031 17989 18317 18394 18775 19364 19(180 88 19895 19061 20131 '20508 '20020 MARKTBERICHTEN. Gouda, 27 April 1911. GRANEN Vast, en verschillende arti kelen hooger betaald. Tarwe Zeeuwsche 10.— k 10.25, mindere dito 9.50 A 990. Afwijkende 8.25 l J 9 Polder 7.75 4 8.— Rogge Zeeuwsche ƒ625 k 6.50. Polder 5.25 A 5 50. Buitenlandsche per 70 kilo 5.35 a 5.60 GerstWinter 5 A 5.25. Zomer A /-.— A Che valier 6.25 A 6.75, Buitenl. voergersl per 65 kilo 4 90 A 5.25. Haver per H.L. 4 15 A 4 35. Per too kilo 8.— A 8 50. Hennepraad Buitenlandsche per 50 Kilo 8.A 8 50. Kanarie zaad 10.50 A 11.50. Karwijzaad per 50 Kilo A Koolzaad ft per Hectoliter Erwten: Kookerwten 16 A 17.Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 6 50 A 7.— Boonen brume boonen 16.-— A I6.50 witte boonen 16.—A I7.50 Paarden boonen 7.50 it ƒ7 75 Duiven boonen 950 A 10 Mais per 100 KiloAmurikaansche Mixed 6.50 A 7.Kleine ronde 7.— A 7.75. Vermarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen zeer vlug. Vette varkens, goede aanvoer, handel traag, 23 i 25 ct. per halt K G. Biggen voor Engeland, redri. aanvoer, handel matig, 22 A 23 ct. per half K.G Magere Biggen, goedé" aanvoer, handel zeer matig, f 1.45 A j.70 per week. Vette Schapen, redel aanvoer, handel matig, a Lammeren, goede aanvoer, handel zoer matig 9.— A 13 Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, handel matig. 7.— A J io.— Graskalverenaanvoer, handel Fokkalveren 8A 18. Kaas, aangevoerd I27 partijen, handel traag. ie kwal. 29.— A 3c—. 2de kwal. a 5 A 28.—. Zwaardere a Noordhollandsche a Boter 1667 stukken van K G. Handel vrgwel. Goeboter 1.10 A 125. Weiboter 0.95 A r.05. A M ER IK A A N 8CHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Rotterdamvan Now- York naar Rotterdam, passeerde 26 April v.m. 11 11. 45 iyin.Prawl Point. Het stoomschip Maartensdijk vertrok 26 April van Rotterdam naar Boston en Philadelphia. Het stoomschip Rotterdamvan Now- York naar Rotterdam, passeerde 26 April v.m. 6 u. 25 m. Lizard. Het stoomschip Postdam arriveerde 25 April van Rotterdam te New-York. De luitenant ter zee 2de klasse D. Scalongne is gedetacheerd aan de werf der Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen en belast met het dagelijksche toezicht bij den bouw der nieuwe onderzeeboot. In een te Rotterdam verificatieve vergadering werd namens den failliet een accoord aangeboden. Van de crediteuren was er slechts één aan wezig, die dadelijk stemming verlangde en tegen Btemde. Het aangeboden accoord werd dus met één stem verworpen. Omtrent het bericht van den Haagschen Correspondent van de Standaard over de Haagsche inkom stenbelasting wordt door het corres pondentie-bureau gemeld Van bevoegde zijde wordt de op- merkinar gemaakt dat in dit bericht verschillende feiten niet juist zijn mede gedeeld 1°. bedraagt hot aantal der in do gemeentc-bureaux te verwerken bil jetten niet 60.000 doch 72.000; 2°. is bij den arbeid geen commissie van aanslag, die niet bestaat, werk zaam, maar wordt nu en dan voor een klein deel dor aangitton hot oordoel dor commissie van advies gevraagd, zoodat haar arbeid niet zoo omvang rijk is; 3° bestaathet voornemen niet de betaling van den aanslag te verschui ven tot Jan. 1912. Do Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft benoemd tot lid van de gezondheids commissie te Schoonhoven rar. J. A. do Visser, griffier by het Kantonge recht aldaar. De betrekking van Directeur van het Rijkstelegraafkantoor te 's-Graven hage, opengeAallen door de bevorde ring van den hoor Ovorboseh tot. in specteur bij het Idienstvak, zal vervuld wordon door benoeming van den heer \V. P. Zeilmaker, thans adjunct-direc teur bij hot telegraafkantoor aldaar, meermalen en ook laatstelijk belast mot hot tijdelijk beheer. Ter zijner vervanging is bestemd tot adjunct-directeur bij hot kantoor dor Rijkstelegraaf aldaar de heer J. J. de liegt, hoofdcommies der telegrafie to Amsterdam. De Post in Indië. Een Regeorings-telegram meldt heden Op 26 dezer 16 gevallen, 11 dooden. Do hoofdplaats Kodiri is besmot ver klaard wegens pest. Mijnongeluk to Hoorlou. Nader vernemen wij dat het. water 10 meter hoog in do mijn staat. Een der twee pompon is stuk zoo dat slechts met één pomp kan ge werkt wordon. Er zijn berichten uit Jolo, die