De Auto Piano een Wonder der Kunst Kastner en Auto Piano, Firina 11 F. van der Does Brokkenhuis WOONHUIS Roerende Goederen, Carr's lont" DEN HAAG. Openbare Verkooping Hoerenhuis Openbare Verkooping J.HaddérusOostingh, Wilhelininastraat B-u-itera land. Buitenlandscli Nieuws. Brieven uit de Hofstad. BIxxrxon.la.xxd. "CXit de Pers. Gemengde Berichten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, ZPstlcIhLxa-is, Tandarts. Westhaven 58, - GOUDA. F.rina T. VKBV1EIJ, DEVIïT nu iu den Schoonmaaktijd aan het flinke, vooi uitstrevend- vrijzinnige meerderheid. Zij hebben tot 1913 den tijd om er over te denken, tenzij er eerder met het Kabinet een ongelukje gebeurt, wat lang niet is uitgesloten bij de ernstige ver deeldheid op sociaal terrein. In beide gevallen zal de balans uitwijzen, dat „rechts" ten tweeden male, ondanks alle fraaiklinkende beloften, het volk geen sociale wet geving heeft gebracht. Pure volksmisleiding Zwak, ellendig én altijd vermoeid. Verdenkt gij uw nieren wel? Zij worden misschien cel na cel vernie tigd, waardoor uw bloed ongezuiverd blijft, terwijl het levengevend eiwit uit uw lichaam kan worden afgevoerd. Nierkwalen ontwikkelen zich zóó ongemerkt, dat zelfs wanneer denie ren ernstig aangetast zijn, zij geen ander verschijnsel op kunt merken dan algemeene zwakte, loomheid en afge matheid. Gij staat erover verwonderd, dat gij Bteeds achteruit gaat en dat gij u altijd zoo vermoeid en terneergeslagen ge voelt. Misschien hebt gij nooit uw nieren verdacht en toch indien uw water chemisch onderzocht werd, zou misschien gevonden worden, dat uw nieren cel na cel werden verwoesten het bloed niet meer filtreeren, waar door het levengevend eiwit gelegen heid heeft om met de urine te ont snappen. t En zoo raakt gij dag aan dag vaster in de klauw van de gevreesde ziekte, totdat de nieren plotseling geheel hun werk staken en uw geheele lichaam vergiftigd wordt door het urinezuur in'"net bloed, terwijl de blaas haar kracht verliest om de urineafspheiding te regelen. Daarom wanneer uw urine bewolkt of branderig is, wanneer de afschei ding in te groote of te kleine mate geschiedt, of wanneer gij rugpijn, wa terzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen of een blaaskwaal hebt, ver waarloost uw nieren dan zelfs geen dag langer. Uw kwaal hoeft zich misschien reeds verder ontwikkeld dan gij denkt, en uitstel is zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, die zoovele mannen en vróuwen blijvend genezen hebben. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de goede krijgen. Zy zijn te Gouda verkrijgbaar bij de heeren Wolff Co., Westhaven 11. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.7B voor één of f 10.voor zes doozen. Nu minister Lloyd George weer hersteld is, heeft hij de indertijd aan- fekondigde verzekeringswetten inge- iend. In een rede van 2 Va uur heeft hij een toelichting by zijn ontwerp gegeven. Het ontwerp betreffende verzekering tegen ziekte en werke loosheid vond algemeenen bijval, ook bij de conservatieven. .De armoede onder de lagere volksklassen was volgens den minister hoofdzakelijk te wijten aan ziekte en werkeloosheid. Van de arbeiders, die dit inzagen, hadden velen getracht zich te ver zekeren tegen den dood, tegen ziekte en tegen werkeloosheid. Tegen den dbod waren in Engeland, een 42 mil- lioen personen verzekerd\ Gezien het groot aantal dat zich reedt bij parti culiere maatschappijen had verzekerd, oordeelde de regeering hef niet noodig een verzekering tegen overlijden in haar ontwerp pp te nemen. Heel anders stond het echter met de Verzekering tegen ziekte en werkeloosheid. Tegen ziekte waren er ongeveer 6 millioen verzekerd, tegen werkeloosheid slechts een tiende deel der arbeiders. Waar dus deze vorm van verzeke ring verre van algemeen was, diende de regeering in te grijpen. Volgens den minister waren het vooral de te lage loonen, die dergelijke verzekering hadden tegengehouden, hoewel ook zeer zeker had meegewerkt, het niet kunnen betalen der premies in tyden van ziekte en werkeloosheid. Dit kwam toch 250.000 maal voor op de 6 millioen verzekerden. Het wetsont werp is verdeeld in twee deelen, het eerste betreft de verzekering tegen werkeloosheid. Het gedeelte aangaande ziekte spreekt van verplichte en vrij willige verzekering. Van dé verplichte verzekering zijn uitgezonderd de manschappen van leger en vloot en de onderwijzers. Voor hen zouden bijzondere regelingen worden getroffen. Lloyd