SEL TS, a nd e 1. 'N, (<l S. Alter acht 269* AG, ewaar- n iskleeding. f gedeelten XTïs-cl-ws- eri ^.d.TT-extezxtïe’bla.d. -voor 0-o-clc3.su en Om.stre3s®zx_ I No. 11565. Maandag 23 Mei 1911. behalve Zon- en Snitem laxxd.- js van Buitenlandsch Nieuws. Gouda. FEUILLETON DE MAN IN ’T GRIJS. D-A-. E. ALTER ht 269‘, LG. Verschynt dagelijks r in Heeren Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. n la? stad aan hui» (Wordt vervolgd.) dan behoeft het kou vol- f 1 25 oed. en ADRES-. OOUDSCHE COURANT lie”. 91/» unr' d. Gouda van en Kappers- eit „Ons Ge- le Ledenver- ■personen hoeft de Koning verklaard, dat de gezondheid der Koningin geen reden meer gaf tot ongerustheid. Zij wordt als volkomen genezen be schouwd, men, maar God heeft ook u een troost gelaten zie om u heen, Loro, open uw ziel wijd waarheen ge den blik wendt, overal omringt u een heerlijke natuur en breidt de armen voor.u uitEn naast u zit uw oude vader, die uwe smarten met u deelt en u den vrede zijner ziel zou willen ge ven Hij zweeg. In zijn oogen was een glans, dien Lore vroeger nooit in zijn goedig, eenvoudig gezicht had gezien. Hare tranen hadden opgehouden te vloeien, zij boog zich en kuste zijne bruine hand met eerbied. „Ik dank u, papa. Ja ik heb u begrepen Daarna stond ze op. Laat ons gaan, het is hoog tijd. Ik zou niet gaarne hebben dat Herbert kwam, voor ik weg ben, ofschoon ik mij thans sterk en kalm voel Ze keerden terug naar de houtves- terswoning. En daarna vertrok Lore Steinbrech naar eene tante in B de eenige kinderlooze zu-ter harer moeder. Steinbrech die dien dag zijn ontslag als houtvester wilde vragen, zou haar volgen, zoodra. hier een opvolger voor hem was gevonden. Juist zat de gravin in haar boudoir en ontving het dagelijksche rapport van haar rentmeester, toen de hout- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Pér kwartaal Idem franco per post ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren nie”, 8‘/i uur, van de Kon. i-Onderofficie- da. m Woningtoe- at, 2 uur. Ver- derstandscom- org. geregeld tijdig ontvangen van i, vermakelijk- dan in onze 37) „Lore,” zei hij teeder, „hier heb ik Vftak gezeten met uwe moeder hand in Rand en wij dankten God in stilte voor al de ons omringende pracht en heerlijkheid, die hij ons geschonken had, als het best passend bij ons groot geluk. En toen uwe goede moeder was overleden en ik meende, dat voor mij alles gedaan was en ik het leven niet meer kon dragen, dwaalde ik meni- gen dag door holle wegen en wouden rond en had vaak wanhopige gedach ten „Lore, hoort ge me?” „Ja, papa.” En op zekeren dag Lore, let wel op toen zat ik weer hier, zonder het te weten voor den eersten keer alleen Het was lente. De beuken bloeiden en in ’t dal ruischten de wate ren zoo vroolijk, als ware er niets gebeurd, en de vogels rondom mij zongen zooals ieder jaar hun feestelijk bruilof tstlied. Toen kwam er een zonderling ge- ZwiTSERLAND. Er is sprake van dat te Luzern binnen enkele dagen de eerste lucht taximeter in dienst zal worden ge nomen. De onderneming gaat uit van de Compagnip Transaérienne, die een met een tijdmeter uitgeruste tweedek ker naar Luzern heeft gezonden. Het door Erbster bestuurde vliegtoestel zal passagiers-vliegtochtjes doen maken voor een prijs, berekend naar het kilo metercijfer door den taximeter aange wezen. De maatschappij, die dus het luchtverkeer inwijdt, is dezelfde die dejpopulaire tochten metdo bestuurbare ballons Pau en Luzern begon. Volgens haar berekeningen zal de luchttaxi meter ten slotte wezenlijk een goed- kooper middel van vervoer zijn dan de straattaximeter, daar hij de rechtte luchtlijn kan volgen en met minder verkeorsbelemmeringon rekening heeft te houden. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Italië. Valsche spelers. Te Rome is een uitstekende geor ganiseerde bende valsche spelers ont dekt, die onder haar leden tul van be kende viveurs telde en ook twee kamerleden. Do heeren hadden een politiecom missaris, welke belasWwas om hun gangen na te gaan, tegen een woke- lijksch salaris van 100 lire omgekocht. Groote sommen waren den laatsten tijd door aanzienlijke leden van do Romeinsche society verloren. Zoo ver loor o. a. een hertog in enkele minuten 40.000. Ook de buitenlandsche offi cieren, die ter gelegenheid van het groote concours hipp:que naar Rome waren gekomen, werden door de ben de tot slachtoffers gekozen en deerlijk geplukt. Een rijk industrieel, die 70.000 francs in eens had opgezet ontmas kerde de bende, die hals over kop vluchtte. Giolitti had met de Romein- schen prefect van politie een lang durig onderhoud over deze zaak en naar het heet zijn er sensationeele onthullingen te wachten. België, Koningin Elisabeth. In een onderhoud met verscheidene te voren een mislukking. Juist het punt in het verdrag dat erkent, dat er gevallen zijn, waarbij arbitrale be slechting niet mogelijk is, brengt er hen toe te vragen waartoe een der gelijk verdrag dan dient. Wij hebben reeds uiteengezet, hoe het grootste deel der geschillen wel een scheidsrechterlijke beslissing zal krijgen, en hoe voor de andere de besprekingen der commissie een ge- schikten tijd in beslag nemen om een volk zijn normale denkvermogen terug te geven. Onbegrijpelijk is het, dat onder hen, die het ontwerp bestrijden, behoort de oud-pïesident van de Vereenigde Sta ten, Roosevelt. In zijn blad „de Out look” noemt hij zich een voorstander van den algemeenen vrede, maar kwes- ties betreffende de eer of onafhanke lijkheid van een volk behooren buiten het arbitrage-terrein te vallen. Voor naties als de Engelsche en Ameri- kaansche is zeer zeker een tamelijk vérstrekkend verdrag mogelijk, omdat deze landen een zekere cultuurhoogte bereikt hebben. Het laatste lijkt ons wel een beetje Amerikaanscho bluf. Het ontwerp schijnt ook bij andere regeeringen in bespreking te zullen' komen. Busserand, de Franscho ge zant te Washington, heeft president Taft te verstaan gegeven, dat ook Frankrijk deze zaak wel zou willen overwegen, terwijl ook de mogelijk heid bestaat, dat eveneens met Japan een dergelijk verdrag zal worden ge sloten. De Japansche gezant Oetsjida, heeft verklaard: „dat Japan zich zeer interesseert voor het ontwerp-verdra- gen, vooral voor de clausule, waarbij ook kwesties die de nationale eer ra ken voor arbitrage in aanmerking komep.” Thans nog iets over de grondwets- kwestie voor Elzas-Lotharingen. Ver melden we onlangs, dat het heele ontwerp was verworpen, na die ver werping zijn nieuwe besprekingen gehouden, die de partijen tot een overgelijk brachten, waardoor er aan leiding was voor een niefiwo behan deling en nu is Vrijdag het ontwerp- grondwet door de Rijjcsdagcommissie aangenomen. De conservatieven, de economische vereeniging, de Polen, en de Elzasser Hauss stemden tegen, het Centrum, de geheele linkerzijde en de andere afgevaardigde uit het Rijksland stemde voor. Het meervoudig kiesrecht is’ Portugal. In de centrale gevangenis te Lissa bon is gisteren onder de gedetineerde muiterij uitgebroken. Echter kon de beweging nog in den aan vang worden onderdrukt. De Geestelijkheid en de Scheidingswet. Uit Lissabon wordt gemeld, dat een gedeelte van de provinciale geeste lijken van de bisschoppen de opdracht heeft gekregen ieder oogenblik klaar te zijn om de kerken te sluiten. Do bisschoppen hopen op deze wijze de vobrloopige regeering te dwingen de wet op de scheiding van Kerk en Sfaat eerst in werking te doen treden nadat het decreet door de nationale vergadering zal zijn goed gekeurd. Volgens de officieele pers het niet twijfelachtig of de nationale vergade ring zal aan ’t wetsontwerp haar goed keuring hechten, zij het ook eenigszins geamendeerd. Men meent, dat indien de bisschop pen inderdaad tot dezen uitersten maatregel overgaan, zij slechts door een gedeelte der geestelijkheid zullen gehoorzaamd worden. Rusland. De Duitsche kroonprins in Rusland. De Duitsche kroonprins en de kroon- vester Steinbrech zich bij haar liet aandienen. Daar nog geen ambtelijke aangifte van den majoraatsheer was gedaan, voerde zij in naam van den verdwenen