Wegens, groote verandering in zullen wij een en houden, te beginnen DINSDAG A.S. oprijzen zullen ZOO LAAG zijn, dat IEDER er van jlOET profiteei •en. ALLES h CO AT A AT. MARKT ÏO, GOUDA. m m Gedurende de uitverkoop worden geen goederen op zicht gegeven. PJo. 11575. Zaterdag 3 Juni 1011. 50e Jaargang. £Tï.©tjl~ws- ei5- _^-c^T7"ex"te2nL"tï.©"bl©-d. voor G-o"clcLsl exa- Ox2ft.stx©Js:©;£i- Verscliijiit dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Tweede Blad. KENNISGEVING. KLEINHANDEL Sterken Drank. BERICHT. %it ons <&arlèmznt. Buitenlandsch Nieuws. 331:n.aae:nJLe,aa.<S„ REUZEN Firma Wed. A. PINO Electrische Drukkerjj A. BRINKMAN ZOON. Gouda. (KHMIHË courant. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad I0em franco per post f l.$5 1.50 1.50 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, djBn Boekhandel en de Postkantoren PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer «0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Gouda, Gezien art. 228 der Gemeentewet, Brengen ter kennis van de Inge- zetenen, dat de termijnen voor de vorderingen ten laste van het Rijk, bij de Wet bepaald of te bepalen, op die ten laste der gemeente van toe- passiiïg zijn, en dat mitsdien üllle zoo danige vorderingen over den dienst van 1910, vóór of uiterlijk óp den 80 Juni aanstaande behooren te wor den ingediend. Gouda, den 8 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voorn., R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. IN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. I2,%1° der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen het v^rxoek van A. Verboom te Gouda, ofn verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de béneden- localiteit van hel perceel aan de Markt No. 40. Binnen 2 weken, nadat deze bekendma king is geschied, kan iedèr tegen het ver leenen van het verlof schriftelijke bezwa ren inbrengen. Gouda, den 3 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 4j,: 1 No. 10 van den Bden Jaargang van is heden aan onze geabonneerden ver zonden en bevat o. a. de volgende Illustraties De tot Sultan van Marokko geproc lameerde broeder van Sultan Moulaï- Hafid, als voorplaat. De Wereldtentoonstelling te Turijn met 2 foto's. De voetbalwedstrijd SpartaG.V.G., gewonnen door Sparta. Het ontzettende ongeluk op het vliegveld van Issy-les-Moulinaux, met 7 actueele foto's 1. Minister Berteaux. 2. Minister President Monis. 3. De Heer Monis wordt naar de anto ge dragen. 4. De Aviateur Train. 5. De aeroplan, waarmede het ongeluk plaats had. 6. De menigte op het terrein. 7. De catafalk in het Ministerie van Oorlog. Vliegen te Soesterberg, met 8 foto's. Mej. Engelkens, de eerste vrouwe lijke aviatnee. De opstand in Marokko met twee zeer aotueele foto's. Universiteits-Roeiwedstryden, met 2 foto's. Een voordracht over pest en cholera, met de portretten van de bestuurs leden der Vereeniging. Het standbeeld van wrjlen Koningin Victoria. Demping van het Steiger te Rotterdam. Vrouwelijke Barbiers. Een Amsterdamsch Straattype, enz. Voorts een viertal portretten van bekende landgenooten. Ten slotte: Rubriek van „Redacteur X", waarbij elke week een remontoir-horloge wordt uitgeloofd. Hejj Kmdernummer „Ons Prinsesje" met "geïl/lustr. kinderlectuur waarbij eveneens elke week een remontoir horloge yordt uitgeloofd- Alles afgewisseld door boeiende Schetsen en den Vervolg-Romaü ge titeld i „HEREENIGD" De wonende wenscht zich te abonneeren op bet weekblad „PAK ME JIKE'\ tegen den prijs van 25 0Ï1TS per kwartaal, fr. p. p. 40 TWEEDE KAMER. De Regeering heeft wederom eei week achter den rug, waarin de las tigste oppositie van rechts kwam, van „bevriende" zijde dus. Bij de Steenhouwerswet, die op de eindstemming na, gereed kwam, was het zelfs zoo sterk, dat de vrijzinnig- democratische