IIANDLËMIIG B0UB5CHE BLAZEN, Schnepper's Piano- en Orgelmagazijn, ADVERTENTIES. ZBia-ite» land. Buitenlandsch Nieuws. EIrxn©rila,rxd._ Brieven uit de Hofstad. Gemengde Berichten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. ni be/St LAND- eu TUINBOUW. AGE1T Ji»f¥¥VV¥inFirffT¥¥TriS CHR1STIAAN DE WILDS BEREIDING VAN GOUDSCHE KAAS, Prijs f -.35. GROOTE OF ST. JANSKERK TER GOUDE, CHBISTIAAN KRAliM, van Bl'ommestein's Inkt Stemmen Repareereo Verburen Inrulltn. dat men met deze belijdenis als leid draad, zich tot elke proefneming op sociaal gebied gerechtigd moet ach ten. En juist daarom achten wij het van belang, dat deze Kamer, op de socialisten dan na, dezen minister telkens zal weerstaan als hij van het beschermen afwijkende, tot eene regeling van boven af zijne toevlucht neemt. Een precedent op dit gebied, zou ontwijfelbaar be slissend zijn voor het vervolgdaar om principiis obsta En dat te meer, waar de geschie denis van onze sociale hervorming leert, dat de Kamer haar wel eens wat al te veel bekeken heeft met het hart en te weinig met het hoofd. Toen we ons overzicht voor het nummer van Donderdagavond schre ven, hadden we niet kunnen verwach ten, dat de door ons als mogelijk voor gestelde crisis zoo spoedig zou uit breken. Het kabinet Schollaert heeft vrij onverwacht zyn ontslag aange vraagd. In zooverre is dus de oppositie- pölitiek der linkerzijde een succes ge weest, want dit is vrij zeker, dat met het cabinet Schollaert het schoolwet- ontwerp van de baan is. Wel heeft de minister-president na zijn ontslagaan vrage in een redevoering gezegd, dat het ontwerp niet weg was, maar er zal op dit uitstel wel een afstel volgen. Het merkwaardige in deze geheele crisis is echter dat zij niet enkel het gevolg is van het optreden der linker zijde. Natuurlijk heeft het krachtige protest dat het kartel door het geheele land heeft doen hooren, een vrij groo- ten stoot er aan gegeven, maar van een zijde waarvan men dit zeker niet verwacht had, is de noodige hulp ge komen. Niemand minder dan de groote clericale leider Woeste heeft het kabinet op het laatste moment in den steek gelaten, 't Was algemeen bekend, dat de heer Woeste niet bijzonder met het ontwerp was ingenomen, en de rechterzijde heeft niet nagelaten te trachten hem te bewegen zich niet openlijk tegen het ontwerp uit te laten. Allereerst stond hij als spreker over het ontwerp ingeschreven, latei- was zijn naam van de lijst afgevoerd en ten slotte heeft zijn haat tegen het ontwerp hem er toch toe gebracht een bespreking over de schoolwet te houden. Zyn voorliefde voor de wet van '95 liet hy duidelijk uitkomen en zijn haat die hij heeft tegen de althans vooreen deel ingevoerde schoolpl. heeft hij ook geuit. Een dergelijke concessie aan de linkerzijde zooals die door hem werd beschouwd kon deze clericaal door merg en been niet aanvaarden. Toen aldus een scheuring in de rech terzijde zelf was gekomen, meende het kabinet Schollaert te moeten aftreden. Toen de minister-president onder een doodsche stilte de ontslagaanvrage had voorgelezen, barstte de rechterzijde in een luid „leve Schollaert" los. Plotseling weerklonk van een van de rechtsche banken een Weg met Woeste maar de linkerzijde beantwoordde met een ironisch .Leve Woeste" dezen kreet. En zoo is het kabinet gevallen over een ontwerp dat zij zoo graag wet had doen worden. Direct heeft de konjng, die aan de crisis niet geheel vreemd is, de heeren Coreman en Liebaert by zich geroepen en hun gevraagd een kabinet samen te stellen. Toen deze weigerden, heeft de koning Braqueville aangezocht een kabinet te formeeren. Deze thans minister van spoorwegen, heeft de opdracht aan vaard. Frankrijk. Ontevreden wijnboeren uiteen kleine plaats, Lignol, in het champagnege- bied, welke afbakening de gemoede ren thans zoo in opwinding brengt, willen maar liever overgaan tot Duitschland. Nadat ze op het ge meentehuis de roode vlag goheschen hadden, brachten ze aan een fontein hot volgende opschrift aan: „Aan U, AVilhelm, de hellingen van Champagne, omdat die vuile Republiek er niet van gediend is!" Gendarmen hebben vlag en opschrift verwijderd. Jammer voor Wilhelm. Amerika. Uit Guadalajara in Mexico wordt gemeld, dat seaert de aardbeving de vulkaan Colima lavamassa's uitwerpt. De plaatsen Tonila en Sanandres zijn gedeeltelijk verwoest. De aardbeving heeft ook een ge deelte van Zapotlan verwoest,waar dui zenden dakloos zijn. De ellende is groot en ook zijn er velen omgekomen. Belgié. Het onderzoek door het parket van