wrx^')j^c^n. 5R00TE EXPOSITIE Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPQXST. Rechtzaken. Laatste Berechten ZOMER IOII. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - - - 18 pL If/,. De N. Crjf. verneemt dat op uitnoo diging van de Koningin, do waarn. burgemeester der Residentie, wethou der Jansen, zich naar Het Loo heeft begeven teneinde met H. M te spreken over eenige plannen betreffende de feestelijke ontvartgst van President Fallières bij zijn bezoek aan 's Gra- venhage. Te half twaalf zal de Koninklijke trein het station Gouda passeeren. Men schrijft aan De Tel. Een onderwijzer aan de school voor Chr. Nat. Volksonderwijs te Enschedé, is door bestuur der afd. Enschedé van C. N. V. met ingang van 1 October a.s. (ongevraagd) eervol ontslagen, om dat hij solliceefdè naar éen be trekking bij 't openbaar onderwijs. „De Nederlandsche Debitantenbond' heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin hij do Kamer verzoekt het daarheen te leiden, dat 1°. Nieuwsbladen en bijvoegsels (post 402) hoe ook ingevoerd, Vrij worden tóegelaten 2°. Platen (post 899) voor het on derwijs in den meest uitgebreiden zin bestemd en platen benoodigd voor Nederlandsche uitgaven, zoomede an dere platen die bij niet meer dan 3 exemplaren van dezelfde plaat tegelijk ingevoerd worden onbelast blijven. De Joden in Finland. I Men schrijft uit Stocholm aan het Vad. De Hollandsche delegatie van de Voreeniging voor Vrouwenkiesrecht ob het Internationaal Congres te Stockholm heeft de delegatie van Fin land openlijk geïnterpelleerd over. de quaestie, welke in verschillende Hol landsche dagbladen gepubliceerd is, nl. dat de vrouwenleden in het Fins^he parlement zouden hebben gestemd f en gewerkt tegen het verleenen van poli tieke rechten aan de Joden van Fin land. Zij machtigt de Hollandsche delegatie, ons te schryven, dat haar leden aan die dolegatie een door haar onderteekend schrijven zullen geven, bevattende de verklaring, dat zij in tegendeel eerst in 't Comité, datpoli- tieke rechten aanvroeg voor de Joden, gewerkt hebbéy en dat zij verder in het Parlement unaniem gestemd heb ben vóór het verleenen van gelgke rechten aan de Joden. H. M. de Koningin ontving heden op Het Loo prins Axel van Deneniar- ken, die aan boord dient van het te Amsterdam aangekomen Deensche oor logsschip Trolle. Prins Axel heeft tevens aan den maaltijd ten Hove deelgenomen met den heer Carstenskjold, minister-resi dent van Denemarken bij Hr. Ms. Hof, en den commandant van het Deensche oorlogsschip, kapitein t/z W. Jöhnke, die beiden den prins naar Het Loo Toepassing der Zedelykheidswett Naar de N. Crt. verneemt heeft de Haagscho recherche Maandag j.l. bij verschillende boekhandelaren daar ter stede een aantal boeken en brochures in beslag genomen in verband met de 15 dezer in werking getreden Zedelijk- heidswet. Prins Hendrik heeft gisteren deel genomen aan een lunch, aangeboden door de Nederlandsche Vereenigftig te Londen in de keurig versierde zalen van de Nederlandsche sociëteit. Er werd aan tafel door den Ned. Gezant aldaar en de heer Stoop het woord gevoerd, wanrna de Prins met een kort hartelijk speechje dankte. Zondag zal Z. K. II. de dienst in de Hollandsche kerk bijwonen en op de andere dagen zullen door de Prins bezoeken worden afgolegd en de maal tijden worden gebruikt bij bevriende personen. Men meldt uit IJmuiden Twee Russen die zich te Archangel op het ss. „Dwina" wisten te verstop pen, zijn hedenmorgen bij het door- schutten ontkomen en de cfuinen inge vlucht. Do politie tracht hen op te sporen om hun indentiteit te kunnen vaststellen. In een volkslogement te Ifoofddorp, is gistermorgen een zwervend persoon dood op bed gevonden. Het lijk ia naar het lijkenhuis op de Algem. Begraaf plaats overgebracht. Volgens inlich tingen is hij genaamd Jan Van Patten, zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande. De werkman J. Poel te IJmuiden, die den ketel van den daar liggenden stoomtrawler „Shamrock" zou bikken, had do onvoorzichtigheid zich te spoe dig daarin te begeven met een bran dend licht. Door de aanwezige gassen uit den ketel, onstond een ontploffing waardoor Poel met brandwonden over dekt werd. Zyn toestand is ernstig, doch niet levenegevaarlijk. De hooge Raad verwierp gisteren het cassatieberoep van J. J. Beek, ontslagen gemeentebode te Hoorn, door het Hof tö Amsterdam veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op de vrouw van den markt meester W. Markus te Hoorn en po ging tot moord op Markus, wien hij een vergiftigde taart had gezonden, waarvan echter niet Markus, doch diens vrouw en dienstmeisje