GROOTS EXPOSITIE -f Birxrxenlaaad.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SZFOIEST. ZUMCH lltll. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant oa'A sa'/, zonderheden ontbreken tengevolge van de vernieling der telegraaflijnen. Kirin bestond voor het meerendeel uit houten gebouwen. Mogelijk is de brand, evenals die van Londen na het jaar der groote pest, een ver momde zegen. Toelatingsexamen Techn. Hoogeschool. De Min. van Binnenl. Zaken noodigt hen, die zich wensehen te onderwerpen aan het ex. ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid tot de studie aan de Techn. Hoogeschool, uit, daarvan vóór 1 Juni schriftelijk te doen blyken aan den insp. M. O., dr. J. Campert te 's Gravenhage. Het examen zal, voor zooveel het schriftelyk gedeelte betreft, te 's Gra venhage worden afgenomen op de- zelfdo dagen als het schriftelijk ge deelte van het eindex. dor H. B. S. met 5-j. c. Het mondeling gedeelte zal op nader bekend te maken plaats en dagen in den loop der maand Augustus worden afgenomen. Degenen die op groncf van vroeger door hen mot gunstig gevolg afge legde examens in aanmerking meenen te komen voor vrjjstelling van een of meer vakken van het examen, bedoeld in art. 123 der H. O.-wet, moeten zich bij gezegeld adres daartoe wenden tot den Min. van Binnenl. Zaken, mot overlegging van de getuigschriften, op grond waarvan vrijstelling wordt gevraagd. (St. Ct.) Bookmakorskantoren. De commissie tot behoud dor book- makerskantoron zal een adres aan de Tweede Kamer zenden, verzoekend van het recht initiatief gebruik te ma- kon en de inwerkstelling van het ver bod tegen de bookmakers drie jaar uit te stellen. Tusschen het Hoofdcomitó van het Nederlandsche Roode Kruis en de Ne derlandsche voreeniging voor Roode Kruishonden in een regeling getroffen, betreffendo hun onderlinge verhou ding, waarbij laatstgenoemde vereoni- ging rechtstreeks staat onder het hoofdcommitó en zich verbindt te aller tijde haar honden ter beschikking te stellen van het hoofdcomitó. De Minister van Marino heeft op de loopende begrooting f 15.000 kun nen vinden, waarvoor nog dit jaar een aanvang gemaakt kan worden met den wederopbouw in gewapend beton van de werkplaatsen en maga zijnen op 's-Rijks-werf te Hellevoet- sluis, die in den nacht van 5 op 6 November jl. zijn afgebrand Het ligt in 't voornemen, op de volgende twee begrootingen telkens nog eenzelfde bedrag uit te trekken, zoodat het werk voor f45.000 gereed kan worden. ®*De Bond van Nederlandsche Fabri kanten en Handejaren in Gouden en Zilveren "Werken, heeft heden te Am sterdam zijn eerste jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, den heer W. van Rossum du Chattel, begon het vereenigingsjaar met 132 leden, thans bedraagt het ledental 244. Op initiatief van den Bond werd met verschillende Amster- damsche belangstellende winkeliers een overeenkomst geteekend, 'waarbij werd bepaald dat niet meer dan 5 pCt. courtage aan gidsen, portiers, koet siers e. d. zal worden gegeven voor het aanbrengen van vreemdelingen. Aan den Gemeenteraad werd een request gezonden, houdende verzoek niet tot de 9-uurs-sluiting over te gaan. Do voorzitter en de secretaris zijn op audiëntie geweest bij den Minister van Financiën om te wijzon op de vele leemten die de tegenwoordige wet op do waarborgen vertoont, en hebben aangedrongen op spoedige herziening dezer wet. Kort daarop heeft de Mi nister een commissie benoemd om een ontwerp-wijziging dier wet samen te stellen. Gouverneur van Suriname. Naar wy vernemen, is de heer ka- pitoin ter zee W. H. baron van Asboek, commandant en directeur van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, bestemd te worden be noemd tot ffouverneul- van Suriname. (N. R. Crt.). Invoerrecht op meel. In de gisterenmiddag gehouden ver gadering van den Ned. Brood- Koek en Banketbakkersbond is na een be spreking over de voorgestelde invoer rechten op meel of bloem een motie aangenomen, waarin als de meening der vergadering werd uitgesproken, dat het voorgestelde invoerrecht op meel en bloem een achteruitzetting is voor de bakkerij, welke den meel fabrieken bovenmatig groote winsten toewerpt, daarentegen de schatkist weinig inbrengt, wijl deze extra winsten der meelfabrieken zoowel als de opbrengst voor de schatkist, door den grootsten broodverbruiker, dat is den oeconomisch zwakkere, in hoofd zaak moet worden betaald. Voorts wordt in de motie uitgesproken dat de bakkerij in het algemeen zal wor den geschaad door kunstmatige be perking van haar inkoopterrein, ter wijl door de bevoorrechting van die broodfabrieken welke haar eigen meel fabriceeren, het voortbestaan der par ticuliere bakkerijen