GROOTE EXPOSITIE „Carr's lont" ADVERTENTIES. VEBGADERISiG VA\ DE\GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Veemarkt te Rotterdam. Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant I Posterijen en Telegrafie. ZOIIKII IOI I. D. SAMSOW. F.rina T. VRHMKIJ, grenzen van doel en middelen in de statuten opgenomen, verschil van op vatting in den Bond bestaat, wen- schende die geschillen tot oplossing te brengen door een duidelijke uit spraak dienaangaande spreekt als hare meening uit dat de statuten verbieden elk adresseeren aan de bevoegde macht betreffende welk onderwerp ook uit gaande van den Bond, zijne afdeelingen of besturen. Het voorstel van het H.B., dat de tot nu toe aan punt 4 en 5 der sta tuten gegeven uitlegging gehandhaafd zou blijven, werd aangenomen. Mej. Mr. Anne Bol te Middelburg bracht verslag uit van de vergadering van den Ned. Vrouwenraad, aldaar gehouden, Nog werd opgenomen in het huis houdelijk Reglement een nadere rege ling van de noofdbestuursverkiezing, terwijl door de Pres. een oproep werd gedaan vooral tot de vrouwen om zich meer als propogandiste beschik baar te stellen. De jaarlijksche vergadering van Achawa, Bond voor Israel. Gods dienstonderwijzers in Nederland zal 7 en 8 Augustus te Meppel gehouden worden. Luit W. B. C. van Tongeren, f Omtrent den le-luitenant W. B. C. van Tongeren, fungeerend adjudant der Normaal-Schietschool, die tenge volge van een val mot zijn rijwiel jl. Zaterdag, op zoo treurige wijze het leven verloor, deelt men nog mede. Luitenant Van Tongeren werd in 1882 geboren en genoot zijn opleiding aan ae Koninklijke Militaire Academio. Hij stond bekend als een hoogst be kwaam en werkzaam officier, was een voorbeeldig kameraad, die zoowel bij de officieren als by het ondergeschikte personeel der Schietschool zeer be mind en geacht werd. Men deelt nog mede, dat het on geval vermoedelijk hieraan is toe te schrijven, dab luitenant v. Tongeren, komende van de Normaal-Schietschool met een portefeuille met dienststukken onder den arm, welke hij ter nadere behandeling mede naar huis had ge nomen, dientengevolge zijn rijwiel niet voldoende in zijn macht had. Vrijdag 28 April 1911, (Slot). De heer van Galen: Dus de heer Usselstün heeft als voorbeeld Zaandam genoemd zonder op de hoogte van de toestanden aldaar te zijn. Welnu, ik heb hier voor mij de officieele cijfers betreffende de aanvoeren in 1909 op de markten te Gouda en te Zaandam. In Gouda werden aangevoerd aan runderen en kalveren ruim 10000 stukste Zaandam 473een belang rijk verschil dus. Daaruit blijkt dat men gemakkelijk op een gedempte gracht een markt kan houden wan neer er luttel of geen aanvoer is. Te Gouda zijn aangevoerd 6000 schapen en lammeren: te Zaandam 89. De aanvoer van varkens en biggen op de Goudsche markt was 41000 stuks, te Zaandam totaal 35 varkens. Wanneer men plaatsen waar op een gedempte gracht een markt kan gehouden worden, moet men een plaats noemen waar evenveel aanvoer X is als hier. De heeren komen derhalve met argumenten zonder vooraf over dacht te hebben of zy steekhoudend zijn. Ik meen dat iedereen overtuigd zal zyn dat de Turfmarkt geen gracht is om er markt te houden. De heeren spreken zich trouwens ook voortdu rend tegen, want zij willen er ook een verkeersweg van maken maar als men een vorkeersweg maakt dan moet men dien vrij houden en er geen markt brengen. De heer Knuttel: Ik sta op het zelfde standpunt als de heer Neder- horst. Ik ben hier naar toe gegaan met het idee om naar aanleidingsvan hetgeen ik hier zou vernemen mijn stem over de aanhangige voorstellen te bepalen. Nu hoor ik van den heer van Galen enkele mededeelingen, welke m\j buitengewoon frappeeren. Hy ver- golijkt de aanvoeren op de Goudsche markt met die te Zaandam maar dat heeft niets met elkander te maken. Te Zaandam wordt de markt ge houden op de Gedempte Gracht, ter breedte ongeveer van de Turfmarkt. Alles wat op die markt omgaat con centreert zich op die gracht. Hier te Gouda is het echter een geheel ander geval, hier zal de Markt blijven de markt en de gedempte gracht wordt een noodhulp voor de markt. Dat is dus een groot verschil. Wanneer men op marktdag te Zaandam komt zal men zien dat er op die markt aldaar, al is de aanvoer niet zoo groot, ver bazend veel kramen staan, er komen een massa kooplieden uit Amsterdam en veel bezoekers. Het is een drukke morgen als het markt is. Alles con- centreerd zich daar op één plein. Het gaat dus niet aan de markt van Gouda, waarvan een deel zal worden overgebracht naar een te dempen water, te vergelijken met een markt elders, die uitsluitend op der gelijke gedempte gracht gehouden wordt. De heer IJsselstijn: De heer van Galen werpt ons voor de voeten dat wij komen met een ondoordacht