GROOTS EXPOSITIE 23 ira.3n.©xxlsuri.d.. TTit de Peis. Gemengde Berichten. Vreeselijk ongeluk te Parijs. Stadsnieuws. 300s,e Staats-loterfi. 8taten-( J encraal. LAND- en TUINBOUW. SIFOKT. Laatste FSerichten. Veemarkt te Rotterdam. ZOMER IOII. MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN, Zijde en Japonstoffen D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant EffecteRhandel te A nistfirdam - - - - - - Vacature Rekenkamer. Volgens den Haagachen correspon dent van het Hbl. zal bij het opmaken van de nominatie voor een lid van de Rekenkamer op Woensdag a.s. de candidaat der rechterzijde, die dus <je meeste kans heeft om als nummer één op de voordracht te komen, waarschijn lijk zijn de heer A. W. L. Stumpff Jr., tegenwoordig referendaris bij de Re kenkamer. Het bezoek van president Fallières. Ter gelegenheid van het bezoek van den president der Frahsche republiek zullen te Amsterdam de volgende schepen onzer marine vertoevende pantserschepen Jacob van Hoemskerck, Evertsen er. Kortenaer, het pantser- dekschip Gelderland, de twee torpedo booten Wolf en Fret en zes kleinere torpedobooten, benevens de onderzee boot No. 1. De Fransche oorlogsbodems die daar komen, tellen te zamen 1550 koppen, de Nederlandsche ongeveer 1000, zoo dat er ruim 2500 Jantjes te Amster dam samenkomen. (N. v. d. D.) Het Nederlandsche bijzondere gezantschap te Rome. De Koning van Italië heeft plechtig het Nederlandsche bijzondere gezant schap ontvangen. Een hof ceremonie meester en twee adjudanten van den Koning begaven zich naar het Palace- Hotel met galarijtuigen om het gezant schap af te halen, dat naar het Qui rinaal werd geleid en bij den Koning toegelaten. Deze wachtte het op, om ringd door de hofdignitarissen. Baron Sirtema van Grovestins sprak de ge- lukwenschen van de Koningin en van JJederland uit. De Koning dankte in warme be woordingen en onderhield ziêh harte lijk met de leden van het gezantschap. De audiëntie was hierna afgeloopen en de deputatie werd met hetzelfde ceremonieel teruggebracht naar haar hotel. Nederlandsche emigranten naar Brazilië. De minister van ,Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belang hebbenden dat, waar uit de dagbladen blijkt dat nog steeds Nederlandsche emigranten naar Brazilië vertrekken, niettegenstaande de herhaaldelijk door het departement gepubliceerde waar schuwingen, personen, die nè 1 Juli 1910 naar dat land geëmigreerd zijn en daar in behoeftige omstandigheden geraken, in geen geval op hulp of onderstand van 's rijks wege kunnen rekenen. Den 26en Mei a.s. verlaat H.M. de Koningin-moeder de Residentie om een bezoek te brengen aan den Vorst en de Vorstin van Waldeck te Arolsen. Den 2en Juni keert H. M. de Ko ningin-moeder terug om dan Haar paleis te Soestdijk te betrekken. Ge- dureude het verblijf van H. M. de Koningin te Amsterdam zal H. M, de Koningin-Moeder een bezoek vaneen paar dagen aan H. M. aldaar brengen Heemskerk of Kuyper. De Beukelaar, hoofdredacteur mr. dr. van de Laar, gelooft dat de weken van Minister Talma*hleven geteld zijn. Van onderscheiden zijden toch dreigt gevaar. Voor zijn plannen, voor heel zijn stelsel van dwangverzekering is de heer Talma aangewezen op den steun der linkerzijde. En dit steeds meer. Eerst kwam de scherpe rede van mr. van Idsinga bij de bakkers wet en thans sprak De Nederlander zich feller uit dan ooit tegen de nu voorgestelde sociale wetgeving. Minis ter Talma en de rechterzijde afge dreven naar socialistische wateren de Minister meer homogeen met de So ciaal-Democraten dan met de Christe- lijk-Historischenverzekeringsdwang in wezen socialistisch. Steun van de linkerzijde werd zoo al noodiger. En toch kan op dien steun nog minder gerekend dan vroe ger. Het ontwerp invaliditeits- en ouderdomsverzekering, dat ook bij de laagste loonen geen vrijstelling geeft, dat de vergelijking met het ontwei p- Lloyd George moeilik kan doorstaan, heeft aan de linkerzijde de sympathie voor Minister Talma's streven wel niet verhoogd. Zoo is de Minister nog meer dan vroeger aangewezen op de Anti-Re- volufcionnairen en Roomsch-Katho- lieken. Het Roomsche smaldeel nu der coalitie is hem trouwer dan ooit, de Roomsche bladen zingen uit volle borst zijn lof. Maar van uit het Anti- Revolutionaire hoofdkwartier kwam dan nu, om te spreken in den trant van De Voorhoede, het blad vanmr. Aalberse, de eerste trap. Gevaar dreigt zoo schreef De Standaard, bij de ar beidswet toch werd een bepaling voor gesteld, die op zich zelf ongevaarlijk, ietwat ging in de lijn van staatssocia lisme. En dat bleek een eerste stap op dien verkeerden weg, want en bij de bakkerswet en bij de steenhouwers- wet en bij het