Schoolkousen. Dames Blouses o. i b. mmm, llrokkciihuis HANDSCHOENEN. SALON l'IAMMI AMM COOPS. G BOOTEN DORST en Co. Huizen, Tuingrond en Water ADVERTENTIES Rijks Hoogere Burgerschool tiOUDI. Wilhelminastraat G BOOT KM UOHST en Co. Bnitenlandsch Nieuws. Brieven uit de Hofstad. BIrxn.en.la,r2.d.. Gemengde Berichten. IJzersterke Wollen- en Katoenen- lolaris IIOMTIJI TK REE UW IJK i. Ken Herenhuis »f llenieiilerswonliig n». a. Keu Woonhui* Zaterdag, 27 Mei Woensdag 31 Mei, Gemeentewerken van Gouda. aan te besteden' Het verbouwen van de „Bank van Leening". r aoo.-. ktuissnarige Piiaiao. Zweminrichting TE GOUDA. Maandag 15 i>lei. 1011. \leuwc Vliegenvangers sierplanten en dergelijke In lift nieuwste keuze, Markt 18 en 19. -<^.a,xd."lo©ziën Firma Wed. A. RIETVELD, fijne likeuren UILVIM' nu in den Schoonmaaktijd aan het het tegendeel, waut de Polen profi teerden eenerz'yds van de door deze grondpolitiek natuurlijk ontzaglijke opgedreven grondprijzen, en antwoord den anderzijds met hetzelfde wapen, met het gevolg, dat meer groote Duit- sche landgoederen in Poolsche handen overgingen dan omgekeerd. Toen dit middel niet hielp beproefden de con servatieven, die in dezen de regeering alles voorschrijven, het op een andere manie*. Zij dreven de bekende ontei geningswet door, waarbij bepaald werd, dat de regeering zoo noodig groote Poolsche landgoederen kon onteigenen tegen een door Duitsche schatting be paalde vergoeding. De regeering bleek echter niet in alles den zin van de conservatieven te kunnen of te willen doen. Invloeden van buitenaf zijn daarom waarschijnlijk niet vreemd. ZooalB we reeds vroeger in een overzicht hebben meegedeold, hebben de Oostenrijksche Polen een zoodanige druk op de Re- ring uitgeoefend, een druk, dien regeering zich wel moest laten opleggen, omdat zij de Polen noodig had, dat deze haar invloed bij do Duitsche regeering heeft aangewend om de onteigeningswet niet door te voeren. Trouwens, do centrumpartij is aan die niet-d oor voering ook niet onschuldig. Dit beviel den conserva tieven echter in het geheel niet en zy ,verweten de regeering in het Prui sische Huis van Afgevaardigden haar werkelooosheid. Deze antwoordde ech ter bij monde van den minister van landbouw von Schörlemor, dat zij de noodzakelijkheid van de toepassing der onteigeningswet niet inzag, maar van oordeel was, dat men het liever eens moest probeoren met hot zenden van Duitscne arbeiders naar Po len. Tegelijk deed zij een hevigen aanval op de voornaamste van die grondvereenigingen de Ostmarken Verlin, aan wien adviezen do minister zich niet in het minst moer zou storen. Opgevon doet dus de regeoring het plan tot verduitsching van Polen nog niet, het zal echter de vrang zijn of zij mot het nieuwe middel moor succes heeft. Een nierkwaal maakt 11 ellendig-. Doordat gij pijn in den rug hebt van den vroegen morgen tot den laten avond. Doordat gy u uitgeput gevoelt na de minste inspanning. Doordat gij voortdurend last hebt van hoofdpyn, duizeligheid, scheme ringen voor de oogen. Doordat gij niet kunt bukken of uit een stoel kunt opstaan zonder dat een verschrikkelijke pijn uw rug door trekt. Doordat gy stijf wordt in do ge wrichten, last krijgt van rhoumatiek en jicht. Doordat de nacht u in plaats van rust kwelling en pyn brengt, en gij zenuwachtig, prikkelbaar en moede loos wordt. En wanneer de aanvangsverschijn selen, hierboven genoemd, veronacht zaamd worden, breidt uw ziekte zich hoe langer hoe meer uit en zullen ernstige en gevaarlijke ziekten als ont steking der nieren en blaas, niersteen, waterzucht, chronische rheumatiek, verschrompeling der nieren, enz. on getwijfeld volgen. Behandelt niet de verschijnselen, doch de oorzaak uwer ziekte, namelijk de nieren, en hiervoor is niets beters bekend dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, hot speciale nier- en blaasge- neesmiddel. Zij zijn sedert jaren in gebruik om de gezondheid en kraoht der nieren op te bouwen, en een na tuurlijke werking van deze zeer be langrijke bloedfilters te herstellen en te onderhouden. Duizenden hebben er hun teruggewonneu gezondheid aan te danken. Let er evenwel op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krygt en geen waardelooze namaak. De echte, kenbaar aan de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Gouda verkrijgbaar by de hoeren Wolff Co., Westhaven 11. