Blokkenhuis 30UDSCHE BLAZEN, GROOTE EXPOSITIE ADVERTENTIE. Wilhelminastraat öemengde Berichten. Stadsnieuws. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, I .aatste 1 Ie/ricn\en ZOMEH 1011. D. SAMSOM. «K OF ST. JWSkEllk TER GOUDE, CHBISTÏAAH XEAMM, itu in don Schoonmaaktijd aan hel Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Pniscourant - - - - - op den Bijbel gezworen en onderte kend wordt; 8. de zalving, daarbij worden de hymne „Kom, heilige geest'' en het koraal „Zadok, do priester" fezongen. Bij de zalving trekt de oning het purperen staatskleed aan en vier ridders in de orde van den Kouseband houden een baldakijn boven zijn hoofd; het overtrekken van do sporen en het zwaard; 10 de bekleo ding met de armilla en het «verrijken van den rijksappel; XI. de investituur met don ring, de scepte s mot het kruis en de duif, en do handschoenen 12. het op het hoofd zetten van do kroon door den aartsbisschop. Toe juiching door het volk: „God save the King". De poors zetten hun adols- kronen op. De trompetten weer klin ken, de groote kanonnen van den Towor vuren saluutschoten13. het overreiken van den Bijbel, ingevoerd bij de kroning van Willem UI; De zoging en het Te Deum15. Het bestijgen van den troon, waarom zioh de bisschoppen, hoogwaardigheidsbe kleders en de edolliedoi) met de kro ningsinsignes scharen: 1G. de huldi ging van de prinsen on de afgevaar digden van elke adelagroep, die ailon de linkerwang van.den koning kussen Hymne: „Koningen zullen zien en opstaan." Tromgeroffel, trompetgeschal, toe juiching 17. Kroning der koningin door den aartsbisschop van York. De gemalinnen van vier peers houdende baldakijn vast. De koningin knielt gedurende de zalving. Terwijl haar de kroon op het hoofd wordt geplaatst, ietten de vier zooeven bedoelde lady's haar adelskronen op 18. dan de com munie, bij welke de koning een altaar- kleed en een staaf goud, de koningin een altaarkleed en een zoker gewicht aan goud offert19. Het vertrek. Do koning en de koningin, die hun scep ters in de hand houden, gaan naar de St. Edwards-kapel achter het altaar verwisselen daar de rijksmantols weer tegen de purperen staatsgewaden en verlaten dan met de kronen op het hoofd door de westelijke deur de abdij. Men kan zich geen plechtiger, vro mer, schitterender scène voorstellen zegt de hber Sinclair geen, die met meer nadruk de reusachtige plich ten der hoogste waardigheid op aarde bewust doet worden. Do kronings- mnaltijd, welke vroeger in de West- minsterhalle werd gehouden, is sedert lang in onbruik geraakt. Gedurende de beide kroningswoken hebben nog verschillende andere plech tigheden plaats, zooals de tocht van hot koninklijke paar door de voor naamste straten van Londen. Bijna alle koningen hebben na hun kroning een bezoek gebracht aan de S. Pauls* kathedraalhot oorspronkelijke pro gram voor de kroning van Edward VII had ook met dit kerkbezoek ge rekend. Natuurlijk moeten voor de kroning in de Westminster-abdij groote toe bereidselen worden gemaakt. Vier of vijf maandon te voren wordt de abdij overgeleverd aan den lord-kamerheer, die er zooveel tribunes in laat maken als maar mogelijk is. De peers zitten in het Zuider-transept, de prinsessen en haar gevolg ten Zuiden van het koor, bevoorrechte personen ten Noor den er van. De bisschoppen nomen in twee rijen aan don noordkant van het sacrariurpt ten Oosten van koor plaats. De jongens van de Westmin ster-school worden aan de Zuid-zijde van het schip der kerk geplaatst j zij brengen de toejuiching die ze langen tijd ingestudeerd hebben. Zes maanden voor de kroning reeds opent do oarl- maarschalk, hertog van Norfolk, in het St. James-paleia zijn rechtbank, die alle aanspraken op de tallooze bijzondere ambten bij de in den loop der eeuwen ontstane ceremonie onder zoekt. Hij wordt daarbij geholpen dooi de hoog waardigheidsDokleoders van Staat en Hof en andere invloedrijke' en voorname personen. ÖOEKAAN KON 1)1 GING; Reisboek 1911., Geïllustreerde Hotel en Ponsjopgids 4° jaargang. Dordrecht Yooi^H^s^tje maal versühynt thans bovengenoemd Reisboek. En niet go- noegen kondigen we dit aan, want het is een aardig boekje dat menigeon, die den zomer eens uit wil van prac- tisch nut kan zijn. Het bevat een beschrijving van Ne derland langs de groote wogen, Rei- zigerstarieven voor het vervoer over de Nederlandsche spoorlijnen, Het Liesbosch bij Breda, Zwolle on om geving, de Zeeuwsche baden en is met talrijke illustraties versierd. Bovendien is voorin een plaatsnamen register, dat het opzoeken van bepaalde plaat sen en pensions vergemakkelijkt. Bij de Hollandia-Drukkerij to Baarn zijn de volgende Brochure» verschenen Uit onze Bloeitijd, Schetsen van het Leven onzer Vaderen in de XVII0 Eeuw serie III n°. 