GROOTE EXPOSITIE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD LAND- en TUINBOUW. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant zomen ion. D. SAMSOM. - - De voorzitter zeide den heer Kerstens zeer hartelijk dank* voor zijn vriende lijke en waardeerende woorden, en hoopte dat diens wenschen in vervul ling zullen gaan. De griffier deed daarna voorlezing van een missive van den heer J. Krap, houdende kennisgeving van zijn be noeming tot lid der Algemeene Re kenkamer, en dientengevolge van zijn aftreden als lid van het college van Gedeputeerde Staten en als lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. De voorzitter zeide dat deze ken nisgeving ongetwijfeld door allen met gemengde aandoeningen zal zgn ver nomen. Eenerzijds verheugen wij ons zeker in de aan den heer Krap te beurt gevallen onderscheiding, zei de heer Sweerts, maar anderzijds betreu ren wij zyn heengaan uit deze verga dering als lid der Staten, en als lid van Gedep. Staten. Vooral zijn mede leden in het college van Gedep. Staten zullen zijn heengaan betreuren. De voorzitter meende zeker uit aller naam te spreken, wanneer hij-den heer Krap van harte veel succes toewenschte in zijn nieuwen werkkring, en wanneer hij hem de verzekering gaf dat zijn gedachtenis bij deze vergadering steeds in eere zal blijven (algemeene instem ming). j Vervolgens deed de griffier, voorle zing van een overlijdensmissive van het lid der Staten, den heer Vreeburg, aan wiens nagedachtenis de voor zitter een woord var hulde wijdde. De nieuw gekozen leden, de heeren van Rij (Ridderkerk), Scheer (Zoeter- meer), en prof. van der Swaay (Delft) namen vervolgens zitting. Aan de orde was vervolgens de ver kiezing van een lid der Eerste Kamer. Gekozen wordt mr. L. W. C. van den Berg, burgemeester van Delft, met 51 stemmen, tegen 23 stemmen op den heer A. Plate, oud-lid van de Tweede Kamer. Voorts was één stem uitgebracht op mr. S. van Houten, oud-minister van Binnenlandsche Za ken, en één stem op mr. A. Zimmer man, burgemeester van Rotterdam. Daarop werd overgegaan tot ver kiezing van een lid van Gedep. Staten, ter vervanging van den heer Krap. Gekozen werd de heer H. C. Vegtel, met 40 stemmen, tegen 24 op mr. 0. P. Zaayer, 1 op mr. P. E. Briët, 1 op L. JP. v. d. Blink, 1 op A. Hogen- boom, 1 op H. de Wilde, 7 blanco, en 1 van onwaarde. De voorzitter wenschte den heer Vegtel geluk met de hem ten deeL gevallen onderscheiding, en vroeg of hij de benoeming aannam. De neer Vegtel dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen, en verklaarde de benoeming aan te nemen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Vrijdag 28 April 1911. (Vervolg.) De heer van E ij kIk ben blijde dat de heer Jongenburger gesproken heeft en de kaasmarkt er by gehaald heeft. Het is nu eenmaal zoo, ik ben bij de kaas groot gebracht en spreek er gaarne over. De heer Jongenburger zegt: cijfers spreken. Ik hoop dat de heeren en ook de heer Jongenburger dit altijd in toepassing zullen brengen. Ik ge loof dat ik nooit meer cijfers ter ver dediging van een zaak heb genoemd dan toen aan de orde was het voorstel om een vast aanvangsuur voor de kaasmarkt te bepalen. De heer Jon genburger heeft zich heftig verzet tegen dat voorstel niettegenstaande ik toch met cijfers aantoonde dat de kaasmarkt in de jaren, dat een vast aanvangsuur gold, was toegenomen. Ik hoop dus dat de heer Jongenburger bij dat denkbeeld zal blijven en altijd groote waarde aan cijfers zal hechten. Voorts sprak de lieer Jongenburger over de opbrengst der waaggelden. Aan die opbrengst is volstrekt niet pen bewijs te ontleenen voor grooteren /^fcjhinderen aanvoer. Er zijn in Gouda y@lp$p$sa kaashandelaren en nu maakt hét 'een groot verschil of door die handelaren veel of weinig kaas ge kocht wordt. Wanneer door hen meer kaas gekocht wordt dan wordt er ook minder aim de waag gewogen en daar uit kan men dus niet het bewijs halen dat de aanvoer gering is. De heer Jongenburger heeft het oog alleen op de directe inkomsten maar de Marktcommlssie heeft ook het oog op de indirecte voordeelen. Laten wij eens voor een oogenblik aannemen dat de directe inkomsten niet zullen stijgen tengevolge van de marktuit- breiding; wanneer wg bereiken dat de indirecte inkomsten voor cle ge meentenaren beter gaan vloeien en het bezoek aan Gouda beter wordt dan hebben wij daarmede al zeer veel bereikt. Wat is het geval? Zooals ik reeds aangaf, wij moeten het te Gouda den menschen gemakkelijk makenal komen er een aantal personen in Gouda die aan de gemeentekas niets opbren gen, zij brengen toch wat mede voor de winkeliers, voor de belastingbeta lende burgers. Wat betreft de opmerking van den heer Jongenburger omtrent den* lut- telen vooruitgang in de opbrengst der varkens - en veemarkt, het doet mij go- noegen