GROOTS EXPOSITIE IIUMBEK". IMMERS O. alléén verkrijgbaar bij P. IÏÏLLEÏAN. ADVERTENTIES. ZBixiten lax-d. Buitenlandsch, Nieuws. Brieven uit de Hofstad. Lxxxvn. IBInxxexxleixxa.- TJlt d_e DPers. VKR6AD8IIN6 VM DtRUUSTlUAD ZOMER 1011. D. SAMSOM. WUiiiftitiiuiius ÜS-JUIGK KITVKIim Vraagt prUscoor&alca ei InHcbtlagei. Dit I» bes) er* voor onze defensie, BUter zoo mogelijk nóg erger voor het prestige der Regeering, die wagrlijk zulk een stoot niet ver duren kon. Kr is een steende los geraakt in de coalitie, constateerde dr. Kuyper droogweg. Kn deze steen is neergekomen op de hoofden van de verantwoordelijke Ministers Het kabinet Honia in Frankrijk if' nooit oen heel lange levens- duor voorspeld. Wel haalde het by zijn optreden oen groot aantal stommen op zyn motie van vertrouwen, maar ai heel gauw bleek het kabinet te weinig vastheid te bezitten om een langen levensduur beschoren té zyn. Die vastheid van handelen dat on zekere in zyn optreden kenmerkt zich het allerbest by de houding die het kabinet inneemt by de kwestie in ket Ghuinpagnogebiod. De vyanden van het kabinet hadden den dood van Berteaux een niet onwelkome gelegen heid gevonden om er op aan tedrin gen dat het kabinet aou aftreden. We hebben toendertijd van die geruohten melding gemaakt. Ken kabinet mot een zieken minister president was volgens hen een onmo- golijkheid. Enfin, de zaak is gebleven aooals ze was, hoewel zeer goed merkbaar was, dat de leiding ont brak. Het niet naar den sin kunnen wer ken aan de vraagstukken, die om een oplossing roepen, souden zelf ook soo ontmoedigd hebben, dat hy er aan daoht af to treden. Vooral do kwestie Over Marokko moet het kwestie groote moeilijkheden hebben bezorgd. Het moet namenlijk gebleken syn, dat er van het eerste Marokko-confiict nog een aantal overeenkomsten door Del- oassi gesloten, In*tonden die telkens nieuwe (verwikkelingen in het leven roepen. Daarbij komt, dat ook oudere minis ters niet ongaarne hun ambt zouden neerleggen. Het allervreemdste van het geval is eohter, dat sommige ministers, met name Caillaux, den heer Monis tot aftreden trachten over te halen om zelf als formateur van oen nieuw kabinet op te treden. In deze verwarring hoeft do regeering betrek kelijk weinig uitgericht tegen de troe belen in het Chain pagogebinJ. Hot is dan ook geen wondor, dat tot zelfs zij, die het kabinet zeer ge zind zyn, dezen toestand onhoudbaar achten. Zoo b. v. de „Radical", het offioieele orgaan van de radicale partij, een blad, dat de regeering tot nog toe krachtig steunde, ook dit blad b. v. schrijft, dat wanneer de toestand in de wijnboawersdistricten voortduurt, men oen toenemende desorganisatie in het geheele land sou kunnen ver wachten als gevolg van een onver- geeflyko inactiviteit van de regeering. Vorder schrot ty dat de party niet kan dulden aat haar arbeid door dagelyksoh zwenken en weifelen wordt gecompromitteerd. Het blad spreekt Nier vergiften wntroomn den lijder zijn gezondheid geluk en leven. De nieren zyn de belangryiuto or ganen van het lichaam, omdat zij het bloed filtreeren. Wanneer zy gezond zijn, dragen zy zorg voor de afschei ding van allo vloeibare onzuiverheden uit hot licham. Zij zün daarentegen ziek, dan is het geheele lichaam ziek, omdat' het bloed de onzuiverheden op zyn weg door het lichaam modedraagt en ziekte in plaats van gezondheid en kracht met zich brengt. Duizeligheid, rugpijn, rhonraatiek schele hoofdpijn, waterzucht, ontsta king van do blaas, hevige lendanpyr bij het bukken, slapeloosheid, enz. wor den veroorzaakt door de onzuiver heden in het bloed, die de nieren eruit hadden dienen te verwyderen. Een goede gezondheid kan slechts ver kregen worden, wanneer deze belang- rijko organen gezond zijn. Het bloed moot fnsch, rem en zuiver ziin. Foster's Rugpyn Nieren Puien ge nezen de nieren en verwyderen de ziekte-verwekkende stoffen. Zü ge nezen dp gevolgen van zwakke of zieke nieren, doordat zy de nieren genezen. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers erop attent, dat op iedere doos de handCeekening van James Foster dient voor te komen. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te Gouda verkrijgbaar bij de heeren Wolff Co., Westhaven 11. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1*76 voor één, of f 10. voor zes doozen. nog de hoop uit, dat Monis spoedig hersteld zal mogen zün. De vorm van het geheele artikel is zoo, dat het veel lykt op een uitnoodiging aan den heer Monis om de leiding mmr uit handen te geven. In parlementaire kringen verwacht men dan ook binnen niet al te langen tiid het aftreden van dit kabinet. De laatste dagen is het wel eenige dreigende inteipellaties te boven gekomen, maar slechts haar draaien en keeren heeft het de regee ring mogelijk gemaakt het hoofd boven water te houden. Lang kan het zoo niet blyven. POBTUOAL. De Kölnische Zeiting bevat een vrij uitvoerig verhaal van de anarchie die sinds het ontstaan van de Portugeesche Republiek zou heerschen in Porto geesch-üost-Afrika. De