EXPOSITIE TTït cle Peis. PEST.| Gemengde Berichten. Rechtzaken. Stadsnieuws. LAND- en TUINBOUW. 8 ta ten-O eneraal. I .natste Berichten Telegrafisch Weerbericht KMI lit Mill. i>. SAwiSOitf. Officieele Prijscourant Ktfrtlf Ulan del» Amsturdiai - - - - :rh. voor de „Nederlandsch© Vereeniging". Hierop baseert spr. een breedvoerig betoog, betreffende de noodzakelijkheid voor de Regeering om het organisa- tiereeht van het spoorwegpersoneel beter te verdedigen tegenover de hou ding der spoorwegdirecties, die deze organisaties eenvoudig als vogelvrij beschouwen. Daartoe moet allereerst de minister zelf tegenwerking van de organisaties laten varen, een tegen werking welke ook kan bestaan in schynbare erkenning der organisaties in theorie, terwijl in de praktijk steeds gechicaneerd wordt. In het optreden van don minister Hegout als ex-werkgever, ziet spr. allerminst waarborgen voor voldoenden eerbied van dezen minister voor wet telijke instellingen in het belang van de vakorganisaties. Interpellant noomt dezen minister een verlicht despoot, wiens houding tegenover de vakor ganisatie totaal afwijzend is. Spr. wijst op de thans ook door den minister erkende mislukking der groepsvertegonwoordiging, oenfiasco dat echter niet, zooals de minister jmeont, te wijten is aan de Nederl. Vereeniging voor Spoor-en Tramper soneel. Dit fiasco is to vinden in het wezen der groepsvertegonwoordiging zelf, een organisatie die niets in de melk te brokkelen heeft, en zeker niets zal verbeteren in de werkelijke reden van het obstinaat zyn van het spoorweg personeel tegenwoordig, en waarvan de werkelijke reden is dat. sedert 1903, sedert het recht tot staking is ont nomen, de loonen nominaal slechts zeer weinig zijn gestegen, ja zelfs in enkele takken achtertiit zijn gegaan. Spr. betoogt nog dat do Regeering regelen behoort te stellen op het ge bied van vakorganisaties bij de spoor wegen, waar thans alles ongeregeld is. En een dier regelen behoort te zijn dat niemand ontslagen 'inag worden wegens het werken in liet belang zijner organisatie. Voorts moeten de vakorganisaties bij de Regeering kun nen aankloppen, indien er verschillen rijzen tusschen het personeel en de spoorwegdirecties over do uitoefening van hot recht van organ isatio. Ten-slotte betoogt spr. dat, wat do vakorganisatie betreft, geen onder scheid mag gemaakt wordon tusschen do Nedorlandsche Vereeniging en an dore organisaties, en eindigt zyn rede met verschillonde beschouwingen te wijden aan de nieuwe pensioenrege ling, waarbij op vaak ongoloollyko wijze met do belangen der spoorweg arbeiders wordt omgesprongen. De Tariefwet. Te Tilburg is Maandagmiddag op de algomeene vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten tor behandeling vivn de tariefsherziening dc volgende motie met 24 tegen 5 stemmen aangenomen. „Do vergadering, konnis dragende van het tarief van invoerrechten, sproekt als' hare overtuiging uit, dat elk invoerrecht op grondstoffen ten behoeve der schoenfabrikatie deze in- duatrio zal schadon, erkent evenwel rechten op zoolleder en sommige soor ten overfedor, welke in voldoende mate en quahteit hier te lande kunnen woïden vervaardigd, geen ernstige reden tot bestrijding geeft; zou het daarentegen van belang achten voor de schoen-industrie en niet iri hot nadeel der looierijen, in dien de voorgestelde 2 pCt. onder hot sub 3d groep 8 genoomdo cliroomgo- looide geiten- en schapenleer worden teruggenomen acht het bovendien wenschelyk randen («g. weltings) wordon vrijge steld en dat alsnog eenige wijziging worde gebracht in de rangschikking van sommige zoollodersoorten oin het te heffen recht daarvan meer in over eenstemming te brengen mot don mkfttstaf in het ontwerp aangenomen vooi'Nhttlf-fabplcaton draakt het bestuur op by den bo- trokkenNMmistor do noodige stappen te doen, ton einde te trachten door diens medewerking tot de beoogde conclusies te geraken on gaat over tot do orde van den d*g." Do Tarief wot en do Middenstand. De gisterenavond te Amsterdam Shouden loden vergadering van de gemeen© Wiakoliersvereoniging, on der leiding van don hoor J. 8. Meuw- sen, was belegd teneinde voor- en tegenstanders hun oordeel te laten uitspreken over de door Minister Kolkman ingediende Tariefwet. Geen enkele winkelier had zich opgegeven om ten gunste van dit wetsontwerp te spreken. Doyr tal van tegenstanders werden verschillende argumenten tegen de ta- riefsvorhooging uitgesproken, waarna ten slotte op één na met algemeeue stemmen een motie werd aangenomen, luidende „Do vergadering der Algomeene Winkeliers vereeniging te Amsterdam, gehoord de inleiding, over de voor gestelde Wet tot verhooging der In voerrechten, gehoord de besprekingen, overtuigd, dat door de aanneming dezer wet, de belangen van den Mid denstand in de hoogste mate worden geschaad, verzoekt