gegoten hadden. Te Delft heeft Zaterdagavond een onbekend gebleven man kennelijk met minder goede bedoelingen, een8-jari- ge jongen van den Goerweg, door h$m versnaperingen te geven, mede- gelokt naar den Haagweg. De moeder van den knaap hoorde spoedig wat er gebeurd was, trok er mot spoed op uit en smaakte de vol doening den jongen aan te treffen. Om den man bekommerde zij zich toen niet meer. Een aardig bink van de heilzame werking, die de Kinderwetten kunnen hebben, is een uitspraak, waarbij de rechtbank te Zutfen gisteren de echte lieden D. en S. op verzoek van Voog dijraad kon herstellen in de ouderlij ke macht over hun kinderen. Voor ruim anderhalf jaar werd de vader daaruit ten aanzien van zijn vier kinde ren ontzet, omdat hij zijn opvoedings plichten grovelijk verwaarloosde, ter wijl toen de moeder van de ouderlijke macht over drie van die kinderen ont heven werd. Het gemis van de kinde ren heeft daarna den man aangegrepen en tpt nadenken gebracht. Orde en zekere welvaart zijn thans zijn huis binnengetreden. Dit is eerste maal, meldt de Zutph. Ct., dat herstel van de ouderlijke macht door de rechtbank plaats had. Het ware te wonschen dat.ook bij andoren de maatregelen van den Voogdijraad deze uitwerking hadden. Zware brand te Bedum. Maandagavond halfelf is de bliksem geslagen in den uit oud-Romaanschen tijd stammenden 60 meter hoogen en in scheeven stand staanden toren dér Ned. Herv. kerk te Bedum (Gron.). Eerst te halftwee kwamen de Be- dumers tot het besef dat het aanvan kelijke kleine vlammetje een groote brand zou worden en rukten drie 8puiteiv' uit, terwijl tevens hulp uit Groningen werd gevraagd. Destoom- brandspuit verleende assistentie. Spits en toren zijn afgebrand, do kerk kreeg véél waterschade. Kerk en toren waren verzekerd voor f10,000; de schade moét grooter zijn. Klok en uurwerk zijn waarschijnlijk behouden. N. Crt. Gisteren viel, voor de oogen zijner ouders een jongetje, ter hoogte van de Pol bij Doetmchem, uit een open wagen van de in volle vaart zijnde tram van Terborg-Doetinchem. Niettegenstaande een der inzittenden direct den machinist waarschuwde sprong de moeder haar kind na, met het gevolg, dat zij viel en een bloeden de hoofdwonde opliep. Het kind, dat op een berm iji het gras was ge vallen, bleek ongedeerd. Moeder en kind werden door de tram, dié inmiddels gestopt had, weer op genomen. W. v. d. Leest, een man van onge- 40 jaar, en vader van 7 kinderen is gistermiddag omstreeks 2 uur op de Kruisstraat te Oss in een sloot ver moord gevonden. Van den dader is nog niets met zekerheid bekend. Men heeft eenige oogenblikken vóór den moord den vermoorde met eenige an dere personen gezien. (n's H. Ct." Inkwartiering oen lust en geen last. In de Nijkerksche courant lezon we hot volgende bericht De verwachting, dat hier de najaaas- maneuvres een uitgebreide inkwartie ring zouden brengen, wordt teleurge steld. Het oefeningsterrein ligt meer naar het Noorden, zoodat wij ons te vreden moeten stellen met het tijdelijk verblijf van een 200-tal cavaleristen, die in de buutschap Appel en omge ving worden onder dak gebracht. Moordaanslag. De 55-jarige werk vrouw, op wie door haar gescheiden echtgenoot Zaterdagmorgen in de Jo hannes Vorhulststraat te Amsterdam oen revolverschot werd gelost, met het gevolg dat zij in de onderbuik werd gewond, is gisteren in het Wilholrai- nngasthuis aldaar overleden. Gisteravond is de Noordexpres een paar honderd meter voorbij het station Maassluis ontspoord. Persoonlijke gelukken kwamen niet voor. Van den Hoek van Holland kwam er later een trein, om de passagiers van den- ontspoorden trein over te nemen. De Harwichboot zou tengevolge van dit voorval mot belangrijke vertraging vertrekken. (N. R. Crt.) De Utrechtsche Lustrumfeesten. De bedoeling van hf t openlucht- natuurspeb Willem van Holland is een beeld te geven van het leven in de middeleeuwen. Toch, zonder intrige is het gebeuren niet en daardoor juist wordt het belangwekkender voor don toeschouwer, om diens aandacht voort durend gespannen te houden. 