ihuis ISEL I ;T1EMAN I ITS, a nd e 1. )N, iï I I a No. 11557. 50e Jaargang. Vrijdag 12 Mei 1911. ijs van behalve Zon en f Sxxïtexi laxxca.. Buitenlandsch Nieuws. j ,1 Sïxxrxerxlarxd.- ,1 FEUILLETON. DE MAN IN ’T GRIJS. «i I I I istraat OSTADE, lTie\xws- ezx ^^cl’TrertexLtïe'blsud. voor G-ctvlcLsl en Oxmstxelcezx. Verschijnt dagelijks n Heeren Gouda. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. u in den tijd aan la ft S VAN 1.60 TE I had ft 2n., Gouda (Wordt vervolgd.) er na ritMo ar—, um Itjl WELKOM, en, dekens, k meubelen IQ BIJ 3 A (lOIIMIIE COURANT. IT IN ‘l! es: den. Van de lijders van vorige dagen zijn er nog negen overleden. Te Soera bnja drie gevallen, waarvan een dood. Te K e d i r i een geval en te P a- s o e r o e a n geen gevallen.” 29) Hempel keerde zich naar het eerste. Voorin hing eene rij zeer eenvoudige, bijna armelijke kleeren, zooals die, welke de doode op den dag van den moord had gedragen, Des te meer ver baasd was Silas, toen hij, na een doek in den achtergrond op zij geschoven te hebben, een aantal kostbare toilet ten ontdekte, zooals alleen eene dame uit den aanzienlijken stand met fijnen smaak kon dragen. Wel is waar behoorden deze toilet ten tot een bijna vergeten mode en waren ook gedeeltelijk reeds zeer ver schoten, maar de samenvoeging der kleuren en de kostbare stof bewezen toch duidelijk, dat de bezitster niet de persoon was geweest, welke ze had willen schijnen. Hempel nam een der toiletten uit de kast. Het was van zware, zilver grijze zijde, met echte kant bezet en om den hals met struisveeren gegar neerd. Ook de zoom van den rok pn de sleep waren met struisveeren om- geyen. Een vreemde fijne geur steeg „Geboortig in de Kaapkolonie, had Ben Viljoen, toen hij als Transvaals hoofd-ofncier aan de laatste oorlog ging deelnemen, reeds een veelzijdige loopbaan achter zich. Oorspronkelyk tot het politie-korp» van Krugersdorp behoorende, wijdde hij zich vervolgens tuin de journalistiek, hielp een plaat selijk Vrijwilligerkorps oprichten en werd tot Volksraadshd voor de W.W. Rand gekozen. Onder Geul. Koek tot Elandsfontein, Natal, doorgedrongen, wist de, onder kommandantschap van Ben Viljoen geplaatste, afdeelingJo- hannesburgers aan de gevolgen der nederlaag te ontkomen. Ixmgs de Tugela onderscheiden Ben Viljoen's manschappen zich in menig gevecht, alsook te Pietershoogten en Klip rivier, bij de W.W. Rand. Als Generaal oper eerde Ben Viljoen vervolgens benoor den de Delagoabaai-lijn on wordeind 1901 krijgsgevangen gemaakt en naar St. Helena gestuurd. Aan de verdiensten van Ben Viljoen als aanvoerder der Boeren is later wel twijfel uitgesproken, en zijn rol na don oorlog was wondorlijk. Hij heeft in Amerika oon Boerenkolonie willen stichten. Bij Kon. besluit zijn benoemd 1°. lot voorzitter aan het college van curatoren der Rijksuniversiteit te looi den jhr. mr. W. H. De Savornin Loh man 2*}. tot lid van genoemd college, E. C. baron Sweerts do Landas Wy- borgh, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Restgevallen op Java. De gouvorneur-goneraal hoeft 11 Mei nog het volgende aan het departement van Koloniën geseind „Afdeeling Malang; Onder do koortsgevallen op eergisteren (9|dczer) negen pestgevallen. Gisteren (10 dezer) zestien gevallen, waarvan negen doo- Do correspondent van do N. Crt. te Batavia seint d.d. 11 April: Indien zich to Soerabaja geen nieuwe pestgevallen voordoen, zal aanstaanden Maandag de besmetverklaring worden opgeheven, zulks in verband met do inwerkingtreding van de nieuwe qua-* rantaine-ordonnantie. er op van onder tot boven on zocht naar de eene of andere geheime voer, maar tevergeefs. Daar bemerkte hij, dat hot behang sel van don muur op eene plaats een weinig naar voren stond, als lag hot maar los op don wand. Hij klopte er voorzichtig op en de muur daarach ter gaf een hollen toon. Nu poogde hij het beluingsel op to heffen en be vond, dat hot aan den onderkant slechts met was werd vastgehouden on zich zonder moeite liet oplichton. Daar achter was een vierkant plankje met een kleinen deuk aan den boven rand. Toen Hompel in dien deuk drukte, schoof het plankje zonder eenig geluid naar beneden en een holte zoo groot als een sigarenkistje werd zichtbaar. Daarin lage eenige papieren. „Ha eindelijk 1” mompelde Silas diep ademhalend, en mot een snollen greep maakte hy zich van de papieren meester. Hij zette zich op de trede van don bidstoel neer en plaatste het Jicht naast zich. Het eerste, wat hg in de hand nam, was een brief mot den poststempel „Sydny”, gedateerd den 5 Mei. Hij luidde „Lieve Mary! In antwoord op uw dezer dagen n 2.