dat er in elk geval een voor uitgang is maar al was er geen voor uitgang, wat zou dat dan nog hier beteekenen? De geheele beweging is ontstaan doordat in den Raad stemmen zijn opgegaan dat het op de markt een janboel en een rommel was. Die rommel was niet van vandaag of gisteren, die was. er niet van het oogenblik dat die stemmen in den Raad opgingen, neen, die heeft reeds jaren lang bestaan, en met het oog daarop gingen hier stemmen op om er verbetering in te brengen. Ik kan mij niet voorstellen dat de Marktcommis8ie aan don heer Jongen burger persoonlijk of in den Raad ;esproken heeft van den opbrengst der marktgelden zooals door hen is genoemd. Ik kan mij niet herinneren dat een der Raadsleden gesproken heeft van zoo groote vermeerdering der opbrengst van de marktgelden tengevolge van de beoogde uitbreiding. Aan het slot zijner rede gebruikte de heer Jongenburger de uitdrukking „zwaar financieel offer". Wanneer men ïoort noemen een uitgave van f 24000 dan is dat een zeer groot bedrag, maar dat vertegenwoordigt toch slechts een jaarlijksche rente van f 800 f 1000. Wanneer men daarvoor krijgt een toestand zooals de Marktcommissie zich dien voorstelt, waarbij een groote verbetering wordt aangebracht in de markttoestanden, hetgeen ten zeerste in het belang van Gouda is, dan moet men niet zoo schetteren over een „zwaar financieel offer" dat de ge meente zich moet getroosten. Er wordt wel meër f 1000 uitgegeven waarvoor lang niet zooveel beweging wordt gemaakt. De heer Jongenburger: M. d. V.Ik moet protest aanteekenen tegen de laatste woorden van den heer van Eijk. Hij zegt dat ik heb staan te schetteren. Ik weet wel, hij bedoeld het niet zoo De heer van E ij kIk trek dat in. De heer Jongenburger: Dan zal ik er niet op doorgaan. Het heeft mij bevreemd dat de heer van Eijk niet is ingegaan op mijn betoog en op de door mij aangehaalde cijfers. Hij heeft niets daarvan weer legd en is weder begonnen over dien rommel en dien janboel op de markt en juist daarover zijn wij het eens Ik wil nu aan de Marktcommissie een jaar de gelegenheid geven om dien rommel daar op te ruimen. Het spijt mij dat de heer van Eijk daarop niet ingaat. Ik heb reeds meermalen ge zegd dat onze marktruimte genoeg aanbiedt en dat wij Donderdagen achtereen gezien hebben dat de markt niet voor de helft bezet is. Als de heer van Egk op dit punt komt, komt hfl alleen voor den dag metdeFran- sche kooplieden. In den tijd der kal veren is de markt flink bezet maar dat duurt ten hoogste eenige weken. Moeten wg daarvoor die hooge uitgave permitteeren De heer van Eijk weet evengoed als ik dat er op andere plaatsen ruimte genoeg is om voor die 2 of 3 weken dien handel in kal veren daarheen te verplaatsen. Als dat het eenige motief is dat overblijft voor het doen van dergelijke uitgave dan weet ik het niet meer. Er is niemand die durft beweren dat de markt te klein isdat is hier in deze vergadering nooit beweerd en het is eigenaardig dat het ook nooit door belanghebbenden is gevraagd ge worden. Mij dunkt de menschen die elke week op de markt komen en steeds daar nun zaken doen en er het meeste belang bij hebben zouden er dan in de eerste plaats om hebben moeten vragen. De geest in de ge meente gaat niet aocoord met de marktcommissie en met het voorstel tot uitbreiding der markt; de belang hebbenden zelve vragen er niet om. Kon men mij aantoonen dat de marktruimte b.v. gedurende 2 maanden te klein was dan zou ik er sterk over denken om mede te gaan met het voorstel tot uitbreiding. Maar men komt hier steeds met die Fransche kooplieden en in den tijd dat die komen is de ruimte te klein, maar dat slechts gedurende eenige weken. Dat is dus eigenlijk het eenige motief voor het doen dezer groote uitgave. De heer van Eijk sprak nog over de wagens op de markt en zeide dat die een niet te overwinnen moeilijk heid opleveren. Dié moeiiykheid schijnt intusschen in andere plaatsen wel te overwinnen te zijn. Dan zegt de heer van Eijkals men den menschen op de markt verbiedt daar hun wagens te laten staan dan zou men tenslotte ook aan de stal houders moeten gelasten dat zij hun rijtuigen van den publieken weg ver- wgderen. Daarover loopt het niet. Het loopt hier over het marktterrein en te dien aanzien kan de gemeente bepalingen maken gelijk zij zelve wei. Een vergelijking met de stalhouders gaat niet op. Het is een rommeldat stemt de heer van Eijk zelf toe. Hoe ontstaat die rommel Doordat men alles toe laat. Die rommel moet verdwijnen nu willen wij een jaar uitstel ten einde te trachten dat te be reiken. De heer van Eijk: De heer Jongenburger zegt dat ik niet ben ingegaan op de door hem genoemde ijfers maar dat heb ik wel gedaan. Ik heb ook betoogd naar aanleiding daarvan dat wij moeten maken dat wij niet achteruit- maar vooruitgaan. Er