uw college deze wet niet aan te nemen." Deze motie zal aan de Staten-Ge neraal worden toegezonden. Afscheid van d,e Hagespelers. Uit Amsterdam seint men aan de „N. II. Ct." De Hagespelers, onder leiding van Kduard Verkade, hebben gisteravond in don Hollandschea Schouwburg van ons afscheid genomen niet Shakes peare's Hamiet. Het was een voor stelling, die bewondering wekte en weemoed. Bewondering om de sobere, voorname tooneelschikkingen, de daar in passende, ryke, aan de werkelijkheid beantwoordende kleed ij bewondering ook om de jonge, bloeiende talenten van Verkade en Enny Vrede als Hatnet en Ophelia. Weemoed, omdat dit de laatste voorstelling was van dit kleine, maar zuivere kunstzoekonde troepje. Mevrouw Titia van Looy-van Oefder ijaf aan dezen weemoed uiting aan iiet eind van den avond, nadat Ver- kade reeds- na het derde bedrijf met lauweren, zijn echtgenoote na het vierde met bloemen gehuldigd was. Er is iets verbijsterends in, aldus on geveer mevrouw Van Looy, sprekend tot Verkade, dat de Hagespelers ons gaan verlaten, dat het gedaan zal, zijn, juist met dit troepje on juist thans, nu gij ons zooveel schoons bobt ge schonken! En de spreekster herin nerde aan de vertooningen van Romeo en Julia, van Hamlet, enz. Daarom aanvaarden wij dit afscheid, zoo zoide zij verder, als een rusttijd, die voor a vruchtbaar kan zijn na zooveel in- spannenden arbeid. Wij vertrouwen, dat gij terug zult komen, tot weer ziens I Do goedgevulde zaal ondersten nde dezon wensch met luid en herhaald applaus. Hofberichten. Per Stoatspoor van 4.19 zijp gis teren namiddag van 's Gravenhago naar Rome vertrokken do gep. luit..-generaal J. E. N. baron Sirtema van Grove- stins, grootmeester van H. M. de Koningin, hoofd van (le zending, welke Z. M. den Koning van Italië Hr. Ms. gelukwenschen zal aanbieden bij de viering van het hulvo-eouwfoost der eenheid van Italië. Mot. denzelfden trein vertrok ook de ordonnans-officier Ion luit. jhr. F. W. L. de Beaufort, die mot den Kamerheer en particulier secretaris van H. M. do Koningin, jhr. van Geen, deel uitmaakt der zending. Te Arnhem voegde jhr. van Geen zich bij de beide andere hoeren. Retorsie-Maatregelen. In oen artikel onder bovenstaand opschrift, wyst de N. Rott. Crt. op het gevaar tot het uitlokkon daarvan door vreemde staten in verband met een in het ontwerp-Tariofwet voor komend artikel van dozen inhoud: Voor goederen, herkomstig uit landen, waar Nedorlandsche goederen aan bui tensporig hooge rechten worden onder worpen of min hoogero rechten dan gelijksoortige goederen uit andere lan den, kunnen de invoerrechten door de Koningin met do helft worden ver hoogd. Op niet belaste goederen kan in zoo'n geval 15 pet. invoerrecht worden gelegd. De N. Rott. Crt. schryft daarin o.a. het volgende: Dat, preventiove raiddel, waarvan onze regeering zooveel verwacht, zal toch hoogst wnarschynlyk óók do vreemde regeering, tegert wie het in practyk zou moeten worden gebracht, wel kunnen bezigen. Zal hot door haar dan niet voor den dag worden gehaald, zoodra onze regeering met hare vertoogon komt? Stel u voor, dat een vreemd land onze land- of tninbouw-producten bovenmatig tref fen wil. Onze regeering zal dan gaan dreigen, ©ene of andere industrie van dat vreemde land hier te gaan be lasten met 50 opcenten boven het ge wone tarief. Legt de vreemde regee- ring zich dan doarby neer, en ziet zij van hare plannen af V Natuurlyk niet. Zy dreigt even hard terug: „raakt gij aan mijn industrie, dan laat ik uw landbouw nog hardeiÈ bloeden." Vooral tegenover oene regeering, die gesproken heeft als de onze in haar momorie van toelichting, ligt zulk ©en intimidatie iroor de hand. En dan valt te voordellen, wie het zal win nen in dien diplomatische» strijd. De regeering boude het on»2 ten goede maar in het diplomatisch beleid van wie op het eigen oogqpblik, waarop hij een sterk verhoogd tarief voor stelt, zoo hooge verwachtingen uit spreekt van dragelpentett mét retorsie, hebben wij geoy lifter grooter ver trouwen. Of ziji Hle regeering, wan neer morgen aan kdon dag b.v. de Amerikaaansoh© rzgeering tegenover het voorgestelde invoerrecht op meel de preventieve klacht van een dreige ment met verhooging van invoerrecht op bloombollen ging beproeven, ant woorden Tegenover óns gaan zulke middeltje» niet op." Maar waar ter Wereld houwt dan do rogeering hare verwachting op, dat, wanneer hot geval or toe leidt, de Amerikaansche rogeering voor vrees- aanjaging onzerzijds wèl uit den weg zal gaan? Laten wij ons toch niets diets maken. Hot oenige watf uit do toepassing van een artikel al>) het voorgestelde kan voortvloeien is (verdriet. Nameloos ver driet, omdat daarmee de grondslag ge legd wordt voor oen Tarievenoorlog, waarin een lajnd als het onze, dat voor do eigene) industrie maar oen zeer klein, afzetgebied