GROOTE EXPOSITIE Gemengde Berichten. Rechtzaken. Stadsnieuws. SPOET. Veemarkt te Rotterdam. ZOMER 1911. D. SAMSOM Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - Mahler f Gisteren \s Jiet stoffelijk overschot van Mahler met grooten eenvoud te Weenen teraardebeeteld. Er was zeer veel deelneming. Bij de begrafe nisplechtigheid zijn geen redevoerin gen gehouden en was er geen'muziek. Niettemin was men zeer onder den indruk. Dr. Alph. Diepenbrock legde een krans neer aan het graf, zulks in opdracht van Toonkunst. De heer de Booy legde een krans neer namens het Concertgebouw. Een vacante Hoogleeraarsstoel. Naar wij vernemen zou voor het bezetten van den leerstoel in het Recht, aan de Utrechtsche Universiteit, vacant geworden door het overlijden van prof. mr. Hamaker, zijn aange zocht de oud-minister van Justitie, mr. Nelissen, maar zou deze niet be- reid zijn zich voor het ambt beschik baar te stellen. (Ceritr.) De Nederlandsche missie te Rome. De Correspondent van de N.R.Crt., te Rome seinde gisteren Zondagavond te «8 uur heeft op het Quirinaal een schitterende gala-maal tijd ter eere der Nederlandsche missie plaats gehad, waar ook aanzaten de minister van buitenlandsch© zaken, Di San Giuliano, de Nederlandsche gezant, jhr. Van Weede, en de attaché Schuller tot Peursum. De Nederlandsche gasten werden op buitengewoon hartelijke wijze ont vangen door het vorstelijk echtpaar, dat zich met elk der led^n, zoowel van de missie, als van^het gezant schap, langdurig onderhield. Heil dronken werden niet uitgesproken. Baron Sirtema van Grovestins geleidde de Koningin aan tafel en zat aan Hare rechterzijde. De Nederlandsche gezant aan Hare linkerhand. De Nederlandsche missie wordt a.s. Zondag in Den Haag terugverwacht. Vrijdagnamiddag met den trein van Half-óén wordt aan het Beursstation te Rotterdam een gezelschap Zwitsers, 840 personen tellende, verwacht. Zij zullen de havenwerken en het stoom schip Nieuw-Amsterdam van de Hol land-Amerikalijn beziohtigen.'s Avonds van denzelfden dag vertrekt het ge zelschap naar Amsterdam. N. R. Crt. Soldijwet 1909. In verband met de vele verzoeken omtrent de oplossing van vermeende onjuiste toepassing van de soldijwet 1909 zijn, volgens de N. R. Crt., thans bij het departement van oorlog in voor bereiding een nieuwe traktementsre geling voor onderofficieren, een nieuw voorschrift omtrent eischen geschikt heid en een nieuwe regeling omtrent de bevordering voor onderofficieren. De Bakkerswet. Uit zeer betrouwbare bron verneemt de „Tel." dat de anti-revolutionaire Kamurclub met 20 tegen 2 stemmen heeft besloten, vóór het in het ont- werp-Bakkers wet» opgenomen verbod voor de bakkerspatroons, om op be paalde uren in eigen bakkerij te wer ken, te zullen stemmen. Tegenstemmers waren de heeren dr. A. Kuyper en F. H. de Montó VerLoren. Laatst genoemde, hoewel met dr. Kuyper van oordeel, dat dit verbod te zeer indruischt tegen het anti-revolutionair beginsel en meerite de richting van staatssocialisme ging, verklaarde zich aan het meerderheids besluit te onderwerpen. Dr. Kuyper werd verzocht, indien 't hem onmogelijk was met dit meer derheidsbesluit mee te gaan, niet in de zitting, waarin over bedoeld par troonsbesluit zou worden beslist aan wezig te zijn. Op voorstel van het Kamerlid voor Rotterdam IV, den heer Heemskerk, werd besloten' dat de Kamerclub, uit deferentie voor dr. Kuyper van hem niet zou vorderen, dat hij zich, on danks z\jn principiöele bezwaren, aan het meerderheidsbesluit zou onder werpen. Door het besluit der Anti-Rev. Ka merclub is de aanneming van het ont- werp-Bakkerswet verzekerd. Kolonel Van Asbeck. Men seint uit Nieuwendiep aan het Hbl.: De.kapitein ter zee W.D.H-. baron van Asbeck heeft het voornemen met ingang van 12 Juni ontheffing te vragen van zijn betrekking als com mandant van het Koninklijk Ihstituut voor de Marine. Ingezonden Mededeelingen. De geneesmiddelen tegen Aam beien nebben ten doel de hardlijvig heid, welke de grondoorzaak dezef lastige kwaal is, weg te nemen. Resul taten met proefnemingen in het groote f asthuis te Weenen verkregen, bewijzen at het natuurlijke Franx Joaef- bitterwater reeds enkele uren na het gebruik zachten stoelgang geeft en telkenfflalen de pijn bedaart. Vraag steeds bij apothekers en mineraalwater handelaren vooral echt Franz Josef- bitterwater, en niet anders Het ongeluk te Issy-Les-Moulineaux. Deelneming. De Nederlandsche Regeering heeft door bemiddeling van 'Hr. Ms. gezant te Parijs aan het Fransche Gouver nement haar deelneming doen betuigen met den. dood van den Minister van Oorlog Berteaux en het ongeluk, aan den Minister-President op het vlieg® terrein bii Parijs overkomen,. Van alle hoven, welhaast, kwamen aanstonds bewijzen van deelneming, telegrammen van den Duitechen