wordt wel degelijk geklaagd dat r op de varkensmarkt geen ruimte is. Wij moeten zorgen dat wij hier meer kooplieden krijgen en die kun nen wij krijgen. Ik geef de verzeke ring dat wanneer wij een betere ge legenheid geven en meer ruimte maken, wij ook meer kooplieden zullen krijgen. De heer Jongenburger betoogt dat de drang naar marktuitbreiding niet uitgaat van de kooplieden zelve. Ja, velen verlangen niet dat er meer koop lieden komen. De Holl. Maatschappij van Landbouw heeft al het mogelijke gedaan om hier een veemarkt te krij gen maar wie hebben dat tegenge werkt De kooplieden uit den omtrek van deze stad. Als dien bij de koop lieden inlichtingen gaat inwinnen dan zullen zij natuumjk zeggen dat de markt groot genoeg is, maar wij moeten uit onze eigen oogen kijken. De heer Jongenbnrger zegt dat de eigenlijke drukte slechts 2 a 3 weken duurt en dat de kalverenhandel dan wel ergens anders kan gehouden wor den. Laat ik er dan nog eens op wijzen dat, toen men de veemarkt wilde op richten, er geen ruimte was om dat beetje vee te plaatsen. Wij hebben toen de varkensmarkt naar de Hout mansgracht gebracht voor eenige we ken maar wat hebben wij daarover al niet moeten hoorenDegenen die zoo tegen den jiitbreiding de markt ge- kent zijn moeten maar eens geen in- formeeren wat men toen te hooren kreeg Als er iet» nieuws op de markt komt dan is er geen plaats voor. Het is jammer dat die koemarkt*niet door gegaan is maar was zij doorgegaan dan zou er geen plaats geweest zijn voor de varkens. Wanneer er iets bg komt is er geen plaats en dan kunnen wij niet aan de tegenstandars van de marktuitbreiding gaan vragen dat zg een plaats aanwgzen om het te bergen. Dan betoogt de heer Jongenburger dat de geest in de gemeente niets is voor uitbreiding. Daar heeft men het weder. Wanneer men de marktbe- woners er over hoort spreken dan zijn zg allen bang dat er iets van de markt zal afgaan. Ik geloof zeker, wanneer een Raadslid voprstelde om de markt pfbeies zoo in ie richten els in vele andere plaatsen het geval is, waarde markt door de geheele stad verdeeld is, wat m. i. van belang is, niet alleen voor de marktbewoners maar ook voor alle gemeentenaren, dus wat in het algemeen belang zou zijn, dan 'zouden diezelfde gemeentenaren zich daartegen verzetten. Het is een quaes- tie hoe men de zaak opvat en men moet de zaak opvatten als een zaak welke het algemeen belang der ge meente raakt. Ik vind het offer dat wij daarvoor brengen, namelijk f800 f 1000 per jaar niet zoo groot waar wij anders gevaar loopen dat de markt zich naar elders verplaatst omdat Gouda niet genoeg ruimte en gemak aanbiedt. (Wordt vervolgd.) Hoe men in Frankrijk over -onzen Tuinbouw spreekt. De hr. H. Witte schrijft in de N. Crt. De redactie van het Journal de la Socióté nationale de France ontleende aan het Feuille d'informations van 7 Maart j.l. de volgende mededeelingen van algemeenen aard omtrent l'Horti- culture en Hollande, waarvan zeker door velen met welgevallen kennis genomen zal worden, en die ik daarom hier zoo goed als woordelijk, zonder eenige verantwoordelgkheid mijner zijds, wil teruggeven. De tuinbouw is voor Nederland van zeer groote béteekenis, en neemt daar met den dag in uitbreiding toe, wat inzonderheid met den intensieven tuin bouw het geval is. De groententeelt voldoet, dank zij den vruchtbaren bodem, de vochtig heid van den grond en talrijke kanalen, die de teellanden doorsnijden niet alleen aan eigen behoef ten, maar levert ook aanzienlijke hoe veelheden aan den uitvoer. De meest intensieve culturen vindt men in de zuidelijke provinciën en in Noord- Holland. De verschillende koolsoorten (roode, witte en groene),- bloemkool, vroege aardappelen, komkommers, au gurken,' Brasselsche spruiten, aard beien, erwten, angboonen, wortelen, spinazie, salade wordén er op groote schaal geteeld. -• De vruchtenteelt is van nog grootere beteekenis dan de groententeelt (sic Appelen, peren, kersen en pruimen, kruis- en aalbessen, en frambozen zijn belangrijke handelsartikelen. Druiven worden geteeld (in het Westland) eenige kilometers van Den Haag in kassen met een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 300,000 vierk. meter; de jaarlijksche oogst daarvan wordt geschat op een millioen kilo's, en deze vruchten, inzonderheid van de Frankenthaler, Gros Colman en Black Alicante worden in groote hoeveelheden van Mei tot November verhandeld. De boomkweekerijen, waarbij karren- vervoer onnoodig is, wijl ze over 't algemeen door bevaarbare slooten om ringd zijn, die het vervoer van de heesters en der meststoffen zeer ge makkelijk maken, verkeeren in een bloeienden toestand. In de provincie Zuid-Holland alleen bevinden zich 30 °/o van a^e boomkweekerijen van het koninkrijk, naar de grondopper- vlakte berekend. Meest alle