gouverneur Freire D'Andrade was vervangen door den republikein Freitas Ribeiro, die tot dusver haven kapitein was. De vreemdelingen en de beschaafde klassen zouden echter de terugkomst van D'Andrade wenschen, omdat Ribeiro's bestuur ontevreden heid wekte, vandaar allerlei troebelen en geschillen in de kolonie. Het ver haal ziet er een beetje tendentieus uit. Japa tt> Nadat bekend was gemaakt, dat China een groote leening met vier groote mogendheden had gesloten, werden in de Japansche pers heftige protesten gehoord, omdat de Japansche belangen in Mandsjoerijp door deze leening benadeeld zou zyn. Thans heeft zich de Japansche minister-president KaUoera tegenover een Japansch journalist afkeurend ovei dit „chauvinisme" uitgelaten. Wan neer werkelijk de bij verdrag ver kregen rechten van Japan worden verkort, dan zou hy, KaUoera, niet aarzelen daartegen op te tredon. Maar hy zou de laatste zyn om zich te yer- zetton tegen het voornemen om een deel van net geld der nieuwe leening aan te wenden ton behoeve van Mand- sjoerije. Dit land toch was Chinoesch gebied en de Japansche politiek van de opendeur blyft thans eveyals tot dusver gehandhaafd. Tubkuk. Do Times verneemt uit Oettinjo Montenegro vat de amnestie, die Tur- kije den Atbanoezen verleent, sceptisch op, naar aanleiding van wat er met de vorige amnestie is voorgevallen en van wat Torgoet pasja te Skoetari heeft gezegd. Er liggen daar nu 45,000 man Turksohe troepen met 80 vuur monden. Niettemin zei Torgoet aan de consuls, dat hy eerlang 90,000 man onder zyn bevelen zal hebben, met 190 stukken geschut. Dat zal vol doende zyn, voegde hy erbij, om Montenegro onzijdig te houden. Montenegro zegt, dat het onzijdig zal blyven, maar de voortdurende op hooping van Turksohe troepen aan de grens zou de Montenegrijnon zoo kannen opwinden, dat de koning niet in staat zou wezen ze tegen te houden. Er komen naar de Daily Chro- niole uit Konstantinope! verneemt onrustbarende beriohtoii uit Armenië. De Koerden houden er weer huis, plunderen dorpen, vermoorden Ar- meensohe mannen, vrouwen en meisjes. De Porte heeft aan de Armeensche Kamerleden beloofd, krachtige maat regelen te zullen nemen. Tubkijk bn Momtsnrübo. De Montenogrynsche zaakgelastigde heeft van de Porte geëisoht, dat de Turken de heuvel Pesero, die op Mon- tenogrynsch gebied ligt, sullen ont ruimen en de verdedigingswerken, die zy op Montenegrynscn gebied hebben aangelegd, sullen sloopen. Het vertrek van de Ttftkache leden der militaire Montenegrynsch-Tiirk- sche grenscommis8ie is uitgesteld tot de benoeming van de Montenegrijn- scbe loden. Hetgeen geschied is bh het jongste uiteengaan der Tweede Kamer heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de bepaling, dat de Kamer niet beraad slagen mag, indien niet de helft der leden (51) aanwezig is. Het is een oude geschiedenis, die nog altyd nieuw is en die hoe langer hoe meer om een oplossing vraagt. De Grondwet en het reglement van orde voor de Kamer gaan uit vah de theorie, dat voorkomen moet worden, dat een minderheid voor overrompelingen. In theorie moge dit juist zyn, de practyk leert, dat de vooraf samengestelde agenda's der vergaderingen zulke plotselinge voor stellen vrijwel onmogelyk maken en bovendien zou een meerderheid, die onder zulke omstandigheden gedu peerd is geworden, zich zeker niet ontzien in een volgende vergadering op de genomen beslissing terug komen. Hoe dit zij, de tegenwoordige be paling voldoet zeker niet aan de be hoefte en is slechts schijn. Behoeft het nog verklaard, dat by oen aan wezigheid van een goede 50 leden, het zeer wel kan voorkomen, dat de minderheid de meerderheid de wet stelt? Het hangt er- dan natuurlijk slechte van af, wie er wèl' en wie er met zijn. Dat een parlementaire meer derheid, door slecht op te komen, bij een of andere beslissing in de min derheid kan komen, spreekt vanzelf. Maar erger is, dat het voorschrift der hoogste staatswet haast iederen dag, dat de Kamer bijeen is, wordt over treden door de Kamei-zelve, wier leden toch allen den eed of belofte van trouw aan de Grondwet hebben afgelegd. I)e Grondwet wil dat er minstens 51 ledon aanwezig zijn om te kunnen beraadslagen. Goed, zegt de Kamer, dio zijn er, als zij de pre sentielijst hebben geteekend! Nu laat ik de vraag daar, of een Kamerlid ter vergadering is, indien hy in de koffiokamer zit te lezen of te werken. De bedoeling moge zyn, dat men in de vergaderzaal is - in geen Parle ment kan men verlangen, dat men steeds naar iedere redevoering van tot z luistert (dat is de bedoeling van den redenaar ook in vele gevallen nieteen Kamerlid moet zich buiten de vergaderzaal kunnen verwyderen. hij heeft menschen te ontvangen, brieven te schryven, stukken te lezen enz. enz. en al in deze gevallen blijft hij onmiddeliyk bij de handmoet er gestemd worden, dan gaat er een bel letje en verschijnt hij op het appél. Een heel ander geval wordt het echter, wanneer men het Kamerge bouw verlaat, zoodat men in de on mogelijkheid komt