keizer, den keizer van Rusland, den keizer van Oostenrijk-Hongarrje, de koningen van Engeland, Spanje en Italië. Ook verschillende regeeringen zonden pre sident Fallières en de Fransche regee ring telegrammen van deelneming. De Koning der Belgen zond aan Sresident Fallières een telegram van eelneming en verzocht den Belgischen gezant te Parijs een bezoek té brengen aan Monis en de familie van Berteaux. De Belgische minister van Buiten» landsche Zaken zond een telegram Van deelneming namens de Belgische re geering aan de Fransche. De koning van Servië zond tele grafisch zijn betuigingen van deelne ming, onder bijvoeging dat hij zijn bezoek meende te moeten uitstellen. De gezant van de Fransche. repu bliek in Den Haag, den heer Marceflin Pellet, heeft de betuiging van deel neming ontvangen van (jen minister van buitenlandsche -zaken, jhr. mft de Ma'rees van Swinderen, in verband met het ongeval, dat op het vliegveld te Issy-les-Moulineaux zoo noodlottige gevolgen heeft gehad voor leden van het Fransche ministerie. Ook van verschillende der te 's-Gra- venhage verblijvende vreemde gezan ten heeft de heer Pellet gisteren en heden betuigingen van leedwezen ont vangen. Professor Lannelongue heeft giete renmorgen verklaard, dat er in den toestand van Monis geen enkel alar- meerend verschijnsel is. Tengevolge van beenbreuk zal het echter mogelijk twee maanden kunnen duren eer Monjs weer loopen kan. Waar nu het ministerie door den dood van Ber teaux beroofd is van een lid, dat voor al aan de uiterste linkerzijde veel vrienden en veel invloed had ep waar de minister-president voor vrij langen tijd niet in het parjement zal kunnen verschijnen, is vanzelf in politieke kringen de vraag opgekomen of ver vanging van het ministeriel niet nood- zakmijk zal zijn. Er hangen namelijk op het oogenblik verscheidene ernstige binnen- en buitenlandsche kwesties. De ministers en de ministerieel© pers verklaren een minister-crisis onnoodig en gevaarlijk. In politieke kringen zijn de meeningen verdeeld en on zeker. Morgen moet de Kamer voor het eerst na de vacantie weer bijeen komen. De uitvaart van Berteaux is bepaald op Vrijdagochtend half tien. De minister-president heeft een vrij kalmen nacht doorgebracht en wat kunnen rusten. Het volgende bulletin is na höt con sult der dokters verschenen 8 uur 's ochtends. De toestand is bevredigend er zjjn geene complicaties. De correspondent van de N. R. Crt. heeft gewezen op de oorzaken van deze noodlottige ramp. Ook de meest bevoegde mannen van het vak oefenen scherpe critiek. Neen, zeide Louis Blériot, het vliegterrein van Issy-les- Moulineaux is niet geschikt voor punt van vertrek voor wedstrijden van vliegtuigen. Bovendien zijn, dergelijke wedstrijden als men thans heeft uit geschreven, veel te zwaar. Men moet nu nog geen vertooningen voor de menigte houden, als Zondag is geschied. En vooral moet ten strengste verboden worden, toestellen te gebruiken, die niet geheel in orde zijn, en vliegers te laten vertrekken, die niet voldoende geoefend zijn voor zulke lange tochten. Ik moet u verder zeggen, dat het vliegtuig geen geschikte machine is voor wedstrijden, waar het in de eerste plaats op snelheid aankomt. Het is op het oogenblik dwaasheid snelheids wedstrijden te houden. Het vliegtuig is een voortreffelijk toestel voor toe risme. Maar op het oogenblik heeft het vooral militaire beteekenis en op dezen weg moet men voor de toe komst verder gaan. March is, hoogleeraar in de vlieg kunst aan de Sorbonne,- is in veel op zichten van dezelfde meening. Laten we, zeide hij, in de eerste plaats den man, die dit vreesehjl^oïïgeïuk gehnek buiten zijn schuld heeft veroorzaakt, buiten de kwestie stellen. Train is geen nieuweling in het vakr hij is een ervaren vlieger. Verder wordt zijn toe stel, al kent het publiek,hem nog niet, met reden door alle technici gewaar deerd. Beiden, vlieger en tuig, hebben helaas een eskadron kurassiers voor zich gevonden, dat daar niets te maken had, %en naar mijn meening heeft Train een wending gemaakt, die vele, meer bekende vliegers, hem niet hadden nagedaart. Hij kon niet weten, dat zich achter de ruiters menschen be vonden, die toen nog voor hem on zichtbaar waren. Men kan hem voor dezen samenloop van omstandigheden f eenszins verantwoordelijk stellen. An- erzijds kan men niet genoeg voor- zichtigheidsmaatregelen nemen, waar het een zoo nieuwe wetenschap als de vliegkunst geldt. De rondvlucht van het Oosteri kwam op het ge- wenschte oogenblik. Het was verleden gewenscht aan te toonen. dat men ook boven het gewone land kon vliegen. Maar het komt me voor, dat het nut van wedstrijden nog niet bewezen is. Naar mijn meening moeten de fabri kanten v^n vliegtuigen in rust ep kalmte aan den arbeid, hun studies en hun proeven voortzetten