pe*s L hits h STE. iRNHEM. 50e Jaargang. No. 11585. Vrijdag 16 Juni 1911. en □Bxxïtexi KENNISGEVING. Buitenlandsch. Nieuws. KENNISGEVING. FEUILLETON. DE MAN IN ‘T GRIJS. iin’s Inkt |k de BESTE. SCHADELIJK iOLLAND. knevel ORATORIUM DIA" Rotterdam. .ap«» turen AL” 1/Tïeix-w-s- ezi. -^.d.-v-ertexxtie"bl4ud. voor G-oxxd.su ezx OxxxstxeZcezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon latere. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. f 1.25 (Wordt vervolgd). n A Zn., Goud.. |W Nieuwe abonné’s ontvangen de GOUDSCHE COURANT tot! Juli gratis. ONG, Coiffeur, 81. akjes Shampeo- R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. or gebruik van nze beroemde P. DE MINK, - Telefoon 274. ;czin Mlkreken OE COLOGNE, i Dom zuKöln, jofdpijnper fl. 25. Zakflacons ithode. Volko- n succes, geld md tegen SKKEN mding franco na ontvangst 0.75 (ook post- 0.90. en de uitwer- n. Indien na jg niet geheel reren wij den jr gebed gratie, jïkomen ver- ts iN DANTZIG, Markt 43. i. HOOGEN. ABSHOVEN. )IE8f. 17- aflevering. BURGEMEESTER en WETHOU DER® van GOUDA brengen ter al gemeen© kennis, dat op Maandag den 19 Juni aanstaande, aan vangende des voormiddags ten 10 ure, eene Algemeene Collecte met open schalen aan de huizen zal geschieden ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. Namens de Commissie van bedoeld Fonds brengen zij den Ingezetenen in herinnering, dat de Collecte plaats heeft, niet om datgene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buiten gewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oor logen, lijf en leven voor het Vader land hebben veil gehad, waarom zij vertrouwen, dat een ieder door het schenken van eene milde gift, zal willen medewerken tot bevordering van het goede dool. Gouda, 16 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voorn., R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. een algemeene staking de staking Aan de mynen in Zuid-Wales kracht bij te zetten. In buitengewone vergadering byeengekomen heeft het bestuur van het Britsche verbond dat verzoek af gewezen, zeggende dat in de schik king, die het in April hoeft goedge keurd, de oplossing van het geschil ligt- der Goudsche reking van de n voor de Int. irmonie” Markt, mie, 8 u., alge- ng Onderlinge Mij. „Gouda”, mie” 3uurn.m. dering voor de ing van beneden icier gepension- van Leger, Ma- Weduwenzorg). orgenrood” des denvergadaring ,De Dageraad”. Bouw- en Wo- e Spieringstraat mr vergadering van Armenzorg. ij geregeld tijdig ontvangen van en, vannakeltjk- du in onre BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA, brengen ter ken nis van de ingezetenen dat het 2® Suppletoir Kohier voor de heffing van schoolgeld op de Bur gerscholen in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1910, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, in afschrift gedurende vijf maanden voor een ieder ter lezing is nederge- legd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invorde ring is toegezonden aan den Gemeente ontvanger. GOUDA, 16 Juni 2911. Burgemeester en Wethouders voor- noemd, 57) Silas Hempel klauterde, gebruik ma kend van dezelfde gaping, waardoor de vreemdeling verdwenen was, voor zichtig tusschen de struiken door de helling af. Links van het smalle pad, dat de onbekende volgde, verhieven zich hoo- pen van haver. Ze boden Hempel eene uitstekende dekking, ofschoon het niet te veronderstellen was, dat de an dere zich vervojgd geloofde. Hij stapte rustjg, in een matig tempo voort, zonder zelfs een enkele maal om te kijken, tot hij aan het kruis punt kwam, waar de weg van Abtis- Zendorf naar Wendorf leidde. Hier, bleef de nachtelijke wandelaar besluiteloos staan, dacht eenigen tijd na en koos ten laatste toch den rij weg, die midden door Wendorf liep, nadat hij eerst zijn hoed nog wat die per over de oogen had getrokken. Met koortsacntige spanning volgde Hempel hem. In Werndof toch ston den straatlantarens. Als het hem eens gehikte, zonder dat het opviel, den Engeland. Een kroningsgedicht van den Mikado. Onder ds leden van het Japansche bijzondere