GRüUTü EXPOSITIE rB lto.an.^20Llan.d.. Uit <3.® Pers. üemengds Berichten. Rechtzaken. KANTONGüREGHT GOUDA. Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht ZOMKH IOI l. i>. BAMSOM. Officieele Prijscourant I Deze zou slechts op vasten grond wilt len bouwen en eerst zoeken de gelden bijeen te verzamelen tot dekking van de kosten van oen militair^expeditie, die bij Oporto Portugal zou binnen trekken. De expeditie zou van Vigo vertrekken, üe samenzweerders staan in goede verstandhouding tot het gar nizoen te Oporto. Een agent van een fiinancieele groep, die tot nu toe 5 millioen bijeengebracht, bevindt zich thans te Brussel, waar hij de finan- cieelo kringen polst. Hij biedt in ge val van de overwinning mijn- en spoorwegooneassies in Portngal. - De ziekteverzekering. Naar aanleiding Van een in de pers voorkomende opmerxipg, dat er mo gelijkheid bestond dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ver tragen zou de beantwoording van het stuk, bevattende de vaststelling der vraagpunten en de toelichting daar van, hem bij schrijven van 4 Mei j.l. door de commissie van voorbereiding voor de ziekteverzekering toegezonden kan uit goede bron worden medege deeld, dat eene nota, betreffende de door de commissie gestelde vraagpun ten, reeds gisteren, 17 Mei, door den Minister aan de commissie is toege zonden. Debietrecht op Tabak. Land en Volk driestart: Het wetsontwerp, dat ons een de- bietheffing op de tabak wil geven, vindt allerwegen bestrijding. Van ons standpunt zijn er twee be- ginselbezwaren. Vooreerst treft deze belasting in haar omgeving van het program dezer Regeering de critiek op dit program zelf, dat het de directe by na onge- tnoeid laat en alle nieuwe middelen uit do indirecte zoekt tp halen; een beleid, dat het omgekeerde inhoudt van belasting naar draagkracht! En in de tweede plaats ontneemt het Rijk een belangrijken grondslag voor de heffing van debietrechten, die aan de gemeenten zou bëhooren te worden gelaten. Daarnaast is het wetsontwerp uit een technisch oogpunt volstrekt on aannemelijk. Word de controle doel treffend ingericht, dan zou hiervoor een dienstorganisatie noodig zijp, zóó omslachtig en duur, dat de kosten in geen redelijke verhouding zouden staan tot de opbrengst. De christelijke bond van Sigaren makers en Tabaksbewerkers mocht derhalve der Regeering gerust den principieelen troost bieden, dat hij tegen een belasting op tabak geen beginselbezwaar heeft, toen hij, terug- keerende op zijn eigen terrein, het ontwerp op practische gronden onaan nemelijk verklaarde. De plannen van den minister van Financiën zijn een zonderling mengel moes van bevordering en fnuiking van Nederlandsche bedrijven. BOSKOOP. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Boskoop, op Woensdag 17 Mei 1911 nam. 7 uur. Afwezig de heeren Endtz en Ebbinge. Voorzitterde Burgemeester. Nadat de vergadering is geopend worden de notulen der vorige verga dering gelezen en onveranderd goed gekeurd. 1°. Worden daarna gelezen enkele ingekomen stukken, die voor kennis geving worden aangenomen. 2°. Wordt overgegaan tot benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, daar de heer CL Pannebakker zijn benoeming niet heeft aangenomen. Uit de door B. en W. opgemaakte aanbeveling, bestaande uit de heeren A. J. Mathot en B. Lunnemann, wordt eerstgenoemde benoemd. 3°. Wordt aan deir heer A. D. Baert, die tengevolge van zijn benoeming tot- onderwijzer bij het Europeesch lager onderwijs in N. I. eervol ontslag heeft aangevraagd, overeenkomstig zijn ver zoek met ingang van 15 Juli a. s. eervol ontslag verleend. 4°. Is aan de orde een voorstel van B. en W. om te voorzien in de vaca ture van den onderwijzer Baert, sol licitanten op te roepen met verplichte akte Fransch. Hiertoe wordt besloten. De Voorz. deelt verder mede, dat omtrent het voorstel van den heer Ottolander, om nog een onderwijzer te benoemen met akte Duitsch en Engelsch en de lessen in de vreemde talen aan de openbare school tereor- ganiseeren, door B. en W. nog geen beslissing is genomen doch dat B. en W. in overleg zijn getreden met don heer Districts-schoolopziener. 5°. Worden aangeboden het ge meenteverslag en het verslag omtrent do volkshuisvesting over 1910. Besloten wordt deze verslagen bij de leden te doen circuleeren. 6°. Wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten tot wij ziging der artikels 8, 9, 15 en 17 van hot tarief der waterleiding. De wijziging van de artt. 8, 9 en 17 is geschied overeenkomstig rechts kundig advies en houdt verband met de vrijspraak door den Kantonrechter te Alphen van T. van der Brink, in zake verplichte aansluiting aan de waterleiding. Art. 9 is gewijzigd, omdat een maximum van 120 M3. voor indu- strieele doeleinden, scholen enz. voor welke hoeveelheid steeds moest worden betaald, ongeacht het aantal M3. dat verbruikt was, in de praktijk is ge bleken te hoog te zijn- Het is nu bepaald op 50 M3. terwijl voor verbruik daarboven por M3. moet worden betaald. 