ernstig wordt be dreigd. Het bestuur werd uitgenoodigd om het voorgestelde invoerrecht op meel met kracht te bestrijden. De motie zal worden opgezonden aan Regeering en Kamer. Eng-elsche Landbouwers in Holland. Bezoek aan Gelderland. Omtrent het bezoek, dat leden van de British Dairy Farmers Association Dinsdag aan Wageningen hebben ge bracht, schrijft men aan de N. R. Ct.: Ongeveer 3 uur kwam de boot uit Arnhem met ruim 150 dames en hee- ron in de haven aan. Op de kade werden zij ontvangen en welkom goheeten door de heeren dr. K. H. M. van der Zande, inspecteur van het landbouw onderwijs, en L. Broekema, directeur der R. H. L. T. en B. School. Enkele studenten der school doden dienst als gids. Hot gezelschap bezocht, in drie afdeelingen goplitst, de boerderij op Duivendaal, het hoofdgebouw der R, II. L. T. en B. S. met botanischen tuin en de proefvluchten en het Insti tuut voor Phytopathologie met tuinen en broeikassen. In het hoofdgebouw verklaarde dr. E, Giltay een serie licht beelden op botanisch gebied in het phytopathologisch laboratorium deelde de directeur, prof. Ritzema Bos' het een en ander omtrent de werkwijze aldaar meo, en in den tuin en in de kassen verstrekt de heer Plempor van Balen, leeraar, de gevraagde inlichtingen. De heeren L. Broekema en S. Laho, leeraar aan de R. H. L. T. en B. S., leidden het gezelschap rond op de boerderij, waar het een en ander omtrent de zuivelbereiding werd meegedeeld en de werktuigen bezichtigd werden. De Engolschen waren zeer inge nomen met hetgeen zij in het korte tijdsbestek te zien en te hooren kregen. Te 5 uur werd in het hotel de Wereld de middagthee gebruikt, waarbij de heer J. Steedman, redacteur van de Farmer's Gazette te Dublin, uiting gaf aan de ingenomeuheid der bezoekers en zijn beste wenchen uitsprak voor den voortdurenden bloei van de in richting voor landbouwonderwijs te Wageningen. Te halt zes vertrok het gezelschap in twee extra-trams naar Arnhem. Bezoek nun Friesland. De Leeuwarder Courant schrijft Even voor twaalven stoomde de extra-trein het station Leeuwarden binnen de portieren werden open ge worpen en 'n oogenblik later was het op het perron 'n drukte van belang de reis van Arnhem naar Leeuwarden was wel niet lang gevallen, daarvoor was het gezelschap in een te genoege- lijke stemming, maar toch erkende men wel, dat het 'n heele &it was ge weest van Gelderland's hoofdstad naar Friesland's landouwen. En men was blij weer den vasten grond onder de voeten te hebben. De eerste, die uit den trein stapto, was dr. J. J. L. van Rijn, 's Rijks consulent voor landbouwzaken in En geland, en onmiddellijk zag hij oude bekenden voor zich: den voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw, dr. E. van Weideren baron Rengers, den secretaris dier maat schappij, den heer C. Broekema, den voorzitter van den Borid van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland, den heer R. H. Veeman, verder als belangstel lenden de heeren W. J. van Weideren baron Rengers, D. Harmens enz. Hartelijk werd de heer van Rijn verwelkomd en met hem de Engel* sche gasten. Druk waren intusschen de witkielen bezig de bagagewagens te onladen en hoog opgestapelde wa gens vol koffers en kisten werden over de perrons geredende gasten zelf werden onderwijl in groepen ver deeld en zoo trok men Leeuwarden binnen, waar van de gevels der hotels de Engelsche en Vaderlandsche vlag gen als vreugdeteekenen wapperden. De verdeeling in groepen was nood zakelijk, omdat in verschillende hotels de lunch gebruikt zou worden en voor af natuurlijk alle maatregelen geno men dienden te worden om geen stoornis in het program van actie te weeg te brengen. Het ging dan ook alles uitstekend in zijn werk en de 150 gasten, waaronder een 40-tal dames konden, allen naar genoegen gespijzigd, circa 2 uur de excursies aanvangen. Naar vijf verschillende zijden trok ken de gasten de stad uit om in Giekerk, Roordahuizum, Marssum, Jelsum en Wirdum een kijkje te nomen in boerderijen en zuivelfabrieken. Alle tochten geschiedden per rijtuig en onder geleide van stad- of gêwest- genooten. Schóóneren dag hadden de Engel- schen niet kunnen uitzoekenhet was de lieflijkste, zomersche dag, die men zich bedenken kon en de koele wind zorgde er voor, dat al te groote hitte geen last kon opleveren. En het. dient gezegd te wordende gaston waren uitermate tevreden en opgetogen over wat zij te zien kregen. Niet slechts over datgene, wat liet landbouwvak betrof, maar ook over de prachtige uitzichten, de schoonheid der natuur, het eigenaardig-behoorlijke van het Friesche landschap. Men wees elkander op wat zij nog nergens anders op hun studiereis door Holland