gezant schap, dat tot deelneming van de aanstaande kroningsfeesten in Londen is aangekomen, bevindt zich de Ja pansche hofpoëet Boifoe Takasaki, die in opdracht van den Mikado den Ko- ning een door zijn souverein zelf ver vaardigd kroningsgedicht zal over handigen. Beifoe Takasaki heeft het keizerlijke gedicht in het Engelsch overgezet. Aan Koning George zal het in een kostbare map zoowel in het Japansch als in de vertaling worden aangeboden. Dezer dagen besloot het bestuur van het Mijnwerkersverbond van Zuid- Wales, het Mijnwerkersverbond van Groot-Brittanje uit te noodigen door man voorbij te loopen en een blik in zijn gezicht te werpen I Hij verhaaste zijne schreden en toen de man in ’t grijs de eerste huizen van Wendorf bereikte, bedroeg de ajstand tusschen hem en zijn vervol ger nauwelijks twintig schreden. Heel duidelyk zag Hempel de omtrekken der elegante gestalte, zelfs de snit der kleeding liet zich onderscheiden, het gezicht alleen niet, daar de vreemde ling dit met de grootste zorgvuldig heid verborg. Een boer kwam hem tegen. Juist onder de groote lantaarn der herberg moesten ze elkaar ontmoeten. Maar de vreemdeling voorzag dit, verliet den straatweg en ging ia de diepe schaduw der huizen verder. Hempel werd steeds meer gespan nen. Waarheen ging de man Waarom ontweek hij de menschen Het dorp was bijna ten einde en toch scheen hij niet van plan een der huizen binnen te treden. In zijn yver en bezield door den wensch, het gezicht van den man te zien, was Hempel nu kort achter hem. Plotseling echter bleef de vreemde ling als met een ruk staan, drukte zich tegen den geheel in de schaduw liggenden muur van een huis en wachtte, tot zijn vervolger hem voorby gegaan was. Daarby hield hy zyn hoofd 'zoo diep in den kraag van zijn overjas verborgen, dat Silas niets zag dan de witte punt van den neus en twee fonkelende oogen, die zich scherp op hem richtten. Schynbaar onverschillig, met het onnoozelste gezicht van de wereld slenterde hij langs den man heen en sloeg onmiddellijk daarop rechts af een smal straatje in, dat tusschen de huizen door liep. Achter een hoek bleef hij luisterend staan. Wat hij verwachtte, gebeurde de man ging verder en wel sneller dan eerst. Nog eenigen tijd hoorde men zijne schreden op het steenen plaveisel voor de huizen, daarna ver stomden ze plotseling. Hij had het einde van het dorp bereikt en ging nu op den zandigen bodem verder. Door zijn manoeuvre had Hempel gewonnen. Hij wist nu, met negen tiende zekerheid, dat de een zame wandelaar de door hem gezochte grijs was. Dezelfde, die i Venetië ontsnapte. In het voorbijgaan had hij zeer dui delijk een sterke carbollucht bespeurd, die van den man uitging. Het was dus by na zeker, dat het de patiënt uit het hospitaal met tie nog niet ge heelde schotwonde was. Terwijl hy nu snel, door de schaduw (iOIIMIIE COURANT PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsbladw 1.50 Idem franco per posti 90 5)^ Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange jig fï? Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren heeft zij veel van haar populariteit ingeboet en bij de thans gehouden verkiezingen heeft zich de ontevreden heid eens goed gelucht. Bij eerste stemming zijn thans slechts 2 van haar candidzten gekozen, tegen 18 bij een vorige verkiezing. Haar stemmen aantal is met 40000 terug gegaan, die door de vrijzinnigen eii sociaal-democraten zijn gewonnen. En dit verschijnsel is niet enkel waar te nemen in Weenen* maar ook in alle andere steden in Neder- en Opper- Oostenrijk. De Chrittelijk-sociale partij is geworden een boerenpartij, een partij zonder leiders, want zelfs geen van deze als Prins Liechtenstein, mi nister Weisékirchner, minister Gzss- man, de president van het Huis, dr. Pattai, zijn bij eerste stemming ge kozen. Wanneer do ’vrijzinnigen en sociaal-democraten elkaar by de her stemming helpen, dan is er kans op dat nog ïfienige zetel van do 186 waarover herstemming moet plaats hebben, de conservatieven zat uit werpen. De regeering die met angst en vreeze den uitslag van de her