en geld ver dienen. Het is te vreezen, dat de veelheid der proeven en daaraan verbonden moeielijkheiden de fabrikanten dwin gen tot groote uitgaven, die hun be drijf zwaar drukken, zonder hun afzet te vermeerderen. De aviatiek is een bij uitstek Fransche vinding. Het is alleszins te begrijpen, dat wij er trotsch op zijn, maar we moeten zorgen, de kip, die gouden eieren legt, niet te slachten. De heer Suróouf lid, van de Com mission Sportive Aéronauticjue, is een andere meening toegedaan. Wij hebben hier te doen met een doodgewoon ongeluk, dat aan het onbegrijpelijke noodlot is toe te schrijven. Maar hoe dan, ook, het is absoluut onbegrijpelijk, dat een officieele stoet een vliegveld oversteekt op het oogenblik, dat het sein tot vertrekken is gegeven voor talrijke vliegtuigen. Waar zijn diensten van orde voor? Er waren 3600 man troepen op het terrein met opdracht voor de veiligheid der toeschouwers te waken. Laten we het toch eerlijk bekennen. De ministers bevonden zich op een plaarts, waar ze niet hadden moeten zijn. En is het niet gebrek aan kalm overleg, om nu van opheffing der snelheidswedstrijden te sprekenLate men zich niet door al te versche indrukken beinvloeden. Denk eens aan de rondvlucht van het Oosten, die zottder ongeluk is ver- foopen, omdat alles zoo voortreffelijk was voorbereid» Er waren Zondag veel te veel leden op het terrein, die er niets hadden te maken. Het is noodig, dat allen, die uit nieuwsgierigheid naar de toestellen gaan kijken, weten, dat het op hun eigen risico gebeurt. Train is gedaald, waar hij moest dalen. Men zegt,'dat de wedstrijden over groote afstanden niet moesten gehouden worden. Het is mogelijk. Maar het ongeluk van Zondag heeft met de lengte van den af te leggen weg niet te fhaken en de heer Monis heeft m. i. zeer ver standig gehandeld, door te bepalen, dat de wedstrijd voortgezet moet worden. Train en Bonnierri zijn passagier, hebben den volgenden brief aan Monis gezonden Meneer de Voorzitter van den Ministerraad.- In de ontroering van het schrikwek kend ongeluk hebben we geen^gele- fenheid gehad u te zeggen welke iepe smart ons vervult. Zoodra we .onszelf weer meester zijn geworden, willen wij er u oprechttelijk van ge tuigen en we verzekeren, hoe wij in het diepst van ons hart wenschen koesteren voor uw spoedig hepstel. Aanvaard, meneer de voorzitter van den ministerraad, de betuiging van onze eerbiedige en smartelijke hoog achting. Monnis blijft het, naar omstandig heden, redelijk goed maken. Hij heeft geen koorts en heeft gevraagd, hoe het in Marokko staat en-of de troepen spoedig in Fez zullen zijn. Men heeft hem verteld, dat Berteaux er zeer ernstig aan toe is en dat men zeer bezorgd voor hem is. Monnis ant woordde De arme kerel, we zijn er nog maar net goed afgekomen. Het plan was Monis gisteravond de géheele waarheid te vertellen. Reuter seinde gisteren uit Issy les Moulineaux Vèdrinesis vanochtend oïri 4 uur 11 min. gestart van den Parijs-Madrid- wedstrijd. Drie aviateurg hebben rouw geld 'verklaard, w. o. Train, de aan- richter van het ongeluk van gisteren. Er zijn buitengewoon stfenge orde maatregelen genomen. Er waren wei- g nieuwsgierigen bij een dikken mist. Parijs—Madrid. Voordat het verschrikkelijke onge luk op "het vliegveld van Issy-les- Moulineaux gebeurde waren er reeds verscheidene deelnemers vertrokken. Van al degenen, die vertrokken waren, is alleen Garros, om even 10 uur, t© Angoulême aangekomen. Hij had onderweg last gehad van den nevel. In Tours heeft hij een half uur oponthoud gehad, om zijn voor raad motor voedingsstof aan te vullen. Het publiek bereidde hem een warme ontvangst. t^arros heeft 400 K.M. afgelegd in minder dan 5 uur en ongerekend zijn oponthoup - dus gemiddeld 100 K.M. per uur afgelegd. f Dit is, op zoo grooten afstand,'een zeer groote snelheid. Vroeger had. hij nooit bijzonder uit geblonken. Hij was een goed vlieger maar meer oolf niet Beaumont en Gibert zijn al spoedig moeten dalen om de voedingstof voor hun motoren aan te vullen, he Lasseur was den weg kwijtgeraakt en moest eveneens landen. Bij het weer opstij gen moest Beaumont over eenige boomen en een groote plas..Hij was een meter of twintig hoog, toen hij door een rukwind gegrepen en tegen de boomen geslingerd werd. Hij brak een van de vleugels van zijn toestel. Het ongeluk was gelukkig niet ernstig. Beaumont zal nu waarschijnlijk deel nemen aan den wedstrijd over het tweede gedeelte van den weg Angou lêmeSan Sebastian. Gibert besloot, toen hij de tijding van het ongeluk te Issy kreeg, niet verder te gaan. Zondagmorgen 11 trnr was de 29- jarige Jan Van "W., zoon van den veehouder en melkboer Van W,} op de boederij „Veelust aan den Bezuiden- houtschen weg te 's Gravenhage het hooiland ingewandeld. Toen hij tegen het