gezien hadden op de afzon derlijke hoeven te midden van groepjes schaduwboomen, op de reusachtige, hardroode pannendaken, den machti gen zomerhemel hoog, héél hoog daar boven, op de uitgestrekte graslanden met slooten en plassen, op het vee vooral, in grooten getale en zoo schil derachtig verspreid over de verre weiden, op het bijna-onmetelijke van het „long-strotching" land. Het bleek, dat sommigen hot Friesche landschap kenden van schilderijen, meer nog van de reclame-platen, waar nimmer hot Friesch costuum op ontbreekt. En men sprak over het verschil van indruk door een schilderij of door den aan blik zelf. Het origineel won het althans óén der economen, 'n practicus bij uitnemendheid blijkbaar, merkte leukweg op„I have never seen a picture so excellently done". Nog interessanter werd de tocht, toon de rijtuigen verlaten werden en men eon fabriek of boerderij ging bezichtigen. Over de fabrieken niets dan lofdóór eerst kon men terdoge zien, dat er hier sprake was van een studie-reis want er werd niet alleen alles bezien, er werd ook van alles gevraagd en ijverig waren dan de hoeren en dames in de weer om aan- teekeningen te maken, adressen op te schrijven, connecties aan te knoopen. En de dames hielpen daarbij handig mee en toonden mot minder interesse dan de heeren tot in de kleinste bij zonderheden informeerden ze naar de werking van sommige machines, naar de wijze van verpakking, de prijzen, melkopbrengsten enz. De begeleiders en employes der fabrieken wafen on vermoeid in het beantwoorden der talrijke vragen en men nam dan ook geen afscheid voor één van het En gelsche gezelschap woorden van dank en erkentelijkheid had gesbroken. En dat het bezoek aan de boerde rijen Dat was wel heel belangrijk voor de vreemdelingen, die hun oogen uitzagen aan al het vreemde in kleedij der bewoners of inrichting der hui zingen. Alles was „of the greatest in terest" en ook hier aan vragen geen gebrekvooral de dames toonden be langstelling voor het inwendige der hoeve en toonden elkaar lachend „the beds in alcoves." Dat menig bewon derend woordje over de collecties vee gezegd werd, laat zich begrijpen en ook het „afmaaksysteem" gaf stof tot gesprek, waarbij tevens de wensche- lijkheid betoogd werd, dat ook in En geland de schade vergoeding van re- geeringswege mocht wordt ingevoetd. Tegen vier uur begon de lucht te „werken": stofwolken zwierden over de wegen en zelfs dreigde het te gaan regenenmaar stoornis bracht de weers verandering nietalleen liet voordeel, dat de gasten ons Friesche landschap óók onder andere lucht dan blauwe zomerluoht zagen. Circa half vijf keerden de groepen naar Leeuwarden terug en verzamelde het geheele gezelschap zich in hotel „de Klanderij", waar onder leiding van den heer George K. Roumieu, voorzitter van de „British Dairy Far mers Association", ten vijf ure de vergadering werd geopend. Een op schrift gestelde verhandeling over „Melk-opbrengsten" van den heer J. Mesdag, zal dan het onderwerp van bespreking uitmaken Naar wjj vernemen, zouden de Engel sche gasten heden niet naar Akkrum gaan, maar op het Sneekermeer de hardzeilpartij tot het einde toe blijven bijwonen. "Wij vernemen van onzen consul te Dusseldorp, dat er op Zaterdag den 3" Jani a.s. een goedkoope extra trein uit Amsterdam naar Dusseldorp ver trekt, welke gelegenheid om den Nederrijn te bezoeken door den consul ten zeerste kan worden aanbevolen. Namaak. De Nieuwe Crt schrijft Het is ons gebleken dat in boek winkels te 's Gravenhage de gedrukten worden verkocht tegen hoogen prijs welke moeten doorgaan voor exemplaren van het bekende fraaie bul letin, dat onze redactie werd verspreid op 30 April 1909 en waarmede van de geboorte van Prinses Juliana werd kond gedaan. Van dat bulletin werd destijds slechts een beperkte oplage uitgedeeld. En omdat ondanks veel daartoe strekkende verzoeken niet is overgegaan tot het trekken van een tweede oplage, verkregen die bulletins al spoedig eenig historische waarde, waardoor ze in den handel zelfs tot f25 per stuk opbrachten. De hooger genoemde, in eenige boek winkels verkrijgbare bulletin zijn grof namaaksel, met andere lettersoorten, op ander papier en voorzien van een rand van geheel andere oranjekleur. Naar ons ter oore kwam moet zekere juffrouw Sch uit Amsterdam ze hier aan diverse boekhandelaren heb ben verkocht, zoodat gezegde hande laren geheel te goeder trouw kunnen hebben gehandeld. Eenig nadeel wordt ons door fce- driegelijke handelen niet berokkend, immert wij hebben na de blijde gebeur tenis in 1909 slechts onze lezers met een aardig aandenken willen gerieven, hoegënaamd geen geldelijk voordeel met de uitreiking dier bulletins be