7°. Wordt overgegaan tot benoe ming van een onderwijzer met ver plichte akte wiskunde, aan de O. L. S. Op de voordracht van B. en W. komen voor No. 1 de heer E. HOEGSMA, te Texel. 2 D. LENDERINK, te Harderwijk. Nadat de leden in besloten verga dering nadere inlichtingen omtrent do sollicitanten hebben verkregen, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer E. HOEGSMA te Texel. 8°. Wordt behandeld een voorstel van B. en W. om ten behoeve der te stichten steenkolengasfabriek aan te koopon van J. Goosen, landbouwer alhier, een perceel weiland gelegen in den Voorofschen polder, groot 3 H. A. 50 c.A., voor de som van f 15000. 'B. en W. hadden genoemd stuk land bij genoemden Goosen in voor koop. Daar het voor het beoogde doel gunstig is gelegen, wordf met alge meene stemmen tot aankoop besloten. 9°. Is aan de orde een voorstel van B. en W. a. tot het benoemen van een com missie uit den Raad, bestaande uit den Voorzitter en 4 leden, welke com missie alle pogingen in hot werk zal moeten stellen om te verkrijgen dat Boskoop aan het spoorwegnet worde aangesloten b. aan deze commissie voor het beoogde doel een crediet te verleenen van f 200. B. en W. meenen, dat een uitvoe rig betoog omtrent de noodzakelijk- dezer commissie achterwege kan blij ven. Het spreekt van zelf, dat het thans, na de schitterend geslaagde bloemententoonstelling de juiste tijd is om een sterke actie te voeren. Daarom zal met kracht aan het beoogde doel moeten .worden gewerkt, daar de meer dere bloei der gemeente voor het groot ste gedeelte van een spoorwegverbin ding afhankelijk is. Een voorstel van gelijke strekking was ook ingekomen, van de heeren Vüi der Tak, Ottolander, Van Gelde ren, Guldemond eu Nieuwesteeg. De heer Van der Tak meent dat 4 leden, zooals door B. en W. wordt voorgesteld, wel wat weinig is voor de commissie in verband met de om vangrijke werkzaamheden. Ook de be voegdheid der commissie om zich leden te assumeeren (ingezetenen uit de ge meente) acht spreker een factor van belang. De meeste leden der commis sie toch zullen er zich nog moeten inwerken en zullen daarom belangrij ken steun ondervinden, wanner per sonen uit de vroegere commission, met eenzelfde doel ingesteld als die heden wordt voorgesteld, hun met adviezen en bescheiden ter zijde staan. Do voorzitter repliceert dat dan ten gevolge van het groot aantal leden de uitgaven der commissie belangrijk hoo- ger zullen worden. De heer Jonge jan meent dat dit ar gument niet te zwaar moe^ wegen, terwijl spreker bovendien van oordeel is, dat men hiervoor wel niet behoeft te vreezen, daar het gelijk zal blijven, wat de kosten betreft, of de leden der commissie b.v. verschillende autoritei ten bezoeken of dat dit zal worden opgedragen aan ingezetenen. De heer Van Gelderen is B. en W. erkentelijk voor de medewerking in deze verleend. Hij kan zicji verder geheel met het voorstel van den heer Van der Tak vereenigen en meent, daf, wanneer de commissie uit den Ra id zich geen ingezetenen als leden a ss imeert, de bestaande commission zelfstandig zullen blijven doorwerken, omdat zy in het bezit zijn van belang rijke gegevens die de Raadscommissie dan zal moeten missen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat er tegenstrijdig heden ontstaan, die zeker aan de ver wezenlijking van het beoogde doel zullen schaddn. De heeren Ottolander en Grooten- dorst verklaron ook in 'te stemmen met de denkbeelden van de heeren Van der Tak en Van Gelderen. De voorzitter merkt op, dat ook de bedoeling van B. en W. is, dat de commissie de bevoegdheid heeft het advies in te winnen van verschillende ingezetenen en dat er dus feitelijk geen verschil van meening bestaat) Met algemeene stemmen wordt daar na overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Tot leden der commissie worden door den voorzitter aangewezen de heeren Van der Tak, Van Gelderen, Loef en Lunnemann, welke heeren verklaren hunne benoeming aan te nomen. Ook het crediet ad. f200.wordt de commissie toegostaan' 10°. Wordt gelezen een adre&> van den aschoplialer tG. Halm, bottelende mededeeling, dat hij voornemens is ontslag aan te vragen, />mdat hij we gens hoogon ouderdom zijne werk zaamheden bezwaarlijk meer kan ver vullen. Tevens wordt daarbij een pensioen aangevraagd van f 4per week. B. en W. adviseeron het verzoek van adressant, opi f 4.pensioen per week, niet in te willigen. Halm, dio thans 72 jaar is, is nog slechts van af 1 Jan. 1900 in dienst| der gemeente. Hij kan echter wegens zijn hooge leeftijd zijn werkzaamhe den niet meer naar behooren waar nemen. B. en W. zijn voornemens om, wan- neor overeenkomstig hun advies wordt besloten, adressant in het z.g. Wees huis op te nemen, omdat Halm, die slechts alleenwonend is, eerlang wel licht verpleging zal noodig hebben en hot voor de hand ligt, dat de gemeen te h|ervan grootendeels de kosten zal moeten dragen. De leden kunnen zich met het voor stel van B. en W. vereenigen, zoodat aldus wordt besloten. 