f" GROOTE EXPOSITIE Sin3a.©3n.lsun.a.. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPORT. Laatste, Berichten Veemarkt teJRotterdam. ZOMEH 1011. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ei fee tenbaod el te Amsterdam - - - - - Cool—Colijn. Het Vad. vermeld het verbluffende fi&richt ,yoor welks juistheid het echter instaat dat het wetsontwerp in zake de offioierstrakteraenten, dat thans bij den Raad van Defensie is, geen regeling van de pensioenen der officieren bevat. M Verbluffend zal dit bericht zeker ook*-zijn voor hen, die zich herinneren, dat de minister Cool tot aftreden werd genoodzaakt en de heer Colijn als zijn opvolger optrad, omdat de regeling van de pensioenen in nét voorstel van den Minister ontbrak. Vorstelijke reizigers. Zondagmorgen kwamen met den Noord-Duitschen sneltrein te 10.20 te Vlissingen aan de kroonprins en kroon prinses van Duitschland. Op het perron werden de hooge reizigers opgewacht door den Duitschen consul, den garnizoenscommandant met zijn* adjudant, den commandant Vfcn het wachtschip, den commandant en hoofdofficieren van den Duitschen kruiser „Von der Tann" en de com mandanten der gemeentelijke- en rijks politie. N de begroeting wandelde het ge zelschap door de vorstelijke wacht kamer naar de ponton van den pro vincialen stoombootdienst, waaraan een stoombarkas van genoemden krui ser gemeerd lag. "Direct begaven de kroonprins en zijne gemalin zich aan boord hiervan en stoomde de barkas naar den op' de reede liggenden kruiser, J die de voorname gasten met 21 saluut schoten verwelkomden. Met gunstig tij te ongeveer éèn uur vertrok de „Von der Tann" naar Engeland. t Men schrijft ons t Volgens het verslag in de Meierij- sche Courant van de vergadering van 12 dezer der R. K. kiesvereeniging Gemeentebelang te Eindhoven zoude leider dier vergadering, het lid der Tweede Kamer, mr. dr. Jan van Best, de Nut88chool te Eindhoven een beslist anti-godsdienstige school hebben ge noemd. Hierover ter verantwoording geroepen door het hoofd dier school, den heer A. Mulder, spreekt mr. van B. in het jongste nummer der Meierij. Crt het tegen, speciaal de Nutsschool te Eindhoven te hebben aangevallen. Hij Bchrijft o.m.„Ik zou mij trou wens wel wachten, iets van eene be paalde school uwer maatschappij te zeggen dat zon ten eerste éen geheel bijzondere kennis der school vereischen, en ten tweede meer kwetsen dan eene beoordeeling van een onderwijsinrich ting in het algemeen." „Wwt nu echter betreft, zoo schrijft mr. van B. verder, de Nutsschöol in het algemeen, ja het is mijne vaste overtuiging, dat die anti-godsdienstig is. "Wie wel eens de verslagen der jaarvergaderingen uwer maatschappij en nog meer de jaarverslagen der af- deeling onderwijs dier Maatschappij heeft gelezen, zal met mij daarin een anti-godsdienstige strekking erkennen. Welnu, waar naar mijne overtuiging de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen eene anti-godsdienstige strekking heeft, meen ik,^Jat de school dier Maatschappij in ^/algemeen die strek king niet verloochenen zal, en meen ik dus met recht die schqol ook anti godsdienstig te noemen". Electriciteits-voorziening in oostelijk Gelderland en in Overijsel. Te Deventer hobhen Zaterdagmid dag vergadord afgevaardigden van ge meenten uit Overijsel en Gelderland, uitgenoodigd door hot centraal comité in zake electriciteits-voorziening in oostelijk Gelderland en in Overijsel, en wel tor bespreking van het rapport, uitgebracht door hot ingenieurs-bureau voor olectro-tochnische adviezen, de hooren L. 1). Nagtglas te Amsterdam en G. J. J. Verdam te Velp. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de ver- gadoring van oordeel is, dat"een spoe dige afdoening dezer aangelegenheid alleen zal kunnen worden verkregen, wanneer vanwege de provinciën Gel derland en Overijsel in de voorloopige kosten bij wijze van voorschot wordt voorzion. Door het aannemen van doze motie had de vergadering tevens uitgespro ken de wenschelijkheid van een comité van uitvoering. In dit comité werden verschillende bekende personen verzocht zitting te VRIJDAG 9 JTJNI. (Vervolg). Pe 'lieer Ko 1 y n: M. de V.Zoo langzamerhand gaan de heeren zich elkaar wat nader vertoonen, en wer kelijk, wij beleven vanmiddag hier dit vterBchijnsel, dat men officieel in den Gemeenteraad van Gouda confessie doet vim zijn liefde voor «de openbare school.! Ik geloof dat een derge" optreden, ook al is men dan ten slotte, laat ik mij op het oogenblik eens zoo mogen uitspreken, nog zoo gehecht aan wat men belieft te noemen de neu trale school, de openbare school,' zoo men wil, dat men heel goed en wat ik ga zeggen is door de practijk bewezen al is men nog zoo doc trinair aangelegd, tooh kan toonen in derdaad, dat men de school, wat