koffieuur niet thuiskwam, gingen de broers uit om hem te roepen. Na eenig zoeken vond men hem voorover in een sloot liggen. Het schijnt, dat de ongelukkige bij het overstappen van de plank is gegleden en dat hij zich door zijn rheumatische kwaal niet heeft kannen oprichten. Er uit gehaald zijnde, bleken de levensgeesten Dr. Sanders, geneesheer van het R. K. Ziekenhuis, was spoedig ter plaatse. Na een herhaald onderzoek moest hij den dood constateeren. De reis van het Duitsche Keizerpaar. Men. schrijft uit Vlissingen Ofschoon eerst vermoed Verd, dat het keizerlijk jacht „Hohenzollern" met het Duitsche Keizerpaar en Prin» ses Victoria Louise eerst tegen den avond van Zondag alhier zou binnen- loopen, kwam Zaterdagavond bericht, dat het hooge gezelschap reeds in den middag omstreeks drie uur kon wor den verwacht. Te ruim twee uur werd de omge ving van het station afgezet door rijks- en gemeentepolitie, en begaVert de Duitsche consul, de heer A. E. Dudok van heel, en de luitenant der maréchaussee, de commandant van de rijksveldwaicht en de fungeerend-com- missaris van politie zich naar de zui delijke ponton om de komst van het jacht af te wachten. Te drie uur werd bericht, dat do Hohenzollern in zicht was en te kwart over drie liep de torpedojager „Slei- pad", die als advies jacht dienst doet, de buitenhaven in en nam ligplaats aan de kolënkade. Een minuut of 10 later kwam de Hohenzollern de haven in, waar het jacht met behulp van twee sleepbooten eerst zwenkte en teen aan de ponton meerde. Met een en ander was ongeveer een half uur om gegaan, zoodat om ongeveer vier uur de trap kon worden neergelaten en allereerst de post aan land kon wor den gebracht. Prinses Victoria Louise had van af het promenadedek het manoevreeren met het schip met groote belangstel ling gade geslagen, terwijl ook de Keizerin zich een tijd lang daar op hield. De Keizer zelf had zich in zijn apar- tementen teruggetrokken en verscheen eerst later aan dek. Namens de Keizerin werden den consul den heer Dudok van Heel, twee prachtige broches ter hand gesteld, een voor zijne dochter mej. A. Dudok van Heel en een voor mej. T. Zanino, dochter van den garnizoenscomman dant alhier, welke dames bij de heen reis naar Engeland op Zondag 14 Mei aan de Keizerin en aan de Prinses bouquetteu hadden aangeboden. Even later wérd de heer Dudok van Heel aan boord genoodigd en ontving hij van den Keizer zelve de ridder orde 4de klasse van de Roode Adelaar. De begeleidends kruiser Eoengsber- gen kwam op de reede ten anker. De Hohenzollern werd telegraphisch met den wal verbonden. Hot hooge gezelschap bracht den nacht hier aan boord van het jacht door, zoodat de terreinen in de buurt van het station steeds onder strenge politiebewaking bleven. De Keizerin maakte Zondagavond een wandeling van twee uur naar het naburig dorp Ritthim, begeleid door den commandant der Rijksveldwacht en fungeerend commissaris van politie. De bevolking heeft niet vermoed, wel ke hooge bezoekster in haar midden vertoefde. Maandagmorgen werd alles in ge reedheid gebracht om de reis naar Duitschland voort te zetten. De keizerlijke trein, die hier de ge- hoele week was gebleven, werd voor het eerste perron geredende hal, koninklijke wachtkamer en perron waren met bloemen en planten ver sierd en met loopers belegd. Te ongeveer kwart over tien ver liet de Keizerlijke familie met gevolg het jacht en begaf zich naar den trein, die te 10.16 naar Berlijn vertrok. Aan de Keizerlijke familie werd uitgeleide gedaan door de plaatselijke autoriteiten. De Keizer verleende de Pruisische Kroonorde 4de klass e aan de heeren H. J. Karei, commissaris van het Nederlandsche loodswezen, Th. Lucas, inspecteur der Maatssh&ppij Zeelrnd, de gouden medaille der zelfde orde aan A. Uyterschout, wachtmees ter der marechaussee, J. J. Buurmon, brigadier-titulair der Rijksveldwacht, J. De Lege, opzichter-stuwadoor van de Zeeland, de zilveren medaille aan A. R. De Boe van Uyen, hoofdagent van politie. Do Hohenzollern is gisteren om 10.25 naar zee vertrokken. Op de Gedempte Gracht te s'Gra venhage werd gisteren een wielrijder, die van zijn rijwiel sprong, aangereden door de politie per brancard naar het Gemeenteziekenhuis overgebracht. Te Winschoten is gisternacht afge brand een dubbel huis van J. Steen- dam, bewoond door den fruitventer Van Zweden, die niets verzekerd had. De oorzaak van den brand, die in het onbewoond gedeelte ontstond, is onbekend. Het huis was verzekerd. Te Velp is Zaterdagavond, terwijl veel inwoners uit Velp naar een vuur werk te Rozendaal waren, op twee plaatsen ingebroken bij den heer C. aan den Beekhuizenteg, waah een kistje met f330 werd weg genomen, en bij den caféhouder H.., in de Oranje straat, waar eenig geld uit de toon banklade en 18 M. en neteldoek werd ontvreemd. Met politiehonden tracht men de daders op te sporen. Dubbele moordaanslag te Haarlem. In een buitengewone zitting van de rechtbank te Haarlem is gisteren be handeld de zaak tegen den schilder W. J. T., 41 jaar, die op 27 Febr. een moordaanslag heeft gepleegd op zijn patroon, den heer J. P. Senft, en diens zoon W. K. J. Senft. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij, na het voornemen opgevat, het plan be raamd en het besluit genomen te heb ben om opzettelijk W. K. J. Senft van het leven te berooven, hem met een mes krachtdadig verschillende steken en stooten heeft toegebracht en wel een steek of stoot in den lin kerbovenarm, tengevolge hebbende doorsnijding van een zenuw, een steek of stoot in den rug onder den rechter schouder en een steek of stoot boven de rechterlies, zijnde de uitvoering van het plan den heer Senft Jr. te dooden niet volvoerd, tengevolge van de van zijn wil onafhankelijke om standigheid, dat de verwondingen den dood niet hebben veroorzaakt, en den heer Senft zich door te vluchten aan verdere feitelijkheden heeft kunnen onttrekken. Subsidiair wordt ten laste gelegd het voornemen den heer Senft Jr. te dooden met voorbedachten rade, verder het met voorbedachten rade toebrengen van zwaar lichamenlijk letsel en ein delijk het toebrengen van sneden en steken en het daardoor bloedend ver wonden van den heer Senft. Het gevolg van deze verwonding is geweest een verlamming van de spieren aan de strekzijde van de be- nedenlinkerarm, zoodat van het pols gewricht en met inbegrip daarvan de linkerhand machteloos is, welke toe stand geen gegrond uitzicht geeft op spoedige verbetering, en er ook geen zekerheid bestaat, dat die verlamming geheel zal verdwijnen. Wat betreft de verwondingen, den heer Senft Sr. toegebracht, werd bekl. ten laste gelegd het voornemen, dezen opzettelijk van het leven te berooven door hem een krachtdadigen steek toe te brengen in den buik, ter zijde van den navel, doordringende tot in de buikholte en daardoor darmverwon ding veroorzakende, verder het toe brengen Van een steek boven de rech terlies tot de buikholte en eindelijk het toebrengen van steken en sneden in den rug. Subsidiair ook de poging tot doodslag, de poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel en eindelijk de eenvoudige mishande- alles eohter met voorbedachten rade. Er waren 20 getuigen gedagvaard. Verdediger was mr. Andrea. Do publieke tribune was zeer bezet. Als eerste getuige werd gehoord W. K. Senft, die een omstandig ver haal deed van het gebeurde en mee deelt, dat hij thans nog den linker arm niet kan gebruikendat bekl. lastig waB en altijd overhoop lag met de andere knechts en dat hij ook tegen zijn vader heeft gezegd ik heb er een paar jaar voor over toen de heer Senft Sr. hem aanmerking maakte over het niet in orde zijn van zijn werk, en den bek), later nog meer gedreigd had, toen hem zijn ontslag werd aangezegd. Bekl. ontkent het voornemen te hebben gehad Senft Ji\ te dooden, wei had hij hem een por willen geven, omdat hij hem had uitgescholden voor kwajongen en hij hem Zaterdags van te voren had uitgelachen. De heer Senft Sr. deed nu een om standig verhaal van het gebeurde. Toen hij boven kwam, vloog bekl. dadelijk op hem aan en gaf hem een steek in ae buik. Hij viel bewusteloos neer, kreeg nog een steek in de lies, kroop naar de trap en ontving daar nog drie steken in schouder en rug. Bekl. was een onhandelbaar mensch, die hem had toegevoegd i Jij bent nog niet van mij af. Bekl. zegfc, dat Senft Sr. hem steeds zenuwachtig maakte. Of hij hem ge stoken heeft, wist hij niethij had vtel met hem geworsteld. Tegenover de zeer bezwarende ver klaringen van zijn medegezellen, die allen verklaarden dat bekl. het voor nemen keeft geuit voor «ijn daad, bleef deze ontkennen. De eisch is 10 jaar gevangenisstraf Bg de voortgezette behandeling van deze zaak heeft de officier van justitie gisteren in zijn requisitoir er voorna melijk de aandacht op gevestigd, hoe het voornemen van T. om te dooden vaststond. Hij schetste bekl. als een persoon, die alle wrok tegen anderen in zich ophoopte en die niet in staat was eens te denken aan het goede, wat anderen voor hem deden, doch die alleen het minder aangename, dat hem in het bedrijf overkwam, als zooveel onbil lijkheden opsomde. Twee jaar lang heeft hij rondgeloopen met de gedachte den heer Senft Sr. te dooden; toen reeds zei hijik er uit, dan jij ook er uit en toen nu op Zaterdag 25 Febr. hem zijn ontslag werd aange kondigd, was hij gegaan, den Zondag daarop, naar getuige Lubbers, en had dezen, nog eens gevraagd, wat die er van dacht, als hij ey maar eens met een mes dat hij teen liet zien, oplos stak. Niettegenstaande Lubbers toen nog had gezegd, dat hij de hand niet mocht