voorname boomkweekers spreken verschillende vreemde talen, waardoor zij in directe correspondentie met het buitenland zijn. Amerika, Duitschland en Enge land zijn de groote afnemers der artikelen van Boskoop, een Hollandsch dorp, het centrum van dezen handel. Amerika koopt Rozen, Rhododendrons, ilea's, Pioenen, Conifeeren, Buxus, Japansche Eschdoorn en Seringen. Duitschland en Engeland zijn de afne mers van Rozen, Rhododendrons, Azalea's, SeringenConifeeren, Sneeuw ballen, Prunus, Malus, Crataegus, Per ziken Taxus, Buxus, Aucuba's, Lau rier-kersen, Klimop en Ampelopsis. Frankrijk en België vragen bloem- heesters in potten, Hydrangea's, Aza lea's, Rhödodendrons, Japansche kers en Clematis." De bloemkweekerij bloeit in bijna alle steden en dorpen van Nederland, en Aalsmeer, een Zuid-Hollandsche provincie (lees dorp) is daarvan het voornaamste middenpuntSeringen, Sneeuwballen, Rozen, Convollaria's, Chrysanthemums, welriekende viool tjes, van Maart en Mei, enz. Wij spreken hier niet van de bloem bollenteelt, daar deze reeds vaak het onderwerp van speciale beschouwingen was. Tot zoover het Fransche tijdschrift. Dat deze mededeelingen niet be stemd zijn om onzen landgenooten een goed denkbeeld te geven van de groote beteekenis van den Nederland- schen tuinbouw, zal men wel begrijpen. Daartoe put men allerminst uit vreemde bronnen, die, uit den aard der zaak, maar zelden volkomen zuiver, meestal wat troebel en dus niet absoluut ver trouwbaar zijn. Aan het bovenstaande ontbreekt dan ook nog heel wat, terwijl er allicht ook wel iets aan te merken is. Dit moge echter zijn zoo het wil, maar waar het hier voor ons alleen op aankomt, is de blijkbaar hooge waardeering die er van 't begin tot het einde duidelijk uit spreekt- Ik zeg tot het einde, daar de schrijver het blijkbaar volstrekt onnoodig achtte, de groote beteekenis van den Hol- landschen bloembollenhandel te rele- veeren, die hij voldoende bekend achtte. De groote Boskoopsche tentoon stelling lag, toen hij schreef nog in de toekomst. Had hij die gezien, dan zou hij aan dat Zuid-Hollandsch dorp nog wel een regel of wat meer ge wijd hebben. Ik geloof niet mij te vergissen wanneer ik vermoed dat de lof onzen tuinbouw uit den vreemde toegezwaaid ook aan velen die geheel buiten het tuinbouwgebied staan een aangename voldoening zal geven. heeft uitgegeven. Verleden jaar heeft heeft 6,975,866 exemplaren van den Bgbel of gedeelten van den Bgbel verspreid. Voor het overgroote deel verkoopt het ze beneden den prgs. Zoo wordt een Chïneesch N. T., dat vijf stuivers kost, voor een stuiver verkocht. Sedert de oprichting in 1804 heeft het genootschap 229,000,000 exemplaren verspreid. De uitgaven be droegen verleden jaar 249,994 de inkomsten 243,991. Op den Twellosehen weg te Deven ter is gisteren een met kaas beladen wagen, die den spoor-overweg pas seerde, door den" trein van 1.41 uit Deventer gegrepen. Het paard werd onmiddellijk gedood, de wagen ernstig beschadigd. De voerman bleef, wonder genoeg, ongedeerd. De boomen van den overweg waren niet op tijd gesloten, De voerman, die links van den wa- ^en liep, kon de trein niet zien aan- tomen en door het gerommel van het voertuig ook niet hooren. Ware de wagen iets verder op de gpooriijn ge weest. dan zou de sneltrein zeer zeker zijn gederailleerd. In Schoterland moest eene familie verhuizen en druk was men bezig den inboedel in te pakken. Op eens vermist men het2- jarig kindje. Overal in de buurt gezocht, zonder resultaat Men vond het eindelijk terug in een inpakkorf onder papier en boeken! Pest op Java. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Soerabaja is door de pest besmet verklaard. Woensdag heeft het Britsoh en Buitenlandsch Bijbelgenootschap te Londen ziin 107® jaarlijksche verga dering gehouden. In het verstreken jaar heeft het genootschap Bijbels uitgegeven in acht nieuwe talen, zoo dat het nu den Bgbel in 432 talen Bij een verkooping van handschrif ten te Leipzig heeft een brief door Luther aan Karei V gericht honderd en twee duizend mark opgebracht. Pierpont Morgan werd er de eigenaar van. In het Latijn recapituleert Luther daarin, qa den- 26sten April 1621 Worms te hebben verlaten, wat er op den Rijksdag aldaar is geschied en herhaalt wat er door hem verklaard werd. Het schrijven bereikte echter den keizer nimmer; van Luther, in den rijksban gedaan, waagde niemand het, een brief te overhandigen. Hij werd toen bewaard door Spalatin en was ook in 1801 nog te Altenburg in het bezit van den toenmaligen super intendant. Aan den Langendijk ondervindt men tegenwoordig weer veel last van ratten. Op het dooden ervan zijn pre- miën gesteld. Gedurende de maand April werden er alleen te Noordschar- woude 952 ingeleverd. Gisternacht is de visschersknecht C. Visser, van de schuit TX 