oplevert,, onvermij delijk het onderspit delven moot. Men vergeto toch niet, xlat de markt, die voor onze uinvoerproducten gesloten zal worden, tijen togen óón heel veel grooter zal zijn, dan die welke wij in staat zijn aan iden buitenlander te ont nemen. Want toon verbeelde zich niet, dat de Imitontykder zich op onze minst beteekenende artikelen zal worpen. Integendeel, hij zal de voor ons be langrijke export-artikelen in den strijd mengen. Om bij het voorbeeld van Amerika te blijvenop de bloembollen, en de heesters on planten van onze energieke Boskjoopsche kweekors b. v. Andore landen zullen zich op onze landbouwproducten worpen, boter, kaas, enz. Kortom, de retorsie is een bij uitstek gevaarlijk wapen, dat niet kan wordon gehanteerd, zonder het groote gevaar te loopen, zich zelf in do eerst© plaats ermee zware wonden te slaan. Maandagavond hield prof. dr. J. G. Blees wijk voor het Technologisch Ge zelschap te DolfJ. een lezing over de pest. Aan het verilag daarvan in het Vad. ontloenon wij hot volgende Na een beschrijving van het ziekte beeld der ziekte te hebben gegeven, wijst spr. er op, dat er naast de echte builen- en longenpest nog andere, atypische vormen voorkomen, vooral in don aanvang ©ener epidemie. De laatsten worden licht miskend en ge ven dan aanleiding tot een vordero uitbreiding der ziekte. De infectie komt steeds van buitenaf tot stand en er is daartoe ©en laesie van huid of slijmvliezen noodig, waardoor de pestbacil kan binnendringen. l)eze beschadiging kan zeer klein zijn: de beet eener vloo is voldoende. Spr. wijst op het belang der bacteriologi sche diagnose, vooral in twijfelachtige gevallen, alsook om uit te maken of do eono of andore rattensterfte door pest wordt veroorzaakt. In aansluiting hieraan worden de morphologische en biologische eigenschappen van do pest bacil bespraken. Daarna wordt een overzicht gegeven van de geschiedenis der pestepidemieën, die sedert de oudste tijden do wereld hebben geteisterd, in het byzonder do Zwarte Dood van 1348. Voorts wordt nagegaan, hoej langzamerhand het be grip der besmettelijkheid van de pest opkwam, waarin de eerste primitieve pogingen tot desinfectie hertenden, noe do verpleging der lijders zich ont wikkelde, en welke rol de goneesheeren bij een en ander gespeeld hebben. De laatsten- wisten zich reeds in de 16° en 18° eeuw door het dragen eener ondoordrinhbaro kleedij, benovons van een masker voor het gelaat, tegen be smetting to vrijwaren. Dan wordt het ontstaan en het verloop behandeld van do pest-pandemie, welke sedert 1894 van uit Zuid-China* de wereld heeft bezocht ook daar waar de ziekte nog nooit was voorgekomen (Amerika). Spr. beschrijft uitvoerig de epidemio logisch belangrijke rol, die door de ratten en de vlooien dezer dieron bij het voortschrijden van de pest wordt vervuld, en hoe men vooral in En- gelsch-tndië door meerjarig en moeite vol experimenteel onderzoek tot de kennis dezer feiten la gekomen. Doch niet alteen ratten, ook andere knaagdieren (marmot in Seberië, aard- hoorn in Californië) zyn oven gevaar lijk als overbrengers der ziekte. Gewezen werd voorts op het belang van de rattenverdelging, in het byzon der op schepen, en de systemen, die daartoe in gebruik zijn (zwavelig zuur of kooloydoi. Dan worden de midde-, len besproken ter bestrijding eener uitgebroken epidemie: dc algeineen- hygieënischc maatregelen, en de moei lijkheden, waarop men stuit, vooral in het Oosten. Nadat nog de grondslagen en de beteekenis der serum-therapie en de vaccinatie tegen pest zyn be handeld, besluit spreker met een enkel woord oyer de recente epidemie in Oost-Azië en in Ned.-Oost-Indië. De voordracht werd met een groot aantal lichtbeelden verduidelijkt. Bij gelegenheid van de jaarlijksche Algemeen© lieden vergadering van de Nederl. Stenografenbond „Groote" op den 2" Pinksterdag (5 Juni a.s.) to 's Gravenhage, zal oen wedstrijd in stenografie „Groote" worden gehouden waaraan allo beoefenaars van het Nederlandsch AJphabetisch Kortschrift kunnen deelnemen. Nadere inlichtingen omtrent dc ledenvergadering- en de Bond ver strekt de hoer A. W. Groote Amster dam, omtrent de wedstrijd, de rege lingscommissie de heer B. Klooster, leoraar in de stenografie „Groote" aan de Gemeentelijke H. B. 8. te 's Gravenhage, Brouwersgracht 25A. Ierscho paarden voor 't leger. Op Het Loo werden Zaterdag aan-* gebracht een 40-tal jonge paarden, door de commissie van aankoop van paarden voor het leger hier te lande in Ierland jaangekocht. Per stoomboot van Engeland te Rotterdam aange komen, werden zij direct aan het Maasstation overgeladen en door eenige manschappen der ordonnansen uit Den Haag naar Het Loo overgebracht, waar zy dezen zomer in de weiden van H. M. de Koningin zullen grazen. De vrijlating der dieren geschiedde onder toezicht van majoor