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.76 Voor éèn of f 10.— voor zes doozen. Amerika. Smokkelarij. Dit New-York wordt geseind Nicholas Calanos, agent der Griek- sche Stoomvaartmaatschappij en Kala fatis, eerste officier aan boord van het stoomschip „Athenai" zyn, wegens het binnensmokkelen van landverhui zers veroordeeld, Calanos tot een ge vangenisstraf van een jaar en 5000 dollars boete, en Kal&fatis tot een ge vangenisstraf van vijf maanden en 3000 dollars boete. Vier andore per sonen werden tot geringer straffen veroordeeld. Bbloi6. Bij zijn vertrek uit Brussel heeft President FalJières voor de armen van Brussel 10.000 frs. beschikbaar gesteld en 6000 frs. ten behoeve van de Fransche instellingen in België. SERVlft. Een a.s. huwelijk van den kroonprins De geruchten over een a.s. huwelijk van kroonprins Alexander met een Russische grootvorstin, welke reeds sedert geruimen tijd in omloop waren, schijnen thans bevestigd te zullen worden. Zoo worden de ^spood, welke ge maakt is met de wettelijke regeling der apanage van den kroonprins en het feit, dat voor dezen een afzonder lijk paleis wordt gebouwd, in verbip- ding gebracht met die geruchten. Zelfs weet men in politieke kringen te Bolgrado reeds te vertellen, dat de verloving in den a.s. herfst te Poters burg tot" stand komen zal, ter gelegen heid van het dan plaats hebbend bezoek van kroonprins Alexander aan hot Russische Hof. Dditöchlakd. Te Berlijn heeft zekere Oswald von Richthofen, een zoon van wijlen den minister en reserveofficier in het tweede regiment 'garde-ulanen, den schilder Wilhelm Von Gaffron und Oberstrodam, oud-cavalerie-offiier, in een duel doodgeschoten. Von Gaffron had eenigo jaren ge ledon don veel jongeren von Richt hofen, kort nadat hij mef hem kennis gemaakt had, 15,000 guldon geleend. Von Richthofen ging met het geld naar Monto Carlo en verspeelde het in 44 dagen. Toen hij weer geldgebrek had, ging hij naar zijn broers en ver- teldo o.m. dat Von Gaffron hom voor 15.000 gulden oen erfdeel van '24,000 gulden nad afgekocht, hetgeen geheel onwaar was. De beide andero Von Richthofen8 waren verontwaardigd en vertelden aan hun bekenden do zaak. Het gevolg hiervan was, dat Von Gaf fron onmogolijk word en in het ge zellig verkeer meer en meer werd uit gesloten. Hij begreep niet waarom, maar werd ten Blotte ingolicht. Hij riep den jongen Von Richthofen ter vorantwoording en deze beloofde het onjuiste gerucht togen to spreken. Hot hielp echter niet meer, on ten slotte heeft Von Gaffron den jongen reserve- officier in een bekend restaurant een slag in het gezicht gegeven. De zaak kwam in twee instanties voor den rechter en hoewel bleek, dat Von Gaffron volkomen correct had gehandeld, werd hij natuurlijk ver oordeeld, den tweeden koer tot 200 mark boete. De zaak was er niet mee uit, een duol was volgens de heer- achende opvatting van militaire eer onvermijdelijk geworden. Tegen Von Richthofen is een instruc tie geopend. Wilh. v. Gaffron was 45 jaar oud, en sinds twee jaren gehuwd, hij had geen kinderen. Te Potsdam woonde hij in een mooie villa naast prins Eitel Friedrich. In gezelschappen te Potsdam zag men het echtpaar Gaf- froq slechts zelden. Gaffron, die dik wijl» in zijn elegante dogcart uitreed, behoorde er niettemin tot de bekende persoonlijkheden. Wegens zijn forsch uiterlijk noemde men hem aen Hon- gaarschen magnaat". Verbod van broekrökreclame. Te Leipzig is het aan caféhouders die vrouwolijke bedior&on in hun dienst hebben, verboden, dit in openbare aankondiging bekend te maken* Om dit verbod te ontduiken plaatsen ver schillende herbergiers geheimzinnige advertentiën waarin het woord „broek rok" met allerlei toekens alsxxof?? samengesteld werd. Kenners begrepen natuuriyk dadelijk, dat hier kellner- innen in broekrok bedoeld werden en de aankondigingen haddon natuurlijk het gewenschto gevolg, dat de lokalen steeds vol zaten. De politie heeft nu deze looze herbergiers bekeurd. Enqkland. Na een strafgeding, dat vierdagen heeft geduurd en gisterennamiddag eerst laat is geëindigd, heeft de jury Peters, Doebo'f en Rosen vrijgesproken, nadat de voorzitter van het hof voor de gezworenen had uiteengezet, dat de gronden van de beschuldiging tegen dit drietal zwak waren. De voorzitter noemde