GROOTE EXPOSITIE Buitenlandsch Nieuws. IQi:n.n.@23.1a,XLcL VMMll m DEÜ GEMEENTERAAD Öemengde Berichten. s Stadsnieuws. LA^D- en TUINBOUW. S^O^T. Laatste Berichten ZOUI]lt 10 BI. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Pniscourant ■f - - - ting bracht 27 millioen minder op dan I de ramingdie op het bier 1,3 mil- I Lioen, die op de verlichtingsartikelen I B millioendie op de lucifers 0,9 I millioen. En dat de raming met opzet zeer J laag was gesteld, is het best merkbaar I bij de belasting op de lucifers, want I terwijl het bloc oen vermeerdering van 25 millioen van deze belasting ver wachtte, was de raming slechts 15 millioen. Alle hoop van de conser vatieven, dat do uitkomsten van deze j financioele regeling de kiezers meer met do handelwijze van liet bloc zou den verzoenen, is verdwenen. Inte gendeel zal do belasting betalende Duitscher zich nóg onverzoenlijker tegen het bloc gaanx vertoonen, en de zucht naar een belasting naar draag kracht zal de kiezers er hoogstwaar schijnlijk toe leiden, om straks een zoo krachtige meerderheid van voor uitstrevende elementen in den Rijks dag te brengen, dat de macht van het conservatisme bij de regeering voorgoed gebroken wordt. Duitschland. De Duitsche vloot op manoeuvre. De geheele vloot voor de volle zee is uit Kiel uitgeloopen, om een oefen- reis voor vier weken te ondernemen. De vloot staat onder bevel van ad miraal von Holtzendorff en zal om Skagen heen naar de Noordzee stoo- men, waar in de zoogenaamde Duitsche Bocht oefeningen zullen gehouden M worden. In dien tijd zijn Helgoland, Cuxhaven en Wilhelmshaven hare steunpunten. Om de nieuwe oeverwerken voor de verbreeding van het Noord-Oostzee- Kanaal te ontzien, maakt de vloot ditmaal een omweg om Skagen heen. De zware deining, die de groote oor logsschepen maken, zou aan die oever- werken licht schade kunnen toebren gt11- Aan de oefeningen nemen 16 linie schepen onder welke voor het eerst een voltallige divisie (4 Bchepen) dread noughts is vier groote kruisers met inbegrip van de Invincible von der Tann en zes kleine kruisers deel. China In verband met de troebelen te Kanton zijn maatregelen genomen I voor de veiligheid van de vrouwen der Europeanen die in betrekking zijn bij den Europeeschen spoorweg. Deze dames zijn naar Hongkong ge stuurd. Reuter's agentschap kan nog mee- deelen, dat men in gezaghebbende kringen niet gelooft dat de troebe len een ernstig karakter zullen aan nemen of dat zij van langen duur zullen zijn. Zuid-Amerika. Een Reutertelegram heeft gemeld dat de Argentijnsche regeering een nieuve haven voor Buenos Ayres wil doen aanleggen. Uit de Times blijkt nu dat het contract voor den aanleg van deze nieuwe haven is gesloten met de Engelsche firma Walker and Co. Het bedrag voor den aanleg be- noodigd is 66 millioen gulden. De firma Walker heeft reeds meer groote werken in Zuid-Amerika ver richt. Zij is thans o. a. bezig met de verbetering van de haven van Rio Janeiro, waar ongeveer vijftig millioen gulden wordt verwerkt. Bij beschikking van den Minister van Landbouw is aan J. BreebaartKzn. te Winkel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de com missie van toezicht op de Rijksland- bouwwinterschool te Schagen en is als zoodanig benoemd K. Breebaart Jzn. te Winkel. Vrijdag 28 April 1911. (Vervolg.) Aan de orde: Het voorstel tot opheffing der on- bewoonbaarverklaring van de woning aan de Baanstraat n° 22. Wordt zonder beraadslaging eii zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel om de gemeente reiniging in het openbaar aan te besteden. De beraadslaging wordt geopend. De heer van E fj k M. d. V I In de stukken lees ik dat met de firma Ooms over deze zaak onderhandelingen gevoerd zijn, De commissie van bij stand in het beheer der Gemeente werken schijnt van de zaak goed op de hoogte te zijn maar wij, leden van den Raad, weten niets daarvan af. Ik begrijp zeer goed dat fnen ons niet op de hoogte heeft gesteld dat had men alleen kunnen doen door het in de stukken te vermelden en het gevolg I zou geweest zijn dat zaken openbaar gemaakt werden welke misschien zou den strekken ten nadeole van de in schrijvers af van de firma Ooms. Toch geloof ik wel dat het in het belang der gemeente of der zaak zou zijn I wanneer wij, Raadsleden, ook eenigs- I zins op de hoogte werden gesteld van I de cijfers waarom het hier gaat en ten I aanzien waarvan met de firma Ooms I is onderhandeld. Ik begrijp zeer goed dat, wanneer I daarvan mededeeling werd gedaan in I een openbare vergadering, zulks zou I zijn ten nadeele van de eeno of andere I partij. Ik ben over het algemen niet I voor geheime vergaderingen maar in dit bijzondere geval meen ik dat er allo aanleiding toe is. Ik stel daarom voor dit punt te behandelen aan-het slot der agenda, omdat ik gaarne aan B. en W. eenige vragen wilde stollen. Het voorstel van den heer van Eijk j wordt voldoende ondersteund en komt, dus in behandeling. Het voorstel van den heer van Eijk wordt, zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het afwijzend preadvies op het verzoek der afdeeling Gouda der Z.