GROOTE EXPOSITIE Vs -Vftr£ftd'ftf7 P ii V/u} -26.dezct. besl^ttan tüt_ samenwerking mei de R. K. Midden stands vereeniging en de Hand. W- eeniging RotR-attn ter vaortzöttifcg van de enquête, éoor fêrstgeoOemdc vereeniging begonnen, naar (te ineeniag van de hier ter stede wonende win keliers omtrent (lexttnHchelijkfaéiil der invoering van eo* wettelijk geregeld sluitingsupti INDISCH, NIEUWS. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SIFOEST. 3908te Staats-loterij. Landbouw en Veeteelt. 8 taten-G eneraal TWEEDE KAMER Laatste Berichten Pest in Indië Veemarkt te Rotterdam. Posterijen en Telegrafie. ZOMEH 101 I. MANTELS COSTl'MES. BLOU8EN, KOKKEN, Zijde en Japoiistoffen D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. Officieele Prijscourant EtreetenhamlelteAmstnrdam - - kelsluiting heeft in d8 MUemoene Voorts zSl vanwegfe het eotmté ecne brgcjrare worden verspreid, ten einde dien winkeliers die ayne bedoeling nog i die-eynel niet kennen, duidelijk te maken, welke bepalingen op 'het -sluitingsuur het propageert, terwijl gelijktijdig het aantal winkeliers in het comité zoo veel mogelijk zal worden uitgebreid. Zeebeden. Men meldt aan de N. Ct. uit Am sterdam Tegen Zondagmorgen waren de ex- zeelieden door de afdeeling Amsterdam vafi den ,fcied. Zeeluiden boud opge roepen, tot een. vergadering, naar aan- leiihng van de dreigende zeeliedon- b tAking. Deze vergadering was niet voorde per» toegankelijk, maar wij vernamen, dat het doel dezer vergadering was, de ex-zeelieden op te wokken bij ooh mogelijke staking, de plaatsen der stakers niet'in te nemen. Bij do Staatsspoor bestaat het voor nemen in October voor haar ambte naren weder een examen te houden voor goederen-klerk-stations-assistent. Bestrijding mond- en klauwzeer. pe minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft ben verhooging aangevraagd van de som van f 325.000 die ori zijn begrooting voor 1191 was toegestaan v,oor do kosten der be- strydifij? van hét mond- en klauwzoor. Voorloopig wordt een verhooging aangevraagd van f 500.000. Rioüw onder .reohtstreeksoh bestuur. Naar wij vernemen, bestaat bij de regeering het voornemen om, met op- heffing van het zelfbesturond land schap Lingga, Riouw en onderhoorig- heden, dat landschap, welks sultan is afgezet, by het rechtstreeks bestuurd gebied in te Hjven. Na de afzetting van den sultan van Riouw, stond de regeering voor de vraag, wat nu aantevangen. Twee wegen stonden voor haar openhet sultans bestuur handhaven en een ver vanger van den afgezette n vorst doen Verkiezen, of rechtstreeks bestuur in te voeren. Voor de hand zou hebben gelegon den eersten weg in te slaan, wanneer slechts een geschikt vervanger ter be schikking had gestaan. Maar dit was niet het geval. De troonsopvolger was bij de intriges tegen het Nederlandsche gezag be trokken en gelijkt ijdig met den sultan afgezet. Zekere kleinzoon van den sultan, een kind nog, werd weliswaar niet ongeschikt geacht, maar waar de ex-sultan niet aan de vordering der regeering wenschte te voldoen om den knaap aan-haar toetevertrouwen, opdat zij nom een 'behoorlijke opleiding te Batavia zou kunnen doen geven, verviel ook dozo mogelijke candidatuur. De ex-sultan nam ueti kleinzoon mede naar Singapore en houdt hem daar bij zich. Volgens de bepalingen van het po litieke contract, is de resident van Riouw thans in de bevoegdheden van den sultan getreden en voort hij in diens plaats het bestuur. Op den duur kan deze toestand echter niet blyvon bestaaner dient een beslissing te worden genomen. Handhaving van het snltansbestuur kan op niet veel andere gronden dan van piëteit voor historische instellingen worden verdedigd. Van eonigen guiir stjgen invloed van het zelfbestuur als zoodanig op het rijk is, voor zoover ons bekend is, nooit iets gebleken wel het tegendeel. In een groot deol van het gebied van den sultan was diens gezag daarenboven niet meer dan nominaalzelfs is het de vraag of het op enkele der meer afgelegen eilanden, zij het' slechts in die geringe mate, werd erkend. v Van byzondere trouw en gehecht heid' aan de dynastie is ook bij de 1 afzetting van den vorst niets gebleken. Wel is een gedieelte van de bevolking, na 'de gebeurtenissen van Februari uitgeweken, maar, gelfjk onze corres pondent te Singapore ons reeds schreef dat was meer van den schrik door ons plotseling optreden veroorzaakt, dan dat het aan eettige verstoordheid over de verjaging van hun vorst te danken was. Daarbij komt nog, dat de tegen woordige JUiouwsclie dynastie met de historische is. De than** afgezette sul tan^ .was dy eerste van een nieuwe dymifrtie de oude, waarmede do Ne- defjhapdors sedi i teeuw.