om aan eenige be raadslaging of aan het nemen van eonig besluit mee te werken. I)an be hoorde men toch zeker niet „geacht te worden aanwezig te zijn. En dit nu geschiedt dagelijks in ergerlyke mate. De Voorzitter mag niet beginnen, alvorens er 51 handteekeningen op de presentielnst staan. Daarop wordt dik- wyla een kwartier, soms wel een half uur na het officiëeie aanvangsuur ge wacht zün er dan nog niet genoeg, dan worat de „byeenkomst" (want een „vergadering" is het dan niet) pend, de namen der aan- en af wezige leden door den griffier onhoor baar afgedraaid en de vergadering opnieuw byoengeroepen tegen een later uur, als wanneer de nog ont brekende mannetjes opgeklopt zyn. Maar gewoonlnk is de Kamer een kwartiertjo na 1 act op de agenda ver melde uur wèl „voltallig." Wel ziet men dan soms bij de opening slechts héél enkele Kamerleden in de zaal, maar de presentielijst, weet U, is in ordedie vermeldt er 51Sommigen ziet men hoelemaal niet binnenkomen zy komen eenvoudig even hun hand- toekening plaatsen, om daarop dadelijk weer te verdwynön. De ondorgeteekende kent se op zijn duimpje, lederen zittingsdag naar de Kamer gaande, kom ik ze geregeld tegen in de omgeving van het Kamer gebouw, de volksvertegenwoordigers, die dan reeds voor ae vergadering zelfs geopend is afmarchoeren om de rest van den dag aan hunne zaken van een oogen- blikkelyk in haar voordeel zünde sa- I menstelling gebruik sou kunnen maken «omen, loowel door het grooter aantal ^wijden of te profiteeren van de heeriyke zomerlucht; zy hebben ge teekend, de zaak is dus gezond I Het ongeluk wil eohter, dat zoodra er een stemming wordt uitgelokt, die men niet tot later wil uitstellen enl het blykt daarbij, dat het vereischte laantal er niet is, de vergadering go- sloten moet worden en zoo is dan ook verleden week het weinig stichtelyke schouwspel voorgekomen (over de nog minder stichtelyke ruzie, die er op volg-| de, zwyg ik maar liever) dat de Min. van Fin. een door hem scherp aangevallen amendement ten slotte overnam, omdat Ihij onder syn redevoering per bode een briefje van den President had ge kregen, dat het mis was I De President heeft daarvoor een eenvoudig contrö- lemid^eleen der boden telt de hoeden als het spaak gaat loopen en soo is het menigmaal voorgekomen, dat een volksvertegenwoordiger zich wilde ver wyderen, doch op hoogveresrend ver langen nog wat bleef, omdat hü anders de Kamer onvoltallig zou ma Jeep. Nu is het geneesmiddel echter niet eenvoudig. De arbeid van een Kamer- lid is in de laatste jaren, teer toege ver gaderda gen als door het vele werk in commission en af deelingen. Had men nh in de Kamer slechts politici, die niets anders te doen hadden dan hun Kamerlidmaatschap de Hemel beware ons land voor zulk een Parle ment zoo ware er minder bezwaar om tegenwoordigheid te eischen, mam- gelukkig zyn er nog tal van Kamer leden, die zich ook buiten de Kamer verdienstelijk maken. Stelt men hierop terecht prijs, zoo dient er ook rekening mee gehouden, dat voor dezulken het vlakweg onmogelijk is, om er altyd bij te zijn zij gaan na, wannéér hun tegenwoordigheid vereischt wordt voor belangrijke beslissingen of voor debatten, waaraan zij wenschen deel te nemen. Natuurlyk kan men van meening zijn, dat een Kamerlid als regel bij iedere vergadering van het begin tot het eind dient te zijn, maar de practijk loert, dat dit onmogelijk is by een veelzijdige samenstelling van het Parlement. Ik zou er daarom het meest voor gevoelen, dat die bepaling over de aanwezigheid der meerderheid een voudig geschrapt werd. De komende Grondwetsherziening zy moge dan wat eerder of later komen biedt een goede gelegenheid om deze zaak, die geen enkele politieke znde heeft, immers voor alle partijen in precies gelijko mate geldt, eens ter dege onder de oogen te zien. Vreest men mis bruik (maar is grooter misbruik denk baar dan do tegenwoordige wijze van naleving der Grondwetsbepaling?), zoo kunnen nieuwe bepalingen ontworpen, bijv. in dien zin, dat niet van tevoren ingediende en op do agenda vermelde voorstellen niet denzelfden dag, waar op zij worden ingediend, kunnen wor den in stemming gebracjty, indien niet de helft der leden ^fy de stemming aanwezig is. Een dergelyko regeling is zeer zeker $e treffen en zou m. i. duizendmaal de voorkeur verdienen boven de tegenwoordige, dit het volk een weinig fraai voorbeeld geeft van eerbied voor de oerste landswet. Het wil mij voorkomen, dat het Regeering en Kamer beide aangenaam moest zyn, indien de belachelijke toe stand van nu hoo eer hoe liever werd opgeruimd er is nu lang genoeg mee gespotI Er is eenige wrijving ontstaan tus schen het Bestuur dor Carnegiostich- ting (Vredespaleis) en de pers, doordat de bladen, die aanvankelyk waren uit- genoodigd om aanwezig te zijn bij een bezoek, dat de leden der Ilaagsche afdeeling van Bouwkunst aan het bouwwerk zouden brengen, later, be richt kregen, dat de uitnoodiging op een vergissing berustte, terwijl op het terrein nog eens gezegd