George noemde het een schan daal, dat velen die den staat hadden gediend, zonder eenige voorziening later het verdere leven maar door moesten. Ook de treurige positie der onderwijzers moest zoo spoedig moge lijk verbeterd worsen. De minister hoopte nog dit jaar met voorstellen te komen. Voor personen in dienst van staat of gemeente, die bij ziekte geen vermindering van salaris krijgen, geldt de verplichte verzekering niet. De minister verklaarde zich dankbaar voor den steun en do medewerking die hem door de Duitsche regeering bij de uitwerking van zijn plannen was ver leend. Echter in groote trekken wijkt zijn ontwerp af van het Duitsche. Waar het Duitsche systeem ziekteen invaliditeit scheidt, neemt de minister ze juist samen. In Duitschland betaalt de arbeider premie, krijgt hij uitkeering naar zijn loon. De minister stelt voor gelijk© premie en gelijke uitkeering. Deze bedraagt voor man of vrouw die oen jaarloon van minder dan f 1920 hebben, respec tievelijk 20 en 15 cent per week. Voor hen, die kleine loonen ontvangen, is de premie lager gesteld. Bij een week loon van 9 gulden betaalt men 15 cent, van f 7.10 13 cent en van f 5 40 weekloon 5 cent. Staat en werkgever dragen eveneens bij: de Staat 10 cent per persoon, de werkgever 15 cent behalve wanneer het loon der arbeiders f 9 en minder bedroeg. Om de patroons geen dubbel voordeel te laten trekken van de slechte salarieering, wordt hier de bijdrage van de werkgevers ver hoogd. De tekorten die elk jaar voorloopig te wachten zijn, hoopte de minister in 15 of 16 jaar af te doen. De bijdragen zijn verplicht van het 508to jaar. De uitkeering bij ziekte bedraagt f 6 por week. De minister schat het aantal personen, die onder de nieuwe ver zekering zullen "vallen en een ver plichte bijdrage zullen moeten storten op 13.900.000, terwijl hij verwacht dat 5 6 honderdduizend jongens en meis jes beneden de 16 jaar zich vrijwillig zullen opgeven. Over de verzekering tegen werkeloosheid bezitten wij nog geen gegevens. Het schijnt echter, dat deze verzekering, die eveneens ver plicht zal zijn, voorloopig.bij wijze van jroef, alleen zal worden toegepast in iet machinevak en de bouwvakken. Bij de toelichting op de ziektever zekering deelde minister nog mee, dat- de regeering 18 millioen gulden be schikbaar stelde voor het bouwen van sanatoria tot bestrijding der tuber culose. België. Zondagrust voor het leger. De minister van oorlog Hellebaut heeft Zondagrust voorgeschreven voor alle wapenen.-Voortaan, zal ieder sol daat het recht hebben den Zondag naar huis te gaan bij terugkeer in de kazerne moet hij den compagnies-, eskadrons- of batterijcommandant zijn permissiebriefje overhandigen, afge- teekend door het hoofd van het gezin. In den gevolge zullen des Zondags in de Belgische kazernes dus geen soldaten meer aanwezig zijn. De taalquaestie. Verscheidene clericale Kamerleden hebben een wetsontwerp ingediend betreffende de regeling van de te gebruiken taal aan de universiteiten. Volgens het ontwerp zal de regeering worden gemachtigd aan de universi teit die colleges, waarvoor zy dit nood zakelijk acht, in beide talen te doen houden. Den studeerenden zal bij de inschrijving de keuze der taal worden overgelaten. Het ontwerp bepróeft blijkbaar de quaestie van de Neder- landsche universiteit te Gent door dit bemiddelingsvoorstel op te lossen. De Vlamingen zullen zi n echter hiermede wel niet laten afschepen. De gravin Lonyay, wier naam in de quaestie van de nalatenschap van Koning Leopold niet zoo vaak is ge noemd als die van haar zuster Louise, zal toch in de nabijheid het verloop van het proces dat 10 Mei begint volgen. Zij zal zoo meldt de corres pondent van het Berl. Tagebl. zich naar Parijs begeven en daar dagelijks berichten van haar advocaat ont vangen. De steiger, dienende bij het op eenige hoogte mechanisch plaats hebbend ver voer van metaalslakken op het ter rein van de maatschappij Cockerill te Seraing, is tusschen de bijeenrapers van sintels neergestort. Hierbij zijn vijf arbeiders gedood en werden drie zwaar gewond. Oostenrijk-Hongarije. Er heeft een botsing van twee goe derentreinen plaats gehad tusschen de stations Wildenschwerten Brandsadler. Er zijn 4 dooden en 3 gewonden. Amerika. De opstand in Mexico. Naar aanleiding van de bezorgdheid en de toenemende ongerustheid bij Amerikaansche consuls gerezen, voor de veiligheid van Amerikaansche bur gers in Mexico, inzonderheid in de >uurt van