I I LAZEN, N, I No. 11568. Vrijdag 26 Mei 1911. 50e Jaargang. en s van S£*sh:tiA^A! Sixitexi laxxd.. Staten-Generaal. 1 t\SKEKk DE, Buitenlandsch Nieuws. I FEUILLETON t DE MAN IN’T GRUS. A, Zn., Gouda. beroemde kglazen severs, Gouda g H )t Tuin anskcrk, der jningen enz. kBETH, mvel AT0RIU1I r i XTïe-CL"ws- en -^d-rrertezxtïelolgLd- voor G-o-uxcLn exx Oancxstxelcexi- Verscliijn.t dagelijks behalve Zou- en Feestdagen. JRAMM, i I i Telefoon Interc. 82. KEN Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. „Ja." a n- de gedachten (Wordt vervolgd.) JUT. sit e landache bracht. ida. Het huis en droge Kel en per jaar SCHOUTEN. HIT DER gebruik van beroemde (otterdam. 6OUmi E COURANT. ~7 PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post ie”. 9V1 uur* 1. Gouda van en Kappers- van Beeldende r, Architect en in Bouwkunde „Ons Ge- Ledenver- De catastro] reisplan van c f 1.25 r.. r 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren >de. Volko- ucces, geld tegen ing franco ontvangst 5 (ook post- JC. i do uitwer- Indien na niet geheel m wij den <eheel gratis, tomen ver- EngelanU. Do Londonscho kroningsfeesten. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis, zegt Churchill, in ant woord op de vraag wat de regeoring denkt te doen om te verhinderen, dat tijdens den kronings-optocht aeropla nes boven Londen vliegen, dat tegen dit klaarblijkelijk gevaar oen wet ge reed ligt. Deze wet zal binnenkort als tijdelijke maatregel worden toegepast, terwijl een meer in bijzonderheden tredende en uitgewerkte algemeene wetgeving ovor dit onderworp in voor bereiding is. lie”, 8‘/a uur, van de Kon. -Onderofficie- la. n Woningtoe- b, 2 uur. Ver- lerstandscom- org. geregeld tijdig mtvangeuvan i, vermakelijk- dan in onze vredescongres werd in 1848 te Brussel gehouden. Het tweede in 1849 te Parijs, waar do aan iodor althans bij name bekende Victor Hugo het voor zitterschap bekleedde. In 1850 had de vergadering plaats te Frankfort. In korten tijd ging nu de vredesbe weging sterk vooruit. Do autoriteiten echter wantrouwden de vrienden van den vrede en zoo zeer bemoeilijkten zij de vereenigingen in Duitschland, dat de vredesbeweging tot 1885 zoo goed als dood was. Na dion tijd her leefde zij weer, maar zij bereikte haar grootsten bloei na het optreden van Bertha von Suttner. We denken hierbij vooral aan haar roman nDe wapens neder”. Het moest bloeide de bewe ging in Zuid-Duitschland. In verband hiermee werd de zetel van het be stuur der vereeniging van Berlijn naar Frankfort verlegd. Aan het eind van het geschrift spreekt de vereeniging de verwachting uit, dat zij nog veel zal kunnen doen, tot verkrijging van den altoosdurenden, van den eeuwi gen vrede. PHIJS DER AD VERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 Bji drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 cLs. Recta nies f 0.25 per regel. Grooto letters en randen naar plaatsruimte aan en zoide weifelend „En toch Sybillc, mijnheer Gudling heeft daar eene gedachte bij me doen opkomen als zrj vreesde, dat ik iets bepaalds had vernomen wat dunkt tl, Sy- bille?” Ook de gravin was ongerust ge worden. „Het zou niet onmogelijk zijn „Ware dat niet oen bewijs, (lat „Hendrik,” mompelde de gravin waarschuwend. Beiden zwegen eén poos, in diepe gedachten verzonken. „Eindelyk zei mijnheer Gundling „Het schijnt een heel zonderlinge ge schiedenis te zijn. Men denkt, dat de man, die mevrouw Walker vermoordde, ook den majoraatsheer moet gedood hebben. Dan moest er noodzakelijk tusschen uw broeder en mevrouw Walker eene betrekking bestaan heb ben maar men beweert ook, dat de vrouw met niemand omgang hield en dat ook niemand in de streek ze heeft gekend. Waarom, mijn waarde majoor, hebt ge u niet bij de justitie aangemeld, daar ge toch de vrouw kendet? De justitie zou u zeker zeer dankbaar geweest zijn.” De majoor stond op, TWEEDE KAMER Vergadering van Woensdag 24 Mei. (Vervolg.) Regeling van werkzaam heden. In de eerste plaats stelt do Voor zitter voor, de nieuwe Tariefwet te stellen in handen van oen commissie van voorbereiding, echter ditmaal zon