het geval van de Russische vrouw Was8illewa geheel anders, om dat gebleken was, dat zy aldoor om gang had gehad met Gardstein. De jury heeft haar dan ook schuldig be vonden, maar verzocht den voorzitter van het hof haar niet te verban nen, omdat gebleken wm, dat Was- sillewa op raad van Gardstein uit Rusland was ontvlucht, om aan ver volging te ohtkomen. De voorzitter is op dit verzoek ingegaan en heeft Waa- sulewa tot 2 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De aanwezige Russen juichten, toen zij het vonnis vernamen en wenschten de vrijgelatenen hartelijk geluk. Rosen werd door zijn- vrouw innig omhelsd. De Koning en de Koningin zijn gisteren tegenwoordig geweest bij de plechtige opening van het rijksfeest in het kristallen paleis, waar een ten toonstelling is georganiseerd, die be oogt een overzicht te geven van het geen in het rijk op het gebied van nijverheid, handel en landbouw is t,ot stand gebracht. De voornaamste aan trekkelijkheid vormen een reeks ver tooningen, die den toeschouwer een beeld geven van de geschiedenis des rijks. De Koning en de Koningin zijn in pleehtigen optocht van Buckingham Palace - naar het Kristallen paleis go- reden. De prins van Wales, prinsen Mary, de hertog van Fife, de hertog en de hertogin van Argyle en vele andere leden van de koninklijke fa milie, benevens verschillende leden van" het ministerie on het corps diploma tique waren tegenwoordig. 1.XXXII. De journalisten-voetballers hebben er nog niet genoeg van. De eerste wedstrijd, 'dien de mannen van do pon hielden, was niet meer dan een lach succes. Do oude, verstijfde been en konden niet moer meehet was eon erbarmelijke vertooning, maar men amuseerde zich en daarom was het gedaan. liet. voorbeeld der journalisten heeft nu ook een aantal juristen, oud-voet ballers aangestoken en zoo zal a.s. Zondag een elftal eourantiers in het veld komen tegenover een aantal „meesters", die voor een deel reeds eerbiedwaardige posities in de maat schappij bekleeden. I)e juristen staan onder aanvoering van niemand minder dan den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Za ken, mr. Kan. De tijden veranderen wel. Wie kon zich oen jaar of tien, twintig geleden een waarnemend minister voorstellon, die in een vootbalcostuum achter een bal aandraaft Een ouderwetsch, def tig Hagenaar vond hot „haarstriiubond" en zag er een bewijs in voor de stel ling, dat overal de „klad" in kwam. Een secretaris-generaal aan een mi nisterie, de rechterhand van een Ex cellentie, behoorde niet met „gewone" menschon tegen een bal te schoppen; zoo iemand behoorde altijd in go- kleedo jas en hoogen hoed rond te wandelen Ook op het voetbalveld viel ik in de rede. Daar hoort zoo iemand h e e 1 o m a a 1 niet, luidde het antwoord grimmig. En toen ik 't waagde te wijzen op Engeland, waar ministers veelal be kende figuren zyn op het sportveld, werd ik afgescheept met een „wij zijn hier gelukkig nog niet zoover", waarop ik niet kon nalaten even te plagen met een „dat komt óok nog, maak u daarover niet in 't minst ongerust". Zoa^fcwam het gesprek vanzelf op de jongste benoeming van een lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Vindt u dkt dan soms ook niet een aanwyzing, dat de klad er in komt? Zoo werd mij de vraag voor de voeten geworpen. Ik moest even nadenken, omdat wij hier op een zeer persoonlijk terrein kwamen, waarbij bovendien de poli tieke kleur een hartig woord mee spreekt, maar dit alles daargelaten uit politiek oogpunt is er trouwens tegen de keuze van den heer Vegtel niets in te brengen moest ik be kennen, dat in vroeger jaren het oog van de meerderheid van onze Provin ciale Staten niet op den heer Vegtel zou gevallen zyn. Niet, dat ik hem eenige bekwaamheid en een goede dosis handigheid ontzeggen zal, daar voor ken Hc den strijdvaardigen en strydlnstigen heer Vegtel te goed uit onze vroedschap, maar te ontkennen is niet, dat in den „goeden, ouden tijd" de leden van het Dagelyksch Bestuur onzer provincie uit ander hout werden gesneden. Het waren vroeger meer de regenten-typen, die de ambten der eer© innamen, terwyl men tegenwoordig al meer en meer de handige, op volksmeetings geschool de veelpraters naar boven ziet klimmen. Ook uit een ander oogpunt was de benoeming-Vegtel interessantimmers was het een publiek geheim, dat