*n in betiekking stonden, was met den dood van zijn voorganger uitgestorven De verdre vene Was van het huis der fy>eginee- sche onderkoningen Ongetwijfeld valt er veel voor de iftVoerfng van rechtstreekse^ bes.tuyr te zeggen. Maar die invoering zou toch enkel mogen gebeuren, wanneer de mogelijkheid bestaat dat bestuur effectief te doen zijn. Bestaat die mogelijkheid niet, zou men zich moeten vergenoegen mei louter nominaal ge zag over een groot doel van het rijkje, dan is het betèr dfen tegenwoordigen toestand nog te laten voortduren, tot dat onze macht en invloed in dier mate gevestigd zijn dat er geen twij fel kan bestaan of bevolen, door onze ambtenaren gegeven, ook overal wor den opgevolgd. (Java Dóde.") De inlandsohe bevolking en do cholera-inenting. Op Bali en Lombok is de inenting togen cholera reeds zeer populair. Op Bali, waar de -cholera vrij hevig' heeft geheerscht, liet een groot deel dor bevolking zich togen die ziekte vac cineoren. En thans lezén wij in het maand blad van het gewest over Februari, dat in West-Lombok in die maand 2627, in Midden-Lombok 829 en in Oost-Lombok 3698 personen zich had den laten inenten, in het geheel dus 7154. Vrij hevig woedde die ziekt op het eiland. In Februari stierven daar aan cholera 457 personen tegen 10*22 in Januari. Luchtballon. Zondagmiddag te 5 uur is te Tiel noergodaald oen luchtballon, waarin óéne dame en drie hoeren. Hot gezel schap was dien middag om 2lfl uur opgestegen te Bündo bij Osnnbruck. Do grootste hoogte die bereikt word wefd was 3000 M. Hpidebrand. Gisteren woedde een bosch- en hei debrand op het landgoed Dijnselbur^, van- baron Van Boetzelaar, te Huis ter Heide. Ongeveer 8 HA. verbrandde. De brand, die ontstond door vonken uit een passeerende locomotief, werd door de omwononde gebluscht. Een afdeeling genietroepen uit de leger plaats was ter plaatse. Zaterdagnacht is te Voorthuizen, gem. Barnoveld, de vroeger jaren wel bekende herberg „De Posthoorn" tot den grond toe afgebrand. Het huis was sedert eenige dagen onbewoond, waar door hot zeker is dat de brand opzet- tul ijk is aangestoken. Door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld. (A. Ct.) Tè Amsterdam heeft gisteren na8 middag op het Damrak een ernstig ongeluk plaats gehad. Een man, die op het voorbalcon van een in bewe- ftng zijnde tramwagen wildo springen, wam te vallen, zoodat hij onder de wielen van den bijwagen geraakte. Beide boenen werdeik, hom afgereden. In zorgwekkendon toestand is hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Vergiftiging? Te Ijeerdam zijn in de laatste dagen tal van personen ernstig ongesteld geworden onder verschijnselen van braken en diarrhee. Voor geheelego- zinnen nioest geneeskundig») hulp worden ingeroepen. De uitslag van hot naar aanleiding hiervan ingestelde on derzoek is nog niet bekend. To Zeist is na langdurig lijdon averlodon jhr. mr. G. C. I). Huijdo- coper, lid van den gemeenteraad, welke functie hy gedurende 17 jaar heeft bekleed. In don -nacht van 27 op 27 dezer is de 73-jarige vrouw B., te rrincenhage, uit hare woning paar buiton geloopen. Toen de huisgoaooten haar misten, vond men haar verdronken in de regenput. Te Velzon is een haas gevangen, die in het Noordzeekaaaal zwom. Een grootsch plan. Men meldt uit Rotterdam: Zooals bekend best&at bij B. en W. van Rotterdam reeds lang het denk- Ijecld in de omgeving der stad een bosch of park aan te leggen ^root genoeg om werkelijk een ontspannings oord voor de heele burgerij tc worden. Thans heeft dit denkbeeld vorm ge kregen en is bij den Raad ingedjiend een fraai ontwerp voor bosch- en bark- aanleg rondom den Kralingsohen jplas over een oppervlakte van 400 H.A. De uitvoering zal natuurlijk jaren duren. Berekend wordt, dat geheel- in 1940 voltooid kan zijn en de kristen van onteigening en aanleg f 10,900,000 zullen bedragen, waartegenover kan gesteld worden een millioen opbrengst uit den verkoop van villaterrein. Voor gesteld wordt, eerst een gedeelte aan te leggen, dat na 13 jaren gereed zal zijn en waarvan de kosten worden ge raamd op ruim 6 millioen. „De Hooge Raad verwierp heden het cassatieberoep van II. A. van D. notaris te Hulst, wegens smaadschrift jegens den burgemeester dier gemeente, door het hof te 's-Gravenhage veroordeeld tot f 300 boete of 60 dagen hechtenis. Onder lijnkoekon bedolven. De 44-jarigebootwerker L. Sturm, wonende 3d" Kattenburgordwarsstraat 2, had gis teren ochtend omstreeks olf uur bij het lossen van lijnkoeken hot ongeluk, onder Oen losgeschoten hijsch lijnkoeken te geraken, met het nood lottige gevolg dat hij zijn beide boenep brak en inwendig zwaar gekneusd aan de schouders