Acapulco, waar de toestand als onduldbaar beschreven wordt, heeft de Amerikaansche gezant bij de Mexi- caansche regeering, Wilson, aan de regeering te Washington een bericht gezonden, ten gevolge waarvan de oorlogsschepen waarschijnlijk bevel zullen ontvangen om onmiddellijk naar Acapulco te vertrekken. LXXXI. Het winterseizoen is gesloten, het officiëele althans, want het „seizoen" eindigt hier met de cloture der Fran- sche Opera en dio heeft weer plaats gehad. En wel als steeds onder de meest hartelijke blijken van waardee ring aan het adres van de artisten het regende bloemen en bloemstukken en cadeaux van allerlei aard (een der dames kreeg zelfs een vogelkooi met kanarie er inHet over 't algemeen stijvo Haagsche publiek men gaat hier gaarne voor deftig door komt bij zulk een laatste uitvoering los en vooral de zangers en zangj^ssen, die voor goed heengaan worden gehuldigd op een wijze, die doet vragen, of de dankbaarheid niet wel eens wat erg laat komt. Doch hoe dit zij, „the season" is voorbij en de werkelijk deftige Hagenaar verwisselt zijn stads woning (voor een buitenverblijf of oen of andere badplaats in het zuiden. Dit behoort er zoo bijhet Hof geeft het voorbeeld om na Paschen op te breken en dus doet de Haagsche aristocratie evenzoo. Het volgend seizoen komt de Fran- sche opera onder andere leiding. Of men hiervan veel beters te verwach ten hoeft, is niet zoo gemakkelijk te zoggen. Maar een feit is, dat een flinke verbetering noodig is; het was den laatsten tijd een en al sleur en er kwam weinig interessants bij. Dit nu mag wel eens wat anders worden, wil de belangstelling voor de Fran- schen niet nog minder worden. Nu reeds kan deze Opera alleen op de been blyven floor steun van particu lieren en van zulken steun is men op den duur nooit verzekerd. P ad de Fransche Opera eens de attractie voor de uitgaande wereld- dus reeds lang niet meer de positie van weleer, er komt thans weer een nieuwe concurrent in den vorm van en Nederlandsche, dus een nationale opera onder leiding van den onver- moeiden en nooit afgeschrikten heer O. van der Linden. Voor hen, die geen of weinig Fransch kennen, is zulk een onderneming altijd als ge knipt en vooral hier, waar men voor zijn fatsoen de verschillende opera's behoort te kennen, is zulk een wyze van kennismaking wel gemakkelijk. De nieuwste onderneming van den heer Van der Linden moet een dege lijke worden: zij moet voor langen tijd gegarandeerd zijn en het orkest zal niet minder dan 56 man tellen. Ongelukkigerwijze werd in het mu ziekblad „Toonkunst" een oproeping voor dit orkest in zwarten rand ge plaatst; een spotter schreef toen van een „rouwrand" en ziedaar reeds bij wijze van vóorgerecht een debat ge opend over de levensvatbaarheid van de nieuwe nationale opera, een quaes tie zoo oud als de weg van Kralingen, maar die tooh immer nieuw blqft. Een gewoon mensch, zou zoo zeggen in Nederland moet een door iedereen begrepen Nederlandsche opera eerder kunnen bestaan dan een Fransche of Italiaansche, maar de practijk leert anders. De mode weet U stuurt de uitgaanders hier wei naar Franschen en Italianen, maar de Hol landers wie gaat er nu naar een Hollandsche opera? En aangezien onze goede stad met hare vele nuk kigheden een hoofdrol speelt in zulke zaken, ben ik lang niet gerust op het welslagen van 's heeren Van der Lin den's nieuwste plan. Een ander teeken, dat „the season achter den rug is, is hèt einde van den Beethoven-cyclus. Drommels, wat hebben ze Beethoven in het zonnetje gezetj wat een jammer dat de groot* componist er niet bij kon zijn! Het is een heele rage geweest, een paar weken lang. Men hoorde haast niet anders dan Beethoven, in gezelschap, in de trams, een ieder had het over een symphonie of sonate. Ja, ik hoorde iemand over „de negende" spreken, die zeker niet wist, hoeveel sympho- nieën Beethoven gemaakt heeft. Den Haag is een echte stad voor zulke mode-ondernemingen; men doet hier voor zijn fatsoen aan zulke dingen mee. Ik mag dit zeggen, omdat ik op dit punt mij onschuldig weetmet alle vereering, die ik voor Beethoven koester de symphonieën ken ik bijv. alle van top tot teen vermag ik niet in te zien, waarvoor zulk een cyclus dient. Men hoort hier Beet hoven WWarlijk genoeg, 's zomers en 's winters, zoodat er niet de minste behoefte bestaat oift de reeds overbe kende werken nog eens achter elkaar af te werken. Intusschen, niemand verliest er iets bij, behalve dan mis schien, of