werd, dat de heeren er dus niet over mochten schryven. Daarop hebben oen tweetal groote bladen toch gezorgd voor een verslag (door bemiddeling van een der bezoe kers) en dit nu vond een ander blad weer niet collegiaal, waarop een der eerstbedoelde bladen antwoordde, dat niet het Bestuur der stichting, maar de hoofdredacties der bladen hadden te beoordeelen, waarover geschreven zou worden en dat de houding van het Bestuur in het geheel niet in over eenstemming was met de beteekenis en de bestemming van het gebouw. Deze laatste waartyk niet onderschat tende en prys stellende op oen goede verhouding tusschen autoriteiten en >ers, veroorloof ik my hierby een deine kanttoekening. Dat een redactie uitmaakt, waarover zy zal schrijven, spreekt vanzelf; is een waarheid, die ook door het Bestuur van het Vredes paleis niet zal worden in twyfel ge- rokken, maar aan het Bestuur staat het om de pers te inviteeren. Wil de pers zonder invitatie artikelen opnemen over dezen waarlyk merkwaardigen bouw, z(j ga haar gangzoo'n gebouw kan men niet wegsluiten en gegevens omtrent een en ander zyn natuurlyk wel te krijgen, maar dan blykt het voor de verantwoordeiykheid der pers. Noodigt het Bestuur echter uit en zendt een courant een gewoon {niet- deskundig) journalist, dan is het vol strekt niet uitgesleten, dat er recensies verschijnen, die niet aangenaam zyn v. betrokkeneneen gewoon verslaggever zal zich toch in de woesteny, die het Paleis en omgeving thans nog is, heel moeilijk een juiste voorstelling kunnen maken van hoe alles worden zal en hoe de indruk over 2 jaar zal zyn. Willen de couranten nu door deskundigen, die als zoodanig toegang hebben, artikelen laten schrijven, zoo zal het Bestuur hiertegen wel minder bezwaar hebben en zyn dus beiden partyen tevreden. Maar ik kan den eisch niet onderschrijven, dat de cou ranten er recht op hebben, by een bouwwerk, dat nog twee jaar zal doren, wanneer het hun goeddunkt de schermen te laten kyken. Laat men liever geduld hebben tot alles klaar ia; het Bestuur dm wereld stichting zal dan heusch niet nalaten, de pers ruimschoots in de gelegenheid' te stellen het gebouw van top tot teen te bezichtigen. De ontslagen concierge van de tram en diens vrouw, waarover ik reeds schreef, loopen thans door de drukste straten der stad met een brochure tegen de tramdirectie, die vol beledi gingen en beschuldigingen» is. Dit moeten de beleedigden zelf weten, maar van publiek belang is, dat de man een middel gevonden heeft om het verbod van luidkeel* venten te ont duiken. De man loopt nu zonder bro chures in 't kort te vertellen wat er in staat en eenige meters achter hem loopt zijn vrouw (beidon stemmig in 't zwart, met een groote witte rozet aan den arm) die zwijgend de brochu res verkoopt. Is het niet ingenieus gevonden? Die man zal 't nog ver brengen. Iemand, die allen juristen van den gemeenteraad te slim af is, was ook eigenlijk te goed voor tramconcierge HAGENAAR. In de gisteravond gehouden leden vergadering van de Amsterdamsche Drukkersvereeniging is met algemeene stemmen besloten, een adres inzake de Tariefwet aan de Tweede Kamer to zenden, waarby ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen het voorgestelde tarief van papier, drukinkten druk platen. Propagandadag voor Vrouwen kiesrecht. Op oen zestal bekende vergader*, plaatsen heeft de afdeeling „Amster dam" van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht Dinsdagavond openbare bijeenkomsten gehouden om propa ganda te maken voor het vrouwen kiesrecht. Over het algemeen waren deze bijeenkomsten, die allen een zeer verzorgd programma hadden, goed, sommige zelfs zeer goed bezocht. Als spreeksters traden op de dames E. P. Weeveringh, Th. Haver, A. C. Klooster, De Vries—Van der Reyden en T. van der Tuuk. Een groot aantal dames en heeren hadden zich beschikbaar gesteld om voor te dragen of door muziek en zang de bijeenkomsten op te luisteren. H. M. de Koningin heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord f 500 geschonken. Met toestemming van de betreffende autoriteiten zal op 18 of 19 Juni a.s. een Deensch pantserschip „Herlua Trolle" genaamd, commandant V. GA. Jöhnke, een bezoek aan Amstf^am brengen. Het laatste Deensche .oorlogs vaartuig, dat door het Noordzeekanaal opvoer, was in 1910 de politiekruiser ,Goldburgsund". De internationale zeemansstaking. De Engelsche stoomschepen Snow- don Peters ton zyn gisteren met hun gemonsterde bemanningen uit Rotter dam naar zee vertrokken. Met een van de stoomschepen van do Batavierlijn werd hedenmorgen een aantal Chineezen verwacht om even tueel te monsteren. Het stoomschip Tellus, waarop men te Amsterdam tevergeefs een beman ning trachtte te monsteren, wordt te R'dam verwacht. Beproefd wordt, in deze haven een bemanning te vinden. Gisteravond is in het gebouw d'Geel- vinck te Amsterdam een openbare lering gehouden, uitgeschreven door de afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Zeemansbond, ter bespreking van de staking. Er