voorstel. Dat werp ik verre van mij. Dat is een bewering waarvoor geen bewijs geleverd wordt. Ik zou met hetzelfde recht zoo iets vd.ii de Markt commissie kunnen beweren maar ik zie de leden van die commissie daar voor als te ernstige menschen aan. De statistiek, welke de heer van Galen noemde en waaruit hij het bewijs putte dat ons voorstel ondoor dacht was, betreft den aanvoer van vee maar ik ben zoo straks begonnen met te zeggen dat ik do gedempte Turfmarkt niet wil gebruiken voor veemarkt. Ik begrijp den geheelen opzet van het beteog van den heer van Galen niethij tracht mij uit het veld te slaan met dergelijke statistiek, welkemet de zaak zelve niets te maken heeft. Ik herhaal, hetgeen de heer van Galen zeide omtient ons voorstel kwetst mij niet maar ik werp het toch verre van ran. De heer van E i j k Uit hetgeen I wij nu van de heeren vernomen heb ben blijkt dat de bedoeling is op de gedempte Turfmarkt te plaatsen de kramen. Ik wil 'wel zeggen dat, als men van de markt de kramen ver wijdert, men dan de attractie van de markt zal wegnemen. Men zal mij misschien vragenzijn die kramen dan zoo groot voordeel voor Gouda Neen, dat niet, maar wel geven zij een groote drukte en be- weging op de markt. De menschen komen n^ar Gouda en komen juist op de markt om daar hun inkoopén te doen aan de kraampjes en het is een actractie voor Gouda dat alles op de markt is. Wanneer men nu zegtdoor de varkens van de markt te nemen gaat er ook iets weg, dan antwoord ik dat men dan daar niet ziet de koop lieden die voor de varkens komen, maar die brengen niet zoo groote beweging en drukte als het groote publiek dat zich daar beweegt. Wan neer men de kramen naar de Turfmarkt brengt zullen de bewoners van de Markt zeker zeggen dat de levendigheid van de Markt weggenomen is. Indertijd is er een beweging onder de winkeliers geweest om de kramen van de markt te krijgen ten einde te beletten dat menschen van buiten de gemeente hier hun waren kwamen ver- koopen. Ik denk dat, wanneer men thans dergelijke beweging op touw zou willen gaan zetten, meer dan der winkeliers er tegen zou zijn. Zij hebben ingezien dat juist door die kramen het bezoek aan de markt drukker wordt. Nu doen de raarktbezoekers wel in koopén bij die kramen maar zij koopen weder andere artikelen bij de win keliers. Zooals gezegd, door de kramen te verwijderen van do markt zou men tevens de attractie van de markt weg nemen. En wanneer men de kramen naar de Turfmarkt brengt dan hebben wij geen markt uitbreiding noodig. Men verdeele dan de markt over de ge meente. Dat zou wol in het belang der gemeente zijndan hebben wij niet de Turfmarkt te dempen en is er geen uitbreiding noodig. Met een voorstel daartoe zop ik echter niet durven komen men zou anders een geschreeuw hooien van do marktbe- woners. De heer van der Torren: De heer Kolijn heeft gezegd dat telkens nieuwe denkbeelden aan de hand zijn gedaan. Dat kan toch niet van de Marktcommissie gezegd worden die is na rijp beraad gekomen met een plan dat een rond geheel is. Zij heeft aldus geredeneerdeen van de grootste aanvoeren betreft de varkens en biggendie aanvoer neemt I het nieuwfe gedeelte, waar tevens een kleine waaggebouwtje zal geplaatst worden voor die dieren. Zoodoende zal de oude markt gebaat worden er gaat dan heel wat rommel af en eveneens de varkenmarkt. Ik beveel dus het. plan der Com missie ten sterkste bij den Raad aan. De Voorzitter: Ik geef den hee ren van der Ree, IJsselstijn en de Jong in overweging hun voorstel aan te vullen met een tweede gedeelte, waarbij op de Gemeentebegrooting on der de Ontvangsten en Uitgaven een post van f 43.500 wordt gebracht. Dit bedrag is de laatste raming (van de Commissie van Fabricage) van de kos ten van demping der Turfmarkt. De heer van der Ree: Mede namens mijne medevoorstellers ver klaar ik ons voorstel in dien zin te wijzigen:. De Voorzitter: Ik meen dat beide voorstellen even wijde strekking hebben. Er kan niet worden gesproken van een voorstel dat wijdere strekking heeft dan het andere. Ik zal dus aan den Raad zelf ter beslissing overlaten welk voorstel het eerst in stemming zal komen. Ik breng derhalve in stemming mijn voprstel aan het voorstel van B. en W. den voorrang te geven. Het voorstel van den voorzitter komt in stemming en wordt me( 13 tegen 6 stemmen aangenomen. Voor: de heeren Bokhoven, Jon genburger, Kolijn, van Galen, Jaspers, Vergeer, Herman, van Eijk, van der Torren, van Iterson, Prince, Dessing en van de Velde. Tegen: de heeren van der Ree,' de Jong, Nederhorst, Knuttel, Muijl- wijk en IJsselstijn. Het voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt met 12 tegen 7 stemmen aangenomen. Voor: de heeren Bokhoven, van Galen, Nederhorst, Vergeer, Knuttel, Herman, van