Do Bruijne, cljof van hetremonte-dopötteMilligen. Nedorlandsche speelhuishouders naar Duischland. Hot j, Berliner Tageblatfc" vermeldt dat do Berlijnsch politie op hot oogon- blik speurt naar Belgische en Holland- sche speelhuishouders, die uit hun va derland vordreven, thans Rijnland en ook Berlijn overstroomen, oin te trach ten er nieuwe speelhuizen op te rich ten. Te Dusseldovf, Keulen, Aken en ook in Berlijn zijn deze beroepsspelers reeds geobserveerd. De Berlijnsche politie houdt thans met name het oog oj) drie spelors, Willem Content,-Elens en Brandon, die vroeger to Sehovonin- gen speelbanken hadden en thans op weg naar Borlyn zijn. Door onverziehtig wogwerpen van een lucifiTrs ontstak gisteren middag de benzine van do Roode Kruisauto no. I, die te 'sGravenhage aan de Nassau Ouwerkerkstraat stond en door het vuur bijna geheel werd vernield. Aan liet blusschen werd dadelijk be gonnen, welke bijna geëindigd was toen de brandweer kwam. Ook no. 2 bekwam eenige schade. Wij vernemen dat het Duitsche Keizerlijk echtpaar Zondagavond to Vlissingen terugkeert en Maandagmor gen omstreeks 10 uur de reis naar Duitschland per extra-trein zal voort zetten. Gisterennacht hebben inbrekers zich met valsche sleutels toegang verschaft tot het pakhuis van den vlieger Van Bussol aan do Botersloot te Rotterdam, waar hij een fietsenzaak heeft. Een slagersjongen die kwam om zijn fiets op te pompen vond de denr gisteren morgen open. Er bleken vier rijwielen gestolen te zijn. Nederlandsch Gymnastiek-Verbond. Gewest Zuid-Holland. Het Nederlandsch Gymnastiek-Ver bond zal dit jaar te 's Gravenhage op 3, 4, 5 en 6 Juni op Houtrust aldaar haar wedstrijden en groote uitvoering houden. Op Zaterdag 3 Juni zullen de ver tegenwoordigers van het verbond en die van bnitenlandsche Bonden officieel door het Gemeente-bestuur van 's Gra venhage ten stadhuize worden önt- vangen. Baron 8weerta de Landas Wyborgh, die zich als burgemeester der Resi dentie bereid had verklaard het eere voorzitterschap van het Eere-Comitó te aanvaarden heeft kennis gegeven zich thans ook in zyn ambt van Com missaris der Koningin in dit gewest voor het eere-voorzitterschap beschik baar te stellen. Aau de groote Jrinder- uitvoering, die mede op 5 Jufii zal plaats hebben zullen 2500 kinderen der openbare scholen deelnemen. Door de fa. Erve H. de Jong te Wormer- veer 'zijn voor deze kinderen 2500 stuks chocolade toegezegd. Op de uitvoering van 5 Juni zullen turners hoven 40 jaar medewerken. De algemeene oefeningen voor man nen en vrouwen zullen staan onder leiding van den heer W. Bückert en Mej. A. C. P. Bolland. De muziek ter hegeleiding van de algemeene oefeningen is hiervoor spe ciaal geconponeerd door den heer F. E. A. Koeberg te 's Gravenhage en wordt opgedragen aan de Regelings commissie. De Haagsche vereenigingen aange sloten bn liet N. G.V. hebben een parig besloten niet deel to nemen aan de wedstrijden, teneinde zich geheel te kunnen geven voor de zoo hoog noodige diensten, die van hen zullen worden gevraagd. l)eze vereenigingen nemen echter wel deel aan de groote uitvoering op 6 Juni a.s. Spoorwegongeluk bij Gouda. Als schuldig aan artikel 165 W. v. S. heeft terecht gestaan J. N. V., 30 jaar, ondermachinist bij de Maatschap pij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen te 's-Gravenhage. Beklaagde gaf op (lat hy op 17 Januari om 8.40 's mofgens uit 's Gra- venhage vertrokken was naar Gouda mot trein 145. Het sein op pl. m. 540 meter vóór het kruispunt der lijnen Den HaagGouda en RotterdamGouda, onder de ge meente Moordrecht, stond onveilig, toon de trein van beklaagde aankwam. Hij begreep hioruit, dat het oppl. m. 140 M. vóór het kruispunt geplaatste sein, ook op onveilig zou staan, en begon direct te remmen. Het was echter dien morgen mistig en de rails waren glad. Door die gladnoid, gleed de trein ondanks dit remmen, door voorbij het eerste sein tot op het kruispunt waar hij liep op een van Gouda naar Rot terdam gaanden goederentrein, waar van hij eenige wagons omver wierp. Het was gelukkig slechts bij mate rieel© schade gebleven, hoewol hot verkeer den geheelen dag door dit ongeval gestremd was. Beklaagde echter dacht zelf niet aan een botsing, omdat z. i. de trein daarvoor een te geringe vaart had. Beklaagde beweerde dien morgon, voor het vertrek do zandbakken van zijn locomotief niet te heboen gevuld of doen vullen, omdat hem daartoe den tijd niet gelaten was. Allerlei andere werkzaamheden waren hem opgedragen en hij moest op tijd ver trekken. Do Westinghouse-rem had hij vóór het vertrek nog laten werken, en deze bleek in orde. Intusschen moest be klaagde zijne aansprakelijkheid zoowel als zyn schuld aan dit ongeval be kennen. De leerling-machinist v. d. Leouw deelde mede, dat hy de zandbakken vulde, wanneer er tijd voor was. Dik