-H. Vereeniging „Het Groene Kruis" om wijziging der haar verleende vergun ning tot gebruikmaking van ruimten in het gebouw der Stads-Muziekschool. De Voorzitter: Heden avond heb ik een brief gekregen gericht aan B. en W., van het Bestuur der Af deeling Gouda van de Zuid-Holland- sche Vereeniging „Het Groene Kruis", houdende mededeeling"^ dat zij afziet van het gebruik maken van ruimte in.het gebouw dor Stads-Muziekschool. Dit punt van de agenda kan dus als vervallen worden beschouwd. Aan de orde: Het voorstel om te aanvaarden de voorwaarden waaronder Rijnland toe stemming verleent om het water van de te ontpolderen Korte Akkeren op de Gouwe uit te slaan. "Wordt zonder beraadslaging en zon- I der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het afwijzend preadvies op het ver zoek der afdeeling Gouda en O. der Hollandsche Maatschappij van Land bouw om wijziging te brengen in het aanvangsuur der kaasmarkt. I Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot uitbreiding, fcder Markt. De beraadslaging wordt geopend. De Voorzitter: Ik deel mede dat ik ontvangen heb oen voorstel van de heeren van der Ree, IJssel- stijn en de Jong, luidende als volgt: I „Ondergeteekenden hebben de eer den Raad der Gemeente Gouda voor te stellen over te gaan tot uitbreiding der marktruimte door de demping van het water van af de Sint Anthonie- straat tot de Gouwe". De voorstellers deelen daarbij ten overvloede mede dat het hun bedoeling is dat dit voorstel treedt in de plaats van het voorstel van B. en W., dat het alzoo is een tegenvoorstel, j De heer Nederhorst: M. de V., ik dank U dat U mij wel het eerst het woord wilt verleenen. Op de vergadering van 31 Maart jj. waar ik niet bij tegenwoordig kon zijn en de uitbreiding van de Markt I aan de orde was, werd door een uwer leden het voorstel gedaan, het onder werp uit te stellen totdat ik aanwezig zou zijn, waaruit blijkt dat er aan mijn oordeel groote waarde wordt gehecht, hetgeen ik op hooge prijs stel en waar ik die heeren, die er vóór hebben ge stemd mijn dank voor zeg, hoowel het daardoor voor mij niet gemakke lijker is geworden ik wensch hier nog aan toe te voegen dat het verzoek voor uitstel der uitbreiding van de Markt niet van mij is uitgegaan. Om tot de zaak der Marktuitbrei- ding te komen, herhaal ik hetgeen ik in een der vorige vergaderingen heb gezegd, dat ik ben voor uitbreiding der Markt. De Commissie, welke een geruimen tijd deze zaak heeft onderzocht, komt eenparig tot de overtuiging dat uit- I breiding noodig is, dit alleen zou mij er vóór doen zijn maar eigen onder zoekingen hebben mijne mijne meening I nog versterkt. Het is op enkele uren dat er markt gehouden woidt een ware Janboel. Nu heb ik van de tegenstanders der Marktuitbreiding wel hooren zeg gen al die wagens nemen zoo veel ruimte in, de oudroest en die kraampjes moeten weg. M aar dan antwoord ik op het eerste, dat de wagens daar dikwijls noodig zijn, en er geen andere plaats voor aan te wijzen iswat de kraampjes en de oudroest Markt betreft is opper vlakkig juistmaar bevoegde beoor deelaars verzekerden mij, dat als men de kramen en do oudroest van de Markt verwijderde, dat daardoor de markt erjistig onder zou lijden. Wat nu de 2 plannen betreft van uitbreiding bij de Bank van Leening of Turfmarkt, behoud ik mij voor mijn stem to bopalen na eerst gehoord te hebben de eventueel te houden dis cussion. Ik wenschte als mijn gevoelen nog wel mede te doelen, dat uitgaande van dp veronderstelling, dat het doel is ontlasting van do bestaande Markt ruimte, de Turfmarkt na demping zeer zeker verbetering zou geven. De Marktcommissie zegt ook in haar rapport niet, dat de Turfmarkt ongeschikt of onbruikbaar is zij zegt dat haar plan het meest afdoende zal blijken en verder haalt zij aan het schrijven van de Commissie van Fa bricage dato 11 November j.l. ik ge voel mij verplicht dit even te herhalen (ofschoon ik niet geacht wenscht te worden het met dat schrijven al dan niet eens te zijn). Do Commissie van Fabricage spreekt van een zwaar finantieel offer, dan meent de marktcommissie met alle bescheidenheid doch met reden dit te mogen zeggen van de plannen tot demping der Turfmarkt. Bij deze bewering zou do Markt commissie ook gezegd kunnen hebben bij demping der Turfmarkt wordt er oen onderhoudbaren toestand wat