- ^esorleerd) uit de plooien van het kleed. Een zonderling gevoel greep Silas aan. In den geest zag hy de eigenares van het kleed trotsch en voornaam te midden van een uitgelezen gezelschap, door bloemen en licht omgeven, in al de schoonheid der jeugd. Hij zag haar in de loge van een schouwburg om ringd door vrienden, of in de feeste lijk verlichte concertzaal. Hij hoorde haar lachen en praten En daarna zag hij haar eenzaam in de andere kamer liggen, neergeveld door de hand eens moordenaars, in het armoedige katoenen kleed, van iedereen verlaten. Een huivering liep hem over de leden. Reeds wilde hij het kleed weer op zijne plaats hangen, toen hij op de gedachte kwam, nog de hand te ste ken in den zak daarvan. Wat hij daar vond, deed hem bijna een kreet van vreugde uitstooten. Het was het ineengefrommelde program van een concert der zangeres Nora Hatkins in het Victoria-house te Syd ney. De datum bewees, dat het twaalf jaar oud was. Mevrouw Walker was dus twaalf jaren geleden in Sidney geweestDe eerste lichtstraal, die in haar verleden viel Natuurlijk doorzocht hij nu ook de zakken der andere kleeren, zonder ƒ0.65 0-H5 ’WIJN. 1.20 WIJN. 1.20 IDE China. In de Vossische Zeitung lezen we, dat vier divisies Chinoesche troepen uit Poating-foe naar Mantsjoeryo ge zonden worden, naar het heet, om de Choonchoezen te bestrijden. Het blad merkt bij dit bericht op, dat de re den van deze troepen verschuiving na tuurlijk een geheel andere is en veel meer gezocht moet worden in don wensch om op alle gebeurlijkheden, die van Japansche on Russische zijde zouden kunnen komen, voorbereid to zijn. Ook acht het blad den stijgenden invloed van de nationalistische bewe ging, dio zich o. m. in de jongste belangrijke hervormingen heeft doen gevoelen, niet vroemd aan dezen maat regel. Killingor. Met het s.a. Prins Maurits van dén Koninklijken West-lndischen Mail dienst is gistermorgen de ex-politie- inspecteur F. Killingor uit Paramaribo te Amsterdam aangekomen tot het ondergaan van de hem opgelegde ge vangenisstraf. Naar men zich herin nert werd Killingor wegens samen zwering togen de regeering van Suri name ter dood veroordeeld, maar werd deze straf door den gouverneur van Suriname veranderd in 5 jaar dwang arbeid, welke straf als gevangenisstraf zal worden ten uitvoer gelegd. Te kwart over negen moerde de Prins Maurits aan den steiger van den K. W.-I. M aan de Ruyterkado. Te zelfdertijd reed ook do celwagen voor, on do twee ryks veld wachters, die den wagen begeleidden, begaven zich aan boord. Korten tijd daarna verschenen zy, met don gevangene geboeid tus- schon hen in. Killingor, een ryzige jongo man van militair voorkomen, met gebruind gelaat on zwart snor retje en gekleed met lichtbruinen slappen hoed on bruine winterjas, schreed met opgeheven hoofd tusschen zijn bewaker» in over den steiger naai den celwagen, die op de De Ruyter- kade wachtte, en waaromheen zich een groepje nieuwsgierigen verzameld had. Nadat Killingor in den celwagen had plaatsgenomen, werden door een der rijksveTdwachters oon bamboe-lig- Frankb.uk. Do chef van de administratie van de bekende Parijsche magazijnen La Belle Jardinière, ontdekte een groot tekort en waarschuwde de justitie. Deze stelde een onderzoek in en ar resteerde een employé, die sedert tal van jaren een groot vertrouwen ge noot. Hot tekort bedraagt ongeveer 420.000 francs. Belqië. President Fallières te Brussel. President Fallières bood den Ko- ning 'een déjeuner aan in de legatie on vertrok vervolgens met