Brussel ingesteld ten laste van een menigte spoorweg- en treinbeambten van Brussel, Schaarbeek en omtrek heeft niet weinig opschudding verwekt zoo meldt het H. v. A. Bij de ruim driehonderd huiszoekingen vond men vaten wijn, mayden champagne, con serven en andere waren, die als bij tooverslag uit do wagons en de salon rijtuigen verdwenen. In al de omlig gende dorpen waren de gendarmen gemobiliseerd, om bij het onderzoek de helpende hand te verleenen. Men verwacht natuurlijk een reeks aanhou dingen. Portugal. Een heftig gevecht heeft zich afge speeld tusschen de bewoners van twee kleine steden in de provincie Viseu, zoo meldt de Seculo. De bewoners van Moimenta da Beira hielden een feestbijeenkom8t ter eere van de daar fekozen republikeinsche afgevaavdig- en. De burgers van de naburige stad Ceomil, die reeds sedert langen tijd met die van Moimenta da Beira in onmin leefden, besloten de bijeenkomst te storen en trokken in groote getale naar Moimenta da Beira. Het kwam spoedig tot een heftige botsing, waarbij geweren en revolvers, messen en dol ken een rol speelden. Zestien personen werden gewond. Daar de gewapende macht op de plaats zelf niet voldoende was om een einde te maken aan den strijd werd infanterie uit de naburige garnizoens gehaald, die de strijdenden met geweld uiteendreef. De militairen en de politie brachten daarop den 'belhamel uit Ceomil naar huis. Daar over waren de bewoners van Moimenta da Beira boos en zij vuurden nu op de troepen. Verscheidene arrestaties hadden plaats. Duitschland. Een philatelistische zeldzaamheid. Op een der duizenden prentkaarten, die tijdens de Pinksterdagen verzon den werden, ontdekte een scherpzin nig postambtenaar een merkwaardig heid, en wel een blauwe postzegel van 5 pfennigs, die feitelijk groen moest zijn. De prentkaart werd wel naar de plaats van bestemming gezonden, maar niet aan de geadresseerde overhandigd. ed< der kaart werd g< Slechts mededeeling van den inhoud aan, met verzoek tevens den naam en het adres van den afzender te vermelden. De ge adresseerde voldeed aan dit verzoek, en toen bleek het dat de afzender een bekend chemicus was. Bij deze werd nu huiszoeking ge daan, wijl men hem verdacht van het vervaardigen van valsche postzegels. De postadministratie meende namelijk dat de postzegel op de prentkaart was nagemaaktzij kon zich alleen niet verklaren waarom de man die juist blauw in plaats van groen had gekleurd, wijl de vervalschmg overi gens prachtig was gelukt. Bij den scheikundige werden wer- kolyk nog 80 stuks zulke blauwe post zegels gevonden maar ze waren niet vaïschHij had aan het postkantoor een vel groene 5 pf. postzegels ge haald, en die in zijn laboratorium neergelegd, zonder er verder acht op te slaanmaar nu waren die zegels, door de chemische dampen in het laboratorium verkleurd, van groen prachtig blauw geworden. De man kreeg voor zijn 80 blauwe zegels echte groene in de plaats, en de postadministratie studeert nu op de zeldzame blauwe zegels, om te weten te komen hoe die zoo van kleur veranderd zijn, en op welke wyze in den vervolge zulke kleurveranderingen zyn te voorkomen. Maar inmiddels zijn 19 der ver kleurde zegels op brieven of brief kaarten geplakt aan de aandacht der postambtenaren ontsnapt, en vormen nu een philatelistische zeldzaamheid, die weldra blijken zal voor liefhebbers heel wat waard te zijn. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER Vergadering van Vrydag 9 Juni. (Vervolg.) Na aanneming van eenige kleine ontwerpen, o. a. onteigening voor ver grooting van het post- en telegraaf- gebouw te Haarlem, vraagt en ver krijgt de heer van Karnebeek verlof om op een nader te bepalen dag den minister van Justitie te interpelleeren betreffende de toepassing van het verbod van den totalisator. De heer van Karnebeek dringt er op aan de behandeling dier interpel latie om begrijpelijke redenen te be spoedigen. In behandeling komt hierop het wetsontwerp, houdende nadere bepa lingen met betrekking tot de belasting bij vervoer verschuldigd van* gedistil leerd en vruchten. Na verder debat bleek bij de stem ming over artikel 4 dat 39 leden tegen en 9 voor waren, dus een onvoldoend aantal leden aanwezig was. De vergadering wordt hierop ver daagd tot Dinsdag 20 Juni. Naar Het Volk uit de beste bron verneemt zal binnen enkele dagen een Kon. Besluit verschijnen, waarin de bepaling der Trekhondenwet,'dat trek honden 60 cM. hoog moeten zijn, voor de eerste drie jaar buiten werking wordt gesteld. Bezoek van Kamerleden. De leden van do