der bijzitters. Do heer Vorhoy acht het in het belang van de zaak om wól bijzitters te benoemen. De heer Lohman meent daarentegen dat de benoeming van bijzitters de behandeling van de wet noodeloos zal ophouden. Een commissie van voor bereiding, saamgosteld uit de verschil lende groepen der Kamer, is voldoende. Do Voorzitter is het hiermee vol komen een». Hot buitenland brengt ook spoedig zijn Tariefwetten tot stand. Waarom moet dat hier te lande vertraagd worden De hoer Verheij doet daarna het bepaalde voorstel om wèl bijzitters te benoemen. Hij vreest geen vertraging. Zonder hoofdolijke stemming wordt hierop besloten om de Tariefwet in handen eener commissie van voorbe reiding te stellen, terwijl het voorstel- Verheij, om daarin bijzitters op te nemen, verworpen wordt met 50 tegen 30 stemmen. Hierna stelt de Voorzitter voor, na mens de centrale sectie, als de thans ingestelde commissie van voorberei ding tijdig gereed is, de Tariefwet nog voor het zomer-recès in de afdee- lingen te doen onderzoeken. Hiertegen maakt de heer Borgesius nadrukkelijk bezwaar. De behandeling van de Tariefwet mag niet een schijn- vertooning worden. Er bestaat bepaalde behoefte vooral sierlijke figuren rammelend door el kander vlogen. „’t Is om gek te wordensiste hij. „Zelfs in zijn eigen huis is men niet veiligDaarbuiten voor het tra liehek staat me de kerel en kijkt bru taal naar ons, hoe we hier spelen natuurlijk hooit hij elk woord, dat er gesproken wordt. „Wie was hot dan vroeg de gravin. ,A1 weer die roodwangige man „Wie anders? Hij natuurlijk! Dat loopt toch de spuigaten uitIk heb wel geene geheimen, maar ik wil me toch niet altijd laten beluisteren...” „Hebt ge u misschien vergist?” „Ónmogelijk! Hij stond nog geen vijf schreden van me afEn teen ik op straat kwam, was» hij als in den grond verzonken. Tien jaren levens gaf er voor, om te weten,, wat dit spionneeren toch beteekent Mijnheer Gundling legde de figuren van het schaakspel voorzichtig in de doos. „Hebt ge nog nooit vermoed, lieve vriend, dat het in verband kan staan met het verdwijnen van uw broeder Onlangs las ik daarover iets in de bla den. Zou men niet kunnen vermoeden, dat mijnheer uw broeder, ingeval hij nog leeft wat immers niet onmo gelijk is zich bij u bevindt?” De majoor keek den spreker hoofd- danig in de war gebracht. Evenwel van uitstel zal geen afstel komen als mogolijk te Weenen. In den loop van een gesprek, hetwelk Zr. Ms. ge zant te Parijs met President Fallièros gehad heeft, is als voorloopige datum van - het uitgesteld bezoek, eind Juni of begin Juli genoemd. Een uitstel tot den nazomer, -sou voor het een maal' vastgesteld program te veel na- deelige wijzigingen medebrengen. En Parijs houdt er van zijn Koninklijke gasten koninklijk te ontvangen. Portugal. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Madrid seint, dat daar voortdurend Portugeezen aankomen, die hun vaderland hebben verlaten. Berichten, die via Badajoz uit Portugal komen, en dus niet aan censuur onder worpen zijn geweest, melden als vast staand, dat een monarchistische tegenrevolutie voorbereid wordt. De Portugeesche rogeering laat de Spaansche grens dan ook scherp be waken, om den monarchisten hot binnendringen te beletten. Het heet, dat rijkp Portugeesche families, in de vrees, dat op 28 Mei, den dag der verkiezingen, onlusten zullen uitbreken meer dan 2-40 millioen gulden in buiten bankon hebben onderge- aan voorlichting van do organen van handel en nijverheid. Dat die voor lichting op dit gebied nog ontbreekt, is feitdyk te wyten aan den minister van Financiën, die de kamers van koophandel niet gehoord heeft, alvo rens het wetsontwerp in te dienen, torwiil hij nog onlangs een daartoe strekkend verzoek van de kamers van koophandel te Groningen on te Am sterdam heeft afgewezen. Inmiddels maken de kamers en an dere organen van handel on nijver heid zich gereed de Kamer voor te lichten, door ingestelde commissies uit hun midden. Die voorlichting dient afgewacht, wil men geen onvoldoend afdeelingsonderzoek houden. Paarom doet spreker het tegen voorstel om