1 y is >e* T 4 9DRANT. Dinsdag* 9 Mei 1911. No. 11554. 50e Jaargang. *e\ i knevel oekenden lout” eaa. -^d.*T7-ertexxtie-blebca. voor G-o-ixcLsl ezx OzxLstrelcezx. wing! i trelcexi Verschijnt dagelijks Sixxxxerxla.xxd- Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON DE MAN IN ’T GRIJS. >1 i- en Bni ten d RMEIJ, JRATORIDM NA” behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. i! SKKEN Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Sixltexi laxxd.. jren T f 1.25 1 r? ■■i t. (Wordt vervolgd.) dt Zn., Gouda Amerika. Het Amerikaansche vredescongres dienei ook t vrede tusschen de Engebch-sprekende volken. geregeld tijdig ontvangen van i, vermakelijk- dan in onze (Adieu, Rook goed in ’t oor en 36, >or gebruik van •nze beroemde Rotterdam. gen in do I SUCOM. n steeds inadruppela »r i f 0,71. PR IJS DEK ADVEftTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte el Uk weten i Brood kan oefd beeft i G0I1ISIIIE COURANT. zer KIMHRLP- ilvuldig wordt na- paraten van andere man te brengen, »t rootle doo zen, ‘Z. Nanning, doch iet woord >Kina- onze fabriek af- Ned. Bond voor Vrouwen-kiesrecht. Zondag had te Breda in Hotel Mast- bosch de viordo jaarvergadering plaats van den Bond voor Vrouwenkiesrecht. De bekende clown van hot Nouveou Cirque, de neger Chocolat, die 27 jaren lang met zijn grappen de Parijzenaars heeft vermaakt, zal zich in het parti culiere leven terugtrekken en wordt bij die gelegenheid ridder van het legioen van eer. Maar niet, omdat do geeetige Chocolat een clown par ex cellence is, doch omdat hij zich ook verdienstelijk heeft gemaakt als phi- lantroop. In zijn vrije uren placht hij name lijk sedert vele jaren in do groote ziekenhuizen der Seinestad arme, zieke kinderen door voorstellingen op te vroolijken on ook na zijn afscheid van het meer uitgebreide Parijsche publiek, heeft hij zich dit veld van actie uit drukkelijk voorbehouden. Chocolat zal nu, ter eere van zijn benoeming tot ridder, in een groote vergadering, waar de negerafgevaardigden uit de Kamer zullen presidoeren, gehuldigd worden. Volgens te Rotterdam ontvangen particuliere berichten is de haven van öoerabaja voorloopig door de regee- ring voor uitvoer gesloten. ethode. Volko- n succes, geld and tegen anding franco na ontvangst 0.75 (ook post- 0.90. i en de uitwer- m. Indien na Dg niet geheel 'eren wij den w geheel gratis, 91 kennen ver envergadering lenvereeniging vonds 8’/j uur van het Café PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 Idem franco per post,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren - 11,1,11 Duitsohland. Duitsche zwondelbaronnen. Graaf Gisbert Wolff—Metternich had gisteren een lang onderhoud met zijn advocaat dr. Jassé en verklaarde, dat hij het verblijf in de „Charité’-’ niet langer had kunnen uithouden, omdat hij zich geestelijk volmaakt normaal voelde. Hij had daarom drin gend verzocht om naar het Huis van Bewaring in Moabit te worden over gebracht, en machtigde zijn advocaat zulks wereldkundig te maken. De diagnose der artsen in de „Charité” luidt ook, dat graaf Metternich vol komen normaal is. Het proces wegens credietzwende- larijen zal reeds dezer dagen een aan vang nemen. Het proces wegens valsch spelen kan eerst beginnen, wanneer „baron" Korff-König, die, naar men weet, in Britsch-Indiö is gearresteerd, naar Duitschland zal zijn uitgeleverd. Ij, Italië, i Een antieke villa van groote pracht is te Torre Annunziata aan de golf van Napels opgegraven. Men vond do wanden en vloeren met fraesco’s en mozaieken versierd, die op den Bac- chusdienst betrekking hebben. Engeland. De Engelsche kroon. Bij het naderen van de Engelsche kronings feesten wordt gewezen 3op. het zware gewicht van de kroon, die Koning George gedurende de plechtigheid eenige uren lang zal hebben te dragon. Zij weegt nl. meer dan 4 pond, wat de kroning voor de hoofdpersoon tot een inspannende geschiedenis maakt. Toen Koning Eduard VII bij het „passen" van de kroon want de kroon moet voor iederen monarch weer opnieuw pasklaar wordep ge markt tot zijn schrik haar gewicht leerde kennen, gaf hij zijn ceremonie meester dau ook de opdracht eenigo pauzen