uitsteken naar het leven van een an der, had hij de daad toch gepleegd Met dat vragen aan Lubbers had hij slechts bedoeld steun te vinden. De officier schetste ook de toebren ging van de zeer ernstige verwondin gen van den heer Senft Sr., wiens ge nezing door de deskundigen als een groot wonder moet worden beschouwd, om ten slotte een eisch te stellen. (Zooala wij gisteravond reeds hebben medegedeeld 10 jaar gevangenisstraf). De toegevoegde verdedigen mr. An- dré begon het gelukkige huwelijks leven van beklaagde te schetsèn. Man, vrouw en kind leefden dood beschei den, en hij zei, men vraagt zich af, hoe het mogelijk is geweest, dat deze beklaagde zich aan een zoo ernstig feit heeft schuldig gemaakt. Hij was een oordeel, dat deze heele zaak dpor een der plaatselijke dagbla den verschrikkelijk was opgeblazen en hg had er zich over verwonderd, dat dit dagblad onder een nummer in het dossier was vermeld. Hij bestreed ten zeerste den voor bedachten raad, die door den officier in zijn requisitoir als zeker was aan genomen. De bedreigingen twee jaar te voren gfeuit, konden daarvoor niet jelderi en bovenal, dat T. de heeren 5enft kans had gegeven op ontvluch ting, wees er op, volgens zijn inzien, dat de voorbedachte raad niet had voorgezeten. PI. is overtuigd, dat hier alleen sprake kan zijn geweest van het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Allerminst achtte hij bewezen de po ging tot moord op de beide heeren Senft. Er werd gere- en gedupliceerd. De beklaagde, gevraagd, of hij nog iets tot zijn verdediging had in te brengen, verzocht de straf zoodanig te bepalen, dat hij in het voorjaar zou vrij komen, en tevens of de heer Senft Sr. niet kon worden verplicht hem de op 27 Febr. verdiende f 1 3772 uit te betalen. De president merkte op, dat die laagste vraag hier "niets ter zake deed en bepaalde de uitspraak op 1 Juni. GOUDA, 23 Mei 1911. Heden middag werd ten Raadhuize dezer gemeente aanbesteedhet ver bouwen van de Bank van Leenïng. Ingeschreven werd door G, Kamsteeg Bolnes 3390. J. O verkamp 3377.— J. Amesz 3259. A. Lafeber 2940.-— M. Verdouw 2929. Door het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland werd gisteren aanbesteed het ophoogen van de kruin, talud» en bermen van de noordelijke kade der 1° coupure van de Kyomme Gouwe, onder de Gemeente Gouda. Minste inschrijver was de heer C. Zanen Hz. Sr. Amerstol voor f 8830. In de pers duiken weer geruchten op dat er plannen worden overwogen tot opheffing van de militaire hospi talen, te Middelburg, Vlissingen, Naar- den, Gouda, Gorinchem en Leiden. De algemeene jaarvergadering van den Prov. Bond van R. K. Kiesver- eenigingen in Zuid-Holland zal Zon dag 28 Mei te 's-GraVenhage worden gehouden. Voor penningmeester en secretaris zijn geen tegencandidaten gesteld; dus aijn de heeren F. A. Moerel en H. W. Spendel herkozen. Voor de vacature-Joh. Koot zijn als candidaten gesteld de heerenH. W. D. Helle brekers uit Rotterdam en dr. A. C. A. Hoffman uit Gouda. Het 5-jarig zoontje van den vracht rijder van der Hee aan den Goude- rakschen dijk geraakte gisterenavond in een sloot achter de ouderlijke wo ning. Toen het knaapje na eenigen tijd werd vermist en men ging zoeken vond men al spoedig het lijkje. De levensgeesten konden niet meer wor den opgewekt. De stoommachine der polderbema ling van den Middelburgschen polder te Reeuwijk wordt vervangen door een petroleummotor. De begrooting der uit te voeren werken bedraagt f 25.000. De werkzaamheden zijn door het be- itmp; van den polder onderhands op gedragen aan de heeren J. Heemskerk en C. Bontenbal, «respectievelijk tim merman en metselaar te Reeuwijk. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMEE Vergadering van Maandag 22 Mei. (Vervolg.) De heer Tydeman betoogt uitvoerig dat hij dit ontwerp te vergaand acht en overwegende bezwaren heeft tegen de wijze waarop de Regeering hier een sociale verbetering wil aanbrengen. De arbeiderswetgeving moet niet ontaarden, zegt spr., in een nauwge zette wettelijke regeling van het be- drgf, maar een ruime regeling sfijn, waarin het bedrijf zich vrii kan blij ven bewegen. Spr, licht daarop zijn speciale bezwaren toe. Spreker's hoofdbezwaaf is de in; breuk die op de. vrije beroepskeuzê" gemaakt wordt door het verbod Van toelating tot het bedrijf. In verband hiermede bestrijdt spreker de stelling van den heer Helsdingen, dat de vrije beroepskeuze een fictie is voor de ar beiders. Die keuze bestaat wel dege lijk, ook voor den arbeider en men is juist bezig haar voor allen beter te maken, door het onderwijs te verbe teren. De beerde Kanter sluit zich, wat het verbod van toelating tot het be drijf Jbetreft,* geheel bij den heer Ty deman aan. De vergadering wordt na verder debat verdaagd, Vergadering van Dinsdag 