w t GROOTE EXPOSITIE /P öeroèng'de Berichten. YÉGMI1 MN DEN GEMEENTERAAD Stadsnieuws. -v- Veemarkt teïRotterdam. ZOMER 1011. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - Het 100-jarig bestaan Kamer van Kooph. te Amsterdam. De buitengewone openbare verga dering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, ter herken- king van het 100-jarig bestaan der Kamer, had hedenmiddag in de mooie nieuwe vergaderzaal der Kamer in het beursgebouw plaats. De voorzitter de libqr S. P. van Ee'ghen, sprak de herdenkingsrede uit, waarin hij zeer in het kort de geschie denis van de Kamer schetste. Op dozen dag is een boekwerk.ver- schenen door den lieer Zwart samen gesteld als vrucht zijner studiën over de geschiedenis der Kamei gedurende de jaren 18111911. Ter bywoning van deze buitenge wone vergadering, die door alle leden werd bijgewoond, waron uitgenoodigd de vertegenwoordigers van do voor naamste instellingen en corporaties op het gebied van handel, scheepvaart en nijverheid. Onder de aanwezigen bevond zich de heer Aug. Hendrichs, die gedurende vele jaren het presidium der Kamer bekleedde. Op de galerij voor het publiek be stemd hadden talrijke belangstellenden post gevat. houdt, (leze immuniseering in het in stituut kosteloos, en. op haar spreekuur tehuis tegen een honorarium verricht. In de felicitatiejegisters ten Paleize Het Loo, werd Zondag druk geteekend j Bloemstukken werden aangeboden door de Gemeente en de Oranje-Vereeni- ging. De bloemisterij van Het Loo bood een fraai bloemstuk in den vorm van een kruiwagen aan. Van den Prins ontving Prinses Juliana een ouderwetschen trek-kin- derwagen, die levens als bokkenwa gen dienst kan doen. De wagen vroeger een van 's Prinsen kinderhoerlijkheden in Mecklenburg, werd eenigen tijd geleden van daar naar hier overge bracht en bij do restauratie naar de kleuren van het Kon. Staldepartement, met blauw satijn gevoerd. Het cadeau van Koningin en Prins bestond voorts in een miniatuur boerderij naar een mod'el uit Uddel. Op deze boerderij zijn stallen, hooiberg, rieten dak, tot zelfs de bewoners in hun typische VeluwBche kleederdracht, getrouw weergegeven. Het geheel werd vervaardigd op verzoek van het Kon. Echtpaar door den meubelmaker ten Paleize Het Loo, den heer J. Huigen. Het boerderijtje beslaat oen oppo vlakte van ciroa 2 M2. Tijdens/ de vervaardiging kwamen Koningin oti Prins herhaaldelijk inHuigen's werk plaats een kijkje nemen. De Juliana-bloem. Uit verschillende plaatsen komen berichten in over den verkoop van de Juliana-Weldadigheidsbloem. Overal was het succes van den verkoop groot. Te 's Gravenhage speelde zich vol gens de N. Crt. een aardig tooneeltje af op den Hoogewal bij de Zeestraat. De verkooyter die daar geposteerd stond, kVeeg^een afdeeling soldaten in 't oog, onder bevel van een luitenant der veld-artillerie. De mannen ('t wa ren er misschien wel 40) marcheerden in stalkostuum, de meesten met witte broeken. Plots commandeert de lui tenant halt en front.» Hij roept de verkoopster en laat haar elk zijner manschappen, die in twee gelederen waren opgesteld, door de jonge dame een Juliana-bloem op de borst steken, We zagen verschillende jongens blo zen, toen de bloem door de lieve meis jeshand op het soldatenkleed werd vastgehecht 1 Mei-viering. In de groote steden des lands in Amsterdam, den Haag en Rotterdam ia de 1 Mei-dag gevierd door betoo- gingen ten gunste van den acht-urigen werkdag en van algemeen kiesrecht. Aan de daarvoor gehouden optochten werd deelgenomen dóór talrijke ver- eenigingen met muziek, vaandels en banieren. Te Rotterdam werd oen meeting ge houden in het Beursgebouw waar de heeren Wiebout en Spiekman het woord voerden. Te 's Gravenhage hadden bij den optocht nationale tegendemonstraties plaats, waardoor echter de orde niet werd verstoord. Immunisatie tegen pest en cholera. Nu de pest en de cholera zich in Ned.