tusschen de gebeurtenissen van den grooten dag te strooien. Aan het slot van een dergelijke pauze, toen Z. M. het gewicht weer had te torsen, zeide hij glimlachend tot zijn omgeving„Dichters en wijsgeeren spreken en schrijven steeds van de last van een kroongij weet echter nog niet, hoe zwaar het in werkelijk heid is, een kroon te dragen." Frankrijk. Een niet alledaagsche plechtigheid zal binnenkort te Parijs plaats vinden. laten. Hempel wist ten laatste niet meer, wat hij denken moest, doch hield het echter met het oog op de de andere feiten toch voor mogelijk, ja waar schijnlijk, dat de beambte zich in den datum vergiste. Toen hij de herberg binnentrad, vond hij daar een briefje van de gra- vin van Grauenegg, waarin ze hem verzocht' zoo mogelijk vandaag nog tot haar te komen. Silas vond de oude dame weer met de kaarten bezig in de woonkamer, ditmaal alleen, en hij vroeg zich vol verbazing, wat stalen zenuwen die vrouw toch moest bezitten, om de kaart te kunnen leggen op den dag, dat men naar het lijk van haar man zocht. Zeker had ze iets van deze gedach te op zijn gezicht gelezen, wat zij zeide snel en om zich te verontschul digen „Verwonder u niet over de kaarten ik nam ze maar voor den schijn voor de bedienden Hempel zweeg. Geloofde zij, dat deze poging, om zelfs in zulk een ontzet tenden toestand, kalmte te huichelen, hem anders dan doelloos en dwaas toescheen 26) „Wijs me nu de zoon!” „Kockstein ging vooruit naar de groote zaal, waar men nog altijd aan ’t biljarten was. Hij nam met Hempel plaats in een vensternis.” Die daar is het, die groote met de reusachtige gestalte en het blonde hoofd, waarbij de zwarte oogen zoo eigenaardig uitkomen. „Een knappe jongen! Nu kon ik eigenlijk weer heengaana propos hoe is ’t met den man in ’t grijs Zijt ge hem nog niet op ’t spoor „Neen. Zes „mannen in ’t grijs” hebben ve gearresteerd, op wie het signalement paste en allen moesten we weer vrijlaten, daar ze hun alibi kon den bewijzen.” „Dat had ik wel gedacht. Steekbrie- ven brengen maar verwarring, daar van is ons geval weer een nieuw be wijs.” Hij dronk zijn tasch koffie uit, die de bediehde hem had gebracht, betaalde en stond op. „Adieu, Kock- stein! Houd die menschen oog, ofschoon er weinig reden toe is.” De Engelsche pers is vol lof over Lloyd George’s wetsontwerp. Over enkele punten die de minister in zijn rede niet duidelijk genoeg naar zijn zin had uiteengezet, heef hij aan eenige bladen mededeelingen gedaan, omdat de tekst van het ontwerp’ nog niet openbaar is gemaakt. Zoo heeft b.v. de minister aan de Daily Chronicle meegedeeld, dat ook dienstboden on der de ziekteverzekering zullen vallen. Zij zullen evenals de hoogst aange slagen arbeiders 15 cent per week moeten storten, omdat de minister van meening is, dat hun loon eigenlijk vermeerderd moest worden met een bedrag dat nu wordt uitgekeerd in den vorm van kost en inwoning. Alle Britsche onderdanen kunnen aan de verzekering deelnemen, ook zij die meer dan f 1920 verdienen. Daar echter de patroon in zoo’n geval geen premie betaalt, is de uit- keering ook geringer. Bestaande ziekte- en ondersteuningsfondsen kun nen ongestoord blijven voortbestaan, mits zij soliede zijn en door het per soneel van de zaak door welke de verzekering is opgericht, zelf wordt beheerd. De verzekering tegen wer keloosheid kan ook tot andere bedrij ven worden uitgebreid, wanneer een voldoend aantal van de betrokkenen dit den minister verzoekt. Pas is deze gewichtige wet inge diend en is de voor Engeland nog belangrijker Veto-Bill in tweede le zing afgedaan, of een nieuw belang rijk j wetsvoorstel houdt het Lagerhuis bezig. De liberale afgevaardigde Sir George Kemp heeft een wetsontwerp betreffende vrouwenkiesrecht voorge steld. Berustte het kiesrecht in het ontwerp allereerst op het bezit, na een ernstige critiek is het gewijzigd zoodat de voorsteller kon meedeelen, dat ongeveer 80% der volgens het ontwerp kiesgerechtigde vrouwen óf in haar eigen onderhoud óf echtge- nooten van werklieden zouden zijn. Enkele meedeelingen willen we doen uit de debatten. De afgevaardigde Goulding, die mede de verdediging van het ontwerp