't Belooft een schoon schouwspel te worden. Vooral, wanneer 't een mooie dag zal zyn, in het heerlijke, groenende land van Rijnauwen, waar dó burcht staat van Jan van Renesse. Terzyde van diens burcht ligt do Benedictijner Abdij van Oosthoek, wat dichterbij dan inderdaad hot geval was. Hoornsignalen klinken van den burcht; do ophaalbrug gaat neer. En weldra zal men zich verplaatst wanen in 't middeleeuwsche loven. Edellieden en jonkvrouwen rijden uit ter valken jacht. Edellieden uit het kamp oefenen zich in boogschieten. Dat kamp ligt meer achterwaarts, nabij den Kronynen Runde tenten ervan kleuren feeste lijk in het zonlicht. De kinderen uit de kloosterschool komen spelen in het grasveld. Dan zet men zich tot den maaltijd maar een jagerstoet nadert nu. Het zijn de ridders van graaf Willem Van Holland, terugkeorend naar het kamp. De Stichtenaren noodigen de vreem delingen aan hun disch. Wel zijn het Hollanders Vijanden van het Sticht, doch het is 'wapenstilstand en ditmaal overwint de1 ridderlijke gastvrijheid. Een twist breekt echter uit, de strijd woedt algemeen en van de ver warring dié« ontstaat maakt een der Hollandsche edellieden, Gerrit van Herlaer van 'Poederoyen, gebruik om bekoord door haar schoonheid, Johanna van Renessè, de dochter van den burchtheer, te ontvoeren naar het kamp. De Stichtenaren nemen wraak; Jo- han van Renesse slaagt er in zijn zuster uit de macht der Hollanders te verlossen en haar weer veilig binnen den burcht te brengen. Tusschen Holland en het Sticht is de strijd opnieuw ontbrand. Dus eindigt de eerste handeling, die, als inleiding, de schoonheid van de middeleeuwen verbeeldde. Maar geen Schoonheid zonder Liefde, geen Liefde zonder Haat. De ontvoering van Jo hanna deed den strijd ontbranden. De strijd komt in de tweede han deling, wanneer de burcht van Rij nauwen belegerd onYKestormd wordt. Graaf Willem van Holllted keerde nog bijtijds terug. In een drietal schepen, met vergulde zeilen, de maagd Maria in een oirkel in het midden, kwam hij, met zijn hofhouding den Krommen Rijn af. En na krijgsraad gehouden te hebben, wordt tot den aanval be sloten. 't Wordt een strijd in optima forma, met belegeringstoren, schutda ken en een stormram. De bezetting geeft zioh overmaar ais graaf Willem gericht zal houden over de burchtbewoners weet Johanna van Renesse, die hem smeekend te voet valt, te bereiken, dat hij zelf de overwinning bewerkt. Als bewijs voor een blijvende vriendschap tusschen hem en het geslacht van Renesse vraagt Van Herlaer dan aan Jan van Renesse van Rijnauwen de hand van diens dochter. Eu deze stemt toe. Dan eindigt de tweede handeling. Uit den Strijd is dus de Liefde ge groeid en zoo kan de derde handeling een feest zijn van de Liefde. Het huwelijk van Gerrit van Herlaer van Poederoyen en Johanna van Renesse. Vluchtig geschetst, gelijk hierboven geschiedde, spant ook aldus reeds het spel de verwachting. In verbeelding ziet men de handeling al en straks zal 't ongetwijfeld een herleving der middeleeuwen schijnen. Als een epiloog is het lied van den minstreel, kort voordat het spel met koorzang eindigt: Het waren twee koningskind'ren, Die minnen malkander zoo zeer. D' een kon er bij d' ander niet komen, Zy minden malkander zoo teer. D' een kon er bij d' ander niet komen, Want zwaar was er d'oorlog in 't land. Zoo vluchtten die koningskind'ren; Nu gingen zij hand aan hand. Doe kwam er een dappere Grave, Die heeft er den oorlog beslecht, Die heeft in de hand van den jonkman Do hand van de jonkvrouw gelegd. Nu danken die koningskind'ren Den vorst, die den vrede gebood, Nu zijn er die nedere landen Door d'eendracht zoo krachtig, zoo [groot] Tevens komt in dezen minstreel- zang nog eens duidelijk naar voren, wat de heerschende gedachte is van het spel: het streven van Willem IV om de lage landen bij de zee te ver eenigen tot één groot rijk. De heer J. van Dorp, een der leden van de maskeradecommissie, is de auteur van het openluchtnatuurspel en het ontwerp der handelingen is van den heer Antoon Molkenboer. GOUDA, 21 Juni 1911. De N. R. Crt. meldt dat een groep anti-revolutionairen in deze gemeente, van wie eenigen, voor zoover ze lid waren van de anti-revolutionaire kies- vereeniging, zich daarvan hebben af gescheiden, in alle drie districten Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing een candidakt zal stellen, zoo de personen aan wie de candïdatuur is aangeboden, aanvaarden. Het programma van het 3° Volks- concent, te geven door het stedelijk muziekcorps, onder directie van den heer Joh. G. Arentz, op Donderdag 22 Juni des avonds half acht, in het Houtmansplantsoen is als volgt 1. Marsch En Fête. Malhoy. 2. Ouverture Rève d' Au- tomne. O. Coquelót. 3. Valse Pensóe 'd Au- tomne. A. Tiezolff. 4. Fantasie Martha. Flotoro. 5. Ouvert. Romantique. Kéler Béla. a. Polonais# Marguó- rite. L.Grauwels. b. Masurka Secret de Jeunesse. Francois. 7. Walser Laura. C. Millöcker. 8. Potpourri No. 5. Renaud. GASCONTROLE. 