•N, E. Alter aclit 269* AG, EWAAR- DE MAN IN T GRIJS. No. 11566. 50e Jaargang Dinsdag 23 Mei 1011. js van en Sij-iterj laxxd.. Buitenlandse^ Nieuws. S i xi rxexxlaxxd.. FEUILLETON I i's Inkt de BESTE CHADELIJK LLAND. E. ALTER ht 269‘, LG. I 1L” Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Nievs/ws- ezx -^-d.-vertea^.tïe'blsLca. -voox G-outd-su exx OxxxstxeZsezi Verschijnt dagelijks behalve Zon] en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. la l -i 4 oen flevering. 9 stad aan huis (Wordt vervolgd.) n jskleeding. f gedeelten eit ie PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post JfG, Coiffeur, 11. cjes Shampeo- DANTZIG, Markt 43. I00GEN. BSHOVEN. ST. oed. en ADRES. lie”. 9l/j uur. d. Gouda van en Kappers- „Ons Ge- Ledenver- Kamers van Arheid. Door de Vereenigjng van Voorzitters en Secretarissen van Kamers van Ar beid in Nederland is aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een adres gezonden, waarbij herinnerd wordt aan oen aantal wetsontwerpen die zijn ingediend, en waarmede groote belangen van den arbeid zijn gemoeid, zonder dat vooraf de Kamers van’ Arbeid daarover zijn gehoord. lie”, 82/i uur, van de Kon. L-Onderofficie- 3a. »n Woning it, 2 uur. dn ontbreken E COLOGNE, Dom zu Köln, fdpijnper1^ A- 5. Zakflacons tp het feestmaal Bond der Spoor- Vrije Liberalen. Naar wij vernemen, wordt de alge- meene vergadering van den Bond van Vrije Liberalen dit jaar gehouden, Zaterdag 24 Juni a. s. te utrecht in hot Gebouw voor Kunsten en Weten schappen. igtoe- Ver- derstandscom- org. geregeld tijdig ontvangen van i, vermakelijk- dan in onze f 1 25 ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1 .50 Idem franco per post,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen ahn ons BureauLange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren (■01 USCH E (WANT. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone''regels met bewijsnummer r f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. gaan. Ik ben verplicht voor de familie Grauenstein een trouw dienaar te zijn, met echter om harentwille mijn kind ongelukkig te maken „Bah ongelukkig.” „Daarover kan mevrouw de gravin misschien niet oordeelen, en ik ver zoek u daarom mij te laten uitspreken. Eerst gisteren vernam mijne dochter uit den mond van de blinde Hanna, dat er een testament bestaat, volgens hetwelk graaf Herbert, ingeval hij een huwelijk sluit met iemand beneden zijn stand, een groot vermogen ver liest „Zeer juist.” „En dat het bezit van dit vermogen eene noodzakelijkheid is voor hem en de zijnen.” De gravin klemde de lippen opeen en zweeg. „Dientengevolge besloot Lore vrij willig haar levensgeluk aan het welzijn der familie Grauenstein ten offer te brengen. Zoo staan de zaken en daar om verzoek ik mijn ontslag. Een steen, die een gevaar is voor anderen, dient men geheel uit den weg te ruimen „Weet mijn zoon van dit besluit?” „Neen. Als ik mijn ontslag heb, zal ik er hem van in kennis stellen.” De gravin reikte Steinbrech de hand. „Dan moet ik u bedanken, mijnheer SteinbrechGy hebt gehandeld als pas aankwam toen het feest al aan den gang was langdurig toegejuioht door de aanwezigen. De heer Monis zeide in zijn rede„Niemand op aarde is zeker van zijn lot, noch van den dag van morgen”. Het noodlot heeft die woorden wel gerechtvaardigd. Voorgevoelens. Vrijdag onderhield zich de minister van Oorlog Berteaux met den afge vaardigden Rabier over het vliegen en zeideIk zal den wedstrijd bij wonen, maar ik ben wel eenigszins bezorgd.Er zal een groote volksmenigte zijn en een ongeluk is altijd te vreezen. Wanneer een vliegtoestel op de toe schouwers zou vallen, zou dit ont zettend ‘zijn. Ik wenschte, dat de Zon dag voorbij was. Een verslaggever vertelt, dat Ber teaux, toen hij zag, hoe de troepen dikwijls vruchteloos moeite deden de toeschouwers terug te dringen, tot Lepine zeide „Als wy eens hot goede voorbeeld gaven en naar onze tribunes terug keerden Eenige seconden daarna had het ongeluk plaats. Waanzinnige I” Langzaam ging Hanna naar huis, terwijl de gravin zich tot hare nicht wendde. Een