Blokkenhuis GROOTE EXPOSITIE Wilhelminastraat -j (iemengde Berichten. LAND- en TUINBOUW. Stadsnieuws. SXOIE3T. Ijaatste Fterichten Veemarkt te Rotterdam.' Posterijen en Telegrafie. ZOMER 1011. D. SAMSOM. IIEMIT nu in den Schoonmaaktijd aan het Telegrafisch Weerbericht Officieels Priiscourant - - - - - de noodige voorraden behooren aan wezig te zijn, teneinde de landstorm mannen bij aankomst zorider uitstel van het noodige te kunnen voorzien. Wat onder dit „noodig" moet worden verstaan, afhankelijk van den aard der te vorderen diensten. Worden die diensten met de wapenen verricht, dan zal voor de infanteristen onder het noodige begrepen moeten worden een geweer met toebehooren, en in het algemeen een tot een minimum' teruggebrachte monteeringwerkers en helpers buiten de gelederen, niet bestemd om op het geyechtsveld op te treden, zullen alleen een onderschei ding» teeken behoeven, hetwelk inter nationaal op voldoende wijze vast stelt, dat zij tot de Nederlandsche wapenmacht behooren. De kosten van de op dezen voet voorbereide wapening van den land storm zullen zich kunnen bepalen tot die, benoodigd voor de aanvulling van den aanwezigen munitie voorraad voor de voor den landstorm bestemde wa penen, en die, welke voor het zooveel noodig inrichten van bergruimten voor en het opleggen en bewaren van een en ander mochten noodzakelijk binken. De benoodigde kleeding1- en uitrus tingsstukkon zullen te zijner tijd kun nen worden ontleend aan hetgeen bij het verlaten van de garnizoenendoor het veldleger volgens voorschrift moe- ten worden achtergelaten, zoomede aan den voorraad in do magazijnen beschikbare goederen o.a. van ver vallen model. Komt het wetsontwerp tot stand dan'zal behoudens de vrijstellingen bij net ontwerp-Militiewot voorgesteld het, mannelijk deel der bevolking van ongeveer het 20ste tot ongeveer het 40ste levensjaar in zijn geheel voor 's lands verdediging beschikbaar z(jn, zulks met de wapenen in de hand, voor zooveel het daartoe be kwaam is, voor zooveel het de wapenen niet voeren kan, met zijne arbeids kracht. De landstorm kan tot den werkelij ken dienst worden geroepen uitsluitend in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandig heden. Voor den gewapenden dienst kan alsdan alleen worden beschikt over hen, die krachtens vroeger vol brachten dienst strijdvaardig zijn een wettelijke waarborg alzoo tegen het gebruik van niet of niet voldoende gooofenden tegenover den vijand. De inschrijving in de vorenbedoolde gemeentelijke registers zal ambtshalve geschieden. Alleen ten aanzien van hen, die na volbrachten dienst als vrij williger uit den dienst worden onfc* slagen, zal bijzondoro opgaaf aan den burgemeester noodig zyn. Elke land stormman zal met zijne inschrijving schriftelijk in kennis worden gesteld. Hy die tot den landstorm behoort en personen op wie geenerlei ver plichting meer rust, kunnen tot vrij willige verbintenis by land- en zee macht worden toegelaten. In verband daarmee zal het ontwerp van wet tot „Regeling van den rechtstoestand der loden van de ]}y de wet op door Ons erkende vereenigingen tot het verlee- nen van hulp aan zieke of gewonde personen behoorende tot de legers of vloten van oorlogvoerende mogend heden en welke ah zoodanig dienst doen bij eene op voet van oorlog ge brachte krijgsmacht", 'kunnen ver vallen. Voorgesteld wordt de wet in wer king te doen treden op 1 Jan. 1912. Overgelegd wordt het advies van den Raad van Defensie. De opmerkingen van dien raad, die zich in beginsel •en in hoofdzaak volkomen met het ontwerp kon vereenigen, hebben tot het aanbrengen van een tweetal wij zigingen geleid. Het bezoek van Fallieres. Naar wij vernemen, bestaat het voor nomen bij do komst van den President' der Fransche Republiek te Amsterdam ter roede aldaair aanwpzig te Joen zijn $r. Ms. oorlogsschepen „Heemskerck", „K^ortenaer" en ^Evertsen". Te IJmuiden zal gestation noord worden Hr. Ms. „Gelderland". Verder bestaat het plan dat bij de nadering van de Fransche oorlogs schepen een flottielje van onze marine don President ter begroeting tegemoet zal stroomen, welke flottielje zal be- Btaan uit de torpedojagers „Wolf' en „Fret" en uit 2 groepen torpedo- booten. De l^egroetingsflóttielje zal achter de Fransche schepen mede naar Am sterdam. opstoomen en eveneens lig plaats nemen op het Y. Door den heer R. L. E. de Bruyn te Amersfoort, oud luit. ter zee is aan H. M. de Koningin con cessie gevraagd, voor den aanleg van een spoorwegverbinding tusschen Vee- nendaal en Wageningen. Dr. Kuyper is. naar in De Stan- ddaard wordt medegedeeld, reeds eenige weken door een keelongesteld heid verhinderd de Kamerzittingen bij te wonen. Tarief wet. Mede