-Oost-Indië vertoonen en meer dere personen die derwaarts vertrek ken, wenschen geïmmuniseerd te wor den tegen, deze ziekten, deelt het T, v. Soc. Hyg. mede, dat in het pest- instituut te Utrecht daarvoor gelegen heid bestaat, waar freule E. E. A. M. de Negri, arts, assistent van prof. Spronk, die zich speciaal met de vac cinetherapie volgens Wright bezig Pest in Indië. Het „Vad." schrijft1 Op den 3don April wezen wij op de traagheid, waarmede de Regeering van uit Indië werd in kennis gestold met het voorkomen van pestgevallen, die zich in Oost Java hadden voorgedaan en den 6dün daarop spraken «wij onzen twijfel uit of in Indië wel met de nooclige beslistheid, kracht en tijdig tegen de ziekte is opgetreden. De berichten, die sedert uit Indië, ook van particuliere zijden, gekomen zijn, hebben dien twijfel versterkt. Geruimen tijd voor het door den Gouverneur-Generaal afgezonden be richt vreesde men reeds, dat in den Oost-hoek aich pestgevallen hadden voorgedaan. Reeds in het begin van Maart had de assistent-resident van Malang gerapporteerd, dat zich in zijn afdeeling verdachte gevallen hadden vertoond en onderzoek en hulp ge vraagd. Op 6 Maart constateerde men te Soerabaja voor de tweede maal een verdacht ziekegeval. Men zou zoo denken, dat dit vol doende zou wezen, om dadelijk alles in het werk te stellen, om den invoer van pest te bestrijden en mocht deze toch uitbreken alle maatregelen tot beperking onmiddellijk te kunnen nemen. Maar in plaats daarvan bleef men zich vermeten in zalige rust en nam geen maatregelen. Na een beschouwing ovej* het ge vaar van besmetting door Mekka-* booten te Soorabaja vervolgt het Vad. Op 27 Maart werd het voorkomen van pest definitief en officieel vast gesteld in het Bat. Nbl. van den 288ton dier maand leest men Hot bloedonderzoek van een den 230n dezer te Malang overleden per soon heeft, haar het hoofdbureau van den geneeskundigen dienst ons mededeelt, staafjes aangetoond, die ze.er veel overeenkomst hebben met pest-bacillen. Ook de ziekte-versch^nselen wijzen op bubonepest (builenpest), die min der gevaarlijk is dan de longenpest. Eerst den 2don April, dus zes dagen later vond de Gouverneur- Generaal noodig, daarvan aan het Op perbestuur mededeeling te doen. Maar erger dan dat is dat men toen nog niet eens wist wat men te doen had als er eens pest komen zou. Bij onze overburen was meir wel voorbereid, was men beginnen te han delen voor dat er zich gevallen voor deden. De Sunj. P. van 2 Maart meldt Met het oog op mogelijke over brenging van pestkiemen heeft de gezondheidsraad in Kuala Lumper (Straits S.) een premie gesteld op het dooden van ratten binnen de stadsgrenzen. Deze premie zal voort- durend uitgeloofd blijven, daar volgens dezen gezondheidsraad be paald noodzaketljll is, dat men voort gaat met ratten Ie verdelgen, daar die, daarenboven schadelijke dieren, toch zoo licht pest- en andere ziekte kiemen overbrengen, vooral onder de Maleische bevolking, b Dat is diligent. En in Indië Terwijl men in het begin van Maart naar sommigen zeggen reeds in Februari reeds vreesde dat zich pestgevallen voordedon, nadat deze o - 27 Maart officieel waren geconstateerd wisten ambtenaren nog niet wat zij moesten en konden doen tot bestrij ding, en telegrafeert de landvoogd op 4 April, dus 8 dagen later, alsof dit de meest onschuldige zaak ter wereld is, dat do instruction koor opsporing van verdachte geval len en voor rattenverdelging in be werking z ij n. Het is even goed of een huis al lang in lichtelaaie staat en de chef van de brandweer dan rapporteert dat hij nog bezig is aan het bewerken van de instruction, volgens welke zijn per soneel moet werken. Voor zulk een onvergeeflijke laks heid hebben wij geen woorden doch meer en meer wint de overtuiging veld dat bij een krachtiger, tijdiger en beslister optreden der autoriteiten deze vreeselijke ramp aan Indië zoo niet geheel bespaard, dan toch zeker binnen zeer enge grenzen beperkt had kunnen worden, zoodat ernstig de vraag rijst of een ingrijpende reorga nisatie van de betrokken vakken van dienst niet dringend noodig is ge bleken. Onze tuin in Mei. Bloeimaand is daar. Van de velo werkzaamheden, welke in die maand behooren to worden verricht in onze tuinen, laten we hier 't voornaamste volgen. De uitgebloeide bolgewassen, hya cinten, tulpen, narcissen enz. worden afgesneden. Azalea indica kan worden uitgeplant. De uit bloemzaad reeds gewonnen jonge plantjes moeten gedund worden. Hardere planten die gedurende den winter in kamer of serre zijn gehou den mogen thans, wanneer 't weder niet al te' schraal is, buiten worden gebracht om te harden. Eerst dienen gedurende eenigen tijd veel te worden gelucht. Meer teedere potge- wassen n^ogen pas in de tweede helft van de maand naar buiten. De dahlia-knollen worden op een zonnige plaats geplant in goed vast- rapte aarde. Men geve geen mest aan dien grond. Muurbloem, stokroos, vingerhoed! kruid, duizendschoon, verbascum enz. worden op bedden uitgezaaid. De in kuis of serre gekweekte en uitgebloeide rozen worden gesnoeid. De jonge bouvardias