waren ruim drie honderd personen aanwezig, meeren- deels zeelieden, en verscheiaenen had den hunne vrouwen meegebracht. Voor het begin der vergadering zong men, als tijdkorting de Internationale. Als sprekers traden op de heeren Ronner en Kolthek. Het stoomschip Beyerland heeft isternamiddag 6 uur van uitlJmui- cen zee gekozen. Men was er in ge slaagd, trots de krachtige tegenwerking van den Alg. Ned. Zeemansband, het stoomschip voldoende bemand te kry- gen om te mogey vertrekken. De belangstelling aan de haven was byzonder groot. De Times noemt de volgende En- ;elsche havens waar gestaakt wordt; xmden, Barry, Belfast, Bristol, Car diff, Dublin, Glasgow, Grimsby, Hull, Leith, Liverpool* Manohester, New castle, Newport, Middlesbrough, Sout hampton, South, Shields, Sunderland, Swansea en West-Hartlepool en schryft dan varder, dat te Southampton de verhouding tusschen readers enscheeps- volk zeer gespannen is. De verzending van de Afrikaansehe en Amerikaan- sche mails is onzeker geworden. Elders zijn de mannen verre van eensgezind. Het geschil draait nu geheel om de gagekwestie. Het succes van de be manning van de Olympic heeft de geheele beweging met onbelangrijk aangewakkerd- Het is met waarschijn lijk dat het ministerie van handel, dat de beweginging zeer aandachtig volgt, erin zal slagen de partyen te verzoenen. De bond van reeders weigert zeer be slist op het voorstel van een verzoe- ningsraad in te gaan. De Times oordeelt, dat de staking zich tot dusver weinig heeft doen ge voelen, maar voorziet, dat het kritieke oogenblik eerst later zal komen, wan neer de schepen gereed zyn om uit te varen en de loopende contracten met de bemanningen zijn afgeloopen. In tusschen blijven de leiders van beide partyen even optimistisch. De verkeerde wereld. De Nederlander toont zich geërgerd, omdat „het van liberale zijde aldus wordt voorgesteld, of de verhooging van het Tarief een politieke zaak was, alleen van rechts gewild". Dat is, zegt „De Ned.," een waarheid, Men vindt zoowel vrijhandelaars aan de rechterzijde als links protectionisten. Maak daaraan dus geen politieke zaak. Wat is daarvan aan Er zijn protectionisten, die politiek zich rekenen tot de iinkerzyde. In de Tweede Kamer is echter zoo iemand niet te vinden. Of er omgekeerd een tegenstander is van het beginsel der ingediende wetsontwerpen aan de rechterzijde der Kamer is ons niet bekend. Maar wat is wèl bekend? Dat de ingediende tariefsherziening een dor hoofdpunten is van het pro gram der huidige Regeering en der christelijke coalitie. Aan het Neder» landsche volk begeoron zy daarmede te brengen 1°. geld om de wettelijke sociale verzekering uit te breiden 2*. verhooging van de nationale welvaart door versterking van de in dustrie en uitbreiding der arbeidsge legenheid. Voor dit programpunt is do geliee» le reohtersüdo verantwoordelijk. Geen stem uit dat kamp is ertegen opge komen. Het was mede inzet bij do laatste algemeene verkiezingen. De linkertnjdo is eensgezind in haar verzet. Niet uit taktisch-politieke over- wegingen, maar 1°. ornaat zij de kos* ten voor het staatsbedrijf, voorzoover deze uit verhoogde belastingen zullen moeten wordeu gedekt, bij voorkeur wil zoeken in belasting naar draa^s- kracht; 2°. omdat sgj de voorgespie gelde verhooging van de nationale welvaart van de nieuwe tarieven niet verwacht, wel het tegendeel. Mochten die voorstellen der Regee ring worden aangenomen, dan zal het geschieden rechts tegen links, althans met de geheele linkerzijde tegen. De voorstemmers rechts mogen dan niet allen „profcectionfsten" zijn, stellig geven zij de voorkeur aan het vinden van nieuwe geldmiddelen uit indirecte belasting boven verhooging van belas ting naar draagkracht Nu zou men verwachten, dat de rechterzijde op dit uitnemende pro grampunt prat zou gaan. Wie zou niet met ijver steunen den reddenden maatregel, waardoor de nationale wel vaart zal worden verhoogd! En hoe schoon, te kunnen verklarendit is ons monopolie; alle anderen willen het niet! In plaats daarvan gaat men nu kla gen, dat anderen, de tegenstanders, een politieke kwestie ervan maken. Dat men aan de reehteraijde het mo nopolie van zooveel schoons opdringt. Zou het dan toch. minder mooi zyn. dan de voorstanders het zelf wel af schilderen B (Land en Volk.) VRIJDAG 9 JUNI. (Vervolg). De heer" Kolljn: M. de V. Ik wil beginnen te verklaren, dat het betoog, door den heer Jongpnbnrger met betrekking tot deze zaak gehou den, mijn volkomen sympathie heelt. Uwe beantwoording daarentegen meen ik niet tn alle opzichten te mogen noemen een beantwoording ven de bezwaren die de heer Jongenbnrger heeft genoemd. Laat ik allereerst mogen neggen, dat het mjj getroffen heeft waar men begonnen u els m(jn inlichtingen juist zijn om in den jare 1908 reeds wat U zooeven hebt genoemd het bestaan van die school eenigszins los te maken, dat men .le gedachte daaraan zwevende heeft gemaakt, om met nw ei«n woord te spreken, dat men in 1909,1910 en nu weer in 1911 telkens daarop