11°. Wordt Vastgesteld het kohier van schoolgelden voor het dienstjaar 1911 tot een bedrag van f 2264.en het suppletoir kohier schoolgelden 1910 ad. f48.40. 12°. Is aan de orde een voorstel van B. en W. tot algeheele bestrating van den Reijerskoopschen en den Zijdeweg. B. en W. meenen de bestrating met scoreabriks te moeten ontraden, omdat deze door hunne gladheid, gevaarlijk zijn voor het verkeer, waardoor tij dens het drukke verkeer in April j.l. verscheidene paarden zijn gevallen. lu de groote steden worden de sco reabriks dan ook uit de drukke stra ten verwijderderd en gebracht naar de stille straten. Omtrent het voorstel fcM geheele bestrating van Reijerskoop en Zijde, meenen B. en W. dat dit de meest rationeele oplossing is, vooral ook om dat bij de thans voorgenomen bestra ting juist die gedeelten niet aan de beurt komen, die daaraan het meest behoefte hebbflfcLZOoals de z.g. Boe zem en een ancreKbebouwd gedeelte in Reijerskoop. De totale kosten zijn begroot op« f 25000.-TT, zoodati de kosten per jaar zullen bedragen f 1000.— rente plus f 1250.aflossing d. i. totaal f 2250. De voorgenomen bestrating met klinkers, van een gedeelte van Reijers koop en de Zijde, zooals door den Raad eertijds werd besloten, zou kos ten aan rente en aflossing per jaar f 630. De verdere doortrekking der be strating in Reijerskoop en Zijde zal dus de gemeente per jaar meer kosten f 2250-*-f 630 f 1620. Voor grint zal ongeveer f 300 per /jaar minder benoodigd zijn, zoodat er zuiver te bekostigen valt f 1320. B. en W. zijn verder voornemens om, wanneer de Raad zich met hun voorstel tot geheele bestrating kan vereenigen, hiertoe eerst over te gaan wanneer de meeste aansluitingen aan de nieuwe gasfabriek zullen hebben plaats gehad. De Heer Van der Tak zegt geheel met het voorstel van B. en W. te kunnen meegaan. Spreker acht het voor een snel op bloeiende plaats als Boskoop een eisch dat de .hoofdverkeerswegen worden veranderd, daarbij in den winter onbe gaanbaar zijn. Ee heer Loef meent dat het gedeelte voorbij de brug van jhet Goudsche Rijpad in den winter niet zoo slecht is, daar hier de win«4 voldoende kan toetreden. Nadat echter de kosten voor dit ge deelte zijn berekend en is gebleken dat deze in verhouding tot de kosten van de geheele bestrating niet zooveel beteekenen, kan de heer Loef zich ten slotte met het voorstel van B. enW. voreenigen. Na nog eenige discussie wordt het voogstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. 13°. Wordt overeenkomstig het voor stel van B. on W. besloten, de borg tocht van den te benoemen directeur der gemeentebedrijven te bepalen op f3000.— 14°. Worden aan den Raad aange boden de balansen met winst- en ver liesrekeningen der gasfabriek en water leiding over 1910. 15. Worden benoemd tot leden der Commissie, belast met het onderzoek der rekeningen 1910 en begroootingen 1912, de Heeren: van Gelderen, Loef en Nieuwesteeg en tot plaatsvervan gend lid de Heer Grootendorst. 16. Hebben eenige af- en overschrij vingen op de begrootingen 1910 en 1911 plaats. 17. Worden behandeld de reclames plaatselijke belastingen. 18°. Vraagt de heer Ottolander of verschillende lantaarnpalen nog worden vervangen door armen. De Voorz. antwoordt, dat de armen zijn besteld en dat dus binnenkort met de vervanging der palen zal worden begonnen. 19°. Brdegt de heer Lünnemann den dank over van de tentoonstellings commissie aan den Raad voor den grooten steun, die zij tijdens de ten toonstelling van hen heeft mogen ondervinden. Tenslotte wijst de heer Tak er op, **dat men bezig is van wege het Pro vinciaal bestuur het Jaagpad op te hoogen en dat daarvoor ook zéér veel glasschervon worden gebruikt, zoodat deze weg voor fietsen en auto's on bruikbaar wordt gemaakt. Waar nu do gemeente zelf, in het belang van het verkeer, bij Politie verordening het werpen op de open bare wegen van glas en dergelijke scherpe voorwerpen heeft verboden, daar zou het overweging verdienen bij het Prov. bestuur er op aan te dringen, dat ook voor ophooging van het JaagjUfcd dergelijke stoffen niet worden gebruikt. De voorz. zegt toe hiertegen maat regelen te zullen nemen. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. In de Boterfabriek De Eendracht, te Barneveld, is gisteren het Gerber'a toestel voor molkonderzoek uit elkaar gesprongen, waardoor een 17-jarig jongmensch hevige brandwonden, ver oorzaakt door zwavelzuur, aan het hoofd bekwam Bovendien zat zijn ge laat vol glasscherven.' De laatste dagen brachten >n de pers weer eenige berichten, betrekking hebbend op de Haagsche burgemeester- vacature. Dat mr. Fock die de volgende maand aftreedt als gouverneur van Suriname in aanmerking zou ko men, meenen we op goede gronden te mogen tegenspreken. Het Alg. Han delsblad van gistermorgen zegt te hebben vernomen, dat mr. Th. H. de Meester zou zijn aangezocht zich be schikbaar te stellen. De N. Ct. beschouwt nog op dit moment jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek als de meest ernstige candidaat. Slaapziekte^ Te Groesbeek heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan bij een man van ruim 70 jaar, die van Vrijdag tot Maandag in slaap heeft gelegen en daarna is gestorven. Het 2V2 zoontje van den landbou wer Th., te Maasniel, is gisteren zoo danig voor een varkeg, dat aan zijn beenen snuffelde geschrokken, dat het korten tijd later aan de gevolgen van dien schrik is overleden. Te Nieuwaal is gistermorgen in een moddersloot achter het huis verdron ken gevonden een tweejarig jongentje van G. van Pouderoyen aldaar. Maagdag waren te Valkenburg eeni ge werklieden bezig een boom in de Plenkert, achter de Prot. kerk, van een paar zware takken te ontdoen, een zekere J. C. stond ernaar te kijken. Een der lieden verzocht hem een handje te helpen, door den val van een tak door middel van een touw te breken. Plotseling werd J. C. naar boven gerukt, zoodat hij op het dak der kerk terecht kwam en vandaar op den grond stortte. Een zware schedelbreuk was 't fevolg van dit zeldzame ongeval, lort daarna was J. C. een lijk. (L. K.) Uit het Noorderdiep te Groningen is gisternamiddag het lijk opgehaald van de 17-jarigen arbeider H. D., die werkzaam was aan de zuivelfabriek Stad en Lande. Vermoei ijk 'is hem een ongeluk overkomen. Het Gerechtshof te 's Gravenhage behandelde gisteren de zaak tegen D. V., koopman te Gouda, door de recht bank te Rotterdam veroordeeld tot 2 maanden •gevangenisstraf wegens op lichting mot betrekking tot een hoe veelheid oud porselein. Jhr. mr. A J. C. Ret haan Macaré plgitte oplegging van een lichtere straf. Het O. M. vor derde veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf. Het Gerechtshof te 's Gravenhage veroordeelde gisteren Albert P. zonder beroep te Soest, die door de Rotter- damsche Rechtbank wogens verduis tering van marktgolden te Schoon hoven, ter gelegenheid van de kermis aldaar geind, veroordeeld was tot 2 maanden gevangenisstraf, tegen welk vonnis cassatie was aangeteekend, tot f30 boete, sub. 12 dagen hechtenis. Zitting van 17 Mei 1911. De volgende vonnissen zijn gewezen wogens In gesloten vischtijd visschen zon der vergunning. T. v. E. te Gouda, 2 maal f 5 subs 2 maal 2 d., verkla ren verbeurd de in beslag genomen schakel en bevelen de vernieling daar van. In eene werkplaats de namen der vrouwen niet op de daarvoor bestemde lijst plaatsen. J. C. T. te Gouda, 2 m. f 2.50 subs. 2 m. 2 -d. Het portier van een rijtuig openen, wanneer de trein nog niet stilstaat. J. H. E. te Gouda, vrijspraak. Zijn kind niet geregeld de schooi laten bezoeken. *H. W. v. S. en J. M. S., huisvrouw van 1). J. H. te Gouda, ieder f 5 subs. 3 d.J. H. F., huisvr. van J. A. D. te Gouda, f 4 subs. 2 d.II. B. en A. V. to Nieuwer- kerk a. d. IJssel, ieder f 2 subs 2 d. Niet stapvoets naast zijn hondenkar gaan. W. S. te Waddinxveen, f 2 subs. 1 d. Een voetpad met trekdieren berij den. A. H. te Waddinxveen, f2 subs. 1 d. Met zijn vaartuig aanleggen in de Gouwe op andere, dan geoorloofde plaatsen. A. W.. te Franeker, f 0.50 subs. 1 d.; J. v. D. te Amersfoort, f 3 subs. 2 d. Zijn naam en woonplaats niet op zijn schip hebben vermeld. C. d. K. te Reeuwijk, vrijspraak. 