oogd. Maar we zouden 't bejammeren, wan neer belangstellenden en verzamelaars zich voor duur geld waardelooze na maak aanschaffen, gelijk reeds enkelen hehben gedaan. Vandaar deze waarschuwing. Mochten er personen zijn die, na kennisneming van hot bovenstaande, de echtheid van hun bulletin in twijfel trekken, dan kunnen ze zich te onzen bureele van de al of niet echtheid ko men vergewissen. Op een stoomschip in het Noord zeekanaal te Amsterdam, bij de supor- fosfaatfabriek, geraakte Dinsdagavond een man bekneld tusschen een hijsch balen en den wand van liet ruim, waardoor hij bewusteloos geraakte. Door personeel van Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst word den man ter plaatse hulp verleend. Ter gerechtelijke schouwing is gis terennamiddag naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam ge bracht het lijk van vrouw E. de K., die plotseling in haar woning aan de Makeleinsteeg aldaar zonder genees kundige hulp is overleden. Het gerucht liep, aat de vrouw niet haar natuur lijken dood zou gestorven zijn. Legaten. Op gezag van „De Ned." hebben wij dezer dagen melding gemaakt van een groot legaat, door nu wijlen ds. Coeverden Adriani vermaakt aan de Vrije Universiteit. Nader verneemt genoemd blad, dat diens geheele na latenschap aan verschillende Chr. Stichtingen en Zendings-Genootschap- pen is vermaakt. Dat aan de Vrije Universiteit is een der grootste van de reeks. Het gedrukte testament zal binnen eenige dagen openbaar worden gemaakt. De heer G. P. Ittman Jr., dezer dagen te Zeist overleden, heeft, naar „De Ned." meldt, een bedrag van f 100,000 totaal vermaakt aan diverse Chr. instellingen, Zendingsvereenigin- gen e. d. Te Amsterdam heeft gisteren met gunstigen uitslag een volslagen blin de candidaat-examen gedaan voor de hulpakte. Een vierjarig dochtertje van schip per Evers, varende het aakschip De Onderneming, is Woensdagavond in de haven te Zaandam spelende over boord gevallen en verdronken. Moord te 's Gravenhage. Omtrent den te 's Gravenhage ge- pleegden moord vernemen wij nader: Het staat vast, dat men hier te doen heeft met geweldpleging. De houding, waarin het lijk gevonden is, sluit uit de gedachte aan een ongeluk of zelf moord. Immers, het lichaam lag ge kleed in slaapgewaad, terzijde van het bed, op de knieën, met het hoofd op den grond, badende in bloed uit een steekwond in de zijde en een diepe wond in het hoofd, zeer waarschijnlijk toegebracht met een puntig toeloopen den hamer, welke naast het lijk lag. Dit voorwerp was volgens zeggen van iemand, die in dienst van den verslagene is geweest, anders altijd in het benedenhuis geborgen. In de achter-kamer, waar het lijk gisterochtend gevonden werd, staan drie beddendat van den winkel houder en die van zijn twee bedienden. De eene was een Hollander, die in de vorige week zijn dienstbetrekking had verlaten en die gisterochtend de misdaad ter kennis van de politie heeft gebrachthij had haar ontdekt, toen hij zijn nog in het perceel aanwezige kist mot goed en papieren wilde halen. De andere bediende, een ongeveer 20-jarige Griek, die sinds een week of vijf bij den verslagene in dienst was, had, volgens zeggen van boven bedoelden Hollandsehen knecht, nog al eens twiBt met den patroon. Deze Griek, een sterke, driftige jonge man, is sedert Zaterdag niet gezien. In de kamer, waarin de moord is gepleegd, is ook ingebroken. Ook de kist van den Hoilandschen knecht was met geweld opengebroken. In de kleeren van den verslagene, die volgens vermoeden van den knecht, die gisterochtend aan justitie en politie alle mogelijke inlichtingen verschafte, in hot bezit moest zijn van ongeveer f 100, was in 't geheel geen geld aan wezig. Ook zijn verdwenen de Zon- dagsche schoenen van den vermoorde. Verder zijn er geen sporen van in braak gevonden, hoe men ook met behulp van politiehonden gezocht heeft. Ook is er geen steekwapen gevonden. Een dolk welke altijd in de toonbank lade in den winkel was verborgen, lag nog ongebruikt op haar plaats en een Turksch mes, dat in den win kel als wandversiering diende, bleek evenmin aangeroerd. In de winkel lade was nog het gewone wisselgeld aanwezig. Spoedig na het bekend worden van het misdrijf waren ter plaatse aan wezig de rechter-commissaris, mr. van Meeuwen, met den griffier, en do sub stituut-officieren van justitie, mrs. van Kleffens en Brantjes, zoomede de hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg, de afdeelingscommissaris de heer Olivier on de chef en verschil lende inspecteurs der recherche, zoo mede de chef van den politiehonden- speurdienst. Onder leiding van den recherche chef werden aanstonds fotografische opnemingen gedaan van