stuwadoorsontwerp bleek Minister Talma op den verkeer den weg van staats-socialisme te vol harden. Dit was verzaken van het Anti-Revolutionnair beginsel, zoo Bchreef De Standaard, protest hier tegen was eisch. En nu is het stille spel der politieke krachten in vollen gang. Een spel, dat verder reikt dan des heeren Talma's Ministerieel leven. Zal bij aftreden van Minister Talma, ziehier de groote vraag, heel het Kabinet heengaan? Treedt het Kabinet af, dan is uiter aard dr. Kuyper meester van de posi tie, bij een mogelijk nieuw ministerie van rechts, is hij, dr. Kuyper, zoo hij wil, de aangewezen Kabinetsformeer der. Gaat Minister Talma heen, en blijft het Kabinet-Heemskerk gehand haafd, dan treedt de sociale wetge ving van zelf op den achtergrond, Minister Heemskerk wordt de man der grondwetsherziening, maar straks bij nieuwe verkiezingen is de coalitie reddeloos uiteengeslagen. De Standaard heeft reeds uiteen gezet dat beslist heel het Kabinet er mee gemoeid is. Heemskerk zonder Talma acht De Standaard onmogelijk, bij de sociale wetgeving ligt immers het zwaartepunt. De Anti-Revolutio naire kiezers hebben reeds nu te be grijpen, dat dit niet kan. Zonder Talma is het ^in onvo zienigheid geboren" Kabinet er om koud. Voorzeker, ook de Roomschen vreezen dit, maar zij steunen Minister Talma zoo krachtig mogelijk, en bij hen geen beschuldiging van beginsel verzaking. Zoo werken de stille krachten. Voor de Christelijk-Historischen, al spelen zij het spel der taktiek- niet mede, is de keuze Heemskerk of Kuyper niet bezwaarlijk. Een grondwets-ministerie Heemskerk, met de sociale wetgeving voorloopig op den achtergrond, is ganschelijk in hun lijn. Grondwetsherziening, maar dan vóór alles met evenredige vertegenwoor diging, waarbij ook de invloed der stille krachten zal verminderen. De minister van Oorlog, Berteaux, door een vliegmachine gedoodde minister-president, Monis, zwaar ge wond! De tragische bijzonderheden. De vliegwedstrijd ParijsMadrid, waarin gisteren de eerste étape, Parijs Angoulême, ten bedrage van 375 K.M., zou worden afgelegd, is om zeer treu rige redenen niet kunnen doorgaan. Men weet, dat de „Petit Parisien den wedstrijd had georganiseerd, dat de koning van Spanje hem onder zijn beschermheerschap had genomen en dat de Fransche regeering, in 't bij zonder de minister van Oorlog, hare belangstelling in de onderneming had getoond, door aan acht officier* avia- teurs op te dragen, de 20 deelnemers over de 700 K.M. van het traject door Frankrijk te volgen. Dit waren de kapiteins De Chaunac- Lanzac en Etévé, de luitenants Yence, Clavenad, Trétarre, Maillois en Ménard, en de vaandrig Devé. Behalve de minister van Oorlog Berteaux, zou ook de minister-president Monis op het vliegterrein van Issy les Moulineaux het vertrek der deel nemers aan den wedstrijd bijwonen. Beide heeren hebben inderdaad aan hun voornemen gevolg gegeven, en tragisch toevaljuist zn zijn in de eerste plaats het slachtoffer ge worden van een vreeeelgk ongeluk, dat zich aldus heeft toegedragen. Het gebeurde Zondagochtend twee minuten over half 7. Te 5.10 uur was de eerste deelnemer vertrokken en daarna was voor zes andere, met regel matige tusschenpoozen het sein tot vertrek gegeven. Vijf machines waren, in do richting van Angoulême, uit het oog verdwenen, maar de twee overige raakten, na zich over een af stand van slechts enkele meters voort bewogen te hebben, onklaar. Te 6-30 precies zette de aviateur Train, op een eendekker van eigen constructie, voor zien van een 70-paardekraehts-Quome- motor, zich in beweging. Het teeetel vloog zoo zwaar, dat ik onmiddellijk den indruk kreeg, dat het niet ver zou komen: toch kwam i» geieohte aan de mogelijkheid van een ongeluk niet in mij op. Na, op geringe hoogte, een afstand van ongeveer 200 meter te hebben afgelegd, kwam de machine voorover hellende snel naar beneden, en wij, toeschouwers, verwachtten niet anders dan dat ze zonder hevigen schok den grond zou bereiken. Maar het terrein was niet vrij. Er stond een peloton kurassiers opgesteld, die, zoo noodig, zouden optreden om onder het publiek de orde te bewaren. En niet ver van hen af bevond zich een klein gezel schap, bestaande uit den minister- resident Monis, den minister van Oor- og Berteaux, den heer Deutsch, alge meen bekend door zijn uitloven van tal van prijzen in wedstrijden op het gebied van luchtvaart en aviatiek, en eenige militaire en civiele personen, verbonden aan de departementen der beide ministers. Uit vrees nu van op de kurassiers neer te vallen, wendde, de vlieger zijn toestel naar links, en kwam daardoor juist te midden van de groep der autoriteiten terecht. Monis, Berteaux