's Nachts rijden mot een wagen zon der licht. N. B. te Gouda, f 1 subs. 2 d, 's Nachts rijden met een rijwiel zon der licht. C. V. te Haastiecht en P. T. O. te Nieuwerkerk a. d. IJssel, ieder f 1 subs. 2 d. Zonder vergunning te Gouda waren venten. TyH. H. te Amsterdam, f2 subs. 2 a. Te Gouda een handwagen te hoog opladen. A. H. te Gouda, f 1 subs. 1 d. Te Gouda kleedjes kloppen op ver boden tijd. G. P. en J. v. d. H. te Gouda, ieder f 1 subs. 1 d.H. v. L. huisvrouw van L. H. L. te Gouda, f 0.50 subs. 1 d. Te Gouda verontreinigen van den openbaren weg. F. v. d. H. te Gouda, f 2 subs. 1 d. Te Gouda rijden op het trottoir. J. J. v. L. te Reeuwijk, f 0.50 subs. 1 d. Te Gouda de Kleiwegbrug te vroeg beryden. G. v. E. te Waddinxveen, f 3 subs. 2 d. Te Gouda loopen in het plantsoen in een grasperk. N. B. en S. S. te Gouda, ieder f 1 subs. 1 d.A. H. K, te Gouda, f 0.50 subs. 1 week tucht school. Te Gouda rijden met een rijwiel in het plantsoen. G. v. d. L. te Gouda, f 0.50 subs. 1 d. Te Gouda rijden met een handwa gen in het plantsoen. A. V. te Gouda en C. v. H. te Stolwijkersluis, f 1 subs. 1 d. Te Gouda harder rijden dan in ma tigen draf. T. K. te Haastrecht, f 3 subs. 2 d. Te Waddinxveen zijn paard aan een lantaarnpaal vastmaken. J. v. B. te Bergambacht f 1 subs. 1 d. Straatschenderij. M. R., en W. v. d. W. te Gouderak, ieder f 2 subs. 2 weken tuchtschool; D. A. B., D. B. en J. A. S. te Gouderak, ieder voor waardelijke plaatsing in een tucht school voor 2 weken onder proeftijd van een jaar. Nachtelijk burengerucht. A. v. V. te Gouda, f 3 subs. 2 d. Dieren vervoeren <Jp noodeloos kwel lende wijze. C. v. A., C. v. A., G. T. en A. d. W. allen te Oudewater, W. v. O. en G. V. te Reeuwijk, N. D. te Rijnzaterwoude, elk f 15.subs. 3 d:; J. v. V. te Gouda, 3 m. f 15 subs. 2 m. 4 weken tuchtschool. Openbare dronkenschap. W. J. H. en A. v. Y. te Gouda, II. T. te Moor drecht, H. J. L. M. te Amsterdam, A. W. te Stolwijk eh H. J. T., woon plaats onbekend, elk f 1 subs. 1 d. Openbare dronkenschap bh 3° her haling. F. J. M. S., woonpnats on bekend, 2 maal 10 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap bij 6° her haling. H. v. V. te Waddinxveen, vernietigt het vonnis waartegen ver zet, doch alleen voor zooveel de daarbij opgelegde straf betreft en veroordeelt beklaagde tot 1 dag hechtenis en plaat sing in eene Rijkswerkinrichting ge durende 6 maanden. GOUDA, 19 Mei 1911. Jhr. mr. W. Th. C. van Doorn. Naar aanleiding van een gemeld en toen door ons op goede gron den tegengesproken bericht, dat de afgevaardigde voor Gouda dor Tweede Kamer ernstig in aanmerking kwam voor het burgemeesterschap van 's Gra- vanhage, kunnen wy thans raedo- deelen, dat de h$er van Doorn behoort tot degenen, die voor dit ambt zijn aangezocht, maar die gemeend hebben voor deze vereerende uitnoodiging te moeten bedanken. De afdeoling Gouda der Ned. Vrou wenvereniging Tesselschade, wier doel is steun te verleenen aan de onbemid delde beschaafde vrouw, voornamelijk door haar te steunen in haar pogingen om in eigen onderhoud te voorzien, of door voorlichting omtrent de mid delen daartoe, geeft gaarne verslag van 't afgeloopen voreenigingsjaar (1 April 1910—31 Maart 1911). 't Aantal leden nam zeer toe en zoodoende kon steun worden verleend naar behoefte. Bij 't vertrek van 't bostuurslid, Mevr. Begram v. Eeten— de Man, werd besloten door 't kiezen van een bestuurslid uit een der bui tengemeenten de vereeniging ook daar meer bekend en gesteund te maken. Mevr. WanneeReoser te Waddinx veen was bereid bestuurslid te worden, met 't gevolg, dat nu ook in Wad dinxveen verscheiden leden zijn toe getreden. In 't nieuw ^begonnen ver- eenigingsjaar hoopt de afd. Gouda op deze wijze door te gaan. 't Bemiddelingsbureau, dat als hel pend tusschenpersoon optreedt tus- schen degenen, die een plaatsing of steun zoeken en degenen, die deze verleenen, staat onder leiding van Mevr. PripceSchim v. d. Loeff. 't Voorlichtingsbureau, dat zich be last met raad en voorlichting aan degenen,* die zich in 't een of ander vak willen bekwamen of inlichting willen hebben omtrent kosten, duur en gang van de een of andere studie is onder leiding van Mevr. Montijn Molenaar. 't Bestuur is dus samengesteld als volgt Mevr. PrinceSchim v. d. Loeff, Pres. en Directr. v/h Bemiddel.bur. Mevr. MontijnMolenaar, Directr. v/h Voorlichtingsbureau Mevr. Cambier v. NootenFeith. Mevr. WanneeReeser, Waddinxveen Mevr. v. Rijn v. Alkemade—Dijxhoorn Secr.-Penningm. Naar wij vernemen zal de Goudsche Cricket- en Footballclub „Olympia" op Zaterdag 3 Juni a.s. haar 25-jarig bestaan feestelijk herdenken. Er zal voor dien feestavond welke in Concordia, Westhaven zal worden gehouden, een uitgebreid programma worden samengesteld, waarvoor thans de medewerking der leden wordt in geroepen. Het ligt in de bedoeling der feest commissie om bovendien in September op het nieuwe terrein serie-wedstrijden te organiseeren. Te 's Gravenhage slaagde gisteren voor het examen groote stoomvaart 2® stuurman, onze vroegere stadge noot, de heer J. H. Hoogendijk. In de gisteravond gehouden alge meene vergadering van de Coöpera tieve Broodbakkerij en Verbruiks-ver eeniging „Ons Voordeel" bracht dï secretaris verslag uit over vier eerste maanden van dit jaar, waaruit