lijk en vertrek. Dr. Polak Daniels stelde den dood vast, welke z. i. reeds sedert een paar dagen moet zijn ingetreden. De heer A. van 't Hof te Haarlem kocht onlangs het deurkozijn van het voormalige Luthersche Weeshuis al daar. Het kozijn sloopend, bemerkte hij, dat over het kalf een plank ge spijkerd was. Toen deze was wegge nomen kwam fraai beeldhouwwerk bloot. Twee springende herten met de koppen naar elkander en daar tusschen drie harten. In kapitale letters staat daaronder GOD KEN 'D HERTEN. De baggermolen, die 3 April in de buitenhaven te Nlissingen is gezonken, ten gevolge van oen aanvaring met de mailboot Oranje Nassau, is Woens dag gelicht. Te Meppel is bij de gemeentereini ging het lijk gevonden van een man, mot het hoofd even onder water. Het bleek te zijn van den 26-jarigen schippersknecht Jansen, geboren te Arnhem, in dienst bij den schipper Jan Vis, van Rotterdam. Sedert 1 Mei werd hij vermist, na het Juliana feest te Meppel, dat hij had bijge woond. Gevallen. Gisternamiddag viel een glazenwas- scher in de Batavierstraat te Amster dam, door het breken van een touw waarmede twee ladders aan elkaar verbonden waren, van een ladder ter hoogte van de tweede verdieping van een perceel, waaraan hij werkzaam was. Inwendig gekneusd is de man per rijwielbrancard naar een der gast huizen vervoerd en na aldaar behan deld te zijn naar zijne woning in de Maagdelievenstraat aldaar gebracht. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 'sRyks ziclr c Hij 'we Bchatkist, bij den inspecteur der re gistratie eu domeinen te Utrecht, uit Zwolle Van een onbekende is ontvan gen een bankbiljet groot f 25 ter vol doening van verschuldigde Rijksbe lasting. Terwijl een werkman van de Ned. Fabriek van Stoomwerktuigen te Am sterdam gister op 't dak aan 't teeren was, vloog de teer in brand, waar door ook de kleeren van den man vlam vatten en in een oogwenk in lichte laaie stonden. Ernstig verbrand is de man in het ziekenhuis opge nomen. GOUDA, 11 Mei 1911. Hedenmorgen is in trein 64, die te 11.47 van Rotterdam naar Amsterdam vertrekt en 12.04 hier aankomt in een coupé een jongmensch gevonden met een 7 m.M. diepe schotwond in den rechterslaap. Door een treincon- troleur werd de jongeman in bewus- teloozen toestand aangetroffen met een revolver in de rechterhand. On middellijk werd de onbekende in de kamer van den stationschef gedragen, waarna geneeskundige hulp werd in geroepen. Dr. Levedag die aanstonds verscheen, gelastte overbrenging naar het van Iterson Ziekenhuis, waarheen de ge wonde per politiebrancard werd ver voerd. Uit de ep hem bevonden papieren blijkt het jongmensch A. V. te heoten en te Utrecht woonachtig te zijn. Wij vernemen nog dat het bewust zijn bij het jongmensch is weerge keerd. De toestand schijnt bevredigend te zijn. De familie is door de politie tele grafisch van het gebeurde in kennis Bij resolutie van den Minister van Financiën is Mevr. de wed. E. Hale- wyn geb. J. T. A. Westenberg, te Delft, vroeger hier ter stede woon achtig, benoemd tot collectrice der Staatsloterij te Delft. Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen voor de akte 1. o. slaagden o.a. de dames H. II. M. Fontane, A. M. Sponger en P. M. Straver alle te Woei'den. Ds. P. de Looze te Waarder iieeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gera. te Polsbroek bedankt. Boskoop. Gisteravond is er alhier eöq ernstig ongeluk gebeurd. Doordat de dienstbode M. S. van pastoor Daal- mans zich l/ij het inhalen van eenig beddegoed te ver door liet bovenraam boog, viel ze uit het raam naar bene den. Door haar val werd het glas van de serre verbrijzeld, waarna ze in de serre te recht kwam. Ernstig gekwetst werd ze binnen gedragen, waarna Dr. van Eijk de eerste hulp verleende. Emigratie naar Canada. Vooral de laatste tijden is de lust tot emigratie naar Canada groot, nu van Regeeringswege daar flinke stuk ken land worden geschonken en door de Canada Paciftx Spoorweg-Maat- Bchappij op gunstige voorwaarden de gelegenheid wordt geboden aan land bouwers zich daar te vestigen. Ook boerenknechten en meiden, zoo wel als dienstboden, ambachtslieden en fabrieksarbeiders, die flinke werk kracht bezitten biedt de nieuwe we reld een goede toekomst. Varieeren de loonen voor boeren arbeiders in de verschillende Staten van f 37.50 tot f 112.50 per maand des zomers, kost en inwoning inbe grepen en des winters van f 12.50 tot f50.voor boerenmeiden bedraagt dit van f 17.50 tot f 37.50per maand. Ook voor tuinlieden en groententeelers worden flinke loonen betaald. Maar voor alles is het eisch, dat zij, die willen emigeeren bereid zijn hard te werken. Het Ministerie van Landbouw ver strekt op aanvrage alle gewenschte inlichtingen. Ook hier ter stede worden infor maties verstrekt door den vertegen woordiger der Canadan Pacific Spoor weg Maatschappij, den heer J. F. C. van Meurs, gep. Kapt. O.