oogenblik' koken ze elkaar zwijgend aan. Daarna zeide Rita hef tig o „Waarom zijt ge zoo hard tegen de arme Hanna, tante „En wanneer neemt ge do partij op voor een ondergeschikte „Och, Hanna is toch al lang niet ondergeschikt I Hanna was voor mij en Herbert als eene moeder als Hanna niet in Grauenegg was, dan zouden we, geloof ik, van dorst naar liefde versmacht zijn. Maar gij duldt immers nooit, dat iemand ons bemint ook mijn arme oom gaf u altijd redenen tot ontevredenheid, als hij mij een blik van genegenheid gaf en thans, nu hij er niet meer is, zou ik geheel verlaten zijn zonder Hanna.” Ze had dit alles wild en toornig uit- gestooten, al de bitterheid van haar naar liefde smachtend hart gaf zich in deze woorden lucht. Gravin Renato was achteruit ge deinsd, als had ze een slag ontvangen. Verschrikt keek ze hare nicht aan. „Rita wat zegt ge daar Zyt go krankzinnig kunnen voordoen. De „Mundo” geeft bijzonderheden over oen beweerde sa menzwering, waarin do geestelijkheid betrokken zou zijn. Er zou beslag zijn gelegd op talrijke circulaires, waarin do geestelijkheid word aangespoord op te wekken tot opstand tegen de Ro- geering, waarbij hun de verzekering word gegeven van den steun van hot Vaticaan. In Regeeringskringen schijnt’ een algemeene onrust te heerschen; maar daar dergelijke geruchten in don laatsten tijd schoring on inslag zijn, is hot zeer wol mogelijk, dat de zo thtfns alleen maar het gevolg zijn van het op handen zijn der verkiezingen. Turkije. De opstand in Albanië. De opstandelingen zijn op 18 Mei verslagen in een' gevecht met de co- lonne-Edhem en op 19 Mei zyn do rebellen verslagen in een gevecht met de. Turksche troepen bij Kastrati. In Monastir is een Fransche inge- nieur door een Albanees doodgeseho- ten. Hot was eon vergissing, daar een Turksch officier bedoeld was. Bij do vervolging van den Albonees werden uit vele huizen schoten gelost, waardoor een Turksch officier en een Turksch soldaat gewond werden. Frankrijk. Volgens de laatste berichten uit Duinkerken bestaat thans zekerheid, dat belangrijke geheime dokuittenten, betrekking hebbende op de onderzee- sche kustverdediging, aan boord van do torpedoboot „256” gestolen zijn. Drie matrozen zijn in hechtenis "ge nomen onder verdenking van mede plichtigheid aan don diefstal. In den loop van het onderzoek is gebleken, dat de steutel van de kajuit van den commandant, luitenant Wat- kernie, op den avond van den diefstal niet te vinden was, zoodat de com mandant, toen hij aan wal ging, zijn kamer niet kon afsluiten. Ook moet de konstabel, die do wacht had dien avond zijn post verlaten hebben. Den volgenden ochtend hing de sleutel weder op de gewone plaats. De meening, dat het hier alleen te .doen is geweest om de militaire stuk ken en niet om het geld, vindt thans algemeen ingang. Zaterdagavond, oj van- den Nationalen wegen, werd de heer Berteaux, die Arneia daarover zijn gehoord. 4 Gevraagd wordt, wederom als regel te willen aannemen, dat omtrent alle 4 ontwerpen of voorontwerpen voor wettelijke bepalingen, welke de belan gen van den arbeid raken, vóór de indiening of vaststelling het advies der hiervoor in aanmerking komende Kamers van Arbeid worde ingewonnen. op de brug staande ruiter-standbeeld van Frederik III onthuld. Rusland» De Zwarte Zeevloot. In de geheime zitting van de Doema van Woensdag 17 Mei 1.1. zou, heet het, tot versterking der Zwarte Zee vloot zijn besloten. De Octrobrist Sawitsj wees er bij die gelegenheid op, dat de door Turkije van Rusland gekochte pantserschepen nog lang zoo slecht niet waren, als men het in Duitschland heeft willen doen voor komen. Hij berekende de binnenkort te verwachten gevechtssterkte van de Oostenrijksche en Turksche vloten en wilde dat men tegenover deze beide zeemachten een gelijk waardige Rus sische zeemacht zou kunnen tegen over stellen. Do tweemachtentheorie maakt school Besloten werd weder 150 millioen voor die versterking beschikbaar te stellen, waarvoor Vickers Co. te Nikolajef een eskader pantserschepen, 12 torpedobooten en een onderzeeboot zullen bouwen. Krupp zal er