3. I)Dissenters door Prof. I). J, J. W. Pont. Levensvragen serie V n°. 5: Ver-, draagzaamh' i l en Rationalisme in de vrijzinnig-g< Ldienstige beginselen, Contra-polemiek tegen „Bouquctje Po*- lemiek" van 11. Bakels door Mr. D. J. Doorninek. Pi;ija per nummer 40 et, per serie van 10 n°. f 3. Den Gulden Winekcl n°. 5 van dezen jaargang, bevat het volgendeOnze schrijvers, een gesprok met Willem Sehurmann, door Aty Brunt met portret; Tooneel, door Simon B. Stok vis (mot 4 illustraties'); DuitschoHu mor, door Jen Greshoff; Boeken schouw door Gerard van Eekeren Alb. do Haas, Christine Doorman en II. van Loon, WihckelhoutEen zet ters kunstje; de leider van de Wereld bibliotheek met portretLetterkundig de ven uit Tijdschriften. Uitgave Hollandia-Drukkerij Baarn. Prijs per jaargang M.20. Oir// Gillkis rernitt \lftMitad»'». De Wereldkroniek van 20 Mei brengt in beeld een toestel van don toestel van den ïtotterdamscheri ontsmettmgs- dionst voor hot verdelgen van ratten van schepen, als voorzorg togen de pest. Kijkjes in Berner Oberland, de Opstand in Mexico; do grootefoeaten in Engeland, tor gelegonhekl van do onthulling van het monument voor Koningin VictoriaRotterdammer MaifestspieleKroniek van de week; feuilleton en earieaturen. Het Leven geeft foto's van den in tocht van President Faillières te Brus sel In don ParsoVal-ballon „do Echo" boven Amsterdam, met een beschrijving over deze eerste ballon fotograflën het gegoten huis te Santpoortde militaire match NedorlandBelgië het concours Hippique to Rotterdam don Helder en onze Kustverdediging, Het Vliegkamp te Soesterbergten toonstelling van moderne kantoor inrichtingen te Amsterdameariea turen schetsen enz. Paljas van deze week bevat iqet? aardige earieaturen van algemcenen aard, w. o do Vliegdemonstratie te Amsterdam een spotprent'naar aan leiding van de kwestie van den Ma rine-doktor. De Prins heeft als voorplaat het portret van Frank Lateur, den onder den naam Stijn Streuv-els bokendo letterkundige. Verder zijn opgenomen de volgende artikelen en foto'sPa norama's van den Haag, door den fotograaf van den Prins, genomen uit den „Parseval V", feestelijke opening van het seizoen der A'damscho Roei en Zeilvoreeniging „De Amstel", de opening v.an het vliegseizoen op Soes terberg, opstijging op Woudesteyn, de glorie van Vlaardingon, hetz. g. Zwit- schersche Hotel te Diemon ingestort, het standbeeld van Keizer Wilhelm I te Strassburg onthuld, bloeiende treur- kers te Arnhem, te waterlating van het Julianadok te Amsterdam, do nieuwe R. II. S. te Veendam, het bezoek van Hertog Johan Albrocht en znn gemalin aan H. M. de Koningin Moeder, het gegoten huis te Zantpoort, tentoonstelling van smeedwerk in de Militiezaal te Amsterdam, de eereraad van de Holl. afdeeling der kunstten toonstelling te Rome, personalia, kro niek, schetsen, romanvervolg en ro- manbjj voegsel. Een reebok. 1 Woensdagnamiddag werd in den Rijn tegenover Millingen een reebok te water gezien. Mot de stoomboot „„MUirtgérwftard" eil paar roeibootcn 'j>ej)n men er jacht op te maken. Het 'dier toonde zich een meester in de zwemkunst en 't kostto dan ook heel wat moeite, eer inen het in zijn macht had. Met den „Millingerwaard" naai den oever gebracht, werd het dier onder groote belangstelling geplaatst in het dierenkamp van de hoer S. Arntz, waar het in gezelschap kwam van een paar familieledea aanvankelijk toonde het dier zich nog zeer sehuw on ver wondde zich meermalen bloedend tegen do afrastering. (Geld,) De tooneelknecht van hot gezelschap van den heer Van Eijsden hoeft een loelijken val gedann in den schouw burg te Haarlem. Terwijl hij bozig was een décor te stellen, viel hij door