nliiiis 4 GLAZEN, J .E. Alter iraciil 269* LAG, TE WAAR- fen aeskleeding. of gedeelten lastraat ■adijs. XTieix-rxrs- en. -^.d.-v-ex'tean.tie'bla-d- voor O-oixda- ezx Orsa.stxeZsezx. wing! 'Nó. 11579. Sixitexi land. Buitenlandsch Nieuws. Sizxxxezxlaxxd.. FEUILLETON DE MAN IN ’T GRIJS. IXA-. nu in den iktijd aan 'UDE, Verschyirt dagelijks i; KBAMM, 18. ALTER cht 269‘, AG. Telefoon Interc. 82. JAXSKERK Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. 5Oe Jaargang. behalve Zen en een ONDER WLUfc de stad aan huis >n. ge beurt hier? i*Zn.,Gend». Het optreden van rokko kon nog wel PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post iteeds 'Wl adruppele 1 f 0,75. WELKOM, eren, dekens, ok meubelen KS it. Janskerk, der tekeningen en. ■RICHT DER IABETH, GOUDSCHE COURANT. lie van Beeldende ildert Architect en e van Bouwkunde ht. CENT. Jitgevers, Gouda KlUOBlP- aldig wordt na aten van andere n te brengen, roode dooien, Nanning. doch woord »K.ina- nie fabriek af- Een Nederlander Kardinaal. Men meldt aan het Vad. uit Am sterdam Naar wij vernemen, moet hier te lande worden verwacht, dat mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, tot kardinaal zal worden be noemd. Sedert vier eeuwen is geen Noord- Nederlander kardinaal geweest. neraals-uniform. II.M. deed eerst aan zich voorstellen hot consulair corps, daarna verschillende dames en bur gerlijke on militaire autoriteiten. Vervolgens hield zij cercle in de bur gerzaal. Ook de Koningin-moeder en Prins Hendrik bewogen zich onder de gasten en onderhielden zich met velen hunner. Er werd geen pauze gehouden. Te halftwaalf trokken de vorstelijke personen zich in hun ver trekken terug. ■goed. 9f en ADRESt ri.25 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad.1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dageljjks aangenomen aan ons BureadLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren !T beroemde kerkglazen s Marokko op als meesters, en niet altoos als zachte meesters. Dit zou gemakkelijk een anti-vreemdelingen beweging ten gevolge ktinnen hebben, waarvan ook wij in Noord-Marokko de gevolgen zouden ondervinden en al gaf de minister-president nog niet toe, dat dit de meening is der re- geering, wel liet hij uitkomen, dat de druk van een chauvinistische stroo- ming het mogelijk zou maken, dat de regeering op die manier in een con flict met Frankrijk zou kunnen komen. een teleurstelling ontsnapte Hij had de weide be- waarop de houtvesterswoning De blinden waren gesloten, een diep zwijgen lag over het huis. Bij den eersten oogopslag zag men, dat het onbewoond was. Herberd stond daar onbewegelijk •n staarde naar het huis. „Weg dus1” Ook Steinbrech zonder afscheid zonder hem er van te verwittigen. Of moest reeds de laatste brief voor een afscheid gelden Harbert zette zich in het priëel neer en liet het hoofd op de handen rusten. Hier had hij Lore voor den eersten keer omhelsd. Hier hadden ze elkan der trouw garworen. En hier o, PRÏJS DE IFAD VERTEN TI ËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meerO.fO Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Het koninklijk bezoek aan Amsterdam. Gisterochtend te ongeveer 9 uur reed de Koningin met het Prinsesje- en vergezeld van een hofdame in een hofrijtuig met twee paarden bespan nen uit, gevolgd door een tweede hofrijtuig, waarin gezeten waren een hofdame en de kinderjuffrouw Mar- ting, naar het Vondelpark, waar Moe der en Dochter geruimen tijd in hot af gepaalde Vondelpark vertoefden en waar de Prinses met een hofdame en kinderjuffrouw tot ongeveer half twaalf vertoefden, terwijl de Konin gin tegen 10 uur 15 ten paleize te rugkeerde voor de audiëntie. De burgemeester ging beide rijtui gen in open calésch vooraf, terwijl bereden politie de rijtuigen escorteerde. Na terugkeer ten paleize stond freule v. d. Poll met het Prinsesje op den arm, geruimen tijd voor een geopend venster in de zaal naast de Mozeszaal, waar de Koningin audiëntie verleend had. Op de audiëntie trokken vooral aandacht afgevaardigden van de Jo- hanniter- en Malthezer-orden in hun helroode rokken met gouden-franje- epauletten en witte pantalon. Deze laatsten verschenen heden voor de eerste