GROOTE EXPOSITIE Stadsnieuws. Gemengde Berichten. s:e=o:e2T- 390816 staats-loterij. Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. Veemarkt te Rotterdam. - Officieele Prijscourant ZOMER 1011. D. S AMSOM - - Ons idoe is om, wanneer blijkt dat het tegenwoordig marktterrein te klein is, een en ander naar de ge dempte Turfmarkt te brengen. Nu zegt de heer van Galen: laat de heer van der Ree aantoonen dat daarheen de biggen en varkens kunnen gebracht worden. Dat is niet noodig. Er is nog zooveel anders dat op de markt staat en dat gevoegelijk naar de Turfmarkt zou kunnen overgebracht wordenik wijs b. v. op de kippen- en duiven- markt. Dan krijgen wij op het oude marktterrein meer ruimte voor het vee. De Turfmarkt kan daarvoor goed in aanmerking komen. Bovendien zouden wij bij demping krijgen een fraaien en goeden toe gangsweg voor de gemeente. Ik deelde het reeds mede in een vorige vérga- dering, wij bereiken er ten minste 3 dingen mede en daarom geef ik aan ons voorstel de voorkeur boven het plan der Marktcommissie. De heer van Galen: Ik sta ver baasd van het betoog van den hoer van der Ree en ik ben er niet veel wijzer door geworden. Wanneer men zulk een voorstel indient moet men ook aangeven wat men er heen wil brengen en hoe men de markt wil ontlasten. Nu gaat de heer van der Ree zeggen wanneer blijkt dat het tegenwoordig marktterrein te klein is. Dus hij is er zeker niet van overtuigd dat de markt te klein is De heer van der Ree: Nog al tijd niet! De heer van Galen: En hij komt met het voorstel tot marktuittoreiding door demping van de Turfmarkt Daarvan begrijp ik niets. Dat ia echter een zaak welke hij voor zich zelf verantwoorden moet. De heer van der Ree heeft op mijne vraag geen pertinent antwoord gege ven. Hij zegt wanneer blijkt dat er ruimte te kort is op het tegenwoordig marktterrein dan is er altijd wel iets op de markt dat naar de Turfmarkt kan gebracht worden en hij noemde kippen en duiven. Ik vraag: moeten wij om de kippen- en duivenmarkt naar de Turfmarkt te kunnen over brengen een uitgave van niet minder dan f 60000 voteeren Ik begrijp van de redeneering van den heer van der Ree niets. Ik meen meer dan eens duidelijk te hebben aangetoond dat, wanneer wy de markt willen ontlasten, ,wij moeten verplaatsen de varkenmarkt en die varkenmarkt kunnen wij niet naar de Turf markt brengen. Onze commissie is eenparig van oordeel datr wanneer de Raad een doeltreffend besluit wil nemen, hy den weg op moet dien de commissie heeft aangewezen en ik betreur het ten zeerste dat de Turf- marktquaestie er tusschen gekomen is. Dat is een zaak die met marktuit- breiding absoluut niets te maken heeft. De heer IJsselstijn: M. d. V1 Het lag ook niet in mijn bedoeling over deze zaak het woord te vragen aan gezien zij reeds breedvoerig in den Raad behandeld is. M. d. V Ik weet zeker dat het niet in Uw geest is geweest dat de heer van Galen het debat over defce zaak weder geopend heeft. Wij kunnen niet anders dan in herhalingen vervallen. Toen ik vroeger over de Turfniarkt- quaestïe sprak heb ik voldoende aan getoond dat, wanneer wij tot demping overgaan, zeer zeker daar een kolos sale ruimte gewonnen wordt. Wij zou den daar verkrygen een breede straat welke voldoende ruimte zou aanbieden. De heer van Galen heeft het trou wens zelf gevoeld want hij zeide by voorbaatnu zal de heer van der Ree wel aankomen met eenige plaatsen waar een gedempte gracht, als markt terrein gebruikt wordt, en dat weet ik wel, dat is ook zoo. Ik noem Zaan dam daar heeft men tot marktterrein ingericht een gedempte gracht, ik denk een 1 l/t M. breeder dan de Turfmarkt welke een prachtige ruimte voor dat doel biedt. Wanneer wij de ruimte, welke door de demping der Turfmarkt beschikbaar komt, gebruiken om er de kramen van de markt heen te brengen dan zouden wij precies hetzelfde doen als andere gemeenten vóór ons gedaan hebben. Te Rotterdam heeft men het zelfde gedaan. Het spijt mij dan ook dat zelfB de heer Berlage hier in het debat betrokken is geweest. De heer Berlage heeft ons op de bewuste vergadering teekeningen laten zien van verschillende plaatsen waar het uiet het geval is maar hij vergat ons teekeningen te toonen van plaatsen waar men wel die handel wijze gevolgd heeft en die plaatsen kennen wij uit onze onmiddellijke om geving. Ook de heer Nederhorst heeft ge wezen op de voordeelen, verbonden aan de demping der Turfmarkt. De heer van Galen noemt als kos ten van de demping f 60.000. Ik kan het niet beoordeelen, maar de Commis sie van Fabricage, waarin vakmenschen zitten, schat de kosten op f 43500. Dat schrikbeeld kan den heer van Galen dus wel voor zich houden. Wg zouden dus door demping van de Turfmarkt een flinke ruimte voor de markt krijgen en tevens zou stellig het gehalte der huizen zeer zeker ver beterd worden en men zou krijgen een flinken middenstad die heel wat meer draagkracht