en Deutsch hadden geen tijd om zich door een sprong opzij te redden, en alle drie werden zij door de in volle vaart neerploffende machine getroffen. Vreeselijk werden de rampzaligen jehavend. De nog woest rondwente- ende schroef sneed een der armen van Berteaux vlak bidden schouder af, scheurde Monis' ^zicht aan den óénen kant geheel open, en bracht Deutsch eenige verwondingen van minder beteekenis toe. Een schok van ontzetting voer door de omstanders. Een man meende in zijn verbijstering niet te mogen na laten, Berteaux' afgesneden arm op te rapen en dien zorgvuldig in de auto te leggen, waarheen men den ongelukkige, totaal bewusteloos en zijn bloed bij stroomen verliezende, ijlings jedragen had. Monis, met schrikkelijk >ebloed gelaat, van zijn éóne wang de helft afgerukt, werd naar een an dere auto gebracht, en beide slacht offers getransporteerd naar het in de nabijheid van het vliegterrein gelegene hospitaal Boucicaut. Tien minuten later kwam een gene raal ons mededeelen, dat minister Ber teaux, zonder zijn bewustzijn te hebben herkregen, tengevolge van het zware bloedverlies overleden was. De be richten omtrent Monis' toestand luid den vrij geruststellend. De voortgang van den wedstrijd werd terstond verboden door den pre fect van politie Lópini, die zich op het oogenblik van het ongeluk op slechts korten afstand van de ministers en hun gezelschap had bevonden. De vlieger Train, zijns ondanks oor zaak der ontzettende gebeurtenis, had wonder boven wonder, niet de geringste blessuur opgeloopen. Zijn machine was slechts licht beschadigd, doch over dekt met bloed; de grond eromheen trouwens ook. Het was een vreeselijk schouwspel, deze twee auto's, met die wreed verminkte lichamen, en bloedige sporen teekenende op hun weg Om kwart voor zes had ik Monis en Berteaux het terrein zien betreden den eerste glimlachende, echte Joris Goedbloed, den ander druk in ge sprek met den afgevaardigde Coutant, die, niettegenstaande het overvroege uur, op keurige gele schoentjes kwam aanstappen. Niemand zeker heeft op dat oogen blik kunnen vermoeden, dat slechts drie kwartier later een der ministeri- ëele toeschouwers dood neerliggen en de andere ernstig verwond zijn zou Drie aviateurs verklaarden, dat de schuld van het ongeval geheel voor rekening van Train komt. Vedrime8 vertrok hedenochtend on der weinig belangstelling voor den raad ParijsMadrid. Er hing e dikke mist. De wedstrijd wordt voortgezet. Monis kon eenige hoog-dringende stukken onderteekenen. Hij besloot, den Parijs-Madrid-wedstrijd, vanoch tend door Lépine verboden, te laten voortzetten. Men heeft de organisa tors van dit besluit verwittigd, zoo dat thans de wedstrijd te beschouwen is als enkel opgeschort. Algemeen wordt de oorzaak van het ongeluk aan onvoorzichtigheid der ministerieele bezoekers toegeschreven, die op het vliegveld wandelden. Bo vendien was do ordedienst zeer slecht. Het vliegveld werd van half zes af overstroomd door nieuwsgierigen. Een ooggetuige, die naast de ministers stond, vertelt mü, dat de ramp ge beurde onmiddellijk toen Train ©psteeg, en de ministers naderden tot op een meter afstend. De schroef sloeg den arm van Berteaux af. De ministerraad vergaderde te half twee onder voorzitterschap van Fal lières. Het waarnemend voorzitter schap van den ministerraad is volgens de grondwet toevertrouwd aan den minister van Justitie, terwijl Cruppi den minister van Oorlo'g vervangt. Ministercrisi» Er is sprake van een ministercrisis en ontslag van Monis, terwijl de mi nister van Financiën, Callaux, presi dent van het kabinet zou worden. Ook is er sprake van een ministerie- Clemenceau, met Millerand en Poin- caré, doch er zal waarschijnlijk geen beslissing worden genomen eer Ber teaux begraven is. Een man onder de tram. Gisterenmiddag stopt de bestuurder van wagen no. 213 van lijn 4 plotse ling in de Vijzelstraat tusschen de Kerkstraat en Keizersgracht te Am sterdam. Bestuurder en reizigers op het voorbalcon bleek van schrik. „Een man er onder„De tram opvijzelenroepen er velen. De bestuurder kijkt er onder en zegt„O, neen, dien ken ik wel." Hij laat den wagen achteruitgaan en de man, die wiskunstig opgevouwen tegen het stootbord ligt, kruipt totaal ongedeerd er onder uit. Wrijft z'n oogen uit, zet zijn hoed op, die ook niet eens gedeukt is, en zegt „'tls weer mis." Publiek is in zeer grooten getale bijeengesneld, er komt ook een politie agent bij. De ongedeerd overredene tegen den dienaar van den Heiligen Hermandad„'t Is weer mis I 'k Wacht een volgende tram af." Maar zoover kwam 't nietde agent nam hem mee naar het „beroo." Klokslag halfdrie komt de tramop den Dam. Conducteur en passagiers een weinig