op zich had geno men, achtte de kwestie van vrouwen kiesrecht urgent. Het aantal vrouwen dat in haar eigen onderhoud vóórziet, wordt met den dag grooter. Hij vond het onrechtvaardig, dat de vrouw wel „Wat drommel mag daar achter steken Deze kranige oude hoeren zijn zoon kunnen toch niet de moordenaars zijn Maar wat deed hen dan zoo schrikken Silas kon de gedachte aan de Grau- ensteiners niet kwijt worden. Hij ver trouwde op niets zoo vast als opzijn instinct, dat hij steeds als zijn beste hulpmiddel beschouwde en hetwelk hem ook nog nooit in den steek had gelaten. Dit instinct zeide hem nu, dat over het verdwijnen van graaf Grauenstein een raadsel lag, waarvan de oplossing veel verschilde van hetgeen hij en an deren tot dusver hadden vermoed. Maar wat was het Wie kon het op lossen Zoo kwam hij eindelijk in Wildon aan en knoopte daar nogmaals een gesprok aan mot den spoorwegbeambte over de reis van graaf Demeter. Thans, nu diens verdwijning reeds bekend was, kon hy natuurlijk heel andere vragen stellen dan vroeger. Maar de beambte bleef er bij, ook toen hom op de verklaring van den kamerdienaar werd gewezen, dat de graaf niet op Donderdag maar op Vrijdag naar Graz was gereisd. Op Donderdag was hij heel zeker niet ge gaan, want toen had zelfs niemand met den trein van 8.55 Wildon ver- Op dit oogenblik trad een jonge man binnen. „Graaf Herbertmompelde Hem pel verbaasd, terwijl hij zich snel ach ter Kockstein verborg „wat moet die hier Ik dacht dat hij „mama” vandaag niet alleen wilde laten Met gespannen gelaat zag Silas, hoe Herbert Walter van Grauenstein na derde en hem een teeken gaf, dat hij hem verlangde te spreken. De jonge officier legde onmiddellijk de keu neer en ging naar zijn neef. De twee jonge mannen stonden geen tien schreden schreden van Silas af, doch daar het op dit oogenblik vrij druk was in ’t café, kon hij niet ver staan, wat ze zeiden. Maar wel zag hij, hoe Walter plotseling doodsbleek werd en zijn neef met grooten schrik aanstaarde. „Honderd gulden gaf ik,” mompelde Hempel, „als ik wist, wat hij hem heeft gezegd. Bij den haat, dien de Graueneggers zijnen ouders steeds ge toond hebben, kan de jonge man toch niet zoo ontstellen over het verdwij nen van zijn oom?” Herbert en zijn neef begaven zich intusschen naar de aangrenzende stil lere speelzaal en Hempel volgde hen, als door eene geheime macht gedre ven. In ’t voorbijgaan nam hij een eourant op, waarachter hij zich ver te Baltimore heeft een motie aange nomen, waarbij het instemming be tuigt met president Taft’s pogingen om een blijvende werelvrede te scheppen, dan het sluiten van een arbitragever- drag met Engeland en door het in voeren van een internationaal Prezen hof en van een Internationaal scheids- rechtbank. Voort wordt er in de resolutie bij de Amerikaansche regeering op aan gedrongen, onderhandelingen te ope nen met andere mogendheden, ten einde te komen tot een vi^des-verbond, welks leden alle quaestifs, van welken aard ook, door arbitrage zullen laten beslechten. Verder besloot het Cpngres deel te nemen aan de viering in 1912 van het honderdjarig bestaan van den belasting moest betalen, doch geen enkel woord mocht meespreken over de besteding er van. Het argument, dat de vrouwen geen deel nemen aan de verdediging van het vaderland en daardqpr ook het kiesrecht niet ver- eg, beantwoordde hij aldusdat titans soldaten en officieren slechts zelden hun stemrecht uitoefenen. Trouwens de diensten die de vrou wen als verpleegsters in tijden van oorlog verrichten door de zieken en gewonden op het slagveld te helpen, noemde spreker zeer belangrijk. Na mens de arbeiderspartij verklaarde Henderson het niet geheel en al met het ontwerp eens te zijn, al zou zijn partij voor de tweede lezing stemmen. De Labourpartij zou trachten het ont werp zoo te verbeteren, dat alle vrou wen het kiesrecht zouden krijgen, omdat naar hun meening het vrou wenkiesrecht nog te veel aan bezit was gebonden. Een ander bezwaar noemde Henderson dat de invoering van vrouwenkiesrecht dat van alge meen mannenkiesrecht zou belemme ren. Tegen het ontwerp sprak enkel de afgevaardigde Sir Maurice Levy. Deze