Tweede Kamer, die Maandag de havenwerken van Rotterdam komen bezichtigen, zullen de gasten zijn van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar. Met een extra-trein over Delft zullen zij ongeveer 2 uur in den namiddag aan het Maasstation aankomen. Daar wor den zij door de autoriteiten opge wacht en zal de stoomboot Maas- gereed liggen. Do heeren A. Burgdorffer en W. Cool, directeur en adjunct-directeur der gemeente werken, maken den tocht over de rivier mee. De correspondent van het Hbld. te Oldenzaal meldt Ondanks het advies van de hoofd besturen der arbeidersorganisaties, om Dinsdag jl., wegens de uitsluiting van een 12-tal arbeiders te Nordhorn, den arbeid bij de leden van den Müns.ter- landischen Fabrikanten-Verein niette hervatten, zijn reeds in den namiddag van dien dag te Nordhorn een 40-tal arbeiders aan het werk gegaan. Daarop zijn Woensdag en Donderdag ook anderen de fabrieken binnengegaan, zoodat gisteren alle uitgestotenen en stakers in Münsterland weder aan het werk waren, uitgezonderd een 8-tal te Nordhorn, waaronder twee bestuurs leden van den Christ. Textielbond, die, voorloopig althans, uitgesloten blijven. Wegens het niet op tijd (Dinsdag morgen) aanvangen vAn den arbeid, hebben de fabrikanten te Nordhorn boeten van pl.m. 1 mark voor eiken arbeider toegepast. Het koninklijk bezoek aan Amsterdam. Gistermorgen bracht H. M. de Ko ningin Haar dochtertje in een open rijtuig naar het Vondelpark. Een twee de rijtuig volgde, waarin freule Van de Poll en mej. Marting. Het Prinsesje speelde geruimen tijd met het zoontje van het gemeenteraadslid jhr. Röell, gehuwd met de vroegere hofdame van H. M. de Koningin, baronesse Sloet van Marxveld. PrinB Hendrik bracht een bezoek aan Hri Ms. stoomer Zeehond. Hedenmorgen reed H. M. de Konin gin-moeder alleen uit om een bezoek te brengen aan het St. Elisabeth ge sticht, waar H. M, ongeveer een uur vertoefde. Nat H. M. op het Paleis was teruggekeerd, reden H. H. M. M. en Prins Hendrik uit naar de De Ruyterkade. Hier lag een boot gereed die de Hooge Bezoekers voerde naar het nieuwe Julianadok van de Droogdok maatschappij. Ter ontvangst was aanwezig het bestuur der Amst. Droogdokmaat schappij met hunne dames. Dadelijk traden naar voren twee meisjes, die aan HH. MM. de Koningin en de Koningin-moeder bouquetten aan boden. Vervolgens wordt daarop een wan deling door het Dok ondernomen, waarover een lengte van 140 meter een looper was gelegd en welk ge deelte van het dok als 'tware her schapen was in een allee van heerlijk groen. Rechts midden in het dok is een paviljoen ingericht, gedekt door een kroon, waar eenige zetels zijn ge- pSats. Daar is tentoongesteld het model van het Wilhelminadok, waarin het stoomschip „Koningin Wilhel- mina" is opgenomen. Bovendien is daar geplaatst een model van het Julianadok, waardoor aangegeven wordt de wijze waarop de deelen van het dok onderling gedokt kunnen worden. Van beide inrichtingen werd daar uitlegging gegeven. Na daar eenige oogenblikken ver toefd te hebben werd het Hooge Ge zelschap uitgenoodigd een trap te be klimmen, expres voor dit doel ver vaardigd, belegd met zware loopers. Boven gekomen heeft Hare Majesteit dadelijk een kijkje in het Wilhelmina dok en op het stoomschip Koningin Wilhelmina, waarvan de kapitein, offi cieren en machinisten het Vorstelijk Gezelschap hun saluut brachten. Daar de rechterzijde van het dok is vrijgehouden, heeft het Gezelschap een prachtig gezicht over de geheele haven van Schellingwoude tot de stad, wat Hare Majesteit zoowel als Hare Koninklijke moeder in verrukking brengt. Langs denzelfden weg, wederom toegejuicht door het geheele personeel, verlaat het Hooge Gezelschap het dok, dankzeggend voor hetgeen te zien werd gegeven. Een korte tocht langs de haven werken word nog ondernomen en ver volgens naar het Paleis teruggekeerd. Na de lunch werd uitgereden voor een bezoek aan de vereeniging St. Lukas en het stedelijk museum. Bij den ingang van de tentoonstel ling van St.