p SEL I TS, t nd e 1. I I I DE MAN IN *T GRIJS. mevel 50e Jaargang, No. 11555. Woensdag 10 Mei 1011. elcexx e □B ïxx xxexxls,xxcL. SvLltexi laxx<S. 1 Gouda. FEUILLETON Christelijkheid en Mond- en Klauwzeer. AT0R1UI r ■etteriaa. isia w evoeders. XTieurws- ezx voor G-oixd.su ezx Oxxxstr elcezx- Verschij nt dagelij ks Heeren KEN f 125 iwna m 1 50 m Met Geïllustreerd'Zondagsblad1.50 Ea Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82 Buitentandsch Nieuws. -j- J ■n Buiten- g alle voor levering. wel Zn., Gouda (Wordt vervolgd.) PORTUGAL. Portugeesche samenzwering. Speelden zich de tot nu toe ont- nethode. terfaoriek rseelvoer) en ‘/i kilo denneet jederkosten en 5 kilo 3ANTZIG, [arkt 43. DOGEN. 1SH0VEN. JT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post rk (lOIINHE COURANT. 1 IN anaries en ’/i liter Jnkhuizen. bij HH. ijdstraat. Veerstal. j >de. Volko- ucces, geld tegen ing franco ontvangst 5 (ook post- K). i de uitwer- Indien na diet geheel an wij den geheel gratis, tomen ver- Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren ra I ■V De r. Nieuwe Courant raadt den landbouwers aan hun vee maar rustig te laten afmaken, want zij mogen bedenken, „dat we een Minister hebben, die o o k z’n ver antwoordelijkheid voelt; die óók weet, dat hij Gode rekenschap geven zal”. Men gevoelt de perfiditeit van dezen raad. Nu we een christelijk Minister hebben, leg U nu maar neer bij de bepalingen, hoewel ze U tegen de borst stuiten. Was het een vrij zinnig Minister, die ze voorschreef dan!? Ja, dan zou de Nieuwe Courant wellicht niet openlijk verzet prediken, maar wel aantoonenhoe onchris telijk het haar dan zou voorkomen, die Onschuldige dieren af te maken, wat een slechte menschen die vrij zinnigen zijn om den boerenstand zoo te benadeelen, hoe een ministerie, dat zulke maatregelen voorschreef niet te handhaven was enz. enz. Nu wordt alles bemanteld uiet een christelijk praatje, dat het geen zonde is, het eene beest te laten sterven om vele beesten in het leven te houden. Gelukkig trouwens vleeschetenden Wij zien alle broederen al vege tariër worden Maandag heeft Lord Lansdowne, de leider van de conservatieven in het Hoogerhuis zijn ontwerp tot her vorming van dit huis ingediend. Het moet de conservatieven wel bang te moede zijn en zij moeten wel het naderend onheil als iets onafwend baars voelen aankomen, dat zij met verloochening van hun geheele verle den nu zelf een hervorming van het Hoogerhuis voorstellen. In zijn ont werp toch heeft Lansdowne het erfe- jebruik van beroemde Een liberale meerderheid toch, zou ook bij de nieuwe samenstelling een onmogelijkheid zijn ert’’ de regeering zou dan ook de behandeling van haar Veto-wet doen doorgaan. Een later telegram meldt ons, dat om tot de uitverkoren peers te kunnen behooren, men een hooge betrekking moest hebben bekleed; gewezen gou verneurs van koloniën, hoofdofficieren, leden van het Lagerhuis, burgemees ters van groote steden enz. kunnen in aanmerking komen. De vrede in de Jong-Turksche partij is niet van langen duur geweest. Nadat het eenigen tijd geleden scheen, of de twisten waren bijgelegd, is in den laatsten tijd de oneenigheid in de partij weer grooter dan ooit. Als gevolg daarvan heeft de minister van financiën Djavid-Bey zijn ontslag in gediend. Waarschijnlijk zullen andere ministers zijn voorbeeld volgen. Som mige bladen beweren zelfs, dat ook de grootvizier en de ministers van buitenlandsche zaken en van landbouw zullen aftreden. Wanneer dit het ge val is, zal waarschijnlijk de Turksche gezant te Londen het grootviziraat worden aangeboden. Vrijz.-Dem. gemeenteraadsleden, De Vereeniging van Vrnz.