wijls kwam er echter tijd te kort, en er werd dan niet tegen den machinist, de aansprakelijke persoon over ge sproken. Dien morgen waren de bak ken niet gevuld, hoewel er een geheel ledig was en do andere slephts met een klein beetje nat zand gevuld was. Toen getuige het ongeval aan z&g komen had hij de zandbakken geopend, maar dit baatte niet, al scheelde het ook zeer wofnig of de trein fiad stil gestaan. Getulge-deskrffidige J. de Bruyn c. i. en districts-opzichto bij den spoorwegdienst had zich naar de plaats van het ongeval begeven. Getuige noemde het vullen der zand bakken een vrij gewichtig punt, vooral wanneer het mistig is en de rails dus glad zijn. Afgaande op de opgaven van beklaagde en den vorigen getuige, dat er op het oogenblik der botsing de trein hoegenaamd geen vaart had, meende getuige, dat aangenomen kon worden dat er geen,botsing zou hebben plaats gevohclon, indien de bakken met zand gevuld waren geweest. De hoofdraachinist J. de Man legde eène gelijke verklaring af. Ook deze getuige achtte in dit geval het zand het eenige redmiddel. Alhoewel met beklaagde's dienst niet bekend, achtte hij diens verontschuldiging, dat hij geen tijd had gehad aanneemelijk. De machinisten der sneltreinen vertrouwen zooveel op de Westing-house-rem, dat ze het zand niet noodig hebben, eb zelf8 de meest zorgzame machinist zal daar dan ook niet op letten, voor een 'trein op dit traject. Getuige zelf zon waarschijnlijk ook zonder zand ver trokken zyn. Getuige deelde nog mede, dat een machinist, die te laat vertrekt, na ge- honden onderzoek, gestraft wordt met •ene berisping of geldboete. Wel was deze beklaagde ter zake van dit onge val met inhouding van drie dagen tractement gestraft, maar getuige echtte hem ook niet schuldig. Hack fcijzelf den trein gevoerd, en waren er jnenschenlevens te betreuren geweest, getuige had zijn geweten niet bezwaard geacht. Beklaagde kreeg van den president den raad wanneer hem geen tijd genoeg voor alle voorbereidende werkzaam heden gegeven werd, niet meer te vertrekken maar zich bij de directie te beklagen. In de zaak tegen J. N. V., onder- machinist bij de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen te 's-Gravenhage, achtte het O. M. bekl.'s schuld iart. 165 W. v. Str.) wettig en overtuigend bewezen. Hij had te kiezen tusschen tijdig vertrek niet behoorlijk voorbe reid, of te laat vertrek. Het eerste heeft hij gekozen, en aangenomen mag worden, dat velen zijner collega's dit met hem zouden gedaan hebben. Daar in zal alleen een veroordeelend von nis van dezen beklaagde verandering kunnen brengen. Het O. M. noemde het goed dat door ongevallen als deze, sommige toestanden van den spoor wegdienst eens aan het licht komen passagiers zullen er uit kunnen opma ken, dat ook op kleine trajecten het reizen zeer gevaarlijk is, terwijl door de behandeling der zaak in tegen woordigheid van een hoogoren amb tenaar (lezen duidelijk zal worden, hoe slecht de voorschriften worden nage leefd. Geëischt werd veertien dagen hoch teniastraf. W. do G., 21 jaar kalverenkoopman te Gouderak, zou zich in den nacht van 8 op 9 Februari wederrechtelijk toegang hebben verschaft tot het erf van D A. Verstoep aldaar, door over een schutting te klimmen. Beklaagde vertelde, dat hij te zamon met gotuige De Vries handel droef in levende en alleen in doode kalveren, die zo bij de boeren opkochten. Ze gingen er 's nachts wel eens op uit, om to kijken of er licht bij de boe ren brandde, ton toeken, dat er een koe aan hot kalven was. Zoo kwamen ze dien nacht ook voorbij hot erf van Verstoop,' in wiens stal hij een koe hoorde kreunen. Hij klom over de schutting en ging don stal binnen, waar een koe te kalvon lag. Dit go- zien hebbende ging hij denzelfdn weg terug, ging later nog eens in den sta en bleef daarna op den dijk wachten, tot Verstoep opstond. Toen deze kwam en zijn stal inging, ble$k het kalf reeds dood. Het doode kalf had hij van Verstoep gekocht. Beklaagde zei- de van Verstoep, die altijd melk by hen levefde. eenige dagen tevoren per missie te hebben gekrogon ook de ,nachts maar eens in den stal te gaan kyken naar de koe. Anders had hij het zeker niet gedaan. Getuige De Vries, de 18-jarige oom pagnon van beklaagde, die beklaagde tweemaal over de schutting zag klim .men, doch er zolf voor bleef staan, had den boer willon wekkon, maar be klaagde wilde dit niet hebben. Toen beklaagde de tweede maal terugkwam had hij kalfslijm aan zijn broek. Deze getuige had den beklaagde, door wien hij met den handel bedro- fen was, verraden een maand nadat it feit gepleegd was. Hij had name lyk tegen Verstoep gezegd, dat hij zyn deuren maar dicht moest houden en. t daarbij het gebeurde verteld. Het was tijdens hun compagnon schap nooit voorgekomen, dat zij of een hunner een donkoron stal binnen gingen. Wol als