Eijk, van der Torren, van Itersor., Prince, Muijlwijk en van de Velde. Tegen: de heeren van der Ree, Jongenburger, de Jong, Kolijn, Jas pers, Dessing en IJsselstiin. De Voorzitter: Ten gevolge van den uitslag dezer stemming is vervalleh het voorstel van de heeren van der Ree, IJsselstijn en de Jong. Aan de orde: Het suppletoir Kohier der school gelden óp de Burgerscholen, dienst 1910/11. De bezwaarschriften van D. van Burgel, D. van der Laan, P. Oskam, H. Hoogendoorn, J. P. van Daalen, C. F. P. B. C. Streefkerk, P. C. van Hemert, W. Zorg, W. N. A. F. C. H. van der Sluijs, J. A. Broere Pz., P. J. H. Tillemans, J. J. Wou denberg tegen hunne aanslagen op de suppletoire kohieren der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910. Deze puntén worden in besloten zitting behandeld. heropening wordt medegedeeld öt suppletoir Kohier der School- op de Burgerscholen dienst 1910/11 is goedgekeurd. Dat op de bezwaarschriften de vol gende beschikkingen zijn genomen. Gehandhaafd zijn de aanslagen van D. van Burgel, D. van der Laan en H. van Hemdrt. De aanslag van P. Oskam is ge bracht op f700.H. Hoogendoorn op f 500.en J. P. van Daalen op f 700.-, C. F. P. B. C. Streefkerk op f450.—, W. Zorg op f575.—, W. N. A. F. C. A. van der Sluijs op f 5^0. J. A. Broere Pz. op f 800.P. J. H. Tillemans op f500.en J. J. Wou denberg zal berekend worden naar een aanslag van 5 maanden. Aan de orde: Het voorstel om de gemeente-reini ging in het openbaar aan te besteden. De heer van E ij kM. d. V.Ik zou willen voorstellen dit punt van de agenda af te voeren. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. steeds toe en dat maakt ook dat de marktruimte te klein is. Nu is de var kenmarkt gevestigd zoowel achter de Waag als naast het Stadhuis. Die var kens moeten gewogen worden in het Waaggebouw, waar echter tevens ge wogen worden andere artikelen als kaas, boter enz. Dat is een onhoudbare toestand. Een hulpwaag aan te brengen is onmogelijk. Hoe kan men den men schen het vertrouwen bijbrengen dat men in een waag, die telkens opge slagen en afgebroken wordt, zuiver kan wegen De Marktcommissie wil dus de markt ontlasten door de var kens en biggen over te brengen naar Bezoek der F.ngelsche landbouwers. In aansluiting op het gisteren ver melde geven'wij thans een overzicht van de twee groepen, welke een ex cursie maakten naar Stolwijk en naar Haastrecht. De eerste van deze bracht onder geleide van de heeren Dogterom, A. C. Coster, H. W. O verbosch, Boutera en Mej. Montijn een bezoek aan de boerderijen van de landbouwers Bon- gere en Zijderlaan te Stolwyk, waar de woning en het geheele bedrijf werden bezichtigd. De verschillende heeren verklaarden het bedrijf. De Engelschen waren een en al bewon dering over het geziene. Vooral von den zij het merkwaardig en het is weer een staaltje van de zoo hoog geroemde zindelijkheid by de Hol- landsche boeren, dat het gezin van den landbouwer Zijderlaan des zomers huisvestte in den als woohkamer ingerichten stal, waar des winters het vee onderdak wordt gebracht. Bij het vertrek bracht dan ook Mr. H. W. Middleton, Enfield (Midd lesex) namens het gezelschap zijn bij zonderen dank voor de bereidwillige openstelling van huis en bedryf door de heeren Bongers en Zijderlaan en uitte hij zijn groote bewondering voor al het geziene. Vandaar werd een mooie rijtoer ge maakt door de Krimpenerwaard, langs frissche weilanden en groenende hoo rnen naar Berkenwoude, vanwaar de tocht werd vervolgd over Gouderak naar Stolwijkersluis. Daar werd nog een kijkje genomen in de kaaspak huizen van Gebrs. de Vreugt, waarna de rijtuigen naar het hotel de Zalm reden. Aan allo leden van de British Dairy Farm Association was een boekje uit gereikt waarin in hot Engelsch een korte beschrijving was gegeven van Gouda en van de fabricage van Goud sche kaas. De tweede van deze groep bracht een bezoek te Haastrecht, aan de hoeve Kloostoratein. Het gezelschap werd daar zeer har telijk ontvangen door de familie Van den Broeke van» Oudenrijn, die daar voor van Utrecht waren overgekomen. Deze geheel in antieken stijl ge meubelde hoeve trok de bijzondere aandacht van de Engelsche bezoekers, zij waren in extase over hetgeen zij daar te bewonderen kregen. De familie van den Broeke van Oudenrijn onthaalde de gasten op schit terende wijze. Na de lunch te hebben gebruikt in het café Wed. Blanken werd een rijtoer gemaakt naar Oude water en vandaar terug naar Gouda. Deze tocht geschiedde onder ge leide van den heer L. de Vries, Mej. M. Smit en de heeren W. C. van de Stolpe, H. Eijssen en Mr. Eve. Toen alle groepen van de excursies waren teruggekeerd, werd door velen gebruik gemaakt een en ander te gaan zien wat Gouda den vreemdeling voor belangrijks kan toonen. Zoo ging een