150, schipper O. Burger, over boord ge slagen en verdronken. Visser laat een vrouw en een jong kind achter. GOUDA, 5 Mei 1911. Bij de Staatscourant no. 105 zijn verzonden afdrukken der Statuten van de Roei- en Zeilvereeniginng „Gouda", alhier. De mannen zangvereeniging „Door Oefening Kunst" heeft besloten deel te nemen aan het groot nationaal con cours te Eindhoven op 3 Sept. a.s. Buurtspoorweg GoudaUtrecht. Men schrijft ons: Het tracé voor een buurtspoorweg GoudaUtrecht met normale spoor- wijdte en krommingen van niet kleiner stralen dan uw bij den tweeden aan leg der stoomtramlij n op eigen baan Gouda—Schoonhoven zullen voorko men, zoodat de goederenwagens der groote spoorwegen daar langs kunnen loopen, werd vastgesteld en met de terreinopmetingen tot uitwerking van u3t project een begin gemaakt. Het ligt in de bedoeling zooveel mogelijk eene aparte baan aan te leggen onder gedeeltelijke in beslag neming van breede wegbermen. Slechts op eenige plaatsen, o. m. te Goejan- verwellesluis, zal niet kunnen worden vermeden, dat het spoor en de be staande, moeilijk te verleggen, weg- verkorting komt te vallen. Het plan is, dat van station Gouda tot nabij Stolwgkersluis de treinen langs de Sohoonhovensohe lijn zullen rijden, terwijl de lijn van de Meen» tot Utrecht samenvalt met de bereids van Harmeien en Schoonhoven naar Utrecht ontworpen spoorbanen, zoodat van de geheele lengte der verbinding, circa 33,5 K. M., slechts ongeveer 27 K. M. zelfstandig moeten worden aan gelegd, die verdeeld zijn in de 1® sectie van Stolwijkersluis tot midden buurtstation Oude water lang 11,5 K. M. en de 2° sectie van midden buurtstation Oude water tot de Meern, lang 15,5 K. M. De richting van het zelfstandige ontwerp is als volgt; Van de afbuiging der Schoonho- vensche lijn, vóór de draaibrug in dien spoorweg, wordt zooveel mogelijk de noordelijke benedenberm van den Goe- janverwelledijk ingenomen tot de plaats, waar de vroegere IJseltram dien dijk verliet, om door middel van een schuinen wegovergang het jaagpad langs den IJ&el bereiken. De ont worpen baan blijft tot dicht bij de plaats, waar bij Oudewater de draai brug der IJseltram voorkwam, onge veer het tracé der vroegere baan volgen. Daar zij echter breeder moet worden, ook met flauwer bochten moet worden voorzien, en men van plan is hier en daar bij het verlaten der eigen baan meer ruimte voor het gewone verkeer beschikbaar te laten, dan vroeger het geval was, zal meerdere onteigening, dan voor de IJseltram moest geschie den, niet kunnen worden vermeden. Gelet werd hierbij op een stations emplacement bij Haastrecht, op dezelfde plaats, doch beter ingericht dan het vroegere, en eene halte te Goejanver- wellesluis. Het tweemaal den IJsel kruisen der .'baan wordt door den ontwerper van den buurtspoorweg veroordeeld. Zoo wel uit een oogpunt van last- kosten en bediening der beweegbare bruggen en bij het daardoor ontbreken van geschikt gelegen stationsterreinen te Oudewater en te Montfoort blijft de spoorweg z. i. beter geheel aan de noordzijde van den IJsel. In plaats van dus bij Oudewater deze rivier op nieuw te overbruggen gaat de baan nu 'recht door, kruist de Kerkwetering en den Westsingel om direct ten noorden aan de stad in eene breede, zeer uitgestrekte en ge dempte vestinggracht een zeer geschikt gelegen en uitgebreid buurtspoorweg station Oudewater met ruime toegan' gen te kunnen aanleggen. De bereids van Harmeien naar Utrecht ontworpen spoorbaan, wier tracé nog moet worden omgewerkt, kan bij de Meern onder de gemeente Oudewater alleen worden bereikt door met een bocht en door middel van onteigening achter de herberg het Wapen van Gouda en de ten Zuiden van deze gelegen huizen om te gaan Op eigen baan zal een belangrijk tram- en rangeerstation de Meern moeten worden aangelegd, terwijl men van daar tot Utrecht vermoedelijk zal kun- nen volstaan met verschillende goed gelegen halten. De ontwerper stelt zich voor nog in dezen zomer met de plannen en hetgeen daarbg behoort, gereed te komen. Daarna zullen exemplaren daarvan worden ingediend bij de hoog» regeering en de collegiën der Heeren Godeputeerde Staten van de provinciën -.Zuid-Holland en Utrecht. Lijkverbranding. Voor een vrij talrijk belangstellend publiek sprak gisterenavond in de Réunie de heer Dr. Ph. K. van Lissa Secretaris van het Hoofdbestuur der Vereeniging voor facultatieve Lijk verbranding te 's Gravenhage. Na een welkomstwoord tot de aanwezigen door den voorzitter der bijeenkomst, den heer Ds. H. van Assendelft, en een korte inleiding tot hot onderwerp van den avond, verkreeg de spreker het woord. Dr. van Lissa begon met te vér- klaren gaarne hier over lijkverbranding te spreken. De tijd, daarvoor beschik baar gesteld was echter beperkt, zoodat slechts hier en daar een greep kon worden