stemmingen tegemoet ziet, doet haar uiterste best om alle burgerlijke par tijen voor de aanstaande herstemming te bewegen tot een samengaan tegen de sociaal-democraten. Of het haar echter gelukken zal, de ontstemming onder de kiezers oolr-weg te nemen, zal nog te bezien staan. Een bisschap op den Index. Groot opzien baart in Hongarije een besluit van do Index-Congregatie, waarbij drie werken van den bisschop van Stuhlweissenburg, dr. Prohaszka, op den index zjjn geplaatst. De werken van dr. Progaszka heb ben in Hongarije een grooten opgang gemaaktvooral zyn boek „Mehr Friede” bedoeld als tegenhanger van dr. Keppler’s boek: n„Mehr Froude”, is in de Oostenrijksche landen en Duitschland veel gelezen. Dit boek is thans voor de katho lieken verboden geworden. En daar door is bisschop Prohastka, die in Hongarije algemeen bemind wordt door do katholieken, foiteliik door do kerk veroordeeld. Dit wokt te meer verwondering daar Ottokar, Prohaazka oen leerling van hot „Collegium Gor- manicum” te Rome is, tot de bijzon dere beschermelingen van kardinaal Bteinhubor 8. J. behoort, on door don Paus, Pins X, zelf tot bisschop ge- wfid is. In een telegram uit Boedapest wordt gezegd De plaatsing der werken van ar. rrohaszkn op den index wordt in de Hongaarsche pefa eenstemmig ver oordeeld en heeft oo|c in bisschoppe lijke kringen een slechten indruk ge maakt. De Prins-primaat Vaszary is voornemens te Rome atappea tegen dit besluit to doen. Amjcbika. Juffrouw Eva Hunter, een niet-onbe middelde New Yorkacho dame, en oen jeugdig ingenieur, Bayliss Walker, hebben er zich een reis van 3000 K.M. voor getroost om zich in den manen- schyn op den top van een eenzamen heuvel in California, in den echt te laten verbinden. Het was twee jaar geleden op dien heuvel geweest, dat zy zich verloofd hadden. Tweehonderd vrienden vergezelden het paar en den bejaarden dominee naar den top. Maar hot pad naar boven was zoo steil en moeuyk, dat de predikant ge- ruimen tijd moest uitblazen voor hij weer voldoendo op zyn verhaal was gekomen om de trouwplechtigheid te leiden. De aanwezigen verklaarden later, dat zy nooit zoo iets plechtigs hadden bijgewoond als dozo huwelijks voltrekking in den maneschijn. Het gaat den conservatieven in Europa niet erg naar den wensch. In het eene land na het anderen krijgen zij den grootsten tegenslag. De demo cratischo strooming neemt steeds in diepte en breedte boe. In Spanje is het conservatieve kabinet Maura ver vangen door het vooruitstrevende ka binet Canalejas met als tusschenstation het kabinet Moret. In Portugal is de omwenteling een einde gemaakt aan de clericaal-conservatieve overheer- sching. De Engelsche liberalen rekenen dus voor goed af met de hoogmoe dige Lords. In Italië verving het meer vooruitstrevende kabinet Qiolitti het voorafgaande kabinet Luzzatti. In België wierp het liberaal-sociaal demo cratische kartel het clericale kabinet Schollaert omver. In Duitschland ver wijten de conservatieven de regeering dat zij steunt op de sociaal-democra ten en vandaag zyn de uitslagen van de verkiezingen in Oostenrijk-Honga- rye bekend geworden, die bewijzen, dat ook daar de democratische idee verder is doorgedrongen. Ook hier hadden de conservatieven een politiek gevolg, die zoo drukkend was voor aen minderen man, dat er wel een tegenstrooming moest komen. Vooral de partii der Christelijk-socialen, een party, die feitelijk niets anders was dan een conservatieve, had in de laat ste jaren een belangrijke rol gespeeld. Sedert den dood van Lueger, den vorigen burgemeester van Weenen, der huizen gedekt, weer in do vroegere richting voortschreed, trachtte Hompel te raden, wat den man hierheen leidde. In plaats van zoo snel mogelijk naar Napels te reizen en zich daar naar Australië in te schepen, zooalu toch zgne veiligheid dringend eischte, keer de hij na zijn afwezigheid van oenige weken terug naar de plaats zijner misdaad, waar elke minuut hem nood lottig kon worden. Hij had zich zelfs de moeite niet gegeven zijn uiteriijk te veranderen Zoo dwaas en onbegrijpelijk scheen deze