zou toonen te be zitten voor onze gemeentekas. Het terrein dat wij zouden krijgen door demping achter de Waag zou slechts eens per week gebruikt worden maar verder een doodsche ruimte zijn. Ik meen hiermede voldaan te hébben aan het verlangen van den heer van Galen. Nogmaals; het spijt mij dat de heer van Galen weder hierop terug gekomen ishij wist dat wij zoo doende in herhalingen moesten ver vallen. De heer van Galen: Ik ben nog geenszins overtuigd. De heer IJssel stijn heeft gemeend het te moeten opnemen voor het voorstel van den heer van den Roe c. s. maar ook hij .is in gebreke gebleven om te zeggen wat hij naar de Turfmarkt zou willen brengen. De kramen noemt hij, maar wij hoorden van den heer Neder horst dat hij van iemand vernomen heeft dat, zoo de kramen en het oud roest van de markt verdwenen de markt dood zou zijn. Ik zeide zoo straks er zijn ook wel plaatsen waar op zoo'n gedempte gracht markt gehouden wordt en de heer IJsselstijn noemt nu Rotterdam en Zaandam. Rotterdam is een groote stad en moeilijk met Gouda te verge lijken Zaandam komt beter overeen met Gouda. Maar weet de heer IJssel stijn ook of de aanvoeren daar zoo belangrijk zijn als te Gouda? De heer IJsselstijn: Het loopt alleen over de ruimte. De heer van Galen: Wanneer men ter verdediging van een voorstel aanvoert dat in een andere plaats markt wordt gehouden op een ge dempte gracht dan moet men toch ook de aanvoeren vergelijken, Wannear op zoo'n plaats niet wordt aangevoerd dan kan wel in een steeg of slop markt houdendan heeft men niet eens een gedempte gracht noodig. Ik herhaal dusweet de heer IJsselstijn dat er op de Zaandamsche markt zulke belangrijke aanvoeren zijn als hier De heer IJsselstijn: Men krijgt door demping van de Turfmarkt vol doende ruimte om alle kramen van de markt daar te plaatsen. (Wordt vervolgd.) Ingezonden Mededeelingen. Kinderen die door slechte spijsvertering geplaagd wordenf geve men eenige dagen achtereen on geveer 3 eetlepels natuurlijk Franz ./os<?/-laxeerwater, dat zelfs dezwakste maag niet in het minst hindert. Pro fessor von Gerhardt, de beroemde Berlijnsche kinderdokter, verklaart het Franz Josef-water in zijn kliniek „veel vuldig en steeds met zeker en voldoend goed gevolg aangewend" te hebben. Vraag steeds bij apothekers en mine raalwaterhandelaren vooral echt Franz Josef-bitterwater, en niet anders! Bezoek der Eng-elsche landbouwers. Het gezelschap Engelsche landbou wers dat thans net vorig jaar wegens het overlqden van koning Eduard uit gestelde bezoek aan ons land brengt, vertrok Vrijdagavond met de nacht boot van Harwich naar Hoek van Holland, waar het in den. vroegen Zaterdagmorgen arriveerde. Vandaar vertrok het onmiddelijk naar den Haag, waar intrek werd genomen in het pas nieuw herbouwde Hotel Wittebrug. Omtrent het bezoek aan Graven- hoge vernemen wy het volgende: Op het vastgestelde uur kwamen de leden van doSritish Dairy Farmers Association aan?" Zij blijken ongeveer 150 in aantal te zyn, waaronder een 40-tal dames. Van hun hotel afgehaald door den heer dr. J. J. L. v. Rijn uit Londen, begaven zy zich onmiddellijk naar het bureau van den zuivelconsulent voor Zuid-Holland aan den Zwarteweg. Daar werden hun door den heer dr. H. van Gul ik, directeur-secretaris van het boter- en kaascontróle-station in Zuid-Holland inlichtingen gegeven om trent de controle van kaas zooals die in dit bureau geschiedt. Hij toonde hun x de merken, de apparaten en al wat verder van eenig belang voor hen kon zyn. Hetzelfde deed de heer G. S. van Krieken uit Delft, lid der firma B. Veth en Co, ten aanzien van de boter, terwijl daarna de zuivelconsulent de heer A. Bos zich met het gezelschap naar de Melkinrichting de Sierkan begaf om den dames en hoeren de inrichting en werking van dit bedrijf uit te leggen. Het Engelsche gezelschap, waar onder behalve landbouwers zich ook efikele chemici bevonden toonde groote belangstelling in al wat getoond werd en wat in hun eigen land geheel vreemd is. Velen maakten ijverig aanteeke- ningen. Na de bezichtiging van do bureau's, de laboratoria en het bezoek aan de Melkinrichting vertrok men geza menlijk naar de Witte Brug, waar te half een geluncht werd. Do lunch in hotel Witte Brug door de Regeering aan de leden van de British Dairy Farmers Association aangeboden, werd door ongeveer 140 personen bijgewoond. Aan het hoofd van de tafel zaten de minister van Landbouw, de minister van Buiten- landsche Zaken en tusschen hen in de Britsche gezant Sir Alan Johnstone voorts zaten aan de hoofdtafel o.a. de president van do Engelsche vereeni- ging G. F. Roumieu, de administrateur van den Landbouw mr. dr. 0- Roest, de directeurrgeneraal van den Land bouw P. van Hoek, de inspecteur in algemeenen dienst dr. A. J. Swaving, de directeur van de Rijksseruminrich- ting dr. Ppels, de secretaris van den Algemeenen, Nederlandschen Zuivel- bond O. Reitsma, de