pantserplaten-gïeterij vestigen. Men behoeft zich er overigens niet over te verbazen dat Rusland zich tracht te herstellen van den slag, dien Japan het hoeft toegebracht en welke het nog steeds niet te boven is. Portugal. Het Vaticaan en de Monarchisten. Gisteren werden te Coimbra dertig monarchistische samenzweerders ge vangen genomen. Zij behooren, vol gens de „Secolo”, tot alle klassen der maatschappij en men vindt onder hen professoren, gepensionneerde officie ren, priesters, kooplieden en politie ambtenaren. Hun gangen waren al eenigen tijd nauwkeurig nagegaan. Verscheidene hunner waren pas uit andere deelen des lands te Coimbra aangekomen. Het meerendeel behoort tot de partij van den exdictator Franco. Men zegt, dat papieren zijn in beslag genomen, die wijzen op een wijdver takte samenzwering. De autoriteiten weigeren voorshands nadere mede- deelingen. Op bevel van de voorloopige regee- ring is de Adamastor, een groote kruiser, naar het Noorden naar Oporto gezonden, om alle reactionnaire be weging te onderdrukken, welke ten gevolge van monarchistische intrigues gedurende de verkiezingen zich zou In aansluiting met wat we gisteren over de belastingplannen van het blauw-zwarte blok in Duitschland schreven en onder verwijzing naar ons „Overzicht” in het nummer van de Goudsche Courant van 3 Mei is het niet onaardig eens te weten, hoe men in Duitschland zelf over den finan- cieelen toestand denkt. We willen daartoe een hoofdartikel in de Frankf. Ztg. eens nader bezien. Dit vrijzinnige blad vergelijkt, wat wonder ook, den flnantieelen toestand van Duitschland met dien van Engè- land. Het eerste een rijk omringd met een hoogen protectionistischen muur, Engeland het land van den vrij handel. Duitschland een land dat alles doet ter „bescherming” van eigen land bouw en nijverheid, Engeland een land dat de volle concurrentie toelaat. En met die beschermingspolitiek van Duitschland een begroeting slechts door allerlei handigheidjes, groepee- ringen van cijfers sluitend te maken in Engeland met zijn ontzettende uit gaven voor leger en vloot een over schot van ruim 60 millioen gulden, dat voor schulddelging, bouw van Sanatoria en sociale wetgeving ge bruikt wordt. Maar het is ook begrijpelijk, het groote verschil; in Duitschland laat men den groot-bezitter bijna onge deerd rondloopen; minister Lloyd George belast hen, die het best en het meest betalen kunnen. De Frank- forter Zeitung besluit zijn artikel met een statistiek van den bekenden eco noom Brentano. Deze heeft berekend dat in de jaren 1907 tot en met 1909 het graan voor het Duitsche volk door de graanrechten 2767 millioen mark was duurder geworden en van deze kolossale som kwam slechts 281 mil lioen in de Rijksschatkistde rest kwam in de zakken der groot-grond- bezitters. ’t Is begrijpelijk dat het orgaan zich ongerust maakt over den financieelen toestand van het Rijk en met een j’aloersch oog naar Engeland ziet. Vandaag is de Imperial Conference te Londen geopend. De gedelegeer-' den uit alle overzeesche bezittingen zijn te Londen aangekomen. Een zeer belangrijke agenda zal de afgevaar digden bezighouden. De meeste voor stellen zijn afkomstig van Australië en Nieuw-Zeeland. We noemen de instelling van een Rijksraad, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende onderdeelen van het rijk, welke de rijksregeering advies zal moeten geven in alle zaken de domi nions van over zee rakende; de af scheiding van de zaken der zelfbe- sturende koloniën van die der kroon koloniën en de benoeming van 2 on derstaatssecretarissen, één voor de za ken der zelfbosturende, één voor duj der kroonkoloniën. Tevens is er een voorstel om den titel van den minister van koloniën te veranderen in minis ter voor imperiale zaken. Onder de afgevaardigden is ook generaal Botha. In een interview, toegestaan aan een vertegenwoordiger van Reuter, ver klaarde hij zich zeer tevreden over den toestand in Zuid-Afrika. Duitschland. Een tweede ongelukkige Nederdaling per Aeroplaan. Toen de vliegenier 8 c li a n d t te Augsburg Zaterdagavond, na ge durende twee uren