gedaan uit het vele, wat er over deze zaak zou kunnen worden In de eerste plaats gaf spr. dan een historisch overzicht van de lijkver branding. Zoowel bg de Indiërs, de Hindoes, de Babyloniërs, de Joden als bij de oude Germanen werd de lijk verbranding toegepast. Het dateert uit de oudste tgden, van af de oorsprong van het vuur. Ten bewijze dat de oude Germanen de lijkverbranding reeds toepasten noemt spr. het door Taoitus daarover geschrevene en bovendien de opgravingen in Hannover, waar een 10000 urnenuit oude tyden uit den bodem zijn gekomen. In Pruisen was de lgkverbranding nog in zwang tot 1200. Massale lijkverbranding heeft in alle tgden plaats gehad, bv. tijdens de pest in Venetië dfc 1500 en na verschillend0 veldfjagen. 'fegen de lykverbranding wordt aan gevoerd dat het in strijd is met de ohriatelnke beginselen, ook dat die wgze van lgknecorging ook te duur is. Spr. |wil zich op het eerste terrein niet begeven, doch verklaart wel dat er in den bijbel, niets voorkomt dat de lijkverbranding als ongeoorloofd aangeeftevenmin is dit het geval bij andere godsdiensten. Zelfs vermeldt een Italiaansch blad dat de paus, die tot heden lgkverbranding verbood, vermoedelijk dat verbod zal intrekken. En wat de kosten aangaat, aanvankelijk waren die hoog,, maar thans is dat niet meer het geval. Tegen een assu rantie van eenige centen wekelijks of een storting van een bedrag per jaar, naar gelang van den leeftijd, neemt de Vereeniging de kosten van alles van af het station op zich. De lijkverbranding is in de eerste plaats een zaak van sentiment. Wie wel eens een opgraving heeft bijgewoond zegt spr., wordt beslist voorstander van crematie. Verder ont wikkelt spr. nog eenige punten, waar door op aesthotische gronden crematie de voorkeur verdient. De economische kwestie is ook een reden om voorstanders te maken, Vooral in de groote steden worden de kosten aan een ter aarde bestelling verbonden hoog, door het ver verwij derd liggen der kerkhoven, waardoor arbeids- 6n daardoor loonverlies wordt De hygiënische zijde van het vraag stuk is wel het belangrijkste. Volgens spr. is het toch een door vele geleerden geconstateerd feit, dat besmettings bacillen in lijken blijven leven, zich verspreiden en opnieuw de ziekte doen uitbreken. Als zoodanig noemde spr. de cholera, de pest, typhus, roodvonk, tuberculose en bij vee het miltvuur. De overgroote meerderheid der be graafplaatsen voldoet niet aan de eischen die door de hygiëne mogen worden gesteld. Ter toelichting van het gesprokene vertoonde spr. eenige lichtbeelden van opgravingen, mummies, verschillende wijzen van ter aardebestelling bij ver schillende rassen, en crematoria in het buitenland. De tegenstanders hebben als een groot bezwaar de crimineele kwestie genoemd. Het zou toch onmogelijk zijn bij onderzoek door do justitie uit de asch de doodsoorzaak te constateeren Spr. stelt daar tegenover, dat dit zeer onjuist is. Het eenige geval, dat de justitie werkelijk de doodsoorzaak bij een opgegraven lijk kan nagaan zou zijn bij arsenicum-vergiftiging en in dat geval verdient de crematie de voorkeür, daar juist het arsenicum blijft in dé asch van de beenderen. Andere vergiften verdwijnen bijna direct, en bij misdaad anders door vergift is dit toch al zeer gemakkelijk te consta teeren. Het bewijs daarvan is ook trouwens geleverd. Eenige aan spr. gestelde vragen werden in bovengenoemden geest be antwoord. Met een opwekking tot steun aan de Vereeniging voor facultatieve Lijk verbranding, waardoor men zich tot niets verbindt in zake de crematie, opdat hier ter stede een afdeeling zou kunnen worden opgericht, besloot de heer Dr. van Lissa zijn interessante voordracht. Door den heer Ds. van Assendelft werd daarna een dankwoord gesproken tot den spreker en tot de aanwezigen Na de lezing van den heer Dr. van Lissa gaven zich een 13-tal personen op als lid van de Vereeniging tot fa cultatieve Lijkverbranding. De heeren bleven nog even bijeen, teneinde tot de oprichting van een afdeeling over te gaan. De bestuursfunctiën zullen later worden verdeeld. ïn aansluiting op ons bericht betref fende het bezoek van een gezelschap Engelsche landbouwers aan Gouda en Omstreken kunnen wg thans nog mededeelen dat het gezelschap hier de gast zal zijn van de Afd. Gouda en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw. Zaterdag 6 Mei wordt het gezel schap officieel ontvangen door den Minister van Landbouw en wordt vanwege de Regeering een dejeuner aangeboden. Maandagmorgen te 9.40 zullen de Engelsche gasten hier aankomen en aan het station verwelkomd worden door den Voorzitter en den Secretaris der afdeeling, de heeren H. N. Valcke- nier de Greeve en W. H. Cremer. Op het perron zullen zich bevinden 12 heeren- en 4 damestolken, die de be zoekers in kleine secties