omtrent het sectie-onder- zook van de Tariefwet nog niets te beslissen. De hoer Nolens zou evenmin wen- schen dat dit afdeolingsondorzoek ’n schynvertooning zou worden, maar daarvan is z. i. geen kwestie. Z. i. bestaat geen bezwaar tegen hot voor nemen, waar dit ontwerp vrijwel gelyk is aan het vroegere tarief-Harto, dat indertyd a tête reposóo en uitvoerig is behandeld, terwijl ook de kwestie van zg. vrijhandel of protectie wel voldoende besproken en toegelicht is, dat de Kamer daarover vaststaande denkbeelden kan hebben. De heer Borgesius betoogt hierte genover, dat het nieuwe TarieLont- werp op belangrijke punten geheel verschilt van het larie f-Pierson, en op verschillende hoofdzaken van het ta- riof-Harte afwykt. Hij handhaaft zijn voorstel. De Voorzitter deelt nog mode dat het zijn bedoeling is om, als de thans aan de orde zynde wetsontwerpen zyn afgehandeld, een korte vacantie in te stellen, opdat de leden zich kunnen voorbereiden op het eventueele sub- sidie-onderzoek der Tariefwet. Het voorstel der centrale sectie, om het sectie-onderzoek der Tariefwet eventueel nog dezen zomer te houden, wordt hierop aangenomen met 47 tegen 37 stemmen. Verder stelt do Voorzitter nog voor om het ontwerp-lnvaliditeits- en Ou- derdomsvorzekering te stellen in han den van oen commissie van voorbe reiding. Hiertegen verklaart zich de heer van dor Velde, die meent dat er reeds te veel commissies van voorbereiding Het departement van buitenlandsche zaken in Amerika heeft verklaard, dat het ’t vredesverdrag met elke na tie wil afsluiten, althans er de onder- handelingen over wil sluiten. In verband daarmee is ook aan Duitschland te kennen gegeven, dat men met dit land gaarne onderhan- delingen zou willen voeren. Dit is de vredesvrienden in Engeland zeer welkom, want verschillende Duitsche en lersche vereenigingen in de Ver- eenigde Staten beschouwden het ar- bitrage-verdrag tusschen Engeland en Amerika als een poging van Engeland om zijn handen geheel vrij te krijgen tegenover Duitschland. Deze meening kan trouwens niet waar zijn, omdat het denkbeeld van arbitrage van de Unie is uitgegaan. Het Duitsche te legraafbureau Wolff weet meetedee- len dat de regeering de bereidverkla ring van Amerika tot onderhandeling met sympathieke belangstelling heeft vernomen. In hoeverre deze uiting in overeenstemming is te brengen met de woorden door den kanselier vroe ger over het vredesvraagstuk in den Rijksdag gesproken, zal later moeten blijken. Do Duitsche vredesvrienden zullen de voorstellen echter zeer ze ker met sympathie begroeten. In Frankfort s.M. is- Zaterdag het vierde Duitsche vredescongres geopend en tegelijkertijd vierde de vredesvereeni- ging aldaar haar 25jarig jubileum. In een geschrift herdenkt de vereeni ging de ontwikkeling van de vredes beweging en geeft meteen een ge schiedenis er van en van de vereeni ging te Frankfort. We vinden het geschrift belangrijk genoeg om er een on ander uit te vermelden. Verbonden met die vredes- vereeniging is de naam Franz Wirth. Aan hem, die tot zijn dood in 1897 voorzitter van de vereeniging is ge weest, is een afzonderlijk hoofdstuk van het gedenkschrift gewijd. Het geschrift zet dan uiteen, dat de steden in het algemeen de dragers van de cultuur en den vredesidee zijn geweest. Van beteekenis wordt de vredesbewe ging na 1815, na den slag bij Wa terloo. In New-York werd de ver eeniging tot bevordering van een duur- zamen algemeehen vrede opgericht. Al heel spoedig volgde Londen, in 1830 Genève, in 1841 Parijs. Het eerste Mexico.3* De opstand in Mexico. Blijkens oen telegram van 25 Mei uit do stad Mexico zijn daar onlusten ontstaan, die het gevolg zijn van de weigering van Dinz en Corral om af te treden voor Donderdag. Do troepen on de politie hebben op het. gepeupel geschoten en verschillende personen gewond on gedood. Naar men zegt, zijn er tusschen zeven en achttien dooden. Verder worden onlusten ge meld uit Tehuantepec, Guadalajata on Zaptecaa. Een telegram van 26’ dezer meldt: President Diaz is om 4 u. 45 afge reden. Delabarra is nu vanzelf voor- loopig president