een luik, dat hij wist dat open stond, 2*/a meter naar beneden. Oogenschijn- lijk had de man in het begin geen letsel, maar dr. Peoreboom liet hem toch naar het gasthuis brengen, waar zich toen al spoedig hersenschudding openbaarde. Zwakke beenen. Voor het Kantongerecht te Amsterdam. Een kloin verschrompeld oud man netje hij leek minstens tachtigrof- schoon hij zeide pas vijf en zestig te zijn was in verzet gekomen tegen een vonnis, waarbij tot eenige dagen hechtenis veroordeeld was wegens dronkenschap. „Ik wil liever niet zit ten, Edelachtbare, ik wou boete be talen." „Dat kan niet, omdat je al bij her haling veroordeeld bont", aldus de kantonrechter. „Maar ik was niet dronken dezen koor. He val soms ineens achterover. Mijn boenen knakken door; ik had wel iets gebruikt, een paar borrels bij hot eten. Ik kan er niet meer dan •vier verdragen. Maar Edelachtbare, ik hob'herschensehudding gehad endaar komt het van." Maar do kantonrechter, ofschoon hij zijn deelneming uitdrukte, over 's mans zwakke beenen, was niet ie vermurven en gaf hem nog don raad, om zich aan te sluiten bij de geheelonthouders. Gustav Mali Ier. f ln den ouderdom van 50 jaar is te Weenen overleden flc ook hier te lande zeer bokonde misicus Gustav. Mahlor. En als dirigent èn als-componist is deze kunstenaar, in de Oude- en de Nieuwe Wereld beroemd geworden. Ondanks de bowioroqking hem ten doel gevallen is doze maan gebleven de nenvoudigo, wiens kpnst zijn hoogste good was. Centraal Genootschap voor Kindei- herstellings- en Vacantiekolonies. Na 10 Mei worden de volgonde nieuwe afdeeling^n opgericht Nieuwenhoorn (Z.-H.), Appingedam en De Wijk (Dr.). Koloniehuizen. Vrijdag 19 Mei is het koloniohuis van hot Centraal Genootschap „Noord- wijk" te Noordwyk aan Zee betrokken door 47 kindoren uit do afdoelingen Lisse, Rotterdam I, Utrecht I en Velp. De kolonieliuigpu van het Centraal Genootschap „Kerdijn" en „Zeehuis" te Egmohd aan {Zqe werden Zaterdag 20 Mei bevolkt met respectievelijk 80 en 41 kinderen door de afdeelingon Brielle, Enkhuizeb, Haarlem, Den Hel der, Kampen II, Lochem en Zutphon. Tot 16 Mei werden door de afdee- lingen van hot Centraal Genootschap ter verpleging in de zeven kolonie huizon aan hethoofdbestuur opge geven een gezamenlijk aantal van zostionhonderd en twee kinderen. Van 20 af deelingen moeten de aanvragen om plaatsing nog inkomen. De Nederlandseho missie te Rome. De Nederlandsche missie, onder lei ding van baron Sirtema van Grovestins is gisteren te Rome aangekomenzij word aan het station ontvangen door den Nederlandschen Gezant en den Consul te Rome. De missie is afgqstapt in het Palace- Ilotof. Het nieuwste op hot gebied dei- reclame levert een begrafenis-onder neming te 'sGravenhago, die por reola- mekaart aan den Volke kond doet 10 pCt. extra korting te geven op het het begraven. In een der laatste nummers van het Engelsche „Nature" vertolt prof. Hughes, dat oen zijner vrienden hem het volgende meedeelde: Terwijl deze vrienden en zijn vader rustig achter eonige takkenbossen za ten, die diendön om en lammeren voor den wind te beschermen, zagen zij een vos dichterbij komen. Ze zagen, hoe deze slimmen gast de schapenwol, die in een haag was blijven hangen verzamelde, en, nadat hij een flinke hoeveelheid bijeen héd zich daarmee te water begaf. Achteruit loopende, dus „brush" vooruit ging hij geheel onder, alleen zijn kop bleef boven, ter wijl hij het kluwéh wol in zijn bek hield, Zoodat deze droog bleef. Hij bleef zoo een korte tijd staan en liet toen de wol los, wrarvan hjj het water kwam, zich schudde, en wegliep. De beide toeschouwers wisten eerst niet, hoe ze deze vreemde handelwijze van Reintje moesten verklaren. Ze maakten zich daar om meester van de wol en bij èerste inspectie bleek het hun, datdeze vol vlooien zat het geheim was daarmee opgelost, alleen blyft het wonderlijk, dat de vos dit slimme plan zoo goed bedacht en zoo handig had uitgevoerd. De nieuwe viersporjigo spoorbaan tusschen Schiedam en Rotterdam D. P. en do nieuwe spoorbrug over Dolfs- havenfche Sèhio zullen binnenkort worden in gebruik gesteld. Den 29Bt0U dezer bz den aanvang van den dienst, zal do aansluiting gereed zijn aan de emplacmententen