20 Juni 1911, 8 uur namiddag. Druk 43 m.M. Lichtkracht 12.40 Kaarsen. Men schrijft ons Maandagavond belegde de Afdeeling „Gouda en Omstreken" van den Bqnd van Nederlandsche Onderwijzers" een huishoudelijke vergadering, bezofcht door 23 leden en één gast. De eerste secretaris was wegens ongesteldheid afwezig. Van de mededeelingen zij hier vermeld, dat de heer Th. J. Thijssen, mede-redacteur van „De Nieuwe School", toegezegd heeft in September a. s. een spreekbeurt vpor de Afdeeling te vervullen. De voornaamste punten van de agenda waren de reorganisatie van de bibliotheek en de salarisaktie. De bibliotheek bevat vrij Wat nuttige werken, en zal, nu er eenn^ufwe catalogus komt, (aan elk lid' uit He reiken) uitgebreid worden. Daarna besloot de vergadering, na kennisname van de door het Bestuur verzamelde gegevens, in allo dertien plaatsen van het ressort te adresseeren om Balansverbetering. Het Bestuur kreeg opdracht de concepten te ont werpen in den geest van d^ bespre kingen en die in een spoedig te be leggen volgende vergadering aan het oordeel der leden te onderwerpen. Hierna hield de heer Ed. van Dantzig de vergadering nog een poos aange naam bezig met de voorlezing van een geestig stuk, dat meermalen .hilariteit wekte. Voor de volgende vergadering werd aan de orde gesteld: Waarom maken vele kin deren in de school geen of weinig vorderingen? De be doeling is, dat na een korte, vooral op de algemeene oorzaken wijzende inleiding, de leden komen met in de praktijk verzamelde gegevens. Op deze manier hoopt het Bestuur de besprekingen zoo vruchtdragend mo gelijk te maken. Hierna sloot de Voorzitter deze ge animeerde en ondanks den regen goed bezochte vergadering. Broil's Das goldene Kreuz, waarvan de Zangvereeniging Arnold Spoel eenigen tijd geleden een Hollandsche vertaling hier opvoerde, wordt thans te Zoppot, een badplaats aan de Oost zee in do open lucht vertoond. Naar de bladen melden, had deze opera zeer veel succes. Zouden wij van deze op muzikaal gebied zoo hoogstaande opera hier nog niet eens een opvoering tegemoet mogen zien Op verzoek van den Commissaris van politie is uit Zutphen naar hier overgebracht een zekere A., die ver dacht wordt gelden te hebben ver duisterd. Tegen hem is procesverbaal opge maakt. C.Door de politie alhier is procesver baal opgemaakt tegen zekere R., die verdacht wordt een gevonden arm band te hebben verduisterd en tegen B., die jl. Zondagavond een dame op straat op liederlijke wijze heeft beleedigd. De S. D. A. P. zal bij de a.s. ge meenteraadsverkiezing candidaat stel len in alle drie districten den heer E. v. de Werf. (Volk.) Zondagmorgen is te Bodegraven verdronken gevonden aan den straat weg naar Gouda de heer S. De Beer commissionair in effecten aldaar. Na des morgens halfïiogen zijn wo ning verlaten en nog f 25.000 ver zonden te hebben, werd hij kort daarop "evonden in de nabijheid van de ipokersbrug. Uit vertrouwbare bron vernemen wij dat de boeken in orde bevonden zijn, zoodat in financieele moeilijkheden de aanleiding tot dit treurig feit niet kan worden gezocht. Schoonhoven. B. en W. van deze gemeente hebben aan den Raad het voorstel ingediend om aan dit college van B. en W. machtiging te verleenen aan Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. aldaar mededeeling te doen dat de Raad in beginsel bereid is aan de Ned. Herv. Gem. in eigendom af te staan den bij de Kerk der Ned. Herv. Gemeente' staanden toren, evenwel met de bedoeling om den toren (en kerk) af te breken en bij het bouwen eener nieuwe kerk meer zuidwaarts op het bestaande terrein een nieuwen toren op te bouwen aan de gemeente den ten noorden liggenden grond in eigendom over te dragen, terwijl de gemeente gedurende 15 jaar aan het kerkbestuur een uitkeering zal doen van f 1000 per jaar, alleB onder voor waarden, door beide partijen nader te omschrijven en behoudens goedkeuring van Ged. Staten, overeen te komen. De minderheid vari ons ooilege kan zich niet vereenigen met het voorstel om te trachten een der hoofdgebou wen dezer gemeente (den toren) door overdracht aan derden te doen amo- veeren. Ten zeerste zou zij het betreuren indien daartoe werd overgegaan en daardoor eene eeuwenoude en monu mentale bezitting der gemeente aan de vernietiging zou worden prijsgegeven. Zy acht het daarom gewenscht het plan indertijd door den heer Muller ingediend, hetwelk in totaal een uit gaaf van 20 mi(le zou vorderen of wel langs anderen weg te Vèbrzien in de verzakking van den toren, al moge dit dan groote financieele offers vragen» Oude water. Tot hoofd der openbare lagere school te Langeruigeweide is benoemd de heer C. P. v, d. Ende, uit Dinteloord. Nibhwirkebk a. d. IJssel. Terwijl Zaterdagmiddag j.l. t^yee kinderen aan het spelen waren op het zoogenaamde kruis van het dorp, passeerde de war moezier W. v. V. juist