secretaris van de Vereeniging van Zuivelfabrikanten in Nederland, H. N. Valckenier de Greeve, dr. J. J. L. van Rijn uit Londen en voorts de bestuursleden van de Asso ciation. Aan de W©1, waarvan de fraaie tulpenversiering de vreemdelingen in opgetogenheid bracht, werd het eerst het woord gevoerd door den minister van Landbouw. Hij zeide dat het hem een vreugde was de gasten te mogen begroeten, dat wij hie? trotsch zijn op ons land en op onze zuivel-industrie en dat hij gelooft dat de komst der Engelschen een goeden uitslag zal hebben, omdat zij bij uitstek bevoegd zijn te beoor deelen wat jnen hun heeft laten zien. „Gij zult terugkeeren", zoo zeide hij o. a. „met vreugde, met meerdere ervaring en/met kennis." Hij drinkt op Engeland en op de British Asso ciation. Staande hoorde men het En gelsche volkslied aan, dat op de rede van den minister volgde. Onmiddellijk daarop antwoordde de president de heer G. F. Roumieu, die zeide'dat men wel een hartelijk welkom verwacht had, maar niet had kunnen denken op zoo schoone wijze te worden ont vangen. Hrj zeide voorts, dat men niet alleen sympathiseerde met het Nederlandsche volk, maar ook met hun groote 'zuivelindustrie en dat men het zich tot plicht rekende deze in dustrie te helpen grooter maken. Het doel van hét gezelschap is om eigen kennis te vermeerderen, welke niet alleen op dé Britsche eilanden, maar ook op het 'Vasteland te verkrijgen is. Reeds heeft hetgeen men des ochtends heeft gezien een diepen indruk gemaakt en als het gezelschap terug zal gaan, dan zal men slechts lof hebben voor het Nederlandsche volk en voor hun gastvrijheid." Hij spreekt den wensch uit dat in beider belangen de vriend schap tusschen de beide groote naties zal blijven bestaan en betuigt zijn hartelijken dank aan den minister. Deze rede werd gevolgd door het Wilhelmus, hetwelk eveneens staande werd aangehoord. Des middags te half drie was er in Hotel Wittebrug onder leiding van den voorzitter, den heer Roumieu een vergadering, welke werd bijgewoond door den Minister van Landbouw N. en H. en den Britschen gezant. De heer Dr. van Rijn uit Londen hield daarby een rede over de Neder landsche zuivelindustrie. De heer van Rijn sprak over den slechten tijd dien onze zuivel-industrie doormaakte vóór de invoering van de contróle onder toezicht van het Rijk. En hoezeer het niet mogelijk is, alleen door de wetgeving, elk bedrog onmo gelijk te maken, was het succes van den maatregel volkomen en spoedig volgde de kaascontróle. Hier zegt de heer Van Rijn uitdruk kelijk, dat niet-vol-vette kaas volstrekt niet als bedrog mag worden aange merkt, mits maar niet voor de niet- vol-vette kaas te veel worde betaald. Echter: alleen de vol-vette kaas van Holland hééft die wereldreputatie ver kregen, welke de moeite loont, door de regeering te worden beschermd. Deze mag niet worden verward met kaas van anderen oorsprong en an dere soort. De Hollandsche zuivelbereiders, die ook andere kaassoorten maakten, Ches hire b.v., handelden volkomen correct tegenover Engeland door steeds van de herkomst te doen blijken. Dat thans de zuivelbedrijven niet in getal toenemen schrijft hij hieraan toe, dat in den jongsten tyd zooveel kleine zuivelbedrijven ineensmelten tot groote stoomzuivelfabrieken. Deze af neming in aantal is te constatoeren sedert 1906, maar van het jaar 1879 dateeren c!e stoomfabrieken, (Me den handenarbeid in het zuivelbedrijf lang zamerhand verdringen. Omtrent de kaasproductie geeft de heer Van Rijn statistieke cijfers, welke aantoonen, dat de productie zelf be langrijk is toegenomen. Hij wijst erop, dat onze groote zui- velinstellingen, waarvan hij de voor naamste opnoemt en haar werking verklaart, geen subsidie van do regee ring ontvangen. De heer W. C. Brown van Appleby (Lincolnshire) spreekt namens de aan wezigen dank uit voor de gehoorde rede van den heer Van Rijn. Hij weidt uit over de groote ver dienste van den heer Van Rijn, reeds in Engeland getoond en over het vele schoone en belangwekkende, dat, hij het Engelsche gezelschap heeft do^n zien. Het controlesysteem zelf, zoovel ten aanzien van boter als van kaas, heeft zoo zeer zijn bewondering, tiu hij er zelf de resultaten van heeft ge zien, dat hij den wensch uitspreekt, dat de Engelsche regeering spoedig een stelsel moge invoeren naar hét' model van hot Nederlandsche J 'r Op voorstel van den heer George Fiske, van Ipswich, wordt een 'Motie aangenomen, waarbij de conclusies Van de rede van dr. Van Rijn worden aan vaard en hem dank wordt betuigd. De heer dr. J. Poels, directeur Van 's Ryksserum-inrichting te Rotterdam, af een uitvoerige uiteenzetting van en stand onzer wetgeving ter be strijding van den besmettelijke vee ziekten, de uitslagen van do inenting, de geschiedenis van het mond- en klauwzeer in ons land enz. Hij verklaarde de groote besmet telijkheid van de verschillende vee ziekten. Vooral