de jongste Gedeputeerde met den leider zyner party op met al te besten voet verkeerde en dat dit de reden was, waarom de ambitieuse heer Vegtel nog maar altijd geen kamerzetel kon bemachtigen. Zelfs is 't openlijk uit gesproken en nooit weerlegd, dat van uit de Kanaalstraat de lieer Vegtel duchtig is tegengewerkt als a.s. Kamev- candidaat (bijv. in het district Gouda). In zooverre viel het op, datderecht- sehe meerderheid vrn Zuid-Holland's Provinciaal Bestuur hem in het ge stoelte der eere bracht en bovendien was het bekend, dat de thans uitver korene op niet al te besten voet stond met baron Sweerts, met wien hij thans zit in het Dagelijksch Bestuur der provincie, waarvan de heer Sweerts als Commissaris der Koningin de voorzitter is. Neemt men dit laatste in aanmer king en hot feit, dat de oudste Gede puteerde, Van de Velde, ernstig ean- didaat was voor het Commissariaat, dat de heer Sweerts thans bezet, dan geloof ik wel te kunnen zeggen, dat de aangename samenwerking tusschen de leden van dit college er door de jongste mutaties niet op verbeterd is. Voor den heer Vegtel, die niet for tuinlijk is, hoop ik, dat een twoede poging om voor de leden van Gede- puteordo Staten pensioen in te voeren, meer succes moge hebben dan de eerste, die jammerlijk mislukte. Ook het aparte burgemeesterspen sioen is verworpen, dit natuurlijk door den Raad, en er zijn er, die beweren, dat daardoor de keuzo vooreen nieuwen titularis meer beperkt is geworden. Ik wil wel zeggen, dat dit mij zeer onge rijmd toeschijnt. Wij hebben een bur gemeester noodig, aio 't niet om*het geld dootduidelijker nog, de residentie moet een burgemeester mèt geld hebben wijl hy anders zijn stand niet vol doende kan ophouden. Een aanzien lijke vermeerdering van de bezoldi ging zou wellicht do keuze verruimen, maar dat bij de tegenwoordige bezol diging do onzekerheid of men na een zeker aantal jaren wat meer of minder te verteren zal hebben, geschikto mannen van sollicitatie zou afhouden, geloof ik nooit. Veeleer ben ik geneigd aan te ne men, dat de veelheid der liefhebbers, l'embarras du choix, het oponthoud in de voorziening der vacature deed ont staan, een oponthoud, dat in ieder geval niet verklaard wordt door een i perscommuniqué waarin als reden werd opgegeven, dat de goheolo Minister raad over deze benoeming moet advi- seeren, oen feit dat zeker op' zichzelf juist is, maar dat evenzeer gold bij de jongste Commissarisbonoeming, die reeds oen week na het overlijden van don heer Patijn in de St. Ct. stond Enfin, laten we ons troosten met de hoop, dat de lango tijd, die noodig is geweest om een nieuwen burge meester te zoeken, aan het gehalte van don man, die eindelijk uitverkoren zal worden, moge ten goede komen. Dan is zoo'n langdurig interimaat gauw genoeg vergeten. Ik heb nog een wensch op 't hart, dien de nieuwe burgemeester vervul len knn en dien ik hem dan ook be leefdelijk via dezen Brief onder het oog zal doen brengen. Het geldt de quaestie van aanwezig zijn en het woord voeren bij min of meer plech tige gelegenheden. Hierbij wordt tegenwoordig wel wat overdreven. Heeft niet onlangs de waarnemend burgemeester zelfs gespeecht bij de heropening van een verbouwd hotel? Waar moet dat nu heen Een hotel is ten slotte toch, precies als iedere andere groote zaak, een onderneming, opgericht om geld te verdienen. Na tuurlijk zijn er hotels noodig en in een stad, die zooveel vreemdelingen verkeer trekt als de onze zijn zelfs vele en vooral goede hotels eeneisch des tijds, evenzeer als er goede win kels moeten zijn. Maar gaat 't nu niet te ver, wanneer de burgervader bij opening of heropening van zulke zaken in hoogst eigen persoon gaat rede voeren Ik zou zoo zeggen, laat iedere nieuwe of vernieuwde zaak zoo veel reclame maken als zij wil, maar laat de Overheid zich daar niet mee inlaten. Het lijkt wel erg vriendelijk om bij zoo'n gelegenheid zich niet verhinderd te melden, maar er ip aan deze vrien delijkheid een groote schaduwzyde ver bonden, n.l. dat zulk een nieuwe of herboren zaak concorenten heeft, die toevallig al bestaan of geen reden hebben voor een verbouwing en dezen zien zulk een officiate aanwezigheid, die in Veler oogen de betrokken onder neming een stempel geeft, die andere, even goede zaken missen, natuurlijk met leede oogen aan. Een