namens zijn aiybtgenooten van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de Minister van Financiën aan de Tweede Kamer doen toekomen een alphabetisch register der in het ont- werptarief van invoerrechten voor komende artikelen, zoomede een der- gelijking tusschen het voorgestelde tarief, het ontwerp 1904 en het be staande tarief. In den ouderdom van 56 jaren is Zaterdag te 's Gravenhage overleden de heer Mr. A. M. Pleyte, Raadsheer in den Hoogen Raad dor Nederlanden. Na zijn promotie in 1879 aan de Leidsche Universiteit bekleedde Mr. Pleyte verschillende ambten in de Magistratuur, en werd op 5 Juli 1910 als raadsheer in het hoogste rechts college geïnstalleerd. Een korte ziekte maakte een eind aai) dit werkzamo leven. De ter aarde bestelling is bepaald op Woensdag a.s. op Oud-Eik-en- Duinen te 's Gravenhage. Zondagmiddag heeft in de grooto zaal van Plancius te Amsterdam de vergadering plaats gehad van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegper soneel, waarop Mr. Troelstra een rede heeft gehouden naar aanleiding van het spoorwegdebat in de Tweede Kamer. De conclusie van Mr. Troelstra's redë was geen overwinningskroet over het parlementair debat, doen een strijd kreet voor het spoorwegpersoneel, om pal te staan voor zijn rechten. De vergadering was druk bezocht. Comité voor den 8-urigen arbeidsdag. De Nederlandsche Federatieve Bond van Gemeentewerklieden heeft met het Nationaal Arbeids-Secrei ariaat, deSo- cialistenboiul in Nederland, do Ver- eoniging Gemeenschappelijk Grondbe zit, de Federate van Kloormakersver- oenigingen on eenige Vrije Socialisten Groepen een nationaal comité voor 8-urigen arbeidsdag opgericht. Het dagelijksch bestuur ervan is als volgt samengesteldG. J. A. Wesseling, presidentH. Kolthok Jr., secretaris en C. J. B. y. d. Wijngaart, penning- moester. De burgemeester van Herwijnen waarschuwt voor een persoon, voor gevende te heeten J. van den Berg en te wonen te Haarlem, Houtstraat, die in gezelschap van oen ander, even eens ais heer gekleed. Kort geleden eerstgenoemde gemeente per fiets heb- bèn bezocht en bij verschillende in gezetenen oudheden hebben opgekocht, onder belofte het gekochte den vol genden dag persoonlijk te komen af halen en betalen. Zy boden zoor hooge prijzen, doch lieten verder niets van zich hooren. Het opgegeven adres is bij de politie te Haarlem onbekend. Spionnage Op een heideveld bij Weerselo is Vrijdagavond te 6.15 een Duitsche luchtballon met vier pasagiers gedaald. Een correspondent van de N. R. Ct. had een onderhoud met deze lucht reizigers, die verklaarden. Vrijdag morgen te pi.m. 8 uur (M. E. T.) te Bitterfeld bij Leipzig te zijn opge stegen mët den 2300 M3. inhoud heb benden ballon Harburg. De ballon, met waterstofgas gevuld, voer van 12—4 uur steeds op een hoogte van pl.m. 5000 M., terwijl dë grootst be reikte hoogte bij een koude van 20 gr. 6000 U. bedroeg, zoodat men voort durend van zuurstoftoestellen gebruik had moeten mftken. De afstand Leip- zig—Weerseloo, pl.m. 400 K.M., had men in circa 10 uur afgelegd over den Harz, Hannover en Benthoim. Het doel moest doel moest volgens hun ver klaring zijn, een wetenschappelijke onderzoekingstocht wat de corr. zeer betwijfelt: de ballon toch werd vol gens militair tarief door Duitschland naar Berlijn verzonden, terwyl ook photographietoestellen aanwezig wa ren. Ook bleek tydens het onderhoud, dat er zich minsten twee miltairen onder 't gezelschap bevonden. Zij zijn alleen weder vertrokken. De namen van hen kon de corr. niet te weten komen„ze stonden niet graag in de krant." Museum van Kunstnijverheid Haarlem. Sedert de opening van de Ten toonstelling van Kleederdrachten in .het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem ia eene algemeene belang stelling voor dit onderwerp merkbaar. De sitsenkleedingstukken, die in vroeger dagen zoo veelvuldig gedragen werden, waaronder een compleet oud Hindeloóper costuum met onderdeelen en sieraden, trekken door hunne groote verscheidenheid van patronen de alge meene aandacht. De beide G'hineesche groepen kun nen als uitstekend geslaagd worden beschouwd, terwijl hoeden en mutsen van de meest verschillende vormen en typen eene groote afwisseling in het geheel brengen. De Tentoonstelling zal tot 11 Juni geopend blijven. Te Dordrecht is Zaterdagmiddag het 4-jarig zoontje van den arbeider J. B. aan den 's-Gravendeelschendijk in de Dordtsche Kil gevallen en ver dronken. (D. C.) Te Amsterdam Is Zaterdagmiddag in do Goudsbloemdwarsstraat een vijf jarig meisje door een beladen bierkar overreden. Naar het Polikliniek-lokaal aan de W'illemstraat overgebracht, bleek het kind bij aankomst aldaar reedp te zijn