maal ter audiëntie. Des middags reed H. M. uit tot het afleggen van een bezoek aan Arti tot bezichtigen van de voorjaarstentoon stelling. Na hier een halfuur vertoefd te heb ben werd een rijtoer gemaakt en naar het station gereden om’H. M. de Ko ningin-moeder te ontvangen, die met den trein van 2 uur 54 aankwam. Het baj ten hove bood gisteren avond weder denzelfden schitterenden aanblik als steeds, welke ditmaal nog beter tot zijn recht kwam, doordat de zalen niet overvol waren. Er waren minder dames dan vorige jaren, ter wijl de militaire uniformen niet zoo sterk als vroeger de meerderheid vorm den. Precies te 9 uur kondigde de opper-ceremoniemeester de komst van H. M. de Koningin aan, en kort daarna verschenen ook H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. de Prins der Nederlanden. De Koningin droeg een lichtzijden gewaad in bruin-gelen tint met kanten overkleed. H. M. was getooid met den diadeem, haar inder- tijd? als nationaal huldeblijk aangebo-' den, en droeg geen ordelint. De Ko ningin-moeder droeg een licht blauw grijs moire-kleedde Prins was in ge- Portüoal. Uit Lissabon wordt bericht, dat Dinsdag een autobus met 12 personen, die naar Mirando de Corvo zouden gaan om daar de overwinning van de republikeinen bij de jongste verkie zingen te vieren, aangereden werd door een automobiel, die in snelle vaart den heuvel afkwam, met het treurig gevolg, dat de autobus in een ravijn stortte, vier van de inzittenden gedood en acht gewond werden. Ook de chauffeur van de automobiel kwam om het leven. Vereenigde Staten. Onder leiding van den architect Gilbért te New-York is thans de bouw begonnen van een nieuw torenhuis aan Broadway, dat niet minder dan 45 verdiepingen zal tellen en dat met den toren, waarvan het voorzien zal worden, 750 voet hoog zal worden. De bouwkosten zullen meer dan 7,5 millioen dollars bedragen. Vier en dertig liften zullen zorg dragen voor het vervoer der bezoekers van het huis. Rusland. De Russische minister van Oorlog Soechomlinof moet bij zijn terug komst uit het Verre Oosten te St.- Petersburg verklaard hebben over den toestand niet geheel tevreden te zijn, ofschoon hij voorshands geen vijande lijkheden met China verwacht. Volgens het B. Tageblatt zullen nieuwe onder- handelingen over bepaalde quaesties worden aangeknoopt zoowel met Japan als met China. De directeur van de Unionbank te Charkof, Siberstein, is na belangrijke verduisteringen naar het buitenland gevlucht. Tevoren gaf hij nog te Mos- >venzaal 8l/j u. lering van de arsvereeniging. is Schumann, voorstelling, takbord 8’/2 der Vrijzinnige Jouda lie, 8 u., alge- g Onderlinge Mij. „Gouda» douw- en Wo- Spieringstraat ir vergadering an Armenzorg, geregeld tijdig ontvangen van n, vermakelqk" dan in onze 61) Nu echter was het oogenblik geko men, dat hij weer aan zich zelf mocht denken. Lore was weg, maar Stein brech nog hier. Met hem wilde Her bert nu een ernstig woord spreken. Plotseling stond hij stil en kreet van rijn lippei reikt, Mond. handelend te kunnen optreden. Bereid willige journalisten seinden onlusten en noemden zelfs het opstaan van een nieuwen roghi, Spanje natuurlijk aan stonds er bij en zendt niettegenstaande de troebelen niet ernstig waren, twee oorlogsschepen naar een Marokkaan- sche haven, niet liggende bin nen den Spaanschen in vloedsfeer. Dit optreden van de regeering wekte natuurlijk groote vol doening bij alle Spaansche chauvi nisten, maar in Frankrijk is men over het opt/eden van Spanje allerminst gesticht. De Temps publiceerde een venijnigen aanval op Spanje, waarin dit land niet veel minder verweten werd dan dat het, bevreesd zijn deel van de buit een beetje klein te zullen moeten vinden, nu vast optrad om zich een grooter aandeel te verze keren. Echter een verdeeling van Marokko ligt allerminst in den zin van Frankrijk. Dit artikel op zich zelf is natuurlijk vrij onschuldig, maar daarop is een antwoord gekomen van de Spaansche „Heraldo”, dat met niet veel minder dreigt dan met een bloe dig antwoord. Natuurlijk zou een dergelijke persuiting in ons land niet het minste beteekenen, maar voor wie Weet, hoe de openbare meening zich in Spanje gemakkelijk laat op winden en