beetje minder noiging dus s.v.p. by den nieuwen burgemeester om bij zulke reclame-plechtigheden mee te speechen! De populariteit van den burgemeester behoeft daardoor waarlijk ïyet te lyden, Toen ik dezer dagen naar de Kamer ging, stond ik plotseliug voor een schutting, die den doorgang door de beroemde Gevangen Poort belette. Ik schrok even, had nog nooit een dicht getimmerde straat gezien. Natuurlijk had wel ergens in een hoekje van de plaatselijke bladen gestaan, dat de Gevangen Poort zou afgesloten wor den, maar daarover leest men heen alleen den koetsiers gaat zoo iets aan. Maar nu werd de heele passage, ook voor voetgangers gestremd en was men gedwongen een heel eind otn te wan delen, wat voor honderden en duizen den een groote last is. En waarom? Vermoedelijk moet de gevel, die over de straat heenrijkt nagezien worden en ik kan slechts prijzen de zorg, waarmee men ons behoedt voor de inderdaad onaangename gewaarwor ding van een steen op 't hoofd te krijgen, maar kan dit werkje dat een drukken verkeersweg eenvoudig dichfc- sluit, niet !s nachts gebeuren Is daar niet meer reden voor dan voor 't iederen nacht schoonmaken van de asfaltstraten Of is die verkeersweg niet zoo belangrijk Maar waaroln dan die fatale plannen om een stuk vau den prachtigen „Vijberberg" te dem pen ter wille van een noodzakelijk geachte verbreoding van dezen ver keersweg Wat mij betreft, valt de heele „brug" van de Gevangen Poort in elkaar. Ik kan nog maar altijd niet inzien, dat dit stukje opgelapte oudheid de moeite waard is om 't verkeer dermate te be lemmeren, dat men er zelfs ernstig toekwam, de hand te willen slaan aan onzen kostelnken „Vijverberg". Bestaat er niet hier en daar soms wat te vóél respect voor iets leelijks, alléén omdathet oud is HAGENAAR. Bezoek van president Fallióres. Het staat thans vast, dat de hoer Cruppi, minister van buitenlandsche zaken in Frankrijk, den President der Fransche republiek op zijn reis naar Amsterdam zal vergezellen. (N. R. Ct.) Middenstandsbond. Do Handelsvereeniging Rotterdam heeft naar aanleiding van het niet voldoen dopr het bestuur van den Middenstandsbond aan het door haar gedane verzoek, gesteund door 42 bij den Middenstandsbond aangesloten vereenigingen, oen buitengowone ver gadering van den Middenstandsbond uit te schrijven, ten einde te protes teeren tegen het ontwerp-debietrecht op den verkoop van sigaren en tabak, een open brief gezonden aan de 42 vereenigingen, die bedoeld verzoek hebben gesteund. Zij merkt daarin op, dat het bestuur van den Bond naar art. 12 der statuten in gebreke is, maar zal zich in 't belang van de eensgezindheid in den Bond niet lan ger verzetten. (N. R. Ct.) Vrouwenkiesrecht. Naar het congres van den Interna tionalen Vrouwenkiesrechtbond, dat van 12—17 Juni te Stockholm gehou den zal worden, gaan als afgevaar digden van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht dr. Aletta H. Jacobs, mej. Elise Haighton, mevr. Drucker, mevr. Clifford Kocq van Breugel, mevr. Kehrer-Stuart, mevrouw Goud- sniit-G oudsm.it, mej. S. M. Hoevenaar, mej. J. C. van Lanschot Hubrecht, dr. Mia Boissevain, mej. E. van der Hoe ven, Mevr. S. Broese van Groenou en mej. E. Broese van Groenou. Do mannenbond voor vrouwenkaei- rechfc zal vertegenwoordigd worden door de heeren W. A. E. Mansfeldt, F. Kehrer en H. van der Mandere. (N. R. Ct.) Marine en Leger. Van 21 Juli a.s. tot en met 16 Sep tember d. a. v. worden, ter opleiding van reserve-sergeanten tot den ,rang van vaandrig, cursussen opgericht, en wel te Breda en te Amersfoort. Aan deze cursussen wordt deelgenomen door reserve-sergeanten, die dit jaar verplicht zyn om .op 20 Juli voor 75 dagen onder de wapenÊh te komen de reserve-sergeanten, die dit jaar vrijwillig op 20 Juli voor 75 dagen onder de wapenen wenschen te komen en daarvan aan hun regiments-com mandant doen blijken door het inzen den van een verzoekschrift vóór 15 Juni t. v.de kaderreservisten, die onafgebroken hun eerste oefentyd ver vullen en die vóór of op 20 Juli van dit jaar den rang van reserve-sergeant hebben bereikt. Op 18 en 21 September vangt te Amersfoort en te Breda, het examen aan voor don rang van vaandrig ten overstaan van door den inspecteur der infanterie te benoemen commission. De onderzeesche boot. Donderdagmiddag is van IJmuiden in Den Helder