werd opgenomen. Hij werd in* vrij zorgelijken toestand naar het Binnengasthuis overgebracht. Hbld. Zondagnacht is de" schuur van dep landbouwer A. v. d. Heuvel te Oss, vermoedelijk door kwaadwilligon aan gestoken, afgebrann. Door den hevi- gen wind van gistorennamiddag gloei den enkoio stukjes hout wederom op, kwamen terecht op het rieten dak dor woning waardoor dozo on nog twee schuren tot den grond toe af brandden. Verzekering dekt eenings- zfns- de-schade Gisternacht is uit een te Heemse, gemeente Ambt-Hardenberg, eon koe gestolen, toebohoorönde aan den heer Van der Banden, te Bergentheim. De rijksveldwachter ter Slaa, in de Krim, heeft do boide der daders, gebroeders S., ondor Hoogoveen aan- gohouden en do koe, die zij juist al daar haddon verkocht, in beslag ge- Hoe een pestlijder wordt behandeld. Aan het verslag van het bezoek van een redacteur van het Soer. Handels blad aan de besmette Btreek, ont- leenen wij Aan de drie dokters, die Zondag te Lawang vertoefden (dr. l)e Vogel, dr. De Haan en dr. Doorenbos) en den ovorste-doktor Roiseger te Soerabaja, heb ik gelegenheid gehad te vragen Wat hun globale meening was omtrent den algemeènen toestand in het Ma- langsche. En hoewel zij natuurlijk allen een hoogst ernstig gezicht trok ken voor mijn rechtstreeksche vraag, was toch hun opinie niet onrustwek kend. Verergeren doet de toestand in geen geval, doch evenmin veel ver minderen en men zou dus kunnen concludeoren, dat de toestand station- nair is, met een heel geringe neiging in de gunstige richting. Op de thans gevolgde bestrijdings- methode hebben allen hun hoop ge vestigd. Evenwel krijgt men dan de moeilijkheid om, wanneer de ziekte eenmaal onderdrukt is, gedaan te krijgen, dat zij niet meer het hoofd opsteekt, zooals nu herhaaldelijk de cholera doet en zooals in de meeste landen, waar eens pest heerschte, even eens gebeurde. In nog geen der tot dusver gelever de pest-commentoren his ik iets om trent de wijze, waarop een pestlijder eigenlijk behandeld wordt en wat er gedaan kan worden om de ziekte te bestrijden en te voorkomen. Nu is ■dat, dunkt me, vrijwel een van do be- tangrijkste punten, die men, schrij vende over de pest in het Malangsche, kan boBprëken en ik vond dan ook dat het op mnn weg lag, toen ik tijdens myn onderhoud met genoemde medici daartoe in de gelegenheid was, eens wat nadere bijzonderheden te vragen. Cholera-patiënten of lyders aan an dere epidemische ziekten kunnen in de meeste gevallen met medicyn of serum behandeld worden om de ziekte in hevigheid te doen afnemen of te voorkomen. Echter tegen pestziekte bestaat geen medicijn. Nn is er wel een serum, dat in. Mantsjoerije bijvoorbeeld in ruime mate is toegepast en de resultaten daarvan waren, dat op de groote massa het sterfte-cijfer afnam en minder perso- neu werden aangetastechter bepaald afdoende en buitengewoon gunstige resultaten werden tot dusver nergens genoteerd. De beharidel.ng en voor koming is dus voor vrywol alle medici nog een probleem. Wat men dan thans doet, wanneer iemand door pest is aangetast Wel, zooals men weet. zijn de ver schijnselen van pestziekte voorname lijk hooge koorts. Nu trachten de dok toren het zoo spoddig mogelijk daar heen te leiden, dat de temperatuur af neemt. De behandeling komt daardoor vrijwel overeen met die van een lijder aan zware koorts en den patiënt wor den dan ook dezelfde geneesmiddelen ingegeven. In enkele gevallen worden kamferinspuitingen gegeven, echter is er in dat geval ook zeer weinig hoop moer. Serum is in de afdeeling Malang nog slechts in enkele gevallen aange wend, zoodatmen op de resultaten daarvan geenszins af mag gaan. Wel constateerde men spoediger verettering der bubonen',* wat op zichzelf een goed teeken is, echter een oordeel kan pas geveld worden, wanneer de medici ifi de gelegenheid zijn het serum syste matisch toe te passen, en daarvoor is in Indië nog geen voldoende hoe veelheid aanwezig. Wanneer de Amsterdamsche ge meente-arts dr. Van Loghem, die thans onderweg ia, in Malang zal zijn aan gekomen, wordt dr. De Haan door hem vervangen voor het bacteriolo gisch onderzoek. Dr. Van Loghem is een specialiteit op dat gebied en daarvoor dus de aangewezen mafi. Ik mag niet nalaten bier als meening van bevoegden neer te schrijven, dat het gevaar voor pest op hoofdplaatsen en over het algemeen de lager gelegen streken in Indië zeer gering is. De enkele gevallen te Soerabaja hebben dat bewezen, doordat ze volkomen op zichzelf stonden. Toch blijft voorzich tigheid in de hoogste mate aanbevolen en een eerste vereischte is daarbij het ii> acht nemen van de grootst moge lijke zindelijkheid en hygiëne. GOUDA, 