stelde voor een tweede lezing niet toe te staan. Dit voorstel werd echter met 255 tegen 88 stemmen verworpen. Daarna werd het ontwerp met dezelfde meerderheid verwezen naar een commissie van voorbereiding. Of het ontwerp het tot een derde lezing zal brengen, is nog niet te zeggen, omdat de regeering over de wenschelijkheid betreffende de invoe ring van vrouwenkiesrecht verdeeld is. Dit bleek nog weer toen Donder dag j.l. de regeering werd gevraagd, of zij indertijd het besluit van den Senaat van Australië waarin de in voering van vrouwenkiesrecht voor Engeland werd voorgesteld, had ont vangen en of zij overeenkomstig den gegeven raad dacht te handelen. Het antwoord van Asquith luidde als door ons boven is medegedeeld. De libe rale pers dringt er op aan, dat de regeering nu een zoo sterke meerder heid zich voor een tweede lezing heeft uitgesproken, die faciliteiten zal wil len verdeelen, waardoor een behan deling in derde lezing mogelijk wordt. afdeelingen opgericht. Door de penningmeester werd ver slag uitgebracht omtrent den finan- cieelen toestand, waaruit bleek dat hoewel er dit jaar nog een tekort in kas is van f 72.88, de toestand roos kleurig is dan aan het eind van het vorig hondsjaar, toen er een nadeelig saldo van ruim f 420 te boeken viel. Het voorstel van ’t Hoofdbestuur om 25% van ’t bedrag der contributie door de afdeelingen te doen afdragen werd aangenomen. Als plaats voor de volgende jaar vergadering werd Arnhem verkozen. In comité-generaal werd de volgende motie aangenomen De algemeene vergadering overwe gende dat gebleken is dat omtrent de De presidente, Mevr, van Eeghon- Boissevain opende de vergadering met oen hartelijk welkom tot de aanwe zigen. Met vreugde werd door de presidente geconstateerd dsj de Bond in bloei toeneemt en spr. bracht dank aan de ijverige propagandiste Mej. Mario Stevording en aan de vorige propagandiste Mev. Wijnaondts Fran- cken-Dyserinck, die zich thans uit de vrouwenbeweging heeft terugge trokken. Met leedwezen herdacht de presi dente het overlijden van Mr. J. D. Veegens, oud-minister en het* uit ’t bestuur treden van Mr. Werker. In het hoofdbestuur zijn twee nieuwe krachten gekomen, Mr. Ed. Philips en Mevr. D. Hesselink—Baas Boeking. Spr. uitte den wensch, dat allen zul len samonwerken aan het groote na tionale werk van vrouwenkiesrecht. Met gloed van overtuiging toonde spr. nog eens aan, dat hot bevorderen van vrouwenkiesrecht is oon groot maatschappelijk werk waaraan iedor rechtgeaard Nederlander verplicht is doel te nemen, opdat ons volk zich verhoffe boven het peil, waarop het thans staat. Nog eens herhaalde mevr. v. E., dat de Bond openstaat voor ieder, van welke richting, opvatting of over tuiging men ook zij. Ingekomen was een uitnoodiging van Mrs. Chapman Catt totbywonen van het Internationaal Congres voor Vrouwenkiesrecht, dat in Juni te Stock holm zal gehouden worden, welke gaarne werd aangenomen. Uit het verslag der secretaresse bleek dat de Bond thans 4200 leden telt; in het afgeloopen jaar zijn 16 nieuwe school en hot gelukte hem werkelijk onbemerkt in een hoekje plaats te nemen. Hij zag, hoe Walter zijn vader toe fluisterde en hoe deze daarop begon te beven en de kaarten uit de handen liet vallen. De uitdrukking van zijn gezicht verried nog duidelijker dan dat van Walter, schrik en ontzetting. Als vermoeid stond hij op. „Mijne heeren”, zei hij met inspan ning: „Ge-moet me voor vandaag ver ontschuldigen, men brengt mij daar berichtoen berichtdathij staarde een oogenblik als verstrooid van den een naar den ander. „Papazei Walter bijna waar schuwend. Toen nam de oude man den arm van zijn zoon en verliet de tafel, terwjjl hij mompelde Ja, kom kom mee naar huis.” Nauwelijks eene schrede van Hempel verwijderd bleef hij staan keek vol angst tot zijnen zoon op. „Wat nu kwam het over zijne lippen. Walter trok hem verder. „Wat nu, papa? Kom maar de menschen kijken reeds allen naar ons!” Alle drie verdwenen. Hempel liet» de courant vallen en haalde onwillekeurig zijn snuifdoos te voorschijn, waarin hij snel achtereen eenige grepen deed.”

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1