opgemonteerd. De algemeene vergadering van de Ned. Vereeniging tegen de prostitutie wordt Dinsdag 8 Juni a.s. te Utrecht gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. De voorzitter, ds. H. Pierson, zal wegens hoogen leeftijd, zijn functie neei leggen en in deze vergadering afscheid nemen. Te Nievelstein, bij Heerlen, is een werkman, een maand geleden gehuwd, onder een afstortende zandmassa be dolven geraakt en als een lijk te voor schijn gehaald. Prof. A. J. Blok, hoogleeraar in het strafrecht te Leiden, woonde met 40 mannelijke en vrouwelijke studenten de zitting van de Rotterdamsche Rechtbank bij. Daarna werd bezocht het hoofdbureau van politie, speciaal de in inrichting voor dactyloscopie en photografie. Door den inspecteur Te Wechel wechel werd hiervoor een voordracht gehouden. De Utrechtsche politie heeft als ver dacht van diefstal uit een spoorweg zending aangehouden den spoorweg conducteur der N. C. S., J. W. B., aldaar. De zoon van den veehouder G., te Veenwouden, nam van zijn vader een paard mee naar zijn boerderij te Kol- lum. Hij liet het dier 's avonds in het land. Den anderen morgen was het verdwenenreeds heel vroeg stond het weer voor zijn ouden stal te Veenwouden. Te Heeren veen hebben, wegens de hooge veeprijzen, de slagers den prijs van het vieesch met 10 ct. per kilo verhoogd. Het rijnschip Graaf de Smet de Naeyer. Zaterdagmorgen heeft aan de Wil lemskade te Rotterdam ligplaats ge nomen het op de scheepswerf van de firma J. Boele en Zonen te Finsche bij Antwerpen gebouwde riii Graaf de Smet de Naeyer. Dit. Duiten- gewoon groote Rijnschip wordt ge voerd door den eigenaar, schipper M. Maes uit Edegem bij Antwerpen. Hot schip is lang 112. 80 meter, breed 12.70 meter, diep 3.07 en heeft een laadvermogen van 3054 ton, terwijl het hoogste punt, boven den water spiegel 0,66 meter is gelegen. Het geheele schip heeft centrale verwarming en eleotrische verlichting. Twee benzinemotoren, élk van 10 paardenkracht bedienen de installatie. Het stuur werkt met een benzinemo tor. Het Boeganker weegt 1670, het noodanker 1620, de twee aohterankers ieder 1020 kilogram, terwijl de voor kettingen 38 en de achterkettingen 34 millimeter dik zyn. Verder heeft het schip 16 laadruimen met vier in gezonden helften. Twee van deze laad ruimen z$n betimmerd en ingericht voor logies voor acht douanebeambten, waschkamer en werkplaats, twee an der laadruimen doen dienst als berg plaats. Het geheel is uiterst Solide en praktisch ingericht. De inrichting van de woning van den schipper overtreft alles wat tot dusverre aan boord van een rijnschip werd aangetroffen. In die woning zijn twee salons in maho niehout, een eetkamer in Vlaamsche styl van oud eiken, een slaapkamer in notenhout stijl Lode wijk XVI, een slaapkamer in mahoniehout stijl Hen drik H, een keuken in Delftsch aar dewerk, een 10 meter lange corridor in mahoniehout enz' Ook het volks logies is practisch ingericht. De Graaf de Smet de Naeyer, die behalve den schipper drie matrozen aan boord heeft, is hoofdzakelijk be stemd voor de Rijnvaart, hetgeen niet uitsluit, dat ook nair Zeebrugge en anaere in de nabijheid gelegen havens vrachten worden aangenomen. Heden laadde het schip voor den Rijn. (N. R. Crt.) Een omnibus te water. Een der omnibussen, die van Am sterdam op dorp Sloten den geregelden diepst onderhouden, is gisteravond omstreeks kwart over zeven even voorbij het Huis Te Vraag te water geraakt. Juist tegenover de hoeve „Harte lust" is het paard geschrokken van een schuif kar, waardoor het van den weg afrende. Door de zwaarte der bus was het dier niet tot staan te brengen en schoven paard en wagen de breedte sloot in. De koetsier, die op den bok bleef zitten, had de tegenwoordigheid van geest over het paard den tegen overgelegen wal te bereiken. De bus bleef met de achterwielen op het droge zoodat de over elkander gerolde zes passagiers, die binnen in de bus zaten, zich door het inmiddels reeds geopende portier, aan de achterzijde van het voertuig, uit de omnibus konden wer ken. Zij kwamen er allen even goed als de koetsier met den schrik af. Ijlings toeschietende bewoners der hoeven in de nabijheid tegen onmid- delijk aan het werk om het paard op het droge te brengen, wat na veel moeite gelukte. Het dier kwam er met een modderbad af. Ook de omnibus, die later in den avond werd overge haald was niet noemenswaard bescha digd. lil den sneltrein 48 van Aken, die te 3.38 te Nijmegen arriveert, heeft zekere M., stukadoor in den Haag, met een onbekende dame, van wie men alleen weet dat zij het laatst in Londen heeft gewoond, in een coupé 2e klasse oneenigheid gekregen, welke zöo hevig werd, dat hij