Schiedam en Rotterdam D. P., en 30 dezer de aansluiting van den haven- spoorwog naar het station Rechter- Maasoever. (N. R. Ct.) Donderdag heeft te Utrecht een 3j/2-jarig kind een flesch met vitriool in handen gekregen en daaruit ge dronken, tengevolge waarvan het on der hevige pijnen bezweken is. Kloin maar dapper. Het stoomschip Orissa heeft te Li- verpool een twaalfjarigen knaap geland dien de Engelsche consul te Rio de Janoiro naar huis had teruggezonden. De jongen had zich aan boord van een schip, dat van London vertrok, verstopt om moe fö kunnen varen. De passagiers van de Orissa hadden f 60 voor hom bijeengebracht. Ofschoon er voor do terugreis passage voor hem was betaald, stond de jongen er op aan boord te werken. Van rechtzinnig Protestantsche zijde zijn do Winschotenaron bij vliegend blaadje gewaarschuwd niet naar de „vliegdemonstratie" te gaan kijken. Want vooreerst zoo wordt hun, of althans aan de „Christenen", gevraagd „kunt gij er met uw God ver schijnen, durft gij den Christus bid den er met u hoen te gaan „En dan nog deze ornstige waarschuwing" telkens vallen er vliegers flood door te gaan kijken moedigt gij Ket levens gevaarlijke bedrijf aan. Wat ons in het strooibiljet nog trof, was hoe een kleine verandering een .plechtig Bijbelwoord bederven kan. „Waar twee of drie vergaderd zijn in mijnen naam, daar ben ik in hot raid den van hen", zegt Jezus (M. 1820). En nu laat hot strooibiljet op de aan gehaalde vraag volgen„Immers de Schrift zegt ons waar twee a drie in Mijn naam vergaderd zijn, daar ben Ik in hun midden, en met hoevelen zijt gij op het vliegterrein om Gods wil vorgaderd „Twee a drie"! Hoe -komen men- schen, dio immers voeden met het merg der Schrift naar de Staten vertaling, tot zulke smakeloosheid Hét bezoek van president Fallieres. Naai- men verneemt, zal ter gelegen heid van het bezoek van den presi dent dor Fransoho Republiek aan ons land in de maand Juli a.s. een ge deelte van onze vloot in de hoofdstad worden samengetrokken, waaronder zich vermoedelijk de pas in dienst ge stelde torpedobootjagers zullen be vinden. Te Tilburg is de echtgenoote van den metaaldraaier A. G., achterover in een kelder gevallen, met het nood lottig gevolg, aat zij binnen weinige uren is overleden. Uit de Friesehe heidedorpen zijn vele gezinnen naar de Groninger klei getrokken, om daar te wieden. Door het enorm vruchtbare weder zijn niet alleen de vruchten, maar is ook het onkruid heel hard gegroeid. Kinderen van 10 en 11 jaar trek ken mee derwaarts om een loon te verdienen. De Leerplichtwet geeft daarvoor gelegenheid. Boskoop en de groote Bloemententoonstelling. XVI. De groepen. Het was zeer zekér goed yan het bestuur der tentoonstelling gezien een wedstrijd voor groote plantengroepen te organiseeren. Immers daardoor zou wel het besl kunnen blijken, welke waarde de in Boskoop gekweekte planten voor decoratieve doeleinden bezitten. Aan de vraag om de mooiste groe pen van 25—50 M2 oppervlakte, na mens enkele firma's deel en laten we duidelyk er aan toevoegen met succes 1 De plaatsen, welke de inzenders worden aangewezen, n.l. de hoeken of kanten der zalen, waren, op slechts één uitzondering na, voor de opstel* ling der groepen geschikt. De firma P. Boer Zonen n.l., dio zich alleen met een smalle vlakte aait den wand van de hoofdzaal moest tevreden stellen, verkeerde ten opzichte eener goede plaatsing in de meest ongunstige conditie, waardoor het sa menstellen van een fraaie groep op die beperkte plaatsruimte bijna onmo gelijk was. Wij zullen de groepen een voor een nagaan. De groep van de firma M. Koster en Zonen had over een voldoende oppervlakte te beschikken, om tot een goed samenhangend geheel te worden opgezet. Door breedte en diepte werd het mogelijk haar een bergachtig aan zien te geven, waarin hoogten met diepten prettig afwisselden. Het materiaal, aan den groep ge bruikt, was v e e 1 z ij d i g en f ij n en vol afwisseling. Mooie Azalea's, weinig massale Rhododendrons, fijn- bladerige Acers met zachte bladkleuren vele andere planten, tintelende van kleurnuansen en daardoor veel licht effecten vormend, enkele fijnbladerige planten geplaatst onder grofbladerige zware planten, een enkele roos