men dan b,elieft te noemen de openbare school, te willen vrijwaren en hand haven. Dergelijke confessies passen niet in een gemeenteraad en die pas sen ook niet in den mond van de hee ren Knuttel en IJsselsfcyn want daar mede, M. de V., wordt een eigenaar dig licht geworpen op menschen, die niet precies in denzelfden geest over die school denken als zij en dat behoeft hier niet te -worden uitgemaakt, daar voor is niet de Raadszaal en daarom protesteer* ik tegen een dergelijke con fessie. M. de V.Van liberale 'zijde zelf heeft men gewaardeerd het optreden van antirevolutionnairen voor de open bare, school en dan ga men heen en zie men in de hoofdstad van het Rijk, waar men, al is de meerderheid vrij zinnig, toch aan mr. S. de Vries heeft- toevertrduwd de zorg voor de open bare Bchool. (De heer IJsselstijn: Onver antwoordelijk Ik hoor hier zeggenonverantwoor delijk. Laat de heer IJsselstijn zich wenden tot zijn collega's in Amster dam, dat zij hebben gedaan een on verantwoordelijke daad en ddt zij de gevolgen daarvan laten voortbestaan, maar dat neemt niet weg, dat mannen die serieus de' belangen van de ge meente willen behartigen, hier niet dergelijke dingen moeten zeggen. Ik meen, dat de goede trouw in de Raads zaal gehandhaafd moet blijven, dat de wederzijdsche trouw moet worden ge handhaafd. Wanneer de heer Jongen- burger dit voorstel overneemt, om te komen tot een beslissing, tot een uit spraak, opdat' over deze zaak in de toekomst niet verder behoeft te worden gediscussieerd wat nog komen kan weten wij niet wanncter dat de be doeling is die door den hèor Jongen burger wordt uitgesproken, dan moet de heer Knuttel niet zeggen, dat nu blijkt dat bij den heer Jongenburger de aap uit de mouw komt, want daar mede bedoelt hij, dat de heer Jongen burger ondanks alles zich verklaart te zyn een vijand van de openbare school en dat hn van zijn lidmaatschap van den Raad gebruik maakt om die open bare school een slag toe te brengen. Het is in de Goudsche Raadszaal ge bleken, dat de mannen van de zooge naamde rechterzijde de belangen van de openbare school"op het hart dragen, daarvoor hebben zij afgelegd een eed en zij voelen zich niet verantwoord wanneer zij dat niet zouden willen doen, omdat zij in hun eed hebben beloofd getrouwheid. Daarom moest mij dit woord van protest van het hart. De heen van Galen: M. de V.! Mag ik een kort woord zeggen, om mijn stem in deze te bepalen. Ik wil wel verklaren dat ik e* veel voor voel, mede te werken tot vbreeniging van die beide scholen, wftnt het is een waarheid die niet tegen te Bprekeh is dat een school met een dertigtal leerlingen in deze Gemeente feitelijk geen recht van bestaan heeft. Ik sta evenwel op het moment op hetzelfde standpunt als de heer IJsselstijn:^ Wij kunnen op het moment kwalijk de financieele gevolgen overzien van d§n maatregel, dien wij zullen nemen. De heer Jongenburger heeft hier evenwel de zaak principieel gesteld, en ik moet U zeggen, ik waB aanvankelijk van voornemen tegen het voorstel van den heer Jongenburger te stemmen, omdat ik meende dat ook wat de financieele zijde betreft de zaak op het oogenblik nog zeer onzeker is. Maar M. de V., na de houding hier aangenomen door de heeren Knuttel en van der Velde, die van dit standpunt zijn afgeweken en hier zijn gaan verdedigen het be staan van die school, ben ik van mee ning veranderd en zal ik voor het voorstel van den heer Jongenburger stemmen al was dit louter als protest tegen hetgeen de heer Knuttel heeft aangevoerd. Er moet mij toch nog iets van het -hart. Het is al meermalen gebeurd, dat de heer Knuttel hier maar heeft geschermd met groote woorden, De heer Knuttel heeft den heer Jongen- burger verweten, tot twee maal toe heeft geen cijfers genoemd, U hebt fezegd de school kost veel geld, maar et blykt alweer, dat de heer Knuttel verzuimd heeft de stukken goed .fce lezen, want wanneer hij 'dat gedaan had, had hij in Ihgekomen Stuk No. 99 van 15 December 1908 kunnen lezen, dat B. en W. in dat stuk aldus schrij ven Het afnemen harer bevolking is van invloed op de kosten der school. Uit een berekening, voorkomende in het nader te vermelden schrijven van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs blijkt, dat ten laste der Gemeente blijft een bedrag van ongeveer f 160 per leerling. Met het oog op den staat der gemeentefinan- cien moet een dergelijke uitgave, al thans naar onze meening, niet be stendigd worden. Dat had de heer Knuttel kunnen lezen, en daarom meen ik, dat die vragen totaAl overbodig waren en dat de heer Knuttel als menigmaal bij de zaken, die hij ter tafel brengt, de stukken niet .gelezen heeft. f De heer Knuttel: M. de V. Wanneer iemand schermt met groote woorden, dan is het de heer van Galen, vaïf wie ik dat in de jaren dat ik lid van den Raad ben, wel al honderd maal gehoord heb. Wanneer iemand de moeite wil doen, de stukken na te gaan, zal hij die uitdrukking telkens weer terugvinden. Dat is heel gemakkelijk om zich van een zaak af te maken, maar dat is niet een aïgu ment. Wanneer ik cijfers gevraagd heb, heb ik niet gevraagd naar die in de stukken staan, maar naar hei?