met het oog op den export naar Engeland, trad de Nederlandsche regeering met kracht op tegen de be smettelijke veeziekten. De heer Poels geeft ©pn overzicht' van dé maatregelen, welke tegen uit-' breiding van tuberculose en andere ziekten hier te lande en ook elders worden genomen welke voorschriften daaromtrent bij koninklijk besluit wer den gegeven enz. Hij constateert, dat thans ieder over tuigd is van de noodzakelijkheid, tu berculose onder groot vee en varkens te bestrijden. Dr. Poels verhaalt vervolgens in bijzonderheden der geschiedenis van de oprichting van 's Rijks serumin- richttng, en van hetgeen zij sedert haar ontstaan in 1904 deed; evenzoo verklaart hy de oorzaken van dp in fectie, de werking en de toepassing van liet serum, legt hy de indeeling van de inrichting uit, de toebereiding van het serum, de controle op dé toe passing en de wijze, waarop men onder zoekt, of het beest immuuh if .ge worden. De redenaar geeft vervolgens een overzicht van al hetgeen is gedaan ten aanzien van het bacteriologisch onderzoek van den grond, van het zoeken naar de tot dusverre onbekende oorzaken van veeziekten. Na onderzoek is hem gebleken dat de vaak geannonceerde geheime ge neesmiddelen zeer dikwijls volkomen waardeloos zyn. De heer J. B. Ellis uit St. Ives (Huntingdonshire) verkleurde zeer te waardeeren dat in Nederland schade loosstelling wordt gegeven voor het afgemaakte vee. Ook de heer James Kirby uit Buck- hurst Hill (Essen) sprak zich in dien geest uit, waarna do heer Fred. Bul- lard uit Malvern (Lincolnshire) voor stelde deze aangelegenheid onder de aandacht te brengen van de Board of Agriculture in Engeland. Aan het einde der vergadering ver zocht de voorzitter den Britschen ge zant aan de Regeering de voornaam ste hier gemaakte opmerkingen te wil len overbrengen. Hy bedankte den gezant en den Nederlandschen minister van Land bouw N. en H. voor het bijwonen van de vergadering. Des avonds was er een groot feest maal waaraan ook de Britsche Gezant en minister Talma benevens andere Nederlandsche gasten aanzaten. De Britsche gezant, de heer Dr. van Rijn, minister Talma en de voorzitter der vereeniging hielden daarby toe spraken. Zondag werd door de vereeniging een tocht gemaakt naar Lisse en Hil- legom, waar het gezelschap in groepjes van 20 de cultuur van hyacinthenen tulpen ging bezichtigen. Bezoek aan Gouda en omgeving. Op den aangegeven tijd kwam het Engelsche gezelschap, 130 leden, waar onder 40 dames aan het station Gouda aan. Op het perron waren ter begroeting aanwezig het Bestuur van de afd. Gouda en omstreken -van de Holl. Maatschappij van Landbouw, dames en heeren commissieleden en tolken. In de Crabethstraat waren een 56-tal ruituigen opgesteld, met Hollandsche en Engelsche vlaggetjes versierd, alle welwillend door landbouwers en par ticulieren daarvoor afgestaan. Een groote menigte belangstellen den was daar aanwezig. Nadat de leden van het gezelschap hadden plaats genomen in de voor hun bestemde rijtuigen, die alle in secties waren verdeeld, werd naar de Markt gereden, teneinde den Engel schen en hunne dames in de gelegen heid te stellen ons merkwaardig stad huis te bewonderen. Toen alle rijtuigen daar waren bij eengekomen, gingen de verschillende sectiën elk hun weg. Zooals wij reeds vermelden .ging de eerete naar Wad- dinxveen en Boskoop, de tweede naar Berkenwoude over Gouderak, de derde naar Waddinxveen Boor den Zuidplas- polder en de viqrde naar Haastrecht. De tocht "tiftar Waddinxveen en Boskoop Was wel de voornaamste en is prachtig geslaagd. Het weer werkte ook uitstekend mede. Een lachende zon begoot de weilanden met haar gouden stralen en het frissche groen overal langs de wegen gaf aan de excursisten een vrien- delijken indruk van een vredig en vruchtbaar land. Door de mooie boomenlaan werd Bioemendaal ingereden. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de boerderijen van de heeren N. Breedijk en S. Moons, waar het ge- heele bedrijf, tot in de kleinste bij zonderheden word bezichtigd en door de heeren Dr. J. J. L. van Ryn ver tegenwoordiger van den Nederland schen Landbouw in Engeland, H' N. Valckenier de Greeve, voorzitter van de afd. Gouda en omstr. vén de Holl. Mij. van Landbouw en enkele andere geleiders en dames" én héérert-tolken verklaring van een en ander werd gegeven. Bij het vertrek van de boerderij van den heer N. Breedijk werd door Mr. E. W. Caddick, van Bross, Herefords hire, en by die van den heer S. Moons door Mr. Long, Shelfield dank gezegd voor de bereidwilligheid, door beide hh. betoond om hun bedrijf aan de En gelsche landbouwers te laten zien, wat door hen op zeer hoogen prijs werd gesteld. Vandaar ging de tocht naar Boskoop en werden de hongerige magen ver sterkt aan den lunch in Hotel Klaassen. Aan dezen disch riep de heer Valckenier de Greeve den Engelschen gasten het welkom toe, daar hem de gelegenheid