gewagen van hot in bezitnemen van het eiland Palm as door do Hollanders, die do vlag dor Vereonigdo Staten neerhaalden en vorvingon door do Hol- landscho vlag. Do rogeering der Vor- oonigde Staten ontving nog geen be richten betroffonde het feit, doch een ambtenaar zeide, dat behalve de kwes tie van Nationale oer, het weinig ver schil maakt, wiens vlag op het eiland waait. In de hal van do vereonigdo Kantoren dor Ned. Gist- en Spiritus fabriek to Delft werd heden («en ge- den kstoen onthuld door hot personeel dor fabriek daar geplaatst. Gp dezen stoen wordt hot fefc met dankbaarheid herdacht, dus op 23 April 1910, hij hot 40-jarig bestaan der onderneming het porsonetih als medevennoot werd opgenomen aan vankelijk met een aandeel en kapitaal van f 100.000, dat allongs zal worden uitgebreid tot het dubbele. De chef-stokor A. Konincks voonfo namens het personeel het woord en hoopte dat het tegenwoordige per soneel met dankbaarheid, het toekom stig mot eerbied naar dit monument zou opzien, omdat hot gotuigt van een gewichtige schrede iu de richting van samenwerking tusschen kapitaal, lei ding en arbeid. van oen prachtige collectie in de grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot do beste soorten waarbij de pryzen in zeer sterke con currentie zijn met alle huiaen, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mii tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, GOUDA. GEBOREN 24 April. Maria, Oathar rina ouders H. v. Os en C. v. Gilsh 25 April. Johannes, Wilhelmus ouders J. P. den Hertog en M. van Kersbergen. 26 April. Adrianua, Hendrikus ouders G. P. Brou\rery en M. Compeer. GEHUWD26 April. A. Huyzend- veld en M. M. Zwanenburg. C. de Gruil en A. M. Goedhart. J. Brou wer» en A. 0. Torn. G. van den Bosph en C. Griffioen. 27 April. J. A. Kroef en A. Pijst. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.0 te Hörta, laagste stand 742.9 te Du- mossnoss. Verwachting tot don avond van 28 April Meest matige tot krachtige Zuid westelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, zachter. j TAK OEN 27 APRIL 1911. Stautsleciiingcti. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 63 '/ji 99'/,, 86I3/,| 92% 87 91% 47% 'l08 88% 58%, 210 01% 51% 74% 74'%, 27% '27'%, 72»/, Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Rnssjsche Old. Seriën 3.40-350 No. 2276- 1 taWk). 5 p«t. ld. 01*1. (Gr. Russische Spw.mij.) 1H98 4 pe t. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obl. 60 Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. IImiiK- cnCredlet Instel II life n Nod. Bankaaudeolen Imlu-itr. Underlie iiiliifcu American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting Refining Cq. Cert. v. Aand. Angjo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. kol. CreillH Instell en 4 uit uur Unüeriicmiiifeii Handelsver. Amater- dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handol-Mij.C.v.A JHOnbotm Jlljen Ketahoen" Mijnbouw Mij. (low. Aand. Rodjang lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Oiidrrn. Dortsehe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A Shqll" The Transp. A Trad Cy. v. G. A Scheepvaart Myeu. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoornvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Murine Cy. afgest. Pref. A. Tabak -Onderneming en. Hind joy Tabak Mij. A Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak My. Aand. Illversen Max wol Land Gpant, Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lini. Cert. v. Aand. Hpeorwegeu. QoU. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-IUliaan. Spwmij Serie A-II Obl 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouis». I Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A. Wabash Gow. Aand. Premleleenlngm. Amsterdam Aand. 3 net Hongarije. Thei «-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 33/% pCt. Amerikanen tamelijk vast, Natio nale Staatfondsen op vorige koersen, Culturen stil, Tabakken zeer stil, Petroleum willig en lager. My nen met weinig handel, Ketahoen* flauw. Vorige Koers. 84' 93 207 300 180% lOl1/. 7li(j 90% 158'/, 445' 402';, 156% 115 10'/, 108 65 75 0%,, U% 81 90'/ 67"/, 221 f150.- 98% 29 173 16'/, l(J8'/,e 158'/, 173'%, 10%, 107'%,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2