* verschil wanneer deze school met de andere wordt verbonden. Het is heel naief van den heer van Galen, dat te zeggen, warit ik weet het even goed en misschien beter dan hij. Dergelijk vragen zou ik hier niet doen, en -wanneer de heer van Galen voortaan weer dergelijke complimenten aan iemands adres doet, dan verzoek ik hem zijn woorden te overwegen voor hij dergelijke dingen zegt. De heer van Galen: M. de V. Een enkel woord. Ik wil er bij blijven, dat de heer Knuttel schermt met groote woorden. Hij zegt nu, dat de heer Jongtenburger had moeten aan- toonen dat de vereeniging van de scholen meer geld zou kosten. Dat is pertinent niet waar. De heer Knut tel heeft gezegd, gij moet aantoonen de waarheid dat de 9chool veel geld kost. Dat heeft de heer Knuttel ge zegd en dat had hij in de stukken kunnen mnden, aat de Gemeente er f 150 perrleerling bijlegtdat is de waarheid. De heer IJ s s e 1 s t ij nM. de V. I Mij is medegedeeld door U in hoogst eigen, persoon, zonder my zelfs ge heimhouding 'op te leggen, dat de heer van Galen zou stemmen tegen het voorstel van IJsselstijn en van der Ree. De Voorzitter: Ik merk toch even op, dat particuliereU hebt mij dat gezegd zonder geheimhouding op te leggen. Nu de houding van den heer van Galen in aanmerking ne mende, weet U wat U in de toekomst Wan «den heer van Galen te wachten hlebt. De Voorzitter: Ik protesteer tegen een dergelijk misbruik maken van particuliere gesprekken. De heer Knuttel: M. de V. Ik wensch op te merken, dat het voor stel van den heer Jongenburger is, de beid© scholen te vereenigen, en daar voor heb ik cijfers gevraagd. De heer Jongenburger: M. de Y.l Ik moet nog even op deze zaak terugkomen. Ik heb gezegd, dat die school zoo veel geld kost voor die weinige leerlingen en toen heeft de heer Knuttel gezegd, dat moet u eerst aantoonen. Terecht is door den heer van Galen opgemerkt, dat hij dit in de stukken had kunnen lezen. De heer van Galen: M. de V. Het is volkomen waar wat de heer IJsselstijn zegt, ik was aanvankelijk van plan tegen dat voorsl^ te stem men, maar zooals ik zooeven heb ge zegd, ik wij mijn stem alleen be schouwd zien als een protest in hoofd zaak tegen hetgeen de heer Knnttel in het midden heeft gebracht. De Voorzitter Mag ik thans dit incident als gesloten beschouwen? Wordt nog verder het woord ver langd over de zaak zelve, over het voorstel van B. en W. of over dat van den heer Jongenburger? Wanneer d$t niet het geval is, sluit ik de be raadslaging en zal ik het eerst in stem ming brengen het voorstel van den heer Jongenburger. Het voorstel van den heer Jongen burger, in stemming gebracht, wordt verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren van der Torren, vpn de Velde, van Eijk, Vergeer, Herman, Nederhorst, Knuttel, Bokhoven, de Jong en Prince. Voor hebben gestemd de heeren van Galen, Jongenburger, Dessin#*, Kolijn en Jaspers. Buten stemmingde heeren IJssel- stijn en van der Re^. Het voorstel van B. en W., in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 13 tegen 4 stemmen. Voor hebben gestemd de heeren van der Torren, van de Velde, van Eijk, Vergeer, Herman, van Galen, IJsselstijn, van .-der Ree, Nederhorst, Knuttel, Bokhoven, de Jong en Prince. Tegen hebben gestemd de heeren Jongenburger, Dessing, Kolijn en Jaspers. De Voorzitter: Aan de orde is thans de behandeling van een aan tal reclames tegen aanslagen in het vergunningsrecht, welke, zooals de gewoonte is, zullen worden behandeld in zitting met gesloten deuren. Ik schors dus thans de openbare zitting. De Vporzitfcer: Ik heb de eer, de vergadering te heropenen. Aan de orde: Het 2do suppletoir kohier van school gelden op de Burgerscholen. Zonder beraadslaging en- zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De Voorzitter: Aangezien niets meer aan de orde is, heb ik de eer de vergadering te sluiten. Vacantiekaarten. Naar wij vernemen geeft de H. IJ. S. M. gedurende de maanden Juli, Augustus en September vacsjntiekaar- ten uit, geldig voor het afleggen eener reis in Nederland met de lijnen dezer maatschappij, naar keuze van den reiziger tegen resp. f4, f3 en f2 voor de l,to, 2de en 3d^klasse. Deze vacantiekaarten zijn zoowel op de stations en reisbureaux, alB op de be- stelkantoren dezer maatschappij ver krijgbaar. Tijdens het voetbalspel Zondag aan den Walenburgerweg te Rotterdam is een 16-jarige voetballer zoodanig met den buik