terug komende, mag veronderstellen dat deze zaak inderdaad een breede studie is Caakt door de betrokken voorstel- die thans op den achtergrond zijn getreden, daar heeft het mij getroffen, dat U thans een beroep doet op een zekere mogelijkheid. Op die moge- lijkhoid moet het dan vastzitten en zy wordt dan gespaard aan de dachte, dat misschien die school in de toekomst zal krijgen een grooter aantal leerlingen waardoor xy meer bestaansrecht zou verkrijgen in onze samenleving. Nu wensch ik allereerst te conatateeren, dat in Gouda waar wy tellen plus minus 25000 inwoners, na verloop van ongeveer twintig jaren het aantal leerlingen nog niet hooger is gekomen dan veertig, in doorsnede genomen on dan geloof ik toch, dat wij voorzichtig moeten zijn het be stendigen van een zoodanige school, en dan wordt het voor my de vraag of inderdaad de Gemeenteraad goed en nuttig handelt door te bestendi gen dezen toestand met betrekking tot de zaak zelve. Het wil er bij mij nog niet in, lettende op de verschil lende overwegingen die van Regee- ringszijde telkens hebben gegolden en meermalen den doorslag hebben ge geven met betrekking tot subsidioe- ring, die men in een geval nis dit by het toekennen van een subsidie voor een dergelijke school oen voorsprong zou krijgen waardoor zulk eon school meer zou krygen van het Rijk en de Gemeente minder belast zou worden met de instandhouding daarvan. M. de V. 1 U houde het my ten goede, maar dat is een wysje dat ik op ver schillend gebied gehoord heb en tel- kons niet betrokking tot scholen met een uitgebreid leerplan en M. U. L. O. scholen, maar waarvan de werkelijk heid ten allen tijde nog is tegenge vallen. Ik behoef dat hier niet nader te illustreeren. U zelf zult daarvan voldoende op do hoogte zyn. Er wor den met betrekking tot hot toekennen van subsidie telkens van Regoerings- zijde zij mogen inderdaad genoemd worden, zulke bezwaren en veelal ver zwarende omstandigheden en voor waarden gesteld dat men in den regel om te kunnen krygen wat verwacht wordt, zich wel tweemaal mag beden ken eer men, zooals de heoron van der Ree en IJsselstyn gedaan hebben, zeggen durft: mot het oog op komst, waardoor wy in oen-'beteren toestand zullen komen trekken wy ons voorstel zoo lang in. Wanneer men een beroep er op doet, en dat is in derdaad uit de stukken gebleken, dat stem ik toe, dat men gtudie heeft ge maakt van de zaak, dan moet ik zeg gen dat het mü spijt dat men er niet den juisten kyk op heeft gehad. Ik veronderstel dat de heeren weten, zij kunnen het althans weten, wat ik ge zegd heb van subsidieering van on-*1 derwijs in al zijn vertakkingen, zoo als de voorstellen door de Regeering aan de orde zijn gesteld en te allen tyde zyn aangenomen. Wanneer ik daarop zie, dan geloof ik dat het een jniste ingeving van den heer Jongen- burger was, toen hij hier kwam en zeidewelnu, dan zal ik op het oogen blik dit voorstel overnemen, opdat wy kunnen komen tot een principieele beslissing. Het is om de genoemde redenen ik zal in deze de verga dering niet langer ophouden aat ik volkomen gaarne medega met de voorstellingen en de voorstellen van den heer Jongenburger. De Voorzitter: Tot mijn leed wezen ook ik wensch deze dis cussie niet langer te rekken dan noodig is moet ik even terugkomen op hetgeen door den geachten vorigen spreker, den heer Koiyn, is gezegd. Wy weten, de leden van den Raad zijn natuurlijk allen min of meer ijverig en volyverig in de vervulling van hun ambt, maar wy weten dat de heer KoLyn een volyverig lid is in deze vergadering en tot myn leed wezen bemerk ik, dat hy te dezer zake niet geheel voorbereid is. Het schynt, dat hij niet heeft kunnen voorzien natuurlyk dat de voor stellen van de heeren Usselstijn en van der Ree zouden worden ingetrok ken en dat hy meende, dat hij zich alleen zou hebben te bepalen tot het uitbrengen van zijn stem en niet zyn meening aou behoeven te geven. Wanneer dat niet het geval ware geweest en de heer Kolyn zich even voortreffelijk had voorbereid als hij gewoon is te dqen, dan aou hem zyn gebleken dat B. en W. geen blaam kon treffen, dat zy 'in 1908 zyn ge komen met een voorstel. De heer Kolyn heeft gezegd, van 1908 af is de toestand van de school zwevende, maar dat komt omdat B. en W. in 1908 zelf dien zwevendeo toestand hebben voorgesteld, die school te reor- fgBBtseeren. Mag rk den heer Kolyn herinneren dat in 1908 niet was te voorzien, dat de Regeering sou komen met een voorstel tot wijziging van de subsidieering ven de M. U O. scholen. Die toezegging is pas ge daan in 1909, zoodat B. en W., wan neer zy in 1908 hadden kunnen voor zien dat voorstellen daaromtrent zon den worden gedaan, zeer zeker niet «ouden zijn gekomen met eenig plan tot reorganisatie van deze school. Dit ter verontschuldiging van de houding van B. en W. Dan meen ik den heer Kolyn er op te moeten wijzen, dat wel degelykde mogelijkheid bestaat van oen veel hooger subsidie voor de 24* Burger school voor moisjes dan op het oogen blik kan worden