zullen be geleiden en inlichten. Van de land bouwers uit de omgeving en van particulieren uit Gouda beschikt de afdeeling over ongeveer 50 rijtuigen, die in twee rijen in de Crabethstraat gorden opgesteld. Deze stoet begeeft zich naar de Markt, vanwaar uit in 4 richtingen elk een groep van ongeveer 50 per sonen de omstreken gaat bezichtigen. De eerste groep, die zooals we gis teren reeds meldden, door Bloemen- daal gaat naar Waddinxvoen en Bos koop, staat onder geleide van den heer N. Valckenier de Greeve, mej. J. M. Lambrechtsen van Ritthem en de heeren Dr. J. J. L. van Rijn, Dr. A. J. Swaning en V. R. J. Croesen, gaat naar de bedrijven van de heeren S. Moons en N. Breedijk te Bloemendaal, bezichtigt het vee van de Fokvereeni- ;ing te Waddinxveen en gaat dan oor het Noordeinde naar Boskoop, alwaar na de lunch in Hotel Klaassen de Rijkstuinbouwschool en een der bloemk weekers-bedrijven zal worden bezocht. De tweede groep, die over Gouderak naar Berkenwoude gaat en na het be drijf van den heer M. van Dorp daar te hebben bezocht, naar Stolwijk gaat voor oen bezoek aan het bedrijf van den heer Bongers staat onder leiding van de heeren Dogterom, H. W. Over- bosch, Mej. W. P. Montijn en de heeren R. Montijn, A. C. Coster en M. Bouters. De terugtocht gaat over Haastrecht en op Stolwijkersluis zullen de kaaspakhuizen van Gebrs.de Vreugt worden bezichtigd. De derde groep, die door den Zuid- plaspolder naar "Waddinxveen gaat wordt geleid door den 'heer W. H. Cremer, Mej. H. M J. C. van der Garden en'heeren K. van der Torren en H. Egeter. De vierde groep, bezoekt te Haas trecht ook het bedrijf van den heer van der Stok onder leiding van heer L. de Vries, Mej. M. Smit en de heeren W. II. van de Stolpe, H. Eijssen, Dr. Büchli en Eve en keert over Oudewater naar Gouda terug. Te Gouda teruggekeerd zal achtereen volgens aan de groepen de afternoon tea worden aangebodon en zullen door do secties met hun respectievelijke ge leiders bezichtigd kunnen wordendo kaaspakhuizen van de heeren van Eijk en Eijssen, de Melkinrichting en Boter- fabriek, stremsel- en kleurselfabriek van de hoeren J. Coster en Zonen, de kaarsenfabriek, pijpenfabriek van do firma van der Want, plateelfabriek „Zuid-Holland", enz., waartoe de direc ties en eigenaren welwillend toe stemming hebben verleend. Ook de kerkglazen zullen niet vergeten worden. Ton ongeveer 6/^rnr~ïid het diner van de leden der liriljsh Dahw farmers Association plaats Bobben )in „Ons Genoegen", waarop Jiet Bestuur der Afdeeling met de tolken/als gasten genoodigd zijn. Te 7.49/Vertrekt het gezelschap naar Arnhemfom achtereen volgens de provincies Gelderland, Over- ijsel, Friesland en N^ord-Holland te gaan bezoeken. Bodegraven. Door\den Heer G. Elshove alhier, is aangenomen het beroep bij de Gerf. Kerk tèJlotterdam Krimpen a/d. Lek. De verkoop van de tuberculosebloexp heeft in gemeente, met een bevolking van slechts 2809 inwoners, f 268.88lh op gebracht. kronen uitgetrokken. Daarvan zijn 5000 kroonen fcofiengewoon subsidie bestemd voor een gymnastiekfeest te Stavangen en internationaal ski-con gres. De overschietende 24,000 kronen zullen, op voorstel van het bestuur van het Rijksverbond. over de ver schillende aangesloten verbonden ver deeld worden. De Parseval V. Het bestuurbare luchtschip Parseval V heeft hedenmorgen tusschen elf en twaalf uur, na op het terrein achter Oud-Roosenburgh iri de Watergraafs meer te zijn opgestegen, een goed ge slaagden tocht boven Amsterdam ge maakt. Het luchtschip zweefde op een paar 100 meter hoogte boven de huizen om soms iets te dalen, zoodat men duidelijk kon onderscheiden, dat zich in den gondel vier personen bevonden, en ook het werken van de schroef kon waarnemen. Begrijpelijker wijze liepen overal de menschen op straat te hoop om van het hier nog niet geziene schouwspel niets te verliezen. De Parseval V voer over de gansche lengte van den Voorburgwal, en maakte ongeveer boven de Raadhuisstraat een zwenking npar link», in de richting van den Westertoren. Later keerde zij telkens rijzend en dalend, in Oostelijke richting terug. Behalve de commandant Hauptmann Dinglinger en zijn helpers waren ér twee passagiers in den gondel. De bestuurbare luchtballon Parseval V is gisteren in den namiddag nog een paar malen opgestegen van Oud- Rozenburg, boven Watergraafsmeer en de oostelijke grens van Amsterdam. Eenige passagiers bevonden zich i!n den gondel. Sport is in Noorwegen regeerings- zaak. Voor Noorwegens Rijksverbond voor Sport is op de begrooting 29,000 AMERIKA Al SCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Sandhurst (gechar terd) van Beunos Ayres naar Ant- weipen naar Amsterdam, passeerde Mei Vlissingen. Het stoomschip Amstellandvan Am sterdam naar Beunos Ayres, arriveerde 3 Mei te Montevideo. Het stoomschip