het verkeer betreft opgeheven, dus (2 vliegen in een klap) en wat de be wering der Marktcommissie in schrijven dato 5 December 1910 betreft, dat de meerdere uitgaaf aan rente van hun plan ten volle gedekt worden door de vrij komende kosten van onderhoud en het terugkeeren van vernieuwen der bruggen, kaaimuren en beschoei ingen, welke zich in het plan bevinden. Met meer recht zouden eventueelo voorstanders der demping der Turf markt kunnen zeggen; dat daar vijf bruggen vervallen, waarbij één die die jaarlijks voor bediening honderd gulden kost (en kaaimuren zullen er bij demping der Turfmarkt veel moer vervallen) dan bij het plan der Markt commissie, dfis die aanbeveling is veel moer van "toBpassing op de demping der Turfmarkt. Zooals reeds in het begin mijner rede gezegd, zal ik mijn stem bopa len na de eventueele discusiën gehoord te hebben. Dank u M. de V. De heer K o 1 ij n H. d. V. Ik behoef op dit oogenblik den Raad wel niet in herinnering te brengon dat ik gestemd heb tegen marktuitbreiding, Het standpunt, daarbij eenmaal door mij ingenomen, is nog steeds het zijne. Het eigenaardige in de quaestie der marktuitbreiding is wel dat de meer derheid van den Raad van oordeel is dat de marktruimte inderdaad te klein is maar>-dat de publieke opinie zich in tegeno^crgestelden zin heeft uitgesproken. Dp\ln dezen Raad ge voerde discussiën vhebben, voor mij althans zeer zeker niet een juist en helder licht, geworpen op den stand van zaken. Dq?e gansche aangelegen heid heeft een eigenaardig verloop ge had. Men is begonnen om van een Commissie uit den Raad een plan te vragen. Dat plan is ingekomen. Nu heeft men het werk dier Commissie wel tot zekere hoogte gerespecteerd maar anderzijds is zij tot vrijwel naar huis gezonden met de boodschap ge hebt den bal aan het rollen gebracht, wij zullen hem wel verder brengen waar hij behoort. Telkenmale ib de zaak uitgestelddientengevolge is zij lang aan de orde geweest, en is er gelegenheid geweest en is er gelegen heid geweest om daarover lang en breed te spreken en veel te denken. De belanghebbenden in deze, dat zijn degenen die te Gouda op de markt handel drijven, zijn eenparig van oor deel dat de marktruimte voldoende is, echter onder voorwaarde dit is niet iets nieuws maar ik acht het gewenscht het nog eens te zeggen dat er een betere regeling van de markt kome, zoodat de aanwezige ruimte beter wordt benut. Zonder twijfel heeft onze markt nooit zoo druk bezoek gehad van Raadsleden, als in de laatste maanden het geval geweest is. Zij hebben natuurlijk getracht eenig licht te krijgen omtrent deze aanhangige quaestie bij de menschen die daar steeds verkeeren welnu, gelijk ik aan gaf, bijna zonder uitzondering zijn die menschen van oordeel dat het markt terrein groot genoeg is. Het is volstrekt niet mijn bedoeling om, waar de Raad eenmaal in be ginsel heeft besloten tot marktuit breiding, daartegen te reageeren maar nu de stand van zaken zoo is dat men feitelijk verkeert in een chaos, dat men niet weet hoe do zaak aan te vatten en dit te bewerken, geloof ik dat deze zaak ernstig onder de oogen moet worden gezien, ook in deze ver gadering. Bij den Raad is ingekomen een adres, geteekend door 725 burgers van Gouda. Nu wil ik wel op den voorgrond stellen dat dergelijk adres- mijn sym- phatie niet heeft en dat daaraan slechts een betrekkelijke waarde is toe te ken nen. In zoover is echter aan dit adres wol waarde toe te kennen, dat het voor een zeker deel gelijk geeft, den genen die gestemd hebben tegen marktuitbreiding. Verdere waarde wensch ik aan dat adres niet toe te kennen. Anderzijds echter ligt er in het adres zelf een element van waar heid. Daarin wordt namelijk gevraagd om vooralsnog niet over te gaan tot marktuitbreiding maar zoo mogelijk middelen uit te denken om langs den weg van een proefneming te trachten te ontkomen aan de groote uitgave welke van marktuitbreiding het zekere gevolg zal zijn. Ik geloof dat dit wel mogelijk is. Zoo even vernemen wij uit het be toog van den Wethouder dat men spreekt van de vele wagena op ons marktplein. Die vele wagens doen in dezen tijd zeer veel opgeldnooit zijn zij zoo duchtig onderhanden genomen pis den laatsten. Wanneer men nu wegt dat voor die wagens geen ruimte beschikbaar zou zijn dan ben ik het daarmede geheel oneens. Ik geloof dat die wagens, zoo niet, alle dan toch zeker voor een groot deel kunnen worden opgeborgen achter de Markt, achter de huizen aan de andere zijde van de Markt, tegen de Groote Kerk aan. Daar kunnen heel wat wagens geplaatst worden. Een toestand als hier op de markt te Gouda, dat de wagens der verschillende artikelen aangevoerd worden ter plaatse blijven, treft men bijna nergens anders