groot gedeelte waarby zich ook aansloot de heer V. R. IJ. Croesen, Secretaris van de Kon. Ned. Landbouwvereeniging, de beroemdJ kerkglazen bezichtigen, waarvan een Eng. beschrijving door de firma J. van Ben turn zoon beschikbaar was gesteld en daarna een bezoek brengen aan de Goudscho Pijpenfabriek van de firma P. van den Want'Gzn, alwaar een doosje miniatuurpijpjes den bezoekers werd aangeboden. Toen bezocht dit gezelschap nog de kaasstremsel- en kleurselfabriek van de firma J. Coster Zonen, waar het door den heer A. C. Coster werd rondgeleid. Aan de deelnemers werd daarp de eerewijn aangeboden. Ook werd nog de Plateel bakkerij Zuid-Holland bezichtigd, waar de heer Hoyng de Engelsche gasten ontving en rondleidde, waarna de champagne-kelk rondging en mevr. Hoyng aan alle dames een fraai vaasje als souvenier aan Gouda aanbood Eenige heeren bezochten de kaas pakhuizen van den heer J. van Eijk, waar door genoemden heer na bezich tiging van de gebouwen, den Engel schen werd getoond hoe de kaas voor export wordt gereedhemaakt. 't Was i'ammer, dat niet meerdere leden dit lebben gezien, want juist voor den vreemdeling die zooveel van dit Goud- I sche product verorbert, was dit zeer belangrijk. Over de paarden van den heer van Eijk waren de Engelschen enthousiast. Een ander gedeelte, bestaande uit ongeveer 60 personen brachten een bezoek aan de Kon. Stearinekaarsen fabriek Gouda. De tijd voor bezich tiging van deze geheele inrichting was niet beschikbaar, zoodat slechts een gedeelte kon worden bezien. De heeren Dr. D. W. IJs8el de Schepper en B. W. van Eldik Thieme leidden het ge zelschap rond en gaven hier en daar toelichtingen. Aan alle inrichtingen die door de vreemdelingen werd bezocht werd door een hunner den dank uitgesproken voor de welwillende openstelling der bedrijven tot bezichtiging, en meer malen spraken zij hun verrassing uit over hetgeen door Gouda wordt ge produceerd. Te zes uur ving het diner aan in desocieteit „Ons Genoegen." De zaal Kunstmin was tot eetzaal ingericht. Het was een reusachtige tafel. In het gedeelte grenzende aan de societeitazaal stond de hoofdtafel in hoefijzer vorm, waaraan met den president van het gezelschap mr. Geo. F. Roumieu alle Hollandera als gasten aan den disch aanzaten. In het andere gedeelte der zaal waren vijf lange tafels in rijen naast elkaar gezet, waaraan het En gelsche gezelschap had plaats genomen, De met bloemen smaakvol versierde tafel leverde een aardig gezicht on en gaf een f eestelij ken indruk. Aan het "Tceurige diner, dat door den heer Van Heuveln, alhier werd geleverd, sprak de voorzitter Mr Roumieu, Far n ham (Surrey) een dank woord aan den heer Valckenier de Greeve, die als voorzitter van de Afd. Gouda en Omstreken van de Holl! Maatschappij van Landbouw, met dé velen die hem terzijde hebben gestaan aan het Engelsche gezelschap zulk een schitterende ontvangst heeft bereid als waarop geen der deelnemers had durven hopen. De Engelschen, zoo zei de heer Roumieu zijn enthousiast daarover maar bovendien zij hebben op dezen dag zooveel gezien wat hun bewonde ring heeft opgewekt en wat voor hen van groot belang is, dat zij het ten hoogste waardeeren op deze wijze daar toe in de gelegenheid te zijn gesteld. Spr. bracht vooral ook zijn lof aan de Rykstuinbouwschool te'Boskoop, die hij hoogst belangrijk noemde. Deze met humor gekruide rede oogste van de zijde der Engelschen een warm applaus en werd met een „Godsave the King" besloten Maar onmiddelijk daarna speelde de muziek het „Oude Wilhelmus" wat door de Hollanders uit volle borat werd mee gezongen. De heer Valckenier de Greeve riep den Engelschen, die hij door zijn tocht naar Boskoop verhinderd was toe te spreken nog het welkom toe in Gouda. Voorts bracht genoemde heer aan Mr. Roumieu dank voor diens waardeerende woorden en bood hij ten slotte aan allen als een souvenir aan de excursie naar Gouda, een aschbakje van Goudsch aardewerk, waarin de datum 8 Mei 1911 en een aardige Goudsche pijp met de beeltenis van Koning George V, uit dê fabriek van de firma P. van der Want Gzn. Het diner verliep snel, daar de tijd tot vertrek naderde. Het gezelschap spoedde zich dan ook weldra naar het station, waar te 7.49 de trein voorreed, die den Engelschen naar Arnhem voeren zou. Van uit den trein betuigden de deelnemers aan het bezoek nogmaals hun dank aan de verschillende leiders, handdrukken werden gewisseld, en onder een geestdriftige ovatie stoomde de trein het station uit, om van uit het lage polderland de sympatieke vreemdelingen het schoone Gelderland in te voeren. Wij wenschen hen een goede reis! De moord te Koekangerveld. De aanhouding van den vader van den schaapherder Jan Winters, die in September 1909 met den 60-jarigen Hendrik Bakker en diens