met eeji zwaar geladen wagen. Een der kinderen.de )ijna zesjarige P. D. liep achteruit on der den wagen, met het treurig ge volg, dat èn voor- en achterwiel haar over het lijf gingen. Ze werd terstond naar huis gebracht en geneeskundige hulp ingeroepen. Haar toestand is vrij ernstig.. Zevenhuizen. Maandagavond verga derde de liberale kies vereeniging „Bur gerplicht" met het oog op de aan staande verkiezing van leden van den gemeenteraad. De aftredende leden, de heeren F. M. Kooijman, L. C. Paul en G. van der "Wilt werden opnieuw gecandideerd. De Europeesche rondvlucht. Gisterenavond werd ten Stadhuize te Luik een schitterende receptie ge houden ter eere van de aviateurs. De burgemeester bracht hulde aan de na gedachtenis der dappere slachtoffers, en riep den aanwezigen aviateurs een warm woord van welkom toe, speciaal aan Wijnmalen. De dood van Landron. Over den dood van Landron worden eerst nu uit Chateau Thierry bijzon derheden vermeld. Het ongeluk was niet minder vreeselijk, dan dat van luitenant Princeteau. Op een hoogte van 600 k 700 meter ontplofte het reservoir van de benzine. Het toestel kwam, kringen beschrij vend, snel naar omlaag. Verscheidene personen, die de ontploffing gehoord hadden, zagen, dat de aviateur vóór dat de machine op den grond viel, rechtop stond, dat vlammen, van 15 meter lengte hem omringde. Toen de brandweerlieden van het dorp na een kwartier den brand van de vliegmachine, welke in éen koren veld gevallen was, gebluscht hadden, werd het geheel verkoolde lichaam van Landron te voorschijn gehaald. Zijn beide beenen en één arm waren ge broken. Aan zijn kin had hij een groo te wond. De vlucht LuikSoesterberg is wegens slecht weer uitgesteld tot morgen. Vertrek van Luik Donderdag ochtend 8 uur. Aankomst te Soesterberg van af 10 uur. Dit bericht hetwelk wij per bulletin hedenmorgen reeds publiceerden, is een groote teleurstelling geweest voer de duizenden, die van plan waren naar Soesterberg op te trekken. Het ontstuimige weer maakte dit besluit noodzakelijk. Alle feestelijkhe den in Soesterbnrg zijn nu ook een dag verzet. Train is Maandagavond laat nog i Luik aangekomen. Luik is natuurlijk vol van de rond vlucht. De bladen, die een nieuwtje over 't vliegen hebben, vliegon v; Vidart, Garros en Duval worden op straat omringd door troepjes menschen die hen niet meer in den steek laten en handteekeningen en sou veniers wil len hebben. De correspondent van, do Journal vertelt dat als hfl zich liet scheren en dat de barbier, zeker ten gevolge van zijn eigenaardige pet en van de vliegkoorts, die daar op bet oogenblik in de lucht zit, hem voor een vlieger vorsleet. De man beefde dientengovolge fcoo van aandoening, dat hij hem bijna de keel afsneed Teneinde gedrang en verwarring te voorkomen is het gewenscht bijtijds in het vliegkamp te komen. De motor tram van de halte Doldersehe Weg naar het vliegkamp begint al om 8 uur 40 te loopen. Er wordt dan ook om de 20 minu ten gereden, en dat tot 9 uur 's avonds, Er gaan in dien tijd geregeld tram men heen en weer. Na 7 uur 's avonds loopt tot half een een tram naar halte Doldersohe weg. RECHTBANK TE ROTTERDAM Strafzitting. A. S. B., 48 jaar, letterzetter te Gouda, reeds zesmaal naar Veen hui zen opgezonden, bekende op 3 Mei te Gouda onder een valschen naam éen handwagen te hebben gehuurd met de bedoeling dien ten eigen bate te ver- koopen. Hij was er mede naar Rot terdam gereden en had hem daar aan een onbekenden man voor f 4 ver kocht. Het geld had hij opgemaakt. Hij dacht niet voor dat feit in de ge vangenis te zullen komen, maar meende dat het zijne opzending zou bewerk stelligen. Na het hooren der getuige, eischte het O. M., waargenomen door mr. W. P. R. Bonman, ter zake van verduis tering eene gevangenisstraf van drie maanden. *De verdediger, mr. A. Nicol Speyer, refereerde zioh aan het oordeel der rechtbank. Beklaagd van diefstal van een zil veren horloge met nikkelen ketting, gepleegd te vlist op 21 April, hebben voorts terechtgestaan L. v. W., 28 j., en S. van der S., 26 j., beiden losse werkman zonder vaste woonplaats, de laatste recidivist. Het O. M. betoogde dat na het ge tuigenverhoor gebleken was, dat de le bekl. de waarheid had gesproken, en de 2e daarmede op een slechten voet stond. Veroordeeling zoude moeten volgen voor den 2en bekl. wegens dief stal, voor den laa wegen» het opzet telijk voordeel trekken uit eenigdoor misdrijf verkregen voorwerp. Geëischt werd tegen eiken bekl. 9 maanden go- Voorts is nog geëischt*. Wegens wederspannigheid, gepleegd op 15 Mei te Gouda, drie maanden gevangenisstraf, tegen A. L., 29 jaar, los