gebieder de heerschappij op Grauenegg. Het duurde vrij lang, voor Stein brech wórd geroepen. Toen hij binnen trad, gleed de blik der gravin koel en hoogmoedig over zijne gestalte en de toon, waarop zij zijn groet beant woordde, klonk alles behalve vriénde lijk. „’t Is mij aangenaam, dat ge komt Steinbrech”, zeide ze hare scherpe grij ze oogen op hem vestigend. „Ik heb den laatsten tijd veel bemerkt, wat mijne tevredenheid over uwe werk zaamheid niet kan wegdragon mijn arme man was helaasal te toege vend ook gunde hij zich nooit den tijd, om daarover met u te spreken Steinbrech blikte kalm in het strakke gezicht voor hem, daarna zeide'hij met een haast onmerkbaren glimlach „Wil mevrouw de gtavin mij niet zeggen, wat ik misdaan heb „O...” eene lichte verlegenheid gleed over hare trekken, „ik wil liever niet in bijzonderhedën treden. Het is maar bedoeld als eene Waarschuwing.” „Ha zoo 1” De glimlach om Stein- brechs lippen werd duidelijker. „Als het zoo is, dan mag ik te eer hopen, op zij gezet en de kiesdistricten zullen herzien worden. Voor het Rijksland zal dus het algemeene en gelijke kies recht gelden. Dé Rijkskanselier hoeft al verklaard, dat hij aan deze bepa lingen niet zooveel waarde hechtte, dat hij daarvoor het heele ontwerp zou willen verworpen zien. Hoewel de Polen thans tegenstem den, hebben zij gisteren besloten in den Rijksdag voor te stemmen. De behandeling in den Rijksdag is bepaald voor de vacantie, die 2 Juni begint. Verder is het plan een herfstzitting te houden en daarmee is dus uitge maakt, dat de algemeene verkiezingen pas in 1912 zullen worden gehouden. Dit is waarschijnlijk de opgedrongen wil van de conservatieven. Óf deze late verkiezingen ze er echter voor zullen bewaren, door de kiezers geoordeeld en zeer zeker veroordeeld te worden, is vrij twijfelachtig. Op den uitslag van de belastingplannen behoeven zij niet trotsch te zijn, zooals we vroeger reeds meedeelden. vo$l over mij. Ik weet niet, hoe ik het u beschrijven zal Heel klein en nietig scheer! ik me plotseling met mijn lot, gelijk de grassprietjes aan mijne voeten, die slechts deeltjes zijn van een onmetelijk groot geheel en voortbloeien in den zonneschijn, al vernietigd mijn voet ook duizend an dere naast hen, En deemoedig dacht ik: Wie ben ik, dat ik in opstand zou durven komen tegen eeuwige wetten, wijl datgene wat mij het liefst was, aan haar moest gehoorzamen Bloeit en straalt deze geheele zonnige wereld rondom mij te vergeefs Is het geen zonde, daarvoor de ziel te sluiten in baatzuchtige smart? En eene wonderbare rust en kalmte kwamen over mij. Met gouden stralen omhulde mij het zonnelicht, en de adem der wouden droogde mijne tranen. Het was mij, als bestonden er plotse ling duizenden wonderen rondóm mij, die ik vroeger niet gezien had en ik boog mij in deemoed voor God, die niemand een zwaarderen last op legt, dan hij kan dragen. Dan ging ik naar huis en voor den eersten keer, toen ik daarna in uwe oogen keek, Lore, wist ik, dat ik niet alleen was. Ik weet niet, of ge mij geheel begrepen hebt, mijn kind ook u hebt het noodlot veel ontno- prinses zijn Zaterdagavond van Sars- koje Selo naar Kalisch vertrokken, waar de kroonprins zijn dragonder- regiment zal inspecteeren. Hun werd uitgeleide gedaan door den Tsaar en de Tsaritsa, de g^potvorstinnen Olga, Tatiana en Nicolajewna, den minister van het Hof on de voornaamste hoog waard ighei dsbekleed ers. Na een hartelijk afscheid namen de kroonprins en de prinses plaats in den specialen trein. Engeland. De Duitsche Keizer. De Duitsche Keizer vertrok Zater dagmiddag met gemalin en dochtet naar Port Victoria. Koning on Ko ningin en andere leden van het koninklijk huis vergezelden de vorste lijke reizigers naar het station. Modern huwelijk. Ta Brighton zou een zekere dr. R. in hot huwelijk treden met hulde voor zijn moed een suffragette. De liefde overwint alles, zelfs de vrees voor steenengooien, hongerkuren en andere excentriciteiten, waarop een dergelijk huwelijk uitzicht biedt. Natuurlyk maakte de bruid