worden aangezet en, evenals de chrysantemums, ge nepen. Door de politio te Rotterdam is aangehouden do 41-jarige expert B., die ten nadeele van den pianohande laar Quispel aan het Oostplein te Rotterdam een piano had verduisterd welke in een zg. voorschotbank werd in beslag genomen. De nieuwe genie-kazerne te Utrecht wordt gebouwd in een nieuwe wijk de stad, Achter het Wilhelmina- park, welk stadsgedeelte door den ge meenteraad tot verbodswijk verklaard is. In verband hiermede is door het Utrechtsche Drankweercomité aan onzen minister van oorlog verzocht om in die nieuwe kazerne een drank- vrije cantine in te richten. De minister heeft, eclïter naar men ons mededeelt het verzoek niet willen toestaan. Gisterenavond ontaardde in do Lust hofstraat Rotterdam een twist tusschen den lossen werken C. J. van O wo nende in 'de Struisenburgdwarsst.raat en den lithograaf A. de G., van don Boezedusingel, in een vechtpartij, waarbij eerstgenoemde zijn mes trok en daarmede den lithograaf een drie tal verwondingen over den rechterarm en den rechterhand toebracht. Een slagader werd doorgesneden. De ver wonde, die veel bloed verloor, is naar het Ziekenhuis' gebracht en ter ver pleging opgenomen. De dader is ge arresteerd en naar het politiebureau in de Meermanstraat gebracht. Een merkwaardig geval van h o n- deninstinct heeft zich dezer da gen te Amsterdam voorgedaan. Een familie, wonende aan de Heeren gracht heeft een hond, die reeds 6 jaren totaal blind is. Den laatsten tijd leed het dier aan een ooraandoouing, welke opneming in een veterinaire kliniek noodig maakte. Omtrent veer tien dagen nadat de hond daarheen was gebracht, kwam liij zich op een avond tegen 11 uur door luid gehuil aan zijn huis aanmelden. Het blinde dier was het hospitaal ontvlucht en had na twee weken den weg gevon den naar het huis van zijn meester, gelegen op 25 minuten afstand en aan de andere zijde van een wijk met druk rijtuigenverkeer,l|pamlijnen enz. waar het zonder letsel te hebben be komen aankwam. ten. Evenals voorheen bleven ook zij de benoodigde heide en plaggen steeds van dozen grond halen, terwijl tegen hen opgemaakte processen-verbaal geen uitwerking hadden. En nog inge wikkelder werd de toestand, toen verschillende stukken grond aan parti culieren werden verkocht, die al ras tot ontginning overgingen. Zelfs deze door koop verkregen perceelen worden door de ontevredenen niet ontzien. Gegraven slooten worden gedemt, ver sperringen verwoest, afscheidingen verbroken, en reeds opgebrachte kunst mest wordt in slooten geworpen en en zelfs fleurig staande gewassen wor den vermeld. En dit alles geschiedt op klaarlichten dhg, vaak in het bijzijn van getuigen, wijl men overtuigd is van de destijds onwettig plaats gehad hebbende verdeel»g, tengevolge waar van ook de rechter niet schijnt te kunnen ingrijpen. Dat de koopers deze vernieling van hun eigendom echter met leede oogen aanzien, spreekt wel vanzelf en tevergeefs vraagt men zich af, hoe deze langdurige quaestie tot een goed einde gebracht kan worden De machinist van den trein, dip Vrijdagmorgen het station. Valrhe zou passeeren, bemerkto even voor dat station, dat er een kind op de lijn lag. Hij stopte,zoo spoedig mogelijk, doch kon niet verhinderen dat de kleine een zoontje van den arbeider F. v. d. Veen, onder de machine ge raakte. Ongedeerd werd het echter te voorschijn gehaald. Een ongeregelde toestand, Men schrijft ons uit Barneveld: De zoogenaamdo Wesselsche Heide, ter grootte van eenige honderden H.A., heeft de laatste jaren tot heel wat quaesties aanleiding gegeven, hhr jaren geleden toch besloten de is bouwers, wier boerderijen in de streek, aangeduid met den naam van Wessel, gelegen zijn, om genoemde heide, die eeuwenlang gemeenschappelijk eigen dom geweest was, onder elkaar te ver doelen. Spoedig bleek echter, dat an dere wat verderaf wonende boeren, tegen deze verdeeling bezwaar maak- Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand April bezocht door 785 belangstellen den. Uit de aan het Museum ver bonden boekerij werden lfi4 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons land in bruikleen ver zonden. De aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werd ge durende de afgeloopeirmaand bezocht door 142 vrouwelijke en mannelijke leerlingen. Eigenaardig vischtuig. In een vaartuig nabij de stad Dok- kum (Fr.) werkt tegenwoordig een baggermachine, die dit vaarwater op diepte tracht te brengen. Dikwijls ge beurt het nu, dat