tegen de opgetrokken knie van een ander aange'loopen, dat hij bewusteloos neerviel en per brancard naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. Sedert de invoering van de Zede- lijkheidswet is de z.g. Deli-Club aan den Hart8enhoek8chen weg te Sehe- veningen uitsluitend als sociëteit ge opend. Het spel is opgeheven, m^ar den leden wordt ontspanning geboden in cabaret-voorstellingen. De hoofd ambtenaren der politierecherche treden herhaaldelijk het gebouw binnen en verblijven er geruimen tiid om zich te ovèrtpigen, dat er inderdaad geen gelegenheid tot spelen wordt gegeven. Het politietoezicht voor den ingang der club is ingetrokken. Tot laat in den nacht, zelfs tot den vroegen morgen duren de voorstellingen in deze socië teit, en reeds zijn er klachten van verschillende bewoners vernoéien, dat door het aanhoudende gezang en de voortdurende muziek de nachtrust wordt gestoord. Reeds is de politie van dien toestand in kennis gesteld, en bij verschillende bewoners «►bestaat het voornemen, zich te dier zake tot den burgemeester en den gemeente raad te wenden. Gevaarlijke Sport. Zondagmiddag om ongeveer 3 uur staken een heer en dame uit Amster dam in een klein roeibootje te Mui- derberg van wal, om een tochtje langs de hier zeer ondiepe kust te doen. Door den hevigen Zuid-westen "wind dreven ze echter al verder en verder af, zoodat menig Muiderberger aldra bespeurde, dat dit niet goed zon af- loopen, daar roeien tegen den opko menden stroom bij vrijwel ongeoefen- den een onmpgelijkhèid is. De aan het strand achtergebleven familieleden maakten zich zeer ongerust, en spoedig ging een andere roeiboot met bekwame roeiers van wal om te trachten hen ip te halen en te redden. Doch ook deze boot werd ten prooi aan de forsche zeegolven, en héél ver aan den hori zont dobberden de twee bootjes, nage oogd door velen. Nn werd naar Mui den getelefoneerd, en weldra vertrok van daar oen zeilboot, die ze wel gauw inhaalde, doch zeer veel moeite had hen te bereiken en op sleeptouw te nemen. Toch gelukte het na eenige uren, en degenen die met ©en verre kijker gewapend waren, meldden den anderen, dat .de ongelukkige roeiers en hun eerste redders waren overge stapt in de zeilboot. Nu moest het terug, en tot een uur of negen had ook de boot groote moeite tegen den wind in aan land te komen. Om 10 uur kwamen eindelijk de ongelukkigen aan wal, koud, hongerig en dorstig en ziek van den doorgestanen angst. Hbld. Gevolgen ?an brandjesstichtin. Zondagavond stichtten eenige kleine jongens in de duinen bij de Visschera- haven te IJmuiden eenjjrandje, waarbij een 7-jarig zoontje van den heer van der Pol uit de Bloemstraat aldaar het ongelijk had voorover in de vlam men te vallen. Speelkameraadjes, die van dit treurig ongeluk getuige waren, liepen hard weg zonder iets aan voorbijgangers of ouders te vertellen. Na den geheelen nacht heinde en verfe gezocht te hebben naar hei ver miste kind vond men het verkoolde lijkje achter de ijsfabriek. Hbld. Kan men een sigaar beoordeelen konder zeterooken? Sidney Brooks een Engelsche schryver, heeft in op dracht van de Times de Sigarenfabri- katie op Havana betudeerd en hij be antwoordt op grond van zijn opgedane ervaring deze vraag ontkennend. Al de theorieën en middeltjes, zoo schrijft hij, waardoor men dé waarde van een sigaar wil vaststellen voordat men ze gerookt heeft, hebben niets om het lijf. Volstrekt onjuist is de meening van gewone rookprs, dat een donker dekblad een zware en een licht dek blad op een lichte sigaar zou wijzen. De kleur van de sigaar te knijpen of er aan ruiken, dat geeft hoegenaamd geen betrouwbare uitkomsten. Wie zich wil verlaten op kleur of stevigheid van de asch zal ook bedrogen uitkomen zegt hij verderde beste Havana's branden niet met witte, maar met staal grijze asch, die bovendien tamelyk ge makkelijk loslaat. Vlekken aan een sigaar beteekenen niets met het oog op goede of slechte kwaliteit. Of de sigaar droog 'of vochtig is. dat is ook maar van mode. De Amerikanen hou den van vochtige sigaren, de Engel- Bchen meer van droge. Het voornaam ste is, dat een Havanasigaar de gevol gen van de „zeeziekte''gedurende het transport te boven is* Uiterlijke teekenen v oor de kwaliteit van een Havana bestaan er er niet men moet ze rooken. In verband met het in werking treden van de Zedelijdheidswetten, hebben alle drogisten en handelaars in onder die wetten vallende artikelen te Rotterdam den dag te voren van de een waarschuwing ontvangen, dat dergelijke handelswaar niet meer in het openbaar mag worden uitgestald en in hun worden aangeprezen of afgeleverd in de tegenwoordigheid van derden. Naar „De Tel." meldlj het Circus Carré binnenkort ontbondenHet Ko- ninklijk Nederlandsch Circus Oscar Carré, dat hier zulke triomfen heeft gevierd en vóór ruim 'n tiental jaren aan de spits stond, zal weldra niet meer zijn. Nd het beëindigen van de verbintenissen te Kopenhagen en te Bremen worden de paarden en andere dieren, de requisieten, costuumB enz.', verkocht. GOUDA, 20 Juni 1911. Heden middag werd ten raadhuize dezer gemeente aanbesteed: het af breken van het voorste gedeelte der Bank van Leening. Ingeschreven werd door de firma J. Smit Zoon tegen betaling van f 76.M. Verdouw id, van f 115.