er licht brandde en de boer of iemand anders in zijn stal was. Hoorden ze een koe kreunen en de boer was nog niet op, dan waar schuwden ze hem altijd. Getuige Verstoep had 's raorgons he kalf gevonden, zoodanig liggende, dat het blijkbaar in het vuil gestikt moest zijn. Beklaagde was er direct bijgeko men en had het kalf gekocht. Getuige II ontkende pertinent den beklaagde per missie te hebben gegeven in zijn stal te gaan. Wel had hij, na het gebeur de, eens gezegd„als je wat hoort joep dan maar doch hij kon het vanaf den dijk wel hooren. Geëischt werd tor zake van huis vredebreuk f25 boete subsidie ir dertig dagen hechtenis De verdediger, mr. E. J. J. H. van der Heyden, zette op uitvoerige gron den uiteen, waarom naar zijne mee ning aan de verklaring van den eer sten getuige, alle waarde moest wol fden ontzegd en concludeerde tot vrij spraak voorzoover het binnendringen in den koestal was ten laste gelegd Voorts riep pleiter de clementie in voor dezen beklaagde, die de eenige kostwinner van het gezin zijner moe der is. Uitspraken Dinsdag 30 Mei De rechtbank heeft gisteren ver oordeeld W. K. 44 j., schippersknecht te Schoonhoven, wegens huisvredebreuk en mishandeling, tot f 25 boete, sub sidiair tien dagen hechtenis. Vernietigd is het vonnis van den kantonrechter te Gouda d.d. 12*Fe- bru&ri hij hetwelk C. K., 22 jaar, ar beider te Zevenhuizen, wegen* eene Jachtwetovertredidg, tot f 15 boete, subs, veertien dagen hechtenis veroor deeld was. Opnieuw rechtdoende is beklaagde veroordeeld tot f 15 boete, subsidiair vier dagen hechtenis. Rechtbank te Amsterdam. De 4de kamer heeft den jongen man, die zijn vroeger meisje, omdat zij do verleving had afgemaakt, met een schoenmakersmes een steek in den hals had toegebracht, gelukkig zonder ern- stige gevolgen, veroordeeld overeen komstig den eisch van het O. M. tot 3 maanden gevangenisstraf. Schooxhoybn. 'Op de 15 Mei van kracht geetehio kiezerslijst voor het lienstjaar 1911—1912 komen voor: 797 kiezerswaarvan 797 voor do Tweede Kamer, 791 voor de Provin ciale Staten en 721 voor den gemeen teraad. Afgevoerd werden 80 kiezerswaar van 80 voor de Tweede Kanier, 79 voor ale Provinciale Staten en 64 voor deu Gemeenteraad. Voor het eerst op de kiezerslijst go- plaatst 6-1 kiezerswaarvan 64 voor de Twoedo Kamer, 58 voor do Pro vinciale Staten en 43 voor den Ge meenteraad. Maandag-namiddag omstreeks 4 uur geraakte het ruim zevenjarig zoontje van de wed. K. in den Ouden Singel te water. Op het gegil van den kleinen drenkeling kwam zyn broer D. toeloopen, sprong gekleed te water en wist zoo het ventje behouden op het droge te bremgen. GOUDA, 17 Mei 1911. Staatscourant no. 115 bevat de akte van oprichting van de R K, Coöpera tieve Broodbakkerij en Vorbruiksver- eoniging „Ons Belang" alhier. I)e Minister van Ilinnenlnndsche Zaben heeft bepaald dat het eind- oxnii^en van hef Stedelijk Gymnasium alhier is bepaald op 26, 27 en 28 Juni en dat als gecomitteerder., onder wier toezicht bedoeld examen zal worden afgenomen, zijn aangewezen de heoren dr. K. H. Th. Bussemaker, hoogleoraar aan de Rijksuniversiteit te loeiden, dr. R. H. \Voltjer, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, on dr. F. A. H. Schreinoiuakors, hoog- I leoraar aan do Rijksuniversiteit te Leiden. Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen voor de akte lager onderwijs slaagde de hoor A. II. B. Lapoutre, alhier. De officieele opening van liet Club gebouw der Roei- en Zeil-voreeniging „Gouda" op den Reeuwijkschen plas zal op 4 Juni e. k. plaats hebben. Do Stoomboot-Maatschappij de Vol harding te Ijeiden, zond ons een keurig in kleuren uitgevoerde reclame-jdoat, van hare diensten van hier op Wad- dinxveen en Boskoop, op Leidon, Aalsmeer en Amsterdam, waarop een harer booten varende pp de rivier door oen Hollandsch boerin net jo aan den kant wordt toegewuifd. Do Kantoren te Leiden «en le Am sterdam zijn mede op de jilaat afge beeld. Tegelijk ontvingen wij de nieuwe dienstregeling, welke op 1 Mei is aan gevangen. l"te Volksconcert op Donderdag 18 Mei te geven door het Sted. Muziek corps in het Houtmansplantsoon. Directeur J. G. Arentz. 1. Marsch, Onze Driekleur. J. Oomos. 2. Ouverture BonaFortuna L. Canivez. 3. Valse Nuages Roses. B. Berger. 4. Potpourri Le Trouvère. Verdi. 5. Ouverture Ia grotte do Massabiello [Ij. Boyer). C. Sérenade Poliehinello et Pierrot. [L. Montagne]. 7a. Gavotte A toi toujours. C. Bender. b. Valse Amert.nmo Jos. Kessels. 8. Fantasie La Flüto onchantóe [W. A. Mozart). 