bezwaar tegen de formule, waarin zij zich tot gehoorzaamheid aan den man verplicht verklaren zou. Dilemma! Reverend W.. de geestelijke die het huwelijk zou Voltrekken, bleek echter een tactvol man. Hij huwde het echt paar onder de uitdrukkelijke verkla ring dat beide echtgenooton gelijkge- gorechtigden voor het leven zouden zijn en dat mevrouw R., in geen enkel opzicht onder haar echtgenoot behoef de te staan. Toen was het goed De lieve bruid schijnt dus nog niet zoo geëmancipeerd, dat zij zich, zonder uitdrukkelijke verklaring van oen an dere man, de gelijke van haar echt genoot durfde gevoelen Generaal Botha is Zaterdag te Sout hampton aangekomen. Hij zegt, dat hij overtuigd is, dat de rijksconforentio den hand tusschen Zuid-Afrika en het rijk nog versterken zal. Ik breng zei de minister ook do trouwe groeten van alle lagen van Zuid-Afrika’s be volking aan den koning en onze mede- onderkanen in Engeland over. Een paar dagen geleden is de in houd van het scheidsrechterlijk ver drag, zooals het waarschijnlijk tusschen de Vereenigde Staten en Engeland zal worden afgesloten, bekend gewor den. Het is feitelijk een uitbreiding van bestaande verdragen en al is een oorlog nog geen onmogelijkheid ge worden, een reuzenstap in de richting van altijddurenden vrede is het zeer zeker. Het ontwerp zooals het door Taft en zijn minister van buitenland sche zaken Knox is ontworpen, ver deelt de mogelijke conflicten tusschen beide landen, in twee groepen. De eerste groep is die van geschillen welke in elk geval door arbitrage worden beslist. Deze worden dus door het Haagsche Hof behandeld. De an dere groep, waaronder dje betreffende de nationale eer voorkomen, worden allereerst verwezen naar een commis sie bestaande uit inwoners van beide landen, die tevens lid van het Haag sche Hof zijn. Deze commissie maakt nu eerst uit •of het geschil door arbitrage kan be-, slist worden of niet. Is het eerste het geval, dan wordt weer de gewone weg gevolgd, alleen krijgt dan de Amerikaansche Senaat over de eind beslissing medezeggingschap, in het andere geval is de kans op een oorlog zeer groot. De groote verdienste van het ontwerp is jutst deze, dat die tweede soort geschillen, vooral die betreffende de nationale eer, waarbij meestal het volkstemperament zoo danig is geprikkeld, dat een kalme beslissing niet is te verwachten, dat het juist deze geschillen heeft ge bracht voor een commissie van hoog staande menschen, niet tot de regee ring der betrokken landen behoorend, die de zaak kalm zullen overwegen. In dien tusschentijd gaat de eerste opwinding voorbij en dit is meestal voldoende om een oorlog te voorko men. Thans zijn dan alle kwesties onderworpen aan de uitspraak óf van het Haagsche Hof óf van bedoelde commissie. Natuurlijk is de critiek het ontwerp niet gespaard voor hen, die niet met hun tijd zijn meegegaan, het goede van den nieuweren tijd niet willen erkennen, of wier eigenbelang soms oorlogen noodzakelijk maakt, voor hen is elke poging om het ideale in tastbaren vorm vast te leggen, van dat mevrouw de gravin op mijn ver zoek van heden gunstig zal beschikken. Ik ben gekomen, om mijn ontslag te vragen, en zou gaarne mijn post zoo spoedig mogelijk verlaten.” De gravin maakte een beweging van verbazing. Een zekere ongerust heid en wantrouwen toekende zich af op haar gelaat. Daarna vroeg zo kortaf Wat doet u daartoe besluiten, mijn heer Steinbrech „Familieomstandigheden. Do lucht is hier niet goed mevr voor mijne dochter.” Zij herademde. „Zoo, maar dan gij toch niet te gaan doende zijn „Neen, movrouw de gravin, het zou niet voldoende zijn Ook wil ik mij niet voor langen tijd scheiden van mijn eenig kind.” Opnieuw en sterker dan eerst weer spiegelden zich mistrouwen en onge rustheid in den blik der gravin. Zij stond op, trad een schrede nader en boorde haar blik letterlijk in de op haar gerichte oogen van den hout vester. „Zeg het maar ronduitge wilt de handen vrij hebben Steinbrech week verschrikt achteruit. I

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1