bleek dat de exploitatie reden geeft tot te vredenheid. Tot commissaris werd gekozen H. V- d. Graaf en tot bestuurslid de heer D. v. d. Vooren, resp. in de plaats van de heeren Imholz en De Groot, die bedankt hebben. Een voorstel van 10 leden, betref fende de levering van drukwerk enz. werd voorgelezen, doch kon niet in behandeling worden genomen, omdat het niet op de agenda was geplaatst. Igemeen Ziekenfonds voor Gouda. Gisteren hield het Algemeen Zie kenfonds in het café „het Schaakbord" een Algemeene Vergadering. Bij ontstentenis van den Voorzitter de heer G. G. Spit, werd de verga dering door den vice-voorzitter, den heer Dr. P. J. A. Levedag geopend. Na lezing der notulen van de vorige jaarvergadering welke werden goed gekeurd, bracht de secretaris de heer A. Teepe verslag uit over den toestand gedurende het afgeloopen jaar. Uit de verslagen van den Secretaris en den Penningmeester blijkt dat het ledental thans 1609 bedraagt met 1487 kinderen tegenover 1479 mot 1372 kinderen in.liet vorig jaar, voor wie 12939 recepten gereed worden ge maakt tot een totaal bedrag van f 1523.91. Aan contributiën werd ontvangen in het 1° kwartaal f 2177.57, 2° kwart, f 2228,32, 3° kwart, f 2263.49,4° kwart, f 2293.18, totB^Pie(i2.5fi. Aan reglementen f 15.70 Aan rente f 1452, totaal f 8992.78. De uitgaven bedroegen Honorariums aan H.H. Doctoren f 3473.355, Idem aan H.H. Apothekers f 2084.l .Geleverde geneesmiddelen f 1523.91, Verleende hulp door Spe cialiteiten f 239.—, Buitengóworie hulp door H.H. Doctoren f86.Honora rium Administrnteur-Bookhoujler f 200. Belooningen aan de boden f 196.14, Uitkeering bij geboorten f 328.50, Diversen f 161.875,. totaal f 8992.78. De rekening en verantwoording sluit dus met een totaal bedrag van f 8992.78 aan ontvangsten en uitgaven, en het saldo bedraagt nihil. Namens do commissie, die benoemd was tot het nazien »van de rekening over 1910 werd ddbr den heerJ. La- feber verslag uitgebracht en daarbij voorgesteld onder dankzegging aan den penningmeester voor het accuraat gevoerd beheer do rekening goed te keuren. Tot leden der commissie tot nazien der rekening over 1911 worden ge kozen de heeren J. Laf ober, L. Sig ner en C. van der Klis. Bij de rondvraag verzocht een der aanwezigen of het niet mogelijk zou zijn, dat voortaan aan het eind der vergaderingen door een der doctoren een lezing zou kunnen worden ge houden over een in verband met de Vereeniging staand onderwerp, ten einde te trachten op die wijze do ver gaderingen aantrekkelijker te maken en een betere opkomst te verkrijgen. Nadat door Dr. Levedag toezeg ging was gedaan dit in ernstige over weging te zullen nemen, werd deze slecht bezochte vergadering onder dankzegging voor de opkomst aan de aanwezige leden, gesloten. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Sept. aan Dr. J. C. Schoute, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, eervol ontslag verleend. Krimpen a. d. IJsel. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer alhier, de heer P. C. de Boom, uit Krimpen^, d. Lek. Boskoop. Bij resolutie van Koloniën is de heer A. D. Baert alhier, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Nederl. Indië, om te worden be noemd tot onderwijzer 3e klasse hij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. - Het aantal kiezers dezer ge meente bedraagt dit jaar 1108, waar van 1108 voor de Kamer, 1007 voor de Prov. Staten 1048 voor den Ge meenteraad. In 1910 bedroeg het aantal kiezers 1079. om do kwestie van samenstelling, per manent zijn, enz. van het scheidsge recht nog eens nader onder de oogen te zien, ondq| den aandrang van de heeren Treub en Roodhuyzen wijst nogmaals op dat de spoorwegmaat schappijen geen misbruik mogen maken van de bevoegdheid van eervol ont slag, niet op verzoek, te verleenen, en zet nader uiteen dat samenwerking tusschen Regeeringen vakorganisaties nooit kan bereikt worden zoo lang de klassenstrijd in die organisaties gestre den wordt op de wijze als dit ge schiedt, met nfijne in de Nederlandsche Vereeniging voor Spoor- en Tram wegpersoneel. Wat die samenwerking overigens reft, meritt de minister ten-slotte welke tegenstrijdigheid er is in de ran don heer Troekj™, die die samenwerking tusschen en vakorganisatie voorstaat, Staten-Generaal. TWEEDE KAMER Vergadering van Donderdag 18 Mei. (Vervolg.) De heer Vliegen bestrijdt o.a. don aanval van den minister tegen het orgaan der sociaal-demokratische ar beiderspartij „het Volk", als zou dit orgaan regelmatig d,en minister per soonlijk aanvallen en beschuldigen en zijn uitlatingen verdraaien enz., en bestrijd daarna gedeelten uit de rede voering van den heer Treub, o.a. waar deze beweerd