30 Mei 1911. Hedenmorgen werd op de Algoraeene Begraafplaats ter aarde besteld hot stoffelijk overschot van den hoer E. Kortenoever, in leven Ifcte Directeur der N. V. „De Goudscho Machinale Garenspinnerij" alhier. v Op net Kerkhof waren aanwezig het hoofd der Gemeente en andere Gemeentelijke autoriteiten, vertegen woordigers van de Kamer van Koop handel, loge-broeders en vele vrienden van den overledene, terwijl het per soneel van kantoor en fabriek rondom de groeve stond geschaard, om hun geachten patroon door hun tegenwoor digheid do laatste eer te bewijzen. Toen de rouwstoet op het Kerkhof was aangekomen en de lijkkist boven het aan de wanden met bloemen en groen gedekte graf was geplaatst, trad Ds. H. van Assendelft uit den kring naar voren, teneinde namens de Loge „de Ware Broedertrouw", waarin de overledene den meestergraad bekleedde een woord ter nagedachtenis te spre ken. Ds. van Assendelft sprak ongeveer het volgende: De dood is gekomen als een Engel der verlossing voor den man, die thans ten grave wordt geleid en ont rukt wordt aan zijn zonen, bloedver wanten en vrienden en aan hen, die op de fabriek werkzaam zijn. Gaarne hadden wij hem behouden, doch wij mochten zulks niet wenschen, daar een bitter lijden zijn deel was. Zelf verlangde hij naar den dood, die hij niet vreesde, daar hij met het leven reeds had afgerekend. Het zou niet in den geest van den overledene zyn, indien aën zijn graf veel woorden werden gesproken, daar voor was hij'te eenvoudig van hart en had hij een te diepen afkeer van schijn en uiterlijkheid. Toch mag er wel van worden gewaagd, dat hij is geweest een bewonderenswaardig voor beeld van geduldig lijden, dat hij tot het laatst heeft gedragen. Voor velen waren zijn goede eigen schappen verscholen, maar hen, die hem van nabij hebben gekend wisten dat "hij was oen man, die waar hij kwam den vrede trachtte te bewaren en die een zacht oordeel had over zijn medemenschen. Veertig jaar lang is de overledene vrijmetselaar, geweest en meermalen heeft hij verklaard in moeilijke tijden in zijn vrijmetselaarschap kracht en zedelyken steun te hebben gevonden. Door zelfkennis is de overledene fekomen tot de kennis van eigen ge reken en als vrijmetselaar heeft hy getracht zyn fouten te verbeteren tot veredeling van den mensch tot geluk der gemeenschap. De overledene heeft zich den naam van Meester-vrij metselaar waardig ge maakt. En aan het einde bracht Ds. van Assendelft den overledene zijn laatsten groetBroeder, gij zijt van het aard- gche thans opgeroepen tot hooger leven waarop gij hebt gehoopt, Vaarwel Nadat de kist in de groeve was neergelaten strooiden de zoons, ver wanten, vrienden en vertegenwoor digers van het personeel bloemen daarop. De oudste zoon van den over ledene dankte daarna alleh namens de familie voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Gisterenavond had in de zaal Kunst min der Sociëteit Ons Genoegen een vergadering plaats van de leden dezer Sociëteit. Na opening door den voorzitter, den heer P. J. Bellaart, werden door den secretaris, den heer J. van Kranenburg de notulen der vorige vergadering gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Bij monde van den heer Vermeij werd daarna namens de commissie, die daartoe was benoemd op de vo rige vergadering rapport uitgebracht omtrent het door den penningmeester gevoerde finantieele beheer. Hieruit bleek dat, waar het jaar 1909/10 met een nadeelig saldo had gesloten van f 1250.er thans op een batig saldo van f 163.kon worden gewezen. Deze groote finantieele verbetering was te danken o.a. aan de zaakkun dige exploitatie van het terrein der Sociëteit en aan de Bioscoop-voor stellingen, welke resp. f 1500.en f 321.opbrachten De heer Vermeij stelde voor de rekening en verant woording goed te keuren en den pen ningmeester, den heer J. L. van Kijk dank to zeggen Voor zijn uitstekend beheer, waartoe werd besloten. Aan de cijfers door den heer Vermeij genoemd, worden door den penning meester nog eenige toegevoegd en deelde deze daarbij mede dat de winst over het afgeloopen jaar in totaal f 2700.had bedragen, welk bedrag door afschrijvingen als anderszins tot f 163.was teruggebracht. - Aan de orde was verder de benoe ming van 2 Commissarissen in plaats van de hoeren J. L. van Eijk en Mr. F. H. Kranenburg. De heer J. L. van Eijk werd bij enkele candidaatstelling herkozen, terwijl bij stemming tus- schen de heeren Mr. F. H. Kranen burg en I. van Dantzig, met groote meerderheid de heer Mr. F. H. Kra nenburg werd herbenoemd. Ten slotte werd door een paar leden de vragen gesteld of het mogelijk zou zijn met kermis voor de leden plaats bespreking