aan. Spreekt mipi daarover met handelaren op andere markten, dan wijst men steeds daarop en vestigt men er steeds tevens de aandacht pp dat bij een doeltreffend organisatie van het markt wezen hier ter stede zeer zeker een zeer groote ruimte zou gewonnen worden. Wat nu aangaat de quaestie van de demping der Turfmarkt, zooals men weet heeft op een vergadering alhief de heer Berlage daarover gesproken. Deze heeft toen zeer duidelijk uiteen gezet dat men aan eventueele demping der Turfmarkt niet moet vastkoppelen het idee van uitbreiding der markt. Men mocht die demping beschouwen als oen middel b.v. om in dat deel der stad een flinken verkeersweg te krijgen maar, hot ware verkeerd te meenen dat de gedempte Turfmarkt zon zijn een plaats om de markt te bergen. De groote uitgave, welke het gevolg zal zijn zoowel van het voorstel van B. en W. als van dat der heeren v. d. Ree, IJsselstijn en de Jong, doet mij huiveren daaraan mijn stem te geven. Eechter wensch ik, zooals ik reeds in den aanvang zeide, niet te regagee- ren tegen het eenmaal in beginsel genomen besluit tot marktuitbreiding. Ik zie op dit oogenblik slechts één uitweg en deze is dat men, handha vende het beginselbesluit tot markt uitbreiding, een proeftijd van 1 jaar stelt, waarin men tracht door een goede en flinke organisatie, met de beschik bare hulpmiddelen, voldoende markt ruimte te verkrijgen. Mocht na afloop van dit jaar blijken dat het markt terrein inderdaad te klein is dan zal mijnerzijds geen woord van verzet meer vernomen worden tegen de uit breiding der markt. Ik stel dus bij wijze van motie van orde voor dit punt der agenda voor den duur van 1 jaar uit te stellen. De motie van den heer Kolijn wordt voldoende ondersteund en komt der halve in behandeling. De Voorzitter: Ik doe opmer ken dat thans alleen aan de orde is de motie tot uitstel van den heer Kolijn. De heer van E ij k - M. de V. 1 Ik wensch in de eerste plaats den heer Kolijn dank te zeggen dat hij in den aanvang zijner rede zoo duidelijk in het licht gesteld heeft hoe met het plan der Marktcommissie gesold is. Ik geloof dat er in geen jaren een voor stel hier aanhangig is geweest dat zooveel tegenkanting heeft ondervon den als het voorstel der Marktcom missie. Men heeft met die commissie en haar voorstel gesold. Verschillende heeren hebben het niet zoo beschouwd en hebben steeds gedacht dat zij der commissie terwille waren, maar ik kan het niet anders noemen dan ik gedaan heb. De heer Kolijn zegt dat de gehouden discussiën hen nog geen helder licht verschaft hebben over den stand der zaak. Dat spijt mij. Mij dunkt, over deze zaak is al zooveel gezegd en zij is zoo van alle kanten bekeken dat, al is het een niet geheel helder licht, dan toch nog wel eenig licht voor hem zijn verspreid over de aanhangige quaestie. Hij verklaart met verschillende menschen gesproken te hebben maar hij heeft niet aangeduid welk licht hij nog van de commissie wil hebben. Ik hoop dat hij alsof dat zal willen aan geven ik zal dan trachten te beant woorden, maar zoolang hij het niet gedaan heeft kan ik het niet doen. Wat aangat liet adres met de 725 handteekeningen, de heer Kolijn ver klaart er niet veel waarde aan te hochtep. Ik wil verklaren, niet alleen hecht ik geen waarde aan defgolijko adressen maar ook veracht ik ze zeer. Men gi^ maar eens na hoe de hand teekeningen verzameld worden. Ik wil wel zeggen dat ik het voor velen dier onderteekenaai's een schande vindt dat zij hun naam er onder gezet hebben. Ik zou namen kunnen noemen maar ik zal dit in een openbare Vergadering niet doen. Bij het ter teekening aan bieden heoft men gezinspeeld op de verkiezingen, op de groote uitgaven, heeft men gedaan alsof wij, Raads leden, het gemeentegeld verkwisten. Hot eigenaardige is dat de namen van verscheidenen dier onderteekenaars voorkomen op het adres waarin be pleit wordt de demping der Turfmarkt. Kost die demping dan niet geld Kost die niet heel wat meer dan het plan der Marktcommissie Als men het argument van de kosten zoo laat wegen dan moet men ook niet willen dat de Turfmarkt gedempt wordt want dat kost nog veel meer. Men legt er zoo den nadruk op dat niet minder dan 725 belastingbeta lende burgers het adres geteekend hebben. Ik wijs er op dat er in het geheel ongeveer 3000 belastingbeta lende burgers hier ter stede zijn; er zijn er dus heel wat meer <Re niet op het adros geteekend hebben. De heer Kolijn deelt mede dat hij verscheidene handelaars heeft gespro ken over de ruimte op de markt en dat die hem verteld hebben dat de ruimte voldoende is. Dat bevreemdt mij niet. Zij zijn bang dat zij schade zullen lijden wanneer verandering wordt aangebracht: zij denken alleen om hun eigèn