daartoe aan het station te Göuda had ontbroken. Dit bezoek, zoo zei de heer Valcke nier de Greeve, zou een kijk geven op het groote verschil dat er bestaat tusschen den Hollanchéiten en den Engelschen landbouw. De ontwikke ling van den landbouw zooals de gasten die aanschouwen is voorname lijk te danken aan de werkkracht en den noesten arbeid door onze Hoiland- sohe landbouwers verricht. Spr. hoopte dat dit bezoek de gasten tot volle tevredenheid zou zyn en dat dit mocht strekken tot wederzydsche vriendschap en waardeering. Met een dronk op het welzijn en de toekomst vap de British Dairy Farmer Association besloot de heer V. de Gr. zijn toespraak. Daarop dankte mr. James Kirby van Buckhnrst Hill, Essex voor de bijzonder hartelijke ontvangst aan het gezelschap ten deel gevallen, daarby voegende den dank van alle leden aan de heeren Moons en Breedijk voor de bereidwillige openstelling van hun huis en bedrijf, dat bijzonder wordt gewaardeerd. Dr. van Ryn sprak daarna in het Hollandsch namens het Engelsche ge zelschap den voorzitter toe om dank te zeggen' voor de uitnemende rege ling dezer excursie. Spr. voegt hieraan toe dat het den leden bijzonder aan-, genaam was, dat zooveel landbouwers en particulieren bereid Waren geweest hunne rijtuigen beschikbaar te stellen. De rede van Dr. van Rijn, door genoemden heer in het Engelsch ver tolkt, verwierf een warm applaus en. werd luide toegejuicht. Na den lunch begaf het gezelschap zich naar de Rnkstuinbouw-Winter- school, waar onder geleide van directeur, den heer Olaaesen de schillende klassten en schoollokalen werden bezichtigd en verklaringen daarbij werden gegeven. Aan het plan tot bezichtiging van een kweekery kon geen gevolg worden gegeven, daar de tijd zulks niet toe liet. Aan den lunch werd den deelne mers een lange Goudsche pijp aange boden, en by vertrek een paar kleine Hollandsche klompjes. In dezelfde volgorde als de stoet gekomen was, vertrok deze weder en kwam te kwart voor vier te Gouda terug. - a De derde groep reed met een 14-tal rntuigen onder leiding van den heer W. H. Cremer, mej. H. M. C. J. van der Gard'en en de heeren K. van der Torren en H. Egeter over Moordrecht naar de Zuidplaspolder waar een bezoek gebracht werd aan het bedrijf van den heer J. H. van der Torren. Hier werd het gezelschap aller hartelijkst door de familie van der Torren ontvangen, waarna het galische bedrijf in oogenschouw genomen werd. Met groote belangstelling werd ken nis genomen van inrichting der boer derij. Vooral het vee en de stallen trokken de aandacht. Verder werd het landbouwbedrijf tot in bijzonder hed'enj nagegaan en eenige heeren, bijzonder geinteresseerd voor een hol- landschen ploeg, wilden dezen zelf eens hanteeren en maakten dan ook werkelijk met pen tweespan zelf eenige voren. Nadat <?e familie van der Torren het gezelschap op de hoeve eenige ververschingen aangeboden hjad vertrok de Btoet weer en reed thans naar Waddinxveen, waar in het hotel van .den heer Vermeulen werd ge luncht. Na de lunch werd $en heeren een Goudsche pijp en tabak aangeboden waarvan door de meesten gaarne ge bruik werd gemaakt om eens een Hol landsche pijp te rooken. De heer Cremer sprak het gezelschap in het Engelsch toe, waarbij hij de hoop uit sprak dat de indruk bij dit bezoek opgedaan tot voldoening aanleiding geven mag en sprak ten slotte de beste wenschen uit voor de gezondheid en de voorspoed van hen allen en hoopte dat de British Dairy Farmers Asso ciation een goede toekomst tegemoet zen gaan. Nadat nog door een der leden van het gezelschap in waardeerende woor- den over het bezoek gesproken was en de heer Bulk nog een „lang leve Engeland" had aangeheven werd de lunch besloten en nam men even nog een kykje op Waddinxveen waarna de terugtocht naar Gouda werd voort gezet. Van het tooneelstukje willen we alleen zeggen dat de tendenz er dui men dik op lag. Het komt ons voor, dat waar de, feestredenaar in zijn be toog voor korteren arbeidsdag zich zoo uitsprak dat ook de arbeider ge legenheid moet hebben tot ontwikke ling, hetwelk we ten volle beamen, het toch niet de weg tot ontwikkeling is een stuk te vertoonen vol rauw realisme, voor een publiek waaronder een groot aantal jongeren waren. Naar we vernamen was aan mili tairen door den garnizoens-comman- dant verboden deze bijeenkomst bij te wonen. Waddinxveen. Onder het vee in de weide van den heer A. Jonkheid, alhier is het Mond- en Klauwzeer uitgebro ken. Eveneens onder het vee van een landbouwer te Bodegraven. Boskoop. Tot helpsters bij de nut tige handwerken aan de O. L. S. alhier, zijn benoemd de dames W. Kooiman, onderwijzeres te Zwammerdam, A. Esveld te Alp hen en F. de Bruin, alhier. - Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat hun aanslagbil jetten voor den Hoofd. Omslag, dit jaar boven f 10.gezegeld zijn. Vroeger was dit het geval wanneer de aanslag meer dan