-I.-L. Hooge Schielandsche Zeedijk 3. te, lezen wij in het kort verslag van Menado over de maand Januari Ter onderafdeelings-hoofdplaats Pa- loe is de toestand aanmerkelijk ver beterd. De voornaamste onruststokers werden door de bevolking zelf gevan gen genomen en 3 daarvan, Tome 'n Dosa, 1 Songge eu Latjedoendoe bij verzet gedood. De beruchte Od- jowoerroe, die van uit Ganti de be volking tot moord en brandstichting aanspoorde, is reeds door de Recht bank van het landschap Pazoe ver* oordeeld, terwijl naar den nog over- blijvenden raddraaier Tome Laboe nog gezocht wordt. Een voornaam hoofd uit het Westergebergte to Bi- ampiloeroe, dat tot dusverre had ge weigerd zich aan {ons gezag te on derwerpen en een werkzaam aandeel had in de jongste onlusten, werd ge vangen genomen, doch, nadat geble ken was, dat hij slechts het werktuig was geweest van Odjowoorroe en Kraeng Pootih, weer injjvrijheid ge steld, nadat hem onze bedoelingen waren duidelijk gemaakt. Hij bracht thans zijn volk bij gedeelten naar Paloe om geregistreerd te worden en beloofde zich verder niet te verzetten tegen ons gezag en dat van den ma- góoe van Paloe. Het verschijnen, op verzoek van den resident, van H. M. Holland ter reede van Paloe op den 17sten van verslagraaand on het do- garkement op den 30sten d.a.v. vnn een landingsdivisie van ongeveer 130 man sterk, tot het maken van een militaire excursie in de vlakte van Paloe, heeft een diepon indruk ge maakt op het naar verluidt, overtuigd van de onmogelijkheid om zich tegen hot gezag te verzetten. KERKNIEUWS. INDISCH NIEUWS. De toestand in Paloe. Omtrent den toestand in het Paloe- sche (afdeeling Midden Celebes), waar, gelijk men weet, eenige onrust heersch- Over de invoering van evenrodigo vertegenwoordiging der verschillende richtingen in de bestuurscolleges in de iïerv. Kerk heerscht vrij wat wrij ving. Thans is een rapport verschenen bestaande uit 40 bladzijden. Dit lijvig stuk wordt de volgonde week door de Synodale Commissie behandeld met do hoop op de oorstvolgonde Synode tot een oplossing van dit geschil te komen. Door don penningmeester der Ned. Herv. Gemeente to Krimpen a/d Lok werd rekening on verantwoording ge daan van zijn beheer waaruit bleek dat de ontvangsten in 1910 hehben bedragen f3161.95 '/2 en de uitgaven f2831.46, zoodat er oen batig saldo van f 330.49 lj2 was. Eenheid van Opleiding? De classis Gouda heeft volgend voor stel aangenomen De classis, overwegende dat, wegens het gemis van eenheid van overtui ging inzake de eenheid van opleiding van aanstaande Dienaren des Woords in de Geref. Kerken de tijd niet rijp is om deze zaak teneinde te brengen, besluit in deze zaak geen voorstel te brengen ter Partic. Synode van Zuid- Holland (Noordelijk gedeelte). Vliegen. Derde vliegweek te Rotterdam. Terwijl Maandag en Dinsdag de wind niet dienende was. bracht de dag van gisteren ware verrassingen. Er was wel minder wind, maar op het laatste oogenblik kwam een zwaar onweder onmiddellijk daarna was het bladstil en nu toonden de vliegers, dat zij ge reed waren. Om 5 u. 58 min. steeg Bussel op, een halve minuut later Verschaeve Bussel ging links, Verschaeve rechts. Bussel kwam echter niet terug, en iedere minuut groeide de spanning uit vrees voor een ongeluk. Verschaeve ging omhoog om zijn collega te zoeken en ontdekte hem bij zijn toestel in een weiland onder Hil- Eindelijk kwam het telephonisch be richt, dat hij onder Hillegersberg, na een vlucht van 14 minuten, op 250 meter hoogte bemerkende dat zijn motor onklaar werd werd, deze reeds in de lucht had moeten stop zetten, doch erin geslaagd was en vol plané dalend en sturend op een land neer te komen zonder letsel. Dat gaf verademing! Daarna kwam een boer uit den pol der dat bericht per fiets bevestigen. Men ging er perauto heen en deze kwam ongeveer halfacht met Bussel op het terrein, waar hij met daverende hoera's en fanfares begroet werd. Verschaeve maakte een prachtige vlucht van 25 minuten en daalde bjj terugkomst van 500 M. hoogte prach tig neder. Te 6.50 maakte Verschaeve nogmaals een vlueht van 16 minuten, Op het terrein was ook Olieslagers die door liet publiek een ovatie werd gebracht. Het bestuur trad met hem in onderhandeling om ook hem weer te doen opstijgen, doch een beslissing werd nog niet genomen. 300ste Staats-loterij, 4do KI. Trekking v. Donderdag 11 Mei. No 3664 en 10565 ieder 200. 16497 f 100. Prijzen van f 65. 