23 Mei. VoorzitterGraaf van Bylandt. Aan de orde is de voortzetting der behandeling van het wetsontwerp Bepalingen tot bevestiging van werk lieden bij steenhouwersarbeid. Het eerst zou de minister van Land bouw, ds. Talma, aan het woord zijn, maar vooraf kreeg de heer Van Doorn het woord, die den minister een ge lukkig man noemt, die tot de over tuiging moet gekomen zijn, dat ro geeren gemakkelijk is. Na de klach ten over bakkersnachtarbeid stelt de minister afschaffing voor en bij de klachten over steenhouwersarbeid doet de minister een voorstel tot keuring. Spr. gaat met deze richting niet mee en noemt spr. een gewone socia list (gelach). Volgens spr. had de minister zich moeten bepalen tot be scherming, maar met uitsluiting uit het bedrijf gaat spr. niet mee, Voor elk vak in het bijzonder ver bodsbepalingen te vormen acht spr. heel verkeerd, die meent, dat de regeering aan de gezopde beginselen der Arbeidswet moet vasthouden. Hierna is minister Taljna aan het woord, die het eerst mr. Van Doorn beantwoord. Spr. zegt, dat de afge vaardigde voor Gouda een boutade geleverd heeft over het W. O., maar geen redevoering hiel<j. VervolgenB critiseert spr. verschillende door den heer Van Doorn gegeven voorstellin gen, die spr. onjuist noemt. Ten slotte verklaart de minister, dat nie mand de rede van den heer Van Doorn ernstig zal opnemen. De vorige spr. beantwoordenden, verklaarde pie ministey van meening te zijn, dat f do arbeidstijd van steen houwers niet ongelimiteerd mocht blijven, waarom een regeling werd ge maakt buiten de arbeidswet om. Voorts verdedigt de minister de in uitzicht gostotde algemeene maatrege len van bestuur. Ook verklaarde de() min. een ant woord op den heer Tydeman, dat bij dit ontwerp inderdaad slechts mis standen opgeruimd worden, uitwassen afgesneden, algemeene voorwaarden verbeterd.' - ,f Bij den heer Tydeman «it het mis verstand voor dat hier een regeling van het bedrijf zou worden gegeven. Hiervan is geen sprake. De opneming van een bepaling omtrent verwarming van lokalen is den Minister goed ge zind. De bedoeling van het ontwerp is om sommige werktuigen als door den heer Helsdingen bedoeld, te ver bieden het amendement is dus niet noodig. ;p« De minister betoogtverder dat vol[ doeqde kunstlicht haast niet aan te brengen is bij den steenhouwersarbeid Vervolgens verdedigt de Minister het invoerrecht op bewerkte steen. Omtrent de keuring-bestaat er'bij velen groot misverstand. De minister geeft hierbij te kennen dat binnen kort een wetsontwerp op de bedrijven bij ziekte te verwachten is. De Minister is vast overtuigd, dat de voorgenomen keuring zich aansluit bij het gezond verstand. (De zitting (tuurt voort.) als bestuurder van een „Deperdusain" -monoplan voor de Europeesche rond vlucht laten inschrijven. y)008,e Staats-loterij. 5do KL Trekking v. Dinsdag 23 Mei. No. 928, 3386, 13001 en 13929 ieder f 1000. 19363 f 400. 4257, 4589, 5716 en 12558 ieder i 200. 1284, 7517, 10530, 12655 en 13827 ieder f 100. Prijzen van f 70. B19 sa 96 1010 1388 1487 1581 44 78 1807 1784 18S7 2134 2*90 85 2907 04 %8B 64 76 88 9656 9065 85 8278 8900 50 9004 9865 HM8 4047 4117 28 4420 71 88 4532 4810 4000 81 06 6066 5185 94 5200 5645 5740 71 5080 70 91 0008 6215 27 0800 10 6442 6612 50 676B 6846 0060 60 7474 8B 7028 7747 7961 06 8018 18 20 8150 8511 8712 87 8805 8007 9CÜ8 0239 59 88 8649 0574 0006 9034 02 48 76 10020 10117 89 1027R 10601 50 10578 10807 10070 11332 11005 11787 11907 12112 12534 88 12800 15 13357 91 13406 56 00 18627 18701 13818 14065 14124 14466 14507 14622 14750 72 11822 11056 16120 15460 15676 15761 15877 10077 16126 Him 16100 41 10704 48 10OUB 87 17011 54 55 17157 80 17890 17568 00 17854 18013 18406 18506 18820 1802» 0» - 10299 19086 19101 78 10805 20232 20006 20670 20706 Laatste Fterichte n Vliegen. Een van de ontzettendate ongeluk ken uit de geschiedenis der aviatiek is dat, waarbij de wereldkampioen Pterre Marie Bournique met zijn passa gier luit. Paul Dupuis eergisteren op de vlakte van Betheny bij Reims het leven verloor. Omstreeks halftwaalf steeg Pierre Marie op in zijn monoplan, ten einde met zijn passagier naar Ch&lons te vliegen. Hij had twee zwemkingen volbracht en wilde zijn machine de sichting geven' naar Ch&lous, toen een windvlaag het toestel oplichtte, het deedkantelen waarna de machine van een hoogte van 70 M. op den grond te pletter viel. De benzine verspreidde zich over het toestel, dat in een oogenblik ver brandde. Luitenant Dupuis werd geheel ver-- koold uit de overblijfselen te voor schijn gehaald. Hij was opslag dood gevallen. De aviateur Bournique werd in hopeloozen toestand naar de kliniek te Reims gedragen. Zijn beenen wa ren op vreeselijke wijze verbrand, terwijl zijn armen gebroken waren. Twee uur later overleed