e GROOTE EXPOSITIE f Bin.x3.einla,n.d. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 2875 3414 40 45 74 08 2508 2634 70 76 r6rafvan Idsinga gaat geheel met den minister mee, echter heeft spr. bezwaar dat geen onderscheid gemaakt is tusschen eedsvorm en eedsnorm. Spr. zou willen dat alleen party en van eedsaflegging kunnen afzien. Laatste Berichtten. SZ=OI3T. LAND- en TUINBOUW. ZOMEH 1911. D.SAMSOM. m Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant - - - *7/, tijd geleden de prostitutie-wijk van Tokio is afgebrand. Zal men haar weder opbouwen? Die vraag, welker beantwoording uit den aard der zaak van belang is voor de openbare zede lijkheid en de publieke gezondheid, heeft op het oogenblik in Japan veler aandacht. Geleerden, doctoren, psycho logen, vrouweit van beteekenis hebben daarover hun meening gezegd en de bladen plaatsen tal van adviezen ter zake. Merkwaardig is, dat naar wij in de Agence d'Extrême Orient lezen de meeste geraadpleegde dimes er vóór zijn, deze wijk weer in net .leven te roepen, wijl anders de zedeloosheid zich zou richten tegen het huwelijks leven. Mexico. Naar het Berliner Tageblatt uit New York verneemt, is Madero's reis naar de Mexicaansche hoofdstad een ware triomftocht. Hij wordt overal bizonder hartelijk ontvangen en spreekt aan de stations het publiek toe. Op één dag is hij door meer-dan 60,000 personen begroet. Hij reist alleen overdag om meer gelegenheid tot aanraking met volk te 1 het vol hebben. Pest in Indië. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 6 dezer betref fende pestgevallen op Java „Afdeeling Malang eergisteren (4 dezer) vier gevallen, waarvan een doode, en gisteren (5 dezer) zes ge vallen. waarvan drie dooden, Yan de lijders van vorige dagen overleden rrspectievelijk nog drie en vier, J Madio geen gev „Soerabaja, Hen.' dioen en Kediri Kon. bezoek aan Amsterdam. Amsterdam maakte zich gisteren al vroeg op de Kon. gasten te ontvan gen, die zouden aankomen om het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen. De trams lieten de vlaggetjes wap peren, uit vele particuliere woningen hing de driekleur uit en de kooplieden verkochten reeds vroeg hun oranje- nationaal. Precies op tijd kwam de Kon. trein binnen. Op het perron waren ter be groeting aanwezig de burgemeester, -hr. mr. Röell, baronesse Van Harden- •roek en de heeren graaf Du Monceau, baron Bentinck, baron Tindal, adju dant in buitengewonen dienstjhr. Van der Wijck en J. H. Kalff, beide laatstgenoemde heeren leden van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. Toen H. M. de Koningin en Prins Hendrik uit den wagon stapten, klon ken luid hoera's van het publiek, dat op de andere perrons geschaard stond. H. M. de Koningin begroette even als Z. K. H. den burgervader hartelijk, vertoefden eenige oogenblikken inde Kon. wachtkamer en reden toen naar het paleis. Duizenden stonden op den korten weg van het station naar het Paleis, trotseerende de warmte. Ook nu weer veel gejuich, dat aanzwelde toen de Kon. stoet op den Dam ver scheen. Het muziekkorps speelde het Wil helmus, de wapens werden gepresen teerd, de Kon. Standaard werd gehe- schen en toen de Koninklijke gasten, als steeds op het balcon verschenen daverde het hoera-geroep weer op, werd met hoeden en mutsen gezwaaid. Amsterdam was zijn feestweek weer begonnen. Gedurende Hr. Ms. verblijf in de hoofdstad des Rijks zal H. M. de Ko ningin vergezeld zijn door de groot- meesteresse van Haar huis baronesse Van Hardenbroek van Bergambacht; mevrouw Van Loon, dame Du Palais jonkvrouwe Van de Poll, dame Du Palais honorairede hofdames baro nesse Van Burmania Rengers en ba ronesse Tests van Amerongengene raal graaf Du Monceau, chef van het Militaire Huis der Koninginbaron Sirtema van Grovestins, grootmeester baron Bentinck, opperstalmeester Boreel, hofmaarschalkbaron Snou- ckaert van Schauburg, ceremoniemees ter; jhr. Van den Bosch, 1® kamerh. de adjudanten, generaal baron Van Seroosketken, luitenant-kolonel Van Hoogstraten en luitenant ter zee 1® kl. baron Van Asbeckde ordonnans officieren baron Van Voorst tot Voorst en jhr. De Beaufortde kamerheer en particulier secretaris jhr. Van Geen. Z. K. H. de Prins zal vergezeld zijn door zyn adjudant kapt.