82 42 304 14 97 44» 550 09' 817 1140 2819 2798 doss hi me saw 3713 47 ixw 4041 4488 4587 79 4842 5203 6519 5021 6170 0282 0852 0882 7008 7101 7381 7449 7501 7983 8125 8788 8801 9140 9292 9018 50 9559 9900 71 10140 100*3 100110 20 80 10851 10055 11074 80 11236 UfiOü 11918 81 12548 12730 12848 13060 13298 13378 13574 18731 14080 14714 15309 156UH 1674 45 10019 10440 10747 53 10808 17180 17474 92 17570 17084 17829 18359 184!» 18002 1M8U2 19225 19494 20013 44 20120 50 20377 20532 MARKT BERICHTEN. Gouda, it Mei 1911. GRANENVast mot vorige prijzen. Tarwe Zeeuwsche 10.— A 10.50, mindere dito ƒ9,25 a 9.75. Afwijkende 8.50 A 9Polder J 8 A ƒ8.25 Kogge Zeeuwsche ƒ625 k 6 50. Polder 5 25 k f 5 50. Bttiteniandsche per 70 kilo 5 25 u 5.50 GerstWinter ƒ5 A 5 25. Zomer k ƒ-.— k f Che valier 6.25 a 6.75, Buitenl. voergerst per 65 kilo 5.a 5.25. Haver per JJ.Jj. 4 10 k 425 Per 100 kilo 8.20 4 8.50. Hennepzaad Biiitenlandsche per 50 Kilo 8.k ƒ825. Kanarie zaad li.-— k 12. Karwijzaad per 50 Kilo k f Koolzaad f A per Hectoliter. Erwten Koukerwten 15 k 16 Buiten- landsche voererwten per 80 Kilo 675 .1 7.— Boonen bruine boonen 16.50 a J 18.—. witte boonen 16.k f 17.50 Paarden boonen 7.50 a 7.75 Duiven boonen 950 k 10Mais per joo Kilo: Amurikaansche Mixed 6.75 k 7. Kleine ronde 7.25 A 7.75. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen zeer hoog, Vette varkens, redel aanvoer, handel matig, 23 A 25V9 ct. per half K G. Biggen voor Engeland, weinig aanvoer, handel matig, 21 a 22 ct. per half K.G Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig, 1.40 k 1.70 per weck. Vette Schapen, weij>ig aanvoer, handel flauw, 22.a 26.—, Lammeren, groote aanvoer, handel vrijwel 10.A 15 Nuchtere Kalveren, goede aanvoer handel matig 9 k J' 13 Graskalverenaanvoer, handel /-•-1/--- Fokkalveren 12 k 20 Kaas, aangevoerd 151 partijen, handel matig, ie kwal. 28.50 kf 30 ade kwal. 25 k 28.— Zwaardere a Noordhollandsche a Boter 1695 stukken van K G Handel matig. Goeboter 1.15 k 125. Weiboter 1.k ƒ1.10. AMERIKA Al SCH STOOM V A ARTLl JNEN. Het stoomschip Soestdijk arriveerde 10 Mei van Baltimore te Rotterdam. Het stoomschip Pim (Canada Lijn) vertrok 9 Mei v.m. 4 u. van Montreal naar Rotterdam en Hamburg. Laatste Herichteri. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit Caracas, dat de Venezolaansche president Gomez in zij 11 Boodschap aan het congres betreurt, dat het vasthouden aan eischen een beletsel is geweest voor het hernieuwen der betrekkingen met Nederland en Frankrijk. Om aan bekende omkoopertjen in Rusland een einde te maken heeft de Minister van Justitie by de Ryks- doema een wetsontwerp ingediend, waarbij personen, die in staat- of ge meentedienst staande ambtenaren mot geld, geschenken of op andere wijzo omkoopen, met strenge straffen be dreigd worden. Prins Hendrik, vergezeld door zijn adjudant, major jhr. van Suchtelen van de Haare, vertrok hedenochtend te 10 uur 28 per Holl. van den Haag naar Amsterdam. Op het vliegkamp te Johannis- thal bij Berlijn vloog de vliegenier Bokemüller in den nevel te^en een huis. Zwaar gewond werd hij opge nomen en stierf na eenige minuten. Te San Antonia in Texas is de Amerikaansche luitenant Kelly uit zijn Curtissbiplan gevallen, toen deze ziel/ op 150 Meter hoogte bevond, Hij'was onmiddelijk dood. Gisterenavond is tydens een zwAar onweer de bliksem geslagen in eert schuur van den landbouwer Marys te Grijpskerke. Do schuur, zoowel als liet aangrenzende woonhuis zijn geheel verbrand. Slechts eon gedeelte van den inboedel kon gered worden. De ge bouwen waren verankerd, de inboedels niet. De mpord te 's Gravenhage. Omtrent den moord gepleogd op dijn Perzischen winkelier Murad Bay aan de Wagenstraat te 's Gravenhage wordt nog gemeld, dat het vermoeden Ixi- staat, dat do Griokscho bediende, dio verdacht wordt van den moord, uit geweken is naar Duitschland, waar hij ook vroeger werkzaam was. Bij do nadere lijkschouwing in hof ziekenhuis is gebleken, dat hot slacht offer afschuwelijk is mishandeld. Het lichaam is met wonden overdekt en bevat niet minder dan 20 ii 22 steek wonden. Kr zijn 11 stoken in den rug too- gebracht, vier aan den schedel bij het achterhoofd, twee nan den arm on vijf aan de handen en polsen. I)e grootste wond is aan den borst 5e.M. langen 2 e.M. breed, toegebracht waarschijnlijk inot oen zoor scherp puntig voorwerp. Over boord geslagon. Fort de Franco, 10 Mei, (Iteutor), De „Courbet" kwam hier met, de tij ding aan, dat zeven man van het Engolsohc stoomschip „Yale Demanti" door een golf over boord zijn geslagen. l)o Noderlandsche Reodorsvoreoni- ging heeft een adres gozondon aan de Tweede Kamer, waarin zij or bij de Kamer ton krachtigste op aan dringt, haar goedkeuring aan