aangekomen Hr. Ms. onderzeesche boot No. I. die den ge- heelen afstand onder water afgelegd heeft. Ze is vóór den havenmond van LJmniden ondergedoken en kwam vóór den havenmond van Nieuwediep weer boven. N. R. Crt. Dy verschillende regimenten is ge bleken, dat een groot aantal viermaan- ders ongeschikt is voor hunne oor- Als gevolg hiervan zullen de van die korpsen zeer sterk, doch de in tijd van mobilisatie op te richten 5® en 6® bataljons niet op voldoende sterkte kunnen worden gebracht. In verband hiermede is bepaald, dat alleen die viermaanders als ongeschikt mogen worden beschouwd, die in ge oefendheid aanmerkelijk ten achter staan bij de overige viermaanders. Tegen Muggen en Vliegen. De heer E. Th. W(itte) schrijft in Buiten" 't volgende middel, tegen Muggen en Vliegen. De zomer van 1910 heeft zich niet alleen doen kennen door buitengewoon veel regen, maar ook door een ware muggenplaag, terwijl op sommige plaatsen ook do vliegen buitengewoon talrijk waren. Vooral langs de Gel- dersche rivieren heeft men buitenge woon veel last van muggen gehad en wonder is het dan ook niet dat men naar middelen heeft uitgezien om die te bestrijden. Vooral in de slaapka mers kunnen zij bijzonder lastig zijn en iemand zijn nachtrust benemen Een paar zeer oenvoudige middelen zijn er om tegen die lastige bezoekers beschermd te zijn. Wil men geen muggen in de slaapkamer hebben, dan hange men er enkele frisch gesneden takkon van oen gewonen Notenboom Juglans regia in op en do dier tjes zullen de plek mijden, waar die hangen. Doch niet ieder heeft oen Notenboom in zijn tuin staan en dan is er oen ander middel nl. kruidna gelolie. Wanneer men voor het naar bed gaan het golaat met een paar druppels van die olie insmeert, zal men geen last van muggen hebben. Wel verspreiden beiden een bijzonder aromati8chon geur, doch men went daar spoedig aan en merkt er dan niets meer van. Ook vliegen kan men gemakkelijk uit do kamers houden door voor do vensters, die men des zomers open zet, enkele Pelargonium en Calceolaria planten te zetten. Het schijnt, dat die lastige diertjes den bijzonderen geur van deze planten niet verdragon kun nen en dQor een raam, waar zij voor staan niet naar binnen zullen vliegen. Een mijner kennissen had dit mid del met goed gevolg toegepast, hij had deze planten in de vensterbank staan en bemerkte geen enkele vlieg in zijn kamer. Om de proef op de som te nemen, liet hij ze op een war men Augustus dag wegnemen en ziet, weldra zag hij de vliegen door het geopende venster naar binnen komen. Zoo spoedig mogelijk liet hij de pli ten weer neerzetten en de vliegen' bleven in het vervolg weg. Deze middelen zyn alle vier eenvoudig en goedkoop, wij knnnen daarom ieder raden er de proef mede te nemen. Men schrijft uit Nijmegen: Een dame te Amsterdam woonach tig wandelde dezer dagen in het schoone Valkhof, toen een heer op haar toetrad en haar op de meest hoffelijke wijze een gouden horloge met ketting aanbood. Stom van ver bazing aanvaardde de dame het ge schenk. Haar verbazing steeg ten top, daar de milde gever voortging met zijn geschenken en haar achtereen volgens een beurs en eenige sieraden ter hand stelde en ten slotte kreeg zij ook een briefje... een nota van haar zelve, van haar handschoenleverancier. Wat was namelijk het geval. Het taschje van de dame was toen zy '«morgens aan het wandelen was ongemerkt opengegaan, waardoor zij den inhoud als de kruimpjes brood van Klein Duimpje langs haar weg strooide. Met een vriendelijken dank aan den vinder die zelfs zijn naam niet wilde opgeven eindigde dit inter mezzo. De Engelsche landbouwers arriveer den uit Fr., aan het station Alkmaar verwelkomd door dr. Schey, zuivel- consulent, en eenige andere heeren. brachten een bezoek aan da kaas markt, waar juist mooie stapels opge tast lagen. Om één uur vertrokken zij per tram naar de Beemaier waar o.m. een bezoek aan de boerderij Brn- mesta wordt gebracht. Een Zigeunscbo begrafenis. Een troep Italiaansche paardonkoo- pers was sedert eenige dagen op de grens van Diemen en Watergraafs meer met hun woonwagens gekam peerd. Woensdagmorgen stierf van dezen troep de 60-jarige Mara Rosa en gis terenmorgen is deze Zigeunervrouw met een eigenaardig ceremonieel op de R.K. begraafplaats te Diemen ter aarde besteld. Het lijk lag in een der