huishoud ster te Koekangerveld (Dr.) werd ver moord, is geschied op een aanwijzing van een broeder van den vermoorden schaapherder, die op zijn sterfbed aan zijn stiefmoeder bekend heeft, dat hij met zijn vader den drievoudigen moord heeft bedreven. De stiefmoeder stelde den rijksveldwachter Kracht met deze bekentenis in kennis, waarop Kracht met zijn collega Pool den ouden Winters in hechtenis nam. De verdachte ontkent; de vrouw blyft echter bij haar verklaring. Een staaltje van waren zin voor het vereenigingsleven, heeft een ruim 60-jarig arbeider hier gegeven. Staker aan de Koninklijke Stoom-schoenfa- briek van den heer A. H. van Schijndel te Waalwijk, zou hij wegens zijn hooge ouderdom door den Nederlandschen Lederbewerkersbond op pensioen wor den gesteld om hem zoo een rustigen ouden dag te bezorgen. Hoewel hij dit voornemen op grooten prijs stelde, kon hij het toch niet over zich ver krijgen de vereeniging op zooveel kosten te jagen en klaplooper te spelen ten nadeele zijner makkere. Met onvermoeide vlijt toog hij er daarom op uit elders werk te vinden, wat hem na lang zoeken eindelijk ge lukt is. Dit zeldzame voorbeeld van aanhankelijkheid aan zijn vereeniging wat hy hooger stelde dan eigen ge win, heeft veel indruk gemaakt op de schoenmakera en de onderlinge soli dariteit en eensgezindheid niet weinig verhoogd. Hbld. Schrijversloon, Een Amerikaansche schrijfster, mrs. Rice, had een geweldig succes met een humoristisch boekje„Mrs. Wiggs of the Cabbage Patch". Haar hono- 'rarium ls wellicht in verhouding een van de hoogste, die ooit werden uit betaald zy kreeg een pond sterling per woord. Dit verzinkt echter in 't niet bij 't schrijversloon, dat een zekere Lady Pitairn oogstte. Een schatrijke oom dicteerde haar zijn testament, dat geheel te haren gunste was on haar tot de universeele erfgename maakte van een vermogen van zes en dertig milloen gulden. Het testa ment was kort en bondig het bestond uit honderd twintig woorden, en ze ontving dus voor elk woord een schrijversloon van driemaal honderd duizend gulden en zonder kans op literaire kritiek. Te Leeuwarden zijn Donderdag en Vrijdag zijnde de beide laatste dagen, waarop in dit seizoen kievitseieren mochten worden verhandeld nog on geveer 1800 kievitseieren aangevoerd welke tegen den prijs van 14 tot 16 cent per stuk zijn van de hand ge daan. Van dien aanvoer zijn ongeveer 1200 stuks naar het buitenland ver zonden, waarvan 800 „op avontuur" naar Londen. GOUDA, 9 Mei 1911. Gisteravond hield de steenkolenver- eeniging „Winterzorg" op de boven zaal van het café „Schaakbord" alhier hare algemeene ledenvergadering. Uit het verslag van den secretaris stippen wij het volgende aanDe vergadering welke slecht bezocht was werd te 87, uur door den voorzitter geopend. Na de mededeeling van een onder houd met de directie der steenkolen- handelsvereeniging te Utrecht teneinde door met andere vereenigingen geza- mentlijk in te koopen lagere prijzen te bedingen, wat tot geen gunstig resultaat heeft geleid, alsmede een ingekomen schrijven van het bureau van arbeidsrecht om finantieele steun, werd overgegaan tot het aanbesteden der steenkolen en anthraciet. Hier voor werden aangewezen voor de le vering der steenkolen de firma Klop- penberg te Zalt-Bommel, en voor de anthraciet de firma P. de Vroedt alhier. Verder werd besloten indien er geen buitengewone zaken te behandelen zijn deze vergaderingen in het vervolg niet meer te houden omreden zoolang men aan het syndicaat blijft toch dezelfde leverancier heeft. Het voorstel om de a.s. winter enkele leden proef te laten stoken met anthraciet vond geen voldoende ondersteuning en kwam alzoo niet in behandeling. Bij de rondvraag werd door enkele leden nog over de zakkendragers ge sproken in verband met een aange-- vraagde loonsverhooging, doch aan gezien de vereeniging zich met andere vereenigingen hier ter stede heeft ver bonden deze zaak gezamentlijk te re gelen werd er verder aan deze dis cussie een einde gemaakt, en sloot de voorzitter te ongeveer 101/t uur de vergadering. Gisterenavond klommen een paar mannen, die in half beschonken toe stand verkeerden langs een ladder, die voor een woning stond op de Bleekeresingel, op het dak dier woning. De politie die gewaarschuwd was ontdekte het tweetal die zich in de goot schuil hielden. De politie nam toen de ladder weg en nu waren de mannen genoodzaakt door op een afdak en vandaar weer naar lager te springen om den grond te bereiken. Toen zij goed en wel beneden waren, nam de politie hen mee om op het politiebureau wat tot ontnuchtering te komen. GASCONTROLE. 