de machine een emmer met bagger boven brengt, waarin een of meer palingen voor komen. Zoo wisten de uitvoerdersvan dit werk er zelfs een te bemachtigen van by de 3 pond zwaar. Ze worden dan ook door hen welkom geheeten en met smaak genoten. Ter beschikking van de justitie te Rotterdam zijn gesteld 4 Duitschers, die tusschen Delfshaven en Schiedam plm. 2000 meter telefoondraad hadden afgesnedén, waardoor de verbinding met Hoek van Holland, Maassluis en Schiedam vertrokken w%s. Zondagavond te kwart over negenen gingen in cafó „Krosnapolsky" te Amsterdam alle lichten uit, men ver moedt door kortsluiting in de eleé- trische geleiding, 't Was er op dat pogenblik stampvol lustige Juliana- feestvierders. De vreugde steeg ton top, wffnt juist speelde de muziek de volksliedoren toen plots de zee van licht verdween en men in het duis ter zat. 't Gaf een gewéldige con sternatie. Doch do muziek speeldo kalm door en dat deed de gemoe deren bedaren. Men begon grappen te maken op de heerschende duisternis, en hier en daar werden lucifers ont stoken. Te kwart voor tienen branden de lampen weer, of.er niets gebeurd was. (Tel.) Een arrestant, die Zondagavond te Amsterdam door een rechercheur naar het huis van bewaring werd overge bracht, om eenige vójinjssen wegens overtredingen uit te zitten, rukte zich op den O. Z. Voorburgwal los van zijn geleider en sprong in het water. De rechercheur, die een goed zwem mer is, sprong hem achterna en bracht hem op het droge. De drenkeling werd naar het gasthuis overgebracht, Bij de keersluis te Vlissingen is gistermiddag een Engelschman door de electrische tram overreden, toen hij daarop wilde springen. De man werd over de beide beenen gereden en in hopeloózen toestand naar katholieke weesschool vervoerd, alwaar hij kort daarop is overleden. Men schrijft uit Den Haag Voor prinses Juliana bestemd, is hedenmorgen een. 'door de Ned. Kunstweefschool vervaardigd, wapen kussen verzonden naar het Loo. Het kussen is een prachtstuk wat technische hoedanigheden van weef kunst betreft. In zeer fijne gobelin steek, is het vast en zeer jegelmatig uitgevoerd, terwijl met wol en zijde is gearbeid De fond is zilvergrijs^ waarop de sterk primaire kleur van het wapen schittertde vier kwartieren van het huis van Oranje, waarvan te midden het hart-schild, het Mecklenbursche wapen, de stierenkop. Oranjekleurig e leeuw en griffioen houden het wapen vast, waarboven de koninklijke kroon gaat, die tot in den decoratieven rand van het kus sen zich voortzet. Ook een decora tief figuur uit het middelstuk van t' kussen waarin zich liet wapen be vindt, zet 'zich aan den onderkant voort in den decoratierand, waaruit men de opvatting van den ontwer per eenigszins begrijpt. Deze bleek niet zich aan den strengen eisoh van heraldische zui verheid te houden, doch" vooral een sierlijk geheel te zoeken. De rand van 't kussen heeft een donkerder grijs fond, evenals het middenvlak door ingevoerde gobelinsteken tot bewogenheid gebracht terwijl een tak met kleine groene bladeren, diep- purpren- oranjeappels en witte bloe sems de versiering ervan uitmaken. Ook in cf&n kleurigen rand, welke leven geeft aan het grijs, heeft de ontwerper geen zuivere symbolische waarde uitgedrukt, betreffend ons Vorstenhuis, doch een zinnebeeldige ornamentiek, zonder meer, tot deco- atie. Dit welgeslaagde wapen kussen men zie den uiterst fijnen lijnenloop in den stierenkop is een -bew-fjs dat de weefkunst waarvóór zooveè gemoederen in den lande zich intreS seeren, hier een terrein heeft gevent den van schoonen arbeid. Volkszang en draaiorgels. „De Echo" spreekt over verbetering van den vblkszang. Het blad publi ceert den volgende oproep Aan de Amsterdamsche burgerij. „Ons volk zingt niet!" wordt dik wijls gezegd. GekheidOnö volk zingt tegenwoordig wèl. We hebben puik-zangors, tot in 't buitenland gehuldigd we hebben zangvereni gingen bij de vleet I op onze scholen wordt door vele onderwijzers aan den zang den noodigen tijd gegeven en daarbij vaak gelukkige keus ge- «daan uit liedjes, die zich door beval ligheid en losheid naast aantrekke- lijke melodie kenmerken. Nog meer het Nederlandsche lied komt in eere. Zelfs onze grootste kunstenaars doen Franschen, Duitschers misschien wel Russen ervan genietende „Wog- nummer.V.' brengen het over de grens. Mooi zoo En toch ja, 't is eigenlijk waarons volk zingt niet, het zingt niet spontaan, uit de borst, zoo maar, in werkplaats, op straat, in de huiskamer. Het wil een