zelfs hoogstwaarschijnlijk, de rijke amateur-musicus, die de ge heele onderneming op touw heeft ge zet, dezelfde die hier Solome deed opvoeren. Nu, met hom behoeft men geen medelijden te hebben, al schiet hij er eenige duizenden bij in. De eer heeft hij er in ieder geVal van gehad. Wij gaan thans met snelle schreden het zomerseizoen tegemoet. Alles wordt opgeknapt voor de ontvangst der vreemdelingenhet bekende hotel De Witte Brug is geheel verbouwd,' het Roomhuis in het heerlijke Haag sche Bosch wordt geheel opnieuw in gericht Scheveningen ondergaat ook weer een verjongingskuur, de Pier krijgt een groot windscherm, zoodat men daar voortaan zal kunnen wan delen, zonder dat men zelf, of al thans oen hoed wegwaait. In de be kende Seinpost itfordt thans ook de laatste hand gelegd voor variété- en operette-opvoeringen, zoodat het ..zo merfeest weldra kan beginnen. Als overgang krijgen we dan het „voorjaarsfeest" in den Dierentuin, een soort Kermis, tegen een kleine entróe voor den ieder toegankelijk. Men kan zich daar natuurlijk best amuseerenhet hangt er maar van af, of men in de stemming is en of men mee wil doen, een opmerking, die men van iedere Kermis zou kun nen maken, maar die dan ook de vraag doet stellén, waarom de gewone, oude Haagsche kermis afgeschaft werd, als men deze kermis toelaat. Daar zit iets onbevredigends in niet, dat ik wil pleiten voor het behoud van de kermis. Veel meer gevoel ik voor ander soort Volksfeesten en ontspan ning, maar waarom wèl, zij 't onder het deftiger woord „volksfeest", een kermis toegelaten, eveneens voor ieder een toegankelijk, alleen met dien ver stande, dat men eerst een simpel kwartje moot storten. Men denke niet, dat deze verplichte aderlating aan den ingang de stemming deftiger maaktwie kermis gaat vieren, laat zich floór één kwartje niet afschrik ken. En ik kan U dan ook verze keren, dat het peil der zedelijkheid op deze kermis geen haar hooger staat dan op de oude kermis, die afgeschaft werd. Vooral de draaimolen (stoom- caroussel) pleegt zich in een publiek te verheugen, waarin men fatsoenlijk gezelschap niet brengen kan. Dat overigens de Dierentuin bij het jaarlijksche voor jaarsfeest zijde spint, gun ik die instelling, die nu haast 50 jaar bestaat en meer waardeering ver diende, dan zij in sommige kringen vindt, gaarne. Na een zeer moeilijke periode te hebben doorgemaakt, neemt, de Dierentuin thans een der eerste plaatsen iii onder de instellingen, die de residentie tot een der aantrekke lijkste plaatsen heeft gemaakt. Wie onze Juliana-viering bijgewoond heeft, zou echter niet gelooven, dat Den Haag zulk een positie inneemt. Onze kleine Prinses heeft het on geluk gehad op 30 April te zijn ge boren, dus één dag voor den l011 Mei, den rooden betoogdag. Eens in de 7 jaren gemiddeld valt zulk een ver jaardag op een Zondag en heeft de viering dus op één Mei plaats, een minder gelukkig samentreffen natuur lijk met het roode feest. Verlichte lands- en stadsgebouwen, die een groote min of meer Oranje-lievende menigte in de straten lokt en tegelijk een socialistische betooging door de straten is natuurlijk niet erg gewenscht. Ditmaal is de roode betooging dan ook van het begin tot het einde gevolgd door een joelende menigte, die van haar anti-socialistische stemming op duidelijke wijze liet blijken en Oranje liederen zong. Eere wie eere toekomt: de roode optocht heeft iy geen enkel opzicht op deze coytrabetooging ge reageerd, hoewel men daartoe in zulke omstandigheden natuurlijk licht komt. En ik kan dit optreden van de anti socialisten niet bewonderen. Laat ieder betoogen wat hij wil, indien hij van de Overheid toestemming heeft ge kregen. De socialisten zijn tegenwoor dig in ons land zoo verstandig om op straat geen herrie meer te maken (wat de 19n September zal opleveren, zullen we dienen af te wachten), maar dan verdient het ook afkeuring, wan neer men een roode demonstratie, waartoe de Overheid permissie heeft gegeven, tracht in den war te sturen of te bemoeilijken. Dat het in casu niet tot handtastelijkheden is gekomen, was niet de schuld van dat deel der burgerij, dat anders ordelievend mag heeteneer verdienen het handig manoeuvreeren der politie en het zelf bedwang der roode betoogers een woord van hulde. We hebben ook nog een „fakkel optocht" gehad ter eere van den ver jaardag der Prinses, maar over deze armelijke vertooning zwijg ik als goed Hagenaar maar liever. Hoe durft men zoo iets in de