ter hoogte van het kruispunt Beugen een revol verschot op haar loste. De dame kreeg slechts een schamp wond aan den slaap. M. keerde toen .het wapen tegen zich zelf en doodde zich met een schot in den slaap. Een verschrikte reiziger uit een nabij zijnde coupé schoot toe en vond den man, badende zijn bloed en de dame zeer verschrikt. De trein ging inmiddels door naar Nijmegen, waar de dame verbonden en naar het Zieken huis vervoerd werd, terwijl het lijk van M. naar het lijkenhuis en de ge meentebegraafplaats wer gepracht. De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam verzoekt de aan houding van E. C. L. R. van Ellinck- huizen, directeur van de Generale Cro- dietbank te Am -lerdam. thans voort vluchtig. Tegen hem s door de rechtbank te Amsterdam rechtsingang verleend met last tot gevangenneming, ter zake van verduistering. Een jongeman te Wervershoof (N.-H.) slikte onder het eten zijn kunst- verhemelte in, dat aan de haakjes werd weerhouden en in den slokdarm bleef zitten. Hij werd onmiddellijk naar Alk maar vervoerd en daar met X-stralen onderzocht, waarna hij naar Amster dam, tot het ondergaan eener operatie, werd vervoerd. N.Crt. Werkstaking te Wormerveer. Zaterdag hebben de firma P. Stelling en Zoon en de heer A. Kok zich ge noodzaakt gezien aan eenige hunner metselaars mede te deelen, dat zij hen met ingang van dien dag ontsloegen, omdat door de staking der opperlieden en sjouwers voor hen geen werk meer was. De firma Stelling heeft op die wijze 10 man „gedaan" gegeven en houdt nog slechts 3 metselaars aan 't werk. De heer Kok behoefde deze boodschap slechts van 4 man over te brengen, wijl zijn andere metselaars, die nun ontslag tengevolge van de staking zagen aankomen, reeds in den loop der week er in geslaagd waren, elders werk te vinden. De firma Gebr. Gorter heeft boven dien' 4 timmerlieden aangezegd, dat zij zich over 8 dagen ontslagen kunnen rekenen, tenzij vóór dien tijd de staking was opgeheven. En wanneer de tim merlieden doorgaan met angstvallig alle werk te weigeren, dat zij als sjouwers wérk beschouwen, terwijl zij het in normale dagen wel verrichten, staat aan meerderen een zelfde lot te wachten. De 100 stakers zijn echter nog vol goeden moed en vol vertrouwen op den afloop Zij verwachten, dat de timmer lieden-organisatie hun partij zal trek ken. De geldelijke steun valt niet tegen. Zondag zullen allen hun eerste uitkee- ring ontvangen. En met dat bedrag gaan zij de tweede sttakingsweek in. Valsche guldens. Er worden te Amsterdam valsche guldens in omloop gebracht. Het Hbl. deelt mede, dat Vrijdagmiddag in den sigarenwinkel van de firma W. G. Boele Senior, Nassaukade 126 bij de 2e Hugo de Grootstraat, een jongen van een jaar of vijftien kwam, die om een kistje sigaren van twee gulden vroeg. Welk soort sigaren vroeg de bediende, die hem te woord stond. Dat kwam er niet op aan. Het jongmensch legde twee guldens op de toonbank, het kistje werd ingepakt en de jongen verliet den winkel. Toen de bediende het geld wilde opbergen, viel een der guldens uit zijn hand op den vloer. Getroffen door den eigenaardigen klank van het geldstuk, bekeek de bediende den gulden wat nader en bemerkte toen, dat hg hem met de vingen kon ombuigen. De guldens weder op de toonbank neerleggende, snelde de bediende naar buiten om te zien of de jongen nog in de nabijheid was. Inderdaad stond deze met het kistje sigaren onder den arm bij een naburige school te kijken. De bediende riep den jongen terug, die er eerst niet veel zin in scheen te hebben, maar zich liet overhalen door de be lofte, dat hij een „surprise" zou krij gen in den vorm van een reclame boekje. De bediende wees den knaap op de beide guldens, en niet zoodra zag deze ze liggen, of hij nam ze weg en snelde den winkel uit. De bediende had nog juist den tijd om den vluch teling het kistje sigaren afhandig te maken.' Den knaap op straat achter volgen durfde hij niet, daar hij dan den winkel alleen had moeten laten. ÖJAan hot. politie-bureau Raampoort werd van het geval aangifte gedaan. Daar kon de bediende een signale ment opgeven van den jongen, die do valsche guldens had trachten uit te geven. De geldstukken waren vrij goed na gemaakt ze zijn vermoedelijk van lood vervaardigd en droegen den beelde naar van Koning Willem III. Orabeth. Zaterdag hield te Amsterdam do Vereeniging Orabeth, welker doel is het in standhouden van oude ramen in Nederland, haar algemeene verga- dering, onder leiding van mr. J. C. de Marez Ovens, die in zijn openings woord hulde bracht aan de nage dachtenis van het overleden bestuurs lid mr. J. G. Patijn. In het jaarverslag van den waarn. secretaris-penningmeester, den heer