-luit. ter zee jhr. Van Suchtelen vandeHaere. De kamerheeren i. b. d., baron Tindal en baron Röell zullen dienst doen ge- gedurende Hr. Ms. verblyf te Amster dam. Hr. Ms. adjudant-generaal de generaal Van Heutsz, de opperkamer heer baron Tsets van Amerongen en de opperhofmaarschalk Van Bylandt zullen Hare Majesteit eveneens ver gezellen bij verschillende gelegen heden. De directeur van het kabinet der Koningin, baron De Vos van Steenwijk zal ten Paleize te Amsterdam aan wezig zijn gedurende Harer Majesteits verbiiif aldaar. Eerst maakten gistermiddag de ver schillende gewestelijke besturen h,un opwachting bij Koningin en Prins. Daarna volgde het gemeentebestuur van Amsterdam, vertegenwoordigd door den burgemeester, jhr. mr. dr. A. Röell, de wethouders dr. N. M. Josephus Jitta, Th. F. D. Delprat en mr. S. de Vries Czn., den gemeente secretaris mr. J. A. Baeza en een twin tigtal Raadsleden, de meesten in ambts gewaad. De burgemeester richtte het woord tot het Koninklijk Echtpaar. H. M. de Koningin verklaarde, in antwoord op de toespraak van den burgemeester, dat Zij met groote vol doening had kennis genomen van de verblijdende mededeeling omtrent den hernieuwden bloei van Amsterdam. Zij verklaarde voorts zich met dank baarheid de hartelijke ontvangst te herinneren, aan Haar Dochter ten vorigen jare ten deel gevallen in de hoofdstad en noemde het een voorrecht, dat Zij Hare Dochter nu weder in de hoofdstad zou mogen binnen leiden. De besturen van andere gemeenten kwamen eveneens hun opwachting maken ten Paleize. Mede verschenen hier de leden van het corps consulaire, met den doyen, den heer R. Lehmann. De Duitsche en de Oostenrijksche con suls hadden zich wegens ongesteld heid laten verontschuldigen. fl H. M. de Koningin was tijdens de audiënties gekleed in een crème ge waad, de Prins was in admiraalsuni form. Naar wij vernemen, zal eerlang het algemeen dépot van discipline te Vlis- singen worden opgeheven. De kosten (f 40,000 's jaars) worden niet even redig geacht aan het nut. Voortaan zal het wel kiïnnen worden volstaan ook met het oog op de bestaande wettelijke bepalingen met het dril len van de bijzonder ongezeggelijke minderen door een daartoe aangewezen officier in een der gewone garnizoens plaatsen. Bij K. B. is benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer de heer A. J. M. Stumpff Jr. Referendaris bij de Algemeene Rekenkamer te Gravenhage. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met ingang van 7 Juni a.s. vol gens het bepaalde bij art. 8 der Wet tot instelling eener Rijkspostspaarbank (Staatsblad van 1910, No. 368J door tusschenkomst dier bank ten behoeve harer inleggers kunnen worden aan gekocht 372 's obligatiën ten laste van den Staat (voorloopig in den vorm van recepissen) en inschrijvingen op naam in net Grootboek der 3 V2 's Nationale Schuld. Aan het departement van Marine had heden de onderhandsche aanbe steding plaats van den bouw en de levering van vier torpedobooten type „Fret", ten dienste van de Nederland- sche zeemacht. De Nederl. fabriek van scheepsbouw, te Amsterdam, had voor de levering van slechts twee schepen ingeschreven tot een pok evenredig hooger bedrag dan de beide andere werven, die van Fijenoord en de Kon. Maatschappij „De Schelde", te Vlis- singen. De laatste schreef in voor f 648.500 per sohip of voor de vier ten bedrage van f 2.594.000. De Scheepsbouw-Mij-Fijenoord bood een schip aan voor f 642.000, twee Bchepen voor f 1.263.000, drie voor f 1.881.000 en vier voor f2.500.000. Was deze inschrijving lager dan van De Schelde de termijnen van levering, waarom trent de mededinging eveneens was ;eopend, gaf aan de Vlissingsche on- lerneming den voorsprong. Zy stelde de termijnen van levering op resp. 18, 19, 20 en 21 maanden, terwijl Fyen- oord de levering aanbood in onder scheidenlijk 19, 20, 23 en 24 maanden. Onder die omstandigheden had de ;unning niet terstond plaats en zal e minister van Marine deswegè nader beslissen. De Rotterdamsche Electrische Tram wegmaatschappij heeft op den eersten Pinksterdag 124,651, en op den twee. den 175,150 reizigers vervoerd, te zamen 299,801. Verleden jaar waren deze cijfers 107,150 en 165,937, te zamen 573,087 De reederij Fop Smit Cp. alhier heeft op de beide Pinksterdagen 31,816 reizigers vervoerd, van wie 908 naar Loevesteijn. Dit is het hoogste aantal passagiers, dat tot nog toe óp deze dagen met de salonbooten van van deze reederij vervoerd is. De Rotterdamsche Tramwegmaat schappij heeft op de beide Pinkster dagen 33,400 reizigers vervoerd. (N. R. Ct.) Voor Scheveningen zijn de beide Pinksterdagen buitengewoon voordee- lig geweest. De trams hebben tien duizenden bezeekers aangebracht. De