-Lukas werden de Hooge Bezoekers ontvangen door het bestuur en stelde de voorzitter, de heer Carl Breitenstein, zijn medebestuurders en de tentoonstellingscommissie voor. De dochtertjes van den heer Breitenstein boden de Vorstinnen bloemstukken aan. Vervolgens begon de tocht langs de tentoonstelling waarbij de heer Breiten stein H. M. de Koningin tot geleide diende. Een half uur werd hier vertoefd. Hierna werd een groote rijtoer ge maakt, waarbij de traditioneele rit door Willemstraat en de oranjelievende Zandhoek niet werd vergeten. In Zandhoek en Willemstraat werden H.H. M.M. bouquetten aangeboden. Des avonds was er diner voor den gemeenteraad. Ziekte der urinewegen en blaas. Wat is lastiger te verdragen dan vergevorderde aandoeningen der blaas en urinewegen, zooalsHet niet kun nen ophouden van het water on macht om de urine te loozen graveel en blaassteen ontsteking van de blaas en urinewegen Zij maken het leven haast ondraaglijk. Deze en andere kwalen vinden hun oorzaak in het veronachtzamen der eerste waarschuwingen 4 van nieraan doening, want de nieren beheerschen de goede werking van de urine-or- ganen, en wanneer de nieren zwak of ziek zijn, zullen blaaskwalen gewoon lijk spoedig volgen. Dergelijke ellendige kwalen zouden nooit voorkomen, wanneer de nieren onmiddellijk hulp ontvingen bij het eerste teeken van een nieraandoening wanneer de urine onnatuurlijk van kleur, brandend of slecht-riejcend is wanneer de loozing onregelmatig of met moeite geschiedt wanneer de urine een neerslag achterlaat, als zij eenigen tijd gestaan heeft wan neer het water bewolkt is of graveel bevat. Een goed-doorgezette kuur met Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zal deze kwalen geheel doen verdwijnen en een regelmatige werking van de blaas her stellen. Zelfs in ver-gevorderde geval len bewees dit geneesmiddel zijn uit stekende werking. Om te voorkomen, dat men u waar- delooze namaak verkóópt, dient gij er op te letten, dat de handteekening van James Foster op het etiket voorkomt. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Gouda verkrijgbaar bij de heeren Westhaven 11. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel f 1.75 voor één of f 10.— voor zes doozen. T,XXXVI. De zoo onverwachts vroeg ingeval len zomer heeft vooral Scheveningen verrast. Op onze badplaats is alles aan vaste data gebonden; dit deugt _-j.ii!U i i-_Ji. natuurlijk wel niet in een land met zulk een onvast klimaat als het onze, maar het is niet anders mogelijk met het oog op de af te sluiten overeen komsten. Het „seizoen" begint dan ook op een vasten dag, het Kurhaus dito, de groote hotels en alle gelegen heden hebben hun dag van opengaan en evenzoo een vooruit bepaalden dhg van sluiting. Een vóórzomer als dit 1'aar ons bracht, brengt den boel eigen- ijk een beetje in den war; men is nog niet gereed en wil toch profiteeren van den stroom monschen, die naar zee willen zoodra de weersgesteldheid er maar eenigszins toe uitlokt. Zoo zag het eind Mei en begin Juni op de badplaats uit, als waren wij reeds midden in het „hochsaison" en toch was dit alles slechts schijn. De „echte" vreemdelingen waren er no^niet; die hier naar toe even overwippen uit omliggende plaatsen zijn maar „halve" vreemden, tellen eigenlijk niet mee. En bovendien waren de nieuwe zo- mertoiletten nog niet present, de keu rige en kleurige costuuma, die Sche veningen, als het zonnetje maar een beetje meewerkt, zoo'n heerlijk aanzien geven van leven en vroolijkheid. Voor 't overige kon men tevreden zijn Scheveningen was letterlijk overvol, de trams konden'het niet af, overal waar drank verkocht werd was men tegen den avond uitverkocht', ik kan mij niet herinn#ren, ooit zulke men- schenmassa's op strand en omgeving te hebben waargenomen. Duizenden en duizenden loopen van hunne stads woningen naar het strand en terug; ook die niets te missen hebben willen toch op Pinksteren geweest zijn en de iets beter gesitueerden gaan 's mor gens vroeg met vrouw en kroost er op uit, om eerst 's avonds laat terug te keeren. Alleen de hoogste kringen ziet men met Pinksteren niet; dat is niet deftig Of het mooie weer vóór het eigen lijke seizoen zich wreken zal door Ongunstig weer tijdens het seizoen, weet natuurlijk niemand, al loopen er hier vele weerprofeten rond (die brood eten) maar zoo veel staat vast, dat velen vroeg in hot jaar hunne reis plannen vaststellen en dat een periode zooals wij nu hebben doorgemaakt, het bespreken van kamers zeer in de hand werkt. Wat ook ongetwijfeld een attractie zijn zal, is het herboren Seinpost. Deze tempel van zomerjolijt heeft dezer dagen haar poorten heropend, na (ik meen) 5 jaar gesloten te zijn geweest. Zeer kort voor de heropening heb ik op uitnoodigmg van een der be stuursleden het gebouw van top tot teen bezichtigd. Ik herkende het oude Seinpost haast niet meer! Het is haast een nieuw gebouw ge worden. Nu, noodig was het. De brandweer had het tooneel formeel afgekeurd en tal van eischen gesteld, maar de firma, die het gebouw voor een jaar of vijf