F. A. Höeffer, werd melding gemaakt van de adviezen door de vereeniging in het afgeloopen jaar gegeven. Over het jaar 1910 hebben de ont vangsten bedragen f 1360, waaronder f 936 aan contributiënuitgegeven werd f 129, zoodat het batig saldo bedraagt f 1231. De aftredende bestuursleden, de heer dr. P. J. H. Cuypers, te Roer mond, jhr. mr. J. A. Feith, te Gro ningen, en J. A. Frederik, te 's-Gra- venhage, werden herkozen. Na afloop der vergadering bezich tigden de leden de ramen in de Nieuwe en Oude Kerk. GOUDA, 22 Mei 1911. Droevig ongeluk. Gisterenmiddag heeft op de Plassen onder de gemeente Reeuwijk een droe vig ongeluk plaats gehad. Twee jonge mannen hadden bij den schuitenverhuurder Stofberg aldaar een boot gehuurd teneinde daarmede te gaan zeilen. Er stond een aardige bries en dat beloofde wat. Maar ongelukkig verstonden zij de kunst van zeilen niet. Het schokkertje, waarmede zjj van wal steken is een zeer rank vaartuigje, dat bij het minste of geringste zijn kop onder water steekt, waardoor het bijzonder gevaarlijk is, voor hen, die dat bootje niet volkomen in bedwang kunnen houden. Zoo is het gebeurd dat vermoedelijk tengevolge van een plotselinge wind stoot van achter het eilandje te mid den van den plas, het vaartuigje ineens is omgeslagen, waardoor beide inzit tenden te water geraakten De een, die niet kon^zwemmen is op de kiel van het bootje geklommen en heeft zich zoo het leven gered. De ander, vertrouwende op zijn zwem kunst, zwom naar den kant en had reeds een 150 M. afgelegd, toen hij plotseling vermoedelijk door kramp in de diepte verdween. Onmiddelijk na het omslaan kwa men van alle kanten booten opzetten, maar de zwemmende jongeman de 22-jarige W., wonende Spieringstraat alhier, kon niet intijds worden be reikt, en verdronk. Algemeen was de verontwaardiging, dat bij den schuitenvoerder niet eens een behoorlijke dreg aanwezig was, teneinde hulp te kunnen bieden. Van uit de omgeving werd daarin voorzien. Op verzoek werd de politie te Gouda ontboden om het lijk van de jongeman op te visschen en daarna naar de ouderlijke woning te transporteeren. Hoewel het ongeluk gebeurde onder de gemeente Reeuwijkfheeft dé poli tie alhier zich direct met een rader brancard naar de plaats das onheils begeven. Na een uur dreggen mocht het gelukken den drenkeling naar boven te halen. Nog werden pogin gen aangewend om de levensgeesten op te wekken, maar tevergeefsch. De politie heeft daarop het lijk naar de ouderlijke woning overgebracht, waar bij het vernemen der ongeluks tijding de diepste verslagenheid heerschte. De overledene was in het kuipors- vak'werkzaam te Rotterdam. Naar aanleiding van het droevig ongeluk, dat gisteren op de Reeu- wijksche Plas heeft plaats gehad, is de wedstijd van de Zeilvereeniging „.ZEolus", welke op a.s. Donderdag (Hemelvaartdag) zou plaats hebben tot een later te bepalen datum uit gesteld. Een oude getrouwe. Na een riisttijd van drie jaren is heden overleden een oude getrouwo van de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda, alhier, mej. J. C. Klerk. Mej. Klerk kwam op 22 Nov. 1863 in dienst bij de Kaarsenfabriek en heeft daar onafgebroken een reeks van 45 jaren in getrouwe plichtsbetrachting als hoofdopzichteres .van het vrouwe lijk personeel haar werk verricht. Op 11 Mei 1908 werd mej. Klerk op pensioen gesteld en thans, na slechts drie jaren van rust is zij heengegaan De Directie der Kon. Stearine Kaar senfabriek Gouda waardeerde haar trouw en toewijding ten zeerste en meermalen stelde zij mej. Klerk als een navolgenswaardig voorbeeld voor de anderen. In de gisteren te Rotterdam ge houden vergadering van den Netio- nalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden werd tot 2e Penningmeester benoemd de heer M. Esser, alhier. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandscne Zaken, is bepaald, dat de commissiën, die in 1911 worden belast met afnemen der examens Mid delbaar Onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen en met de examens in de Russische taal en letterkunde, voor zooveel betreft de dezen zomer te houden examens, zitting zullen houden voor het mon deling gedeelte te 's Gravenhage en voor het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsen. Tot plaatsvervangend lid in de com missie voor de Fransche taal is be noemd de heer R. J. C. E. Douwes Dekker, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier. Te Capelle a.d. IJsel, is tot voor zitter van de Gecombineerde polders gekozen den heer A. v. Cappellen. Wegens hoogen ouderdom had de heer D. P. v. Cappellen ontslag ge vraagd. Het bestuur van de afd. Reeuwijk der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten om half Sep tember een fokveekèuring te houden met daaraan verbonden feestelijkheden, zooals d^t verleden jaar is geschied. Moordrecht. In den Zuidplaspolder alhier begint het mond- en klauwzeer zich uit te breiden. Nu is weer onder het vee van een 2-tal landbouwers de ziekte geconstateerd. Reeuwijk. De 70-jarige H. Schriek, alhier vierde dezer dagen zijn 40-jarige loopbaan als bode van den polder Sluipwijk. Door het bestuur van dien polder werd hem een gratificatie van f 40 toegekend. Haastrechi. Ds. S. Kamper, alhier heeft voor het beroep naar deGeref. Gemeente te Onstwedde bedankt. 