winkels in het dorp, de burgerkoffie huizen en volksrestaurants werden, vooral op den tweeden Pinksterdag, bestormd. De Staatsspoorstoomtram I}en Haag Scheveningen vervoerde Zondag 19,934, Maandag 26.677 personen. Aan het strand, te beginnen bij de Kerk werf tot het Paviljoen stonden stonden de kermiskraampjes, waar allerlei waar en ververschingen te koop waren. De Pier zal op de beide dagen door ongeveer 25.000 personen bezocht zyn. (Op de beide Pinksterdagen van 1901 door 43,000). Ondanks de verbazende drukte liep alles rustig af. Zondagavond is te Sprundel, bij Ruephen, de ongehuwde 24-jarige vrouw P. B. door den bliksem gedood. Van rijkswege* is aan de schippers Kastelein en Vau der Klooster, te Oud dorp, f 400 vischloon uitgekeerd voor het oppikken en aan de haven te Aud- dorp aanbrengen van een losgeslagen gasbrulboei. Te Haatten zijn de vorige week alle leden van een gezin, de ouders en vier kinderen, ernstig ziek geworden na het eten van soep, waarin vermoedelijk minderwaardig vleesch of spek is ge bruikt. Een der kleintjes is er zeer slecht aan toe- Vier Hageüaars, ter gelegenheid van de Pinkster-bloemenmarkt naar Rot terdam gekomen, hebben gistermiddag geweldig huis gehouden op een hofje aan de tuinderstraat n°. 61. Zij dron gen een huis, op het hofje binnen en sleepten een gedeelte van den inboedel op straat, terwijl een, te pen, ag^it van politie op vul w onthaald werd. Met behulp van de bewoners en van andere agenten zijn twee van dd Hagenaars gearresteerd en onder hevig verzet naar den politie- op het Kruisplein gebracht. De twee anderen zijn ontkomen. Te Dinxperlo is Maandagavond een ernstig gevecht geleverd tusschen jon gens uit Aalte en Dinxperlo, waarbij met revolvers werd geschoten. De marechaussees moesten aan het ge vecht een einde maken. Het bleek dat 6 personen waren verwond, waarbij zich 4 personen moesten laten ver binden. De politie werd gisteren wegens te vreezen ongeregeldheden versterkt. De valsche leeuw-mensch. '4 „De lieveling der dames en kinderen" is bij de Hagenaars wel beleend. Lionel heeft eenigen tijd zijn tenten opge slagen in het Apollo-theater en heeft zich daar laten bekijken. Toen zal wel niemand gedacht heb ben, dat onze vriend een doodgewoon menachenkind was, zegt de Haagsche Courant. Lionel toch had dé 0 olijkheid over zijn doodgewoon menschenvelletje een geprepareerde huid te trekken, en wel zoo, dat het bedrog niet opviel. Een kamermeisje, dat hem te Brom berg in een hotel beloerd had, ont dekte het bedrog. Lionel trok 's avonds zijn leeuwen huid uit en liep als een gewoon mensch door zijn kamer. Voor deze zwendelarij werd hij tot 1 Va jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens zynf gevangenschap heeft hy eenmaal getracht te ontvluchten door den schoorsteen in zijn cel. Hij werd echter gesnapt, juist toen hij zijn cel wou verlaten. Van dien tijd af werd ,-i-- Uit wanhoop HJHH 1 in zijn ce ophangen, doch ook dit werd hem verhinderd. hij zekerder opgesloten. Uit wanhoop hierover, wilde hij zich in zijn cel Dezer dagen werd te Milaan gepas seerd de Akte van Oprichting der Societè. Anonimè. Lips Vago. De N. V. Lips' Brandkasten- en Slotenfabrieken te Dordrecht houdt liet meerendeel der aandeelen dezer nieuwe Italiaansche Maatschappij welke, eene voortzetting beoogt van de reeds in het jaar 1800 in Milaan opgerichte en sindsdien achtereenvolgens door drie geslachteu Vago gedreven, gerenommeerde Band- kasten- en Slotenfabriek, die in Italië de voornaamste Instellingen onder hare afnemers telt. De ingenieur A. A. uit Hamburg, tijdeljjk te Rotterdam vertoevende, is gisterenavond in de Leeuwenstraat in handen van kwartjesvinders gevallen. Met een verlies van 200 mark heeft hij dit moeten boeten. Ih het St. Bonifaciushospitaal te Leeuwarden is ^verleden de lieer H., die eenige dagen geleden op den Gro ninger straatweg door het motorrijwiel van den heer Timmer, uit Meppel werd aangereden. Door middel van inbraak is uit een woning aan de Marnixstraat te Am sterdam ontvreemd voer een bedrag van f 1500 aan geld en geldswaardig papier, ^nevens eenige gouden en zilveren voorwerpen. Op het landgoed Angerenstein bij Arnhem zijn Zondag bij het hevige onweer de vijvers van de forellen- kweekerij overgeloopen, waardoor naar schatting een 50,000 kleine en groote forellen over het land zijn wegge spoeld. Vele zijn gestorven, maar andere zijn terechtgekomen in vijvers in de buurt en zelfs in de beek op den