leider mr. Drucker den Minister openlijk steunde tegen de lang niet malsche rechtsche aanvallen. Den heer Lohman, die waar hij grondwet tige rechten aangerand zag, zich danig opwond, beviel deze samenwerking tusschen minister Talma en mr. Druc ker allerminst; wij zullen de laatsten zijn, om den Minister, die alhoewel van top tot teen in de materie thuis (waarvoor gaarne onze hulde) geen jurist is en die door uitnemende ju risten zoo scherp werd bestreden, euvel te duiden, dat hij deze bekwame hulp gaarne aanvaardde. Geven wii ieder het zijneMinister Talma is niet van onze richting, als propagandist was hij ons veelal on sympathiek, als Minister komt 't ons voor, dat hij in verschillende opzich ten misgreep, maar dit alles neemt niet weg, dat wij alle respect hebben voor zijn ijver en goeden wil. Wie hem gehoord heeft bij deze waarlijk niet eenvoudige wet, kreeg de over tuiging, dat Talma alles doet wat hij kan en dat hij ongetwijfeld veel kan hij is hard werker, stelt zich van allei (misschien haast van te veel) op de hoogte en door zijn gemak van spre ken weet hij zijn argumenten in uit nemende redevoeringen neer te leggen. Maar er is één „maar"Talma zit vast aan een coalitie, die voor een belangrijk deel zijn werk niet wil en het, indien onvermijdelijk, met tegen zin slikt, na eerst door formeelo en theoretische bezwaren zijn werk ge deukt te hebben. Deze antipathie schuilt niet alleen ter rechterzijde bij de Christelijk-his- torischen, hoewel zij daar het meest tot uiting komt door de eenigszins opvliegende naturen van de heeren Lohman en van Idsinga. Ook bij de Katholieken zijn mannen als Loeff, die zich doodturen op de theorie, op wat men dan noemt het „beginsel" en die deswegen desnoods alle goeds dat de sociale wetgeving brengt, willen opofferen. De heer Lohman heeft ten slotte zijn grondwettige bezwaren omgezet in een amendement, om te schrappen de bepaling, dat de arbeidsinspectie nadere bepalingen kan voorschrijven, die door straf gesanctionneerd zijn. Dit mocht niet, randde immers de vrijheid der burgers aan en was in strijd met de Grondwet, waarop de Kamerleden toch den eed hadden afgelegd. De heer Drucker, daarin gesteund door den heer Tydeman, deed echter duidelijk uitkomen, dat de Regeering hier niets nieuws voor stelde veiligheidswet en Arbeidswet huldigden hetzelfde systeem en daar 1 nooit, bezwaar tegen geopperd.' Maar de heeren theoretici waren niet te overtuigende Kamer deed echter niet aan die princiflienreiterei mee met 5114 werd het amendement- Lohman verworpen en zelfs de ohrist. hist, juristen de Geer en van Veen stemden tegen. Minister Talma kan ook overigens betrekkelijk dan tevreden zijn. Alleen het amendement-de Vlugt, door den Minister o.i. ten onrechte aanbe volen, werd verworpen, waardoor geen apart recht wordt geschapen voor de zonen van werkgevers. Voor 't ove rige werden alle amendementen ge ketst. Natuurlijk wilden de socialisten hier en daar wat vorder gaan dan de Regeering en hiertegenover wildo de heer Snoeck Henkemans minder. Do Kamer koos den voorzichtigen middenweg en volgde de Regeering. Ook in.zake den aanvangsleeftijd bleef het Regeeringvoorstel (16 jaar) ge handhaafd en weigerde de Kamer een sprong met de socialisten op 14 jaar. Zoo zijn wij in een atmosfeer, waar bij een kamervergadering moest ver boden zijn (we leven nu eens in een tijd van verbieden. I^JêU Steenhouwers- wet doorgeworsteld. De eindstemming is niet dubieus de groote meerder heid der Kamer zal de wet aannemen, misschien zelfs worden de bezwaarden ook nog tot voorstemmers bekeerd. Om 't evende wet komt er, en de minister zal een te meer den indruk hebben gekregen dat er met zijn meer derheid niet te regeeren valt. De Commissie van Voorbereiding in zake do Invaliditeitswet gaat nu aan den gang. "Wij