open te stellon, en of het wellicht aanbeveling zou verdienen de concerten niet op 1° doch op 2# Pinksterdag te doen plaats hebben. Beide vragen zullen door het be- sttfur worden overwogen. De vergadering werd daarop onder dankzegging voor de (magere) op komst gesloten. Gisterenavond te half negen heeft de opening plaats gehad van de R. K. Coöperatieve Broodbakkerij „Ons Be lang", onderafdeeling van den R. K. Volksbond in het gebouw aan de Turfmarkt. Na inwijding door den Kapelaan de Jong werd door den heer Imholz de bakkerij voor geopend verklaard. Vele gonoodigden waren daarbij tegenwoordig en bezichtigden later de inrichting. Heden leverde de bakkerij haar eerste brood, r* De officieele opening *van het club gebouw der roei- en zeilvereeniging „Gouda" zal op 4 Juni te 12 u. plaats hebben, tot bijwoning van welke plech tigheid zyn uitgenoodigd afgevaardig den van alle zusterverenigingen, aan gesloten bij den Bond van Verbonden Roeiverenigingen in Nederland, ter wijl de feestelijkheid besloten zal wor den met een gemeenschappelijk diner in hotel „Zomerzorg" te Reeuwijk. "y Benoemd tot onderwijzeres "aan de openbare lagere school n°. 2 te Streef kerk mej. M. Bezemer uit Stolwijk. Mej. C. v. Kassei, uit Middelharnis, is benoemd tot onderwijzeres aan de openbar lager school n°. 2 (hoofd de heer E. J. Visser, te Capelle a. d. IJsel. De heer A. Oldeman, reeds 20 jaren organist in de Ned. Herv. Kerk te Nienwerkerk a/d IJsel, heeft als zoo danig bedankt. Stolwijk, 29 Mei 1911. In de he den gehouden vergadering van-Inge landen van den polder „het Beiersche" werd de rkening en verantwoording over 1910 goedgekeurd in ontvangsten bedragende f 2737,445 en uitgaven f 2592,405. Batig saldo alzoo f 145,04. In dezelfde vergadering werd de be grooting over 1911 vastgesteld in ont vangsten en uitgaven f 2626,78. De Omslag per H.A. bedraagt dit jaar f 6,75. Het aftr. bestuurslid, de lieer P. Broer werd met algemeene (165) stemmen als heemraad herkozen Luchtvaart. De Europeesche Rondvlucht. 18—30 Juni.' Het officieele volledige pro gramma. De Europeesche Rondvlucht, uitge schreven door „Le Journal", belooft de clou Van alle vliegdemonstraties te zullen worden. Waar de „Petit Pari- sien" een wedstrijd ParijsMadrid be dacht, de „Petit Journal" van Parijs naar Rome laat vliegen, heeft „Le Journal" nu reeds een jaar geleden het voornemen aangekondigd, een rond vlucht door Europa te organiseeren. Aanvankelijk bestond het plan, de vlucht te doen plaats hebben, door de navolgende landenFrankrijk, Luxem burg, Duitschland, Nederland, België, Engeland en Frankrijk. Hevige pro testen werden er, door al te zwart gallige concurrenten gretig aange wakkerd, in de Fransche pers gele verd tegen het bezoeken van Duitsch land. „Le Journal" meende goed te doen, den schreeuwers toe te geven en besloot ten slotte Duitschland te mijden. Overigens bleef het aanvan kelijk programma gehandhaafd, dat thans uitgewerkt zijnde, als volgt luidt Eerste étape: 18Juni.Parijs- Luik, met verplichte daling te Reims, op het Bótheny vliegkamp. De start heeft plaats op het vlieg kamp te Vincennes. Aankomst op het vliegkamp te ^ns by Luik. Prijs: 40.000 francs, uitgeloofd door de stad Lnik. Tweede étape:20 Juni. Luik- Spa—Luik, met daling te Spa op het Belle-Fagne-terrein, bij Malchamp ge legen. Prijs 10.000 frs. uitgeloofd door de stad Spa. Derde étape: 21 Juni. Luik- Utrecht (vliegkamp Soesterberg), met verplichte daling te Venlo. Prijs: 40.000 frs., uitgeloofd door het Ne- derlandsch comité voor de „Europee sche Rondvlucht", waarvan 30.000 frs. voor den winner van de 3e étape en 10.000 frs. voor den eerst aanko menden Hollander. Voor het geval, dat die 10.000 frs. niet zouden gewonnen worden, wordt dit bedrag bij de 30.000 frs. van den étape-winner gevoegd. Vierde ètape:23 JuniUtrecht- BruBsel, met verplichte daling te Breda, op het vliegkamp der E, N. V. (Molen heide). Aankomst te Brussel op het Berchem-les-Bruxelles vliegkamp. Prys40.000 frs., waarvan 25.000 frs. uitgeloofd door de „Petit Bleu" voor den eerstgeplaatste van alle vier ótapes, dus van Parys—Brussel en 16.000 frs (10,000 frs. aangeboden door de stad Brussel en 5000 frs. door de directie van het vliegkamp Berchem; voor den winner van de étape Utrecht (Soesterberg)Brussel. V ij fde étape: 25 Juni Brussel Roubaix. Aankomst op het tentoon stellingsterrein te Raubaix. Prys T5.000 frs., aangeboden door 't tentoon stellingscomité. Zesde étape 26 JuniRoubaix —Calais, met mogelijke daling te Duin kerken. Aankomst op de renbaan te Calais. Prys10*000 frs. uitgeloofd door de stad Calais voor den winner van deze étape. Zevende étape 27 