handelwijze, dat Hempel zich vraagde, of hij misschien met een krankzinnige had te doen. Door dit aan te nemen werden zeker ook vele andere dingen ver klaard. Intusschen was de vreemdeling weer bij een kruispunt gekomen. Links ging de weg over weiden naar WiMon, rechts langs eene week naar Grunau. Zooals Hempel verwacht had, sloeg de man in ’t grijs den laaUten weg in. Maar weldra verliet hij detcen en ging een smal voetpad op, datzooals Hempel wist, in een boog om Grunau liep, daarna, het bosch van Grau^negg doorsneed en eindelijk uitkwam op den weg, die van Grunau naar het huis der vermoorde weduwe Bëcker leidde. Duitschland. Toen de Duitsche kroonprins zich gistermorgen te Berlijn in een auto mobiel naar den rijkskansolier wilde begeven, werd hij aangereden door een motorwagen van Charlottenburg komende. Het rechter achterwiel brak. De kroonprins bleef ongedeerd en zette zyn .tocht voort in een huur-auto. Rusland. Uit Myslowitz wordt aan de Lok*l Anzoiger gemeld, dat oen troep roo- vers in het administratiegebouw van een naphta-bron inbraken, den kassier vermoorden en ongeveer 25.000 roe bel medenamen. Vknrzuzla. De vroegere Italiaansohe kruiser Umbria, die nu als Haïtiaansoh schip den naam van Président Antoine Si mon draagt, heeft mot Castro aan boord in de Cubaansche wateren het anker uitgeworpen. Het schip, dat de Duitsche vlag voert, heeft veel oorlogs- materieel aan boord. De regeering te Washington heeft de landing van Castro ten strengste verboden. Zij wil zoo noodig oen kruiser naar Midden-Amerikaansche wateren zenden om hot oog op hem te houden. Het ministerie van buiten- landsche zaken is van plan, om in samenwerking met Duitschland, Enge land, Frankrijk en Nederland on in overleg met de regoeringen van Co- lumbiö, Panama en Venezuela pogin gen in het werk te stellen, ten einde de vestiging van een nieuwe heer schappij van Castro in de Venezolaan- sohe republiek te verhinderen. Oostenbuk-Hongarub. Vannacht is er een hevige storm over de Dalmatische Zee losgebroken. Een Grieksche bark ia met haar be- Op een zeilschip w do maat omge waaid en heeft den kapitein gedood. Men vreest voor veertig visschers, die op zee waren. Te Triöat heeft men tot nog toe twintig lyken opgevischt. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze legen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bü vooruit betaling elke regel meer 6 etsReclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETH0Ü- DERS der gemeente GOUDA, Overwegende dat in deze Gemeente en de omstreken onder het vee vele gevallen van Mond- en Klauwzeer voorkomen Gelezen een schrijven van de Ge zondheidscommissie Bevelen de ingezetenen bij vernieu wing aan om geen melk in onge- kookten toestand te gebruiken. GOUDA, den 16“ Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voor- noemd. R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Silas aarzelde, of hy hem volgen, of den kortoren wog ovtr Grunau kiezen zou; eindelyk besloot hij tot het laatste. Daar waar het voetpad op den groo- ten weg uitkwarn, stond een kapel letje door vlierstruiken, omgovon. Hot bood een uitstekende schuilplaats aan. Hempel zocht onder do vlierstruiken een plekje uit, vanwaar uit hij hot voetpad tot aan de plaats, waar het ’t woud inliep, kon zien. Het duurde echter ruim twintig minuten, voor de gestalte van den onbekende verscheen. Toen hij naderbü kwam, bemerkte Hempel, dat hij reeds zeer vermoeid moest zijn, want hy ging langzaam en dreigde meer dan eens te zullen struikelen Op het voetbankje, dat voor den ingang der kapel was geplaatst, zonk hij met een zucht neer on Het het hoofd op beide handen rusten. Zoo bleef hij omtrent vijf minuten roerloos zitten. Zyn gezicht kon Silas, ofschoon hy maar weinige schreden van hem af op den grond lag, ook nu niet zien. Eindelijk stond de vreemdeling weer op en vervolgde zijn weg. Hij ging recht naar het huis met do groene blinden. plotseling. Hij iet dorp bereikt op den zandigen bodem verder. toch iets negen man in ’t Kockstein in

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1