vragen ons af, of dit ontwerp ooit de openbare beraad slaging zal halen en zoo ja, wat er dan van terecht zal komen. Wij zijn op dit punt in groote vreeze De pestinterpellatie is niet doorge gaan wegens een vrij ernstige onge steldheid van den Helderschon afge vaardigde, dien wij spoedig genezen hopen terug te zien. Daar de Regee ring er prijs op stelt,' dat de interpel latie weldra aan de orde komt ver kreeg de heer Roodhuijzen (die even met den Minister van Koloniën had geconfereerd) verlof de interpellatie a. s. Woensdag in plaats van den heer de Meester te houden. Volkomen juist zoo'n zaak moet niet te lang blijven hangen. Ook het buitenland dient hoe eer hoe liever te wften, dat ons Gou vernement niets verzuimt, om de ge vreesde ziekte In onze koloniën te bestrijden. Ten slote de eedsquaestieeen altijd nog brandende en belangrijke quaestie Moet iemand, die niet aan God ge looft, gedwongen worden Gods naam aan te roepen om te bevestigqn dat hij de waarheid verklaart? En dezo vraag geldt niet alleen voor hen, die tot geen kerkgenootschap behooren, maar evenzeer voor hen die uit sleur of omdat hem kerk geen uittreding kent, nog officieel tot een of ander kerkgenootschap behooren, maar des niettemin verklaren ongeloovig te zijn. Voor ons is dit eigenlijk geen vraag zoo iemand te laten zweren, is niet alleeft spotten met den eed en huiche larij, maar ook onnoodig. Immers *ie verklaart aan geen God te ge- looven, zal waarlijk niet, wanneer hij van plan was te liegen, nu plotseling de waarheid zeggen, omdat hij eenige woorden moet uitspreken, die voor hem juist alle beteekenis missen. Wie nu eohter denkt," dat deze ge wichtige quaestie op 'tpunt staat uit gemaakt te worden, heeft 'tinis. De Minister ontwijkt de moeilijkheid, heeft "i zijn aanvankelijk wetsvoorstel, dat rekening wilde houden met ge moedsbezwaren, geheel „ontmand" de uitdrukking is van den heer de Savorming Lohman zoodat er niets anders is overgebleven dan een wet telijke bepaling-dat de eedsformule luidt, zooals die altijd geluid heeft. Het is magertjes. Nu is het een „nood wetje" en als zoodanig dient 'took beschouwd, maar het ongeluk wil, dat er niet het minste uitzicht bestaat op een definitieve regeling. De Minister wil er niet aan, gaat blijkbaar uit den weg voor1de eigenaardigheden, die de coalitie oplevertChristelijk-histori- schen, Antirevolutionairen en Katho lieken hebben alleen verschillende op vattingen over de eedsquaestie, het Katholieke geloof stelt zijn eigenaar dige eischenreden genoeg voor een coalitieman om de zaak blauw blauw te laten. Js het niet frappant Ziedaar nu een vraagstuk, dat draait' om de quaestie vau gelooven en nij 1, om het al-of-niet verplij roepen van den naam God^3^>Wiq beter, dan een Christelijke regeering kan nu zulk een quaestie uit den weg ruimen Het mocht watDe quaestie wordt bewaard voor een liberaal bewind. De heer de Savornin Lohman, die zijn Pappenheimers kent, heeft het dui delijk uitgesproken: Eerst moet er een minder onhandelbare Kamer zijn en een Rogeering, die minder bezwaren opwerpt. De heer Duys, die altijt nog wat onparlementair is, maar toch wel aar dige opmerkingen weet te plaatsen, riep toenHelpt U ons dan, ze in 1913 weg te jagen Voorwaar, niet parlementair, maar wie durft te zeggen, dat er niet eenige grond voor was Zelfs van een amendement-van Hamel, om te bepalen, dat deze nood wet slechts tot 1 Jan. 19*13 geldt, wil de Minister niet weten. Dit is eerlijk. Een dergelijk papieren voor schrift helpt toch niets. De ervaring wijst dit zonder uitzondering uit. Het eenige wat noodig is om de zaak tot een goede oplossing te bren gen, is een godfte wil. En die ontbreekt bij deze ring. Om begrijpelijke redenen 1 Zuid-Amerika. Reeds zijn 117 lijken van personen, die bij het in de lucht vliegen