JoniCalais —Londen, met daling te Dover. Aan komst op vliegterrein van Hendon- Park, bij Londen. Prys: 72,500 frs., waarvan 62,500 frs. uitgeloofd door de „Standard", voor den winner van het traject ParijsLuik—Soesterberg BrusselCalais—Londen, en 10,000 frs. door de stad Brighton, voor den winner van de ètape Calais Londen. Achate étape:29Junji.Londen Calais. Prys: 10,000 frs. waarvan 5000 frs. uitgeloofd door de stad Cahiis en 5000 frs. door de gemeente Vin cennes en amliggende dorpen, voor den winner van 't traject Calais— Paras, met verplichte daling te Amiens. Aankomst in het Vincennes-kamp tot 2 Juli. Prys220,000 frs,, waarvan 200,000 frs. uitgeloofd door „Le Journal" voor den winner van de geheele wedvlucht, benevens 20,000 frs. door de gemeente Viycennes en omstreken voor den winner van het traject CalaisParijs. In het geheel zijn dus uitgeloofd 457,500 francs aan prijzen. Behalve deze geldpryzen zijn een groot aantal kunstvoorwerpen uitgeloofd, o.a. door den heer Henry Deutsch, een prijs ter waarde van 1000 frs., vier bekers te Brussel, een te Reims, een te Duin kerken, etc., eet. De geldprijzen worden voor elke étape, voor het geheele traject, als- volgt verdeeld: 40 aan No. 1, 15 aan No. 2, 10 aan No. 3, 7 °/o aan No. 4, 5 aan de Nos. 5 en 6. 4 aan de Nos. 7 en 8, 3 aan de Nos. 9 en 10. 2 aan de Nos. 11 en 12. Voor het geval, dat er geen 12 deelnemers het geheele parcours eindigen, zullen de geldprijzen, pro- centsgewijze tusschen de aangekomen vliegers verdeeld worden. 5d® KI. Trekking van Dinsdag 30 Mei. No. 1884 f 2000. 1055, 19296 en 19528 ieder f 1000. 3043, 3970, 8949, 18689 en 20396 ieder f 400. 379, 4814, 5940, 8539, 12147, 12650, 13112, 16712^19681 ieder f 200. 419, 6477 6722, 6860, 8944, 8963, 10286, 11365, 12542, 14570, 16574, 18038 en 19213 ieder f 100. Pryzen van f 70. 70 191 963 M 84 885 56 75 428 85170 589 85 011 17 56 814 03 77 901 81 1010 89 98 1127 09 1280 I860 83 80 92 1435 79 1827 39 41 56 86 2008 2145 2210 40 2892 2434 97 2816 30 75 2749 77 2814 80 8003 8125 8271 3822 42 8480 81 8028 8811 40 73 3900 40 4188 90 4888 4406 4575 80 91 4772 4886 5106 22 88 80 6-221 5806 5400 5075 1» 5688 08 0016 88 78 02UB 58 0808 0421 50 6627 59 82 0080 6792 0815 06» 7028 7876 88 7525 01 7050 00 7721 48 7847 48 70 798» 80 8000 8281 85 8828 8420 8071 78 8804 48 8914 70 10817 11180 40 97 11981 98 11859 11488 11586 U640 11741 11810 24 54 90 11925 01 12091 12120 12881 85 12445 12652 12787 12890 18221 18406, 18507 87 18650 18775 95 18800 00 86 «BOtf 16001 41 78 10254 10B17 15194 10600 90 10019 10700 17017 95 17101 17582 17015 82 17754 17821 74 18017 54 96 18144 78 18285 00 18516 18871 96 18900 19179 19216 90 19042 19080 90 19848 19918 48 88 20068 54 20106 20210 85 20660 07 20104 70 20050 20770 06 20068 76 5° Klasse 5° Lijst No. 12936 m. z. niet. zigen voldaan en is bekroond. Het bestuur zal dit werkje uitgeven. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. AMERIK A AF SCHE STOOMVAARTLIJNEN, Het stoomschip Rijnland,van Bue nos Ayros naar Arasterdam, passeerde 27 Mei Kaap Verd. Eilanden. Het stoomschip Zaandijk(Burg Lijn), van Savannah naar Rotterdam, passeerde 29 Mei 6.40 u. n.m. Lizard. Het stoomschip Willehad (Canada Lijn) arriveerde 28 Mei van Montreal, laatst van Rotterdam, te Hamburg. Het stoomschip Pisa (Canada Lijn) vertrok 29 Mei van Rotterdam naar Montreal. Het stoomschip Prins der Nederlan den arriyeorde 28 Mei, van Paramaribo te Amsterdam. Het stoomschip Zcelandia arriveerde 29 Mei, van Buenos-Ayros te Am sterdam. Het stoomschip Barcelona (Canada Lijn) arriveerde 28 Mei v.m. 3 uur van Rotterdam te Quebec. Het stoomschip Nieuw Amsterdam van Rotterdam naar New-York, pas seerde 28 Mei, v.m. 6 u. 50 m., Lizard. Bestrijding knoeieryen in boter en kaashandel. Gistermiddag hield de „Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel" eene vergade ring in „Krasnapolsky" onder leiding van ten heer F. Middelbeek uit 's-Gra venhage. De secretaris, de heer J. Mesdag uit Leeuwarden uit bracht verslag uit van de werkzaamheden der Vereeni ging in het afgeloopen jaar. Het aantal leden en begunstigers bedraagt 114 en 56. Gedurende 1909 hebben 9 leden en 7 begunstigers be dankt. Uit het verslag van den secretaris penningmeester bleek, dat dit jaar ingekomen was f 386, men heeft f 503 besteed, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 117. De drie aftredende bestuursleden de heeren F. Middel liéek te 's-Gravenhage, J. Rinkes Borger te Sneek en J. Mes dag te Leeuwarden werden herkozen. Omtrent de prijsvraag in zake een handleiding voor bereiding van Goud- sche kaas, werd werd medegedeeld, dat van de twee deelnemers zich een