5do KI. Trekking v. Maandag 22 Mei. No. 5296, 6964 en 11674 ieder f 1000. 6076 en 8600 ieder f 400. 2203, 2629, 7865,10640,11537, 16059 en 16492 ieder f 100. Prijzen van f 70. 87 120 37 421 538 758 888 924 1104 1413 49 1528 51 1001 48 1721 25 57 1870 1915 68 2060 2190 2210 2088 2408 07 2004 28 00 2818 2952 3018 51 3244 3323 58 3527 8872 3800 3980 4101 50 4352 4410 4718 4834 87 56 5023 5234 25 5301 48 54tf 5750 5885 6108 8415 8505 88 6705 (1999 7003 7108 09 94 7378 7565 7885 8044 8110 47 8888 8407 8613 8685 8884 83 8685 9217 9587 9700 10002 10149 10214 02 87 10402 10087 11011 11132 11721 28 29 12020 12282 05 85 12710 1980S 12020 13023 84 13125 13206 13429 13580 13891 18981 HIM 41 84 14284 14430 89 14800 16000 15128 55 80 15451 75 15640 15714". 16022 33 10192 10242 64 16190 10001 48 10874 10924 (8 17000 51 17175 17007 17902 18009 81 1822:-. 18474 18509 180(19 23 90 18739 19040 19101 9 01 19855 82 19400 54 59 19580 19020 24 88 19790 19820 06 99 20188 20578 20747 20808 Afloop der Openbare Verkoopino van ONROERENDE GOEDEREN, gehouden door Notaris R. W. H. PITLO in de Zalm op 22 Mei 1911. Perceel 1, kooper H. J. Nederhorst voor f 7000.—. Perceel 2, kooper C. K. Galama voor f 3050.— Perceel 3 en 4, kopper H. J. Neder horst voor f 1145.*—. Perceel 5, kooper K. Mul, timmerman voor f 835. Perceel 6, kooper J. de Werk, tim merman, voor f 840. Perceel 7, niet gegund. Perceel 8, kooper A. Fokkers q.q. voor f 560.—. TWEEDE KAMER Vergadering van Maandag 22 Mei Aanvang H/2 ure. Voorzitter: Graaf vftti Bylandt. S t e e n h q u rff r s-w e t. Aan de orde is hét Wetsontwerp houdende bepalingen 'tot beveiliging van werklieden in den steenhouwers arbeid. De algemeene besèhöuwingon wor den geopend door den heer Pastoors die dankbaar is voor dit ontwerp. Spr. acht een speciéle regeling beter dan een algemeene vóór alle bedrijven, daar bij een algemeene regeling geen rekening is te houden met de eigen aardigheden van elk 'bedrijf. Spr. heeft eenige bezwaren, zoo ii de zandsteenbewerking uitgesloten, terwijl juist daar de oorzaak ligt van het ongezonde van het bedrijf. De heer llelsdingén zegt dat de sociaal-democraten ingenomen zijn met dit ontwerp, maar zij willen verder gaan dan de minister blijkens hun amendementen, die intusschen geen vijandig karakter dragen. De voorgestelde regeling is nood zakelijk, de cijfers toonen dit duidelijk aan. (De zitting duurt voort.) Wat te doen tegen de schado, die de mollen veroorzaken Men hale bij den bakker wat gist en maakt daar balletjes van zoo groot als een hazelnootmen gooit deze in den loop van de mollen, en deze zullen u geen schade meer toebrengen. (Floralia.) Voetbal. Het Rotterdamsche Sparta behaalde gisteren het kampioenschap van Neder land door G. V. C. uit Wageningen met 61 te slaan. W Unitas GorinchemOlympia. Terrein Achilles was voor een tweede klas terrein zeer slecht en vuil. Kalk- lijnen waren niet getrokken wét zeer hinderlijk was.Captain verloor den tors enOlympia speelde eerst met wind mee. Onsamenhangend spel in 't begin. Geen verband bij béide elftallen wat hoofdzakelijk aan het vreemd© terrein lag. Allengs werd het beter maar Olympia kan de bal niet' opbrengen. De verdediging heeft veel werk, rust gaat in met 00. Ongeveer 10 min. na half time maakt de links-binnen van Unitas met een harde schuiver 't eenigste goaltje terwyl Olympia niet op dreef kan komen. Er werd over 't algemeen een laks spel gespeeld dat van Unitas soms ruw. Donderdag D. E. C. Amsterdam en Olympia op Herculesterrein Utrecht. T. O. P. II speelde gisteren tegen K. F C. II uit Kralingon, op het terrein aan den Winterdijk. Uitslag 5-1 voor K. F. C. II. Rust 3-0. Vliegen te.Soesterberg. Gisteten is op het vliegveld te Soes- terberg Wijnmalen tot 5 malen toe omhoog gegaan, waaarvan éénmaal met den heer J. A. Verwey als pas sagier. Verscliaeve heeft tweemaal ge vlogen, de laatste maal op aanzienlijke hoogte:___ Een telegram uit Nanoy ineldtj dat tengevolge van de ontploffing van een gasbuis Zondag morgen te Joeuf een hoogoven in de lucht gevlogen is. Bij deze ramp