vorstelijke residentie te organiseeren Eén orkestje, wandelde te midden van een klein aantal fak keldragers ziedaar onze „optocht". Het was meer dan bar! HAGENAAR. Boskoop en de groote Bloemententoonstelling-. XVI. Rozenteelt. De tentoonstelling heeft ook op het uitgebreide gebied der rozenteelt iets te zien gegeven, wat in hooge mate de bewondering van den vakman opwekte. Op eenvoudige manier werd daar toch een nieuwe kweekwijze gedemon streerd van zeer verstrekkende gevol gen, wanneer de werkelijk belang hebbenden haar de noodige aandacht willen schenken en niet eerst, zooals helaas al te veel met onzen Holland- schen aard overeenkomt, de „Kat uit den boomkijk politiek" gaan vqlgen. Van welken geringen omvang de ro- zeninzendiflgen ook geweest mogen zijn, toch hebben de weinige vierkante meters ingenomen door de op nieuwe manier gegroeide en getrokken rozen, aan onderzoekende en denkende kweekers de overtuiging geschonken, dat één der glanspunten dezer buiten gewoon geslaagde tentoonstelling de nieuw gedemonstreerde kweekwijze van eenbloemige rozen vormde. In 't z.g. „rosarium" stonden eenige groepjes van gewone en minder be kende variëteiten, welke door de lengte harer stengels, de houding en kleur van het loof, grootte en vorm dor bloemen, regelmaat tusschen de takken belangrijk afweken van hetgeen den vakman gewoon is waar te nemen. Deze rozen stonden in langwerpige potten, ze waren dicht bij den grond veredeld (geoculeerd) en hadden één tak, op 't topeinde door een bijzonder schoon gevormde bloem afgesloten. Het bijzondere der in 't kort aangegeven kweekwijze bestaat in den zeer korten tijd, waarin de cultuur verloopt, de gemakkelijkheid, waarmee zij te drij ven is, de zekerheid, welke zij tot slagen biedt, de nateelt, die mogelijk blijft en tenslotte haar gunstige finan- tieele gevolgen. Twee Rugosa stekken worden in 't voorjaar in lange potten gestekt en deze laatste voldoende diep in den gewonen tuingrond ingegraven. Zoo dra de kweekers de zekerheid hebben, dat een der twee stekken goed door groeit, verwijderen zij de andere. In eiken pot groeit dus zeker één plant van de z.g. onderlaag; Rosa rugosa. Deze wordt op den gewonen tijd ge oculeerd, verder in 't voorjaar boven de oculatie afgesneden, daarna in de trekkas geplaatst en vervolgens ge trokken. Nu bestaat de kunst verder hierin lange takken op de jonge planten te doen uitgroeien. Zoodra de bloem „bloemistrijp" is, snijdt men den stengel kort boven de oculatie af. Het achterblijvende gedeelte vaq de oculatie groeit korten tijd daarna weer uit, vormt eenige takken en brengt nog in denzelfden zomer bloeibare stengels voort, terwijl dikwijls de roos nog „leverbaar" groeit. Het geheele nieuwe proces verloopt aldus In 1910 voorj aars gestekt, geocu leerd in Juli-Aug. van hetzelfde jaar, van het „wild" ontdaan in den winter 1910—1911, getrokken begin 1911, verder gekweekt in zomer 1911, als fewone roos leverbaar herfst 1911. ian 't spoediger en beter? Twee oogsten in anderhalf jaar! In het buitenland was reeds een overeenkomstige kweekwijze bekend, door nl. op* onderstammen met een beperkt getal takken z.g. „houtsprui- ten" te zetten. Toch bezit deze kweek wijze lang niet die verstrekkende econ'omische beteekenis, als diegene, welke in Boskoop tijdens de heerlijke expositie werd getoond. Onze hulde aan de rozenkweekers, de H. H. Ravensberg en Boer, die de eersten hiermede in Boskoop en in Nederland waren IiNDISCH NIEUWS. De uitbarsting v. d. GoenoengApi op Sangean. Volgens een van den resident van Timor en Onderhoorigheden onder dagteekening van 13 Maart jl. ont vangen bericht, werden op den 8sten, llden en 14den Februari jl. te Bima horizontale aardschokken gevoeld, welke eenige seconden duurden en toegeschreven moeten worden aan een verhoogde werking van de Goe- noeng Api. De hoofden van het eiland San- geau deelden den Civiel Gezaghebber van Bima mede, dat de Noordelijke krater wand van dien vulkaan tén ge volge van eeno aardbeving op den 8ste n van genoemde maand gescheurd is en dat zij tot den l3den d. a. v. voortdurend onderaardsch gerommel hadden gehoord. Bedoelde hoofden waren echter niet te bewegen om zich tijdelijk te Wera te vestigen, omdat zy meenden een voldoend aantal prauwen te bezitten om bij eventueel gevaar met de heele bevol king daar heen te gaan. Pensoonlijke ongelukken zijn tot dusverre niet voorgekomen. Daaren tegen zijn de ladangs aan den Noord en Westkant van het eiland Sangean geheel vernield. Op het geheele noordelijke gedeelte van Bima viel een fijne aschregen, die echter geen schade aanrichtte. Naar de N. Crt. verneemt, zal Z. K. H. Prins Hendrik in het begin van Juni niet alleen een bezoek brengen aan het eiland Uurk, maar zal dit bezoek zich uitstrekken over Texel, Wieringen, Uurk en Schokland, waarvoor als data zijn vastgesteld 1, 2 en 3 Juni aanBt. Dit bezoek staat in verband mot de bezichtiging van het reddingmateriaal iop die eilanden. - Hoog bezoek. 