had teruggetrokken. De he?r H. B. Hylkema te Utrecht heeft aan het verzoek van de jury om sjjn werkje nog eenigzini te wy- Zitting van Dinsdag 30 Mei. VoorzitterGraaf van Bylandt. Steenhouwerswet. Aan de orde is de voortzetting van het w. o.Bepalingen tot beveiliging van werklieden bij steenhouwersarbeid. Ingediend waren op art. 3 twee amendementen, die door de voorstel lers van Helsdingen en De Vlugt wer den toegelicht, evenals eenige redactie wijzigingen door den heer van Idsinga. Minister Talma neemt een wijziging over. Wat het amendement van ïlols- dingen betreft, zegt de minister, dat het een sprong vooruit doet, waaraan men nog niet toe is. Tevens zou het aantal keuringen er door verminderen. De waarborgen, door den minister voorgesteld, worden er dus slechter door. Het amendement-De Vlucht heeft spr's sympathie en hij noemt het inder daad voor oen a.s. werkgever van groot belang om het werk te kunnen beoordeelen. Do minister beveelt hot amendement dan ook aan de Kamer aan. Uitzetting Tinsley. Het Kon. besluit, houdende intrek- bing van den hoer Tinsley, agent der Uranium Steamschip Cy. is ingekomen. Geloofsbrieven Mr. Bolsius. De geloofsbrieven van het herkozen lid voor Roermond mr. Bolsius wor den in handen gesteld van een com missie van ondorzoek, bestaande uit de heeren Van Idsinga, Patijn en Van Vuuren. Na eenig debat werd het Amen- dement-llelsdingen verworpen met 58 tegen 9 stemmen. Daarna werd bij do Regeling van Werkzaamheden bepaald datdeinter- pellatie-do Moester over de Pest op Java op Vrijdag a.s. te 11 uur zal worden gohouden. Dinsdag 6 Juni zal er wegens het Pinksterfeest geen vergadering plaats hebben. In de Commissie van Voorbereiding voor de Tarief wet zyn benoemdTot voorzitter de hoor da Beaufort, plaats vervangend voorzitter de heer de Kanter, verder do heeren Hubrecht, plaatsverv., Jannink, Treub, plaats- verv. Vliegen, van Vuuren, plaatsverv. de Wijckersloot, Kooien, plaatsverv. van Best, do Geer plaatsverv. van Lennep, Middelberg, plaatsverv. de Monté Verloren. Art. 3 der Steenhouwers wet wordt zonder hoofd, stemming aangenomen. Burgemeester Den Haag. Naar thans met zekerheid kan wor den gemeld is ny Kon. besluit met ingang van 1 Augustus a. s. tot bur gemeester van 's Gravenhage benoemd jhr. mr. dr. II. A. van Karnebeek, referendaris, chef van de afd. Justitie van het Dep. van Koloniën. De gezonheidstoestand van keizer Frans Jozef was gisteren uitstekend. De Cattarrh i» geheel verdwenen en de hoest zeer verminderd. De keizer slaapt weder goed. De koning van Engeland heeft zijn Hofmaarschalk opgedragen twee vertegenwoordigers van de vak ver eeniging uit te noodigen tot by woning van de kroningsplechtigheid. Men verwacht, dat de vereenigingen twee hunner bekende leden' aL zoo danig zullen aanwyzen. In verband met oen aanval op het Peruviaansche Consulaat te Iguigen heeft de Chileensche consul hiermee namens den minister van Buitenland- sche Zaken verontschuldigingen aan geboden. Bevelen zijn gegen om in het vervolg dergelijke feiten te verhin deren. Uit Peking wordt gemeld, dat thans besloten is, dat het een Hollan der zal zijn, die benoemd zal worden tot financieel adviseur. De post zal waarschijnlijk aan den directeur van de Javasche Bank, mr. Vissering wor den aangeboden. Expresident Castro zou volgens een telegram uit Londen op reis naar Zuid-Amerika zyn. Hij is te Gibraltar aangekomen, om vandaar via New- York zyn reis voort te zetten. Uit Messina wordt geseind, dat aldaar in de kathedraal is ingebroken. De dieven stalen historische en archeo logische voorwerpen van een waarde tot een gezamenlijk bedrag van 3 mil lioen lire. u Bij het Departement van Koloniën ia ontvangen het volgende telegram van den Gouveneur-Generaal van Ne- derlandsch-Indië, dd, 29 dezer, betref fende pestgevallen op Java „Afdeeling Malangtwee ziektege vallen op zes-en-twintig dezer bleken pest te zyn. Eergisteren (27 dezer) vijftien gevallen, waarvan vijf dooden. Gisteren (28 dezer) negentien gevallen, waarvan negen dooden. Van de lyders van vorige dagen overleden er eergis teren nog vier en gisteren zeven. De desa Ranjal, een pesthaard in het dis trict Penanggoengan, wordt verbrand. „Soerabaja Eergisteren en gisteren geen gevallen. „Kedirizes-en-twintig dezer een geval dat doodelijk was en eergisteren geen. i „Madioen geen gevallen." Dinsdag 30 Mei 1911, Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijten waren voor ïste kwal. 40, ae 36 en 3e 3! ct per hall K.G. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren groote aanvoer ie kwa liteit 28, ae 25 en 3e 22 ct. per half KG. Stieren goede aanvoer, prijzen waren voor ïste kw. 33, ae 30, 3e 27 ct per half Kilo. De handel was voor vet vee, slepend prijzen eerder in 't voordeel van koopers. Stieren traag prijzen lager. Vette kalveren lager in prijs. Afloop slecht, B 0 n o e m d 1 Moi. tot conduc teur der brievenmalen 3e klasse te Amsterdam (spoorwegpostkantoor n°. 1) do brievenbesteller L. W. H. Hoog land, aldaar 16 Mei tot brievengaar der te Wieuwerd, T. Douinatot briovengaarder te Andijk, J. de Haas l Juni tot commies der posterijen 2e klasse, de directeur van not post- en telegraafkantoor te Nijvordal, G.\ A. L. E. H. Goraerds Tnosingh, ono<)r eervolle ontheffing van hot beheor vwi dat kantoor, met bepaling dat hij rang zal nemen onmiddellijk 11a do commios der posterijen 2e klasse R. 8. van Gigch (o.v.) en verplaatst naar Zutphen. Tot adsistent te Utrocht, do con ducteur der brievenmalen 3» klasse L. Mulder te Rotterdam (spoorweg postkantoor n°. 1tot briovengaarder te Riel, do postbode J. G. de Bekkör aldaar. 16 Juni, tot directeur van het tele graafkantoor te Zwolle, M. Hillen, thans in gelijke betrekking te Delft tot directeur van het telegraafkantoor te 's Hertogenbosch, de hoofdcommies W. D. Nolting te Amsterdam. 1 Juli. tot directeur van hot post en telegraafkantoor te Roelofarends- veen, de commies der posterUen en telegrafie 2* klasse F. Leinwebor te Tilburg (postkantoor). Verplaatst: 12 Moi, de klerk dor posterijen en telegrafie 2e klasse G. D. van Dalen, van IJsselmonde naar Rotterdam (telegraafkantoor) 14 Mei, de commieB der posterijen en telegrafie4e klasse C. van der Meer, van Eindhoven (postkantoor) naar Zwolle (telegraafkantoor) van een prachtige collectie in de grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste soorten waarby de prijzen in zeer sterke con currentie zijn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, van het Koninklijk Meteriologiach- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.0 te Christiansaud, laagste stand 757.9 te Nice. Verwachting tot den avond van 31 Mei: Meest matige noordoostelijke wind, half tot zwaar bewolkt, mogelijk regen met kans op onweer, koeler. GOUDA. GEBOREN: 27 Mei. Johanna Sus anna, ouders F. D. Boot en S. J. Verschoor. 28. Elizabeth Johanna, ouders F. A. Donk en J. C. de Jong. Dirk Johan, ouders D. J. Braak en J. E. Aanonsen. -- 29. Christina Pieternella, ouders C. C. v. d. Burg en N. Boot. 30. Maria Jacoba, ouders S. Kelder en G. M. Borst. OVERLEDEN27 Mei. M. A. van Eeuwen, echtg. van C. Jonker 74 j. 80. A. M. Timmermann 2 j. VA.N DKN 30 MEI 1911. 3taat8leeniacen. Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet- Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 1000Ü. 5 pot. Id. Obl, (Gr. Russische Spw.my.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. ld Obl. 6e Emissie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Atl. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Ilank- euCrediet-luitel- llitfftu. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondemeinlnien American Car A Foun dry Corap. O. v. A. Id.SmeltingA Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert: Gew. Aand. Kel. Oredlet Instell «a Cultuur Ouderiiemliif en Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-My. O.v. A Mijnbouw MUcu. Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Pctroleum-Ondern. Dortscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v. A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart MU«n. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rabak-Oudcrncminfen. Bindjoy Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak My. Aand. IMvcrscn Maxwol Land Gpant, Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. .Hpoorwcfcn. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand, Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- W eene n Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gow. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand. PrpmleleeniHffu. Amsterdam Aand3 pet Hongarye. Thei «-Re- gtuirungs-Ges. 4pet. Prolongatie 21[k—V/t pCt. Amerikanen tamolijk vast, Nationale Staatsfondsen eveneens, Culturen prijs houdend, zonder veel handel, Tabak ken kalm, Pretroleunts iets lager, Mynen verdeeld, Ketahoens geen handel. Vorijc Koers. 88*/.. 88% 93 93'/, 64'/,. 100»/, ioiy, 88'/, 89"/, 93V, 91'/. 104 58'»/,, 69'/, 203 56»/,, 56'/, HO'/,. 79'/, ÜÖ'/l 26"/,, 78 77 218 297 218 297'/, 178 V» 177'/, 143 146 770 77,4'/, 03'/. 93'/,. 158'/, 157»/, 486'/, 484'/, 482'/, 464'/, 160 161 116 - 115 17"/,. 17% 116'/, 115% 61'/, 60 70 11 82"/,, 82% 92% 93% «8%, 224% (160.- ÜC»7 225'/, 99'/# 32% 33% 182'/, 17% 184 17%, 108%, 15«% 157%

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2