opvoeren tot zulk een hoogte, dat zelfs de regeering aan haar invloed niet kan ontkomen, die begrijpt dat een dergelijke uiting van een Spaansch blad, dat trouwens niet •ens alleen staat, zeer zeker beden kelijk is. Dit blijkt reeds uit wat de Spaansche minister-president Canalejas in een intervieuw met iemand van het Parijsche „Journal” zei. Hij zei on-, geveer, de openbare meening in Spanje is overtuigd dat Frankrijk zijn rechten overschrijdt. De Franschen treden in kau twee valsche wissels af tot bedrag van 400,000 roebels. Duitschland. Prins Max van Baden. Prins Max van Baden, de neef van den groothertog en bij diens kinder loos overlijden als troonopvolger aan gewezen, is uit den actieven militairen dienst getreden. Laatstelijk diende de prins als generaal-majoor en comman dant der 28ste cavallerie-brigade. De prins moet tot de overtuiging geko men zijn, dat de taak van voorzitter der Eerste Kamer en de plichten van zijn militairen dienst, teveel van zijn krachten vergen en niet tegelijk be hoorlijk te vervullen zyn, zoo als hij het zijn plicht acht. Daarom heeft hij zijn ontslag uit den dienst aangevraagd. Deze stap van prins Max, op een naar verhouding nog jongen leeftijd, zal niet nalaten de aandacht te trekken. De belangstelling van den vermoede- lijken troonopvolger, schijnt zich, meer dan algemeen bekend is, sedert ge ruimen tijd overwegend op weten schappelijke en esthetische studiën te vestigen. Ook moeten er tal van din gen op wijzen, zegt do Erf. Ztg., dat de prins bereid is, de waarheid te zoeken en te hooren, ook wanneer dit persoonlijk voor hem onaange naam is. hier was hem voor den eersten keer het besef gekomen, wat een rein ge luk er op aarde bestond En dat zon nu voorbij zijn voor immer Waarom Opdat hij in rijk dom en weelde zou kunnen blijven leven Voor wien Zijn vader was dood, en zijne moeder? Een kille huivering liep hem over den rug, als hij aan haar dacht. „Neen neen neenriep hij luide in de schemering, sprong op en wierp het hoofd in den nek. „Ik ver lang noch naar den glans van den rijkdom, noch naar het majoraat, dat ik zonder hem niet zou kunnen over nemen. Maar naar u verlang ik, mijne Lore, zonder u kan ik niet leven.” Met haastige schreden keerde hij naar Grauenegg terug. Zijn besluit was genomen. „Waar is mijne moeder vroeg hij Jean, die juist de trap afkwam. Mevrouw de gravin ging zooeven met gravin Rita in den wintertuin. ’t Is goed, ik dank u.” Herbert matigde zijn schreden. Als Rita nu bij de gravin was, moest hij wachten. Hy wist, wat zijne nicht hare tante wilde mëedeelen. Gravin Renate moest het eindelijk vernemen, dat Walter in den avond van den 13 Augustus bij Rita in het park was Het optreden van Spanje in Ma rokko kon nog wel eens onverwachte en ongedachte gevolgen hebben. Waar Frankrijk zich in zijn optreden tegen Marokko zeer zeker heeft gehouden binnen de perken van de acte van Algeciras Duitschland, dat met ar- gusoogen toeziet op de handelingen van generaal Moinier, zou anders wel een „rriendschappelijken” wenk heb ben gegeven heeft Spanje bevreesd dat Frankrijks invloed te veel zou toenemen, gelegenheid gezocht om ook a naar Rita’s hand. Toen het jonge meisje verschrikt )kte beide armen af werend gewee t, want gravin Sydow had be sloten, daar Walter om haar te Sparen hardnekkig zweeg, nu zelve den rech ter van instructie de waarheid mee te deelen. Van dit besluit en van hare liefde tot Walter wilde zij de gravin in ken nis stellen. Rita had alles met Herbert te voren besproken en ook, dat ze nu door dezen stap openlijk partij trok voor de gevangenen genomen Grauensteins. Dieper en dieper zonk de scheme ring. Herbert, die in zijn kamer was gegaan en rusteloos op en neer liep, dacht er niet aan de lamp aan te steken. Met zijne gedachten was hij in den wintertuin, waar Rita nu den strijd begonnen was voor hun beider vrijheid. „Lief, dapper meisje,” dacht Her bert en voelde weer in zich de oude warme, broederlijke liefde voor Rita; welke in de dagen hunner gedwongen verloving hun beiden bijna begeven had. „God geve, dat alles nu weer goed wordt tusschen ons.” Daarna dacht hij aan ziïne moeder. Hoe zou zij het opnemen Zou zij Plotseling