geworden. Grooto menigten bewogen zich door de straten. Er zijn geen gewelddadig heden gepleegd. TürkuM. De Russische gezant te Konstanti- nopel heeft een bezoek gebracht aan den minister van BuitenlandscheZaken. Frankrijk. Koning Peter’s reis. orihe van Issy heeft, het den Koning van Servië uur lang werd er zwijgend gespoeld. „Schaak kqningzei mynheer Gundling en bedreigde den vijande- lijken koning ihet zijn raadsheer. Maar de majoor lette plotseling in ’t geheel niet op het spel, maar keek tusschen de takken van den vlier door dè straat op. In ’t volgende oogenblik sprong hij als een krankzinnige op, stormde, zonder een woord te zeggen, in huis en keerde met een rijzweep in de hand terug, Hij snelde naar den ingang van den tuin. Verschrikt trad zijne vrouw hem in den weg. „Hendrik om ’s hemels wat wilt ge doen Waar wilt ge toch heen „De straat op den kerel afran selen, zooals hij verdientlaat me door „Maar Hendrik ge zult toch niet De majoor gaf geen antwoord, rukte de deur open en stormde de straat op. Maar deze lag geheel verlaten in den middagzonneschijn voor hem. Van den man, dien hij zocht, zag de majoor geen spoor meer. Hij liep hoek, keek en 1- n onverrichter zake in het tuintje terug. 1 de rijzweep ikbord, zoodatde schuddend aan. „Geen denken aanzei hij. „Ge zijl niet op de hoogte van de omstan- dighedeii. Een ieder weet, dat ik mot mijn broeder in vijandschap leef en hem sedert jaren niet gezien heb. Mijn huis zou het laatste zijn, dat hij op zocht. Overigens is het naar al het geen ik van de zaak weet, niet aan te nemen, dat mijn broeder nog leeft.” „Heeft men zijn lijk dan gevonden Ik volgde de zaak niet vorder „Neen, maar dat zegt niets. „De Mur” geeft vaak eerst na maAnden do lijken terug, die in haar liggen. Er is teen nog een moord in die streek ge pleegd on dezelfde moordenaar, die de vrouw doodde, had er zeker belang bij, dat ook mijn arme broeder ver dween „Hm ik dacht dat de vrouw ver moord werd om het geld Kendet ge haar?” T „Maar dan ware het immers moge lijk, dat men daarom De majoor koek den heer Gundling aan, als begreep hij hem niet. „Hoe zoo Dat was aan slechts weinige personen bekend. En wan neer dezen mij eene vraag hadden te stellen, konden ze het immers gerust doen Eensklaps scheen hij on gerust te worden, hij keek zijne vrouw De staking in Zuid Wales. Op een algemeone vergadering van mijnwerkers uit do Carnbriankolen- mijnen is uitgemaakt, dat een over wegende meerderheid van de schik king, die op 15 Mei getroffen is, niets wil weten en besloten is, de staking tot het bittere einde vol te houden. 40) Het gelukte de gravin eindelijk hem te kalmeeren, en mijnheer Gundling deed het zijne, doordat hij het gesprek bracht op het schaakspel, waarvan de majoor in vroegere jaren een harstoch- telijk minnaar was geweest. Sedert dien speelden de beide oude heeren eiken dag en daarbij was er tusschen hen een soort van vriendschap ontstaan. De heer Gundling werd van huurder bevorderd tot huisvriend, met wien vooral de majoor, die mededeel zaam en openhartig van aard was alles besprak, wat hem in de gedachten kwam. De roodwangige jonge man had zich intusschen niet meer voor het huis laten zien en de majoor begon zich langzamerhand over de zaak gerust te stellen. Sedert waren vijf dagen ver- loopen. Nu schoof de majoor zijn stoel behaaglijk bij de tafel. De stukken waren geplaatst en het spel begon. Mevrouw van Grauensten zat er bij en naaide aan een kleeding- «tuk. Walter was in de stad. Een half In het communiqué, dat is gepubli ceerd naar aanleiding van het onder houd, wordt de nadruk gelegd op den vriendsohappelijken toon van het on derhoud. Men verzekert dat de gezant vriendschappelijk opheldering vroeg, betreffende de samentrekking van de Turksche troepen aan de grens van Montenegro. Do minister verklaarde, dat Turkije mot geen aanvallende be doelingen togen eenigon nabuur is bezield. nog tot aan den naasten in een paar inrijpoorten keerde eindelijk paars van toorn Woedend wierp hij midden op het schaakbi

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1