9 Mei 1911, 3 uur namiddag. Druk 41 m.M. Lichtkracht 15.38 Kaarsen. Waxmtegevend r>657 Caloriën. Vermogen Boskoop. Tengevolge van reparatie aan een brandkraan zal geen water levering door de bronwaterleiding plaats hebben aan de aangeslotenen in Reijerskoop, Zuidwijk, den Ham en de Biezen op Donderdag 11 Mei a.8. des voormiddags van 10 tot 12 uur. AaA de rijks- en gemeente-veld wachters die gedurende de tentoon stelling in deze gemeente de orde hebben gehandhaafd is door de Ten- toonstellings-commissie alsmede door het Gemeentebestuur een gratificatie toegekend, voor hun diensten in dezen bewezen. AmsterdamSoesterberg. Niet per spoor, doch in hun machines hebben de beide Fransche aviateurs Amster dam verlaten. Bij zevenen gisterochtend stegen Hanriot en Ijegagneux na elkander van het vliegterrein „Rozenoord" op, om de vlucht naar het vliegkamp van Verwey en Lugard te 8oesterberg te aanvaarden. Er waren slechts enkele belangstellenden. 't Was prachtig weder. Hanriot daalde even over half acht na een tocht van 55 minuten te Soes terberg. Zijn plan was geweest over Amersfoort te vliegen, doch hij ge raakte den koers kwijt en vloog over Utrecht en Zeist. Hij had 75 K.M. afgelegd. Legagneux, die later was opgeste gen, kwam eerst te half negen in het vliegkamp neder.. Tusschen 7 uur en half acht werd de Franschman boven Hilversum gezien. In de nabijheid van Hilversum moest hij landen, om den weg te vragen. Over Amersfoort vloog hij naar Zeist. Te Zeist kwam hij neder in het genie-kamp, in de meening, dat dit het vliegkamp was. Met behulp der soldaten steeg 'hij daar weer op en streek om half negen te Soesterberg neder. Bij de daling der beide avia teurs was ook hier betrekkelijk weinig publiek. Inmiddels had mevrouw Ijegagneux eenige oogenblikken in groote onge rustheid doorgebracht, daar Hanriot reeds aangekomen was en men van Legagneux niets vernam. Hanriot ging zijn Franschep collega per auto tegemoet, doch zag hem niet. Legag neux landde echter ten slotte vlot op het terrein. Hij maakte boven het vliegkamp nog eenige vluchten. Door deh heer Verwey werden de aviateurs die door een drietal auto's gevolgd werden, met hun mooie vluchten j complimenteerd. Koolhoven had inmiddels op het vliegterrein „Rozenoord" nog een poging gedaan, om een vlucht naar Soesterberg te ondernemen, doch moest deze opgeven. De dood van Vallon te Shanghai. Over het laatste slachtoffer der aviatiek de volgende bijzondergeden: Renó Vallon, in 1880 geboren ver wierf in 1910 zijn vliegbrevet. Hij nam deel aan vliegmoetings te Mar seille, Freiburg en Bordeaux en ver trok in het begin van dit jaar naar China. Sedert drie maanden verbaas de hij de zonen van het Hemelsche rijk met zijn vluchten. Er was in China voor zijn vliegtochten enorm veel belangstelling. Zijn vrouw had hij meegenomen. Ver van zijn Vaderland is hij daar gevallen. Hy deed een doodelijken val toen hij van de renbaan te Kiang- wan naar die te Shanggai gevlogen was. Er was geen wind en het weder was gunstig. Vallon naderde, onder toejuichingen van duizenden het eind punt en sloot de motor, op een hoogte van 209 M. zijnde af, ten einde en vol plané te dalen. De daling ge schiedde echter te vlug. De machine verloor haar evenwicht, sloeg om en viel' De Aviateur sloeg vlak voor de groote tribune dood op den grond. 390B,e Staat.s-lotnrij 4de KI. Trekking van Dinsdag 9 Mei. No. 4996 f 25.000. 7801 en 16332 iedeJ f 1500. 9692 en 13595 ieder f 200. 40Ö, 3457, 7210, 7419, 9153 en 14506 ieder f 100. Prijzen van f 65. 46 62 119 96 42 60 224 44 86 74 «64 484 600 57 041 84 74 743 61 866 1042 19B7 41 8B 91 1838 1402 99 1600 9 62 79 1668 1765 63 88 1849 50 1900 2186 06 2224 34 70 91 2808 84 48 2188 96 2560 78 87 89 2606 91 2764 8057 78 8!50 70 8226 84 82 8881 95 8410 84 70 8684 8688 8704 8888 3927 67 4007 8 18 91 4111 72 4266 4836 58 4460 4506 85 56 98 4621 4846 99 4901 16 82 66 99 5018 86 88 5107 21 5228 84 56 78 5422 79 5500 9 89 61 96 66B6 58 5788 47 78 5985 50 62 87 5910 51 57 6016 21 6127 41 48 6270 77 6860 34 57 6464 86 99 99 6608 86 72 6961 98 6967 42 7069 68 77 7128 84 92 96 7287 48 7808 18 19 42 56 06 92 7460 7694 7792 7968 7918 8002 81 78 70 8106 8215 96 89 45 64 9606 87 67 74 70 8488 80 82 8606 50 62 9638 81 8710 46 67 8882 89 78 8668 9012 88 60 78 90 9149 9246 9681 9489 42 45 66 7» 9586 77 88 9005 9 29 89 9747 9800 00 98 9920 80 61 96 10006 46 74 10166 10284 10646 10418 49 10676 10604 28 96 10766 10812 68 61 67 72 10900 87 96 11018 11122 74 79 81 11260 88 50 11808 28 50 11404 18 48 84 11580 11618 14 67 98 11710 14 11820 27 11908 12084 06 80 12106 0 48 67 06 12417 81 98 12820 46 07 12417 48 12526 56 66 12625 49 65 96 12714 96 19902 80 48 94 18040 42 75 82 18100 42 18200 00 18880 62 68 13476 79 86 18524 27 88 52 07 86 18648 18708 25 40 18806 24 14020 68 80 86 14116 57 78 14261 14827 98 14461 00 14616 90 14724 1482626 50 14964 51 16091 16148 51 54 15290 