woonwagens voor iedereen ten toon. Het hoofd i bedekt met een veelkleurige zijden kaphet lichaam was gehuld in een rose zijden rok. De voeten droegen gele schoentjes. De doode droeg in oor en handen haar sieraden. Om de kist zaten de treurende familieleden geschaard. Om 11 uur werd de kist dichtge maakt en begon de tocht naar het kerkhof. Voorop ging een .Duitsch muzikantencorps, dat treurmarschon speelde, achter de kist liepen de Zi geuners, met veel misbaar hun droef heid toonend. Gisterenochtend 9 uur geraakte te 's Gravenhogo een 8-jarig knaapje in do Loosduinschevaart. Een voorbij komende melkboer begaf zich gekleed te water en bracht den jongen, die reeds bewusteloos was, op 't droge, waarna de brandwacht Vogel uit den post Daguerrestraat door toepassing van kunstmatige ademhaling den dren keling tot bewustzijn bracht, die ver volgens, nadat ook nog een dokter geneeskundigen raad had gegeven, naar de ouderlijke woning in de Hon diusstraat werd gebracht. Ongepaste grappen. In Maart van dit jaar werd op het eiland Alsen in do Oostzee oen flesch gevonden waarin zich een met den naam Krautwurst onderteekend briefje bevond, bevattende de mededeeling dat het schip „Harmina Catharina" schipbreuk geledon had en verder het verzoek den bij Dresden wonenden vader van den onderteekenaar het treurige feit in kennis te stellen. Op den naam van don schrijver afgaando vermoedde men met oen Duitsch schip to doen te hebben doch bij onderzoek bleek, dat eon schip van' dien naam niet onder Duitsche vlag voer. Toevallig kwam onlangs te Holsin- gor (Denemarken) een in Groningen thuishoorendo zeetjalk van dien naam. De Agent van Llovds uit Londen en de Duitsche Consul stelden een onder zoek in waaruit bleek op dit vaartuig werkelijk een matroos Krautwurst diende. Hij bokende do flosch met het bewuste briefje uit een grap over boord geworpen te hebben. De moord te 's Gravenhage. Gisternamiddag, omstroekks kwart na vijf uur, groote consternatie in de Boekhorststraat. De politie maakte er jacht op een man. Deze was in een open bakje aan komen rijden door de Herderstraat. Toen had hij opeens ontdekt, dat er een agent was, die hem wilde arres teeren. Fluks wipte hij de victoria uit en zette 't op een loopen, de Boek horststraat in. Daar werd hij echter spoedig gegrepen en opgobracht. De menschen fluisterdendat is de moor denaar. Maar 't was slechts iemand die „gesignaleerd" stond en deswege gearresteerd werd. ïntusschon zoekt de politie nog ijve rige naar den Griek, den vermoede- lijken moordenaar van Murad-Bay. De Griek heet Chef-Morillebij de politie hier ter stede stond hij echter niet als vreemdeling ingeschreven, daar waren slechts een drietal Grieken bekend, werkzaam by Kocafó. Juliana-dok. Van de werf der Nederlandsehe Scheepsbouwmaatschapij te Amster dam aan de overzyde van het IJ, is gisterenmorgen te halftien met goed gevolg te water gelaten het nieuwe drijvende droogdok (Jnliana-dok) be stemd voor de Amsterdamsche Droog dokmaatschappij. Door de heeren D. Goedkoop, direc teur der Scheepsbouwmaatschappij, en W. Fenenga, administrateur der Droog dokmaatschappij, werden de kabels doorgesneden en statig gleed het ge vaarte het water in. Ër wob veel be langstelling. briek De Hoop te Leerdam oen vrij ernstig ongeluk plaats gohad. Een stelling met 300 arbeiders erop, die gefotografeerd zoudon worden, zakle in elkaar. Een 14-tal arbeiders bekwa men zeer ernstige kneuzingen. De overigen kwamen met eenige minder ernstige verwondingen en den schrik vrij. (N. R. Crt.) Te Ovelgo bij Altona waren dezer dagen twee jongens aan het bootje varen. Tengevolge van eeu onhan- beweging sloeg het schuitje om en de beide knapen geraakte te water. De heer Mnttern, een geboren Amster dammer, die te Hamburg gevestigd is, zag het gevaar, waarin de jongens verkeerden, begaf zich te water en was zoo gelukkig beiden te kunnen redden. Onder Bladel (N.