f20.beliep. GOUDA, 8 Mei 1911. In het Concours voor luxe Bpannen op het Concours Hippiquete Rotterdam verwierf de heer J. L. van Eijk, alhier, een tweede prijs, guld zilveren medaille met diploma, met Grand Volcano, zwarte rum. Zaterdagavond werd per brancard naar het politie-bureau overgebracht' een zwerveling, die in staat van dröh- keaschap te water was geraakt en na daaruit gehaald te zijn niet verder kon. Na syn ontnuchtering is hy weder ontslagen, Zaterdag heeft de werkman M. zich zoodanig aan zijn hand bezeerd in de Kistenmakerij der Stearine Kaarsen fabriek dat geneeskundige hulp moest worden verleend. Goudsche Bestuurdersbond. Zaterdagavond hield de Goudsche Bestuurdersbond in de Zaal Kunstmin der Sociëteit Ons Genoegen een groote openbare feestvergadenng,. die door eea talr|jk publiek werd bijgewoond, De heer A. W. Heijkoop, lid van 1 te Rotterda sprak den gemeenteraad een lange feestrede uit, waarin hy den aanwezigen aanspoorde hun organisa tie krachtig te steunen, teneinde te komen tot het voor oogen gestelde doel: de achturige arbeidsdag en het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Met een opwekking tot teekenen van het volkspetitionnement voor het algemeen kiesrecht, waarvoor de lijsten dezer dagen zullen worden aangeboden, besloot de spreker zy: propagandarede. Een uitgebreid programma bevat tende een 14-tal nummers voor zang of orkest en ook een tooneelstukje, hield de aanwezigen tot ver na mid dernacht bijeen. De nummers voor orkest werdén uitgevoerd door „de Pionier" zangvereeniging „de Strydzanger". luchtschip lag, gegronde hoop dat op Zaterdag opstijgingen zouden plaats hebben. Maar het weer werkte niet mee. De wind rukte aan de touwen, waaraan de ballon lag gemeerd en de ballon-commandant achtte het niet geraden op te stijgen. Het publiek was den geheolen dag al tevergeefsch geyeest. Ook H.M. de Koningin-Moeder verscheen to kwart over vijf op het terrein. Toeii het te kwart voor zeven wat kalmer weFd besloot commandant Dingeler toch nog op te gaan. De gondel werd bemand door den commandant en diens monteur en medo stegen in Majoor Jhr. L. M. A. von Schmid, C. K. Elout en E. J. C. Kuyper. De touwen gingen los en en tegen den wind in stevende het luchtschip naar het Noorden. Na een tocht van eeiï kwartier werd Ten einde een voetreis-om de reld te maken zijn de heeren Van der Loo en Verkerk gisteren van Haarlem vertrokken. Zij blijven min stens zes jaren weg. In het heideveld by Hanlerwijk (Fr.) heeft de arbeider F. Veenstra heeft een hert gevangen. Het dior liep een. veenput, V. sprong het na, pak te het dier bij de horens en bracht het naar huis. In den Toerystuin te Rotterdam staat een huis dat sinds jaren bewoond is geweest door verdachte gezelschap pen. Trok de een er uit de ander kwam er weder in. Nadat een week of zes geleden daar weder een berooving had plaats ge had' Werd een politieagent voor de deur geplaatst om de bewoners tot heengaan te dwingen. Daarin hadden* zij echter geen zin maar nu ook evenmin om huur te betalen. Thans heeft de huisbaas alle deuren en ramen uit het ^huis laten nemen en hangen nu hier en daar slechts lappen voor de gaten. Overdag is nu de politiepost ingetrokken, doch daar de bewoners nog geen plan schijnen te hebben heen te gaan, staat de agent des nachts nog steeds op post. Hoelang zal dat nog duren Op het Excelsior's terrein in IJssel laan speelde gisteren Excelsior tegen Volksweerbaarheid Gouda I. Excelsior won met 21. W. F. C. I. T. O. P. I. 3-2. Gisteren is dan de "eerste wedstrijd om den door W. F. 0. uitgeloofden wisselprijs gespeeld op het terrein van W. F. C. T. O. P. heeft twee invallers en W. F. C. één. Om half drie tra] T. O. P. af maar onmiddelijk heeft Woerdensche voorhoede den bal en stormen op het T. O. P.-doel af. Hun aanval wordt echter gestuit door de backs. Dan komt een tijd van tegen- elkaar opwegen der partyen. Voor rust zjjn 8 hoekschoppen op het W. F. C. doel genomen, waarvan geen een be- ftut werd. Hét eerste doelpunt werd femaakt door T. O. P.'s rechtsbinnen ie alleen de backs passeert en onhoud baar inzet. Tien minuten daarna komt de gelijkmaker door den linksbinnen van W. F. 0., spoedig door de 2d' gevolgd. Na rust valt T. O. P. vurig aan en na vijf muniten maakt de rechtsbinnen het tweede punt. Tot tegen het einde komt in dezen stand geen verandering. Het derde punt voor W. F. G; werd gemaakt door T. O. P.'s reohts-back. Hiermee heeft W. F. C. de eerste wedstrijd om den wisselprijs gewonnen. Het Hollandsch Militair elftal speelde gisteren tegen het Belgische Militair elftal te 's Hage en won met 21. Het luchtschip Parseval V in de Residentie. Na den voorspoedigen overtocht Amsterdamden Haag op Vrydag avond was er op „Duindigt" waar het De aviateur Vallon gedood. Reuter seint uit Sjanghai, dat de Fransche aviateur Vallon van een ijroote hoogte is gevallen en onmidde- "ijk