zich slingerend om paal of plant vormden oen teer op 't gemoed van den be schouwer inwerkend geheel. Het eenzijdige, eenigszins getem perde licht sorteerde met den chinensis gloed der Azalea een zacht, prachtig harmonisch kleureneffect. Geen wonder dan ook, dat het over- groote deel der bezoekers vol bewon dering het arrangement der planten groep gadesloegen. De groep van de firma P. C. Oost hoek Co. was een weinig te kleuren- rijk, wat vooral bij de ongunstige be lichting, boven- een hel zijlicht, in 't oog viel. De keuze der planten was niet alledaags, integendeel, het was heel goed van deze firma gezien om met Azalea rustica en andere vertegen woordigsters van dit plantengeslacht te toonen, welke lichteffecten daarmee verkregen kunnen worden. Alleen waren de vlakten met lage, dichtbij een geplaatste bloemen wat te groot en gaven de verhoogde gedeelten der groep te weinig het juiste karakter ''van haai aan. Het materiaal was veelzijdig, fijn, alle planten goed bekweekt, zoodat ze het bekijken waa d waren. De groep van de firma P. Boer en Zonen voldeed'ons zeer goed. Daarin was zeer verschillend, fijn materiaal gebruikt en zooals we reeds opmerkten, was van de te geringe ruimte tusschen wand en pad op de juiste wijze partij getrokken. De keuze der planten was veelzijdig en 't karakter der groep lief en rustig, terwijl aan de voorwaarde v$n kleur- en vornlschikking was vol daan, zoodat in de laagte de donkere kleuren hooger op de lichtere werden aangetroffen en aan 't einde der plantenverzameling de grootbloemige exemplaren stonden. Het geheel gaf den indruk van een technisch juiste afwerking. GOUDA, 20 Mei 1911. De firma T. Crebas, Wijdstraat al hier vraagt in een zeer bijzondere ütalagfc" de aandacht van het publiek voor een soort koffie, waaruit de caffeine is verwijderd en die daardoor geheel giftvrij is geworden. Op aanschouwelijke wijze is aange toond hoeveel giftdeelen koffie steeds bevat. Wij verwijzen overigens naar de in dit blad voorkomende advertentie. Abusievelijk is in deze advertentie de prijs van No. 3 van deze koffie genoteerd voor f 0.55, dit moet zijn f 0.35. Na een bestaan van slechts 4 jaar opent hedenavond de firma J. Hout- man-Bosma, alhier naast haar eerste magazijn een tweede, op de Oost haven 24. Een firma, die in zulk een korten tijd haar zaak tot bloei brengt, mag er wezen Tot Heemraad van den Polder Sluip wijk is in de plaats van wijlen den heer G. Verwey als zoodanig benoemd de heer H. van Zanen Muller, alhier. De Algemeene Leden-Vergadering der Sociëteit „Ons Genoegen" zal plaats hebben op Maandag 29 Mei 1911, des avonds 8 uren. Punten van behandeling: 1. Rekening -en Verantwoording Penningm. over het dienstjaar 1910/1911. 2. Benoemingvan 2 Commissarissen der Sociëteit in plaats van de heeren J. L. van Eijk en Mr. F. H. Kranenburg, die aan de beurt) van aftreding en herkies- zijn. Door den Architect H. J. Neder- horst Jr., alhier werd namens de N. V. Sportterrein te Gouda onder hand sch aanbesteed het maken van diverse werken tot het inrichten van een Sportterrein alhier Ingeschreven werd door L. van Houwelingen te Ne- der-Harlingsveld voor ƒ11800. Jilles Stuurman te Ammer- stol voor- 9750. P. Ooms Zn. te Gouda v. - 9543. G. Kamsteeg te Bolnes voor - 9400. C. Zanen Hzn. Sr. teAm- merstol voor - 9290. Aan den laagsten inschrijver werd het werk opgedragen. Haastrecht. 19 Mei. Wegens zijn benoeming tot geneesheer-directeur van het op te richten kindersanato rium te Laren (N.H.) heeft de heer F. L. Deterding, arts alhier, eervol ontslag aangevraagd als gemeente-ge neesheer. Naar ,wij vernemen heeft de heer Deterding zijn praktijk overgedaan aan Dr. F. U. Hakkenberg te Leiden. Z. D. H. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Bisschoppelijk- Inspecteur vopr het D.