noten-p.apjertje in de hand, het is te stijf, te saai, te jfatsoenlijk om zonder dirigeerstok, zonder bepaal de aanleiding den wildzang te laten hooren, en waar 't gebeurt, daar klinkt 't vaak. leelijk, en zijn de woorden meest onzin, smakeloos, vies, jammer voor de jolige wijzen aan bekenden operetten ontleend en door draaiorgels de straat opgebracht. Kijk, we hebben tegenwoordig zulke allerleukste, vroolijke Neder- landsche, Vlaamsche, Oud-Holland- sche liederen, maar de breede klin gen van ons volk, de man, de vrouw, de jongen, het meisje, van de straat, zal ik maar zeggen, kennen ze niet* of hebben ze op ziju mooist, enkel maar eens toevallig gehoord. Zingen doen ze in elk geval hen niet. Het draaiorgel kan daarin veran dering brengen. Machtig instrument! Ik weet wel, gij beantwoordt kwa- lijk aan de eischen van verfijnde ooren van kunstminnaars en min naressen intusschen, wat raakt mij,dat! Brengt ge niet uw geheele omgeving in alles doordringend be wegen Staken dienstmeisje met hun kleed-geklop, staan slagersjon gens niet om en roerloos bij hl fiets, neuriet niet meheer uw deuntje „toevallig" uw kant oploopt tig draaiorgel, gij tettert en schet tert, de „wijzen" hoofden en harten van 't Neder)andsche volk binnen Het Dagblad „De Echo" heeft een prachtig plan. Het wil door 't draaiorgel Neêrlands lied „met zijn woorden" ingang doen vin den bij Nederlanders, bij mijn goede Amsterdammers allereerst, en hoopt hiervoor den steun te mogen ont vangen van het „Algemeen Neder- landsch Werbond", dat mee verbrei ding van het Nederlandsche lied bedoelt. Dat uw sympathie volgen zal ik weet het, want, ook in en aan Amsterdam moge veranderd zijn sinds den dag, waarop ik haar veste verliet, de liefde voor het draaiorgel is gebleven, van Duivelshoek tot Heerengracht, ja, tot Heerengracht Sn eek. V. LOOSJES. De redactie yan de „Echo" teekent hierbij aan: „Dominee Loosjes kan gerust zijn, -We zullen alles in het werk stellen om, allereerst de Amsterdammers, het i roerloos bij hun de „fatsoenlijke" je mee. terwijl hij nt oploopt Mach- volk te doen genieten van het heer lijke dat in onze oud-Nederlandsche liederen verscholen ligt. Binnenkort vertéllen we er meer van." Vrijdag 28 April 1911. (V ervolg.) Aan de ojde: a. Benoeming van twee leden in de Commissie tot onderzoek van be zwaarschriften tegen aanslagen in het vergunningsrecht. De Voorzitter: Ik verzoek de hh. van Iterson, IJsselstijn en Dessing voor deze en de volgende benoemin gen het stembureau te willen uitmaken. Ik geef de heeren in overweging gebruik te makeh van de bevoegdheid bij het reglement van orde bepaald, om twee namqn 'op een briefje te zetten. Uitgebracht worden 18 stemmen, waarvan verkregen de hh. F. Hernlan Fz. en A. J. IJsselstijn ieder 17 stem men, terwijl 1 stem werd uitgebracht op den heer G. Prinze en, 1 Stem op den heer J de Jong' Hzi, zoodat be noemd zijn de heeren IJSSELSTIJN en HERMAN. Aan de orde De benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op de Stads-Mu- ziekschool. Uitgebracht worden 15 stemmen, waarvan 10 op den heer P. A. Schroot en 5 Yop den heer dr. J. J. Cramer, terwijl 3 stembriefjes van onwaarde zijn, zoodat benoemd is de heer SCHRO'OT. Aan de orde: L De benoeming van eed lid der Com missie van Toezicht op de Stads-Mu- ziekschool. Uitgebracht worden 18 stemmen, waarvan 11 op den heer A. J. IJssel stijn Az., 5 op dr. J. J. Cramer en 1 op ieder van de heeren D. Hoogen- dijk en C. J. van der Putten, terwijl 1 stembriefje in blanco is, zoodat be noemd is de heer IJSSELSTIJN. Aan de orde. De benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op de Stedelijke Zweminrichting. Uitgebracht worden 19 stemmen, waarvan 11 op den heer J. van Kra nenburg, 6 op den heer H. M. Dercksen en '2 op den heer C. C. Krom, zoodat benoemd is de heer van Kranenburg. De V(ïo r z i 11 e r Mag ik den heeren stemopnemers dank zeggen voor den verleenden bijstand? Aan de orde. De suppletoire begrooting voor 1910 van het Vereenigd Wees- en Aelemoe- seniershuis. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de ordé: De rekening over 1910 van de meente-gasf abriek Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde. Het voorstel om den boekhouder der gemeente-gasfabriek te belasten met de boekhouding der Electrische Centrale. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot nadere regeling der jaarwedde van den Chef-monteur der Electrische Centrale. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen, Aan de orde: Het afwijzend preadvies op het ver zoek van den aannemer J. J. Duijm om betaling van nog een drietalpos- ten ter zake van den bouw der Elec trische Centrale. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het preadvies op het verzoek van C. W. den Hoed tot uitbreiding van de IJssellaan. -D0Y oorzitter: Dit prae-advies is afwijzend omdat bij B. en W., even als bij de Fabricage-Commissie, voor zit de bedoeling dat de zekerheid moest worden verkregen dat ook het gedeelte der IJssellaan tusschen de Karnemelksloot en den achterkant van het eigendom van den Staat, het Mi litair Hospitaal, eou .worden bestraat. Die zekerheid bestond niet wanneer, zooals totnogtoe het geval was, die weg bij gedeelten werd bestraat en aan de gemeente overgedragen, aan gezien, wanneer het laatste gedeelte bestraat zou zijn, niemand natuurlijk meer belang zou hebben bij het be straten van het eerste stuk, gerekend van af de Karnemelksloot. Ik herhaal, dit is het motief ge weest waarom B. en W. hebben voor gesteld afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer den Hoed om de IJssellaan bij gedeelten te be straten. Zij hebben echter thans de *1 eet hun voorstel te wijzigen. Door den heeT de Moraez Imants te Amsterdam is namelijk aan B. en W. de waarborg, gegeven dat binnen 5 of 6 jaren door hey op zijn kosten tenminste, zon worden bestraat de geheele IJssellaan wanneer B. en W. zouden voorstellen aan den Raad en deze toestond dat de IJssellaan voor het overige telkens |)ij stukken van ten minste 40 60 M. werd bestraat en ook de rioleering telkens bij gedeelten werd aangelegd. Onder deze omstandigheden, was dus nu de waarborg bestaat dat de geheele IJssellaan behoorlijk zal wor den bestraat, hebben B. en W. de eer voor te stellen, daarbij wijzigende hun afwijzend prae-advies, om aan den heer den Hoed toe te staan bij gedeelten de IJssellaan te bestraten enteriolee- ren (zooals dat zijn voornemen was. Het gewijzigd prae-advies van B. en W. wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. (Wordt vervolgd.) Luchtvaart. Vliegen op Woudesteijn Er is dan gevlogen. Na de proef vlucht. gisterenmorgen, ongemerkt, on gecontroleerd, leek 't, dat gisteren tegen vieren de wind wat ging liggen <en nog jivoor dat ons avondblad, ter perse ging hebben we kunnen melden dat de witte, de belovende vlag, op de loods te wapperen stond De trams hadden 't al weldra in de stad bekend gemaakt en bijl honderden kwamen de menschen aanstroomen, zoodat tegen half vijf zekerJ7000 menschen langs de lijnen stonden. Men moest echtór nog wat geduld hebbqjl* en eerst om 4.40 haalde Ver- schyVe zijn tweedekker uit de loods. De^»t$£oF~?l\iorde de schroef in 't rond, blfcekJregelmVtig en naar den zin van dan vlieger Uk loopen, zoodat de Belg 41 omhoog ging. Hij streek ge vaarlijk dicht/ langs de menschen- menigte rechfcs van het terrein volgde een qïnd weegs den juist voor bij komenden personentreinnaar Gouda. Na een cirkel om het terrein ge maakt te hebben streek hij voorzichtig op het middenveld neer en was 4 mi nuten 6*/5 seconde in de lucht ge weest, op een gemiddelde hoogte van 80 M. Beneden gekomen vertelde hij niet veel opbeurends over den toestand daar boven,praatte van rukwinden zoodat het voor van Bussel niet ani meerend was het verhaal van zijn col lega te volgen. Men huldigde den vlieger met een warm applaus, bloemen en medailles. De wind stak toen wat op en het geduld van de menigte werd geruimen tijd op de proef gesteld, zonder dat me ook maar iets van ontevreden heid onder de toeschouwers te bespeuren kon. Van BusseT"4iqp toéh rond met het vaste voornemenómhoog te gaan, maar het publiek ter rechterzijde van het veld wilde hij eerst gedeeltelijk verplaatst hebben naar de linker zijde, wat, dank zij voortreffelijke politiemaatregelen, in volkomen orde gebeurde. Het is 6 uur 26 minuten geworden, eer van Bussel de Blériot van de Rotterdamsche Vliegvereeniging beklom en onder het Spelen van ons volkslied de lucht inzweefde. Ook hn ging aanvankelijk in de richting Gouda en breidde later zijn cirkel tot over een gedeelte van de stad uit. Hij bleef in het geheel 4 min. 383/6 sec. in de lucht en werd, op den grond aangeland, haast nog hartelijker dan Verschaeve toegejuicht en gehuldigd. De Belg bleek evenwel sportman te zijn, met den drang in zich uit te blinken. Nauwelijks was de Rotter dammer geland of Verschaeve zat al weer op zijn tweedekker en ging omhoog. Na eenige rondvluchten daalde hij na 10 min. 