werkman te Gouda. Uitspraken Donderdag 29 dezer. Daarna werden veroordeeld G. J. W., 27 jaar, harmonicaspelei G'Ouda, wegens verduistering van drie rijwielen, tot een maand ge van- genustraf. H. C. M., 24 jaar, arbeider te Gou derak, wegens wederspannigheid, tot een maand gevangenisstraf. Mej. C. de M., huisvrouw van M. R., 40 jaar, te Gouda, wegens diefstal van een handtaschje, gepleegd in eene R. C. kerk aldaar, tot een maand ge vangenisstraf. Staten-Genei-aal. TWEEDE KAMER Zitting van Dinsdag 20 Juni. (Vervolg). De heer Passtoors, die minister Talma hulde brengt voor diens duidelijke be antwoording der vragen, houdt een betoog voor de door den heer Duys zoo gewraakte splitsing van verzeke ring en geneeskundige hulp, eer splitsing welke niet alleen door de Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst, maar evenzeer door de Federatie van Roomsch-Katholieke arbeiders gewenscht wordt. Door sa- menkoppeling^fHP'verzekering en ge neeskundige hulp zouden de losse arbeiders buiten de ziekenfondsen worden gesloten. Bij regeling van werkzaamheden na de'r pauze wordt besloten Dinsdag middag, na de eindstemming over de Steenhouwers wet, eenige koloniale wetsontwerpen te behandelen', en middellijk daarna de interpellatie te doen houden door den heer van Kar- nebeek, betreffende de toepassing van het totalisator-verbod. De heer Schaper geeft in overweging om alsnog ook de Bakkerswet in openbare tf'èhandeling te nemen, in plaats van de Tariefwet in de secties te onderzoeken. In October toch zal de Kamer anderen arbeid vinden, bovendien gaat het gerucht dat in het najaar verscheidene leden naar het interparlementaire congres te Rome zullen gaan. De Voorzitter beduidt den heer Schaper echter dat tot het sectie-onder zoek der Tariefwet nu eenmaal be sloten is en dftt dis moet voorgan. Hierna wordt het debat over de vraagpunten betreffende de Ziektever zekering hervat. De heer Patijn zet als zijn onover komelijk bezwaar tegen de regeling uiteen, dat deze zich beperkt tot de uitkeering van ziekengeld, zonder ge lijktijdige regeling van de geneeskun- kige behandeling. Vergeleken met de buitenlandsche wetgeving op dit stuk staat minister Talma absoluut alleen met zijn stelsel van splitsing van ziekengeld en geneeskundige behan deling, en de minister zal dus tegen over het geheele buitenland hebben te bewijzen dat alleen zijn systeem het eenige juiste en goede is. Breedvoerig gaat spreker daarna de argumenten des ministers na, welke z. i. niet steekhoudend zijn. Met een beroep alweer op het buitenland, waar het tegendeel blijkt, bestrijdt spreker vooral dat door samenkoppeling van uitkeering en geneeskundige behande ling de particuliere fondsen in den grond zouden worden geboord. De groote moeilijkheid, het hart van de zaak, is echter de dokterskwestie. Niet zoozeer de strijd wie de baas rflóet zijn, de dokter of de ziekenkas. Want hierop moet men zich ifiet blind staren. Maar wèl de groote misstanden, die ook hier te lande bestaan inzake de geneeskundige verzorging van onze arbeidersklasse, en waardoor de arbei der niet krijgt de geneeskundige be handeling, waarop hij recht heeft, en zulks omdat ook de medici in de ar beiders-maatschappij niet krijgen de vergoeding die hun toekomt, in ver band met hun wetenschappelijke op leiding als anderszins. Slechte ver houdingen tusschen den arbeidenden en de medischen stand worden daardoor het leven geroepen. En met het oog hierop treedt m nog scherper licht de fout des ministers, dat hij bij deze regeling niet gepoogd heeft de geneeskundige behandeling van de arbeidende loasse te verbeteren, gelijk spreker verder breedvoerig uiteenzet. Spreker acht deze Ziekteverzekering uitsluitend in het financieel belang der doktoren, en levert de arbeiders aan handen en voeten gebonden over aan de doktoren en aan de erkende ziekenfondsen, maar ook de slechte. Een dergelijke wet mag niet worden aangenomenzy is voor de arbeiders hard, zoo al niet wreed. Het argument van de splitsing acht §>r, ten platteland te ondervangen oor de geneesheeren daar te helpen middels flink Staatsubsidie voorj dok terstandplaatsen. Tenslotte oppert spreker grooten twijfel aan de geheele uitvoerbaarheid van 's ministers systeem, omdat de doktoren eenvoudig zullen weigeren 'een verklaring af te geven dat iemand ziek is geweest, wijl zij er geen belang by hebbenj Spreker raadt den minister aan, toe te geven op het punt in kwestie, waar door hij werkelijk een nationale wet aal helpen tot stand brengen. Mogelijk is het dat de minister, zonder toe te geven, de overwinning zal behalen, omdat de rechterzijde op dit