-B.) heeft een felle boschbrand een groote oppervlakte gemeentebosch vernield, torwijl ook eenigo perceelon heide, met daarop gestapelde turven door hot vuur wer den aangetast en groote schade daar aan werd teweeggebracht. l)o bos- schen waren laag vorzokerd. („Hbld".) In do buurtschap Ramele onder Raalte is oen dennebosch ter grootte ongeveer twe2 II.A., toobohoo onde aan mevr. C. M. O. baronnesse van Beosten Vos de Waal aldaar door brand vernield. Oorzaak onbekend. Hetbosch is niet verzekerd. („Zw. Ct.") Te Tilburg Is de zadelmakerij van Hoeken—Boelen gedeeltelijk af; brand. Marhinoriën en goederen wor den een prooi dor vlammen. iorzaak onbekend. l)n schade wordt door ver zekering gedekt. Gomengd on geteld. Te Haarlem is oen verkiezing ge- woest voor loden der Kamer van Ar beid voor hot bloemhollenbodryf. Aan oen der procossen-verhaal van stemopneming wordt door hot 11. Dbld. het volgende ontleend: „Onmiddelijk daarop wordt do stem bus gesloten. De stembriefjes worden dooroenge- rnongd on geteld. Hun aantal be draagt geen o." Gistermorgen heeft by de gasfa- Predikbeurten te Gouda. Zon (Ut ff. REMON8TRANTSCfl E K E R K Voorm. lO'/a ure. Ds. II. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERK. Vroegpreek ton 7' 2 ure. Ds. BER- KELDAOH v. i». SPRENKEL. Voorm. teil 10 ure. Ds. TEN BOSCH. Namidd. ten 2 ure. Ds. DEUR. Heid. Cat. Zondag 22. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Ds. BIJL. Kinderpreek ton 5 ure. Ds. BERKKL- BACII v. d. SPRENKEL. LUTHERSOHE KERK. Voorm. ten 10 ure. I)s. Geklruynen. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woehsd. 17 Mei, Ds. BËRKELBACH v.d. SPRENKEL. Ds. Bijl verzoekt diegenen, dio bij hem ter catechisatie wenschen te ko men, zich aan te melden op Woens dag 17 Mei, des avonds tusschen 7 en half 9 uur, in de consistoriekamer der Groote Kerk. Diakenen melden met dankbaarheid de ontvangst van een bankbiljet groot f 10.—-, in do collecte Zondag j.T. des voorrniddags. te GOUDA is voornemens om, op llOüllElt» ■HU 22 JUNI 1911 v.m. ll'/jUur, in het hotel „DE ZALM", a/d. Markt aldaar, in óéno zitting publiek te veilen en te verkoopen: mot Erf, Werf, Schuur, Tuin, Weg en Water aan hot Sluip wij ksche Dorp, E 158 gom. Roeuwyk te zamen groot 87 Aren 61 Centiaren, onmiddellijk aan- on met uitzicht op do pJassen dor Rooi- on Zoilvereoniging „Gouda". Hot pand bevattende 5 Kamers, Kelder, Keuken en Zolder is in uit stekenden staat, zoor aangenaam ge legen en bizonder geschikt tot zomer verblijf van oen sohiidor of om te worden ingericht tot pension en thans in oigon gebruik. met Timmermanswerkplaats, Schuur, afzonderlijk bewoond wordend Huisje, Erven en Grond, a <1. 's-Gravonbrouk- schon weg E n°\ 136 en 137 te Roeuwijk, groot 16 Aren 30 Centiaren. N". 136 is in eigen gebruik, N°. 137 is verhuurd aan dhr. A. P. dk Ki.rrjc voor f 3.per week. N°. 3. met Erf, Tuin en Rietland, a'd. VGra- venbrookschen weg 10 n"*. 141 en 14.2 to Roeuwijk, groot 14 Aren 77 Cen tiaren Verhuurd aan F. van En on D. van Wennvkkn, elk voor f 1. - per week. To bezichtigen: pore. 1 Dinsdag. Woensdag, Donderdag en Vrijdag en porc. 2 eft 3 dagelyks vau 10 12 en 2 -4 uur Nadere inlichtingen ton kantore van %Olnrië ilfO.% f.fvoornoemd, Nieuw steeg 18 te Gouda. Broeder bij biljetten. Gelegenheid tot INSCHRIJVING van NIEUWE LEERLINGEN en des namiddags van i S uur aan het gebouw der school. Aanvragen oi» koatelooze toelating moeten vóór 16 JUNI bij den Directeur ingekomen zijn. De Directeur, Dr. S. S. HOOGSÏRA. Gouda, Mei 1911. Eeu WOONHUIS voor 2 gezinnen DINSDAG 23 MEI 1911, des na middags ton l'/j ure, zullen Burge meester en Wethouders van GOUDA trachten Inlichtingen dagelijks ton 9"3 nre v.m. on ton 1V2 ure n.m. op't Stads- erf, waar bestek met teekening tegen betaling van f 1.— verkrijgbaar i», (franco op aanvrage per postwissel k f 1.10 aan Gemeentewerken). Wegens vertrok naar Indië to koop een PRACHTIGE DUITSCHE Zo o goed als nieuw met tien jaar garantie. 8CIINEPPBK& PU, no <m Orgelmugaxijn, Markt 7, Gottda. STEDELIJKE De inrichting wordt V> EÖI*E II Namens do Commissie, A. I). VAN VREUMINGEN, Secretaris. Mj Drogist, WJjdstraat V0, GOUDA. Eeno Nederlandsehe agentuur- en exportfirma met kantoren te Winnipeg (Canada) en in Nederland zoekt in relatie te komen mol eene groote firma in om hare producten in de Westelijke Btnten van Canada te plaatsen. Brieven onder No. 2658 aan het Bureau van dit Blad. goed passende modellen. Van af heden voorhanden Dajfolijkg Vciwho Aanbevelend, Kruit.fi., LANGE TJENDKWKG 27. hoek ParadUi. ALLEN ia WELKOM. vooral oude klorren, ilrkrnn, schoenen, enz. ook meubelen en dergclijken. PRACHTIGE KEUZE GOED PASSENDE MODELLEN.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2