kocht in de hoop, dat de „trust" het weldra zou overnemen, had weinig lust in die dure plannen en zoo bleef het gebouw leeg staan, renteloos en steeds meer een ruïne wordend. Ten slotte heeft de eige nares de stoute schoenen aangetrok ken en het gebouw totaal gemoder niseerd, wat een enorm bedrag heeft gevorderd, maar thans is Seinpost dan ook verhuurd aan een ondernemende combinatie, die er zeker van maken zal wat mogelijk is. Seinpost is hier door wel eenigszins van karakter ver anderd. Vroeger was 't er veelal een rommel (om 't nu maar eens bij den naam te noemen), thans zal het' zijn een keurig zomertheater, Schevenin gen waardig; de goedkoopste plaatsen zullen nog een gulden kosten, om het geheel op peil te houden en wie zich herinnert, hoe het in het oude Sein post op het „schellinkje" toeging, zal ait billijken. Zaal, galerij en pro- menoir (iets nieuws, wat zeker trekken zal), alles ziet er keurig uit en ik twijfel dan ook geen oogenblik of Seinpost zal, waar de vreemde lingen die in het buitenland wat ge wend (of verwend) zijn, hier wel eens klaagden, dat er 's avonds geen amu sement genoeg was op onze badplaats in een werkelijke behoefte voor zien. Om U eenig denkbeeld te geven van de eischen, die onze brandweer tegenwoordig stelt aan gebouwen voor publieke vermakelijkheden, diene het volgende. De deuren, die toegang geven tot de balkons (waar men 's avonds een heerlijk ruim gezicht heeft over zee en boulevard) en die weer naar noodtrappen leiden, zyn niet gesloten met krukken, wyl de erva ring geleerd heeft, dat het publiek bij paniek de krukken niet altijd in de goede richting beweegt. De krukken zijn daarom vervangen door lichte staven, die, wanneer men er tegen drukt, vanzelf de deuren doen open gaan. En op het tooneel is een alles zins afdoende installatie aangebracht, o. a. een „regen," die zoo noodig het geheele tooneel overstroomt en niet een druppelregen, maar een stortbui zooals moeder natuur het haast niet kan. Het ongeluk wilde echter, dat men zoo hoog (Seinpost ligt op een duin) niet voldoende waterdruk op de Duinleiding kon krygen, zoodat men een zeer kostbare reservoir-installatje heeft moeten aanleggenalles is er op berekend, om in geval van brand „achter" het tooneel zoo noodig op te offeren en de zaal door afsluiting van het tooneel te sparen. Een zeker alleszins juist beginsel, dat, hopen wij, echter nimmer zal behoeven toegepast te worden! Of de courses, die altijd veel vreem den trekken, nog tijdig gered zullen worden, is zeer twijfelachtig. Men weethalf Juni treden de bookmakers- en totalisatorbepalingen in werking en dan is het renwezen hier te lande op geschreven. Dit is geen dreigement van belanghebbenden, maar droeve ernst: na 15 Juni zullen er geen courses op Duindigt meer plaats hebben en ook de andere renbanen zullen wel moeten sluiten, daar het ^renwezen zonder de opbrengst van bookmaker en totalisator niet bestaan kan. Onze rensport is nu reeds bezig zich u België te verplaatsen en de kans, dat er redding komt, schünt, ondanks de zeer welwillende houding van de Re geering, vrij gering; wel Wordt er fewag gemaakt van een voorstel dat e invloedrijke afgevaardigde Van Karnebeek (vader van onzen nieuwen burgemeester) ifi de maak zou hebben, maar de vraag is zéér, of er een meerderheid voor te vintien zal s in de Tweede Kamer en er is in Kamer een groote strooming, die niet op het eens genomen besluit wil te rugkomen, terwijl het ook onzeker is, of de,Eerste Kamer de zwenking zou meemaken. In den Dierentuin hebben er, juist op de warmste dagen, worstelwed strijden plaats gehad. Ik ben er één keer ingeioopen en mijn meening is niet veranderdzulke vleeschsport moest in het publiek niet geoorloofd zijn. Het is kortweg walgelijk om aan te zien, hoe die in meerderheid onooge- lijke kerels zwaar gedecolleteerd en zwaar transpireerend over elkaar liggen te rollebollen. De groote vraag blijft bovendien, of het wel „echt" toegaat kwade tongen en dje zijn hier vrij talrijk beweren, dat het afgesproken werk is, althans de eindstrijd, omdat „onze" Dirk van den Berg het winnen moet. Ik weet niet, wat, er van de bewering waar iszoo op 't oog zou men wel gelooven, dat ieder tracht te winnen, maar ingewijden vertellen U, dat „Dirk" hier winnen moet, ter wijl hij in 't buitenland, niets waard heet. En bekend is ook het verhaal, dat een worstelaar voor de jury werd gedaagd wegens ongeoorloofde grèe- pen (ik meen dat het te Keulen is voorgevallen) en dat hij toen een con tract meebracht, waarin