o I I Ij I I 50e Jaargang. No. 11570. Maandag 29 Mei 1911. ;ourant F S-o.it® n laxxcL. Buitenlandsch Nieuws. SixxnexxlaxxcS.. FEUILLETON DE MAN IN ’T GRIJS. erbericht 4 I ms ter dim I •i 1 I it ii Telefoon Interc. 82. XTle-crw-s- exx. -Z^.d-^rertezx.'tie'bleuQL voos G-o-o.c9.sl ezi OzxxstrelcsxL. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc 82~ Staten-Genernal. avond van 28 93'/. 6*7.. 64 885/« 89 17,3/.S 87’/, ‘203 203 ^/i« 56 74’/, 79 7'%, 78*% 143 '68 770 93*/. >3'/. 58% 158‘/, l 479 L76 «71 159 il5 17 17*%, 116*/, 115’/,. Spanju 61’/, 62 70 5%. korten, ii 82%. 83 91 91 68’/,. 99’/. 99 32% 32% 107% (Wordt vervolgd.) n. met weinig 116% 199 224% 60.— 218 297 PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post 93% 89 917, div. L44*/2 ge- in- af- [eteriologisch- BILDT. and 770.8 te 755.04 te Sey- 181’/, 17% 1 Vorige koerjk 86%. 1037. iT‘!» jke noordoos- vaar bewolkt, 1 kans op on- ur. instaande venster van de kamer ,Koer» vam heden. 86% 93 26»/,, 41 f 1.25 .1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad B 1.50 Idem franco per post1.00 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren lag heeft de Rijksconferentie werkzaamheden aangevangen. 2w en keek hem na. De jonge gravin Sydow legde onwil- oude dame, want het scheen haar toe, dat ze wai.rt.v»’*..w*m*«*« ling was naderbij. Op dit oogenblik hoorde men uit het openstaanoe venster van de kamer een korten, doffen kreet en de door een der vreemde hoeren gesproken woorden „In uw eigen belang moet ik tt verzoeken, mijnheer de majoor, alle opzien te vermijden. Anders zoudt ge uw toestand en dien van uw zoon slechts verslechten.” Onmiddellijk daarop kwamen de drie heeren weer uit het huis. De majoor was in hun midden, Zyn gang was onzeker en wankelend, zijn blik had eene verdwaasde uitdrukking. Zonder zijne vrouw aan te zien, ging hij langs haar heen naar het (lOin.MII E COURANT. PRIJS DER ADV ERTENTI ËN? Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit* betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Vereeniodït Staten. Het geheim der „Maine”. Men is bezig met het onderzoeken van het wrak van de Maine, het A merikaansche slagschip, dat kort voor het uitbreken van den Spaansch-Amc- rikaanschen oorlog bij Havana door een ontploffing vernield werd en zonk. Het doel van het onderzoek is in de eerste plaats de dooden te bergen en hun een passende begrafenis te schenken. Dan zal worden nagegaan, wat de werkelijke oqrzaak geweest is. Men is ook reeds gereed gekomen met het leggen von een kistdam rond het wrak en de ruimte om het schip kan nu door pompen spoedig droog gelegd worden. Dan volgt de onthul ling van het geheim der Maine. Op Coney Island is Zaterdagochtend brand uitgebroken, die „Dreamland”, een plaats waar men ter ontspanning en voor genoegen heengaat, verwoest heeft. De brand is niet te blusschon en breidt zich nu in vier richtingen uit. De schade wordt op twee mil- millioen dollar geschat. Er wordt mel ding gemaakt van verschillende onge lukken. Zoo zouden er in de inrich ting voor kleine kinderen van Dream- 181% 17*/; Een kwartier later werd de deur van het bureau van mijnheer Bolz- man opengerukt en een oude heer stormde zopder te groeten als oen wervelwind naar binnen. Het was de heer Theobold Gund-' ling- Zonder zich den tijd te gunnen om t*, groeten, riep hij reedfl bij de deur „Zeg me toch om hemelsch wil, man, hoe ge zulk een onzin kondt uithalen en de Grauensteins laten ar- resteeren, nadat ik u toch duidelijk zeide, dat ze onschuldig zijn? De heer van Bolzman keek veront waardigd op. „Zeg me liever mijnheer, hoe ge zoo brutaal kunt zijn, hier op zulk eene wijze binnen te stormen Ik ken u niet wie heeft u binnen gelaten. buiten Wachtende rijtuig. Hij stapte er in, de twee hoeren zetten zich naast hem neer. Toen het portier met een korten, doffen slag toeviel, stiet de gravin een wanhopigen kreet uit. „Ze hebben hom gevangen ge nomen I” Daarna zonk ze bewusteloos in de armen van Rita van Sydow. der cómmando, die van den Staat jaarlijks te samen een traktement ont vangen van 2.728.000 peseta’s. Als