belang Wij, leden van den Raad, zitten hier daarentegen om te behartigen, niet het belang van enkeltn, maar hot algemeen belang. Ik blijf er bij en de commissie is hot hierin geheel- met mij eens dat uitbreiding der marktruimte noodig is en geen uitstel kan lijden. Wanneer men particulieren spreekt, dan zijn zij bang voor schade en zeggen zij dat uitbreiding niet noodig is. Gisteren sprak ik nog een boer die zei: wat kan mij het schelen, al komen hier maar 50 wagens kaas op de markt, mijn kooplieden komen wel, ik zal hun wel mijn waar verkoopen. Ik Ik zeg: daarvoor doen wij het niet; wij komen op voor het algemeen be lang van de stad en wij vragen niet of gij tev/eden zijt. Zoo redeneeren particulieren er ov^y, maar wij zitten hier alleen om te beoordeelen wat het algemeen belang dezer gemeente eischt. (Wordt vervolgd.) In de Passage te Rotterdam is aan gehouden L. B., in de Kruisstraat woonachtig, die in den goud- en zil versmidswinkel van den heer H., in de passage, een soort soldeersel voor platina trachtte te verkoopen. Zijn toeleg mislukte, hoewel anderen er ingeloópen moeten zijn. Bij het hijschen van tabak, in het pakhuis van de firma v. d. H. en M.,> aan de Nieuwehaven n°. 24 te Rot terdam, schoot een pak tabak uit den strop en kwam terecht op het hoofd van den lossen werkman B. de B., wonende in de Lange Lijnstraat n°. 39. De man brak zijn halswervel en bleef op de plaats dood. De 8toombeuger Jeannette II, VL 201, heeft de eerste nieuwe haring te IJmuiden aangebracht, die aan H. M. de Koningin is gezonden. Men meldt uit Exloo aan de Asser Ct. Maandagnamiddag vervoegde zich bij den burgemeester de onderwijzer B., van Yalthermond. Hij vroeg over plaatsing, en zoo de burgemeester hem dat niet schriftelijk beloofde, zou hij wijzende op een revolver in zijn zak eerst dezen en daarna zichzelf dooden. De burgemeester wist hem met een mooi praatje weg te krijgen en liet hem daarna door den gemeen teveldwachter Pruim aanhouden, die bij onderzoek werkelijk een revolver met zes scherpe patronen aanwezig vond. B. is vooreerst in vrijheid geBteld. Herrie in een lijkstoet. Maandag is te Heerlen teraardebesteld de werkman M., die tot de sociaal-democratische partij behoorde. Kort voor zijn dood had M. te kennen gegeven, kerkelijk begraven te willen worden. Nadat de diensten in de parochie-kerk hadden plaats gevonden, ging de lijkstoet naar de katholieke begraafplaats. Eeni ge socialisten sloten zich bij den stoet aan, een hunner droeg een krans, voorzien van roode linten. De deken te Heerlen verzocht aan de socialisten zich te verwijderen en zonder eenige manifestatie uit elkaar te gaan. Toen zij hieraan geen gevolg wilden geven, heeft de politie hen 'genoodzaakt, den stoet te verlaten. Tentoonstelling kantoorinrichtingen. In een smaakvol paviljoen dat ach ter het Rijksmuseum te Amsterdam is verrezen is gisterenmiddag in het bij zijn van talrijke genoodigden, waar onder de eere-voorzitter Minister A. S. Talma, burgemeester Roëll en het uitvoerend comité der Tentoonstelling, de Internationale Tentoonstelling van Moderne Kantoorinrichtingen en Ad ministratie geopend. De voorzitter van het comité, de heer J. P.«> Nord Thomson, verzocht, na een rede, aan minister Talma de tentoonstelling te openen. Deze, daar aan gevolg gevende, hield daarbij eveneens een toespraak. Het paviljoen waarin de tentoon stelling wordt gehouden is, zooals ge zegd, zeer sierlijk ingericht Er is 'n voortuin aangelegd met tuinbeelden in den stijl van het gebouw afgestaan door de firma Braat te Delt. Koninklijk bezoek aan Utrecht. Naar het U. D. verneemt hebben B. en W. van Utrecht ingevolge een door den gemeenteraad genomen be sluit namens den Raad tot H. M. de Koningin het verzoek gericht, om ook aan de stad Utrecht als zoodanig de eer te gunnen van het bezoek, dat Hare Majesteit voornemens bleek in de maand Juni a.s. te brengen aan 's Rijks Munt, en alsdan H. D. en Z. K. H. den Prins tot een eere-maaltijd te mogen uitnoodigen. Bij B. en W. is thans het bericht ingekomen, dat Hare Majesteit met erkentelijkheid de uitnoodiging heeft ontvangen. Hare Majesteit zal zeer gaarne ge- volg geven aan deze uitnoodiging. doch Hare Majesteit stelt er prijs op, het eerste officieele bezoek aan de gemeente Utrecht te brengen met Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Daar Z. K. H. op den 239teü Juni a.s. den dag waaróp H. M. eenige oogenblikken te Utrecht denkt te ver toeven tot het slaan van den eersten gouden stempel in het niéuwe ge bouw van 's Rijks Munt, als Harer Majesteits vertegenwoordiger bij de Kroningsfeesten te Londen zal zijn, geeft Hare Majesteit er de voorkeur aan, van het eerstvolgend verblijf ten paleize Soestdijk