kwamen 6 menschen om en kregen er 20 ernstige brand wondèn. Te Melilla werd een vrij hevige en langdurige aardbeving waarge nomen. Te Alhucemos had hetzelfde verschijnsel plaats. Militiewet. Do commissie van rapporteurs dor Tweede Kamer voor het ontwerp- Militiowet komt hedenavond bijeen tot vaststelling van hot voorloopig ver slag, waarvan do verschijning tegen het oindo dezer week verwacht wordt. Een telegram uit Juarez werd fistoren de vrede getoekend tusschen e opstandelingen en de rogeering. Men schrijft ons uit Vlissingen Zondagmorgen had hier een treurig ongeluk plaats. Een chef-loods van het Belgisch loodswezen, de heer i. is in overspannen toestand nit z$n woning aan de boulevard de Ruyter goloopen, over het hek van do zeemuur geklommen en op do zeewering ge sprongen. Daar het vallend water was bedroeg de afstand tusschen de muur en de zeewering ciroa 7 Meter. De heer J. kwam op het paalwerk inde zeewering terecht en het duurde nog al eenige tijd eer men de ongelukkige do noodige hulp koh verleenéh. Naar het gasthuis overgebracht bleek het dat de heer J. zijn rechterbeen broken had, doch zijn toestand overi gens, de hooge val in aanmerking genomen, zeer bevredigend is te noemen. W. Merkelbach. f In het St. Elizabeth-Gasthuis te Leiden is Zondag overleden donheqr W. Merkelbach, lid van de Eerstje Kamer voor Noord-Brabant. Do over ledene, een groot industrieel,*wa& te Breda woonachtig en bereikte den leeftyd van 75 jaar. Door hem word de meelfabriek Merkelbach A Co. te Moerdijk opgericht. Sedert vele jaren was hij lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, totdat hij op 5 Mei 1890 gekozen werd als lid van de Eerste Kamer De overledene was ridder in de orde van den Nederland- schen I^eeuw en Commandeur in do orde van Gregorius den Groote. Maandag 22 Mei 1911, Vette ossen'en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 40, se 37 en 3e 30 ct per halt KG. Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 30, 2e 27 en 3e 24 ct. per half KG Vette varkens goede aanvocr,'f|istel kw. 24%, 2de kw. 2371 3de kw. ai'/i cent per half K.G. Schapen en lammeren weinig aangevoerd De handel was in vet ve$ stu/, doch prijshoudend, vettejkalveren hooger in prijs, handel vlug, varkens vaster, schapen en lammeren met redelijken omzet. van een prachtige collectie in de grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste soorten waarbij de prijzen in zeer sterke con currentie zijn met alle huizen, zoowol in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek J^en zeerste aan bevelende, van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.1 te Hor- ta, laagste stand 741.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 23 Mei: Meest matige westelijke tot zuid- westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, warmer. VAN DEN 22 MEI 1911. Staatsleningen. Schuld 3 pet. Kronenrente 4 Pott. Obl. 3de S 3.40-350 10000. No. 5 pet. Spw.mij.) 1898 4 pet, ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilauk- eiiCrediet Instel II11 ff «mi. Nod. Bankaandeolen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Sraelting Refining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Crediet lustell- en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" A ana. Jav. Cqltuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Myen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw, Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon.Ned.My.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v. A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A- .Nfherpvmirt Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tahak-Onderneinlngen. Bindjey Tabak Mij. A. Nienwe Asahan Tabak Mij." Aand Silau" Asahan Tabak Mij. Aand, Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Xpoorwegen. Holl. TJzoren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorwog-Mrj. Gew. Aand. Union Pacifio Railroad 'y. Cert. v. gew. A. Wauash Gew. Aand. Premieleeningeu. Amsterdam Aand3pct Hongarije. The: «-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 2 pCt. Amerikanen willig, Nationale Staats fondsen beter. Cnlturen prijshoudend Tabakken over 't algemeen beter. Pe troleums hooger, Mijnen zwak voor sommige soorten. Vorige koers- Koers vso hedeo «Ss/i 86% 93'/, 93%, 64% 100'/, 100%, 88'/, 88% 90'/, 88 91 88"/,, 81'/, 47%, 47% 108'/, 07% 59 200'/, 202 56% 79% 80'/, 26% 26% 79 80% 217'/, 293 217% 299 189 189'/,, 147 143 756 762 96% 94% 160 160 465 467'/, 462'/, 158'%, 158'%, 115 17"/,, 18 117 117 63 62% 70 5 4'%. U%. 83'/, 90% 90% 60'/, 224'/, 160.- 224 99'/, 30'%, 33% 181 17% 182% 17'%, 108%, 165

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2