heeft, dat een groot percentage van de arbeiders feitelijk niet weet wat klassenstrijd is. Spreker meent daartegenover dat als de arbeiders theoretisch dit niet mochten weten, de harde praktijk des levens hen wel leert wat klassestrijd is. De minister van Waterstaat ver klaart zich in zyn dupliek, o.a. bereid, kondigt om ring der Nee ring der Nederlandsche Vt zóó op te treden, dat lige verontwaardiging zal worden op gewekt, m.a.w. weer fel tegen den minister te keer zal gaan, het spoor wegpersoneel naar den mond zal spre- enz. Dit bevordert die ge- wenschte samenwerking niet. De heer Troelstra richt in zijn du pliek tot den füinister do perti nente vraag of de minister, met de Neder landsche Vereeniging, ntv de wijziging die zij heeft gebracht in haar taktiek, met haar wil blijven onderhandelen op de tot dusver govolgdo wijze. De. interpellatie wordt hierop geslo ten, onder dankzegging aan don mi nister voor do verstrekte inlichting. Na de pauze wordt het opmaken van de aanbeveling voor lid dor, Re kenkamer bepaald op Woensdag-och tend, te 11 uur, waarna in behande ling komt de conclusie van de com missie omtrent de inlichtingen van den minister van Oorlog op oen adres van F. van der Borg, gewezen mili cien-korporaal te Amsterdam, houdende verzoek om pensioen voor vorkregen lichamelijk letsel in don militairen dienst. Do meerderheid der commissie stolt, behalve de gewone dankbetuiging aan den minister, tevens voor don minister te verzoeken adressant afen«.g pensi oen te geven. Na vrij uitvoerig debat wordt de conclusie oirr pensioen toe te kennon, verdedigd dooy de hoereft Verhey, Eland en Helsdingen, en bestreden door den heer van Veen en den mi- nistor van Oorlog), aangenomen met 35 tegen 22 stemmen. Hierna is aan de orde de motie-ter Laan botroffende het stelsel van perio dieke verhoogingen bij de salarisrege ling der ambtenaren, werkzaam aan de departementen van Algemeen Be stuur. De heer ter Laan licht zijn motie nader uitvoerig toe. De heer Parijn motiveert breedvoerig zijn stem vóór de motie, erkennende hij de onbillijkheid van da ongelijk matige regeling van de periodieke ver- lioogingen. Intusschen wenscht spreker vrijheid te behouden "omtrent een uit breiding van het stelsel boven den rang van commies. De heer heor van Nispen (Nijmegen) bestrijdt de motie. De minister van Binnenlandsche Zaken beeoogt dat deze motie geheel een zaak van de Kamer is. De Regee ring kan in afwachting van het rap port van de bovenbedoelde Staatscom missie met göen voorstel komen, en, bij aanneming van de motie, zal de Regeering, alvorens éen voorstel in te dienen, eerst het advies van de Staatscommissie afwachten. Na korte replieken wordt de stem ming over de motie op Vrijdag bepaald. Vergadering van Vrijdag 19 Moi. VoorzitterGraaf van Bylandt. Aan de orde is de motie-Roodhuy- zen betrekkelijk het verleenen van steun van Rykswege aan de vereeni ging van boneden den rang van of ficier gepensionneerde militairen van Leger, Marine en Koloniën. De heer Roodhuyzen, zijn motie toelichtend, zegt dat het de vraag geldt of de Regeering zich niet behoeft te bekommeren om weduwen van mi litairen die gehuwd zijn na het leger verlaten te hebben. Het is niet ge- wenscht dat deze vrouwen, wier man nen jaren lang het Vaderland hebben gediend, aan de liefdadigheid moeten vervallen. Overigens is spr. bereid na een bevredigende verklaring van den minister zijn motie in te trekken. De minister van Koloniën, de heer de Waal Malefijt antwoordt do heer Roodhuyzen dat er niet minder zijn dan 15000 gegradueerde militairen. Wat de heer Roodhuyzen wil, zou tot ongewenschte consequenties leiden. Overigens paste s'heeren Roodhuyzen's betoog niet bij zijn motie die slechts rijke steun voor de Vereeniging vraagt. Spr. kan dan ook aan de wonschen van den heer Roodhuyzen niet voldoen. De minister van Marine, de heer Wentholt zet uiteen de regeling* die getroffen is ten bate der weduwen die buiten de wet vallon. Door de drie departementen is zooveel mogelijk getracht één lijn te trekken. Daarbij is een zeer royale opvatting gehuldigd en ook rekening gehouden met de weduwen en weezen van militairen die voor hun huwelijk den dienst ver lieten. Wat Marine betreft is dus de motie-Roodhuyzen overbodig. De minister van Oorlog, de heer Colijn vindt geen aanleiding het ge vraagde subsidie te verleenen. Spr. releveert de geschiedenis van deze zaak en de oprichting van het fonds-Fran- ken-de Meester, dat een subsidie van f 25000 geniet. Er zijn geen gehuwden in het leger die van dit fonds geen lid zijn, behoudens dan de geroyeerden. Er is dus voor het leger geen reden voor subsidie. Bovendien is de minister er met f 1000.niet