vergeefsche pogin gen in ’t werk gesteld te Rebben, eindelijk om 7 uur kon opstijgen en, na eenige ronden op het terrein ge- daan te hebben, naar den hangar wilde terugkeeren, vloog hij midden in het publiek, dat het kordon door broken had. De vrouw van den slotemaker Weiss werd door den schroef getroffen, die den schedel der ongelukkige verbrij zelde. Haar toestand is hopeloos. Twee andere personen werden lichter verwond. Op den weg nahr Ettlingen is een auto, terwijl zij een overweg wilde oversteken, tegen den spoortrein door het Alb-dal opgereden. De inzitten den, Karl Neumayer, directeur van de Rheinische Automobilgesellschaft te Mannheim, de koopman Julius Rosenthal uit Mannheim, beiden huis vaders, en de bestuurder zijn alle drie omgekomen. Inwijding en onthulling. De nieuwe Hohenzollern-brug is gis teren te Keulen in tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin, fees telijk ingewijd. Tegelijkertijd werd het een inderdaad trouw dienaar.” „Dezen lof mag ik niet aannemen. Ik heb mij daarbij niet door dergelijke gedachten laten leiden. Zooals de za ken stonden, had ik onder alle om standigheden op deze wijze gehandeld. Wat mijn ontslag betreft, ik mag het dus als verleend beschouwen „Ja zeker. Ik zal het overige schriftelijk zenden, mijnheer Stein brech. En nogmaals mijn hartelijke dank Steinbrech boog en verliet de ka mer. Een uur later begaf zich de gravin naar het park. Onder oen rooden beuk vond ze de blinde Hanna Kögler en Rita van Sydow zitten. Rita weende en Hanna streelde haar kalmeerend over het hoofd, terwijl ze zachtjes tot haar sprak. Op dit gezicht werd het gelaat van gravin Renate plotseling somber. Iets leelijks, dreigends fonkelde in haar blik, toen ze de blinde aansprak. „Wat doet ge hier, Hanna Waarom blijft ge niet in uwe kamer Ge weet toch wel, dat ik van dezen vertrouwe- lijken omgang achter mijn rug niet houd De blinde stond zwijgend op, greep naar haren stok en wilde zich ver wijderen. „Wacht ik zal n naar boven leiden I” zei Rita snel, hare oogen. drogend, en wilde langs de gravin voorbij gaan. „Laat dat maar, Hanna kan heel goed alleen gaan ik zie ook niet in Hanna ga riep ze gebiedend. De .blinde richtte hare uitgedoofde oogen op de gravin, een treurige uit drukking lag op haar gezicht. Verlegen en smeekend zei ze'. „Wees goed voor haar, mevrouw de gravin De gravin trad tot kort by de oude vrouw en siste haar in het oor„Ga en bemoei u niet met dingen, die u niet aangaan anders zou ik waarlijk het geduld verliezen I Waarom dringt ge u altijd tusschen mij en de mijnen Nog altijd waren de oogen der blinde strak op haar gevestigd. De doffe blik had iets beschuldigends, schrikkelijks. „Ik dring me niet in,” mompelde zij zoo zacht, dat alleen de gravin het kon verstaan. „Maar ik tracht goed te maken, wat gij verzuimdet. Eiken nacht komt ze voor mijn bed staan en vermaant me pas op, mevrouw de gravin, ook dooden kunnen opstaan en spreken, als de tijd gekomen is Een offer is er reeds moeten vallen eisch er niet nog meer De gravin was bleek geworden, maar meer van toorn dan van schrik. Nu snauwde ze de blinde toe „Wegweguit mijne oogen 38) „Dat verhoede God Mijn levenlang heb ik openhartig en eerlijk gehan deld.” „En toch hebt ge de zaak begun stigd I” viel de gravin hem in de rede. „Als ik er tot nu geen notitie van nam, dan deed ik dit slechts, omdat de ervaring mij leert, dat elke hartstocht toeneemt in kracht, akmien hem hinderpalen in den weg stelt. Toch deed ik verkeerd door de zaak zoo lang te ignoreeren men heeft helaas in uw huis vergeten, wat men ons schuldig is, en verklaringen aan genomen, die beter onuitgesproken waren gebleven alleen reeds "hier om, dat ze geheel waardeloos zijn. Mijn zoon is sedert zijn kindsheid met mijne nicht verloofd.” „Dat heeft hij mijne dochter niet verzwegen, maar de liefde der twee jonge lieden was hun te machtig. Eerst voor weinige dagen heb ik er iets van vernomen, en toen ik zag, dat hier eene ware liefde in ’t spel was, gevoelde ik mg niet gerechtigd ze tegen te

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1