van de vesting „Laloma" omkwamen, blootgelegd. Officieel wordt gemeld, dat de ontploffing in verband staat met een pofitieke samenzwering. Een aantak aanhangers van den ex-president Estrade van Nicaragua zijn in hechte nis genomen. De hoofdstad verkeert feitelijk in staat van beleg. Turkue. Een telegram van den opperbevel hebber van Albanië meldt, dat de troepen verder zijn doorgedrongen in het noordelijk bergland van de Malis- soren. De eerste divisie bezette alle punten tusschen de hoogten noordelijk van Malihotil, de tweede divisie ver dreef de opstandelingen uit hun stel lingen tusschen Teleciko en Rapsa, noordelijk van Brideg. Amerika. Rechter Gary werd gisteren als ge tuige gehoord in de enquête welke door de commissie uit het Huis van Afvaardigden gehouden wordt tegen de Straaltrust. Hij gaf toe dat de trust het grootste deel van de aandeelen had der kleinere maatsbhappijen, waar door zy deze volkomen beheerscht. Echter ontkende hij ook maar iets te weten van een bedoeling om een com binatie te vormen, die den staalhandei der' wereld zou moeten controleeren. Het verklaarde ten slotte gekomen te zyn om alles te zeggen wat hij van de trust wist. Turkije. De opperrabbijn te Konstantinopel hoeft den grootvizier kennis gogeven van moorden op joden in Syrië. Vol- ;ens een mededeeling, afkomstig van iet ministerie van binnonlandsche zaken, beperkt het gebeurde zich tot het volgendeIn het district Soele hadden joden een Arabier gedood. De stamgónooten vau laatstgenoemde wilden zich toon op de joden wreken, maar het districtshoofd heeft door zijn jersoonlijk optreden onlqsten ver- ïinderd. Duitsohland.^ Op het oogenblik staan in Berlijn en omgeving 65,000 appartementen, kantoorlokalen, winkels enz. leeg. In Berlijn zelfs 40,000. Deze oijfers zijn nog nooit ook maar bij nadering zoo hoog geweest. Spanje. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Madrid doet een ver makelijk verhaal over senator graaf Esteban Oollanbes, die een amendement op de octrooiwet voorstelde en al prekende bet papier bloost bij het,4 opteekenen van het feit zyn broek verloor. Do hooggeboren Benator stond in den letterlijken zin van het woord als sansculotte voor zijn hoorders, dip iik een onbedaarlijke vroolijkhóid uit barstten. Zijn koelbloedigheid liet hem echter geen oogenblik in dew steek en hij zette zonder te aarzelen zijn betoog voort. Zijn slotsucces was uitbundig. Oostenrijk. Te Weenen heeft oen schooljongen van 8 jaar een póging tot zelfmoord gedaan, omdat zijn onderwijzer aan merking maakte op zijn werk. Het kereltje sprong uit de tweede ver dieping op straat eu is zwaar gewond opgenomen. Het dagelijksch bestuur van de Utrechtsche llandelsvereeniging heeft besloten aan de 'tweede Kamer een adres te zenden, daarin instemming betuigende met de in zake het debiet- recht op tabak door de Nederlandsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers aan den minister van financiën en de Tweede Kamer gezonden rekesten en verzoekende bedoeld wetsontwerp njet aan te nemen. Door de „Vereeniging van uitgevers van dagbladenDe Nederlandsche Dagbladpers" is tot de Tweede Kramer een uitvoerig gemotiveerd jplrtss ver zonden, met verzoek, de^Sorgestelde yprhooging van Invoerjjdcht op couran ten-papier niet aan^tënemen,^integen deel, het bestaaipaférecht, sfoo mogelijk, te verlagen. Aan het adres is een „Nadere Ver klaring" toegevoegd, waarin wordt aangetoond, dat de Toelichting tot het Wetsontwerp, bij het hier behandelde artikel, berust op een voorstelling van zaken, welke volkomen onjuist is. Uitgevers van niet dagelijks ver schijnende couranten, die bij de Kamer adhaesie wenBchen te betuigen aan het Adres, kunnen afdrukken daarvan aan vragen bij den Secretaris der Vereeni-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 3