hij. De 40-jarige Bournique bad zich. Vergiftigingszaak te Hoorn. Door het Openbaar Ministerie bij de Haagsche Rechtbank werd heden con clusie genomen in de zaak tegen J. D. Beek, den ontslagen gemeentebode te Hoorn, die aan het gezin van den Marktmeester aldaar een vergiftigde taart zond. De advocaat-generaal achtte het cas satie-middel ongegrond en concludeer de tot verwerping van het beroep. Pfist in Indië Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 22 Mei jl., betreffende pestgevallen op Java „Afdeeling Malangeen koortsge- val van twintig dezer bleek pest te zijn. Gisteren (21 dezer) vijftien ge vallen, waarvan acht doojen. Van de lijders van vorige dagen overleden er nog vier. Soerabaja en Kodirigeen geval." Afd. Malang. Bij het begin der epi demie 4 Europeanen aangetast, waar van 2 overleden, alle kinderen, Gisteren 17 gevallen, waaronder 11 dooden. Drio ziektengevallen van eer gisteren bleken pest te zijn. Van de lijdeTs der vorige dagen, overleden nog 6. Madioen1 verdacht sterfgeval. Dinsdag aj Mei 1911, Vette ossen en koeien goede aanvoer, prjjien waren voor ïste kwal. 42, se 37 en 3e 33 ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien goed aangevoerd- Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 3I, se so en 3e 24 ct. per half KG. Stieren redelijke aanvoer, prijzen waren voor rate kw. 35, ae 31, 3e 27 ct. per half Kilo. De handel was voor vet vee en stieren vlag, prijzen hoog Vette kalveren kalm prijzen onveranderdt. Op de magere markt was de handel stug door hooge vraagprijzen. van een prachtige collectie MAJVTEL8 COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN, Zijde en Japonstoffen in de grootste verscheidenheid vart de goedkoopste tot de beste soorten waarbij de prijzen in zeer sterke con- ourrentie zijn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mii tot oen bezoek ten zeerste aan bevelende, BURGERLIJKE STAND. ÖOUDA. GEBOREN20 Mei. Leendert, ouders S. J. Exalto en A. J. A. van Norren. 21. Antonie Franciscup, ouders A. F. IJsselstein en A. v. d. Laan, Johanna, ouders J. v. d. Klei en T. v. d. Ham. 22. Pieter Nicolaas, ouders G. J. Kraaijenveld en F. W. Groenenveld. Johanna Lena Wil- helmina, ouders J'. Verbree en J. v. d, Heuvel, 23. Johannes, ouders G. van* Ardenne en J. A. de Rujjter.Ja- cobü8, ouders J. P. Hofstede en A. v. d. Star. Hendrikns, ouders A. Burghoorn en H. J. v. d. "Wolf. OVERLEDEN: 21 Mei. A. Eiiber- gen, echtgenoot van J. vart Schaik, o3 i. 22. J. A. Gabry, wed. D. H. Lunenburg 89 j. J. M. Klerks 77 j. A. F. IJsselstein ld. 23. W. C. van Dam 16 j. v%n het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand770.0 te Hor- ta, laagste stand 731.9 te Seydisfjord. Verwachtitig tot den avond van 24 Mei: Zwakke tot matige westelijke tot zuid-westelijke wind, veranderlijke bewolking, mogelijk regen met kans op onweer, zelfde temperatuur. VAN DEN Ef fteteahtidelle A mstnrd&m 23 MEI 19U. Staatsleeningen. Ned. Cert. "Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 'iOÖOO. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische 1 Spw.mij.) 1898 4 pet. W.-óbl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. 1 Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Baak eoCredlet-Inslel Hogen Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. frediet lustell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mljen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mg.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A fcShell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mljen. Ned .-Am. Stoomvaai Mij. Aand. •Stoomvaart-Mij. „Ze Ta bak-Ondernem Ingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silan" Asahan Tabak Mg. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant 1 Cert. v. Aand. Pefpyian Corporator Lim. Cert .v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren S wegmrj. i Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aai Zuid-Italiaan. Spwn Serie A-H Obl. 3 p Warschau-Weenen Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-J Gew. Aand. Wabash Gew. Aand. Preiiiieleenlngen Amsterdam Aand3 Hongarge. Thei «- GELDKOERS. Prolongatie 1% pCt Amerikanen minder geanimeerd, Nationale Staatsfondsen beter, Cultu ren met weinig handel, Tabakken ver deeld, Petroleums hooger, Mijnen vas ter, Ketahoens lager. Vorig* Koer*. ,*en vs* heden- 86'/, 86% 93'/,, 64% 64 100 100% 88'/, 88% 93'/, 88"/.. 91'/, 93% 47'/, 103'/, 87% 59 103% 87% 58% 202 202'/, 66'/, 66% 80'/, 80%, 26% .26% 80'/, 79% 217'/, 299 216% 300 189'/,, 189 143 141 762 766 96'/, 04% 160 159% 467% 474% 462'/, 168"/„ 168'%", 116 1 18 18 "7 117% 62% 62 70 4'%. 4% 11%. 88'/, 83 90% 91 68% 68'/, 224% f160.- 99% 99 33% 33%, 182'/ 17'%. 182% 17%, 108% 1P.R

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2