-Dem. gemeenteraadsleden zal op 27 on 28 dezer te Arnhem vergaderen. De agenda vermeldt o.a.De rechtstoe stand van personen in gemeentedienst, in te leiden door rar. M. W. F. Treub, te ’s Gravenhage, en: Het standpunt der gemeente ten aanzien van den aanbouw van woningen, in te leiden door mr. F. A. van Engen, te Utrecht. Tarief wetten. De Miller National Federation te Chicago heeft een motie aangenomen, P HIJS DE R A 1> V E R fÏÏN TÏfi N:~ Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels fO 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames i 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte DuitbchlaA!! De Keizer en de studenten. Gisteren zijn de studenten van Straatsburg 1500 tot 1800 in getal den Keizer, die daar Zaterdag het standbeeld voor zijn grootvader ont hulde, hun hulde komen bewijzen. De Keizer sprak hun daarbij de volgende woorden toe„Ik verwacht van u dat, wanneer gij eenmaal in het leven naar buiten zult treden, gij uit het geen in ons vaderland gebeurt geleerd zult hebben, dat de partij niet hoofd zaak is, maar eenig en alleen de voor spoed van ons vaderland en ons volk. Wanneer gij het belang daarvan voor opstelt, hoop ik dat steeds uw richt snoer en doel het welzijn van ons vaderland zal zijn.” 1 België. President Fallières te Brussel. President Fallières is gisteren voor zijn bezoek aan het Belgische hof om 2 u. 34 aangekomen. Toen hij uit den trein stapte, verwelkomden hem de Koning en de waardigheidsbe- 27) „Mevrouw de gravin wenscht mij te spreken.” „Ja, waarde heer Hempelik wilde hebt ge reeds thee gedron ken Ik wachtte daarmee eigenlijk op u, maar als ge reeds thee gedronken hebt, dan natuurlijk...” „Ik heb nog geen thee gedronken, doch-” „0, vergun me dan, dat ik dien met u drink!—” Kom ik heb in de kamer hier naast laten dekken! Ze sprak vandaag volstrekt niet uit de hoogte, maar met een innemende vriendelijkheid zooals men zijnsgelijken betoont. Maar een zenuwachtige ge jaagdheid, die zij tevergeefs poogde te beheerschen, maakte Silas wantrou wend. Waarom was ze zoo vriendelijk De kamer, waar de theetafel gedekt was, was klein en in Chineeschen stijl gemeubileerd. Terwyl de gravin de kopjes vulde, zeide ze op een ietwat treurigen toon, dia m zonderling contrast vormde lijk principe van het Hoogerhuis prijs gegeven. Tot nog toe hadden alle wereldlijke peers in hun kwaliteit van peer erfelijk recht op zitting. Verder bestond het Hoogerhuis uit alle meer derjarige prinsen van het Koninklijk Huis, 2 aartsbisschoppen en de 24 bisschoppen van Engeland en Wales, 16 vertegenwoordigers van den Schot- schen en 28 van den lerschen adel, door huns gelijken te kiezen. De ge heele samenstelling en vooral het er- felijkheidsbeginsel maakte, dat het Hoogerhuis ten allen tijde was een bolwerk voor het conservatisme. Werd tot nog toe elke wijziging in het Hoogerhuis door de Lords afgewezen, thans is Lord Lansdowne met een ontwerp gekomen, waarbij het geheele erfelijkheidsbeginsel feitelijk is prijs gegeven. Volgens de betrekkelijk nog zeer onvolledige telegrammen, die ons ten dienste staan, is voor het Hoogerhuis een verkiezing ingesteld, een verkiezing echter en dit is juist het bezwaar van de liberalen, waarop het volk zelf heel weinig invloed kan uitoefenen. Lord Lansdowne wenscht dat uit den adel zullen worden ge kozen een 100-tal afgevaardigden, die aan zekere eischen, welke vinden we nog niet vermeld, zullen moeten vol doen. Dan zullen 120 Hoogerhuisle- den gekozen worden door kies-colle^es, samengesteld uit parlementsleden en verder zullen 100 leden door de Kroon worden aangewezen. Ten slotte zul len nog 7 bisschoppen, 16 rechters en de meerderjarige prinsen van ko ninklijken bloede zitting hebben, te zamen 30 leden. Het Hoogerhuis zou dus bestaan uit 350 leden. Op het oogenblik bestaat het uit ongeveer 600. Zooals te verwachten was, neemt de regeering met deze hervorming geen genoegen. De natie toch kan op de samenstelling van dit hervormde Hoogerhuis nog veel te weinig invloed uitoefenen en het is bijna zeker dat de liberalen er bijna nooit een meer derheid zouden verwerven en het is dan ook niets dan een phrase, wan neer Lord Lansdowne in zijn toelich ting zegt dat dit Huis de democratie trouw zou dienen Lord Morley, de voorman der weinige liberalen in het Hoogerhuis en de vertegenwoordiger der