genoten. Wanneer de heer Kolyn met de noodige aan dacht de stukken gelezen had, die hierop betrekking hebben, dan zou hem zyn gebleken dat gegeven de wet waarby die subsidieregeling is gowHzigd aan de school van Mej. Bonder mogelyk is de toekenning van een subsidie niet alleen voor de mini mum jaarwedde van het hoofd, maar ook voor de drie onderwijzeressen on dat alleen de toevallige omstandigheid, dat een vak in een klasse niet wordt onderwezen en een ander vak in een andere klasse oen half uur te weinig, oorzaak is dat wy nu slechts krijgen subsidie voor het hoofd on voor oen onderwyzeres. Zelf wanneer do be staande regeling ongewysijjd blijft en wij zorgen dat by tydB en zoo spoedig mogelijk het leerplan een kloino wijzi ging ondergaat, dan zal in 1914 deze school worden gesubsidieerd met de minimum-Balarisson van het hoofd on van drie onderwyzoresson en dan blyft ten laste van de Gemeente slecht* een betrekkelijk zeer gering bedrag, zoo dat ook daArom reeds uitstel van die beslissing aanbeveling verdient. Ik meen hiermede te hebben aangetoond dat de heer Kolyn in enkele opzichten met zyn betoog niet gelukkig was. I)e hoor Kolfin; M. de V.l Ik zal op Uw laatste opmerkingen niet verder' ingaan. Ik moen te hebben aangetoond, dat ,wij met eventueele mogelijkheden voorzichtig moeten zün. De historie heeft daaromtrent aantal van corporaties op het gebied van het schoolwezen genoeg^ lessen gegeven. Wat Uw eerste opmerking betreft, waar ik met een enkel woord gespro ken^ heb over 1908 daar bon ik zoo jvdorzichtig geweest my aldus uit te spreken, dat my aldus een inlichting wan gegeven. Ik was toen nog geen lid van dezen Rand en ik hel) dus geheel en al op inlichtingen moeten afgaan en voorzoover ik daarin niet geheel en al juist ben geweest verzoek ik met betrekking tot die zaak ver ontschuldiging. Ik dank U, M. de V. De heer Jongenburger: M. de V.l Het schynt toch altyd maar, dat die school van mej. Bender blyft het troetelkindje van Gouda, niette genstaande de groote offers, welke die school reeds gevorderd heeft uit de gemeentekas jaren lang. Ik wil daarop nog even den nadruk leggen, niettegenstaande het gemompel van de overzydo. Men is deze kwestie begonnen in 1908 en toen de Regee ring in uitzicht stelde een verhoogd subsidie, is het tooh al weer deze zaak geweest, die daarom eenigen tyd is uitgesteld geworden om te zien wat die eerst voorgestelde subsidie zou uitwerken. Daarop hebben de heeren van der Ree en IJsselstyn ook go- wacht en die verhooging van subsidie is gekomen en nu dié subsidie er is, begint men weer een beroep te doen op 1914. Dat zyn klaarblijkelijk din gen, waarmede men naar uitstel zoekt, miins inziens een afstel. M. de V. U hebt straks gezegd, laat men toch eens ophouden met over plannen tot reorganisatie van die school te spreken want cy ontvolkt die school zelf door die kwestie zoo lang op do baan te houden. Misschien hebt daarmede gelyk, maar dan zeker ia het toch zaak, dat men deze kwestie afwerkt, want dan Zeker ko men wij tot een einde, maar als wy tot 1914 wachten en U hebt gelijk dan is de school misschien nog maar bevolkt met 20 kinderen. Ten slotte wensch ik er de aan dacht op te. vestigen dat wy in 1913 een Kamerverkiezing hebben, en dat het niet onmogelyk kan zün ik wensch het niet dat dit Ministerie heenging en dat wij een geheel an dere Tweede Kamer kregen. Wat blijft dan van deze reorganisatieplan nen over? Dan zouden wy misschien weer moeten wachten tot 1924. M. de V.l knikt neen, maar U weet er ook niets van, evenmin als ik. Met ia met het oog daarop dat ik meen aangetoond te hebben, dat het werkelijk zaak is dat dese kwestie op gelost wordt en dat wy geen uitvluch ten moeten zoeken. De Voorzitter: Alvorens heer Knuttel het woord te geven, wensch ik er op te wyaen, dat naast de mogetykheid dat wij in 191B een andere politieke constellatie krijgen, toch ook de mogelijkheid bestaat dat men deze subsidie-aangelegenheid voor de verkiezingen van 1913 tot een goed einde tracht te brengen. De heer Knuttel: M. de V» Ik sta paffIn tegenstelling met dan heer Kolija approouw ik zeer Uw ver dediging van het voortbestaan van de school van mej. Bender maar ik ben hoogelijk verwonderd dat, wanneer iemand iets voorstelt hy dat niet ver dedigt met cijfers of getallen. Hot is heel gemak kei ijk voor den heer Jon genburger, om hier te komen met oen voorstel en te «eggen, dat kost groote offers voor de gemeente, msar dan moet hy ook die groote offers noemen want wat de eene groote offers noemt, noemt de andere misschien geen of fers, integendeel misschien, voordeel voor de gemeente. Wanneer oen voor stel van dergelijko beteekenis in den Raad wordt gedaan, dan mag ook ver wacht worden dat aan dat voorstel verbondon worden cijfers, die beoor deeld kunnen worden en waarover gesproken kan worden, want ik ben Itet niet eens met don heer Jongen- burger, dat de school van mej. Bender zou «ijn het troetelkindje van de ge meente en dat «ij al groote offer» gekost heeft