-K. bijzonder onderwijs in de dekenaten Gouda en Alfen, den ZeerEerw. heer J. W. van Heeswijk, pastoor bij de Roomseh-Ka- tholieke parochie alhier. Reed wijk. In de j.l. gehouden verg. van den Middelbnrgschen polder is be sloten liet, stoomgomi.il te doen ver vangen' door ecu petroleummotor. liet hierbij te verrichten timmer- en motsohvark is opgedragen aan do heo- ren S. Heemskerk en C. Bontebal. De begrooting voor het geheele werk oedraagt f 25 000. In de Donderdag-avond gehou den vergadering van de afdeeling Reeuwijk en Omstreken is, op voorstel van het bestuur, met algemeene stem men besloten een fokveekeuring te houden en daaraan eenige feestelijk heden te verbinden. Mond- en klauw zeer dienende zal deze fokveekeuring in de eerste helft van September plaats hebben. Zevenhuizen. Bij enkele candidaats- stelling is tot lid van den Gemeente raad gekozen de heer A. Krijgsman, candidaat der Liberale Kiesvereeniging „Burgerplicht". Stolwijk. De tuiniers in deze ge meente hebben besloten, voortaan voor gezamenlijke rekening driemaal per week hun groenten naar de veiling te laten vervoeren. Daartoe hebben ze een aak afge huurd van den heer J. Schilt, kaas handelaar. Het voornemen bestaat om straks, als de toevoer van groenten grooter wordt, éénmaal per week alles te bren gen op de Rotterdamsche veiling. Om beurten zal dan een der tuin ders de reis meemaken. Bergambacht. Bij de Woensdag 17 Mei j.l in de kerkekamer der Ned. HerV. Gem. alhier gehouden stemming over de vraag of het beroepingswerk van predikanten enz. de eerstvolgende tien jaren zal geschieden door een kiescollege dan wel door kerkeraad, zijn uitgebracht 123 geldige stemmen, waarvan 118 waren voor den kerkeraad en 5 voor een kiescollege, zoodat de thans bestaande toestand bestendigd blijft. Oudhw».teb. In eene onlangs ge houden vergadering van de Midden- sfcandsvereeniging alhier werd besloten tot oprichting van een oredietbank als bijbank-oorrespondentschap van de cen trale te Delft. Wekelijks wordt één. uur zitting ge houden voor spaargelden en déposito's, terwijl voor loopende rekeningen de gelegenheid zoo goed als dagelijks zal openstaan. Lekkerkerk. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burgemeester dezer ge meente de heer Jhr. L. de Geer van Jutphaas, gemeente-secretaris. Op het zestal voor predikant bij de Evang. Luth. Kerk te Alkmaar, (vacature Ds. J. F. Ternooy Apel) zijn o. a. geplaatst Ds. G. Munter te Woer den en Ds. J. P. van Oosten te Bo degraven. Lange Ruige Weide. Christelijk- heid als openbare eisch. In net Nederlandsch Tijdschrift voor Genees kunde van 13 Mei j.l. komt de volgende advertence voor: Voor de welvarende gemeenten Waarder en Lange Ruige Weide, nabij Woerden, gelegen aan de spoorlijn UtrechtRotterdam, wordt zoo spoe dig mogelijk gevraagd een gemeente geneesheer, van Chr. beginselen (stand plaats Lange Ruige Weide). De jaar wedde bedraagt f 400, benevens vrije, flink ingerichte woning met koetshuis stalling en tuin. Stukken franco aap den burgemees ter van Lange Ruige Weide, wonende te Oudewater, vóór den 24en Mei a.s." Hieruit blijkt dus (dat in elk geval een Christelijk Arts zal worden be noemd, dat zij die' de christelijke be ginselen (wij zouden willen vragen Ned. Herv., Gereformeerd of Roomsch, want dat alles gaat door onder het Christelijk beginsel) niet zijn toege daan,' volstrekt niet in aanmerking komen. Dat een dergelijke oproeping niet is in s t r ij d met de wet is mogelijk, maar in elk geval staat zij lijnrecht^ tegenover den geest, die in onze Grondwet is belichaamd. Dat noemt men dan „Christelijk Treurig Opgave der Personen, die zioh gedurende de week van 12 Mei tot 19 Mei in de ge meente gevestigd ot deze verlaten habben GEVESTIGD: G. C. J. van den Eng letterzetter, uit 's-Gravenhage, Boelekade 52. P. de Groot paardenkooper, uit Rotterdam, Jaagpad 21. P. de Korte dienstb. uit Haastrecht Bleekersingel 18. E. de Groot verpleegster, uit 's Gra- venhage, Krugerlaan 130. C. Zaal dienstb. uit Alphen, Lange Tiendeweg 67. Adr. Boer dienstb. uit Gouderak, W.-Haven 43. M. A. Gerhards brievenbesteller, uit Amsterdam, Boelekade 24. S. Nol huishoudster, uit Monnikken - dam, Markt 33. C. A. Jansen Rijks-sluiswachter, uit Vreeswijk, Fluweelensingel 72. G. C. Heppener, uit Amerongen, Houtmansgracht 4. J. J. Stevens, uit Zaandam, Gouwe 173. H. H. Pilger officier van Gezond heid, uit Middelburg, Crabethstr. 43. B. H. Maaskant, uit Amsterdam, Gouwe 159. B. Vermaes beambte S.S., uit Eind hoven, Fluweelensingel 74. VEBTJiOKKENE N G. D. van Galen, van Piersonwog 4, naar 's-Gravenzande Hoflaan. J. C. Bode, van 3dckade 19, naar Boskoop W.Z. Dorpstraat 18. C. J. Stolwijk brievenbesteller, van Prins Hendrikstr. 