overleden. Zaterdagmiddag tegen half vijf is te Amsterdam brand ontstaan in 'het perqeel Langestraat 45, alwaar de firma Denys Co. een schoenfabriek heeft. De brand was door onbekende oorzaak ontstaan op don zolderende vlammen sloegen spoedig naar buiten. Toch gelukte het de brandweer het vuur tot de zolderverdieping te be perken. De schade "wordt door ver zekering gedekt. Een fiets met knalsignaal geatolen. To Zaandam heeft Zaterdag een rij- wieldief kans gezien zich met een fiets, die korten tijd onbeheerd stond aan den ingang van het postkantoor en die voorzien was van een knalsig naal, pngemerkt uit de voeten te maken. (Hbld.) Vrijdagmiddag reed te Rotterdam in de richting van den Prins Alexan- derpolder een boerenwagen, toen door een of andere oorzaak het paard op hol sloeg. Het gevolg was dat een handelsreiziger de heer K. B. die zich op dien weg bevond werd aangereden en zoodanig gekwetst werd dat hij na voorloopig verbonden te zijn per brancard naar huis moest worden ver voerd. De wagen welke leeg naar den Prins Alexanderpolder was gegaan kwam tegen den avond volgeladen van daar terug. De inhoud verspeidde echter zulk een stank dat twee agenten van de rijwielbrigade die passeerden het noodig vonden hem aan te houden. De wagen bleek nu te bevatten 70 K. G. vleesch, bestemd voor een vleeeschhouwer in den Hang te Rot terdam. Het vleesch werd naar het slachthuis gebracht daar afgekeurd en vernietigd. Voor een paar dagon stond in „De Echo van het Zuiden" een advertentie waarin een schuldvordering .van ruim 2000 gulden op Atjuiia, een werkver schaffing-onderneming, uitgaande van den Nederlandschen Lederbewerkers- Arbeiders Bond te Kaatsheuvel, werd te koop aangeboden voor den meest biedende. De directie van de fabriek, die ais antwoord een advertentie plaat ste, waarin zij deze schuldvordering voor 2500 gulden A contant wenschte te koopen, heeft thans wegens smaad schrift een aanklacht bij den officier van justitie te 'a-Hertogenbosch inge diend. Behalve de goede naam der fa briek, wordt ook het crediet der on derneming door zulko practijken ver minderd. Valsche rijksdaalders Vrijdag werden door de*Leidsche politie aldaar een tweetal nagemaakte rijksdaalders in beslag genomen die vermoedelijk door marktbezoeken» wa ren uitgegeven. De geldstukken heb ben zoo groote overeenkomst met de echte, dat alleen de klank verraadt dat ze valsch zijn. Zelfs Woensdag en Donderdag zyn te Sandpoort nog meer gevallen van vermoedelijke vergiftiging voorge komen. Het is echter wel vreemd, dat menschen toen pas ziek zouden worden vap worst, die zij 's Zondags al hadden gegeten. Nu is er iemand, die niet van de worst heeft gegeten en toch dezelfde ziekte heeft, terwijl de knecht van Van Essen veel van de worst heeft gegeten zonder dat hij tot nu toe nadeelige gevolgen daarvan he<*ft ondervonden. Men vraagt zich af, of men. mis schien niet ten onrechte Van Essen heeftbeschuldigd da oorzaak van het kwaad te zijn. (O. H. Ct.) Te Vledderveen (Gr.) is het lijk op gehaald van den 29-jarigen pasge huwden H. Z., die, naar vermoed wordt door het overmatig gebruik van ster- kendrank te water is geraakt. Op last van den officier van justitie te Tiel heeft gisteren de commissaris van politie aldaar proces-verbaal op gemaakt tegen den gemeenteveldwach ter v. d. T., te Kerk-Avezaath. De heer J. van Kuyk, te Tiel, die Vrij dagavond to Kerk-Avezaath zonder licht per fiets reed, voelde de, volgens zijn klacht, eensklaps zijn rijwiel door een stok gegrepen, waardoor hij over het stuur vloog ep ernstige verwon dingen aan hoofd en gezicht kreeg. N. R. Crt. E. Th. Witte schrijft in „Buiten" over „insectendoodende middelen. •„Door tijdig een of ander insecten- doodend middel toe te passen, zal men dikwijls voorkomen, dat de bloe men of vruchten geheel worden ver nield. Nu worden er tegenwoordig een groot aantal z.g.n. insecticiden aan geboden, die alle heeten de insecten te dooden, doch waarvan er enkele voor de planten niet veel minder ge vaarlijk zijn, dan voor de dieren, zoo dat na toepassing er van „het genees middel nog erger bleek dan de kwaal. Andere dezer middelen zyn echter zeer goed en kunnen gerust worden aangewend. Men zij dus met de keuze dezer insecticiden zeer vóorzichtig. Een bezwaar hebben zij echter bijna alle. n.l. zeer vergiftig te zijn, waarbij nog komt, dat men ze niet altijd bij de hand heeft. Om deze reden willen wij hier een paar middelen opgeven, d)e ieder kan toebereiden en die wer kelijk goed zyn Eenderkrachtigstoinsectendoodende middelen is ongetwijfeld petroleum, doch een bezwaar er van is, dat deze olie zich zoo moeilijk met andere vloei stoffen laat vermengen, terwijl het