Velperweg. Omtrent het abbattoir te 's-Graven- hage vernemen wij het volgende De algemeene indruk is die van grootsche, doelmatige, zorgvolle in richting zoo voor mensch als voor dier. De inrichting is op zóó groote schaal in 't leven geroepen, dat zy nog aan de behoefte kan voldoen ook wanneer Den Haag een half millioen mocht tellen. Er is gerekend op een directe aansluiting met den Holl. Spoorweg, die, behalve voor de reeds bestaande gemeenschap met de aangrenzende Laakhaven, den aanvoer van het vee zal vergemakkelijken. Reeds dadelijk op een specialen schuitendienst tusschen de Rotterdamsche weekmarkt en het Haagsche abattoir gerekend. De bijzonderheden omtrent dit ge bouw en de hoogst doelmatige inrich ting van het geheele bedrijf zijn reeds vroeger medegedeeld. Bij een beschou wing van het geheel wordt men met bewondering vervuld door de meest uitgebreide zorgen zoowel voor de behandeling van het gezonde vee, als voor de afzondering van verdachte dieren. Een geheel afgezonderd ge deelte van de ruimte is voor de af zondering ingericht, omgeven Inr een steenen ringmuur. Ook de keuring:- dienst is volledig ingericht. Een en kele bijzonderheid. De nu ree Is ge bouwde koelhuizen zijn op de dubbele capaciteit berekend aan die koelhui zen grenzen vóór-koellokalen, waarin het geslacht vee vijf uur moet blij ven alvorens in de eerstgenoemde lokalen te worden gebracht, ten einde de zeer ige temperatuur daar niet to be derven. In de slachthal voor runderen kunnen 64 stuks vee tegelijk geslacht worden, in die voor het kleinvee 150 stuks. Aan de inrichting is verbonden een verkooplokaal voor gesteriliseerd vleeschook een gebouw dat aan par ticulieren kan worden verhuurd voor huidenzouterij. Het slachthuis heeft een ijsfabriek en een eigen waterlei ding. Er zijn ruime en luchtige can- tines voor patroons en bedienden gelegenheden voor kostelooze kuipba den; schaftlokalen, gelegenheden tot reiniging enz. Kortom, de meest minu- tieuse maatregelen zijn getroffen om allerwege het bedrijf te doen beant woorden aan de eischen van humani teit, hygiene en wetenschap. Het tijdstip van de opening van het Slachthuis is nog niet bepaald. De 9-jarige A. R., uit de "Wetering straat, is te Rotterdam gisteren op den Goudschenrijweg aldaar toen hij uit week voor een motorwagen van lijn 5 der electrische tram, gegrepen door een auto. De jongen werd een eind meegesleurd, en een botsing tusschen auto en motorwagen volgde. Verwond aan linkerarm, linkerbeen en hoofd is de jongen naar den politiepost in de Vredenoordlaan gebracht en van daar, na voorloopig verbonden te zijn, naar het Ziekenhuis. De auto is door de aanreiding zwaar beschadigd. Zaterdagavond laat ontving de bur gemeester van Rhenen, als hoofd der politie, een telegram uit Deventer, waarin Z.E.A. werd medegedeeld dat met den laatsten trein een 18-tal huza ren onder bevel van een dienstdoend officier zou arriveeren. Het telegraaf kantoor was gesloten en toen de zonen van Mars aan kwamen deelde de offi cier mee dat zij door den burgemeester waren gerequieerd ter bewaking van besmette hoeven en weilanden, waar mond- en klauwzeer heerschte. Er was hier echter geen enkel geval bij de autoriteiten bekend en wegens het vergevorderde uur, werden de solda ten onder dak gebracht en ontving den officier logies op het gastvrije Heimer- slein, de buitenplaais van den burge meester. Den volgenden dag kwam de ontknooping van het geval. Per abuis had men geseind Rhenen in plaats van Rheden. Zondagochtend vertrok men dan ook spoedig naar de gewenschte plaats. Te Haarlemmermeer bij Halfweg is 2en Pinksterdag bij het baden in de Ringvaart verdronken, de 22-jarige, ongehuwde veenarbeider 0. van Warm- nedam aldaar woonachtig. De vader haalde met een schippers- haak vrij spoedig het lijk op de on- middelijk door deskundigen aangewen de pogingen ter opwekking der levens geesten mochten niet meer baten. Men meldt uit Enschede aan de R. Crt. Het Aamsveen in de nabijheid der oostelijke grens in onze naaste omge ving staat reeds tusschen Enschede en Alstatte sedert eenige d^gen in brand. Reeds berokkende de hevige vuurgloed zeer veel schade, niet alleen doordat 'tveen inbrandt en het veen tot de grindlaag wordt verteerd, waar door alle turf verloren gaat, doch ook gansche hoopen turf, die stonden te drogen, zijn verbrand. Ofschoon allerwegen getracht wordt het vuur te stuiten, zal het blusschen eerst dan geschieden, wanneer flinke regenbuien het vuur zullen dooven. GOUDA, 7 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders heb ben bepaald dat, indien voor de ver kiezing op 27 dezer maand van twee leden van den gemeenteraad in elk der districten waarin de gemeente is verdeeld, stemming mocht noodig zijn, deze zal plaats hebben op Woensdag 5 Juli e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 12 Juli d. a. v. Veroadeeino van den Raad der GEMEENTE GoUDA. Op Vrijdag 9 Juni 1911, des namid- ags half twee uur. Aan de orde: 1. De benoeming van: a. een onderwijzer aan de 2do Burgerschool voor jongens. b. een onderwijzer aan de School v. g. 1. 