zijn hof naar Parijs om 2 u. 32, na den Koning hartelijk 'bedankt te hebben voor de prachtige ontvangst eq de verwelko ming door de bevolking. Rusland. Stolipins staatsgreep. De zitting waarin Stolipin de inter pellatie beantwoordde over de invoe ring der Zemstwo’s in de westelijke provincies, was zeer druk bezocht. Slechts een klein getal Nationalisten juichten Stolipin toe en de oppositie was niet karig met honende opmer kingen. Na Stolipin was de Octrobist Kamenski aan het woord, die ver klaarde dat de regeering de grond wet had geschonden. Het succes van den dag was weggelegd voor d^n spreker der Kadetten Maklakof wiens aanval op Stolipin stormachtig werd toegejuicht. Hij verklaarde o.a. dat Stolipin zich de rechten had aan ge matigd die den Tsaar toekwamen. De zitting besloot met een rede die twee partij geweest, die er zeer zeker ook heeft toe meegewerkt om in dezen de regeering een beetje te dwarsboo- men. De regeering echter heeft ook schuld Zij van haar kant had een vooruit strevender ontwerp behooren te geven. Nog al te veel beschouwde het het Rijkstand als een veroverd gebied en heeft nimmer getracht zich in Elzas- Lotharingen vrienden te maken. Dit is echter ook niet de gewoonte van de Duitsche regeering. Daarvoor ziet men maar eens naar Polen. Hierover echter morgen het een en ander. echter daarin nog iets te vinden. Hij opende nu de tweede kast en begon met pijnlyke nauwkeurigheid al de stapels linnengoed, die zich daar in bevonden, uit elkander te nemen. Het linnengoed was van eene zeer fijne stof en elk stuk gemerkt met de letters M. M. De geheele kast bevatte niets van beteekenis. Ook het bed en het nachtkastje bo den niets bijzonders aan. De bidstoel, waarop een groot zilveren kruisbeeld stond, bleek veel gebruikt te zijn. Hot politoer was op eenige plaatsen mat en als afgeschuurd. Het viel Silas echter onmiddellijk on, dat de matte plekken niet van de knieën kwamen, want ze bevonden zich slechts aan een der hoeken. Toen hij ze wat nauwlettender be keek, werd hot hem duidelijk, dat ze ontstaan waren, doordat iemand het meubel juist op deze plaats dikwijls met de hand had aangevat. Tegelij kertijd bemerkte hij op den vloer een fijne streep, die in een hal ven kring naar voor liep. Het was duidelyk, dat het meubel hier vaak van zijne plaats geschoven was en wel altijd in dezelfde richting. Hij beproefde den bidstoel van den wand weg te trekken. Dat ging bijzon der gemakkelijktoch bood de rug zijde niets opvallends. Hempel klopte uren duurde van Poerisjkewitsj, die zeide, dat hot nationalisme van-Stolipin niet overeen te brengen was met het standpunt der rechterzijde. De Doema heeft gelijk een telegram meldt, ten slotte een motie aangenomen, waarin do verklaringen van don minister-pre sident onbevredigend worden genoemd en diens handeling worift beschouwd als een schending van do grondwet, dus als een onwettige handeling. Dat de crisis nu acuut wordt is dus zeer waarschijnlijk. Turkije. Er hebben weer botsingen plaats gehad aan de Turksch-Montenegrijn- sche grens. Eergisteren hoeft er oen gevecht plaats gehad tusschen Turk- sche en Montenegrijnsche soldaten, waarbij drie Turksene soldaten gedood zijn, terwijl oen Turksche korporaal werd gevangen gen'omen. Ook de Montenogrijnen hadden een paai doo- den. De pas tusschen Konstantinopel en Cettinje gewisselde nota’s hebben dus weinig uitgeworkt in het belang van de rust aan do grens. Perzië. De moord, 6 Februari 1.1. geploegd op öani-ed-Dowló, don oud-minister van financiën, heeft roods den dood van een der daders ten gevolge gehad. V an de drie moordenaars, Georgiër» ontkwam er eende beide anderen worden gevat. Deze Georgiër» werden, wijl zij Russische onderdanen waren, overgegeven aan de Russische legatie te Teheran, echter gevonnist door een Perzisch hof. Dat vonnis moest eerst nog worden bevestigd door de Rus sische rechtbank te Bakoe, en de beide veroordeelden worden tot dit doel naar genoemde plaats overgebracht. Bij Astara sprong oen dor moordenaars overboord on daar hij handboeien aanhad kon