te sterk toegepast, voor de planten na- doelig is. Een zeer goede emulsie ver krijgt men echter door het wit van twee eieren stijf te kloppen, en daar een halve liter petroleum aan toe te voegen. Dit mensel wordt dan weder zoolang geklopt, totdat mon een stijve pap, nu grootendeels uit petroleum bestaande, heeft verkregen. Men voegt nu bij dit mengsel in een emmer tien Liter water, en slaat het met eèn bezem flink dooreen, waardoor men ten slotte een gelijkmatige oplossing vestigt met deze oplossing kan men, zonder eenige schade aan te rich ten, de teerste planten bespuiten, waartoe men het best een pulverisator gebruikt, die men nu en dan flink heen en weer schudt, om te voorkomen, dat de petroleum bóven komt drijven. Past men dit middel buiten toe, dan moet men het op een drogen dag doen. De ondervinding ermede heeft geleerd, dat het zonder schade, tegen allerlei insecten, ook tegen rupsen kan worden aangewend. Een ander zeer goed middel tegen insecten kan men bereiden van de bladeren van tomaten, en Wanneer men daarover beschikken kan, dan is de bereiding nog veel eenvoudiger dan die van het voorgaande middel. Men late daartoe een aantal dezer bladeren oen paar dagen in lauw water weken. BeÖInd is toch ,dat de klieren, die zich op de tomatenbladeren be vinden, een zeer kwalyk riekende vloeistof afscheiden. Deze wordt in het water opgelost en de zoo ver kregen oplossing blijkt doodend voor allerhande insecten, en volbomen on schadelijk voor de planten te zijn. Verwondering behoeft dit zeker niet te baren, daar de tomaat zeer nauw verwant is aan de tabaksplant, die voor hot bereiden van bijna alle in secticiden wordt gebruikt. Vooral, wanneer men des zomers tomaten kweekt, is dit al een hoogst eenvoudig middel." Letteren en Kunst. De Berner conventie en het uit sluitend vertooningsrecht van dramatische werken. Het Nbl. ,v. d. Boekh. schrijft Meermalen hebben de tooneel-direc- ties, in dit seizoen vooral, gekibbeld over het uitsluitend «recht ter opvoe ring van dramatische werken uit den vreemde. De Telegraaf, hieraan mel ding makende, voorziet, dat, zoodra Nederland bij de Berner conventie zal aangesloten zijn, het verwerven van dit recht voor de schouwburgbesturen wordt een sport, een pogen 't snel heidsrecord te bereiken. Wie er bij wint? Allereerst de buitenlandsche auteur of zijn rechtverkrijgende, die, beschermd tegen uitvoeringen zonder zijn verlof, op 't hoogste bod van de elkaar vliegen afvangende concurren ten ingaat. Vervolgens de financieel krachtigste directie. Doch erbij ver-, liezen doet zeker het publiek. „Het is daarom te hojien", aldus de Telegraaf „dat de zorg, door de wetgeving besteed aan de belan gen .der kunstenaars, niet zal leiden tot een bekrompen en inhalig mopo- poliseeren." Bestaat er, vragen we wel grond voor deze vrees Naar onze overtuiging volstrekt niet. Eenvoudig hierom reeds, wijl evenmin de toonéel- schrijver als de componist er eenig belang bij heeft, 't alleen-recht tot uitvoering van zijn werk te verkoopen. Het vaak vertoonen van een drama door verschillende tooneelgezelschap- pen levert den auteur, wanneer zijn schepping goed is, niet enkel materieel een hoogere winst^ op, dan dan wan neer hij het uitvoeringsrecht aan één gezelschap afstaat, doch 't vermenig vuldigen zal ook gunstig werken op zijn kunstenaarsreputatie. Juist doordat in Nederland tot nu de buittenland8che auteur bescherming van zijn rechten mist, heeft deze, zoo dra hem door eenige schouwburg directie hier de gelegenheid tot schade- vermindering aangeboden werd daar van gebruik gemaakt, d. i. genomen wat hij krijgen koneene geldelijke vergoeding in ruil voor het afstaan van 't uitsluitend vertooningsrecht. GOUDA, 29 Mei 1911. Gooische Schildersclub „de Tien". In het gebouw van de Ambachts school, alhier, waarvan door tusschen- komst van het bestuur der afd. Gouda der Maatschappij van Nijverheid aan de hierboven genoemde schilderscom binatie twee ruime zalen zijn beschik baar gesteld, is gisteren oen tentoon stelling geopend van kunstwerken van een tiental schilders uit het Gooi, die gezamenlijk een mooie collectie vor men. Er is ingezonden door Tjeerd Bot toms, Co Breman, H. Heyenbrock, Toon de Jong, II. M. Krabbé, Aug. Legras, Th. van Lelyveld, W. van Nieuwenhoven, B. Polvliet en O. van Tusschen broek, te samen 90 stukken. Bij het binnentreden valt het oog direct op een zeer mooi doek van Tjeerd Bottema, „de Spinster" en even verder op „het Spinnewiel", wélke beide doeken zoowel in kleur als in uitvoering zich geheel bij elkander aansluiten. Verder zijn er van Bottema een paar stukken uit Tanger, die met hun hard-blauwe luchten eigenaardig aandoen, een