0. No. 2. 2. De voorstellen tot onbewoonbaar- verklaring der woningen aan de Komijnsteeg Nos. 22 en 24 en aan de Lombardsteeg No. 12. 3. Het voorstel tot het sluiten eener overeenkomst met den heer J. E. van Dongen Bolding ter zake van overdracht en bestrating van we gen in de Korte Akkeren. 1. Het preadvies op het verzoek van den heer D. A. Verbeek e. a. om vergunning tot uitbreiding van de O. Ketelstraat. 3. Het voorstel tot toekenning eener jaarlijksche gratificatie aan de Wed. A. de Koning. 3. De ontwerp-verordening tot wij ziging der Algemeene Politiever ordening. r. Het voorstel tot wijziging en uit breiding van het gasbuizennet. 3. I?e voorstellen van Burgemeester en Wethouders en van de heeren N. A. van der Ree en A. J. IJs- selstijn betreffende de 2de Bur gerschool voor meisjes. De reclames van A. P. J. van Dam, P. Bosman, J. Reurings, A. van den Hondel, S. Bruyniks, J. M. de Weger, firma Scheer Co., firma J. H. van de Pavoordt Co. en P. J. Bellaart tegen hunne aanslagen in het vergun ningsrecht. Het 2dé suppletoir kohier van schoolgelden op de Burgerscholen. 10. Aan de Raadsleden zijn de volgende ingekomen stukken toegezonden: Gouda, 6 Juni 1911. Ter benoeming van een onderwijzer aan de School 4oor gewoon lager on derwijs n°. 2, noodig geworden ten gevolge van het overlijden van den ïeer R. Oosterling, hebben wij "de eer in overleg met den heer Arrondisse- ments-Sehoolopziener, na ingewonnen bericht van het Hoofd der betrokken school voor te dragen: I. J. F. JANSE te Sliedrecht, H. P. BARETTA te Deventer, IH. W. K. HACK te Dreischor. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 29 der Wet op het Lager Onder wijs leggen wij het advies van den Schoolopziener en het bericht van het Hoofd der school hierbij over. Gouda, den 6 Juni 1911. Wij hebben de eer U hierbij ter vaststelling aan te bieden het 2° Sup pletoir Kohier van Schoolgeld op de Burgerscholen dezer gemeente, dienst 1910/1911. De Vrijzinnige Kiesvereeniging „Gouda" alhier zal op Maandag 12 Juni a.s. des avonds te half negen een ledenvergadering houden in café het Schaakbord, tot het stellen van 6 candidaten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing. Heden werd aangifte gedaan dat het mond- en klauwzeer is uitgebro ken onder het vee van de landbouwers A. Borst, WillensN. Dekker en L. de Vries, KarnemelkslootJ. P. de Graaf, GoejanverwellendijkM. T. Moons, Graaf Florisweg. Het aantal gevallen bedraagt thans c.a. 40. Nu de vertegenwoordigers van het edele gilde der kwartjesvinders in de treinen en op de openbare wegen bij de groote steden in hun operaties be moeilijkt worden, hebben zij hun ter rein naar de buitenwegen onder deze gemeente overgebracht. Op den 2don Pinksterdag waren een viertal van hen op den Bodegraven- schen weg bij den Tol bezig hun kaart spel één, twee, drie, hartenaas uit te oefenen, terwijl dicht bij hen een an der aan zijn rijwiel bezig was, doende alsof het stuk was om daardoor de aandacht te trekken. Het is ons niet bekend of er nog wandelaars zijn ingevlogen. Wij waarschuwen echter! GASCONTROLE. 7 Juni 1911, 3 uur namiddag. Druk 42 m.M. Lichtkracht 15.20 Kaarsen. WWoggTd Caloridn. Moordrecht. Zaterdag j.l. is van den landbouwer G. R. in den Zuid- plaspolder een zoontje van twee jaar te water geraakt en verdronken. Verscheidene landbouwers in den Oostpolder en in den Zuidplaspolder, alhier, zijn reeds met den hooioogst begonnen. Schoonhoven. Aan den heer H. Paul, civiel-ingenieur te 's-Gravenhage is op gedragen het maken van een plan tot uitbreiding dezer gemeente, waarvoor de gemeenteraad aan B. en W. een blanco crediet heeft verleend, zulks met het oog op de aansluiting van Schoonhoven aan het spoorwegnet. Beröambacht. Van de veehouders B. van den Dool en G. Eegdeman alhier, is een rund aan het mond- en klauwzeer gestorven. De beesten zijn onder