dood was. Te half acht, toen het vrijwel stil Jjeworden, ging de Parseval ten en male omhoog, nu als passa giers medevoerend de kapt. J. C. A. Jansen, luit. Th. Hissint en een dame. Ook deze tocht duurde een kwartier. Had het Zaterdag den geheelen dag ;estroomd van publiek naar Duindigt, e belangstelling op Zondag was nog veel grooter, te meer daar het prachtig weer wa9 en 's morgens bijna geen wind. Reeds te kwart over tien steeg het luchtschip omhoog en maakte een prachtige tocht over den Haag en Voorburg. Na een half uur ip de lucht to zijn geweest, had een mo'oie daling op het terrein plaats. Te twaalf uur wérd opnieuw een luchttocht ondernoipen. De gondel was bemand met den commandant, diens monteur, en een paar officieren en een dame maakten de tocht mede, Ook ditmaal werd denzelfden weg gekoerst en kwam het schip na een luchtreis van ongeveer een half uur behouden neer. Maar, daarmede niet tevreden ging de Parseval te c.a. uur voor de derde maal naar boven. Ditmaal zette het schip koers in de richting Schevoningen. Het voer over het duin, langs de Kranenburgweg en maakte zoo eeji bocht over de stad terng naar Duindigt. De wind was intu8schen opgestoken, wat duidelijk merkbaar was aajri schommelingen die de ballon maakte. Even voor de landing, begon het schip boven de boseqhen van Duindigt plotseling snel te dolen, wat naar we •vernamen zijn oorzaak vond in de te plotselinge afkoeling van de ballon, die ineens van uit de warmere lucht lagen boven de stad in de koelere lagen kwam daarbuiten, hetgeen altii een snelle daling tengevolge heef Hetzelfde doet zich ook steads voor boven een watervlak, een reden waar om de balloncomipandant zich niet boven de zee heeft gewaagd. Door een handige manoeuvre liep alles gelukkig goed pf en kon het schip na een tocht van meer dan een half uur behouden op de renbaan landen De massa menschen, die aan den weg stonden geschaard en die het gévaar, waarin het schip verkeerde, niet hadden bemerkt, bleven wachten op een nieuwe opstijging. Maar de commaudant, de heer Dinglinger be vond de wind te .sterk om nog een nieuwe reis te ondernemen en gaf daarom order hot schip te demon teeren en reisklapr te maken, daar het per spoor naar Berlyn moest wor den terug gevoerd. De monteurs bij gestaan door het detachement genie soldaten, dat bij de landing steeds behulpzaam was ep ook de wacht heeft gehoud^p-lw- den ballon, ook op Rozenbiug te Amsterdam, begon nen dit werkj Even latew trok de commandant de ballon open, waardoor het waterstof gas, waarmede deze was gevuld, ont snapte en weldra lag het groote si- faarvormige gevaarte, dat zoo duizen- en in verrukking had gebracht door zijn sierlijke manoeuvres hoog in de lucht als een groote massa in elkaar gekreukelde gele stof terneer. Nog wachtte het publiek daarbuiten. Men dacht wellicht aan een ongeval. Maar er kwam niets meer te zien dan de wagens, die te 7 uur fyet schip naar het station transporteerden. Was het publiek teleurgesteld, dat op nog meer opstnging had gehoopt. Verheugd waren de soldaten, die by de Parseval V op Watergraafsmeer en op Dnindigt hebben geassisteerd. Op Watergraafsmeer toch bivak keerden de soldaten in open lucht en sliepen op stroo, op Duindigt was er tenminste een matras voor nachtleger, maar de mannen verlangden naar hun wolletje «n hunne gewone werkzaam heden, ondanks de extra toelage, die zij voor deze dagen ontvingen. 124 813 22 710 80 906 20 84 982 85 86 1075 1117 23 38 122S 06 1818 20 03 1414 «5 1570 00 92 1632 35 76 1702 12 22 59 1 IK» «1 2UU0 44 2183 2240 2818 81 2453 63 04 2027 82 30 84 2720 2734 48 03 2822 28 112 38 83 2910 3020 04 3100 3200 23 28 30 8367 05 8400 04 8507 25 71 3575 85 JXfctl 25 57 78 3827 08 3047 02 84 4000 01 4148 58 03 4200 20 41 04 4348 4412 70 4570 78 4039 05 4742 45 78 92 4871 4970 5024 44 5178 5208 97 5323 40 00 5447 48 57 88 5510 94 5005 44 00 5748 M 5813 50 70 5905 71 0010 99 0117 46 0343 6330 0418 72 73 0544 83 0040 73 77 6032 0809 6909 7120 7214 17 23 33 54 71 92 7316 23 68 71 00 7400 '403 94 7510 70 90 7640 46 «1 97 7734 781» 45 7902 03 88 8048 50 08 8189 09 8250 08 8805 29 31 8410 20 35 8551 75 95 8042 8747 01 H800 8971 9049 80 9119 08 80 9211 70 72 9344 9404 22 51 9504 10 22 9679 81 0787 8869 1» 90 9011 23 31 54 10014 18 70 10115 10210 71 78 06 08 101120 10410 15 10579 80 10000 ?2 10730 42 10832 55 78 80 10005 40 70 84 97 11000 44 78 90 11108 11209 29 88 11868 98 11408 8 54 00 1542 11608 80 11735 52 58 11839 95 12001 48 12102 14 31 45 50 12280 91 12840 41 56 08 12450 06 12501 28 83 74 12082 30 58 66 12701 0 40 80 12811 79 12944 13009 88 71 98 18128 41 40 80 80 13803 7 81 97 18510 23 50 75 18650 13738 13810 51 18007 81 14003 49 (18 00 IK) 14110 35 50 00 14215 75 04 14310 22 77 01 144-24 '20 14520 35 80 55 14010 82 14704 14807 10 84 80 14922 78 82 01 16108 81 15321 27 15420 30 85 16500 13 16 84 4 1 74 15614 15720 15881 78 15027 50 78 81 10000 84 44 (U 74 16124 63 10230 16801 16410 16559 72 88 16648 69 16746 87 16836 73 76 84 10070 78 94 17069 17154 1 7202 0 24 17300 22 80 06 99 17488 80 17518 97 17613 40 42 17744 17905 9 18081 85 18128 04 18205 48 84 18307 15 07 00 1*102 3 88 78 91 18521 32 90 18610 20 7ÏV84 18756 03 79 18879 19(166 10102 07 87 88 104Ü9 67 1M501 07 84 88 f» 10019 00 10810 10910 20010 28 64 7(1 20105 97 20273 20100 27 57 03 20583 80 87 20010 90 20721 84 80 Ü0 20826 40 20905 56 67 08 No. 20484 f 5000. 