het ont- werp-Stuwudoorswet in zijn tegen- woordigen vorm te onthouden. Pest in Tndië. J&j hot Departomont van Koloniën is vangen het volgende tologram van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch-Indië, d.d. 10 dozer, bo- treffondo postgevallon op Java „Afdeeling Malang: Van de koorts- „gevallen van zevon en acht dezor „blokon er rospectievolyk twoo en drie „pest te zijn, waaronder oen longon- „post. Gistoron (9 Mei) vierentwintig „govallen, waarvan elf dooden. Van „do pestlijders van vorigo dagen zijn „or nog vier overleden. „Te Ködiri, Pasoerooan en Sitoo- „bondo geen nieuwe gevallen. „Te Soerabaja een geval. De lijder „was reeds zeven dagen in observatie. „Allo over zoo vertrekken den, uitge zonderd die voor Madoera, worden „geneeskundig onderzocht en hunne „bagage ontsmet. Aan de Oodjoeng „wordt oeno desinfectieinrichting op gericht. Volgens medisch oordeel zijn „de getroffen maatregelen voldoende. „Alles wordt voorbereid voor de toe- „passing dosnoodig van Btrengero maat regelen." van oen prachtige colleetio MANTEL8 COSTUMES. BLOU8EN, ROKKEN, Zijde en Japonstoffen in do grootste verscheidenheid van de gooclkoopste tot de boste soorten waarbij de prijzen in zeer sterke con currentie zijn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitonland. Mij tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, UUKUEULI.JKE STAND. GOUDA. GEBOREN9 Mei. Aart Martinus ouders A. de Groot en G. van Gro ningen. 10 Geertruida ouders W. Boon en M. Lourier. GEHUWD10 Mei. J. van Res teren en C. Castelein. A. J. Both en M. Melkert. J. P. Barondso' en J. M. G. Bosman. P. J. Barendso en J. de Wit. S. I'. Mocking en M. Bouwman. OVERLEDEN10 Mei J. Sluiter 77 j. T. Jansen 7 m. 11 N. Louwerier eehtg. van T. Verhoef 72 j. REEUWIJK. GEBORENJohanna Maria, ouders W. de Bruin en A. Belt. OVERLEDENJ. Mei vogel 7 jaren. GEHUWD: S. P. Borsboom met W. Vermeulen. L. F. J. van Ea met J. Kraan. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.2 te Haparandelaagste stand 754.8 te Coruna. Verwachting tot den avond van 12 Mei: Zwakke tot matige wind, in oos telijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, moest droog weer, met kans op on weer, zelfde temperatuur. Vorige Koer* K oer* v«n heden 8r>r/|0 H4"/„ 93'/s 93'/, 64 VAN DEN K f f e 011) 11 ii a ml e f i f A in s t f r d ni 10 MEI 1911. SUatsleenlngcii. Ned. Cert. Werkolyko Schuld 3 pot Oostenr. Belastingvrije Krouenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 8.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 p: t. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. 1 -4e serio 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning fyt pet. d. Obl. 1889 *K>ct. Voneznola Dipl. Schuld 1905 3 pet. Itaiik- enCTedlet-liistel- ltiigeii. Ned. Bankaandeelen finftistr. O11dememhifcc.il American Car A Foun dry Oomp. (I v. A. Id.Smelling Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo Antorieftn Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stool Corp- Cert, v. Gew. Aand. h<d ('redlei Instel! en Cultuur Omlerneiiiiiiffoii Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-MÏj. O.v.A tl ij 11 houw MOeii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Ondom. Dortache Pel roloum In- dustrio Mij. (lew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Potr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheep vaart WOeu. Ned.-Ain. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgost. Prof. A. Ta huk-Ouder 11e 111 luren. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwo Asaban Tabak Mij. Aand. Silau" AsahanTabak Mij. Aand. Diversen Maxwcl Land Gpunt Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. -Spuoi wegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwrnij. Serie A-H Obl. 3 pet.. Warschau-Woonen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. A merika. A tchison Alg. Hypl). Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. TTnion Pacific; Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. 199»/, as 87 91",, 48'/,, 104 W/,ü 213»/, 7C/, 27 y. 7 C/, 917 978 189' lik)'/, 780 92'/,, 99», as 87®/,, 1(11 45(i «2 150'/j 115 111"/ 7 r. 833/ 91 (18 225' 'j flUO.— 99 81».', 1751/,,, 16' 68'/,, 2ia'/, 02 7<7„ 27 74'/,, 217 286 148'/, „X til V 778 917, 160 469 168 167.» U2»/, 62'/, 11'. 8BS 91 221'/, 1160.10 99 317,, 176'/, lU'/,6 l'renileletniii(fii. Amsterdam A an d3 pet 1108 108»/, Hongarije. Thoi s-Re- gulirungs-Ges. 4pct. lbB'/j GELDKOERS. Prolongatie 2Va23/*pCt. Amerikanen gedrukt, Nationale Staatsfondsen weder willig, Culturen weinig handel, Tabakken beter, Petro leums hooger, Mijnen prijshoudend.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2