politietoezicht begraven. Sluipwijk. Voor het aanschaffen van vischwant is door H. M. de Ko ningin aan den arbeider P. Verwey alhier f 25.geschonken. Boskoop. Door de politie alhier zijn op heeter daad betrapt twee per sonen, genaamd J. v. d. W. te Wad- dinxveen en H. Hooien te Rotterdam, die bezig waren op de kweekerij van A. v. H. alhier pioenrozen te stelen. Procesverbaal is opgemaakt. Een nieuw geval van mond en klauwzeer heeft zich voorgedaan bij J. Bulk, Reijerskoop No. 50. De verbreiding der ziekte in deze ge meente gaat dus steeds door. Oudewater. De heer W. H. M. Doorman, alhier, is in een vergadering van stemgerechtigde ingelanden met algemeene stemmen- herbenoemd als voorzitter van den polder Papekop Diemerbroek. Door den landbouwer T. v. d. Hoogen, alhier, zijn Zaterdag de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond gerooid, die mooi van stuk en goed van smaak waren. vernietigd werd het besluit van B. en Weth. van Waddinxve^n, waarby aan A. Wvan Lange aldaar nieuwe voor waarden zijn opgelegd voor de uit breiding van zijn papierfabriek aan de Zuidkade. aldaar. De reden voor het opleggen van nieuwe voorwaarden was vervallen. Volgens B. en W. konden die voor waarden niet worden gehandhaafd. Waddinxveen. In de heden gehou den openbare vergadering van den Raad van State werd mededeeling gedaan van het Kon. besluit waarin^ 390ste Staats-loterij. 5de KL Trekking van "Woensdag 7 Jnni. No. 10238 f 15.000. 169 f 1500. 2327, 3267, 10403, 17104 en 17886 ieder f 1000. 9443, 13274, 16579 en 18319 ieder f 400. 5822, 14180, 19551 en 20397 ieder f 200. 1255, 5090, 7593, 7779, 9436, 13817 en 14018 ieder f 100. Prijzen van f 70. 84 87 gl 72 a« 21 26 50 68 811 61 606 18 8OT 088 1044 1202 1417 01 1518 05 1042 1815 40 1908 44 8034 42 3102 98 8204 8519 8012 8728 85 8818 99 8967 VuTuV 4299 085 98 4451 4500 95 4002 «87 "öWmIo8 68 5443654045 00 5058 80 5724 55 93 5808 0285 0409 80 0570 0004 28 7058 7160 7231 7585 98 7007 27 7780 7888 8090 8188 8230 85 8398 8480 8568 8031 04 9004^08 9110 69 9243 9897 9438 9582 00 9709 87 83 99 10085 10111 94 10000 12 84 74 10024 10489 10720 80 92 10808 00 10934 75 11053 43 11178 11212 11804 11584 98 11071 11753 11 12011 44 12263 12339 13407 8 40 12519 01 03 fl775 12802 4 75 85 18021 52 18104 51 55 78 18210 18875 18459 71 92 13542 54 05 13690 188B9 00 78 14108 14268 14627 14786 52 84 80 14918 45 90 15157^15219 81 16314 51 15411 40 68 99 15587 15702 24 10122 28 10209 91 10564 16624 03 78 82 10701 80 84 10889 46 10072 U720 2 18828 li 3 19451 19724 198 5® Klasse 9® Lijst No. 8524 f 70 m. z. 18524 f 70. S taten-G eneraal TWEEDE KAMER Vergadering van Donderdag 7 Juni, VoorzitterGraaf van Bylandt. Installatie mr. Bolsius. Mr. F. J. Bolsius wordt, na de ge bruikelijke eeden afgelegd te hebben, geinstaüeerd door den voorzitter en daarna door verschillende leden ge lukgewenscht, Eed s wet. Vervolgens is aan de orde de voort zetting van de beraadslaging over het wetsontwerp houdende voorziening in de bestaande onzekerheid ten aanzien van den vorm, waarin eeden, beloften en bevestigingen moeten worden af Op art. 1 is door de heeren Troelstra, Vhegen, Schaper, Ter Laan en Hugen- holtz een amendement voorgesteld om daaraan toe te voegen een laatste alinea, luidende Hij die Verklaart gemoedsbezwaren te hebben tegen het afleggen vatf den eed kan worflen toegelaten tot het afleggen der belofte of verklaring. De vooxzitter meent dat het amen dement-Troelstra buiten het kader van het ontwerp ligt en het kan later niet als antecedent gelden. De heer Regout, minister van Jus titie, zegt dat het amendement in strijd is met de Grondwet. De voorzitter wijst er op dat de quaestie in het V. V. uitvoerig is be sproken. De heer Troelstra licht zijn amen dement uitvoerig toe, na eerst verde digd te hebben, dat dit amendement niet in strijd is met de Grondwet. Spr. wijst er op, dat de Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat er een dubiam bestaat omtrent de verplichting van het afleggen van den eed. Dit ontwqrp laat nu het dubiam bestaan, stelt slechts een formulier vast. Spr. constateert dat een categorie rechteloos is en in deze leemte wil het amendement van spr. en de zijnen voorzien. Spr. is eventueel bereid zijn amendement aldus te wijzigen, dat het alleen geldt voor den getuigeneed. Namens de Commissie van Rappor teurs zegt de heer De SavorninLoh- man, dat het amendement-Troelstra absoluut onmogelijk is bij dit ontwerp. Er dient