11540 f 2000. 6396 1000. 5710 on 12849 ieder 2255, 4139, 10907, 19111 ieder f 100. f 65. f 400. 12919 en van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.5 te Riga, laagste stand 743.4 te Sey- disfjord. Verwachting tot den avond van 9 Mei Zwakke tot matige oostelijke tot noord-oostelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. Prijzen van Pest in Indië. Bij het Departement van Koloniën ontvangen hot volgende telegram van don Gouverneur-Generaal van Ne- derlftnd8ch-Indië d.d. 7 dezer, betref fende postgevallen op Java „In de afdeeling Malang gisteren „(fi Mei) negentien gevallen waarvan „14 dooden, terwijl van lijders van „lijders van vorige dagen er nog zeven „overleden. „Te Soerabaja geen nieuwo gevallen „bijgekomen, doch een der lijders is „overleden. „Te Kediri en te Sitoebonde ^eon „nieuwo govallen bijgekomen. „Te Madioen een geval." De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het Wetsont werp tot wijziging der Militiewot kwam lieden den geheelen dag bijeen en zal verraoedelyk haar werkzaamheden van avond voortzetten. De Eerste Kamer zal volgende weok bijeenkomen tot het in openbare be handeling nemen van hot wetsontwerp tot nadere regeling van 'hot succes sierecht en van overgang bij overlij den en het wetsontwerp tot bestrijding der zedoloosheid. Te Columbus in den staat Ohio is een financieel schandaal ontdekt. Vijf hooge rechtelijke ambtenaren zijn in hechtenis genomen onder beschuit diging, door omkooperij de wetgeving van den staat beïnvloed te hebben Nog andere hooge ambtenaren moeten in de zaak betrokken zijn. Maandag 8 Mei 1911. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prgzen waren voor iste kwal. 40, 2e 37 en 3e 31 ct per halt KG. Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 3a, ae 28 en 3e 24 ct. per half KG. Vette varken» goede aanvoer, iste kw. a5l/ai kw. 24hf 3de kw. aa cent per half K.G. Schapen weinig aangevoerd. De handel was in vet vee en vette kal veren stil doch prijshoudend, schapen en lammeren stug lager in prijs, vette varkens traag en minder. Vorige Koers. heden 84% 847, US'/,, 647, 637, VAN DEN ttectciiliaiiilellcAnistürilaiii 6 MEI 1911. Stuutsleeuiiikcn. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronen re n to 4 pet. P.ort. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pot. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1807-69 4 pet. ld Obl. 6e Emissie 4 pet J^pan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Leo- na 5 pet. liv'M. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld iiP05 3 pet, lUiik- ent'redk't Instel llnge ti. Ned. Bankaandeolon IniliBtr Onder nemingen American Car Foun dry Oomp. 0. v. A. Id .Smelting Rofini ng Co^ Gert. v. Aund. Anglo American Tele- van een prachtige collectie MANTELS COSTUMES. BLOUSEN. HOKKEN Zijde en Japen stoffen in de grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste soorten waarbij de prijzen in zeer sterke con currentie zijn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, 99% 997,, 87'/, 92% 87%, 917w 48'/, 103'', 104 877, H*3/é 58'/, &83/«« 212 53'/, 74'/, 62'/b 747b 27 74'/, '216 186'/, 157',» 94'/, 101'/, 455 graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. Creillet Imfell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij. C.v,A Mijnbouw Mijen Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Ondern. Dorische Pet roleum I n- dustrie Mij. Gew. A. Kon.Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zoe- Mand" Preferente A. Ini,. Mercantile Marine Öy. afgest. Prof. A. Tabak-Ouderiiemliigen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lira. Cert. v. Aand. Sumrwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arsch au- W eonen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atch ison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleetiingeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei- s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 158'/a GELDKOERS. Prolongatio 3!/% pCt. Amerikanenen flauwer, Nationale Staatsfondsen beter, Culturen zeer stil doch prijshoudend, Tabakken beter, Petroleums hooger Mijnen prijshou dend. 27 74", 217 278 187'/, 156 V, 787 91", 100- 464'/, 462'/ 156'/, 115 10"/. lil'/. 60 75 11'/, 83'/, 90'/, 68 225'/, £160- 98'/, 30'/, 176 16';, 108'/, 167, 1117, 00 ie/» 837, 307, 175"/,, 116'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2