9. Marsch Trigana Fr. Popy. De openbaro gchool in het gedrang. De onders van do te Papekop school gaande kinderen hoblmn aan den ge- meonteraad het volgend adres gericht „Geven met verschuldigde» eerbied to kennen ondergeteekenden, allen ouders' van kinderen, dio de openbare school te Papekop bezoeken, dat zij hebben kennis genomen van het beduit van den Raad der gemeente Papekop van Vrijdag 7 April j.I. om met de gemeente Oudewater onder handelingen aan te knoopen over het plaatsen van de leerlingen der open bare lagere school te Papekop op/lie te Oude wat er, dat dus de gelegenheid tot het ont vangen van openbaar onderwijs te Papekop dreigt verloren te gaan, dat zij grooten prijs stellen op het behoud van deze gelegenheid voor de betrokken leerlingen, redenen waarom zij Uw college be leefd doch dringend verzoeken, zoo danige maatregelen te willen treffen, dat de gelegenheid tot het ontvangen van openbaar onderwys te Papekop blyffc bestaan." Het programma der van 12 tot 1 September te Ijeiden te houden groot© lanbouwtentoonstelling is verschenen. H.H. M M. de Koningin, de Ko ningin-Moeder alsook Prins Hendrik hebben ieder als eerepryzen beschik baar gesteld een groote zilveren me daille. Do tentoonstelling zal o. m. omvatten afdeolingen voor groot-vee, zuivel- berci ling, 'groontenteelt, vruchten-, bloembollen- en bloementeelt. Verder paarden, klein-veo, pluimvee en eieren. Voorts zul zij bevatten oen afdoeling voor zoet watervisscherij, een voor hoefbeslag, waarbij een wedstrijd zal worden gehouden in het vervaardigen van hoefijzers. Ook bevat liet jirograui- ina nog een afdoeling akkerbouw voor granen en knol- en wortelgewassen. AMERIKAAFSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Hot stoomschip Andijk (Neptune Lijn), van Rotterdam naar Newport News, arriveerde 15 Mei n.m. te nnl- tinfCre. Het stoomschip Barcelona (Canada Lijn), van Rotterdam naar Qu°booen Montreal, passeordo 16 Mei v.m. lüO u. Dover. het recht van vereeniging onder het poorwegpersoneel De Min. van Waterstaat, mr. Regoufc, verklaart, den hoer Troelstra beant woordende, dat de critiek van den torpellant weinig indruk op hem heeft gemaakt, omdat de verwijten zoo beslist onjuist zyn en de critiek on- billijk. Hot grootst© deel van de rode bewoog zich op een gebied dat. niets te sn»k©n had met net punt, waar over de interpellatie liophet ontslag Franken. Spr. bestrydt voorts de bewering van den heer Troelstra, die hem als werkgever een bekrompen standpunt verweet, ouidat hy niet wensch te te onderhandelen niet een vakveroeni- gingsleider, maar alleen omdat die leider, zooals door de heoren Polak en üudogeest is erkend, zich onhebbelijk had gedragen. Aangaande het door den heer Troel stra aan den minister verweten» om trent een conferentie met. d© com missie van behoor, geeft »j>r. (mui uit- eouzettiiig van de feiten, waaruit blijkt, dat spr geimszins de verwijten, van den interpellant in deze verdient. Spr. komt tot de conclusie, dat men de critiek van Hot Volk op de Regeering (irocios andersom moot lezen en dan leeft spr. ovor de loftuitingen van dat orgaan zeker niet te klagen. Spr. citeert vervolgens hot bewuste artikel van do Nederlander, waarin z. i. de beweringen van het gisteren door den heer Troelstra aangehaalde eerste artikel wordt teruggenomen. Tegenover de cyfers van den hoer Troelstra zogt, de Minister dat uit de statistieken blijkt dat wol degelijk de loonen de laatste jaren hooger zyn geworden. Voorts wijst spr. er op dat de pensioenregeling gunstiger is dan de hoer Troalstra voorgeeft do inter pellatie over den spoorwegarlieider Franken werd in Deconibor aangekon digd als oen succes voor het korstcon- gres der S. D. A. P. De uttuig duurt voort. E KUSTE KAMER. Zitting van heden. Voorzitterbaron Schimmoljien ninck van der Oye. Aan de orde is het wetsontworj» tot bestrijding van do zedeloosheid Na ter inleiding zijn bevreemding te kennen gegeven te hebben over de oppositie togen het ontwerp, bestrijdt de heer v. d. Biezen (R.K.) dat de kunst onder het ontwerp zou lijden Daarna gaf spr. oen overzicht, hoe het hier te lande met de zedelijkheid is gesteld, in de jaren 1902 -'06 zijn 1260 personen wegens sexueelo misdrijven voroordeold. Dit cyfor noemt spr. zeer hoog. Voorts klaagde hij, (lat het huwolyk op losse schroeven komt te staan, terwijl het aantal ochtscheidin gen toeneemt. In 1909 werden 1638 echtscheidingen uitgesproken, in 1888 slechts 109 I Spr. bestreedt mr. v. Houten, die hot vrijo huwelijk oen navolging van het oude Romeinsche recht noemt. Met aanhalingen uit Modestinus en Senoca poogde spr. dit aantotoonen. Do Rogeering heeft de plicht deze leer to bedwingen. Na gewezen bi hebben op de toename van den hanjjjel in blanke slavinnen constateerde spr. dat het euvel der pornografische voorstellingen en ge schriften hier te lande een bedenkelijke omvang heeft aangenomen. Spr. veroordeelt scherp het Nieuw Malthusianisme en acht het bordeel verbod goed. Spr. is den minister dankbaar voor dit ontwerp. De heer Hovy (a.r.) vindt het den aangewezen weg om do pornografie te bestrijden en weerlegt dit uitvoerig