117, naar Amster dam Borgerstraat 58. J. Nel officier Leger des Heils, van Naaierstraat 17, naar Schoten Kloos terstraat 62. B. de Jong touwslager, van Nieuwe Haven 61, naar Moordrecht Kerk straat 34. N. M. J. Timmermans, van Dub- belebuurt 8, naar Amsterdam. J. M. de Reus schipper, van Geu- zenstraat 52, naar Rotterdam a/boord. J. van Os koopman, van P C Both- straat 44, naar Reeuwijk. N. Boekhuizen pakhuisknecht, van Adr. Vlackstraat 4, naar Moordrecht, Dorpstraat. C. J. Boogaard broodbakker, van P C Bothstraat 53, naar Oudshoorn. D. de Bruijn dienstb. van Karno- melksloot 110, naar Jutphaas. G. van Vliet wagenmaker, van Kar- nemelksloot 124. naar 's-Gravenhage Usselstraat 25. A. A. Kassels dienstb. van Fluwee- lensingel 97, naar Delft Oude Dblft 203. G. H. Groenendal timmerman, van Erasmus8traat 16 naar 's Gravenhage. AMERIK A ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Frisiavan Amster dam naar Buenos Ayres, vertrok 18 Mei van Boulogne Het stoomschip Rijnlandvan Bue nos Ayres naar Amsterdam, vertrok 18 Mei van Bahia. Aanvragen van werknemers op 19 Mei. 1 kantoorlooper, m 6 opperlieden, 1 bankwerker, 1 machinist, 7 grondwerkers, 7 pakhuisknechten, 5 werklieden zonder vakkennis, 1 boerenarbeider, Halfwas of aankomende. 1 pakhuisknecht, 2 leerling klerken, 1 tuinknechtje, Aanvragen van werkgevers. 3 timmerlieden, 3 klein fust kuipers, 3 metselaars, 3 stoelenmakers, 3 houtdraaiers, 1 inwonend portier, 1 halfwas kantoorbediende, 2 meubelmakers, 1 schoenmaker, 1 bakker, 3 pakhuisknechten, 4 werklieden z. vakkennis, Leerlingen en jongens. 1 schoenmaker, 1 bakker, 3 jongens z. vakkennis. Predikbeurten te Louda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. IO'/j ure. Ds. H. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7l/ï ure- Ds.' TEN BOSCH. Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Ds. DEUR. Kinderpreek ten 5 ure. Ds. TEN BOSCH. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. Geelhuysrn. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensd. 24 Mei, Ds. BERKELBACH v.d. SPRENKEL. 25 Mei Hemelvaartsdag. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7x/a ure. Ds. TEN BOSCH. Voorm. ten 10 uj-e. Ds. BERKEL BACH v. d. SPRENKEL. Ds. Bijl verwacht zijn meisjescate chisanten a.s. Dinsdag 23 Mei in de Groote Ketk. Do meisjes van 12 16 dos namiddags van 2—3 uur in 't bovenlokaal, de meisjes van 16 jaar en daarboven van 7—8 uur in het benedenlokaal. De catechisatie-uren voor de jongens kunnen eerst later Worden bekend gemaakt. Zooals men weet is de vlioc^week te Winschoten door don aanhoudenden wind totaal mislukt. Geen enkele keer is er nog gevlogen. Thant/heeft het vliegcomité aldaar op voo/stel der ge broeders Olieslagers/die dhar demon straties zouden houden, [besloten de vliegweek met twee dagen, Maandag en Dinsdag, te verlengend Jan Olie slagers wil geen nieuw contract af sluiten voor te Winschoten is gevlogen. Bookmakers. Naar het Vad. verneemt iB het tlii zeker, dat binnenkort meerdere eige naren van bookmakerskantoren te Middelburg en Vlissingen hun zaken naar Zwitserland en wel naar Bazel zullen verplaatsen. De A. R. Kiesvereeniging te Domburg heeft candidaat gesteld voor de Prov. Staten van Zeeland en het district Middelburg (vac. jhr. 0. J. J. A. van Teylingen) den heer W. A. De Rijcke Sr. lid van den raad te Middelburg. Te Vlissingen kwam gisteren avond met dep zuid-Duitschen mail- trein de kroonprinses van Griekenland aan, die met de aansluitenden mail boot de reis naar Engeland voortzette. Omtrent de algemeene zeelieden staking, waarover zeer tegenstrijdige berichten de ronde deden wordt thans aan de Times gemeld, dat van ver schillende havenplaatsen van Engeland berichten binnen komen, waaruit blijkt, dat er maatregelen dienaangaande ge nomen worden. De datum wordt algemeen be schouwd als 29 Mej. Toch schijnt de eigenlijken datum geheim gehouden te worden om de staking zoo onver wacht mogelijk te doen plaats hebben. Mr. F. J. Bolsius, lid der Tweede Kamer voor Roermond heeft zich voor het lidmaatschap herkiesbaar gesteld. Hij zal echter na verkiezing slechts