overeengeko men was, dat hij het publiek door gemeene greopen en trucs moest in spanning brengen! Een feit is, en dit pleit wel zeer sterk tegen deze ver tooningen, dat het publiek het meest meeleeft bij dergelijke „gemeene" par tijen en dat het gros der aanwezigen uitsluitend voor de relletjes die daarby voorvallen komt. Enfin, chacun son goütt De man en vrouw, die door venten met brochures en handtastelijkheden tegen de directie van de Haagsche tram, waar zij vroeger als concierge in dienst waren, telkens voor het di rectiegebouw en voor de woningen van eenige hoofd-ambtenaren der tram oploopjes veroorzaakten, hebben thans terechtgestaan. Er is een flinke tijd hechtenis tegen hen gevraagd en het is nu maar te hopen, dat ze een goede straf krijgen, want zelfs de eisch van het O. M. heeft hen niet van verder ageeren afgebracht. Integendeelde relletjes zijn opnieuw begonnen en dit wordt op den duur onduldbaar. Niet omdat eenige agenten steeds een oogje in 't zeil moeten houden dit zou nog het ergste niet zijn, maar het is onduld baar in een geordende samenleving, dat de een den ander op een derge lijke wijze kan hinderen en het leven ondragelijk maken. Ook al zouden de ontslagen concierge en zijn vrouw het gelijk aan hun kant hebben (een bui tenstaander kan dit niet beoordeelen), dan is nog de wijze, waarop zij zich thans wreken, ontoelaatbaar. Nuf zij van hun methode een gewoonte gaan maken, is er maar één middelzwaar straffen, tot ze er mee ophouden. En het verwondert mij, dat een der bladen hier ter stede ook al staat dit niet op al te besten voet met de tram een stuk opnam, waarin eigenlijk de politie de Bchuld kreeg van ae misère. Dit is nu toch waarlijk al te mal. Myno lezers weten, dat ik de politie, waar zij critiek verdient, niet pleeg te sparen, maar in casu heeft zij een waarlijk niet lichte taak, die zij met tact ver vult en waarbij zij allerminst verdient op een dergelijke wijze te worden tegengewerkt. De politie heeft part noch deel schuld aan deze relletjes alleen heeft zij er voor gezorgd en dit is haar plicht dat de heeren van de tram, tegen wie de toorn van den oud-concierge en diens vrouw ge richt is, ongestoord kunnen wandelen als ieder ander burger en niet aan mishandeling blootstaan. Op een der gelijke bescherming heeft een ieder recht. HAGENAAR. Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. De Tentoonstelling van Kleeder drachten, die in de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem geopend ig, werd de laatste week door een, zeer talrijk publiek bezocht, terwijl van verschillende zijden de wensch werd uitgesproken, den duur te verlengen. Als gevolg daarvan zal de Directie de sluiting niet zooals aanvankelijk werd bepaald op 11 Juni, doch 19 Juni doen plaats hebben. Woensdag j.l. verlieten, na een ver blijf van vier weken, 53 kinderen de koloniehuizen „Weezenkas" en „Kin derhuis" van het Centraal Genootschap te Nünspeet. Dank zij het heerlijk schoone voorjaar waren de resultaten van de verpleging schitterend. Donderdag verlieten in opgewekte stemming 125 kinderen, gebruind door de Zon en gesterkt door de heerlijke voorjaarslucht, het koloniehuis „Zwar tendijk" te Egmond aan Zee Vrijdag zijn de koloniehuizen te Nunspeet weer bevolkt door 56 kin deren qit de afdeelingen Apeldoorn, Blokzijl, Groningen, Utrecht I en Rot terdam I, terwijl koloniehuis „Zwar tendijk" te Egmond aan Zee heden, Zaterdag, wederom betrokken wordt door 116 kinderen uit de afdeelingi Apeldoorn, Amsterdam I, Assen, Amersfoort, Beverwyk, Baarn, Dan- tumadeel, Groningen, Heerenveen, Hoogeveen, Leerdam, Oudenbosch, Stadskanaal, Winterswijk en Zutfen. Gistermorgen omstreeks 9 uur ont stond te Rotterdam door onbekende oorzaak brand in een groot tabaks pakhuis van het Leidsche Veem, aan de Wijnhaven Z.Z. 16. Het vuur woedde in een partij gereedschappen en tabaksmanden. Daar uit alle ope ningen van 't groote p&khuis dikke rookwolken naar buiten kwamen had de brand aanvankelijk een ernstig aan zien. Men had het vuur met een drietal slangen in ongeveer een uur onder de knie, terwijl een aantal vaten ta bak slechts waterschade bekwamen, Te Oud-Vossemeer werd een hond van den landbouwer Van Gorsel met een persoon medegegeven eenige uren Noord-Brabant in; hoewel het dier zoo goed als blind was van ouder dom, keerde het acht dagen na zijn vertrek terug. Hoeveel moeilijks het beest wel zal ontmoet hebben, valt te begrijpen, als men weet, dat het.o. m. de rivier de Eendracht heeft moeten overzwemmen; 's morgens