Koestal, een Koeienkop en twee etsen. Van Co Breman zijn een drietal stukken geëxposeerd, waarvan „üooi- weer" zeker het meest de aandacht trekt. Heyenbrock is vertegenwoordigd door 6 doeken en 9 pastels, waarvan de motieven alle ontleend zijn aan het mijnwerkersleven en de industrie. Vooral de „Nachtboot", „Naar Huis" en „Terugkeer" geven een scherp beeld van het zwoegersleven. Van de bekende en typische plekjes uit het Gooi zijn van Toon do «fong een 21-tal teekeningen en etsen inge zonden, welke de schoonheid en het eigenaardige van Gooiland verkonden. Van de teekeningen kan die van de Eendenkooi aan den Eem ons het meest bekoren. Een achttal stukken, waaronder drie aquarellen van H. M. Krabbé zijn weer van een geheel ander genre, huiselijke tafereeltjes„Het Gebed", „Bij Groot moeder" en „'t Zieke Kind" zijn zeer mooi. Aug. Legras heeft een vijftal doe- key en een pastel tentoongesteld, welke alle onze bewondering weg dragen. Zoo zijn er ook een aantal van Th. van Lelyveld en W. van Nieuwenho ven, waarbij van dezen laatsten de Fluitspeler sterk op den voorgrond treedt-, verder de groote mooie doe ken van B. Polvliet, de landschap schilder, en Stillevens en een ets van O. van Tusschenbroek. Wij geven dit korte overzicht om er op te wijzen, dat deze tentoonstel ling werkelijk zeer belangrijk is en een bezoek overwaard. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den machinist G., in dienst van de firma van der Aa aannemer van den ombouw van den spoorweg GoudaRotterdam, dieten nadeele van zijn patroon koper en lood heeft ontvreemd. Ió de gisteren te Zeist gehouden wielerwedstrijden over pl. m. 500 M. voor amateurs en nieuwelingen kwam onze stadgenoot Tamse in de 2" rit als n°. 2 aan, waarvoor hem een kleine zilveren medaille werd toegekend. 't Gebeurde vanmiddag op de Kar- nemelksloot. Een kleine jongen uit een der zij straten lipp onvoorzichtig genoeg met een kwartje te spelen, waarvoor hij wellicht voor moeder een boodschap moest doen. Ineens rolt het kwartje het water in en de jongen beteuterd1 kijkt het eerst na, begint dan te grienen en tuurt ondertusschen naar de plek waar het kwartje gezonken was. Maar daarmee kwam bet kwarfcjo niet terug. Eensklaps trekt hij zyn jas en broek uit en hij te water, om zyn verloren geldstuk te zoeken maar of hij al zocht, hij vond het niet. Het kwartje was weg en bleef weg en de arme jongen kon na zijn bad zonder geld huilende naar moeder toe, die hem wel niet al te vriendelijk zal heb ben ontvangen. De Gemengde Zangvereeniging „Aurora" te Ammerstjol, Directeur de heer P. Zanen heeft op het gisteren te Amsterdam gehouden Zangconcours in de derde afdeeling de 2e prijs behaald. Als Juryleden tradon op de heeren Meijer,Olman, Fred. Roeslie, K. Hnmm, en Philip Loots. Bodegraven. Tot onder,wijzer aan de school voor g. 1. o. 3® klasse n°. 44 te Rotterdam werd Zaterdag dooi den Rotterdamschen gemeenteraad benoemd de heer G. Kamp, onder- wyfcer alhier. Boskoop. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen G. H. S. alhior, wegens het visschen met een palingkorf, zonder voorzien te zijn van een akte en vergunning van den eigenaar van het vischwator, in den Ijaag-Boskoopschen polder alhier, alsmede tegen P. G. te Waddinxveen wegens het visschen met aaldobbers zonder permissie, in den Veroenigden polder alhier. Het onderzoek der verlofgangers dezer gemeente zal dit jaar worden fehouden op Vrijdag den 23 Juni a.s. es namiddags te 121/* uur in het gymnastieklokaal der openbare school alhier. Gouderak. Het aantal inwoners bedroeg volgens de laatstgehouden volkstelling 1926 n.l. 980 mannen en 946 vrouwen. M. V. Nederduitsch-Hervormd 928 893 Remonstrant Christel, geref. 8 Beh. tot de Geref. kerken 22 26 RoomsQh Katholiek 10 9 Tot geefi kerkel, gez. beh. 12 7 Het aantal ongehuwde mannen be droeg 614, dat der ongehuwde vrou wen 540. Het aantal gehuwde mannen be droeg 336, dat der gehuwde vrouwen 336. Weduwnaars waren er 30 wedu wen 70. Het aantal bewoonde huizen be droeg 408. Het aantal inwoners dat op schepen woont is 59. Alhier is aangifte gedaan van een tweede geval van mond- en klauw zeer. Zaterdag stond in de constructie werkplaats te Soesterberg een twee dekker met bloemen getooid. Het was de 4e machine welke was gereedge komen en afgeleverd aan den vlieg- leerling Merens alhier. 