oogenblik opziet tegen een ministerieele crisis. Maar dan zal de overwinning slechts aan de politiek zijn te danken. De heer van Vliet, sprekende namens de antirevolutionaire Kamerfractie, be toogt dat het meerendeel der Neder- landscfip arbeiders, blijkens statistische gegevens, tegen een combinatie van ziekengeld en'geneeskundige behande ling is. En bij die praktijk sluit het ontwerp-Ziekfceverzekering van minis ter Talma zich aan. De teer Schaper verbaast zich er over, dat de heer van Vliet zich thans vóór de splitsing heeft verklaard, waar in de commissie van voorbereiding, waarvan de heer van Vliet óók lid is, niemand zich vóór dat stelsel heeft uitgesproken, Spreker verdedigt verder ook zijner zijds kortelijk de uitbreiding van de Ziekteverzekering tot de geneeskun dige hulp. Zitting van Woensdag 21 Juni. VoorzitterGraaf van Bylandt. De nieuwe Militiewet. Aan het begin der vergadering leest de Voorzitter een brief voor van den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin de regeering zegt, nu het eind verslag in zake de nieuwe Militiewet verschenen is, dat zij zich verplicht acht om ter voorkoming van misver stand er ten ernstigste op aan te dringen de Militiewet zoo spoedig ogelïjk in het najaar in behandeling te nemen. Een langer uitstel acht de regeering in strijd met's lands belang en niet met haar verantwoordelijkheic overeen te brengen (beweging). De Voorzitter stelde verder voor, aangezien hierop geen beslissing be hoeft genomen te worden, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Onder vroolijkneid wordt daartoe besloten. De rege^ringsmodedeeling werd onder allerlei uitroepen van hoon door links ontvangen. Arbeiders-Ziekteverzekering. De beraadslagingen over de aan de Kamer voorgestelde Vraagpunten in zake de ontwerpen Raden- en Ziekte wet, worden voortgezet. Bij het eerste vraagpunt, luidende Is het wenschelijk de wettelijke Ziekte verzekering te beperken tot uitkeering van ziekengeld met uitsluiting van de zorg voor geneeskundige hulp, zegt de heer Treub (v.-d.), dat hij zich hoofdzaak aansluit bij de heeren Patijn en Duys, Spr. ziet geen rechts- frond voor de uitsluiting dorgenees- undige hulp. Spr. bestrijdt de ge grondheid van een beroep op Duitsch- land, en toont aan dat er geen sprake kan zijn van storende inwerking indien de ziektebehandeling in de wet werd opgenomen. Duitschjand bewijst dat hierdoor juist geprovoceerd wordt het oprichten van Ziekenhuizen eu Sana toria. Omtrent de behandeling der bus patiënten is Spr. het met den heer Patrjn eens dat deze zeer slecht is, vooral ten platten lande. Het onmo gelijke is niet te verlangen, maar de Regeering make een zoo veel moge lijk bevredigende regeling. De Minister vindt door zijn stelsel geen enkele aanhanger, wat nog niet wil zeggen dat hij geen meerderheid zal kunnen krijgen voor de beantwoording van dit vraagpunt (gelach). In elk geval staat de Minister in deze lijnrocht tegenover de Kamer. De Tweede Kamer nam heden met 69 tegen 9 stemmen het ontwerp- steenhouwerswet aan. Tegen stemden de heeren Lohman, van Doorn, Schimmelpenninck, de Beaufort, van Idsinga, van Wassenaer, Tijdeman, de Ram en van Dedem. Interpellatie van Karnebeek. De heer van Karnébeek interpel leerde betreffende de toepassing van het verbod van den totalisator. De spr. vraagt in hoeverre de Minister geneigd is het'Totalisator- verbod gedurende eenige jaren buiten toepassing te laten. De Min. Regout blijft staan op het door hem ingenomen standpunt, be treurende de aanneming van het amen dement—van Vuuren. De Min. zal een e.v. voorstel uit de Kamer in ieder opzicht gaarne steunen. Van den Min. zelf kan men echter geen wets ontwerp verlangen. De heer van Karnebeek, dankend voor dit antwoord zal nu zelf het initiatief nemen, en dient een motie in waarbij de Kamer als haar wensch uitspreekt tegemoet te komen aan de bezwaren tegen het absoluut totali sator-verbod. Spr. licht de motie toe en wijst er op, dat men vóór de motie stemmende vrij blijft in zyn oordeel over een e. v. wetsontwerp. Spr. beoogt de kans om een meerderheid voor een e. v. wetsvoorstet te vergrooten. De motie-Karnebeek werd verwor pen met 46 tegen 28 stemmen Te Wageningen is de vorige week het gezin van zekere O. wegens huurschuld en slordige bewoning uit het huis gezet. Gebrek aan arbeiders woningen en tegenzin om deze men sehen een huis te verhuren, zijn de redenen, dat het heele gezin man, vrouw en drie jonge kinderen onder een rieten dak in de openluoht moet kampeeren. - Den Heer de Meester bracht een rustigen nacht door. Staatscommissie legervraag»tuk, De afdeeling betreffende