aanblijven tot de algemeene verkie zingen in 1913. Pest op Java. Bij het Ministerie van Koloniën is heden van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië het volgende telegram ontvangen Aid. Malang 19 dezer 16 gevallen, 7 dooden. Van de lijders der vorige dagen overleden er nog 10. Soerabaya en Kedirigeen gevallen. Madiven 1 verdacht sterfgeval. De 3l/a °/0 Staatsleening. De Nederlandsche 3'/a Staats- leening c.a. 40 millioen is door den Minister van Financiën tegen den koers van 951/» netto overgedaan aan een consortium bestaande uit de firma Hope Co., de Nederl. Han dels-Maatschappij, de Amsterdamsche Bank, de Amsterdamsche Succursale van de Banque de Paris et des Pays- Bas en de firma Lippmann, Rosen thal Co. De koers, door hetzelfde consortium op 25 Jan. jl. geboden en door de Minister toen niet aanvaard bedroeg 94.52 De uitgifte zal waarschijnlijk eerst daags plaats hebben. riURGEKLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 19 Mei. Hendrik, ouders H. Wulffraat en C. C. Tij bout. 20. Evert, ouders E. J. Heij on A. E. Luijnenburg. Johannes, ouders J. Looijaard en N. Wijkhuizen. Johannes, ouders F. Flux en W. J. den Held. ONDERTROUWD: 18 Mei. M. van Eeuwen te Boskoop en J. Bouwman. J. Nieuwonhuisen en M. Verhart. C. van Ouwerkerk en G. Prenger. P. J. Borst en M. J. Nieuwenhui- 8on. J. M. Jaspers en H. M. C. Stolwijk. P. den Hollander en W. H. M. Bouwer. T. Gerritsen en J. A. de Deugd. van een prachtige oollectie MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, HOKKEN, Zijde en Japomtoifen in de grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste soorten waarbij de prijzen in zeer sterke con currentie zijn mot alle huizon, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mij tot oen bezoek ton zeerste aan bevelende, ui*; OF Beschrijving' der beroemde geschilderde Kerkglazen VAN DE TE BÜNKVKNS ile Uescliieileuis der St. .lanskerk, der Glazen, der Cartonteekeningen enz. EN EEN LEVENSBERICHT DER Gebroeders CRAB E '1' H, DOOR Lid der Kon. Academie van Beeldende Kunsten enz. KunstschilderArchitect en Directeur der Academie van Bouw kunde te Utrecht. VRIJS 00 (JENT. I. BRINKMAN ZN., Uitgevers, Gouda hoek Paradij». ALLES is WELKOM, vooral oude kleeren, dekens, schoenen, enz. ook meubelen en dergelijken. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.9 te Stornowaij laagste stand 752.5 te Nice. Verwachting tot den avond van 21 Mei Meest matigo noordelijke tot noord oostelijke wind, zwaarbewolkt, weinig of geen regen, warmer. Ef roeien' an del te Amsterdam 20 MEI 1911. Staatgleeaincen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvryo Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pot. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. luiik eiiCrcdiet-lDbtel- linjren Ned. Bankaandeelen Industr Oudcriieiiiiiireii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. fiol Crediet Iiistell en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mq. C.v.A Mijnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Géw. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PetroieninOndern. Dortscho Petroleum In- dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. totExpI. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. .Scheepvaart 9iy«*u. Ned .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lam. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorw< Gew. Aand. Union Pacific Ri Cy. Cert. v. g Waoash Gew. Aand. Premieleeniiigen Amsterdam Aand.3pet 108r/l6l Hongarije. Thei *-Re- gnlirungs-Ges. 4 pet. 155 GELDKOERS. Prolongatie 2 pCt. Amerikanen gedrukt, Nationale Staatsfondsen beter, Culturen prijs houdend, Tabakken nagenoeg prijs houdend, Petroleums weer flauwer, Mijnen prijshoudend. Koers. heden- 863/.« 85"/,, 93'/» 6 C/b 100'/, 100'/, 88'/» 88'/, 93'/, 88 91'/.. 48»/,, 103'/» 87'/» 88»/» 59 213 200'/, ex div. 56 64'/, 80 79'/, 26»/, 26»/, 7»»/.. 79s/., 217'/, 298 293 188»/, 189 146 147 740 756 96 93»/, 159'/, 160 469»/, 465 462'/, 158»/, 168»/.. 115 17'/, 17"/,. 117'/, 117 62»/» 63 70 6 11'/» 11'/. 83'/, 83'/» 90'/, 90'/, 68»/, - 224'/ f160.- 98»/, 99'/» 33'/, 32»»/,, 181»/ 17'/ 181 17'/»

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 4