Rijndam, van New- York naar Rotterdam, passeerde 4 Mei, dos avonWs 6 u. 30 m., Wright. Het schoomschip Zaanland, van Amsterdam naar Beunos Ayres, arri veerde 3 Mei te Duinkerken. Het stoomland Eemland, vah Am sterdam naar Beunos Ayres, passeerde 3 Mei Dover. KEHKNIEUWS. Voor het Fonds tot aanvulling van lage predikantsttaktementen bij do Jtemonstrantscho Broodorschap, is laat stelijk f 18.000 opgebracht, waartoe de gemeente van Rotterdam f 1,1.100 bydroeg. Do inschrijving op het groot boek ten name van dit fonds zal daar mede stijgen tot f64.600. Laatste Berichten B en W van Vlissingen stellen den Raad voor mede te werken tot oprichting van en aan te sluiten bg de eventueel op te richten vereeniging van Nederhmdsche Gemeenten. Verder om te voldoen aan het ver zoek van het bestuur der vereeniging Zeevaartschool om de gemeentelijke jaarlijksche subsidie f765 te verhoo- gen, ton einde als ook hot Rijk en de provincie tot verhooging genegen zijn, de vereeniging in staat te stellen de traktementen van directeur en leeraren te verhoogen De commissie voor de finantiën ad viseert om slechts 2/3 der gevraagde verhooging of f 510 toe te staan. Op den president van de- rep* bliek Panama is tijdens een redevoe ring aan een feestmaal te David eon aanslag gepleegd. Van buiten de zaal werden zes schoten op hem gelost, gelukkig zonder hem te treffen. De daders zijn onbekend. Te Berlijn is een dievenschool ontdekt. De leeraar nam uit tucht scholen ontsnapte „boefjes" bij zich hij vervaardigde valsche papieren voor de jongens om zoo te zorgen, dat ze niet gosnapt werden. Voor kost en inwoning werd 3 mark betaald, be halve de procenten van de diefstallen, dhs na voldoende opleiding van uit d<\ dievenacademie werden onder Mijnongeluk te Heerlen. Uit Heerlen wordt geseind In den afgeloopen nacht vielen in schaoht 3 van de Mijn Oranje-Nassau eenige stukken hout naar beneden. Twee arbeiders werden getroffen en moesten naar het hospitaal worden vervoerd. Pest op Formosa. Een telegram uit Tokio meldt: Op het eiland Formosa zij* 129 gevallen van pest geconstateerd. van het Koninklgk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.6 te Horta, laagste stand 761.5 te Thors- haven. Verwachting tot den avond van 6 Mei Meest matige westelijke totNoord- westelyke wind, halfbewolkt, waar schijnlijk droog weer, koeler. VAN DEN Kt fee ten handel te A nis ter dam 5 MEI 1911. Vorige van een prachtige collectie MANTELS COST l' MES. BLOUSEN, BOKKEN, Zijde en Japonstoffen in de grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste goorten waarbij de prijzen in zeer sterke con currentie zijn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, Stiitttstoeiiiiifeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Bolastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische VAN Bl'OMMESTEIN'S IN KT is proefondervindelijk de BESTE, en volkomen ONSCHADELIJK APFLDOOPN -HOLLAND. Spw.mij.) 1898 4 pet, l. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Koert, 84'/, 6 93 %6 K Kn v.ii hod en. 84% 93%, 63»/,, 99% e 99% 87% 87%. 92% 87';,, 91%, 93 87'/,, 48%, 103% 88'/, 58'/,, 68'/, 212 53% 62% 76'/, 27% 74'%. ex div. 27%. 75% 74%, 222 278 188 165 773 94% 159 452 462% 155 116 16% 110 60 75 83 89% 67'%, 225 219% 278 187% 158'/* 95 ld Obl. 6e Emissio 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. 1 -4e serie 6 pct. Brazilië. Funding Loa ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venozuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. UNiik enCredlet-Instel Hu* en Ned. B^nkaandoelen liidustr. üuderueiiiliiKeii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul Creillet Instelt en Cultuur Ouderiieinlnreu Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Hapdel-Mg. C.v.A Mijnbouw Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lehong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuui-Onderu. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A Kon. Ned. Mg.totExpl v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Sellervaart M(jeii. Ned,-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Ta bak-Oiideruem inzeil Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant, Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. SpoorwefCD. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Jdij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premie!eeiiiiifeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirangs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 34 pCt. Amerikanen flauw, Nationale Staats fondsen iets beter. Culturen prijshou dend evenals Tabakken, Petroleums wederom flauw, Mg nen eveneens flauw. 169 452 156 16%, 110% 60 11% 83% 68% f100.- 160 99 98% 31% 30"/,, 177%, 16%. 176 16%, 108 108% 158'/

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2