's Avonds werd door Wijnmalen de machine beproefdj helaas voldeed de machine, Holland 2 genaamd, nog niet geheel naar wensch. Europeesche Rondvlucht. De beide Belgische commissarissen voor het Circuit, de heeren Gèrard en Delannes, hebben, op verzoek van Le Journal, een dezer dagen ons land bezocht, en met den Nederlandschen commissaris-generaal, welke vergezeld was van den heer F. A. Van Heust, de plaatsen bepaald, waarover de Rond vlucht zal loopen. Daar zullen, gelijk reeds medegedeeld, groote witte kruisen worden gelegd. l)eze weg-afbakening is een Belgisch denkbeeld, hetwelk zoo logisch schijnt, dat Lo Joural, ten einde eenheid op heel het vasteland te verkrijgen, den Belgische officials heeft verzocht den geheelen weg zoo danig aan te duiden. Het Parijsche blad draagt hiervoor de kosten. Het stelsel is hetzelfde als aangewend bij do afbakening van vaarwaters. De vlieglijn tusschen de verplichte neer- daal-punten wordt van afstand tot afstand door witte kruisen aangegeven, gelegd met den groot&n arm in de richting van de lijn. Ioder kruis weegt ongeveer 300 K. G. Men kan zich dus een denkbeeld vormen, welk een moeite en kosten het zal veroorzaken, de 34, voor ons land bestemde, krui zen te vervoeren en zuiver te plaatsen. Wijnmalen's nieuwste prestatie. Ilenri Wijnmalen, waarschijnlijk beu van het demonsteeren van vluchten boven het vbagkamp, heeft gisteravond weer eens bewezen, welk 'n koene aviatour hij is, en welk 'n nuttig en snel middel van vervoer de vliegma chine is, kan zijn en zal worden. De heer D. Siem te Soest woonachtig, moest onverwacht naar Berlijn en wilde daartoe de nachttrein halen. Doch hij kon geen verbinding meer krijgen Goeden raad was duur. Wijnmalen, die van het geval op de hoogte wevd gebracht, bedacht zich geen moment, sprong in z'n auto en bracht den heer Siens niet naar Amersfoort, doch naar Soesterberg, liet daar z'n Farnian naar buiten bren gen, installeerde den heer Siens op de passagiersplaats en in minder tijd, dan noodig is, om do gebeurtenissen te beschrijven, was hij uit het gezicht verdwenen, om slechts een kwartior later te dalen in de nabijheid van het station Amersfoort, waar de heer Siens lang voordat de Berlijnsche nachttrein uit Amsterdam arriveerde, gedepo neerd word. Daarna vloog Wijnmalen, gemoedereerd als altijd, terug naar Soesterberg. 3008,6 Staats-lotnrij. 5d® KI. Trekking van Maandag 29 Mei. No. 2032, 2622, 5049* 6066 en 20361 ieder f 1000. 2503, 5103 en 13354 ioder f 4()0. 292, 1249, 1959,8654, 10744 en 16612 ieder f 200. 3004, 3251,'3620, 6190, 8171, 13072, 14084, 15371, 17199, 20529 en 20008 ieder f 100. Prijzen van f 70. 181 222 27 848 454 7116 fl» 862 1281 1815 80 1577 1665 77 1780 81 1811 2018 2188 2884 241» 2585 2606 2861 208" 8180 61 04 8207 86 8801 84H4 8588 48 86G8 «5 8748 80R8 4066 76 4107 87 40 4248 4884 4-146 4687 4786 4848 4000 97 6196 5417 78 6520 5600 67 05 6701 41 58 60 80 90 7010 28 67 7418 7506 20 84 7667 771» 787» »1 7«H 8012 47 77 8127 Ui 80 8221 60 840Ü 8647 66 58 8756 8822 75 8956 90 9264 9600 12 Ö488 35 00 9055 98 10Ö7H 96 10181 10242 10B42 10150 10(584 10627 10715 98 10046 86 11072 11102 11280 11402 ll&tl 86 11711 24 61 12005 20 61 81 12208 '88 12300 40 62 60 12482 12582 12006 HI 12H87 12086 1807" m 10162 18888 13665 70 13780 18010 14020 14176 14271 90 14326 14420 14547 14762 14806 88 15048 85 15180 86 15201 15816 19 82 15427 15600 78 16620 16200 (10 16865 16560 1062H 86 84 16685 16007 82 17005 17102 17201 87 17856 17414 42 17815 17088 18174 18841 48 18401 60 18556 1864» 18884 10070 86 87 19507 70 10628 10727 76 19842 01 19056 OH 78 20016 24 20185 90 20B11 87 20628 20785 20883 61 20008 5° Klasse 4" Lijst No. 19848 f 70 m. z. 19948 f 70. ALLERLEI. Tegen de Tuberculose. Dr. Oritz, van Wilmington, Staat Delaware, in de Vereenigde Staten, meent, na lange jaren studie, eindelijk het geneesmiddel tegen de longtering ontdekt te hebben. Naar gezegd wordt, zou de uitvinder wonderlijke genezingen hebben ver kregen met zijn methode, dio berust op het toedienen van oen serum, ge paard met electrischo behandeling. De Fransche arts dr. Bouchard, heeft den uitvinder van het serum in zijn onderzoekingen bijgestaan. Een ander radicaal geneesmiddel zou ontdekt zijn door d». Szendeffy te Boedapest en tot radio-actieve mentholjodine. De Fransche geneesheeren Bernheim en Dieupart, de laatste hoofdarts van het sanatorium van Saint-Denis, ver klaren dat de ontdekking van dr Szen#- deffy van allergrootst belang is voor de genezing der tuberculose en dat eindelijk het zoo lang gewenschte redmiddel ook hier schijnt gevonden re zijn. Op de Engelsche begrooting is, naar wij in het Med. Weekbl. lezen, een belangrijke som geraamd voor den bouw van sanatoria met het oog op bestrijding der tuberculose. In het Lagerhuis wees nu Woensdag Balfour, na alle- hulde te hebben gebracht aan het voorstel van Lloyd George, er op, dat volgens de laatste mededee- lingen het niet zoo zeker was, dat het geloof in verbetering van gevallen van tuberculose, door behandeling in