regeering, verklaarde dan ook on middellijk na Lord Lansdowne’s rede, dat er bij de regeering geen sprake van kan zijn, dit voorstel te aanvaar den in de plaats van de Veto-wet. Tot nu heeft men niets van dien aard ontdekt. Wij weten niet eens waar zij geboren was, ja zelfs niet, of ze wel Walker heet. En dan, men vond niets, waaruit bleek, welk eene bestemming ze wilde geven aan hare groote nalatenschap. Men kan toch niet aan nemen, dat iemand zijn vermogen uit vergeetach- achtigheia overlaat aan den fiscus. Veel waarschijnlijker is het, dat het geheim bewaard werd om levende personen. Deze kunnen dan ook be lang gehad hebben bij haren dood ja moesten het hebben, want mevrouw Walker werd niet vermoord om haar geld. Deze personen moet en zal ik vinden.” De gravin lachte. „Weet ge, dat ge een groot phan- tast zijt, waarde mijnheer Hompel, en dat dit niet verstandig is van een de- tectieve „Een phantast, hoe zoo „Wyl ge zoo even een heelen roman opgemaakt hebtReeds van morgen dacht ik dat al 1” „Van morgen „Toen ge als uw vermoeden te ken nen gaaft, dat de moordenaar van deze vrouw ook de moordenaar van mijn armen man was. Hoe onlogisch I Als de moordenaar van vrouw Wal ker tot de misdaad kwam door eene met de uitdrukking van haar gelaat „En als ge mij nu geen gezelschap hieldt, moest ik hier alleen zitten mijn nicht gevoelt zich niet wel en Herbert is naar de stad.” Silas keek haar verwonderd aan. Had ze hem naar het kasteel doen komen, alleen opdat hij haar gezel schap zou houden De gravin keek eene poos peinzend voor zich uit daarna hief ze het hoofd op en zeide op een geheel veranderden toonIk wilde nogmaals met u over die ont zettende zaak spreken en wel breed voerig. Ook verzoek ik u vriendelijk, mij in de toekomst steeds op de hoogte te houden van alle stappen, die in deze zaak zullen worden gedaan. Er kunnen kleinigheden voorkomen, die moeten opgehelderd worden, of waaruit ik misschien beter dan de justitie een besluit kan trekken wilt ge me dat beloven ,Voor zoo ver mijn plicht het mij veroorlooft, mevrouw de gravin ja. Evenwel deze zaak rust niet alleen in mijne handen. Ook wordt mijn tijd bijna geheel in beslag genomen door de zaak Walker." „Juist.” De gravi» schoof met haar stoel een weinig in den achtergrond, daar het licht der lamp haar scheen te hinderen. „En zijt ge daarmee niet spoedig gereed?” geheime drijfveer, wat ik onmogelijk kan gelooven, waarom zou diezelfde mensch mijn man vermoord hebben?" „Het eene kan met opzet, het an dere uit noodweer geschied zijn!" „Waarom liet hij het eene lijk lig gen en verborg het andere zoo goed, dat man het niet vindt „Uit voorzichtigheid. Als hij de ge woonten van mevrouw Walker kende, wist hij, dat niemand in haar huis zou komen vóór Zaterdagavond. Liet hy echter het lijk van den graaf midden op den weg liggen, dan was men hem onmiddellijk op de hielen. Overigens kostte het niet voel moeite. Vijf mi nuten van de plaats, waar men meent, dat de moord gepleegd is, ligt een vijver, hij zal morgen droog gelegd worden en tien minuten vorder stroomt de Mur, die een in haar ge worpen lijk dagen lang kan behouden, om het daarna, God weet waar, aan den oever te spoelen, of ook nooit meer. Daar mevrouw Walker door twee personen vermoord werd, waren er blijkbaar twee bij de vermoording van den graaf, en het kon hun niet zwaar vallen, het lijk een eind weegs weg te dragen." De gravin keek Hempel met de grootste verbazing aan. kleeders van het hof, de burgerlijke en militaire autoriteiten. Hartelijke begroetingen werden gewisseld. Een compagnie infanterie met muziek en vaandel bewees de eer. De president liet de eere-compagnie voorbijtrekken, terwijl de muziek de Marseillaise speel de, die vervolgens door schoolkinderen gezongen werd. Nu begaf de stoet zich, uit het station komende, met een salvo van 51 kanonschoten begroet, begeleid door de Guides, naar het paleis langs een dubbele rij troepen, die de eer be wezen. De Koning en do president zaten in het