dan veel meer geregeld te worden. Maar bovendien is het amen dement ontoelaatbaar, als gaande ge heel buiten het kader van dit ontwerp en buiten den gedachtengang van de De heer Roessingh meent dat de Kamer zedelijk verplicht is het amen dement-Troelstra aan te nemen. Het heeft den heer van Doorn ge troffen dat niet wordt gezegd dat de eed moet worden afgelegd met onge- dekten hoofde. Dit kan tot onzeker heid leiden ten aanzien van hen, die volgens hun godsdienst wel verplicht zijn zich te dekken, waardoor de eed voor diegenen niet bindend kan zijn. Spr. zal tegen het amendement stemmen. De Minister van Justitie zegt geen enkele wijziging te hebben gemaakt, daarom behooren ook de woordenmet ongedekten hoofde er niet in thuis Ook voor de Joden is niets gewij zigd. Hij laat dit eenvoudig over aan de godsdienstige gezindheid. Pest-Interpellatie. Na de pauze komt aan de orde de interpellatie Roodhuyzen betreffende de pest op Java en de maatregelen ter bestrijding van die ziekte genomen. De heer Roodhuyzen zegt dat het gevaar voor deze ziekte door onze autoriteiten te gering geacht schijnt te zijn, men zou dit denken wanneer men nagaat dat eerst twee maanden na het uitbreken de Regeering van een en ander, in kennis is gesteld. Daarom stelde hij de volgende vragen, die hij kort toelichtte 1. Waaraan is het toe te schrij ven, dat, terwijl zich in Oost-Java reeds van begin Februari af een ^root aantal hoogst verdachte ziektegevallen hadden voorgedaan, deze eerst veel later officieel als gevallen van pest zijn erkend en dat zelfs toen nog niet onmiddellijk het Opperbestuur door de Indische Regeering van de feiten is onderricht, ten gevolge waarvan de tijding hier te lande het eerst door particuliere telegrammen werd ver nomen 2. Waaraan is het toe te schrij ven, dat, niettegenstaande het pest- gevaar reeds lang dreigde, de Indische Regeering nog op 4 April aan den Min. v. Koloniën seinde, dat instruc- tiën voor opsporing van verdachte gevallen en voor rattenverdelging over geheel Java en Madoera in be werking kwamen? 3. Waaraan is het toe te schrij ven, dat eerst op 9 April het reizi gersverkeer van en naar het besmet gebied is stopgezet en waarom is zelfs toen het goederenvervoer nog voort gezet, behoudens den uitvoer van de goederen bedoeld in!0 art. 8 der pest- ordonnantie 1902 No. 112? 4. Is de heer Minister van Kolo niën overtuigd, dat'thans van Over heidswege voldoende maatregelen zijn genomen om de zièjcte te bestrijden en haren voortgang'te stuitenzoo ja, op welke gronden steunt die overtui ging, zoo neen, welke maatregelen zullen dan verder nog genomen wor den Tot gemeentesecretaris te Brui- nisse is benoemd de heer van Oeveren te Barneveld. Te Ossendrecht is tijdens een hevig onweder de bliksem midden in een kudde schapen geslagen. Tien der dieren waren op slag dood. De herder bleef ongedeerdwel werd zijn para- pluio, die hij opgestoken had, aan stukken geslagen. Het 3-jarig zoontje van den landbouwer G. Reineveld te Moor drecht, dat vermist werd, is verdron ken gevonden in een der in de nabij heid der boerderij gelegen slooten. Uit Fez wordt gemeld, dat de Fransche troepen macht onder Gene raal Moinier bij Pas-el-ma door con tingenten van de Beni Intir en eenige andere stammen werd aangevallen. Na een hevig gevecht trok de vij and met groote verlieze terug. Een Fransch officier van gezondheid en drie legioen soldaten werden gedood, dertien anderen gewond. Het bacteriologisch onderzoek heeft uitgewezen, dat een passagier in het te Triest aangekomen stoomschip „Sarionia" inderdaad aan cholere asi- atica leed. Het lid der Tweede Kamer, mr. Marchant heeft door een val van zijn rijwiel een been gebroken. Hij is genoodzaakt het bed te hou den. Voetbal. Jan Van Hees, de Xerxes-doelver dediger. aan wien voor eèn groot deel Xerxes' succes toe te schrijven is, een bijzonder sympathieke figuur in de voetbalkringen, en die dit jaar zeker ernstig in aanmerking zou zijn ge komen voor een plaats in het Rotter- damsohe elftal, is zeer onverwacht op 21-jarigen leeftijd na een kortstondig, maar hevig lijden overleden. Op Hemel vaartsdag speelde hij nog in Waspik voor de Trekvogels tegen Wilhelmina Den Bosch. Zijn dood was het gevolg van bloedvergiftiging. W i e 1 r ij d e n. Zondagmiddag is den wielrenner Theile te Berlijn een ernstig ongeluk overkomen. Bij een 100 K.M.-ren met gangmaking, kwam hij te vallen en een motorgangmaker, die achter hem zat, reed hem met zijn machine over de borstkas. Theile was terstond dood. 