— P. Bokhoven id. van f 275.— en J. A. van Seumeren te Utreoht, id. van f 335.—. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de R. K. Kiesvereeni ging is besloten in district I geen can- dicaat te stellen, in district II werd jesteld de heer L. J. Jaspers en in li8trict III de heer C. H. Koemans, die zich hedenmorgen heeft terugge trokken en geen candidatuur wenscht te aanvaarden. Wpgens de reparatie aan het kerk gebouw zullen voorloopig de gewone orgelbespelingen niet kunnen plaats hebben. Men hoopt evenwel tegen 't einde van Augustus zóóver gevorderd te zijn dat op Koninginnedag de ge wone orgelbespeling kan gegeven., worden. Heden werd aangegeven dat mond en klauwzeer is geconstateerd by N. van Klaveren, WillensW. Rijkelijk- huizen, Karnemelksloot en K. Jonk heid, Rott. Dijk. Ijsfabriek de Willem Barentsz. Hedenmiddag te half drie had in tegenwoordigheid van vele leden der w "Svereóniging en andere genoodigden de opening plaats van de Ijsfabriek Willem Barentsz. De Voorzitter der Goudschoslagers- vereeniging hield daarbij een toespraak, waarin hij de wordingsgeschiedenis der fabriek Paging. De heer van Veen riep het welkom toe aan de aanwe zigen speciaal aan de dames, waaron der ook eep dame aandeelhoudster. De oorzaak tot de oprichting dezer fabriek, die met recht den naam van Willem Barentsz voert is gelegen in de jarenlange wijze van behelpen met natuurijs, dat aan de eischen dieten- genwoordig aan de hygiëne worden gesteld, niet kon voldoen. Overigua^ leverde het betrekken van kunstjj^ok wel bezwaren op. Toen dan ook uit den boezem der slagersvereeniging het verzoek was op gegaan tot stichting van een Ijsfabriek op coöperatieven grondslag onder vond het bestuur bij hare pogingen om tot de oprichting daarvan te ge raken zeer veel steun.1 Hot ingenieursbureau Gonnermann Co, vertegenwoordigd door den tech- nischen leider, den heer Liebl, heeft het bestuur in hare pogingen krachtig bijgestaan en van voorlichting gediend. Toen heeft het bestuur den heer J. H. de Wilde aangezocht om als architect ontwerpen en teekening te maken voor de te bouwen Ijsfabriek, welke ontwer- penzoowel door 't bestuur als door den technischen adviseur als uiterst prac- tisph zijn aanvaard en goedgekeurd. Daarna werd den bouw der fabriek aanbesteed, welk werk door de fa. D anckers uit Giesendam werd aange nomen en zeer tot genoegen van architect efi bestuur opgeleverd. Der f». Gebr. Meer te M.-Gladbaeh werd daarop de levering opgedragen van de groote machine voor de ijs- fabricage terwijl de geheele electrische installatie voor kracht en licht werd geleverd door de fa. Polak Co. Aanvankelijk van meening zooals in andere gemeenten de inrichting door een zuiggasmotor te doen drijven heeft het bestuur geoordeeld de geheele inrichting electrisch te moeten instal- leeren waarvoor van de zijde van den Directeur der gemeente lichtfabrieken den lieer Swartwout de Hoog de grootste medewerking is verleend. De voorzitter bracht achtereenvol gens aan de verschillende heeren, die tot (je daarstelling van de ijsfabriek hebben medegewerkt namens het be stuur zijn hartelijken dank, en sprak tot den machinist Jansen den wensch uit lang samen te mogen werken. Nu gedurende eenige weken door de fabriek ijs is geleverd, kan worden geconstateerd dat het product voldoet aan alle hygiënische eischen, die kun nen worden gesteld1. Mocht het zijn, zoo zei spr. dat het eerste jaar door de verschillende moeilijkheden, die dan altijd worden ondervonden, geen gunstig financieel resultaat mocht hebben, er zal toch kunnen worden gezegd dat de fabriek voldoet, dat zij maakt uitstekend ijs. Indien de leden der slagersvereeni ging zich willen beijveren om het ija- verbruik zoo hoog mogelijk op te voeren door aansluiting van nog meer dere consumenten dan zal zeer zeker de Ijsfabriek Willem Barentsz na kor ten tijd in grooten bloei verkeeren. Met den wensch dat de Ijsfabriek lange jaren zou moge bestaan tot practisch nut van de ijsverbruikers, verklaarde de heer van Veen de „Wil lem Barentsz" voor geopend, welk woord met een dronk werd bezegeld. Namens het bestuur bracht daarop de heer Valckenier de Greeve zijn hartelijken dank aan den heer van Veen, die niet alleen als voorzitter de ziel was geweest van de daarstelling dezer