bleef hij staan. Had niet van daar ginds door wanden en deur gedempt een kreet geklonken Hij luisterde. Maar alles bleef stil. Alleen daar buiten begon een zacht ruischende regen op de oude linen te vallen. Tusschen de kamer van Herbert en den wintertuin lag slechts een klein vertrok en de eetzaal. Zachtjes opende hij de deur van het eerste en luisterde nog eens. De stilte in het huis en het eentonige geruisch van den regen, dat klonk als het getrippel van tallooss kleine voetjes, maakten hem zenuwachtig. Meer dan een half uur was voorbij gegaan. Misschien was het gesprek in den wintertuin reeds lang geëindigd. Aarzelend deed hij een paar schreden en opende de deur van de eetzaal. Daar was het donker, maar door de portière van de deur in den wintertuin, die open stond, schemerde licht en eene stem trof zijn oor. Een eigenaardig weeke, vreemde stem, gekrenkt door m^fet en harts tochtelijk smeeken. Wat dat Rita Ónmogelijk I Hare stem was niet zoo zwaar. Maar zijne moeder kon het nog minder zijn Herbert ging de eetzaal door. Het dikke smyrnasche tapijt maakte zijn schreden onhoorbaar. Nu was hij bij de portière. Wat hij nu zag, was zoo vreemd, zoo onbegrypelyk, dat hij onwillekeu rig bleef sta^n en naar zijn voorhoofd greep. Midden in den wintertuin stond Rita van Sydow met een strak, geheel verwrongen gezicht Haar blik had eene ziellooze, bijna waanzinnige uit drukking en staarde in de verte. En voor haar lag de gravin op de knieën en stamelde als in doodangst onsamenhangende woorden. En hare stem was het, die zoo vreemd, zoo week klonk. „Rita,” hoorde Herbert haar zeggen, „spreek toch slechts één woord nu weet ge alles staar niet met zoo’n ontzettenden blik nietwaar, ge begrypt, dat het zyn moest Rita, lieveling, hoort ge dan niet, wat ik zeg?” Ze greep sprong terug en strel vooruit. „Ga weg ga wegraak me niet aan ik haat u Uit liefde hebt ge het gedaan O neen - neen men bedrijft geen misdaad uit lief de en plotseling barstte ze m een wilden, akeligen lach uit en week, steeds gillend aid eene waanzinnige’ tot in den verstert hoek der ruimte terug. Herbert trad snel vooruit. „Moeder om Gods wil, wat beurt hier? (Wordt vervolgd.) Hoezeer de Katholieke onderwijzers in Foord-Braband de toekomst met bezorgdheid tegemeet zien bleek vóór een paar dagen zoo duidelijk, toen zelfs op de Algemoone Vergadering van den R.-K. Bond van onderwijzers in het bisdom ’sHertogenbosch te Til burg besloten werd om goed op de provinciale wachtgeldenrineeting te ko men, die op 18 Juni a.s. te Tilburg zal gehouden worden, en uitgaat van de neutrale arrondissements-vergade ring te Roozendaal, gesteund door de neutrale onderwijzer-corporatiehet Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap. Wel een bewijs dus, dat alle leeken-onderwijzers met leedwezen het oprichten van bijzondere scholen tegemoet zien. Gaarne willen we ech ter aannemen, dat enkelen uit een oogpunt van godsdienst de bijzondere scholen boven de openbare stellen, doch de vrees voor eigen betrekking is bij alleen gewekt. Het praatje, waar mede men hier in het Zuiden de on derwijzers wil paaien, alsof het slechts De Handelsvereeniging „Rotter dam” heeft ingevolge besluit der jong ste ledenvergadering aan het bestuur van den Middenstandsbond een schrij ven gericht waarin zij verzoekt op het aanstaande te Roermond te hou den congres aan een door haar aan te wijzen afgevaardigde het woord te verleenen tot het houden eener inter pellatie. Het doel dezer interpellatie is, het bondsbestuur in gebreke te stellen door het niet voldoen aan artikel 12 der bondstatuten, waardoor de volgens dat artikel door 43 bij den Bond aan gesloten vereenigingen aan^evraagde buitengewone vergadering inzake de Debietwet op tabak on sigaren, is ge weigerd. Het Vredespaleis, Naar de Avpst. verneemt, is in be werking een adres van de Nederland- sche Glasfabrikanten, aan de Regee ring, houdende het verzoek om voor de door Nederland in het vredespaleis te plaatsen ramen, een prijsvraag uit te schrijven. De Regeering heeft reeds opdracht gegeven aan de bekende werkplaatsen van gebrand glas van Jan Schouten te Delft.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1