schrille tegenstelling vinden wij ver meld, dat dit jaar in do maand Janu ari 11.539 personen naar Amerika emigreerden, d. i. 24 pCt. meer dan in dezelfde maand van net vorige jaary Duitschland. Bakkersstaking. Gisteren hebben een paar duizend bakkersgezellen te Berlyn eenparig besloten, hot work neer te leggen bij allo patroons, die hunne eischen niet ingewilligd hebben. In do vergadering word medegedeeld, dat 112*2 kleine bazen on ettelijke broodfabrieken, die 700 gezellen in dienst hebben, de eischen al ingowilligd hebben. Oosten rijk-Hongarije. Do Woensche correspondent van de „N. R. OL” schryft Do Zeit verneemt uit hofkringen, dat aartshertog Karei Krans Jozef verloofd is met prinses Zitta van Parma, de kleindochter van do laatste hertogin van Parma, dio in Italië ge regeerd heoft on in 1859 verdreven werd. De broeder van do prinses is reeds met een Oostenrijkseho aartshertogin gehuwd. De familie hooft zich, sinds zij Italië heeft moeten verlaten, niet vor van Weenen in'Schwarzau ge vestigd. Aartshertog Karei heeft de moeste rechten op don troon na aarts hertog Frans Ferdinand, omdat d.o zoon van laatstgenoemde, als zijndo geboren uit eon morganatisch huwelijk, geen erfrechten hoeft. 58%. 58,6/i. Spanje. Spaansche generaals. Volgons de laatste legcrstatistiek is °P het oogenblik zeer gelukkig te1 beschikken over 332 generaals zon- 6'71. arresteerd zal wordenik wilde hem waarschuwen en nu is hij niet hier Plotseling barstte zo in tranen los. Gravin Sibylle beefde over al hare leden, en voor iemand wist, hoe het gebeurd was, lagen de twee vrouwen in elkanders armen en weenden om hem, die haar beiden het dierbaarste op aarde was. De majoor echter, die den angst der vrouwen niet deelde, stond naast haar met een grimmig gezicht, waarin toorn eft verontwaardiging om do heerschappij streden. Eindelijk klopte hij zijne vrouw on geduldig op don schouder. Wees nu eons verstandig Sibylle waarom huilt ge nu eigenlijk?” „Ach Hendrik, hebt ge dan niet gehoord, wat Walter dreigt?” „OnzinGe zult toch niet in ernst gelooven, dat zulk een onzin mogelijk is I Een Grauenstein als moordenaar gearresteerd. Bespottelijk I En hij zou vluchtenDat ware nog mooier dan geloofden de menschen nog, dat hij bang wasNeem me niet kwalijk, gravin, maar als ge den jongen inder daad liefhebt, dan moet ge aan zoo iets niet denken.” Rita hief het hoofd op en keek den ouden heer angstig aan. „Denkt ge? Maar tante zegt, dat land zes kleintjes in broedstoven om gekomen zijn. Een later bericht meldt dat deze gered zijn. Enoelant». Do reeds geruimen tijd loopendo geruchten, dat het Crystal-Palace to Londen, onder den hamer komt, wor den thans bevestigd. In weerwil van zijn beroemde historische tradition kan sinds langen tijd do exploitatie van het gebouw do kosten niet goed maken. Thans schijnt men voor goed de hoop te hebben opgegeven het groote gla zen gebouw met zyn onmetelijke ruimte van den financieelon ondergang te kunnen feddon, en is de Vennoot schap failliet verklaard. Deze failliet verklaring had plaats op vordering van oen tweetal crediteurs-groepen on bin nenkort zal de publieke verkooping plaats hebben. Mexico. De Mexicaansche insargentenleider Madero hooft een manifest gepubli ceerd, waarin hij verklaart afstand te doen van het voorloopig president schap en den Mexicanen oproept, Delabarra te steunen. De afgetreden president Diaz vluchtte Vrijdagochtend te twee uur uit do hoof stad. Hij scheepte zich te Vera Cruz in naar Spanje. De Daily Telegraph.. verneemt, uit Mexico De troepen van Madero blij ken niet noodig om de orde te hand haven, ofschoon zij er voor beschik baar waren. Diaz vertrekt naar Euro pa. Eerst gaat hij naar Santandoi, daarna misschien naar Londen. Do cor respondent heoft don oud president bezocht. Hij leek nu, na zijn ontslag, gelatener. Maar hij wrs nog ziek had koorts. 