lag het trouwe dier weer voor de deur van zijn oude woning. Een inwoner van Middelburg had een politiehond afgericht en was daar niet weinig trotsch op. Om te bewijzen dat het dier van zijn lessen wel degelijk geprofiteerd had, legde hij daarom Woensdagavond in een café zijn zweep op den kop van het dier en noodigde een bezoe ker uit die zweep daar nu eens af te durven nemen. Deze voerde den hond een half pond koekjes en nam toen bedaard de zweep van den kop, waarvoor de hond hem kwispelstaartend bedankte. Toen het dier nu al de hem inge prente lessen tot groote pret der aan wezigen zoo openlijk verloochende, werd de dresseur kwaad en begon een vechtpartij met den man van de koek jes. Even later ging hij met zijn politie hond naar huis en wachtte den ander op. In de Volderijlaagte volgde toen omstreeks elf uur een vechtpartij, waarbij de dresseur een mes trok en daarmee den koekjesman een' paar wonden in het gelaat toebracht. En onderwijl zat de politiehond kwispelstaartend naar het gevecht van zijn baas te kijken. (M. Ct.) Het bezoek van president Fallières. Betreffende het millitair gedeelte van de hulde presidentFaillières tijdens zijn aanwezigheid in de Residentie te brengen, wordt nader vernomen, dat 't zal bestaan uit een taptoe in den geest als ten vorige jare vóór het paleis op den Dam te Amsterdam ter eere van het Belgische koningspaar, is ge houden. Het voornemen zou zijn dat H. M. de Koningin, na afloop van een gala diner ten Hove, zich met den President en verdere gasten zal begeven naar het koninklijk paleis aan den Kneuter dijk tot het aanhooren van de muziek- betooging aan den voorkant van het vorstelijk gebouw. De taptoe zal worden uitgevoerd door tamboers, hoornblazers, staf- trompetters van de corpsen van het leger, uit de pijpers Van het corps mariniersde muziek zal worden ten gehoore gebracht door de Koninkl. Militaire Kapel en verder alle staf- muziek- en fanfarecorpsen der regi menten, mitsgaders de kapel der Kon. Marine en het muziekcorps der Kolo niale Reserve. De Koninklijke en presidentieele stoet zou dan daarna denzelfden avond naar Amsterdam terugkeeren. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10'/s ure. De. H. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7l/a ure. Ds. BER- K-ELBACH v. o. SPRENKEL. Voorm. ten 10 ure. Ds. TEN BOSCH. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Ds.. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Kinderpreek ten 6 ure. Ds. TEN BOSCH. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Da. Geelhuysen. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, "Woensd. 14 Juni, Ds. BERKELBACH v. d. SPRENKEL Van wege de classioale vergadering op den 288ten Juni geen huwelijksin zegening in de Groote Kerk. De Pinkster-collectie heeft opge bracht de som van f 66.47. Aanvragen van werknemers op 9 Juni. 2 kantoor! oopers, 1 kantoorbediende, 1 metselaar, 9 opperlieden, 1 h'outdraaier, 1 machinist, 1 bankwerker, 10 grondwerkers, 8 pakhuisknechten, 6 werklieden zonder vakkennis, Halfwas of aankomende. 3 pakhuisknechten," 1 werkman zonder vakkennis, Leerlingen en jongens. 2 klerken, 2 loopjongens. Aanvragen van werkgevers. 3 timmerlieden, 3 metselaars, 3 stoelenmakers, 2 houtdraaiers, 1 werkmeid, 1 inw. boerenknecht liefst P.G. (2030 jaar oud). 1 halfwas kantoorbediende, 1 rijwielmonteur. 1 schoenmaker, B 1 bakker, 2 zakkenplakkers, Leerlingen en jongens. 1 bakker, 1 tuinknechtje, 1 poeliersjongen. 1V"' X"" v en en overy BOEK A AN KON DIGINÜ. Bij de Hollandia-Prukkerij te Baarn verscheen: „Levensvragen", een bro- churenreeks voor allen die in den geestesstrijd onzer dagen belang stel len, serie V n°. 6. Modern of Orthodox door Dr. H. M. van Nes, Kerkelijk Hoogleeraar te Leiden. Prijs per num mer 40 ct., per serie van 10 n°. f 3. Ome Geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniek van 10 Juni vat de volgende fraaie artikelen foto's: Het nieuwe wagenveer de Maas te Rotterdam, tentoonstelling Victor Bauffe, alpen-panorama's, de kronings-rennen te Derby, het $7,ta nederrijnsch muziekfeest te Dusseidorf, pestbeatrijding op Java, de inspectie reis van Z. K. H. Prins Hendrik, Koninklijk bezoek aan Amsterdam, personalia, kroniek, feuilleton, carica- turen. Het Leven van 6 Juni geeft mooie foto's van het bezoek van Prins Hen drik aan „Texel", de nieuwe telefoon centrale te Amsterdam, Wijnmalen op de Volewijkslanden over het IJ, het schimmenspel „de Vrouwenmode" van Co Breemar met tekst van het Ka merlid Duij8, de nieuwe burgemeester