tegenover de verdediging dor N. Mal- thusianisten. Spr. is ingenomen met deze wetëvoordraeht daar dozo tegen het N. Malthusianismo ingaat, Maar evenzeer juicht hij het toe dat daarin het bordeelverbod benevens maatrege len tegen de souteneurs en den handel in blanke slavinnen voorkomen. (De zitting duurt voort). TWEEDE KAMER Vergadering van Woensdag Mei. Voorzitter: Graaf van Bylandt. Aan de orde is de voortzetting van de interpellatie-Troelstra betrekkelijk Door God. Staten van Zeeland is aan den heer J. Ph. Bmer, adjunct- commies der 2° Klasse der provinciale Griffie met 1 Juli eervol ontslag ver leend. De heer Ilmer is sedert 1 Juli 1880 ter Griffie werkzaam. Door de voreeniging van politie- injiocteurs te 's Gravenhage is een schriftelijk verzoek gericht tot B. en W. van die Gemeente om het door die vereeniging in 1910 aan den Raad ingediend request om lotsverbetering thans in gunstige overweging te wil len nemen niet het oog op do geringe salarissen, die vooral de lage rangen genieten. Het door don Rossisohen minis ter van nmrino uitgewerkt vlootnro- gram zal niet minder dan anderhalf milliard roebel kosten. In marinokrin- gen is inon van oordeel dat hot plan zich over een te lange |>oriode uitstrekt Volgons de Tribuna lijdt Paus Pius aan een lichten aanval van jicht, maar is do algemeen© gezondheids toestand zeer goed. Moord te Gravenhage. Eindelijk is in do Wagenstraat te 's Gravenhage do* dolk gevonden waarmede de Pers werd vermoord Het is oen fijn bewerkt wapen. De dolk i« door do politie in beslag ge nomen. Hedenmiddag wierp een rnnn op de Noordblaak te Rotterdam een keisteen door het winkelraam van oen wissel kantoor. Door de ontstane opening groep hy oerdgo daar liggende bank biljetten en wilde er mee weg loojien De man werd onmiddelijk gegrepen en gaf zonder eenig verzet de biljet ten direct terug v waarom reen ver moedt, dat hij deze daad alleen be dreef orri in de gevangenis te komën van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.1 te Horto laagste stand 756.8 to Arlon. Verwachting tot den avond van 18 Mei Móest matige noordwestelyke wind, zwaar bewolkt, mogelijk regen, zelfde temperatuur. van een prachtige collectie MANTELS COSTUMES. BLOU8EN, ROKKEN, Zijde en Jit|mnst<i(Ten in do grootste verscheidenheid van de goedkoojwto tot do beste soorten waarbij dc prijzen in zeer sterke con current ie zijn niet alle huizen, zoowel in Binnen- aIm Buitenland. Mij tot een bezoek ten zeerste nan- bovelende, VAN URN 17 M EI 1911. NlaalftletnlntrN. Ned. t'ert. Werkelyk© Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrye Kronenrente 4 pet". Port. Obl. 3de Serie Aiuort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10Ü0Ü. 5 pet. Id. Obl. tOr. Russische Hpw.mn.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. M Ooi. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet- Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl.Schuld 1905 3 pet. lUnk fttC'reiliel Instel Ned. Bankaandoelen lailuMr OndfriirmlitKrii American Car A Foun dry Comp. C. v. A. ld.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. IT. 8. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. hoi Predict lasted, en uituur Onderneming" Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A ■Unbouw JNyett. Kntohoen" Mjjnbouw My. Gew. Aand. Redjang Ijebong, Mijn- houw Mij. Aand. Graat Cobar Aand. Petrolenm Ondern. Dorische Petroleum In dustrie My. Gew. A. Kon.Nod. My.tot Expl- v. Petr. Brpnn. C.v.A „Shell" The Trans»A, Trad Cy. C. v. <1 A. Heheeiivaart N(jen. Ned.-Am Ht oom vaart- Mij Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. mimk-Oudrrnrmlnvrn. Bind joy Tabak Mij. A. Nieuwe Asahun 'l abak Mij. Aand. „Silau" Aankan Tabak Mij. Aand. IN vemen Max wel Land Opant Gert. v. Aand. Peruvian Corporation lam. Cert. v. Aand apoorwrgeii. I loll. IJzeren Npoor- wegrnij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwniij. Serie.A-11 Obl. 3 pet. Warschau- Weenen Spoorwegmij, Aand. dito dito Act., de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg- m ij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gov?. A. Wabash Gew. Aand. Premleletnliifeii. Amsterdam Aand.3 net Hongarije. Thei *-lle- guiirungs-Ges, 4 pet. Prolongate 2% pOt. Amerikanen willig. Nationale Staata- fondson op vorige koersen. Culturen zwak. Tabakken wederom hooger. Pe troleums over 't algemeen in betere •temming. Mynen flauw. V«Hf» Koers •»r« im 86'/, 80'/, 92% 91%. iuo 11» 88%. 88 98 87'/, 91'/.. 88 47% 47% ioa% H7% 89'/, 68!/. 69 2UI 68'/, 64% 75% 77% 96'*/,, 96»/,, 78% 78% 217 2MB 217% 292 187% 14M «x ihv. 755 147% 762 81% 91% lllü 159% 487% 408 402'/, I5H 116 17 17'/, 118% 119% 84 «5% 75 5 4 H%. 83% 88% 91 91 08 08%, 225' fiuo. 99%, 82%, 38%. 177'%, 16% 179% 17 1118 168 V

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2