1 Gisteravond heeft Amsterdam de eer kenoten van een kort bezoek van H. M. Ie Koningin, Prins Hendrik en Hr. Ms. gasten Hertog Johan Albrecht van Mecklenburg, regent van Bruns- wijk, en zijn gemalin, om de voor stelling ten voordeole van het Prins Hendriksfonds in den Stadsschouw- I burg bij te wonen. Even voor den aangegeven tijd stoomde dë koninklijke trein het Cen traalstation binnen. Voor het Centraal-station stond een groote menigte die H. M., toen zij in haar nieuwe auto stapte, toejuichte. Langs een korten weg werd naar den Stadsschouwburg gereden. In den Stadsschouwburg werden de hooge bezoekers ontvangen door de heeren mr. H. A. van Nierop, mr. H. J. van Ogtrop, jhr. C. C. Th. Six en jhr. mr. L. H. J. F. van Bevervoor den van Oldemeule. Der Koningin en der Hertogin wer den bloemen aangeboden. Na afloop van de voorstelling van Cluck's Orphée onder leiding van F. Rasse, werd den Hoogen Bezoekers door dezelfde heeren uitgeleide gedaan. H. M. de Koningin vertrok met ge volg om kwart voor twaalf naar Het Loo. H. M. de Koningin-Moeder heeft Haar voornemen te kennen gegeven, hedenmiddag te 5 uur op Duindigt het luchtschip Parsival V te komen bezichtigen. Naar de N. Ct. verneemt, zal waar schijnlijk ook Z. K. H. Prins Hen drik gevolg gevende aait de uitnoo- diging van 4e Nederlandsohe Vereeni- ging voor Luchtvaart om een dezer dagen het manoeuvreeren van het luchtschip op Duindigt te komen bij wonen. H. M. de Koningin heeft moeten bedanken. Christelijk-Historische Unie. Te Amsterdam is gisteren onder voorzitterschap van dr. J. Th. de Visser een vergadering gehouden van het nationaal cpmité der Christ. Hist. Unie. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk. Naar gemeld wordt, werden bespre kingen gevoerd naar aanleiding van een referaat door den eere-voorzitter der Unie, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, over de sociale wetgeving in het algemeen en de verzekerings wetten in het byzonder. Land en Volk schrijft: Tegen een oude pier. De (a.-r.) Rotterdammer meent, dat het algemeen kiesrecht „practisch", „historisch", „voor de levenspraktijk", niet van de leer der volkssouvereini- teit is te scheiden. Deze leer huist nu eenmaal aan de linkerzijde, is „een teekenende leuze, die de kern eener volksactie weergeeft." En daarom blijft de Rotterdammer zweren bij de leuze der volledige, min der en niet volledige gezinsformatie, ook al zal die leuze het algemeen kiesrecht brengen. De zaak van het huismanskiesrecht blijkt niet sterk meer. Zelfs wordt nu toegegeven dat „enkele denkende kop pen" verband kunnen leggen tusschen een organische staatsleer en het alge meen kiesrecht, Zelfs is „de leer der volkssou vereiniteit wetenschappelijk zoo dood als een pier." Maar toch Men zou ook kunnen zeggen we zijn nu eenmaal met ons huismanskiesrecht begonnen ter bestrij ding van de laer der volkssouvereini- teitdeze is wel „zoo dood, als een pier" maar toch strijden wij voort, tegen de doode pier. Vernietigd. Men herinnert zich wellicht, dat bij de debatten over de Oorlogsbegrooting afkeuring is uitgesproken over het verspreiden onder de militairen van het boekwerkje „Gezondheidsleer voor den soldaat" van dr. Janssen, dir.-off. van gezondheidthans is, naar het Hbld. meldt, van hoogerhand bevolen dat de nog aanwezige voorraad van die boekjes, bij de onderdoelen van het leger berustende, moet vernietigd worden. De burgemeester te Rotterdam heeft in verband met het uitbreken van mond- en klauwzeer onder een kop pel vee in een weide aan den Galg- hoek nabij don Schieweg, militairen gerequireerd. Een detachement mari niers van het garnizoen, sterk 24 sol daten en 2 korporaals, staande onder bevel van een sergeant, is daarop onder gebracht in den politiepost aan de Nicolaas Zasstraat. Aan dit deta chement is de handhaving opgedragen van het terrein, dat begrensd wordt door den Schieweg, de Centuurbaan, den Beukelsdijk, den Stationssingel en den