243/6 sec. Het was al schemer toen het pu bliek, tevreden met hetgeen het ge zien en genoten had, stadwaarts trok (N. R. Ct.) GOUDA, J2 Mei 1911. Tot leeraar in de Natuurlijke His torie aan de Gó'öische H. B. S. te Bus8um is benoemd de heer Dr. J. C. Schoute, Leeraar aan de R. H. B. S. alhier. By het doorvaren onder de brug bij de Mallegatsluis geraakte hedenmiddag de schipper van dbn vaartuig met zijn hand bekneld tusschen zijn schip en den wal. Hevig bloedend werd de man on middellijk naar de Wijkverpleging ge bracht, waar het eerste verband werd jejegd, waarna de gekwetste zich onder behandeling stelde van Dr. de Boer. Door de politie alhier is aangehoj^ den een gesignaleerd persoon, die nog een dag hechtenis te goed had. Hij is naar het huis van bewaring overge bracht. 1 1 Mei-viering hier ter stede. Een groote" mènschenmassa was gisterenavond op de been, toen de door de Goudsche fBestuurdersbond georganiseerde, straatbetooging ten gunste van algemeen kiesrecht en den achturigen arbeidsdag plaats vond. Begeleid door het muziekcorps „de Pionier", dat tijdens de ommegang haar tonen deed hooren en onder ge zang der betoogers trok de |korte stoet, waar achter een hossende en zingende menigte, door de verschil lende straten, in hoofdzaak de volks wijken^ Hier en daar ontstond een opstop ping, zoodat de politie, die een zware taak te vervullen had, eerst eens ruimte moest maken en dan ging het maar weer verder. -Te half negen was de ommegang aan het gebouw Morgenrood op de Vest begonnen te half tien moest deze in de St.-Anthoniestraat worden ge ëindigd, waar de stoet werd ont bonden. In het gebouw „Morgenrood" werd daarna door den heer Ed. van Dantzig het woord gevoerd. Boskoop. Door een drukfout is gisteren gemeld, van af Woensdag 3 tot en met Zaterdag 6 Mei wegens reparatie aan den watertoren oen waterlevering zal plaats hebben van 's avonds 10 tot 's morgens 6 uur. Dit moet natuurlijk zijn, geen water levering. POSTERIJEN- Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brievep en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende do 2e helft der maand April niet zijn kunnen wor den uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Brieven Binnenland, v. Ankum, Bodegraven. Elollaar, Maassluis. J. de Jong, Rotterdam Briefkaarten Binnenland. A. Weeda, Amsterdam. Brievon Buitenland. K. Sloots, Londen. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbeötelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De waarn. Directeur v. h. Post en Telegraafkantoor, D. VAN MERKESTIJN. AMERIKAAÏ"SCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Noordamvan Rot terdam naar New-York, passeerde 30 April v.m. 8 u. 40 min., Lizard. Het stoomschip GorredijJevan Bos ton en Philadelphia naar Rotterdam, passeerde 1 Mei v.m. 3 üur 50 min, Dover. Het stoomschip Sloterdijk (Neptus Lijn), van Baltimore en Newport News naar Rotterdam, passeerde 30 April nam. 10 uur 15 min., Prawle Point. Laatste Berichten. De Belgische legatie te Londen heeft gisteren een bulletin uitgegeven, waarin gemeld wordt dat Koningin Elisabeth geheel hersteld is. In den namiddag maakte zij een rijtoer door de stad en biriwen enkele dagen hoopt zij naar Brussel te kunnen terugkeeren. - Tot vader- en moeder van het oudemannen- en vrouwengesticht St. Pieters Bloklandsgasthuis te Amers foort zijn benoemd de heer A. S. C. M. de Raad en echtgenoot© aldaar. De heer B. G. van der Have, oud-lid der Prov.-Staten van Zeeland voor het district Zierikzee, waarvoor hij meer dan 30 jaar zitting heeft yehad en oud-burgemeester van Ouwer- cerk, is aldaar overladen. De overledene, dia leeftijd van 75 jaar bereikte, behoorde tot de liberale partij. De firma C. J. Boele en Zoon te Kampen, de bekende sigarenhan delaar, heeft besloten don werktijd op haar fabriek gedurende de zomer maanden des Zaterdagsmiddags om 1 uur te doen eindigen. Naar uit Melbourne wordt geseind zijn op verschillende punten van Australië door wetenschappelijke ex pedities observaties gedaan van een zonsverduistering. Een der expedities mocht het gelukken*niet minder dan 30 fraaie fotografische opnamen van de carona te maken. Gisterenavond is te Arnhem gearresteerd J. Oudste, klerk der registratie, iemand met 40 dienstjaren, verdacht van uit paketten zogels ont vreemd te hebben. Vermoedelijk heeft de fraude reeds lang plaats gehad. De nieuwe ontvanger ontdekte de fraude - Uit Brussel wordt geseind, dat daar hedennacht een branAuitbrak in een ververij te Schaerbeek. Een vrouw en twee kinderen kwamen in de vlammen om. Een later telegram spreekt van vier dooden. Gisteren is uit ,de mijn te Hoeas- broek nog het lijk van een mijnwerker opgehaald. Het lijk zat bekneld in de schacht. Het water staat nog 10 Meter hoog. De Pest in Indië. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie, dd. heden (2 dezer), betreffende pestgevallen op Java Afdeeling Malangtwee gevallen van zeven-en-twintig April bleken geen pest to zijn geweest. Nogen-en- twintig April vijftien gevallen, waar van dertien dooden. Dertig April negen-en-twintig, waarvan tien over leden. Te Kediri acht-en-twintig on negen en-twintig April een geval beide go- vallim waren doodelijk. „TftiSoorabaja drie govallon." Af^raMjg'l Malang 1 koortsgeval op 30^April bleek post te zijn1 Mei 16 gevallen waaronder 12 dooden Te Kediri 30 April 1 geval. Geen dooden. Invaliditeits- en ouderdoms verzekering. Hot wetsontwerp betreffende de In validiteits- on Ouderdoms verzekering is dezer dagen van den Raad van State terug ontvangen. Thans kan de in diening van dit ontwerp bij de Tweede Kamer binnenkort worden tegemoet gezien. Dinsdag 2 Mei iqii. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 41, 2e 36 en 3^ 31 ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 33, 2e 28 en 3e 26 ct. per half KG. Stieren goeden aanvoer, prijzen waren voor iste kw. 33, 2e 29, 3e 26 ct per half Ktlo. Vetle koeien duur, vette kalveren waren prijzig, minder soorten traag en mindere stieren flauwer. Op de magere markt was alles hoog in prijs. van een prachtige collectie MANTELS COSTU MES. BLOUSEN, HOKKEN, Zijde en Japonstoffen in de grootste Verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste soorten waarbij de prijzen in zeer sterko con currentie zijn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, y, BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN29 April. Cornelia, Catharina, ouders J. C. de Keijzer en C. de Bruijn. 30. Johannes ouders J. den Haag en M. Keijne. 1 Mei. Johannes, Marin us ouders G. Rade maker en M. Dijkman.2. Leendert ouders G. van Oudshoorn en J. N. Sterk. OVERLEDEN: 29 April. H. v/fn Wijk, wpd. van K. Wagenaar 37y 30. N. C. Heijnenberg 17 m. - 1 Mei. H. Smit, wed. G. Wilson 75 J. Bloemend aal, wed. D. Dongeï- mans 89 j. van het Koninklijk Moteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.5 te München, laagste stand 743.0 te Leydis- fjord. Verwachting tot den avond van 3 Mei Matige tot krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, betrokken, later opklarend, regenbuien, zelfde tempe ratuur. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. .Spoorwegen. IIoll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Stftuts- spoopwtfgen Aaipd. ZujiKltaliaan. Spwmij. -^Serie A-II Obl. 3 pet. War8chau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerilqi. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeniiigeii. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOÉRS. Prolongatie 4pCt. Amerikanen tamelijk vast, Nationale Staatsfonden flauw, Culturen zonder •afvoer, Tabakken verdeeld. Petrolqum beter voor alle soorten, Mijnen ver deeld. Koers- Koers van heden VAN DEN P i fee I e 11 li a 11 e It e A111 s U r d a 111 2 MEI 1911. Stautslcniiiiucn. y°ri«" Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet, Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor- Weg) 1867-69 4 pet. Id Obl. 60 Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning d. Obl. 1889 4 pc Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Kmik- eiiCrcriiet-Instel liiigeii. Ned. Bankaandoelen Indiistr. Ondernemingen American Car&Foun dry Comp. C. v. A. Ii^ineltingdkRefinin, Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Predict Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. l'etroleumOndern. Dortsehe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Mijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zoe- land" Proferonte A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. fa huk-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. IMversen S41 84"/, 93 63'/, G33/, 99'/, 99'/, 87'/, 92'3/i6 87'/, 9 W, 923/; 87'/, 48'/i, ,IÏ03 88';, 583/,,; 68'/,. 211 53', 63'"/t 6 76'V» 77'/, 27"/, 97''/, 7 76'/, 212l/a 277 216 273'/, 188'/j 162 7651/, 95 157 446 4621/2 115 1G15/16 109»/, 61 75 &1/. II1/, 82 891 2 67' 224 f180.— 7 993/18 30''/|6 30'/, 176'/, 177'/, 16",,, 16"/,, 108'/,, 167'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2