de open lucht, berustte op wezenlijke resultaten. Hij vroeg daarom of het niet beter zou zyn de credieten op de begrooting geraamd voor bestrijding der tuberculose te gebruiken voorge bouwen, waar men do oorzaken dezer ziekte kon opsporen en de middelen bestudeeren om haar te bestrijden. ÏJoyd George antwoordde hierop, dat behalve de gelden, geraamd voor den bouw van sanatoria, eredieten waren l>estemd tot vergemakkelijking van het wetenschappelijk onderzoek. De Minister van Financiën geloofde niet dat de behandeling in sanatoria de tuberculose kon doen verdwijnen, maar hij meende dat waaraan deze in richtingen voldeden, slechts konden bijdragen tot het welzijn der .zieken en hoopte, dat vroeg of laat de weten schap zou zegevieren over deze vreese- lijke zieke. Debietrecht op tabak. In Diligentia te den Haag is gister ochtend een protestvergadering tegen het debietrecht op tabak gehouden, uitgeschreven door de Ned. Federatie on vim den Nod. Bond van Sigaren makers en Tabakbewerkers. Hof woord werd gevoerd door do hh. van den Berg en Eichelsheiin, beiden uit Amsterdam. Met algomeeno stemmen werd een motie aangenomen, waarin tegen het aanhangig wetsont werp wordt geprotesteerd en er op aangedrongen wordt, dat het niet tot wet wordt verheven. Op 24 Mei waren or niet minder dan 57 adressen bij do Tweodo Kamer ingekomen betreffende het dobietreoht op tabak. Do nieuwe voorloopigo president van do Staten van Mexico, de heer do la Barra was gedurende enkele ja ren Gezant van zijn land te's-Graven- hage. Tiet waarborgfonds voor de op het laatst van Juli te Vlissingen te houden vliegweek is bijeen. Vermoedelijk zullen de heeren Mul der (Hommer tweedekker) Lutge(Ble- riot) Bahle (verbeterde Bleriot) en Van den Burg (eigen toestel) vliegen. De reserve-korporaal der infan- terio jhr. S. zal hoogst waarschijnlijk dezen zomer tijdens zijn verblijf onder de wapenen gedurende de a.s. leger-[ manoeuvres zijn diensteh als vliegenier aanbieden, wanneer het hom mocht gelukken zyn brevet Voor dien tijd te behalen. Op oen stoen bakkerij te Rijen bij Breda is een der werklieden onder een der kipwagens geraakt, die voir geladen was met steonen. Do man kroeg den wagen over de borst, waar door hij zoo zwaar gekwetst werd, dat hij spoedig overleed. De gisteren begonnen vorkiezin gen in Portugal hadden een kalm verloop. De republikeinen zijn in de meerderheid en men gelooft niet, dat de Regeering een systematische op positie tegenover zich vinden zal. Volgens het Parijsche blad Ex celsior zijn bij een hotsing tusschen het publiek en de troepen op het vliegveld te Lyon twee vrouwen en een soldaat gedood. Omtrent de gezondheidstoestand van Keizer Frans Jozef wordt uit Weenen geseind, dat de temperatuur minder hoog is en de catarrh snel verminderd is, zoadat men kan ver wachten, dat deze binnenkort geheel is verdwenen. Haagsche Burgemeestersbenoeming. Het moet thans vast staan dat eerst daags de benoeming van Jhr. Mr. Ür. H. A. van Karnebeek, Referendaris bij het Dep. van Koloniën tot burge meester van den Haag in de Staats courant zal verschijnen. Een l&legram uit Kopenhagen meldt dat Prins Johan van Sleeswyk-Hol- stein-SonderburgGlucksburgZaterdag- avond aan longontsteking is overleden. I)e Staatscommissie voor I>cger- zaken hield heden weer een vergade ring. De Militiewet. Van af het oogenblik dat het Voor loopig Verslag van de Tweede Kamer over het MiJitie-ontwerp bij het De partement van Oorlog^ is ingekomen, is men daar druk bezig met het op maken van de Memorie van Antwoord met het doel dit stuk binnen een paar weken aan de Kamer in te zenden. l'ost in Indië Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 27 dezer, be treffende pestgevallen op Java „Afdeeling Malang eergisteren (25 dezer) niet twintig, maar zeventien .gevallen. Gisteren (26 dezer) veer tien gevallen, waarvan vyf dooden, „waaronder een Europeaan. Van de „lijders van vorige dagen overleden „er nog vier. „Kedirieen koortsgeval op eer gisteren bleek pest te zijn. „Soerabaja en Madioengeen ge- vallen." Maandag 29 Mei 1911. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijien waren voor iste kwal. 40, ae 36 en 3e 31 ct per halt Kt». Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit a8, ae 25 en 3e *3 ct. per half KG. Vetie varkens goede aanvoer, iste kw. a3l/«< 'de kw ta'/i 3de kw. 30 cent per half K.G. Schapen en lammeren weinig aangevoerd Handel in vet vee stug, prijten onver anderd, Vette kalveren en schapen prijs houdend, varkens traag en lager in prijf. Benoemd: 1 Mei. tot hulptele grafist: te Dordrecht, J. G. Kauling- froks to Groningen, J. A. M. Bon- draherte 's Hertogenbosch, J. M. A. Thounissontot hulptelefonistte Amsterdom, II. M. Rappold (o.v.), J. Ileida (o.v.), P. J, Vos (o.v.), en J. H. Panjer (o.v.). VèrplaatBt: 1 Mei. de klerk der posterijen en telegrafie 1" klasse F. Molenaar, van Harlingon naar Ixmn- wardon (telegraafkanto); 13 Mei. de commies-titulair der posterijen en tele grafie J. H. Uwland, van Veenndam naar Iawsuwarden (telegraafkantoor) 16 Mei, de tijdelijk klerk der poste rijen en telegrafie 8. J. C. Hammaohor (o.v.). van Amsterdam (telegraafkan toor) naar Eibergen; 4 de conducteur der brievenmalen lo klasse C. Holstvoogd tor standplaats Amsterdam, van het spoorwegpost kantoor n". 1 naar het spoorwegpost kantoor n°. 2de conducteur der brievenmalen 2e klasso R. Ekinga, ter standplaats Amsterdam, van het spoorwegpostkontoor n°. 1 naar het spoorwegpostkantoor n°. 2 1 Juni, de commiezen-titulair der posterijen en telografie C. M. P. 8. Assie (o.v.), van Lemmer naar Lisse, P. Drijfhout, van Harlingon naar Ijommer en C. H. Derksema, van Leeuwarden (telegraafkantoor) naar Harlingon. I)e klerk dor posterijen en telegrafie lo klasse B. K. van der Beek, van Li«ge naar Rotterdam (telegraafkan toor). 1 Juli, do klerk der posterijen en telegrafie lo klasse A. Kromer, van Workum naar Leeuwarden (telegraaf kantoor). Do adsistent I. Boone, van Eind hoven naar Vlissingen. van een prachtige collectie MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN, Zijde en Japonstoffen in de grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste soorten waarbij de prijzen in zeer sterke con currentie zijn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek ten zoerste aan bevelende, boek ParadU*. ALLES i» WELKOM, vooral oude kleeren, dekens, schoenen, enz. ook meubelen en derg-elijken. van het Koninklijk Meteriologisch- Iustituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.6 te Christiansand, laagste stand 759.5 te Perpignan. Verwachting tot den avond van 30 Mei Meest matige oostelijke tot noord oostelijke wind, licht tot zwaar bewolkt droog weer met geringe kans op on weer. Zelfde Temperatuur. Et fertrnbandrl (e Amsterdam 29 MEI 1911. Mtaaf&ltfRliittn- Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. OW. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pot. H. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obl. 6e Emissie 4 jwt Japan. Obl. 1899 4 pot. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. 1 -4e serie 5 pet. Brasilia. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hm lik- «*ii< rrdlrl iwstrl llRgen. Ned. Bankaandeelon Induxtr Ondernrmittjreit American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Srnolting A Refining Co. Cert. v. A and. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kul ('reiliet luitell en Cultuur Ondfrnemlnfffn Handels ver. „Amster dam" A ana. J»v.'Cultuur Mij. Aand. N«l.H»n<Iol-M<j.0.v.A HUnbouw M(jrit. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLohong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PftrolrumORdera. Dortsehe Pet roleum In dustrie My. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Oy. C. v. G. A. .Vbffpviuirt KUfn. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 159 Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 115 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 17,6/i Talmk-Oiideraenlnfen bindjay Tabak Mij. A 1159/t Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. 613/g Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 70 Dl r erst n. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. B'/i® Peruvian Corporation Tim. Cert. v. Aand. 11 Hpoerwtffta. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 82,5/,g Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 01 Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 68 Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. 2247/L dito dito Act. de Jouias. 1160. A raerika. A tchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. 997/, Erie 8poorweg-My. Gew. Aand. 321!% Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 181'/j Wabash Gew. Aand. 17'/§ PremieltenlnfftR. Amsterdam Aand. 3 pet 1073/% Hongarye. Thei «-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 1607,/J 1567/. GELDKOERS. Prolongatie l3/%—2'/% pCt. Amerikanen tamelijk vast, Nationale Staatsfondsen beter, Culturen zwak en zeer stil, Tabakken iets lager, Petro leums zeer willig, Mijnen met weinig handel. Vorige kim koer* v*n heden. 86'/, 86»/,, 93 64'/,. ioo»/„ 100»/, 89 88'/, 9B3/, 89 91 y, 88"/,, 47'»/» 103'/, «7'/. 104 88'/, W"/„ 203 60 66'/,, 74'/, 80'/,, 26"/,, 26'/, 78'/, 78 V, 218 297 218 297 I 178"/,. 178'/[ 143 770 93'/, 168'/, 168'/, 47» 485'/, 462'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2