van af. Er is controle noodig op het fonds en er kunnen nieuwe fondsen gesticht wor den die ook subsidie vragen Na eonig debat heeft do Tweede Kamer de motie-Roodhuyzen met 40 tegen 26 stommen verworpen. Vah Rechts stemden voor do h.h. van Dedem, de Ram, de Geer en Sclnmmelpeiminck .Van Links stemden tegen do h.h. ter Laan, Drucker, Hugenholtz, Troel stra, van Karnebeok, van Holsdingen en Schaper. Daarna kwam aan de orde de motie ter Laan, die gisteren is behandeld. Deze motie word zonder hoofdelijke stemming aangenomen. kaatste Herichten. Men meldt ons uit Den Haag De kiezerslijst voor de vertegenwoor digende lichamen is 15 Mei j.l. afge sloten met een getal van 36672 kiezers. - Het voornemen bestaat het Ilaag- scho Gemeentelijk Slachthui^ aan de Laakhaven aldaar met 15 Juni in ge bruik te stellen, indien vóór dien datum do Koninklijke goedkeuring is verkregen op do verordening tot hef fing der 8lachtgelden. - Op de Berlijnsche Hockbahn, ongeveer op dezelfde jilaats waar eenige jaren goleden het vreeselijk ongeluk plaats had, is Woensdagavond de laatste wagen van den trein ont spoord. De wagon kwam dwars over de rails te liggen en alleen aan het reglementaire voorschrift, dat op dit gedeelte langzaam gereden moest worden is het te danken, dat de wagen niet van het viaduct stortte. Drie personen werden gewond en het verkeer ondervond belangrijke vertraging. Bij Bruga in Portugal is een stapelplaats van 200 monarchistische vlaggen ontdekt. Pest op Java, Van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië is heden aan hot Ministerie nog het volgende telegram ontvangen afd. Malang1 koortsgoval op 16 dezer en 2 op 17 dezer bleken pest te zijn. (Gisteren 26 gevaUen waaronder 1 longonpest en 11 dooden. Van de lijders van vorige dagen overieden nog 10. Soerabaya4 gevallen, 1 doode Kediri: 1 geval, 1 doodeMadioen 1 sterk verdacht geval. van hot Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.6 te Stornswaij laagste stand 751.6 te Nice. Verwachting tot den avond van 20 Mei Mees't matige, noordelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk regenbuien, zelfde tempe ratuur. van een prachtige collectie MANTELS COSTl' MES, BLOUSEN, ROKKEN, Zijde en Japonstoffen in de grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste soorten waarbij de prijzen in zeer sterke con- «ebrrentie zijn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, BURGERLIJKE STAND REEUWIJK. GEBORENAnna Willemijntje, ouders A. G. Hogendorn on K. Snaterse. Mannus Teunis, ouders M. T. Hagen en A. van der Hoeven. i VAN DEN E f f e c t c (i li a ii il el tc msDrdau 18 MEI 1911. Stuutslaeniugcii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet.. Gostonr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) l!%8 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obl. 6o Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie pet. Brazilje. Funding Leo- "ïriiig 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank ciil'rcdiel Instel lingen Ned. Bankaandeelen Inilustr OiMienifmiimeii Aifterican Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. It I Crediet lustell eu Onltuur Ondernemingen Handolsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned.Handel-Mij. O.v.A !VlijubiMi\v Mijeii Ketahoon" Mijnbouw Mij. flew. Aand. Redjang Lobong. Mijn bouw Mij. Aand. Great Oobar Aand. Petroleum Onderii. Dortsclie Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Selieepvuiirt Mijcn. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Ze land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. I's) «k-Onderne:» luren bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asalian Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cort. v. Aand. .spoorwegen. Holl. IJzeren S| wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand W arschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. tie Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Wabash Gew. Aand. Preinieieeniiigeii Amsterdam Aand. 3 Hongarye.Thei s-fte- gtdirungs-Ges. 4 pet. 158 '/2 GELDKOERS. Prolongatie I2 pCt. Amerikanen minder geanimeerd, Na tionale Staatsfondsen verdeeld, Cultu ren - flauwer, Tabakken lager, Petro- jeums verdeeld, Mijnen lager. Vorige Koers- toera van heden- 863/„ 86'/,, 93'/a - 64% - 100'/,6 100% 88'/, 88'/, 93'/, 88 91'/l 8 I 1 - 103% 87% 69 103'/, 87% 69 213 - 56 66% 78 «y„ 80 26% 26% 80%, 79'%, 217% 292'/, 29ji 187% 188% 147% ox div. 740 146 95% 96'%, 169 159'/, 467% 469% 462'/, - 168% 158% 116 - 17"/,, 17% 118%, 117'/, 62% 62% 76 70 6%. 6 U%. U% 83 91 90'/, 68%, 08% 223 f100- 224'/, 98% - .33% 33% 181'/, 17' 181% 17% 1 108', 6

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2