aan Gouda. Die getallen zou ik wel eens gaarne willen jiooren van den hoer Jongenburger. Wan neer de school wordt vereenigd met do l(t* burgerschool voor meisjes en wanneer, sooals de hoeren van der Ree en IJsBolstiju oorspronkelijk hadden voorgesteld, van deze school word ge maakt een school met 9-jarigen cursus, dan goloof ik, dat al heel gauw in de gemeente gevoeld aou worden dat «alk een school niqt kan voldoen aan de eischen, die naar ik vermeen oen ge meente als Gouda hot recht heeft te stellen. Wanneer hot wordt oen school met 9-jarigen cursus, dat zien wü ook op dergelijko scholen in andere plaat sen, dan wordt in de vierde ofvyfde klasse begonnen met les geven in het Fransch, dat ia op het oogenblik aan de l"* burgerschool voor meisjes ook het geval, maar reeds in de «esdn klasse wordt twgonnen methetgeveh van onderwijs in hot Dnitsch on in de zevondo klasse wordt begonnen met het doceeren van Engel«ch. Wauneor nu het geval i«, aooaTs hier in Gouda, dat de meisjes examen Mn voor de Hoogere Burgerschool en het Gym nasium van uit do zevende klasse van de lagere school, dan komen wy voor dit feit te staan, dat de leerlingen In do zesde klasse «yn begonnen met Duitsch en in de zevende klasse met Engelsch te loeren en zü komen op de Hoogore Burgerschool, waar op nieuw met Duitsch wordt aangovan- gen en pas In de tweede klasse met Engelsch. Nog gekker is dat met het oog op het Gymnasium, waar als ik my niet vergis eerst in do tweede klasse wortlt aangevangen met Duitsch en in de derde klasse met, Hugolsch, zoodat de leerlingen, wanneer »y over gaan van de lagere school naar een van do ander* inrichtingen van on- derwjjs in twee of drie jaar aan die studie, waarmede begonnen zyn, niets doen zoodat dus het geleorde verloren gaat» Dit klemt te sterker voor meisje», die gedurende de gewone schooluren ook les krijgen in hand werken en wanneer zij dan ook kry gen les in vertohillende talen, waaraan zy niets hebben omdat dit onderwijs eenige jaren stilstaat en «y dan weer van voren af aan beginnen moeten, dan vind ik dat tyd verspillen en van de kinderen te veel gevergd Er wordt toch reeds veel gevergd van de hersenen van jonge kinderen en wahneer wy in den Raad derge- lrjke besluiten nemen geloof ik dat wij een fatale daad verrichten, en dat gauw stemmen sullen opgaan uit de rargeryis dat een school die de voorbereiding moet xyn voor hoogere inrichtingen van onderwijs. Wy «uien genoodzaakt zyn, vroeger of later een nieuwe school te stichten, die do voor bereiding zal syn voor een van die twee inrid|tingen. Gouda heeft bet Sduk en het voorrecht to hebban een oogere Burgerschool en een Gym nasium en dan moeten wy ook zorgen, een «obool te hebben die de kinderen kan opleiden voor deze inrichtingen. Maar er is meer. Het is best moge lijk, wanneer die scholen worden Ver- eenigd, dat in de toekomst blyken «al dat de lokalen te klein zullen zün, dat wij zulloi\ moeten overgaan lot het splitsen van lokalen zoodat bet voordeel, dat op het oogenblik in cyfers uitgedrukt heel gering is, ver dwynön aal en plaats zal maken voor een schadepost. Dsn is er nog iets, wat zeer sterk klemt. Wanneer wy een school krygen met 9-jari^en cursus dan znllen de jonge meisjes van school gaan onge veer op hun 14e, 15e jaar, en dan ziju velen van hen niet voldoende onderlegd, sooals in de maatschappij tegenwoordig verlangd wordt, om een positie te krygen. In negen jaar tyd is hst niet mogelyk, de kinderen soo ver te brengen dat sy een behoorlijk figuur maken op een kantoor of ais kinderjuffrouw, wanneer talen mot de kinderen moeten worden gesprok**, of dergelnke. Mon ««3 genoodzaakt zyn, de meis je* van dien leeftijd later naar schol** te sturen buiten do Gemeente. Dat zou aanleiding kunnen syn voor ver» schillende familiën, otu sich niet te vestigen in Gouda, of voor andere, die hier reeds gevestigd xtjs, om Gouda te verlaten. Gouda heeft een buiten gewoon goeden naam op het gebied van onderwys en het soft my, vorbe- ttefid spijten, wanneer door oen besluit in dëson Rand die goede roep zou Weggaan. l*aten w(j het onderwys in Ududa hooghouden, dat is een van de mooiste instellingen in onze Ge meente. Ik dank U, M. d, V. (Wordt Vervolgd,) van oen prachtige collectie MANTELS COSTUMES. BLOÜ8EN. ROKKEN, Zjjde on JapoDAtoffrn In do ttrootutft vorMilieidenlioid rsn de uoedl™>|»t« tot do bsete soorten wiurby d« (irija.a In r sterkn oon- eurrsntie syn met silo Kuisen, souwei, in Binnen- nis Buitonlnnd. MH tot een betoek ten «lente om- bo velende, Op Vrijdag 23 J uni a.s. hopen Onze geliefde ouders ABRAHAM VAN RKKDKN MARIA MAOHÏRLA KASTELEIN hun Ut herdenken. Hwi dnnitbero kinderen, Ammha* fAK Ruitte. Maria Maj>hiki.a rt* Kssdss'. Lmstnmn ta* Runs*. Guahda vak lissnsK. RIJWIELEN. Beeston Humber f 105. Special Standard 150.— Standard Humlwr 100.— Coventry Humber 87.50 Model Luxe Model Su]>erl)e Motlel A. A. Model A. N. Model Populair f 150.- 120.- 100.- 85.- 05.-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2