't Heeft niet veel gescheeld, of Lat ham, do welbekende aviateur, was te Brookland het slachtoffer van een onge luk geworden. Bij het maken van een scherpe bpcht kwam een der vleu gels van de monoplan in aanraking met het dak van een der schuren en dadelijk wös het evenwicht der machi ne verbroken. De monoplan werd op de schuur verpletterd. Gelukkig was Latham op zijn stuurstoel vastgebon den. Na eenige oogenblikken in dezen merkwaardige positie gebleven te zijn, maakte hij zich los en sprong kalm van het dak. De twee vleugels, de schroef en het chassis zijn vernield. Latham vertelde, dat een der ijzer- draden der stuurinrichting tijdens de vlucht brak wat ten gevolge had, dat de machine niet meer te besturen was. 'n Nipuworwetsche huwelijksreis. Tibute^u heeft men zij jonga vrouw zijn huwelijksreis in een vliegmachine gemaakt. Hij vloog van Buc naar Samois, waar zijn schoonouders wonen. In de machine nam hij een reiskoffer mee. AMERIKA ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Frisiavan Amster dam naar Buenos-Ayres, vertrok 5 Juni van Rio de Janeiro. Het stoomschip Lincolnshire (ge charterd), van Amsterdam naar Bey- nos-Ayres, vertrok 4 Juni van Leixoes. Het stoomschip Tourane arriveerde 5 Juni met de Fransche mail van Japan te Marseille. Het stoomschip Potsdam vertrok 5 Juni van New-York naar Rotterdam. Het stoomschip Zijldijk (Canada Lijn), arriveerde 6 Juni van Quebec te Rotterdam. Het stoomschip Andijk (Neptun Lijn) arriveerde 6 Juni van Baltimore te Rotterdam. Het stoomschip Sloterdijk arriveerde 5 Juni v.m. van Rotterdam te New-4 port News. Volgens draadloos bericht viaCrook- haven bevond het stoomschip Noordam van Rotterdam naar New-York, zich 5 Juni, des middags te 12 ure, op ongeveer 321 mijlen ten Westen van Scüly. Dóór 't gunstige weder der laatste gen rijpen de kersen zeer aan, zoo dat gisteren reeds begonnen werd met de ontvangst van Engelsche kersen tegen 29 ets. per kilo. van een prachtige collectie MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN, Zijde en Japonstoffen in de grootste verscheidenheid van goedkoopste tot de beste soorten irbij de prijzen in Zeer sterke con currentie zijn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek $en zeerste aan bevelende, TER VERVANGING VAN SODA. 4 X STERKER daa dn beat* BODA. BQtnlet! Brandt niet! BEST/ fietei van het Koninklijk Jdeteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.0 te Malixhead, laagste stand 764.3 te Lafa- randa. Verwachting tot den avond van 8 Juni Meest matige noord-westelijke tot noord-oostelijk wind, gedeeltelijk be wolkt,, weinig of geen regen zelfde temperatuur. VAN DEN EffectentiaudelteAmstnrdam 7 JUNI 1911. Staatsleeningeu. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Sp OOP* weg) 1867-69 4 pet. Id Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. 1-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilauk- enCredlet-Iiistel- linfcen. Ned. Bankaandeelon Industr. ünderueminren American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo Americad Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand.' Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v. A Jftynbouw Mtyen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Red jang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart 9fyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. ,Silau" Asahan Tabak My. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v: Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italia$y^ Spwmij. Serie A-H'Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Paoific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieieenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-B giüirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3—37% pCt. Amerikanen minder geanimeerd, Nationale Staatsfondsen iets lager Culturen zeer stil, Tabakken prijshou dend, Petroleums iets hooger, Mijnen met weinig handel. Vorige Koert. Koer» vm heden. 84 846/s 93'/, 933/,, 65»/, 101 Vs 1013/, 89'/,, 893/, 93?/, RQ5/ ÖJ /g 91'/, 47"/,, 47'/, 1033/, 88'/, 59'/, 202 202 66'/. 66'/,, 80'/, 807, 26"/, 263/, 78 78'/, 218 316 218'/, 316 L97 142 140 780 783 92»/„ 927,. 172 "ffh3/, 487 d64Vj 166'/, 115 175/s 115 60 V, '70 10'/, 86 95'/, 233 f170.- 333/,. 186'/, "3/s 1087/16 157'/, 165'/, 17»/,, 114'/, 59'/, 4"/«, 10"/, 86 V. 94'/, 67 ^35'/, 34'/, 18Ö3/, 17'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2