gebruik te maken, om met Z. K. H. den Prins een be zoek aan de gemeente Utrecht te brengen. Een advertentie: „Gevraagd bij eene Dame, van 81 jaar, een flinke degelijke juffrouw, die genegen is haar te verzorgen en zoo noodig ook te koken. Mijnongelukken. De vermiste lijken der verongelukte werklieden op de staatsmijn Emma te Hoensbroek, Gerards en Debeye, zijn Maandag ge borgen en gisteren onder veel belang stelling ter aarde besteld. Gistermorgen is op de mijn Oranje Nassan I te Heerlen de arbeider Dui- zingsj uit Hoensbroek verongelukt door in een nevenschacht te storten. Hij was op de plaats dood. De man was gehuwd en vader. N. R. Ct. Koninklijke Automobiel. Op de Tentoonstelling van Moderne Kantoorinrichtingen en Administratie is de automobiel van 25 P.K. geëx poseerd, welke door H. M. de Koningin bij de Maatschappij „Trompenburg" te Amsterdam is besteld. Het elegante voertuig is donker blauw gelakt en met gekroonde W's op de portieren versierd. Op de mo torkap, die een torpedovorm heeft, wordt de koninklijke Standaard ge voerd. De bekleeding van binnen is van een rustig licht-grijs. De landau- lette-clarence biedt plaats voor vier personen; de beide strapostins (de kleine achterbanken) zijn los en kunnen zoo geplaatst worden, dat alle inzit tenden vooruit rijden. Achter de rij- tuigkap is een stofscherm aangebracht, dat naar verkiezing hooger of lager "gesteld kan worden. Het rijtuig werd in December be steld, zoodat het in vier maanden ge heel afgewerkt is. H. M. zal het voor het eerst in gebruik nemen op Vrijdag 5 Mei a.s., wanneer zij per automo biel van het Centraal-Station naar den Stadsschouwburg zal gaan ter bijwo ning van het weldadigheidsfeest ten behoeve van het „Prins Hendrik fonds". Tot dien dag blijft het rijtuig ten toon gesteld. GOUDA, 3 Mei 1911. Het faillissement van P. J. de Nijs, borstelfabrikant alhier, is opgeheven verklaard. Bij Kon. besluit van 1 dezer is aan G. van Wingerden, op zijn verzoek, met ingang van 16 dezer, eervol ont slag verleend jijL^ijn betrekking van opzichter dfc^^ustitiegebouwen lste klasse. Gisteren werd voor de Rotterdam- sche Rechtbank bevestiging geëischt van een vonnis van den kantonrech ter te Gouda d.d. 12 Februari 1.1., waarbij G. de K., 22 jaar, arbeider te Zevenhuizen, ter zake van een Jacht wetovertreding tot f 15 boete, subsi diair veertien dagen hechtenis veroor deeld was, met verbeurdverklaring van de opbrengst van den gevangen haas. Aan het Centraalbureau der Staats spoorwegen te Utrecht is gisteren middag aanbesteedBestek no. 1243. Het wijzigen en leggen van sporen en wissels, het m&ken van een nieuw hoofdgebouw, met nevengebouw en goederenloods, het maken van een perronoverkapping met overgangsbrug en trappen en verder werken, op het station Woerden. Begrooting f 130,000. Laagste inschrijver Gebrs. Dessing alhier voor f 135,700. Alfen a. d. Rijn. Bij de Geref. Gemeente alhier is beroepen Ds. G. H. A. van der Vegte te Ürk. Waddinxveen. Voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft Ds. D. Boonstra te Montfoort bedankt. Lekkebkerk. Het mond- en klauw zeer is de vorige week ook in deze gemeente op twee verschillende plaat sen bijna gelijktijdig uitgebroken, n.l. onder het vee van den heer J. van der Wouden en dat van den heer K Boon. Op last van den districts-vee arts J. F. Laméris te 's Gravenhage werd bij den eerste het reeds in de weide loopende vee weder op stal o zet en bij den andere werden twee koeien en eenige varkens, die alleen het in de schuur aanwezige bes" uitmaakten, voor afmaking onteigend en weggevoerd. Overigens zijn strenge af zo ndering8maatregelen voorgeschre ven. Het bestuur van de afdeeling „Lekkerkerk en omstreken" der Hol landsche Maatschappij van Landbouw vergaderde Dinsdag 25 April j.l. tot het voorloopig vaststellen der jaar- lijksche rekening en begrooting. De ontvangsten over 1910 hadden bedra gen f 431,73, de uitgaven f 319,38, zoodat een saldo overbleef van f 111,99. De begrooting voor het loopende jaar sloot in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 449,99. Ter tafel kwam mede nog een schre ven van den heer S. Kakebeeke, waarin deze om gezondheidsredenen als be stuurslid bedankte. Boskoop. Ten behoeve der vernieu wing van de brug in den Reijerskoop- schen weg, zal die weg van af 14 Mei a.s. tot 12 Juli d.a.v. voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn gesloten. In het verkeer van voetgangers, rij wielen en handkarren zal worden voor zien door een noodbrug. De kohieren van den Hoofd. Omslag en de Hondenbelasting zijn door het gemeentebestuur afgekondigd zijn ieder verplicht is zijn daarop vermelde aan slag binnen den daarvoor gestelden ter mijn te voldoen. Een