fabriek, maar die als lid der Bouwcommissie met den heer Hornis en met den ijverigen secretaris den heer Schinkel zich geheel aan deze zaak had gewijd. Nadat ook de heer van der "Wolf aan den voorzitter dank had gebracht, werd door den heer Jansen onder aanbieding van een mooi bloemstuk door diens dochtertje den heer van Veen nanlens de Slagersvereeniging om zijn groote verdiensten gehuldigd. De heer van Veen bracht de ver schillende heeren dank voor dewaar- deerende woorden tot hem gesproken, waarna tot bezichtiging der fabriek, die in werking werd gesteld, werd overgegaan. Het gebouw heeft een frontbreedte van ca. 11 M. bij een lengte van ca. 14 M. en is verdeeld in machineka mer, vriesinrichting, de z.g. generator ijskast en kantoor, terwijl het geheele bovenhuis is ingericht als woning voor den machinist. De generator is een groote vierkante ijzeren bak, van buiten bekleed met knrk voor het houden op tempe ratuur van het binnen den bak cir- culeerende zoutwater en amoniak, dat langs de verschillende cellen, of liever gezegd ijzeren bussen, wordt geleid, waarin het ijs moet worden gevormd. Van aie cellen zijn er 200, zoodat telkens 200 staven ijs tegelijk worden gefabriceerd. De ijsfabricage is een zeer precies werk, want het kan ook te koud zijn in den generator en in dat geval krij gen de ysstaven een doffen witten glans, die er^niet op behoort. Boven de generator is aan de eene zijde aangebracht een stortbak, waar- aan /8 leidingen, welke bak precies zpdveel water kan bevatten als noodig Am voor het vullen van 8 cellen welke daartoe door middel van een hefboom die door een 1 P. K. electromotor wordt in beweging gebracht en welke hef boom zich op rails van het eene naar het andere einde kan verplaatsen, uit den generator worden getrokken en vlak onder den stortbak worden ge bracht. Is nn de stortbak voldoende gevuld, dan loopt het overtollige water weg en kunnen de cellen daarna wor den gevuld. Intusschen worden de andere rijen cellen door een apart aangebrachte inrichting alle tegelijk naar den tegen over gestelden kant geduwd, waardoor vlak onder den stortbak een plaats vrjj komt voor de gevulde 8 cellen. Is nu een rij cellen gevuld geplaatst, dan wordt in elke cel gebracht een metalen stok de z.g. sabel, waarvan er acht aan elkaar zitten, welke precies in een ry cellen passen. Deze sabels moeten het water in beweging houden totdat het vriespunt is bereikt, waarna deze onmiddellijk moeten worden ver wijderd. De machine werkt dan en in c.a. 10 uur kan het ijs gereed zijn. Dan doet de electrische hefboom weer zijn werk om de acht cellón met ijs omhoog te trekken, dompelt deze daarna in een water-reservoir, dat op warmer temperatuur^ kan worden gebracht, om daarna waaneer de staven ijs de cellen hébben loBgglaitm deze weder omhoog te trekkeen zeN^n slotte op de ijs- bank uil te storten\ De staven worden dan dirjpet opgeboden in de ruime ijskast, en daarin op lkgen temperatuur voor aflevering gereéd gehouden. Het water dat /n den generator circuleert en waartnede het reservoir van indompeling is gevuld wordt ver kregen uit een daarvoor op 30 M. diepte geslagen pomp achter/het ge bouw. Het water voor de ijsfabricage is ëchter uitsluitend zuiver leiding water. Het gebouw is eenvoudig, maar het is practisch en beantwoordt volkomen aan het doel, waarvoor het is bestemd. Teneinde het bovenhuis volkomen van de fabriek af te scheiden, voor de daarin aanwezige ammoniakdampen, is de zolder der fabriek uit gewapend béton vervaardigd. Aan alle zijden komt 't daglicht door flinke ramen toe. Bergambacht. Het mond-en klauw zeer heeft zich onder Bergambacht in de de laatste dagen zoo sterk uit gebreid, dat niet minder dan 392 kop pels vee besmet zijn. Yeel koeien en kalveren bezwijken aan deze ziekte. Boskoop. Ook bij de landbouwers B. Bosman, J. Verweij, J. de Zwart C. Goosen alhier, werd heden mond en klauwzeer geconstateerd. In de plaats van den Heer C. Tol, klerk der posterijen, die van hier naar Rotterdam is vertrokken, is naar deze gemeente overgeplaatst den Heer D. van Dijl, commies titulair bij de posterijen en telegrafie v«n Zwijn- drecht. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER Zitting van Dinsdag 20 Juni. VoorzitterGraaf van Bylandt. Arbeiders-ziekteverzekering Aan de orde is de behandeling van de vraagpunten in zake de ontwerpen Radenwet en Ziektewet. De voorzitter herinnert er aan, dat de bedoeling der vraagpunten bekor ting der discussie is, zoodat de Kamer zich strikt dient te bepalen tot de vraagpunten en amendementen op de vraagpunten uitgesloten zijn. Alge meene beschouwingen over de wets ontwerpen zijn ook uitgesloten. Daarna komt het eerste vraagpunt aan de orde over ziekengeld en ge neeskundige hulp. De heer Duys noemt zie&teuitkee- ring zonder geneeskundige hulp onbe staanbaar. wat zou deze minister getoornd hebben tegen een voorstel van een ander minister,, dat geen ge neeskundige hulp zou hebben gebracht, roept spr. uit. Spr. betoogt dat, indien de minister voor ziekengeld wel rechts grond heeft kunnen vinden, hij dit ook voor geneeskundige hulp moet vinden. De arbeiders worden, volgens spr. overgelaten aan de willekeur der doktoren, vooral op het platteland. Spreker ontwikkelt vervolgens de bezwaren tegen de door den minister voorgestane splitsing, bezwaren van Algemeen hygiënischen en van admi nistratie ven aard. In den loop van den namiddag deelde de voorzitter mede dat het eindverslag over de nieuwe militiewet gereed is. De Europeesche rondvlucht. Van de 68 ingeschrevenen zijn er te Parijs 40 gestart. (Onder de thuis blijvers behoorde onze landgenoot Vau Meel met een Inplan van eigen vin ding). Negentien hebben het tot Reims gebracht en acht waten er Zondag avond in Luik. (Maandagmiddag zeventien). Van Bathiat enBielovucie wist men niet waar ze zaten. Eerstge noemde dook gisterochtend echter in Luik weer op. De volgenden zijn gisteren, Maan dag, te Luik aangekomen Aankomst. Tyd over de lgt0 ótape. Kimmerling 4 u. 54 22 u. 56 m. 10"s. Tahuteau 5 u. 45 23 u. 58 m. 414/5 s*. Próvost 6u. 25 24 u. 8m. 513/6s. Wijnmalen 6 u. 40 24 n. 30 m. lSl/b s. Amerigo 7 u. 42 25 u. 12 m. 40 s. Bathiat 7 u. 54 25 u. 50 m- 542/5 s. Gibert 8u. 20 25 u. 8m. 876 s. Verrept 8 u. 36 25 u. 4 m. 403/«^s. Le Lasseur 9 u. 15 26 u. 23 m. 242/° s. Wijnmalen is in de eerste étepe dus als twaalfde geclassificeerd. S o e s t e r.b erg. De aviateurs vertrekken Woensdag ochtend om 3 uur uit Luik en de eersten kunnen dus ongeveer om 10 uur te Soesterberg verwacht worden, en verder den geheelen dag door. De directie van het vliegkamp staat in voortdurende telegrafische en telefo nische verbinding met Luik en met tal van plaatsen langs de étape. On- geveër elk half uur zullen bulletins worden aangeplakt, gemaakt door de velddrukkerij in het kamp en inhou dende de mededelingen welke per telefoon of telegrëm ontvangen zijn omtrent de vliegers lang de étape, benevens de tijden van aankomst aei concurrenten, met verdere wetens waardige bijzonderheden. Op alle ran gen bevinden zich aanplakborden, waarop deze bulletins worden aange- Behalve met de reeds genoemde wedstrijden zal het publiek Woensdag nog worden onledig gehouden met een wedstrijd van miniatuur-ballons, waaraan ieder toeschouwer kan mee doen (een groot aantal prijzen vanaf f100), opstijgingen van den vrijen ballon „Soesterberg'*, commandant W. Pottum (passagierstbchten f 50) enz. Het vliegkamp zal den 21sten ge opend zijn van 9 uur v.m. tot 10 uur 's avonds. Restauraöt den geheelen dag, tot 11 uur 's avonds (diner-con cert enz.). AMERIKAANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Botterdam arriveer de 18 Juni des namiddags van Rot terdam te New-York. VolgenB draadloos bericht via Orook- haven bevond het stoomschip Rijndam van Rotterdam naar New-York, zich 19 Juni des v.m. 3 uur op ongeveer 215 mijl W. van Lizard. Het stoomschip Amsteldijk arriveerde 18 Juni voormiddags van Rotterdam '■te Baltimore. Het stoomschip WÜlehad (Canada Lijn), van Rotterdam naar Montreal, arriveerde 18 Juni voormiddag 1 uur te Quebec. Van Delfzijl vertrok gisteren het s.s. Vooruitgang met een ijzeren praam op sleeptouw naar Emden. Dadelijk bij den havenmond geraakte het touw los, kantelde en zonk de praam, waarbij de 40-jarige A. A. verdronk.. Hij laat een weduwe met vijf jeugdige kinderen achter. Bij het zeilen in de Rotte hadden drie heeren het ongeluk door een ruk wind om te slaan. Allen geraakten te water. Een zwom naar de kant, de twee anderen konden met moeite worden gered daar een reeds gezonken was en de andere in het zeil verward was geraakt. Bij het hoofd der school te Zevenhuizen werden dealers van droge kleeren voorzien, wakraa ze weer naar Rotterdam terugkeerden. Het bezoek vaq President Fallières. De Koninklijke* familie en president Fallières met gevolg zullen Woensdag 5 Juli 's namiddags te 12 uur uit Amsterdam aan het station der S.S. met een extra-trein te 's Gravenhage aJtokomen om 's avonds circa 10 uur met dezelfde gelegenheid naar de hoofdstad terug te keeren. Op uitnoodiging van de Koningin is de waarnemende burgemeester der residentie, wethouder Jansen naar het Loo vertrokken ten einde met H. M. over eenige plannen betreffende de feestelijke ontvangst van pres. Fallières bij zijn bezoek aan de residentie te spreken. De Koninklijke familie met haar 2;ast zullen dien dag een gedeelte van iet concours hippique bijwonen. - Op 75 jarigen leeftijd is te 's Gravenhage overleden mr. J. C. de Brueys Tack, oud-kantonrechter te Sliedrecht. Gepromoveerd in 1861 te Utreoht werd hij in 1864 benoemd tot gMffier bij het kantongerecht te Schoonhoven, daarna was hij kantonrechter te Sluis, van 1868 tot 1874 te Sliedrecht. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De Prov. Gron. Crt. ..verneemt dat de heer D. K. Welt om gezondheids redenen ontslag heeft genomen als lid der Eerste Kamer. Zeeliedenstaking. Te Amsterdam breidt zich de sta king allengs meer uit. Naar wij ver nemen bedraagt het aantal stakers thans reeds tusschen 400 en 500. Te Glasgow hebben in verband met de staking ernstige ongeregeldheden laats gehad. Een groot aantal zee eden hebben de toegangen tot de ankerplaatsen der Belfastbooten ge forceerd en hebben daarna de ge bouwen in brand gestoken. Bij de blusBching trachtten zij de brandslangen door te snijden. De politie heeft de menigte ten laatste met do wapens uiteengejaagd, v Pest jty Indië. Bij het Departement van Koloniën is ontvang^r^ft volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-indië, d.d. 19 dezer, be treffende pestgevallen op Java: Afd. Malang eorgisteren zeven ge vallen, waaronder een longenpest en vier doodenw Gisteren twaalf gevallen waaronder een longenpest en zes dooden. Van de lijders van vorige dagen overleden resp. vier en drie. Kedirieergisteren een geval dat doodelijk en gisteren een geval. Soerabajageen gevallen. Dinsdag 20 Juni 1911. Vette oasen en koeien goede aafiVoer prijren waren toor ïste kwal. 42*/*, 2e 37 en 3e 31 ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien weinig aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 32, 2e 28 en 3e 24 ct. per half KG. Stieren goede aanvoer, prijzen waren, voor ïste kw. 33, ae 28, 3e 25 ct. per half Kilo. Handel in vet vee en vette Kalveren prijshoudend. Stieren iets lager in prijs handel stug. Op de magerenmarkt was weinig handel. van een prachtige collectie MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN, Zijde en Japonstoffen in de grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste soorten waarbij de prijzen in zeer sterke con currentie zyn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, van het Koninklyk Meteriologisch- Institnut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.3 te h" Horta, laagste stan<! 780.6 te Shors- haven. Verwachting tot den avond van 21 Juni Meest matige westelijke tot zuid westelijke wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, warmer. TAK DEN 20'JUNI 1911. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN16 Juni. Vincentius Antonius, ouders J. Lorjó en H. W. van Putten. 17. KJazina, ouders J. J. Hornes en K. van Ewyk. An-^ tonetta Hendrika, ouders M. A. A. van Setten en M. M. Nederhof. 18. Cornelia, ouders T. J. Nobel en A. Sloof. Ezechiel, ouders H. Wieser en F van Hattem. 19. Johanna Wilhelmina, ouders J. J. van»Loon en L. Anker. 20. Maria Adriana, ouders A. T. Polet en M. Boer. OVERLEDEN17 Juni. P. Labij 84 j. - F. H. A. Wolff 74 j. - M. van der Lek 3 j. J. Holthuysen 5 m. Staatsleeninten- Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. I Om. 6e Emissie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Bank- en Crediet-Instel- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Onderneming en American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smelting «Sc Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graphy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v\A Mijnbouw MUen Ketahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-OndeTD. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. G.v. A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Myen. Ned .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak My. Aand. Dlverien. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand- Peruvian Corporation Lim. uert. v. Aand. Spoerwegeu. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 8 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. pet. Erie SpoDfweg-Mij. Gew^Jtand. Unioy/Pa«?ifi& Railroad Cert. gew. A. abash Gew. Aand, Pretnleleeniogen. Vorige Koer*. Koer» van heden- 83'/» 93'/» 93'/,. 64'/, 101'/,, 89% 101%. 89"/,, 93'/, 89% 90"/,, 93"/,, 89 90'/, 47'/, 10S'/> 88'/» 88'/, 59^ 200"/, 67'/» 67"/,, 82»/, '82% 26'/, 26"/,» 80%, 80%, 218 302 180'/,, 218 302 130 130 726 730 90'/, 89'/, 178'/, 481 169'/, ex div. 483'/, 464'/, 161'/, 161'/, 116 18»/, 18'/» 113'/, 113'/, 60 60 70 4"/„ 10"/,, 10'/, 86»/, 86»/, 96'/, 96% 67'/,, 67%, 236'/, f170.- 224'/, 99'/,, 98'/, 36'/, 36%, 187 17 187'/,, 17»/,, 109 108", 1 166'/ 163'/, GELDKOERS. Prolongatie 3Va pCt. Amerikanen weinig handel, Natio nale Staatsfondsen prijshoudend, Cul- kfiren op vorige koersen, Tabakken (mrdeeld, Petroleums beter, Mijnen prijshoudend.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 3