Walenburgerweg. Het wordt om de 24 uur afgelost. De koppel rund vee, waaronder het mond- en klauw zeer uitbrak, elf stuks tellende, is af gemaakt. Dit vee behoorde too aan L. Langelaan, te Overschie woon achtig. Tentoonstojiing van Nederlandsche en Nederlandsch-Indische decoratieve en decoratieve Kunst te Kristiania Van wege het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem werd de Ten toonstelling van Nederlandsch-Indische Kunstvoorwerpen bijeengebracht, ge catalogiseerd en naar Kristiania ver zonden, alwaar zij in het Museum van Kunstnijverheid zal worden geexpo- seerd, zoodat het Noordsche volk zich eenig denkbeeld zal kunnen vormen van hetgeen Nederlandsch-Indië op het gebied der toegepaste Kunst heeft voortgebracht en op het oogenblik nog voortbrengt. Hierin toch zal men een maatstaf vinden voor een stand van de cultuur van het land en de beschaving zijner inwoners. De verzameling omvat werken op het gebied der toegepaste kunst en der verschillende kleinkunsten, zij be staat uit eene prachtige collectie ge vlochten, geweven en gebatikte stof fen, die zeker in Skandinavië zeer de aandacht zullen trekken verder uit gouden, zilveren en koperen voorwer pen-, alsmede kunstig gesmeedde en versierde wapens van de verschillende eilanden, figurale en ornamenteele houtsnijwerken en verdere voortbren selen der kleikunsten, die zoowel voor de ethnografie als voor de toe gepaste kunst van beteekenis zijn, zoodat e^n zeer afwisselend en artistiek geheel verkregen werd. Onder de in zendingen moet allereerst vermeld worden de prachtige verzameling, welke H. M. de Koningin wel heeft willen afstaan, waaronder" zich kost bare, met goud en zilver doorweven stoffen en met edelsteenen en gouden versiering en opgeluisterde wapens bevinden, terwijl als bijzonderheid de zer inzending kan genoemd worden een lijfsieraad, dat als collier gedragen gedragen wordt, geschenk aan H. M. de Koningin van de Hoofden van Pidië, een prachtstuk van Indische goudsmeedkunst, dat in eene in zilver gedreven vergulde cassette geboren is. Door den Heer Jasper, Controleur bij het Binnenlandsch Bestuur in Ne- derianclsch-Indië werd eene uitgebreide en met zorg gekozen verzameling in- dische - weefsels ter beschikking ge steld terwijl door den Heer J. R Couperus te 's Gravenhage eene prach tige verzameling inlandsch gedreven zilveren vaatwerk voor deze Tentoon stelling werd afgestaan. Verder hebben het Koloniaal Mu seum en het Museum van Kunstnij verheid te Haarlem en de Indische Verzameling te Berguna hunne schat ten beschikbaar gesteld, terwijl „Boea- tan" te 's Gravenhage eene aanzienlijke collectie inzond, Mevrouw Bakhuizen van den Brink, Jhvr. D. von Schmidt auf Altenstaat, Mr. J. H. Abendann, Mr. C. Th. van Deventer en E. A. von Saher de in hun bezit zijnde Indische kunst voorwerpen door de tentoon stelling in bruikleen afstonden. Dit alles te zamen vormt een aan- iienlijk en kostbaar geheel van groote verscheidenheid en zal deze Teutoon- stefling in de Noordsche hoofdstad zeker de aandacht trekken. De Heer Jae. van den Bosch, Voor zitter der Nederlandsche Vereeniging voor Ambachtszon' Nijverheidskunst heeft de zorg op zich genomen voor de inzending van Nederlandsche mo derne toegepaste kunst, die gelijktij dig in genoemd Museum zal tentoon gesteld worden, behalve van verschei dene leden van genoemde Vereeniging werden voor deze*afdeelingen inzen dingen ontvangen van: de Hengeloo- sche Trijpweverij, „de Porceleijne Fles" te Delft, „Rosenburg" tp 's Gravon- hage alsmedo van de Heeren S. Jes- serum de Mesquita en W. K. Rees. Gedenkteeken P. Louwerse. De commissie te 's-Gravenhage voor het oprichten van een gedenkteeken Ier nagedachtenis van den bekendert kinderschrijver P. Louwerse heeft aan den Raad van Oost- en West-Souburg toestemming gevraagd tot plaatsing daarvan in die gemeente, waar de heer Louwerse geboren werd. Het ontwerp van het gedenkteeken is gemaakt door den beeldhouwer P. Puijpe, mede een oud-Souburger. (M. Ct.) Eenige jagers vonden in een den- nebosch over de Twcntsche grens een vossenhol, waarin zich maar even 9 jongen bevonden. Het ouderpaar had do ruimte gezocht, toen het de on- genoode gasten bespeurde. De jacht opziener Lorn bedacht een slim mid del, om de oude-moeder-vos te vangen, Ilij veronderstelde, dat zij wel terug zou komen, om naar do jongen te kijken. Daarom werd een der jongen, goed vastgebonden, in het hol gelaten waarna bij den ingang een klem ge- plaats