eerste rijtuig. De Koningin, die nog ziek is, woonde de ontvangst niet bij. De stad is met Belgische on Fransche vlaggen versierd. Langs don geheelen weg juichte een ontzaglijke menigte den stoet toe. De ontvangst van den president droeg hot karakter van een triomftocht. Aan het galafeestmaa) hielden Ko ning Albert en President Faillières tafelreden, waarin sympathie en vriendschap door de beide Staatshoof den werd uitgesproken en heildronken werden gewisseld op den voor spoed van beide landen. Turkije. De uitgravingen te Jeruzalem. Kapitein Montagu Parker, een van de leiders dor Engelsche uitgravingen te Jeruzalem is uit Palestina naar Engeland teruggekeerd. Hij deed aan de „Times” oenige medodeelingen over zijn onderneming. De uitgravingen werden in 1909 begonnen met de be doeling, de graven van David en Salomo en Hebreeuwsche geschriften uit dien tijd te vinden. De geschriften werden niet gevonden, maar Parker verklaart, dat de plek waar de Davids stad zich bevond nauwkeurig is aan te wijzen. Parker weigerde mededee- lingen te doen over de uitgravingen onder de Omarmoskee, voor do Turk sche commissie van onderzoek haar verslag heeft uitgebracht. Kapitein Parker heeft op zijn terugreis, te Konstantinopel met de Turksche over heid gesproken en daarbij is overeen gekomen, dat de afgebroken uitgra vingen zullen worden hervat tegen 1 Augustus. „Gereed Ik ben pas begonnen en tast nog altijd in het donker rond Het is een raadselachtige zaak, daar het verleden dezer vrouw met oen on* doordringbaren sluier bedekt schijnt. Ik heb trotfwens nog niet den tijd ge had, om alle papieren van het slacht offer aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, ik hoop dit echter binnen weinige dagen te doen „Ik dacht, dat de politie dit reeds onmiddellijk na het oekend worden van den moord had gedaan „Dat wil zeggen, we hebben slechts een oppervlakkig onderzoek in loco ingesteld. Een grondig onderzoek zal wel dagen eischen. Ik ben er vast van overtuigd, dat ik ergens een punt van uitgang voor het verleden moet vinden. Het is immers niet denkbaar, dat deze vrouw alles zou vernietigd hebben, wat ons omtrent haar persoon inlichtingen kan gevenI” „Hm waarom niet?" „Dit is in stijd met alle logica. Zij heeft steeds voor een ander persoon willen doorgaan, dan ze werkelijk was. Daarvoor moet ze een bepaalde reden gehad hebben. Deed ze dit om haar eigen persoon, dan verviel die reden met haren dood, en ze had er geen belang by, haar geheim nog daarna te laten bestaan. In dit geval zouden hare papieren zeker gevonden ayn. De hertog van Mecklenburg, regent van Buns wijk en zijn gemalin zijn gisterenmiddag even zes uur per Staatsspoor van het Loo in de resi dentie aangekomen, om enkele dagen de gasten te zijn van H. M. de Ko- ningin-moeder. dekte samenzweringen steeds af ondpr monarchisten, thans treedt de regee ring van Portugal op tegen een repu- blikeinsch complot. Gisteren werd Lucio Cereja, een der hoofdleiders van de revolutie, gevangen genomen het was geconstateerd, dat hij de bewerker was van de oproertjes aan het arse naal. Daar Cereja zeer populair is verwekte zyn arrestatie veel opwinding. Het gerucht loopt dat nog verschei den arrestaties binnenkort te wachten zijn van republikeinsche leiders, die de regeering tegenwerken, omdat zij 1 van meaning zijn, dat niet kras ge noeg wordt opgetreden tegen monar chisten en clericalen. Eng eland. In het Britsche Lagerhuis vroeg lord Charles Beresford gisteren wat waar was van do klacht van Engelsche bladen, dat het waterstofgas voor het groote militaire luchtschip dat voor de vloot is gebouwd en nu gereed is, uit Nederland kwam. De minister van Marine, Mc. Kenna, antwoordde, dat de bouwer van het luchtschip het waterstof leverde en hem geen beper king was opgelegd, waai' hij het van daan zou laten komen. Naar de minis ter had vernomen, was het gedeeltelijk uit Nederland en gedeeltelijk uit En geland afkomstig.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1