afschrift van deze kohieren ligt tot en met 23 September a.s. voor een ieder ter lezing op de Gemeente secretarie. AMERIKA At SCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Nieuw-Amsterdam arriveerde 1 Mei n.jn. van Rotterdam te New-York. Het] stoomschip Sloterdijk arriveerde 2 Mei van Baltimore te Rotterdam. Volgens draadloos bericht via Crook- havenj bevond]'het stoomschip Noor- damvan Rotterdam naar New-York, zich 1 Mei n.m. op 362 mijlen ten Westen van Bichop Rock. Het stoomschip Andijk vertrok 2 Mei van Rotterdam naar Newport News. Het stoomschip Pisa (Canada Lijn), arriveerde 2 Mei v.m. van Rotterdam te Quebec. Engelsche Landbouwkundige in Nederland. Maandagmiddag hebben de in ons land reizende leden van de Worship ful Company of Gardeners, onder leiding van den heer Rogers, chef van de wetenschappelijke afdeeling van het Departement van Landbouw te Londen, het aangekondigde bezoek aan het Phytapothologisch Instituut te Wageningen gebracht. Het gezel schap was vergezeld van de Nederl. Rijks-Tuinbouwleoraars Boudhuis en Folkerts. De bezoekers lieten zich nauwkeurig voorlichten omtrent de wijze waarop hier te lande de phytapathologische dienst is geregeld. De directeur van het Instituut, Prof. dr. J. Ritzema Bos, vertelde zijn bezoekers van alles hoe geïnspecteerd woqjlt, de eischen die gesteld worden voor de afgifte van certificaten, de wijze waarop de buitenlandsche handel beveiligd wordt door zooveel mogelijk te waken tegen besmetting enz. Na aldus volledig te zijn ingelicht, bezichtigden de Engelschen het gebouw met de laboratoria. Prof. Ritzema Bos werd door den heer Roger uitgenoodigd bij de vol gend jaar te Londen te houden groote Tuinbouwtentoonstelling een exporté te geven van onzen Phytopathologi- sche dienst, welke uitnoodiging hij voorloopig heeft aangenomen. Vliegen te Rotterdam. Gisteren werd op Woudensteijn om 5.15 de witte vlag geheschen, en om 5.24 steeg Van Bussel omgoog, Na een paar mooie kringen in de lucht beschreven te hebben, landde hij 5.32. Inmiddels was de motor van de Farman van Verschaeve her steld. (Eergisteren was bij de daling de moter defcet geraakt). Verschaeve ging 6.50. omhoog en maakte in 11 min. een prachtvlucht, wederom buiten het bebouwde stadsgedeelte, om daarna vol plané te dalen. Om 7.16 steeg Verschaeve voor de tweede maal op 7.26 maakte ook Van Brussel aanstalten om voor de tweede maal te vliegen; doch de te lange schroefbladen kwamen in aanraking met den grond en werden stukgesla gen. Verschaeve maakte bij deze tweede vlucht twee groote kringen en landde na 17 minuten in de lucht te zijn geweest. Na de le vlucht werd hem* door mevrouw Reese namens het vliegco- mité een herinneringsmedaille aange boden. Er was niet zooveel belangstelling als den vorigen dag. De N.-V. Rotterdamsche Vliegver- eeniging is toestemming verleend van 8 tot 14 Mei opnieuw vliegdemonstra- ties te houden op Woudesteijn. Een record. De mailboot Oranje-Nassau van de Mij. Zeeland heeft het traject Folke- stone-Vlissingen in 4 uur 20 min. De Gemeenteraden van Sehoon- dijke, Oostburg en IJzendijke zijn bijeengeroepen ter bespreking van de plannen tot stichtingVan één gasfabriek van de drie gemeenten te samen of voor ieder der gemeenten afzonderlijk. Deze vergadering zal -worden bijge woond door den heer P. Polet, direc teur der (gemeentelijke gasfabriek te Middelburg, die in deze als adviseur optreedt. De door den minister van oorlog benoemde commissie tot onderzoek van de toestanden bij het leger hier te lande en bestaande uit de heeren Duymar van Twist, Schuack en Loeff kwam gisteren te Kampen ten einde zich op de hoogte te stellen van den toestand bij den Hoofdcursus en het Instructie-bataljon. De opbrengst van het Tuber- culosebloeraetje bedroeg in den Haag ruim 3200 gulden. Heden wordt de verkoop nog voortgezet. Pest in Antwerpen Volgens de Patriote hoeft een Grieksch matroos van het ss. Attila, dat te Antwerpen uit Odessa is aan gekomen, verschijnselen van builen pest. Alle maatregelen zijn genomen. In' het crematorium te Mainz hebben gedurende het eerste kwartaal van 1911 114 lijkonverbrandingen plaats gehad. Onder deze waren 69 mannelijke en 45 vrouwelijke per sonen 82 waren evangelisch, 16 katholiek, 4 vrij-christelijk,| 4 israëliet, 1 oud-katholiok, 1 anglikaan en 6 dissidenten. Do kosten van verbran ding, incl. alle verrichtingen van af Mainz, bedragen 100 mark, voor loden van de vereeniging voor lijkverbran ding 70 mark, voor minderbemiddelden 40 mark. Omtrent do gepleegde verduisterin- van don 56-jarigen klork der registra tie to Arnhem, wordt nog gemeld dat hij bekend hoeft gedurende 15 jaar gelden te hebben verduisterd tot een bedrag van c.a. f 