werd. Deze werd zoo gesteld, dat er niets van te bemerken was voor den niet-ingewyde. I)en volgendon morgen vond men 't jong verdwenen. De klem was on aangeroerd, doch een nieuwe ingang wees den weg aan, waarlangs de jonge vos ontsnapt was. Het touw, waar mee hot was vastgebonden geweest, bleek doorgebeten. Waarschijnlijk is de moeder-vos inderdaad teruggeko men, heeft ïse de zaak bij den ingang niet vertrouwd en is dadelijk een nieuwe loop gaan graven, waarna het doorbijten van het touw kinder werk was. „Tub' Aanvragen van werknemers op 5 Möi. 1 kantoorlooper, 12 opperlieden, 1 machinist, 1 bankwerker, 1 voerman, 1 tuinman, 9 grondwerkers, 5 pakhuisknechten, 6 werklieden zonder vakkennis, 1 boerenarbeider, 1 halfwas timmerman, 1 tuinman, 3 pakhuisknechten, 2 leerling klerken, Aanvragen van werkgevers. 2 timmerlieden, 1 metselaar, 2 schilders, 2 meubelmakers, 1 inwonend portier, 2 halfwas schilders, 2 meubelmakers, 1 schoenmaker, 1 tuinknecht, 3 pakhuisknechten, 1 loopknecht, 2 leerling meubelstoffeerders, 2 blikslagers, 1 schoenmaker, 1 tuinknecht je, 2 jongens z. vakkennis. Werking der Beurs over April 1911, Aangeboden werkkrachten: 50 volwassenen, 8 halfwassen, 1 leerl. Gevraagde werkkrachten 31 volwassenen, 7 halfwassen, 7 leerl, Geplaatst worden: 27 volwassenen, 3 halfwassen, 2 leerl. heeft het succes te danken aan haar ongeëvenaarde Spel- kwaliteit. De K AST N Eli A V TO j V 1A X Oeen door voetbe weging spelend instrument, is het I DEA AL van eiken muziek- j liefhebber en zou in geen huis gezin mogen ontbreken. Er is dan ook slechts ÉÉX roep van verbazing over deze wonderbare PIAIO. Wacht niet langer onze catalogus met volledige beschrijving, I prijzen en condities aan ,te vragen en uwe piano, die zoo dikwijls ongobruikt staat, voor een NÜTTTG, PRACTISCH en LEERZAAM Instrument in te ruilen. AUeen onderstaande firma vertegenwoordigt de KASTNER I AUTO PIANO en eischt bij aankoop steeds dit zijn waarborgen voor soliditeit. HOFLEVERANCIER Gevestigd sedert 1840 Abonnementen op onze notenrollen bibliotheek worden (lagelijkHch afgesloten. op MAANDAG 22 MEI 1911, des voormiddags te elf uur, in het Hótel „DE ZALM", aan de Markt te Gouda, ten ovorstaan van don Notaris II. W. II. PITLO, aldaar, van: 1°. Een flink gebouwd, zich in goeden staat bevindend mot TUIN en daarnaast gelegen genaamd „HIWEItPKJI", benevens het OPEN TERREIN achter deze gebouwen, alles gelegon tusschen den Turfsingel en de Prins Hendrik straat, plaatselijk gemerkt n0>. 83 en 84, kadastraal bekend: Sectie E, n°. 790 en gedeeltelijk nog. 415, 763 en 1091, groot ongeveer 10 53 Aren. Het geheel, dat zich tot verschillende doeleinden leent en gelegen is aan de groote vaart, zal geveild worden in 5 perceelen en in massa's. Het Heerenhuis omvat: gelijkvloers groote suite, voorkamer mot gemet selde kluis, ruime kelder, keuken, tuinkamer, dichte veranda; 1® ver dieping: 3 groote kamers, 2 kleine kamers, alkoof, badkamer; 2° ver dieping: grooten zolder en dienst bodenkamer. 2°. Een met TUIN, gelegen aan den Katten- singel te Gouda, plaatselijk gemerkt n°. 28, kadastraal bekend Sectie A n°. 3331, groot 3.50 Aren. Het perceel omvat: een voor- en achterkamer, alkoof, dic'hte veranda en keukenop de 1°. verdiepingeen kamer en zolder. Het Heerenhuis en het Woonhuis zijn voorzien van gas- en waterleiding en vele andere gemakken. Aanvaarding en betaling der koop som op 1 Juli 1911. Te bezichtigen de laatste 3 werk dagen vóór de veiling van 1012 en van 24 uur en op den dag der veiling van 9—11 uur. Nadere inlichtingen geeft voor noemde Notaris. «CHT ^CTORUWq,^ nhiHlkmlaia T •fCtllIÏ* ten overstaan van den Notaris ff. 99- ff. f*f f'fiO, te Gouda, op DINSDAG 9 MEI 1911, dos voor middags to 9 uur, in de perceelen, gelegen aan de Markt te Gouda, plaatselijk gemerkt n0". 3 en 4, tegen contante betalingvan eenige als Stoelen, Tafels, Kasten, Glaswerk met Zilver gemonteerd, Kleeden, Ledikanten, Gouden en Zilveren Horloges, Pendules, Regulateurs en andere Klokken, Dekens. Spreien, Gordijnstoffen, Satinet- ten. Jaeger Ondergoedoren. ens. enz. Te zien daags vóór don verkoop van 94 uur. SpreekurenVoortaan allo werk dagen van uur. [J kunt onmogelijk weten Hoe heeriyk llruin Brood kan zijn vóór U geproefd heeft yebakkon door Oosthaven 35 en 36, GOUDA. hoek Paradijs. ALLES is WELKOM, vooral oude kleeren, dekens, schoenen, enz. ook meubelen en dergelyken.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2