1567e - S. pCt. nd, Nationale turen zeer stil looms willig, Allereerst kwam in behandeling oen voorstel van den eersten minister van Nieuw-Zeeland, Sir Joseph Ward, tot instelling van een rijksraad. Deze rijksraad zou zich in de allereerste plaats moeten bezighouden met de vragen der rijksverdediging. Eenheid van opvatting tusschen moederland en koloniën op maritiem gebied zou volgens hem den wereldvrede verze keren. De andere eerste ministers waren echter het denkbeeld niet sym pathiek gezind. Evenmin vonden zij zijn denkbeeld van een imperiaal par lement aannemelijk. Generaal Botha eerdat zoo’n instelling telkens maat regelen zou nemen, die in botsing kwamen met de inwendige aangele genheden van de verschillende doelen van het rijk. Hij wilde wel samen- sproking, maar daarbij de zelfstan digheid van elk gewest hooghouden. Ook de minister-president Asquith bestreed uitvoerig de denkbeelden van den heer Ward. Na zooveel bestrij ding trok deze zijn voorstellen in. T W E E DE K A M E R Landstormwet. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van de verplichtingen ten aanzien van den landstorm. Het strekt tot oprichting eener aan- vullingsroserve en tot voorziening in de behoefte aan arbeidskrachten, "die in tijd van oorlog naast en ten behoeve van de gemobiliseerde ’strijdkrachten onontbeerlyk zijn te achten. Het brengt daartoe tot zekeren leeftijd tot den landstorm de vroeger gedienden van 42) Walter was bij mij in het park van Grauenegg. Dezen zomer hadden wij maanden lang geen gelegenheid elkan der te spieken. Onze toestand was wanhopig, daar mijne tante er steeds sterker op aandrong, dat ik mij open lijk met Herbert verloofde. We von den geen ander middel om eens mon deling over onze toekomst en onzen toestand te beraadslagen, dan dat Wal ter heimelijk naar Grauenegg kwam. Aeh 1 geloof me, het was geen vroo- lijke samenkomst, het was reeds toen half en half een afscheid voor immer, want wij vonden, daar wij beiden arm zijn, geen anderen uitweg dan dat we geheel van elkander afzagen. En dit arme, treurige half uur zal hem nu noodlottig wordenAls men hem niet gelooften men zal hem niet gelooven, dat hij alleen om mij kwamo ze zijn allen tegen hem. Tante Renate het meest! De las de heimelijke voldoening in hare oogen, toen men haar een half uur geleden meedeelde, dat Walter nu ge- Japan. Op het eiland Jeso woedt een weldige brand. Volgens de laatst gekomen berichten staan op een stand van honderden vierkante kilo meters alios in vlammen. Do dorpen Otoroe, Sacharo en de wouden daar rondom zijn verwoest, en do stad Hakodate wordt bedreigd. .78'/» 17815/16 eerste den majoor. „Mijnheer do majoor van Granen- stein „Die ben ik. Wat verlangen de heeren „Mag ik u om eon onderhoud van twee minuten verzoeken Grauenstein werd bleek, boog zwij gend on ging naar het hnw, gevolgd door de twee heeren. Roerloos als een »teonen beeld stond daar gravin Sibylle I-- lekeurig beschuttend haar arm om de e, want hei schee» haar voö, inkeldn. Ook de heör Gund- opgestaan en kwam ontstelt! militie on landweer, zoomede de ge wezen vrijwilligersvoorts degenen die van don dienst bij de militie zijn vrijgesteld, hetzij wegens broederdionst hetzij wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, dan wel wegens kost winnerschap, en hen, die deelgenomen hebben aan de loting voor do militie en niet zijn aangowrozen om daarby te worden ingoliitd de categoriön van niet gediend hebbenden en hen, die wol hebben gediend, doch dit hebben gedaan in een functie, die hun geen of onvoldoende geoefend heid in den wapenhandel bijbracht, uitsluitend voor ongewapenden dienst. Hot gaat voorts van do beginselen uit, dat do aldus samengestelde land storm op goeden grond voor de hem toegedachte bestemming berekend mag worden geacht, ook zonder in vredestijd tot werkolijkon dienst verpljpht te zijn dat do landstorm moet kunnen worden opgoroepon wanneer, waar on naar mate hot belang dor landsverdediging dit vorderen mocht on dio oproeping dus niet, als rogol, bij jaarklnsson over het gohoolo Rijk behoeft te geschieden, on dat ter wille van do vervulling^ van landstormdienst aan de maat- schappij geen krachten behooren te worden onttrokken, die voor hare be hoeften, voor haar beslaan en voor het sociale loven als onontbeerlijk zijn te beschouwen. Bjj hot uitwerkon