voeding van den soldaat uit d<j staatscommissie voor het legervraagstuk zal eerlang haar bemoeiingen voortzetten met een onderzoek in het garnizoen teGra- venhage. De gemeente Loosduinen heeft een leening, groot f 35000, aangegaan bij he£ Weduwen en Weozenfonds van militairen beneden don rang van offi cier bij de Koloniale troepen. De landbouwtentoonstelling van het Prov-Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, einde Juli nabij Amersfoort te houden, gaat we gens het heerschen van mond- en klauwzeer niet door. De Europeesche rond vlucht. Uit Luik wordt geseind dat heden aan de ótape LuikSpa werd door twaalf aviateurs deelgeno men, waaionder Wijnmalen. De vlie geniers vertrokken respectievelijk om 7.30. Védrines legde den afstand af in 43 min. 23 sec., gevolgd door Vidart 48 min. 50 sec. Wijnmalen heeft den afstand Luik- Spa—Luik afgelegd en is te Luik teruggekeerd. Ook Beaumont kwam aan. Uit Brussel wordt gemeld, dat* er brand uitbrak in de oude abdy van Cambre, die vroeger gebruikt werd als militaire school. Men gelooft dat de brand gesticht werd door een land- looper, die zich 's nachts toegang ver schafte, daar de localiteit onbewoond is. Op het oogenblik is het geheele bovengedeelte, waar veel archieven bewaard werden verwoest. De schade is zeer belangrijk. Om half negen was de brand nog niet gebluscht. De Zeeliedenstaking. Uit New-York wordt gemeld, dat de sta king der matrozen van de kustvaart is geëindigd. Aan beide zijden werden concessies gedaan. Uit Huil wordt gemeld, die het ss. Ladybrook, dat naar Rotterdam ver trok werd omsingeld door stakers, die de bemanning trachten over te halen om te staken. De bemanning vuurde en verwondde een staker, naar men gelooft doodelijk. Pest in IndiÖ. By het Departement van Koloniën ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, d.d. 20 dezer, be treffende pestgevallen pp Java: Afd. Malang: 19 dezer, 5 gevallen, waarvan 2 dooden. Van de lijders van vorige da^en bezweken er nog 2. Soerabaja heden geen gevallen. Naar wij vernemen zal Mr. van Tienhoven, de Oommiésaris de Ko ningin in Noord-Holland binnenkort ontslag nemen en 's lands dienst ver laten. van een prachtige collectie MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN, Zijde en Japonstoffen in de grootste verscheidenheid- van de goedkoopste tot de beste soorten waarbij de prijzen in zeer sterkt' con- currentie zijn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.0 te Coruna, laagste stand 750.2 te Thors- havn. Verwachting tot den avond van 23 Juni Meest matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, half tot zwaar be wolkt, mogelijk regenbuien met kans op onweer, wanner. VAN DEN Elfeclenhtndel (el nisl«rdam 21 JUNI 1911. Vorige Koers- 837. 93'/, 64'/, 1017,s 89"/; 98"/.. 89 90'/, 47'/, 103'/, 887, 597,. 200'/, &7"/„ 82'/, 26"/,. 80'/ 218 302 180'/,, 130 730 89'/, Koer» vut heden- 83'/a 93 1013/i6 91 87'6/.s 59'6/.« 201 57 82 »/w 26"/,e 78'/« 21,0% 303% 179% 130 725 89% Staatsleeaiuten. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.my.)%898 4 pet. Id. Obl, (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e 8eri»5 pet. Brazilië. Funding Lee- 5 pet. JbL 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Itenk- en Credlet-lnttel- iingen. Ned. Bankaandeelen fndustr. Ondernemlnfeii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet luttel I. en Cultuur Onderueniihfren Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij4and Ned. Handel-Mij. C.v. A ■Unbouw H(jen Ketahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern Dortscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My. tot Exp!. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. (f. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferonte A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ouderneminfen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation lom. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pot. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl 4 pet. Erie Spoorweg-Mrj. Gew. Aand. Union Padfio Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeniüfeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarye. Thei s-Re- gmirungs-Ges. 4 pet. Prolongatie 3—3% pCt. Amerikanen zeer flauw, Nationale Staatsfondsen ieta flauwer, Culturen stil, Tabakken over 't algemeen min der, Petroleums vast, Mijnen verdeeld. 109'/ ex div 4837, 170 487 464'/, 161'/, 115 187, 18'/,8 1137. 1147. 60 00'/, 70 i"l„ 10'/, 10"/,. 867, 86'/, 95'/, 95'/, 677 224'/, f170.— 221'/, 987, 367,8 35 »/u 186'/, 177„ 108'/, 153'/, 153

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2