van den Haag, valsche munters, wa genveer te Rotterdam, schetsen en 'euilleton's. De Prins van deze week opent met het portret van den nieuw benoemden burgemeester van den Haag. Verder zijn opgenomen foto's van de Vecht streek, bestrijding van de pest op Java de roeiwedstrijden bij Gent, de vlieg wedstrijd ParijsRomeTurijn, het 700-jarig bestaan van de Kathedraal te Rheims, de Zuiderkerk te Amster dam, proeven met een nieuw redding middel te Amsterdam, bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan Wierin- gen en Texel, personalia, schetsen, roman, vervolg en het kindernummer het Prinsesje. De verwekker van mond- en klauwzeer gevonden Naar het Zentralbla^t für Bakte- riologie meldt, heeft voor eenigen tijd dr. J. Siegel met ondersteuning van het Pruisische Ministerie voor Land bouw bloed- en melkonderzoekingeil ingesteld bij pas door mond- en klauw zeer aangetast vee en is het hom ge lukt hierbij in reincultuur een micro organisme te verkrijgen, dat hij reeds vroeger had waargenomen, maar niet had kunnen kweeken. In het Berliner tierartzliche Wochenschrift wordt door dr. Nicolaas, Siegel's opgave bevestigd. Zijn conclusies luiden, dat in het bloed van door mond- en klauwzeer aange tast vee regelmatig micro-organismen voorkomen, die morphologisch over eenstemmen met de door Siegel gevon den zytorrhyteseokken. De organis men groeien in den beginne zeer slecht op de gebruikelijke voedings bodems, pas na veertien dagen is een merkbare vermeerdering in bouillon- culturen vast te stellen. Op ager-ager gelukt hiet aanleggen van culturen eveneensook hier is de groei spaar zaam in de tweede generatie als er aanpassing heeft plaats gevonden ietwat rijkelijker. De op ager ge kweekte zytorrhyteseokken zijn vol komen identiek met die, welke in het bloed van het zieke dier voorkomen. Alhoewel, met dit al is hot bewijB nog niet geleverd, dat de bewuste cokken de verwekkers van mond- en klauwzeer zijn. Eerst een enting zal moeten bewijzen, of ze in staat zijn bij gezond vee het Inden te veroor zaken. (N. T. v. Melkh.). 10 Juni. 8 u. Circus Schumann, Markt. Groote Voorstelling. 10 Juni. Cafó het Schaakbord, half negen, driemaandelijksche algem. vergadering vereeniging „Provi- dentia". 12 Juni. Café het Schaakbord S'/ï u. Ledenvergadering der Vryzinnige Kiesvereeniging „Gouda". 16 Juni. Jaar-Verg. der Goudsche Zwemclub. Bespreking van de Bestuursvoorstellen voor de Int. wedstrijd. Cafó „Harmonie" Markt. 16 Juni. Cafó Harmonie, 8 u., alge- meone vergadering Onderlinge Brandverzekering Mij. „Gouda". 3 Juli. Gebouw van Bouw- en Wo ningtoezicht aan de Spieringstraat 's namiddags 2 uur vergadering van de Commissie van Armenzorg. Beleefd verzoeken wij geregeld tijdig mededeeling te mogen ontvangen van vergaderingen, concerten, vermakelijk heden enz., om deze dan in onze agenda te vermelden. 5fA.8J.ft AA A A A AAAAAAA$? 25JABIGË EEHTYEWSMIü VAN J. H. VAN STRAATEN EN A. M. G. BREUKEL op 24 Juni 1911. Receptie 24 Juni van 1—3 uur. Bleekerssingel 69. Heden overleed onze geachte Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer in den ouderdom van 80 jaar. J. H. DE WILDE. A. E. W. DE WILDE— Smit en Kinderen. Gouda, 9 Juni 1911. Verschenen bij J. VAN BENTUM ZOON te Gouda: VOOR DE door H. B. H1JLKEMA, Zuivelconsulent, Utrecht. Uitgave van de „Vereeniging tot bestrijding van Knoeierijen in den Boter- en Kaashandel'. By alle Boekhandelaren verkrygbaar. IIK OP Beschrijving- der beroemde geschilderde Kerkglazen VAN DE TE BENEVENS de Geschiedenis der SI. Janskerk, der Glazen, der Cnrlanleekenlngen enz. EN EEN LEVENSBERICHT DER Gebroeders CRABETH, 1 DOOR Lid der Kon. Academie van Beeldende Kunsten enz. KunstschilderArchitect en Directeur der Academie van Bouwkunde ie Utrecht. rit us au cèxï. A. BRINKMAN Ai ZN., lIHgeiers, Gouda is proefondervindelijk de BESTE, en volkomen ONSCHADELIJK APELD00RN-H0LLAND. -V MARKT 7. Telt. 268. Steods voorradig gegarandeerde 'gebruikte PIANO'S en ORGELS. SNAREN en*, voqr alle Instrumenten. Het bestuur der Afdeeling„Gouda" van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" brengt ter algemeene ken nis van de Leden, dat het Magazijn van verple- gingsartikelen is opengesteld en op de nader toe te zenden voorwaarden artikelen van ziekenver pleging zijn aan te vragen bij den Magazijnmeester K. AKKERMAM, wonende Westhaven Mo. 13. Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF, Voorzitter. C. J. M. KROON, Secretaris. Gouda, 9 Juni 1911.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2