hij zich niet redden en verdronk. Mexico. Do opstand in Mexico. Uit Juarez wordt via New-York. dd. 11 Mei gemeld: Do opstandelingen hebben Juarez tot hoofdstad uitgeroepen en een voor- loopigo regeering benoemd. Een telegram meldt ons, dat in Mexico generaal Bon Viljoen is gesneuveld. Onze krijgsofficieron, in dertijd door do Volkstem uitgegeven, vertelt van hom PK1JSDEUToVertENT(KN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 cis Reclames f 0.25 per regeï. Groote letters en randen naar plaatsruimte. inish. vergade- ing „De Dage- juw „Morgen- ïVerkinjichting ing der Werk- ig der bedelarij, j geregeld tijdig ontvangen van >n, vermakelijk- dan in onze De Duitsche regeering houdt een zeer zonderlinge manier op om zich vrienden te maken. Dezer dagen is in Elzas-Lo£haringen, het Rijksland, over welks grondwet nog altijd werd beraadslaagd, de ver tegenwoordigende Kamer, de Landes* ausschuss, bij keizerlijk bevel ontbon den. Een nieuwe zou niet worden gekozen, omdat de regeering hoopte, dat het grondwet-ontwerp binnen niet al te langen tijd zou worden aange nomen, waardoor Elzas-Lotharingen zijn eigen Eerste en Tweede Kamer zou krijgen. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. Nog altijd was de Rijks- dagcommissie bezig te trachten het ontwerp van de regeering zoodanig te wijzigen, dat een meerderheid in den Rijksdag er zijn goedkeuring aan zou willen verleenen. Eenige dagen geleden scheen een overeenkomst tus schen regeering en rijksdag te zijn getroffen, tot plotseling Dinsdag het Centrum een paar amendementen voor stelde, die het geheele compromis verbraken. Het Centrum eischte ver mindering van het aantal door den Keizer te benoemen Eerste-Kamerleden de regeering had dit op de helft gesteld en bovendien nog vermeer dering van het totaal aantal door een zestal leden gekozen doör fflattolands, overwegend katholieke gemeenten. Het gevolg was, dat nu het Centrum zich niet aan de overeenkomst hield, de andere partijen zich ook niet langer gehouden achtten en de betreffende paragraaf werd verworpen. Thans is het treurspel geëindigd met de ver werping van het geheele ontwerp door de Rijksdag-Commissie. Welke reden heeft het Centrum gehad voor zijn houding Ten eerste heeft het daar mee de conservatieven, die van het geheele ontwerp niets moesten hebben, een dienst bewezen en ten tweede, heeft het zich daarmee de gunst van het geheele Rijksland verzekerd. Zooals men toch weet, was men daar alles behalve met het ontwerp ingenomen. Waar het ontwerp hun niet genoeg gaf, had men de leus aangeheven alles of niets. Een aantal ontevredenen had reeds gedreigd wanneer het cen trum de belangen van Elzas-Lotha ringen niet genoeg behartigde, een afzonderlijke partij te stichten en het is de vrees voor deze «joncurreerende PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1 25 Idem franco per post 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren ontvangen schrijven deel ik u mede, dat ik gevolg zal geven aan uw drin gend verlangen en tegen half Augus tus bij u zal aankomen. Wegens zaken is het mij niet mogelijk vroeger op reis te gaan, en ook dan nog is eene zoo lange afwezigheid, als eene reis naar Europa vereischt, zeer onge- wenscht. Daar gij echter zoo zeur ver langt naar mijne komst en zegt, dat ze noodig is voor uw ru»t en veilig heid, wil ik niet neen zeggen, doch kon mij in geen geval langer ophou den en moet met de eerste boot de beste naar Sydney terugkeoren. Eerst hadt ge een zoo onweerstaanbaar ver langen naar uwe geboortestreek en nu schijnt hot mij bijna toe, dat go IJ daar niet gelukkig voelt? Ik hoop toch, dat ge niet ziek zijt Als dat zoo was, moest ik eischen, dat ge met mij naar Sydney terugkeerdet, wat steeds mijn wensch was. Nu, daarover mon deling meer. Uw u Steeds oprecht toe- gedane Harry.” Hempel het het blad zinken en dacht na. Do brief in de Engelsche taal, door een krachtige mannenhand ge schreven, wierp oen nieuw licht qp mevrouw Walker en riep eene me nigte vragen op.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1