66 91 96 16428 48 66 78 98 16608 78 16602 94 15808 64 86 15925 20 52 92 10007 10212 68 16818 57 74 96 16632 62 68 89 94 96 10709 96 16806 29 42 10948 52 08 17000 90 17108 8' 17286 89 66 75 98 17808 88 17418 00 17684 17619 28 26 59 17721 17801 44 46 17906 87 47 50 97 18068 72 18120 18262 18889 18406 85 68 18668 91 18617 81 88 69 98 18770 18801 97 18948 58 86 87 19078 19100 47 19278 86 19000 19606 6 87 00 81 19607 19809 46 70 19915 26 67 78 20047 70 71 86 90144 88 20051 76 20619 16 00 90410 90 «7 9e 04 90008 90720 90008 H 20900 24 86 60 979 11 07 79 87 De patroonsvereeniging voorde textielindustrie te Munster moet be sloten hebben tot uitsluiting van de georganiseerde fabrieksarbeiders in die branche. Het aantal moet ongeveer 15.000 man bedragen. Te Berlijn zullen de bakkersgezellen in staking gaan. De Koningin-weduwe van Enge land Alexandra zal, zoo wordt gemeld, niet tegenwoordig zijn bij de plechtige kroning van Koning George. De reden wordt niet vermeld. üe Staatscommissie in zake de reorganisatie van de Departementen van Algemeen bestuur hield heden weder een vergadering in het gebouw van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Tot Oostenrijk-Hongaarsch gezant te 's Gravonhage is benoemd de heer Geskra, thans gezant te Sofia. Het proces-Killinger. Uit de heden ontvangen West- Indische bladen blijkt, dat de straf van Killinger door den Gouverneur van Suriname veranderd is in 5 jaar dwangarbeid, maar ais gevangenisstraf zal worden ten uitvoer gelegd. Killinger is per s.s. Prins Maurits op 18 April naar Nederland opge zonden. -4- De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer voor hot ont werp Militiewet is gisterenavond niet met haar arbeid gereedgekomen en heeft ook heden haar werkzaamheden voortgezet. Z. K. H. de Prins zal zich op 18 Juni a.s. met dé hem als gevolg toegevoegde heeren naar Engeland vertrekken ter vertegenwoordiging van H. M. de Koninging bij de En gelsche Kroningsfeesten. Uit de Surinaamsche bevolking heeft zich een Comité gevormd ten doel hebbende gelden in te zamelen om voor de nagedachtenis van den heer Eilerts de Haan, den overleden leider van de Corantijn expeditie een eerezuil te Paramaribo op te richten en tevens aan alle loden van de ex peditie (leiders en arbeiders) een eere- medaillo uit te reiken! Het Comité spreekt vertrouwen uit dat de Surinaamsche burgerij door hare bijdragen de uitvoering van de plannen zal helpen bevorderen, niet alleen als een eerebetoon aan dp nagedachtenis van den heer Eilerts de Haan, maar ook ter herdenking van den moed en de plichtsbetrachting van de arbeiders, die, ondanks de afwezighoid van boschnegers, met het volle beBef van de te trotseeren gevaren, zich bereid verklaarden de expeditie te vervolgen, hunne chefs daardoor in de gelegen heid stellende met succes het werk te beëindigen Pest in Indië. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den GouverneuraGeneraalJ van Nederlandsch-Indië, dd. 8 dezer be treffende pestgevallen op Java „In de afdeeling Malang gisteren (7 Mei) eon-en-twintig gevallen, waar van acht dooden. Van de pestlijders van vorige dagen overleden er nog zes. Onder de koortslijders van eer gisteren (6 Mei) waren zes pestlijders. „Te Kediri, Soerabaja en Sitoebondo zijn geen nieuwe gevallen bijgekomen. „Het geval te Madioen is vermoe delijk ontstaan door overbrenging Van de besmetting uit Soerabaja. Daarom heb ik aangedrongen op strengere maatregelen te Soerabaja, casu quo beperking van het reizigersverkeer per spóor en invoering van het instituut van toezicht." Naar wij vernemen moet hot lid van de Tweede Kamer voor den Hel der, mr. Th. H. de Meester, van plan zijn de interpellatie te houden tot den minister van Koloniën over de pest in Indië. Zoo juist vernemen wij dat aan den oud-minister Mr. de Meester verlof is verleend op een nader te bepalen datum een interpellatie te houden over de pest in Indië. Dinsdag 9 Mei 1911, Vette ossen en koeien goede aanvoer, praten waren *oor iste kwal. 42, 2e 38 en 3e 32VS ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 32, ae 28 en 3e 24 ct. per half KG. Stieren goeden aanvoer, prijzen waren voor iste kw. 33, ae 30, 3e 27 ct. per half Ktlo. Handel in vet vee vlag, stieren prijs houdend, vette kalveren stug lager in prijs. Op de magere markt was bij flinke handel *Ues duur, JP' van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.6 to Riga, laagste stand 757.4 to Biarritz. Verwachting tot den avond Van 10 Mei Zwakke tot matige noord-oostelijke tot oosfcelyke wind, lichtbewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. VAN DEN Ktfectenha 11 (lelie Amsterdam 9 MEI 1911. Vorige SUatslecniugeu. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Old. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico All. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee- ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuola Dipl. Schuld 1905 3 pet. ltank- eiiCredivt-liistel lingen. Ned. Bankaandeelen ludustr Oiuleriieminjreii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. 3173/* 278 186 3/k 160 780 93 Va 161'/» 4593/fc Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. kul. Credlet luitell. eu Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-Mij. O.v.A Mijnbouw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Ijobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Ouderu. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A' .Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieilwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lom. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. A merika. Atchison Al g. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Ke- guLirangs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3 pCt. Amerikanen minder Nationale Staarsfondsen belangrijk beter, Culturen stil, nagenoeg onver anderd, Tabakken beter, Petroleums hooge, r. Mijnen verdeeld, gewone Ketahoens beter. Koer» 84"» 93'/, G3 99'/. 87»/» 927, 87*;, 917, 487. 104 88»/» 58% 212 52 74 'Is 27 74 3/8 2167, 278 186»/. 1677» 787 «47, 1617, 456 4827, 1667, 116 165/# 111»/, 60 76 117 heden 86', 64 997» 87'/» 92"/,, 487, M7.6 213 627» 747, 26»/,. 747. 167. 110»/» 60 117. 83'/, 83»/, 907» 90'/, 68 2257, f160 98»/, 99 30»/, 30»/,. 175'»/,. 167, 1767» ,16'/. 108»/, 108 168'/, Benoemd: 16 April tot hulp telegrafist te Amsterdam, W. Kok, M. Schagen, N. Viehoff (o. v.), C. van Walree, A. A. Wolhoff en A. W. C. van de Nadort, te Nijmegen, J. O. Smith. Tot hulptelefonist: Te Alkmaar, H. J. E. A. M. Schou ten (o. v.)te Rotterdam, A. Poelma (0. v.)1 Mei, tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Warmond, P. Kuypers (o. v.)te Vaasson, G. Lokhorst te Nieuw-Amsterdara, J. F. J. Banning, te Didam, A. W. L. Brunings en te Beek, W. Schermers, allen directeur van het postkantoor tor plaatse, tot buitengewoon geëm ployeerde bij de Rijkstelegraaf te s Gravenhage (Magazijnen), H. van Ouworkerk. bij het Hoofdbestuurtot 2e klerk, J. C. Becht; tot adsistent, J. M. Cremer; 16 Mei. tot directeur van het telegraafkantoor te 's Gravenhage, de adjunct-directeur bij den dienst der telegrafie W. P. Zeilmaker, aldaar tot directeur van het telegraafkantoor te Dordrecht, de hoofdcommies J. H. E. d'Arnaud te 's Gravenhagetot ad junct-directeur by den dionst der tele grafie te 's Gravenhage, de hoofdcom mies J. J. de Regt te Amsterdam. Be vor dord: 16 April tot klerk der posterijen en telegrafie le klasse, de klerk 2e klasse E. van der Vegt; 1 Moi tot hoofdcommies der postoryen, de commies lo klasse G. Giltjes; en tot commies der posterijon le klasse de commiezen 3e klasse J. P. J. do Kleyn, J. F. H. Heidenryk, E. G. Rijstenbil, D. E. Walthoer (o.v.) en J. A. Feickens tot commies dor pos terijon en telegrafie 3o klasse, de com miezen 4e klasse L. A. J. Verpalen en P. J. Jonker. V erplaatst:! Mei. do commiezen dor posterijen en telegrafie 4° klasse, A. W. Dykstra, van Rotterdam (post kantoor) naar Ijoeuwardon (postkan toor) on E. M. Poelman, van 's Gra vonhage (postkantoor) nnar Amsterdam (postkantoor) onder intrekking zijner verplaatsing naar Amsterdam (tele graafkantoor) De klerken der posteryen en tele grafie le klasse, M. do Jong, van Hen gelo naar Houtrijk on Polanon, P. de Vrijer (o.v.) van Amsterdam (telegraaf kantoor) naar Blpemendaol, J. L. F. Sieburgh, van het telegraafkantoor „Tulpploin" to Amsterdam en J. W. du Cellióe Muller, van het telegraaf kantoor naar hot bijpost- en telegraaf kantoor „van Lirnburg-Stirurnstraat'' te 's Gravonhage. van een prachtige collectie MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, BOKKEN, Zijde en Japonsteffen in de grootsto versohoidonheid van de goedkoopste tot de boste soorten waarbij do pryzon in zeor sterke con currentie zijn met alle huizen, zoowol in Binnen- als Buitenland. Mn tot oen bezoek ton zeerste aan bevelende, BUBGEKLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN 7 Mei. Maria Johanna, ouders L. A. Tresfon en M. J. de Beukelaar.'-;Jan, baders J. Nourik en B. den Butter. Adrianus, ouders J. v. d. Vlis en H. C. Karfoman. Maria, ouders A. v. d. Water en A. Clazing. 8. Marti na Christina, oudors J. J. Burgert on A. M. Dekker. Maarten, ouders J. Noorlander en W. van Dam. GEHUWD: 9 Mei. L. Erborveld en M. A. van Rhijn. OVERLEDEN7 Mei. J. van Lit 1 j. 8. P. J. Klerks 18 j. en 11 m. U kant onmogeiUk weten hce heerlijk Ilruln Brood kan zijn vóór U geproefd heeft gebakken door Oosthaven 35 en 36, GOUDA.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2