van deze begin selen is rhet wenschelyk voorgekomen do loeftijdsgrenzon, binnen welke do m‘an eventueel to^ don landstorm zal behooren, ruim te stollen vermits daaraan hetgeen meer uitvoerig wordt toegelicht v/erschillende voor dooien zijnverbonden. Bij die voor dooien voegde zich nog deze over weging, dat, hoe ruimer het deel is der mannelijke bevolking, dat tot den landstorm behoort, hoe minder sto rend voor den gang dor maatschap pelijke zaken de nulpilienstqn van den landstorm, als do nood daartoe dringt, te organiseeren zullen zijn en om gekeerd. Om bij hare vordering de beperking te kunnen betrachten zal het noodig zyn dat do militaire autoriteit de be schikking heeft over de gegevens, welke verkregen worden door inschrij ving in vredestijd van do dienstplich tigen bij den landstorm, in door de gemeenten aan te honden register*. In do magazijnen van oorlog zullen hy zoo good als verjoren is.” Do majoor knikte grimmig. „Dat zij hot wenscht, daaraan twijfel ik niet, en het hare heeft zo er zeker toe bijgedragen. Het ware inderdaad een zoete wraak op mij maar ge lukkig heeft Renato niet hot vonnis te vellen. Als men het werkelijk wagon zou ons dien hoon aan te doen wat ik niet gelooven kan dan zal eon enkel woord van Walter hot on zinnige duidelijk aantoonon Een kreet van schrik, door Ritauit- gostooten, onderbrak hem. Haar blik was toevallig op den heer Gundling gevallen wiens tegenwoordigheid ze tot nu niet had opgemerkt. Wel is waar zat hij in een courant verdiept, maar het was meer dan waarschijnlijk, dat hij in een groot gedeelte van het gesprek had gehoord „Mijn God, ik dacht, dat ge alleen waart „Verontrust u daarover niet, mijn kind,” zei de gravin. „Dat is mijnheer Gundling maar een geleerde, die bij ons woont en zeker slechts eer. vriend schappelijke deelneming gevoelt voor alles, wat ons betreft.” Weer rolde een rijtuig over de straat en hield voor het huis stil. Twee hee ren stapten er uit en traden na een korte aarzeling binnen. Met een lichte buiging naderde de Het optreden van Rusland tegen Turkije is uitgeloopen op oen blunder voor de Russische regoering. Zij heeft geheel op eigen verantwoording ge handeld, want de mogendheden, waar onder zelfs Rusland’s vrienden Enge land en Frankrijk, keurden het optre den af. Zij achtten den stap onvoor bereid en voorbarig. Het gekke van het geval was ook dat toon Tschari- kof, de Russische gezant te Konstan- tinopel den Turkschen minister van buitenlandsche zakenRifaat-pasja, mededeeling kwam doen van don in houd van de Russische nota, deze reeds alles wist. De Russische vice- minister Neratof had do officieele tekst reeds openbaai- gemaakt en het Russische Telegraaf agentuur had ze verder wereldkundig gemaakt. De „verzachtingen” die Tscharikof nog had aangebracht waren dus overbodig. Toen de Russische gezant had uitge sproken uitte Rifaat-pasja er dan ook zijn verwondering over hoe het bij de Russische regeering opkwam zich te bemoeien met zuiver binnenlandsche aangelegenheden van Turkije. Een antwoord op de nota zou hij ook niet geven, een mogelijk antwoord was slechts te wachten van den minister raad. Nu tracht Rusland wel een andere lezing van het geval te geven, maar niemand begrijpt, hoe de regee ring tot dit optreden kon komen. Is het van onbevoegden uitgegaan of heeft de zucht om den beschermer over de Balkan Staten te spelen Rus land parten gespeeld? Dan zal het nu toch wel begrepen hebben, dat hiervoor thans de tijd voorbij is. De Balkan Staten trachten zichzelf te helpen, beter dan misschien methulp van Rusland. Bulgarije, Griekenland om andere staten niet te noemen heb ben zelf jngezien, dat zij hun eigen huishouden hebben op te knappen, ’t Is voor Rusland, we herhalen onze eerste woorden, een nieuwen blunder geworden. Zelfs Duitschland, dat onlangs op zoo’n vriendschappelijke wijze met Rusland omging, keurt het optreden op felle wijze af. Waar schijnlijk zijn echter de belangen van het Duitsche kapitaal bij de Turksche spoorwegondernemingen niet geheel vreemd. Zaterdi haar

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1