4500. Uit Brussel wordt geseind dat Ko ningin pjlisaboth van België heden middag te 3 uur zou terugkoeron. Op het laatste oogenblik werd tot de terugreis' op heden besloten. De New-York Herald moldt uit Ot tawa, dat de diplomatieke vertegen woordigers van Duitschland en Japan onderhandelingen hebben aange knoopt, welke het sluiten van een wederkeerigheidsverdrag met Canada beoogen. Italië, België en andere staten moeten zich hetzelfde doel ge steld hebben als bovengenoemde rijken en do Vereenigde Staten. van een prachtige collectie MANTELS COSTUMES. BLOUSEN. ROKKEN, Zijde en Japon stoffel) in de grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste soorten waarbij do prijzen in zoor sterke con currentie zijn mot allo huizon, zoowol in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, BURGERLIJKE STAND. BOSKOOP. GEBOREN AprilLeonardus, ouders H. J. Heyermans en Chr. van Koert. Johannes, ouders J. Slappendel en J. Jongeneel. Antje Johanna, ouders P. de Jong en P. Schouten. Johan na, ouders, A. Gronendijk en Chr. van der Laan. Gerritje, ouders H. J. Zorg en G. van Klaveren. Cornelis Jacob Adrianus, ouders A. van Ber gen en B. M. Jolia. Pieter, ouders A. de Jong en A. Schouten. Wen- delina, ouders D. H. Fledderus en S. J. S. Mackaaij. Bernardus, ouders B. Perridon en L. Belt. Quirinus, ouders W. de Wit en G. Houdijk. Aart Pieter H. J. Kersbergen en N. van Meerveld. Maria Berbejui, ouders N. Selier en A. C. van der Kuip. Gesiena, ouders Mesman en P. G. van der Loo. Wijnanda Maria, ouders P. A. Alphenaar en M. van der Wolf. Petrus, ouders P. Ros bergen en M. van der Wal. Aartje, ouders H. van Tol 'en G. PruisHen. Jannigje, ouders L. Loeve en F. van Fijk. Maria Margaretha, ouders D. de Jong en M. M. Verblauw. OVERLEDEN J. Mook 40 j. wed. L. van Zomeren. A. de Vogel 72 j wed. J. Valentijn. A. H. E. Brand 68 j. wed. M. J. Goudkade. G. C. Sliedrecht 66 j. M. .Tongejan 8 mna GEHUWD J. Verheul en C. Uit- tenbogaard. C. L. Hagebroek en A. Loef. J. Verhoeff en C. Krom hout. HAASTRECHT. GEBORENGerrit Cornelis, ouders C. H. Verzaal en C. Beijen. Axie, ouders G. Speksnijder en P. Deelen. Cornelia Maria, ouders N. A. Mon- tijn en M. A. van Es- Johanna, ouders J. Groen en H. van Bloten- burg. Johanna Mariar omders N. van Vliet en T. Molenaar. OVERLEDEN: W. Anker, 3 m. M. Middelwaard, 63 j. A. J. den Hartog, 11 j. van het Koninklijk Moteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.4 te Harta, laagsto stand 735.8 te Leydis- fjord. Verwachting tot don avond van 4 Mei Meost matige tot krachtige Zuid westelijke tot Westelijke wind, be'i >k- ken tot zwaarbewolkt, waarschijn ijk regen met kans op onweer, aanvan kelijk warmer. E f fee t e, ii li a nil e 11 e A ui s t ml a m s MEI 1911. StaMtslccuiiifci'ii. Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet, ld. Obl. (CU. Russische Spw.mij.T1898 4 pet. Id. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obl. Go Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico AH. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Loo ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank enCrcillet instel lingen. Ned. Bankaandeelen IndiLti. OiiderueiiiiiiKóu American Car Foun dry Comp. O. v. A. ld. SmeltingRefining Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cerlv. A. U. S. Steel Corp. Cort. v. Gew. Aand. li ui Credief Instel I Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Myen Kotahoen" Mijnbouw Mtj. Gow. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aan(l. Great Cobar Aand. Petroleum Onder». Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheep vuurt ïlijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tubuk-Onderiieiuliigen. Bindjey Tabak Mij. A. Niouwo Asahan T^abak Mij. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cort. v. Aand, Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Zuid-Italiaan. S, Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwcgraij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorwi Gew ^Aand. Wabash Gew. Aar JPreriileleeniniren Vorige koers- k oers van heden 84'/. H4'7.6 98 93'/,, 63% 9 097,,-. H'7/» 87'/, 9'2->/ 87", 01", "7'/, 91",. 4"7„, 48'/,, 109 M7/is 68»/ '211 212 W"'/,. 59 7, 77'/, 77 '27-U 27-7„ 7U'/„ 757» 215 2731/a 218 '275 188'/, 188 lliU 770 161 l/a 773 M V» 953/t 157 157 4ÖU 450 4U2'/, 156 155 115 17 10S 107 '/a 60 V. 60 75 5 5 11V» 82 M9' "71ih ■225 f160.— 99', i, 99'/, 80'/, 17 ld»/. 90 5 177', '167/|# 108'/,, 108 J 157' Hongarije. The; s-Ro- GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen verdeeld, Nationale Staatsfondsen kalm, Culturen stil, Tabakken kalm, Petroleum minder gunstig, Mijnen iets beter.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2